2009D0578 — BG — 19.06.2013 — 001.001


Този документ е средство за документиране и не обвързва институциите

►B

РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 9 юли 2009 година

за установяване на екологични критерии за присъждане на знака за екомаркировка на Общността за услуги за туристическо настаняване

(нотифицирано под номер C(2009) 5619)

(текст от значение за ЕИП)

(2009/578/ЕО)

(ОВ L 198, 30.7.2009, p.57)

Изменен с

 

 

Официален вестник

  No

page

date

►M1

РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА от 17 юни 2013 година

  L 167

57

19.6.2013




▼B

РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 9 юли 2009 година

за установяване на екологични критерии за присъждане на знака за екомаркировка на Общността за услуги за туристическо настаняване

(нотифицирано под номер C(2009) 5619)

(текст от значение за ЕИП)

(2009/578/ЕО)



КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1980/2000 на Европейския парламент и на Съвета от 17 юли 2000 г. относно ревизирана схема на Общността за присъждане на знака за екомаркировка ( 1 ), и по-специално член 6, параграф 1, втора алинея от него,

след консултация със Съвета по екомаркировка на Европейския съюз,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно Регламент (ЕО) № 1980/2000 екомаркировка на Общността може да се присъжда на продукт, чиито характеристики дават възможност продуктът да допринесе значително за подобрения по отношение на ключови екологични аспекти.

(2)

Регламент (ЕО) № 1980/2000 предвижда да се установят за съответните продуктови групи конкретни критерии за екомаркировка, съставени въз основа на критериите, изработени от Съвета по екомаркировка на Европейския съюз.

(3)

Посоченият регламент предвижда също, че преразглеждането на критериите за екомаркировка, както и на свързаните с тях изисквания за оценяване и удостоверяване, следва да се осъществят своевременно — преди изтичането на срока на валидност на критериите, определени за съответната продуктова група.

(4)

В съответствие с Регламент (ЕО) № 1980/2000 бе извършено своевременно преразглеждане на екологичните критерии, както и на свързаните с тях изисквания за оценяване и удостоверяване, установени с Решение 2003/287/ЕО на Комисията от 14 април 2003 г. за установяване на екологични критерии за присъждане на екомаркировка на Общността за услуги за туристическо настаняване ( 2 ). Тези екологични критерии и свързаните с тях изисквания за оценяване и удостоверяване са валидни до 31 октомври 2009 г.

(5)

В светлината на това преразглеждане е уместно, с оглед на отчитане на научните и пазарните новости, да бъде променено определението на продуктовата група и да бъдат установени нови екологични критерии.

(6)

Екологичните критерии, както и изискванията за оценяване и удостоверяване, следва да бъдат валидни четири години след датата на приемане на настоящото решение.

(7)

По отношение на услугите за туристическо настаняване екологичните критерии следва да бъдат разделени на задължителни и пожелателни критерии.

(8)

Относно таксите във връзка със заявленията за екомаркировка и с използването на екомаркировка от микропредприятия, отговарящи на определението в Препоръка 2003/361/ЕО на Комисията от 6 май 2003 г. относно определението за микро-, малки и средни предприятия ( 3 ), уместно е с цел да бъдат взети предвид ограничените ресурси на микропредприятията и тяхното специално значение в рамките на тази продуктова група, да се предвидят намаления, допълнителни спрямо вече предвидените намаления в Регламент (ЕО) № 1980/2000 и членове 1 и 2 от Решение 2000/728/ЕО на Комисията от 10 ноември 2000 г. за установяване на таксите за заявления и на годишните такси за екомаркировка на Общността ( 4 ), в съответствие с член 5 от Решение 2000/728/ЕО.

(9)

Следователно Решение 2003/287/ЕО следва да се замени.

(10)

Следва да бъде осигурен преходен период за тези предоставящи услуги лица, на чиито услуги е била присъдена екомаркировка за услуга за туристическо настаняване в съответствие с критериите от Решение 2003/287/ЕО, така че те да имат достатъчно време да приспособят своите услуги към преработените критерии и изисквания. Също така на доставчиците на услуги следва да бъде предоставена възможност до изтичането на валидността на Решение 2003/287/ЕО да подават заявления, съставени както в съответствие с критериите, формулирани в посоченото решение, така и в съответствие с критериите от настоящото решение.

(11)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета, създаден съгласно член 17 на Регламент (ЕО) № 1980/2000,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:



Член 1

1.  Продуктовата група „услуга за туристическо настаняване“ включва предоставяне срещу заплащане на подслон за нощувка в стаи с подходящо обзавеждане, включващо поне легло, което предоставяне се предлага като основна услуга на туристи, пътници и пребиваващи в пансиони.

Предоставянето на подслон за нощувка може да включва и предоставяне на услуги, свързани с хранене, с фитнес и почивни дейности и/или зелени площи.

2.  По смисъла на настоящото решение услугите за хранене включват закуска; заниманията/съоръженията за фитнес и почивка включват сауни, плувни басейни и всякакви други съоръжения, които са разположени на територията за настаняване, а зелените площи включват паркове и градини, които са отворени за гостите.

3.  По смисъла на настоящото решение микропредприятията се дефинират съгласно определението в Препоръка 2003/361/ЕО.

Член 2

1.  За да бъде присъдена на дадена услуга за туристическо настаняване екомаркировката на Общността съгласно Регламент (ЕО) № 1980/2000 (наричана по-нататък в текста „екомаркировката“), услугата за туристическо настаняване следва да отговаря на следните изисквания:

а) да попада в продуктовата група „услуга за туристическо настаняване“;

б) да съответства на всички критерии, формулирани в раздел А на приложението към настоящото решение;

в) да съответства на достатъчно на брой критерии, формулирани в раздел Б от приложението към настоящото решение, за да може да набере изискуемия брой точки, както е посочено в параграфи 2 и 3.

2.  Във връзка с посоченото в точка в) от параграф 1, услугата за туристическо настаняване следва да набере най-малко следния брой точки: 20 точки за основната услуга.

3.  Точките, посочени в параграф 2, се увеличават в случаите, в които се оказват допълнителни услуги под управлението или в рамките на владение на услугата за туристическо настаняване, както следва:

а) с три точки при наличие на услуги за хранене;

б) с три точки при наличие на зелени/външни площи на разположение на гостите;

в) с три точки при наличие на почивни/фитнес занимания или с пет точки, ако почивните/фитнес занимания са организирани във вид на център за фитнес, козметични и здравни процедури (wellness centre).

Член 3

1.  Чрез дерогация от член 1, параграф 3 от Решение 2000/728/ЕО, в случай на заявление от микропредприятие за присъждане на екомаркировка за услуги за туристическо настаняване, таксата за заявлението се намалява със 75 %, без възможност за никакво друго намаление.

2.  Чрез дерогация от първото изречение на член 2, параграф 5 от Решение 2000/728/ЕО минималната годишна такса за микропредприятие за използване на екомаркировка се определя да бъде 100 EUR.

3.  Годишният обем от продажбите на всички услуги за туристическо настаняване се изчислява чрез умножаване на цената на услугата по броя на нощувките и полученото произведение се намалява с 50 %. Цената на услугата представлява средната такса, заплащана от госта за една нощувка, включваща всички услуги, които не са свързани с допълнително заплащане.

4.  Прилагат се намаленията за минималната годишна такса, предвидени в член 2, параграфи от 6 до 10 от Решение 2000/728/ЕО.

▼M1

Член 4

Екологичните критерии за групата продукти „услуга за туристическо настаняване“, както и съответните изисквания за оценяване и удостоверяване са валидни до 30 ноември 2015 г.

▼B

Член 5

Използваният за административни цели код на групата продукти „услуга за туристическо настаняване“ е „025“.

Член 6

Решение 2003/287/ЕО се отменя.

Член 7

1.  Заявленията за екомаркировка за продуктова група „услуга за туристическо настаняване“, подадени преди датата на приемане на настоящото решение, се оценяват в съответствие с условията, формулирани в Решение 2003/287/ЕО.

2.  Заявленията за знак за екомаркировка за продуктова група „услуга за туристическо настаняване“, подадени от датата на приемане на настоящото решение, но най-късно на 31 октомври 2009 г., могат да се основават или на критериите, посочени в Решение 2003/287/ЕО, или на критериите, посочени в настоящото решение.

Тези заявления се оценяват в съответствие с критериите, на които се основават.

3.  В случаите, в които е присъдена екомаркировка въз основа на заявление, оценявано въз основа на критериите, формулирани в Решение 2003/287/ЕО, тази екомаркировка може да бъде използвана 12 месеца след датата на приемане на настоящото решение.

Член 8

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.




ПРИЛОЖЕНИЕ

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Цели на формулираните критерии

Критериите са насочени към ограничаване на основните въздействия върху околната среда през трите фази на жизнения цикъл на услугите за туристическо настаняване (покупка, предоставяне на услугата и дейности във връзка с отпадъците). По-специално, те целят:

 да ограничат енергопотреблението,

 да ограничат потреблението на вода,

 да ограничат генерирането на отпадъци,

 да благоприятстват използването на възобновяеми ресурси и вещества, които са по-малко опасни за околната среда,

 да съдействат за комуникацията и образованието във връзка с опазването на околната среда.

Изисквания за оценяване и удостоверяване

Специфичните изисквания за оценяване и удостоверяване са посочени непосредствено под всеки критерий, формулиран в раздели А и Б. Когато е целесъобразно, може да се използват методи и стандарти за изпитване, различни от посочените под всеки критерий, ако тяхната равностойност е приета от компетентния орган, оценяващ заявлението. Когато от заявителя се изисква да представи декларации, документи, анализи, протоколи за изпитания или други доказателства, удостоверяващи съответствието с критериите, това означава, че тези документи могат да произхождат от заявителя и/или от неговия доставчик (доставчици) и/или техния доставчик (доставчици) и т.н., според случая.

Компетентните органи следва да извършват инспекции на място преди предоставяне на лиценза.

Където е целесъобразно, компетентните органи могат да изискат допълнителна документация и да извършат независими проверки. По време на лицензния период компетентните органи следва да проследяват съответствието с критериите.

Препоръчва се на компетентните органи, при оценяването на заявленията и проследяването на съответствието с критериите, да вземат под внимание прилагането на признати схеми за екологично управление, като например EMAS или ISO 14001. (Забележка: прилагането на такива схеми за управление на околната среда не е задължително изискване)

Общи изисквания

За да може да кандидатства за екомаркировка, заявителят трябва да отговаря на общностните, националните и местните нормативни изисквания. По-специално, трябва да е осигурено, че:

1. Физическите конструкции са построени законно и в съответствие с всички закони и подзаконови актове, действащи в района, където са построени, по-специално с тези нормативни изисквания, които имат отношение към опазването на ландшафта и биоразнообразието.

2. Физическите конструкции съответстват на общностните, националните и местните закони и подзаконови актове относно пестенето на енергия, ползването на водоизточници, пречистването и обезвреждането на отпадъчни води, събирането и обезвреждането на отпадъци, ремонта и обслужването на съоръжения, безопасността и опазването на здравето.

3. Съответното предприятие е действащо и регистрирано, както се изисква от националните и/или местните закони и неговият персонал е законно назначен и осигурен.

РАЗДЕЛ А

ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ КРИТЕРИИ СЪГЛАСНО ЧЛЕН 2, ПАРАГРАФ 1

ЕНЕРГИЯ

1.    Електроенергия от възобновяеми източници

Поне 50 % от електроенергията трябва да е от възобновяеми източници, съгласно съответното определение в Директива 2001/77/ЕО на Европейския парламент и на Съвета ( 5 ).

Този критерий не се отнася за обекти за туристическо настаняване, които нямат достъп до пазар, предлагащ произведена от възобновяеми източници електроенергия.

Наличието на обвързващи договорни ограничения (като например такива, които са свързани със санкции) и имат срок на действие от поне 2 години по отношение на смяната на доставчика на електроенергия, могат да се считат за „липса на достъп“ до пазар, на който се предлага електроенергия, генерирана от възобновяеми източници.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация от (или договора с) доставчика на електроенергия, посочваща вида на възобновяемия енергиен източник (източници), процентния дял на електроенергията от възобновяеми източници от общата доставена електроенергия, документация за използваните котли (генератори на топлинна енергия), ако има такива, както и максималният процентен дял на електроенергия от възобновяеми източници, който може да бъде осигурен. Съгласно Директива 2001/77/ЕО възобновяеми енергийни източници са: възобновяемите неминерални енергийни източници (вятърна, слънчева, геотермална енергия, енергия на вълните, енергия на приливите и отливите, енергия от ВЕЦ, енергия от биомаса, от сметищен газ, от газ от пречиствателни инсталации за отпадъчни води и от биогазове). В случай че обектът за туристическо настаняване няма достъп до пазар, на който се предлага електроенергия от възобновяеми източници, следва да се представи документация, удостоверяваща направено искане за възобновяема енергия.

2.    Въглища и мазут (котелно гориво)

Като енергиен източник не може да се използва мазут със съдържание на сяра над 0,1 % и не могат да се използват каменни въглища. Изключение при този критерий се прави за въглищата, предназначени за декоративни камини.

Този критерий се отнася само за обекти за туристическо настаняване, имащи автономна отоплителна система.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий, посочваща вида на използваните енергийни източници.

3.    Енергийна ефективност и генериране на топлинна енергия

Ако през периода на валидност на екомаркировката бъде инсталирана нова топлогенерираща мощност, тя следва да бъде: когенерационен агрегат за високоефективно комбинирано производство на топлинна енергия и електроенергия (съгласно определението в член 3 и приложение III към Директива 2004/8/ЕО на Европейския парламент и на Съвета ( 6 ), термопомпа или високоефективен котел. В последния случай, к.п.д. на такъв котел следва да отговаря на 4 звезди (приблизително 92 % при 50 °C и съответно 95 % при 70 °C), измерен съгласно Директива 92/42/ЕИО на Съвета ( 7 ), или съгласно съответни продуктови норми и наредби за видовете котли, които не са обхванати от посочената директива.

Съществуващите водогрейни котли за течни или газови горива, както са дефинирани в Директива 92/42/ЕИО, следва да съответстват на стандартите за ефективност, еквивалентни поне на три звезди, съгласно посоченото в цитираната директива. Съществуващите когенерационни агрегати следва да съответстват на определението за високоефективно комбинирано производство на топлинна енергия и електроенергия, формулирано в Директива 2004/8/ЕО. К.п.д. на котлите, които не са обхванати от Директива 92/42/ЕИО ( 8 ), следва да съответства на посоченото в инструкциите на производителя и на националната и местната нормативна уредба относно енергийната ефективност, като освен това, за такива съществуващи котли (с изключение на котлите за биомаса) не следва да се приема стойност на к.п.д. под 88 %.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи техническа спецификация от фирмите, които са отговорни за продажбата и/или поддръжката на котела, в която да е посочен неговият к.п.д.

4.    Климатизация

Всички битови климатизатори, закупени по време на валидността на екомаркировката, следва да имат енергийна ефективност от клас А или от по-висок клас, съгласно посоченото в Директива 2002/31/ЕО на Комисията ( 9 ), или да имат еквивалентна енергийна ефективност.

Забележка: този критерий не се отнася за климатизатори, които могат да използват също и други източници на енергия, или за уреди тип въздух-вода и вода-вода, или за климатизатори с изходяща (хладилна) мощност, по-голяма от 12 kW.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи технически спецификации от производителя или от правоспособните технически специалисти (professional technicians), отговорни за монтажа, продажбата и/или поддръжката на климатичната инсталация.

5.    Енергийна ефективност на сградите

Обектът за туристическо настаняване следва да е в съответствие с изискванията на националното законодателство и местните строителни нормативи, отнасящи се за енергийната ефективност и енергийните показатели за сградите.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи енергиен сертификат съгласно Директива 2002/91/ЕО на Европейския парламент и на Съвета ( 10 ) или, в случаите, в които такова сертифициране не е въведено в националната нормативна уредба, резултати от енергийно обследване, изпълнено от независим експерт в областта на енергийните характеристики на сградите.

6.    Топлоизолационни характеристики на прозорците

Всички прозорци в отопляеми и/или климатизирани помещения и в общи части на сградите следва да имат подходящо високи стойности на своите топлоизолационни характеристики, в съответствие с местните нормативни изисквания и климатични условия, а също и да осигуряват подходяща степен на звукова изолация.

Всички прозорци в отопляеми и/или климатизирани помещения и общи части на сградите, които са инсталирани или подновени след придобиването на екомаркировка на Общността, следва да съответстват на изискванията на Директива 2002/91/ЕО (членове 4, 5 и 6) и на Директива 89/106/ЕИО на Съвета ( 11 ), както и на съответните национални технически нормативни разпоредби за тяхното прилагане.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация от правоспособен технически специалист (professional technician), от която да проличава съответствие с критерия относно коефициентите на топлопреминаване (U-value). За прозорци, които са в съответствие с изискванията на Директива 2002/91/ЕО, заявителят следва да представи енергийна сертификация, или в случаите, когато такава не е предвидена в националната нормативна уредба — декларация от строителя (the constructor).

7.    Изключване на отоплението или климатичната инсталация

Ако отоплението и/или климатичната инсталация не се изключват автоматично при отворени прозорци, следва да се осигури на видно място информационно съобщение, което да напомня на гостите да затворят прозореца (прозорците), ако отоплението или климатичната инсталация са включени. Локалните отоплителни или климатични инсталации, придобити след сертифицирането с екомаркировка на Общността, следва да бъдат съоръжени със система за автоматично изключване при отворени прозорци.

Този критерий се отнася само за такива обекти за туристическо настаняване, които имат отопление и/или климатизация.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий, както и текста на информационното съобщение към гостите (ако изискването е приложимо).

8.    Изключване на осветлението

Ако няма автоматичен изключвател на осветлението в наеманите помещения за настаняване, на видно място трябва да има информационно съобщение, което да приканва гостите да изключват осветлението, когато напускат помещенията.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий, както и описание на информационните процедури.

9.    Енергоспестяващи лампи

а) Най-малко 80 % от всички лампи в обекта за туристическо настаняване трябва да са енергоспестяващи, с енергиен клас А, съгласно определението в Директива 98/11/ЕО ( 12 ). Това не се отнася за случаите, в които физическите характеристики на осветителната арматура не позволяват използването на енергоспестяващи лампи.

б) 100 % от всички лампи, разположени на места, където е вероятно да са включени повече от 5 часа в денонощие, следва да имат енергийна ефективност клас А, както е определено в Директива 98/11/ЕО. Това не се отнася за случаите, в които физическите характеристики на осветителната арматура не позволяват използването на енергоспестяващи лампи.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с двете части на този критерий, като посочи енергийния клас за различните използвани електрически лампи.

10.    Външни уреди за отопление

За отоплението на външни зони, като например места за пушене или външни зони за хранене, обектът за туристическо настаняване може да използва само такива отоплителни уреди, които се захранват с енергия от възобновяеми източници.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий, в която да посочи вида на използваните енергийни източници, в случай на наличие на отоплителни уреди, захранвани с енергия от възобновяеми източници.

ВОДА

11.    Дебит на водата, изтичаща от чешми и душове

Средният индивидуален воден дебит на изтичане на чешмите и душовете, с изключение на крановете на вани и кухненските чешми, не трябва да надвишава 9 литра/минута.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и съответната документация, включително обяснение как обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий.

12.    Кошчета за отпадъци в тоалетните

Всяка тоалетна следва да има подходящо кошче за отпадъци и гостите следва да бъдат приканени да го използват за съответните отпадъци, вместо да ги изхвърлят в тоалетната.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и съответна документация относно информационното съобщение към гостите.

13.    Струйно промиване на писоари

Всички писоари следва да бъдат съоръжени или с автоматични (по време), или с ръчни системи за струйно промиване, така че да няма непрекъснато промиване.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и съответна документация относно монтираните писоари.

14.    Подмяна на хавлиените кърпи и спалното бельо

Гостите следва при своето пристигане да бъдат информирани за политиката на обекта за туристическо настаняване за опазване на околната среда. В тази информация следва да бъде обяснено, че спалното бельо и хавлиените кърпи в стаите ще бъдат подменяни по тяхно искане, или при липса на такова — през периоди, определени в съответствие с политиката на обекта за туристическо настаняване за опазване на околната среда или изисквани по закон и/или от националната нормативна уредба. Това се отнася само за такива обекти за настаняване, при които обслужването включва предоставяне на хавлиени кърпи и/или спално бельо.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и съответна документация, показваща как гостите биват осведомявани и как в обекта за туристическо настаняване се спазват изискванията на гостите.

15.    Правилно използване на канализацията за отпадъчна вода

Обектът за туристическо настаняване следва да информира гостите и персонала за правилното използване на канализацията за отпадъчна вода, с цел да се избегне изпускането в нея на вещества, които могат да попречат на третирането на отпадъчната вода, в съответствие с общинския план за отпадъчните води и нормативните изисквания на Общността. В случаите, в които не е налице общински план за отпадъчните води, обектът за туристическо настаняване следва да състави общ списък на веществата, които не трябва да бъдат изпускани в отпадъчната вода, в съответствие с Директива 2006/118/ЕО на Европейския парламент и на Съвета ( 13 ).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и съответна документация (план за отпадъчните води, ако съществува такъв, както и съобщението към гостите и персонала).

ДЕТЕРГЕНТИ И ДЕЗИНФЕКТАНТИ

16.    Дезинфектанти

Дезинфектанти следва да се използват само ако са необходими с цел да се изпълнят нормативните хигиенни изисквания.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий, както и да посочи къде и кога се използват дезинфектанти.

ОТПАДЪЦИ

17.    Разделно изхвърляне на отпадъците, извършвано от гостите

Гостите следва да бъдат информирани как и къде могат да изхвърлят разделно отпадъци, в съответствие с най-добрите местни или национални системи в района, където се намира обектът за туристическо настаняване. В стаите или на лесно достъпно разстояние следва да има съответни адекватни контейнери за разделно изхвърляне на отпадъци.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и съответна документация относно предоставяната на гостите информация, както и описание на разположението на контейнерите в района на обекта за туристическо настаняване.

18.    Разделяне на отпадъците

Отпадъците следва да бъдат разделени на категории, които могат да бъдат манипулирани поотделно от страна на местните или националните системи за управление на отпадъците, като особено внимание следва да се обръща на опасните отпадъци — те следва да бъдат отделяни, събирани и отстранявани/обезвреждани в съответствие със списъка, посочен в Решение 2000/532/ЕО на Комисията ( 14 ), като следва да се търси подходящ начин за отстраняване и обезвреждане на тези отпадъци. Този списък включва: тонер, мастила, хладилно и електрическо оборудване, батерии, енергоспестяващи лампи, фармацевтични продукти, масла/мазнини и електрически уреди, посочени в Директива 2002/96/ЕО ( 15 ) и в Директива 2002/95/ЕО ( 16 ).

Ако местните административни власти не предлагат възможности за разделно събиране и/или обезвреждане на отпадъци, обектът за туристическо настаняване следва да изпрати до тях писмо, изразяващо готовност за разделяне на отпадъците и загриженост относно липсата на разделно събиране и/или обезвреждане. Ако местните власти не осигуряват унищожаване на опасни отпадъци, заявителят следва ежегодно да предоставя декларация от местните власти, че те не разполагат със система за унищожаване на опасни отпадъци.

Искането до местните власти за осигуряване на разделно събиране и/или обезвреждане следва да бъде правено ежегодно.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и информация, в която да са посочени различните категории отпадъци, приемани от местните власти, и/или съответни договори с частни агенции. В случаите, в които е необходимо, заявителят следва да предоставя ежегодно съответната декларация до местните власти.

19.    Продукти за еднократна употреба

Освен ако няма противоположно нормативно изискване, не трябва да бъдат използвани тоалетни продукти за еднократна употреба (които не могат да бъдат повторно пълнени), като например шампоани и сапуни, както и други продукти (които не могат да бъдат повторно използвани), като например шапки за баня, четки, пилички за нокти и др. подобни продукти. В случаите, когато има нормативно изискване за наличие на подобни продукти за еднократна употреба, заявителят следва да предлага на гостите и двата варианта и да ги окуражава, чрез подходящо съобщение, да използват продукти за многократна употреба.

Предназначените за еднократно използване чинии, прибори и посуда за питиета (чаши за топли и студени напитки) следва да се използват само ако са направени от възобновяеми суровини и са биоразградими и компостируеми съгласно европейския стандарт EN 13432.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и съответна документация, изясняваща как е спазен критерият (включително нормативни актове, изискващи използването на продукти за еднократна употреба), както и свързана с този въпрос документация относно презареждащите се продукти и/или информационното съобщение към гостите, с което се насърчава използването на продукти за многократна употреба (ако има необходимост от такова съобщение).

За да се покаже, че предназначените за еднократна употреба чинии, прибори и посуда за пиене (чаши за топли и студени напитки) съответстват на настоящия критерий, следва да се представят факти за съответствието с европейския стандарт EN 13432.

20.    Опаковки на хранителни продукти за закуска

Освен в случаите, в които има нормативни изисквания за противното, не трябва да се използват опаковки за еднократни дози за хранителни продукти за закуска и други хранения, с изключение на млечните маслосъдържащи продукти за мазане (като например масло, маргарин или пастообразно сирене), шоколадовите и фъстъчените продукти за мазане, както и диетичните или предназначените за диабетици конфитюри и сладка.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и подробно описание как обектът за туристическо настаняване го изпълнява, заедно със списък на използваните хранителни продукти в опаковки за еднократна доза и на съответните нормативни актове, които изискват това.

ДРУГИ УСЛУГИ

21.    Забрана за пушене в общите части на сградите

Във всички общи части на сградите трябва да има зони за непушачи.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий.

22.    Обществен транспорт

На гостите и персонала следва да се осигури лесен достъп до информация за това как да се използва обществен транспорт до и от обекта за туристическо настаняване, чрез основните транспортни връзки. Когато няма подходящ обществен транспорт, следва да бъде предоставена информация относно други предпочитани от екологична гледна точка транспортни средства.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и копия на информационния материал.

ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

Заявителите, които имат Система за управление на околната среда, регистрирана съгласно Регламент (ЕО) № 761/2000 на Европейския парламент и на Съвета ( 17 ), или сертифицирана по ISO 14001, автоматично изпълняват изброените по-долу общи критерии за управление, с изключение на критерии 27, 28 и 29 (събиране на данни и информация). В такива случаи съответствието с тези критерии се удостоверява чрез регистрацията по EMAS или сертифицирането по ISO 14001.

23.    Ремонт и поддръжка на котлите и на климатичните инсталации

Ремонтът и поддръжката на котлите и на климатичните инсталации следва да се осъществяват от подходящо квалифициран персонал поне веднъж годишно или по-често, ако това се изисква от нормативен документ или от конкретните нужди, при спазване на приложимите европейски и национални стандарти или съгласно инструкциите на производителя.

Ремонтът и поддръжката на климатичните инсталации (проверка за изтичания и съответна поправка) следва да бъдат извършвани съгласно Регламент (ЕО) № 842/2006 на Европейския парламент и на Съвета ( 18 ), в зависимост от количеството на съдържащите се в инсталацията флуорирани парникови газове, както следва:

 поне веднъж на всеки дванадесет месеца за инсталации, съдържащи количество флуорирани парникови газове, по-голямо или равно на 3 kg (това не се отнася за съоръжения с херметично уплътнени системи, които са означени като такива и съдържат до 6 kg флуорирани парникови газове),

 поне веднъж на всеки шест месеца за инсталации, съдържащи количество флуорирани парникови газове, по-голямо или равно на 30 kg,

 поне веднъж на всеки три месеца за инсталации, съдържащи количество флуорирани парникови газове, по-голямо или равно на 300 kg.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с всички елементи на този критерий и описание на котлите и на програмата за техния ремонт и поддръжка, както и подробни данни за лицата/фирмите, извършващи ремонта и какво се проверява по време на ремонта.

За климатичните инсталации, съдържащи 3 или повече килограма флуорирани газове, заявителят следва да представи документация за количеството и вида на заредените в инсталацията флуорирани газове, за евентуалните добавени или извлечени количества при ремонтните работи и при окончателното обезвреждане на газовете, както и посочване на фирмата или техническия специалист, провел ремонтните работи, а също и на датите и резултатите от проверките за изтичания и съответна информация, посочваща кои са отделните стационарни съоръжения, съдържащи над 30 kg флуорирани газове.

24.    Формулиране на политика и на екологична програма

Ръководството следва да има своя политика за опазване на околната среда и да състави ясна декларация за тази политика и точна програма за действие, за да осигури прилагането на тази политика.

В програмата за действие следва да са посочени цели за постигане на екологосъобразни показатели по отношение на енергията, водата, химикалите и отпадъците. Целите следва да се формулират периодично през две години, като се отчитат пожелателните критерии и събраните данни, когато има такива. В програмата следва да бъде посочено лицето, което ще ръководи дейностите, свързани с опазване на околната среда в обекта за туристическо настаняване и което отговаря за необходимите действия и постигане на целите. Формулировката на екологичната политика следва да бъде достъпна за обсъждане с обществеността. Следва да бъдат отчитани коментарите и предложенията от страна на гостите, събирани посредством въпросник или контролен списък.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и копие от формулировката на екологичната политика или от декларацията за политиката за опазване на околната среда и програмата за действие, както и процедури за отчитане на предложенията на гостите.

25.    Обучение на персонала

Обектът за туристическо настаняване следва да осигури информация и обучение на персонала, включително писмени процедури или ръководства, за да гарантира прилагането на мерките относно опазването на околната среда и да подобри осъзнаването на необходимостта от екологично отговорно поведение. По-специално, следва да бъдат взети предвид следните въпроси:

Относно енергоспестяването:

 Персоналът следва да бъде обучен как да пести енергия.

Относно пестенето на вода:

 Персоналът следва да бъде обучен да проверява ежедневно за видими течове и да предприема подходящи действия, както е необходимо.

 Поливането на цветята и откритите площи следва обикновено да се прави преди пладне или след залез слънце, ако това е подходящо предвид местните или климатичните условия.

 Персоналът следва да бъде информиран относно политиката на обекта за туристическо настаняване във връзка с критерий 14 относно подмяната на хавлиените кърпи и да бъде инструктиран как да действа в съответствие с тази политика.

Относно химичните вещества:

 Персоналът следва да бъде обучен да не използва повече от препоръчаното количество детергент и дезинфектант, което е посочено върху съответната опаковка.

Относно отпадъците:

 Персоналът следва да бъде обучен да събира, разделя и да насочва към подходящ начин за отстраняване/обезвреждане отпадъците по категории, които могат да бъдат манипулирани поотделно от местните и националните системи за управление на отпадъци, както е определено в критерий 18.

 Персоналът следва да бъде обучен да събира, разделя и насочва към подходящ начин за обезвреждане опасните отпадъци, включени в списъка, определен в Решение 2000/532/ЕО, съгласно посоченото в критерий 18.

На всички новопостъпили членове на персонала следва да се осигурява подходящо обучение в рамките на първите четири седмици от постъпването на работа, както и обучение за останалия персонал поне веднъж годишно.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и подробни данни за програмата за обучение, нейното съдържание, както и да посочи кои членове на персонала какво обучение са преминали и кога е било това. Също така заявителят следва да представи копия от описанията на процедурите и съобщенията до персонала във връзка с всички споменати въпроси.

26.    Информация за гостите

Обектът за туристическо настаняване следва да предостави информация на гостите, включително на участници в конференции, за неговата политика за опазване на околната среда, включително по съответни аспекти на безопасността и пожарната безопасност, като гостите бъдат поканени да допринесат за прилагането на тази политика. В предназначената за гостите информация следва да се прави позоваване на дейностите, предприети в изпълнение на политиката за опазване на околната среда, както и да се предоставят данни за екомаркировката на Общността. Информацията следва да се връчва на гостите на рецепцията, заедно с въпросник относно техните мнения по въпросите във връзка с опазването на околната среда от страна на обекта за туристическо настаняване. На видни места, особено в общите части на сградите и в стаите, следва да бъдат поставени обявления, които да приканват гостите да подкрепят целите по опазване на околната среда.

Специфичните дейности в отделните области следва да бъдат съответно:

Относно енергията:

 Където това е приложимо, в съответствие с критерии 7 и 8, следва гостите да се информират относно изключването на отоплението/климатичната инсталация и осветлението.

Относно водата и отпадъчната вода:

 В баните следва да има адекватна информация към гостите за това как могат да помогнат на обекта за туристическо настаняване да пести вода.

 Гостите следва да бъдат поканени да информират персонала за всякакви течове.

 В тоалетните следва да има означения, приканващи гостите да изхвърлят своите отпадъци в кошчетата, а не в канализацията.

Относно отпадъците:

 Гостите следва да бъдат информирани относно политиката на обекта за туристическо настаняване, насочена към намаляване на количеството на отпадъците и за използване на качествени продукти като алтернатива на продуктите за еднократна употреба или продуктите в единична доза, а в случай че съществува нормативно изискване за наличие на продукти за еднократна употреба — гостите да бъдат насърчени да използват алтернативни продукти, които са за многократна употреба.

 Те следва да бъдат информирани как и къде могат да изхвърлят разделно отпадъци в района на обекта за туристическо настаняване, съгласно съответните местни или национални системи, както и къде да изхвърлят опасни вещества.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и копия от информационните означения и обявления за гостите, както и да посочи процедурите си за раздаване и събиране на информацията и въпросника, а също и за вземане предвид на получените отговори.

27.    Данни за потреблението на енергия и вода

Обектът за туристическо настаняване следва да разполага с процедури за събиране и наблюдение на данни за общото енергопотребление (в kWh), потреблението на електроенергия и на други видове енергия (в kWh), както и разхода на вода (в литри).

Тези данни следва да се събират по възможност месечно или поне веднъж годишно, за периода, когато обектът за туристическо настаняване е отворен, и да се изразяват също като специфично потребление за нощувка и за m2 разгъната застроена площ.

Обектът за туристическо настаняване следва ежегодно да докладва тези резултати на компетентния орган, който е оценявал заявлението.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и описание на процедурите. При подаване на заявлението заявителят следва да предостави данните за горепосочените видове потребление поне за предходните шест месеца (ако са налични такива данни) и след това ежегодно да предоставя тези данни за предходната година или съответния период, в който обектът за туристическо настаняване е бил отворен.

28.    Събиране на други данни

Обектът за туристическо настаняване следва да има процедури за събиране и следене на данни за потреблението на химикали, изразено в kg и/или литри, като се посочва дали продуктът е концентриран или не, както и количеството на генерираните отпадъци (в литри и/или kg несортирани отпадъци).

Данните следва да се събират по възможност месечно или поне веднъж годишно и също следва да бъдат изразени като специфично потребление или специфично генериране на отпадъци за една нощувка и за m2 разгъната застроена площ.

Обектът за туристическо настаняване следва ежегодно да докладва тези резултати на компетентния орган, който е оценявал заявлението.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и описание на процедурите. При подаване на заявлението заявителят следва да предостави данните за горепосочените видове потребление поне за предходните шест месеца (ако са налични такива данни) и след това ежегодно да предоставя тези данни за предходната година или съответния период, в който обектът за туристическо настаняване е бил отворен. Заявителят следва да посочи кои точно услуги се предлагат, а също и дали прането се извършва на територията на обекта.

29.    Информация, която се посочва върху екомаркировката

Клетка 2 на екомаркировката следва да съдържа следния текст:

„Обектът за туристическо настаняване активно взема мерки за използване на възобновяеми енергийни източници, за пестене на енергия и вода, за намаляване на количеството на отпадъците и за подобряване на местната околна среда.“

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да предостави мостра за това как ще се използва етикетът, както и декларация за съответствие с този критерий.

РАЗДЕЛ Б

ПОЖЕЛАТЕЛНИ КРИТЕРИИ СЪГЛАСНО ЧЛЕН 2, ПАРАГРАФИ 1 И 2

На всеки от критериите, формулирани в настоящия раздел, съответства стойност, изразена в точки или дробни части от точки. За да могат да се класират за присъждане на екомаркировка, обектите за туристическо настаняване трябва да наберат най-малко 20 точки.

Общият изискван брой точки нараства с по 3 точки при наличие на всяка от следните допълнителни услуги, предлагани под управлението или в рамките на владение на обекта за туристическо настаняване:

 услуги за хранене (включително закуска),

 услуги за почивни/фитнес занимания, включително сауни, плувни басейни и всякакви други подобни съоръжения, намиращи се на територията на обекта за туристическо настаняване. Ако почивните/фитнес занимания са организирани във вид на център за фитнес, козметични и здравни процедури (wellness centre), изискваният брой на точките следва да бъде увеличен с 5 точки, вместо с 3,

 зелени/външни зони, включително паркове и градини, които са свободно достъпни за гостите.

ЕНЕРГИЯ

30.    Генериране на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (до 4 точки)

Обектът за туристическо настаняване разполага с фотоволтаична (за фотоелектрично преобразуване на слънчева енергия) или местна водноелектрическа, геотермална, биомасова или вятърна инсталация за генериране на електроенергия, която доставя или ще доставя поне 20 % от общото годишно електропотребление на обекта (2 точки).

Обектът за туристическо настаняване е с положителен баланс на подаваната към мрежата спрямо получаваната от мрежата електроенергия от възобновяеми източници (2 точки).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и документация относно фотоволтаичната, водноелектрическата, геотермалната, биомасовата или вятърната електрогенерираща инсталация, както и данни за нейното потенциално и действително електропроизводство, а също и документация за количествата електроенергия, постъпили от мрежата и подадени към мрежата, като доказателство за положителния баланс на подадената към мрежата спрямо получената от мрежата електроенергия от възобновяеми източници.

31.    Използване на енергия от възобновяеми източници (до 2 точки)

Поне 70 % от цялото количество енергия, използвана за отопление или климатизация на помещенията и за битово горещо водоснабдяване, се получава от възобновяеми енергийни източници (1,5 точки, 2 точки при 100 % произход от възобновяеми източници на енергията, използвана за тази цел в обекта за туристическо настаняване).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и данни за количеството потребена енергия за отопление на помещенията и за битово горещо водоснабдяване, както и документация, показваща че поне 70 % или 100 % от посочената енергия се осигурява от възобновяеми енергийни източници.

32.    К.п.д. на котлите (1,5 точки)

Обектът за туристическо настаняване разполага с котли с четири звезди, съгласно определението в Директива 92/42/ЕИО.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий, както и адекватна документация.

33.    Емисии на азотни оксиди (NOx) от котлите (1,5 точки)

Котлите са от 5ти клас по европейския стандарт EN 297 prA3 относно емисиите на азотни оксиди (NOx), като специфичните емисии следва да не надвишават 60 mg NOx/kWh (за газови котли с кондензация на водната пара, съдържаща се в димните газове) или 70 mg NOx/kWh (за газови котли без кондензация на водната пара, съдържаща се в димните газове и номинална мощност до 120 kW).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и доклад или техническа спецификация от правоспособните технически специалисти, отговорни за продажбата и/или ремонта и поддръжката на котела.

34.    Топлофикация (1,5 точки)

Отоплението на обекта за туристическо настаняване се осигурява от високоефективна топлофикационна система, която за целите на екомаркировката се определя, както следва.

Генерирането на топлинната енергия се осъществява или чрез когенерационни агрегати за високоефективно комбинирано производство на топлинна енергия и електроенергия, определени в Директива 2004/8/ЕО и в други инструменти на Комисията, приети за прилагането на тази директива, или в топлофикационни котли с к.п.д., отговарящ на или надхвърлящ съответната референтна стойност, зададена в Решение 2007/74/ЕО на Комисията ( 19 ).

И също така:

тръбопроводите (pipes) на разпределителната топлофикационна мрежа отговарят на изискванията, формулирани в приложимите европейски (CEN) стандарти за такива тръбопроводи.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и документация, изясняваща свързването към топлофикационната мрежа.

35.    Комбинирано производство на топлинна енергия и електроенергия — когенерация (1,5 точки)

Електроенергията и топлинната енергия за нуждите на обекта за туристическо настаняване се произвеждат от когенерационен агрегат за високоефективно комбинирано производство на топлинна енергия и електроенергия, в съответствие с посоченото в Директива 2004/8/ЕО. Ако обектът за туристическо настаняване разполага с такъв когенерационен агрегат на място, неговото производство на топлинна енергия и електроенергия трябва да покрива поне 70 % от общото потребление на топлинна енергия и електроенергия на обекта. Произведената по комбиниран начин енергия следва да бъде изчислена по методиката, формулирана в Директива 2004/8/ЕО.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и документация относно когенерационния агрегат.

36.    Термопомпа (до 2 точки)

Обектът за туристическо настаняване разполага с термопомпа, използвана за отопление и/или климатизация (1,5 точки). Обектът за туристическо настаняване разполага с термопомпа, имаща екомаркировка на Общността или друга екомаркировка от тип I по ISO (2 точки).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и документация относно термопомпата.

37.    Оползотворяване на отпадна топлина (до 1,5 точки)

Обектът за туристическо настаняване разполага с инсталация за оползотворяване на отпадна топлина, произхождаща от една категория (1 точка) или две категории (1,5 точки) от следните категории съоръжения: хладилни инсталации, вентилационни инсталации, перални машини, съдомиялни машини, плувен басейн (плувни басейни), отпадъчна вода от санитарно-битови възли.

Оценяване и удостоверяване: Заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и документация относно системата за оползотворяване на отпадна топлина.

38.    Регулиране на температурата (1,5 точки)

Температурата във всички общи части на сградите и всички стаи се регулира индивидуално.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и документация за системите за регулиране на температурата.

39.    Енергийни обследвания на сградите (1,5 точки)

На всеки две години обектът за туристическо настаняване организира енергийно обследване на своите сгради от независим експерт и изпълнява поне две препоръки за подобряване на енергийните характеристики на сградите, направени в резултат от обследването.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи доклад за енергийно обследване на сградите и подробна документация относно начина, по който обектът за туристическо настаняване е изпълнил този критерий.

40.    Климатизация (до 2 точки)

Всеки битов климатизатор в обекта за туристическо настаняване е с енергийна ефективност, по-висока с 15 % спрямо праговата стойност за постигане на клас А, съгласно Директива 2002/31/ЕО (1,5 точки). Всеки битов климатизатор в обекта за туристическо настаняване е с енергийна ефективност, по-висока с 30 % или повече спрямо праговата стойност за постигане на клас А, съгласно Директива 2002/31/ЕО (2 точки).

Този критерий не се отнася за апарати, които могат да използват и други енергоносители освен електроенергия, апарати въздух—вода и вода—вода или устройства с изходяща (хладилна) мощност над 12 kW.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи съответна документация, показваща съответствие с този критерий.

41.    Автоматично изключване на климатични и отоплителни инсталации (1,5 точки)

Инсталирана е автоматична система, която при отворени прозорци изключва климатизацията и отоплението на стаите.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи техническа спецификация от правоспособните технически специалисти, отговорни за монтажа, продажбата и/или ремонта и поддръжката на климатичната инсталация.

42.    Биоклиматична архитектура (3 точки)

Обектът за туристическо настаняване е построен съгласно биоклиматични архитектурни принципи.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

43.    Енергийно ефективни хладилници (1 точка), фурни (1 точка), съдомиялни машини (1 точка), перални машини (1 точка), сушилни/центрофуги за сушене (1 точка) и офис техника (1 точка) — максимум 3 точки

а) (1 точка): Всички домашни хладилници са с енергиен клас A + или A++ съгласно Директива 94/2/ЕО на Комисията ( 20 ), като също така всички хладилни барове или минибарове са поне с клас Б.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи документация, посочваща енергийните класове на всичките хладилници и хладилни барове или минибарове.

б) (1 точка): Всички битови електрически фурни следва да са с енергийна ефективност клас А, съгласно посоченото в Директива 2002/40/ЕО на Комисията ( 21 ).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи документация, показваща енергийния клас на битовите електрически фурни.

Забележка: този критерий не се отнася за фурни, които не използват електроенергия или по друга причина не попадат в обхвата на Директива 2002/40/ЕО (например промишлените фурни).

в) (1 точка): Всички битови съдомиялни машини са с енергиен клас А съгласно Директива 97/17/ЕО на Комисията ( 22 ).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи документация, показваща енергийния клас на всички съдомиялни машини.

Забележка: този критерий не се отнася за съдомиялни машини, които не попадат в обхвата на Директива 97/17/ЕО (напр. промишлените съдомиялни машини).

г) (1 точка): Всички битови перални машини са с енергиен клас А, съгласно посоченото в Директива 95/12/ЕО на Комисията ( 23 ).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи документация, показваща енергийния клас на всички перални машини.

Забележка: този критерий не се отнася за перални машини, които не попадат в обхвата на Директива 95/12/ЕО (напр. промишлените перални машини).

д) (1 точка): Поне 80 % от офис съоръженията (персонални компютри, монитори, факсове, печатащи устройства, скенери, фотокопирни машини) отговарят на изискванията за енергийна звезда, съгласно посоченото в Регламент (ЕО) № 106/2008 на Европейския парламент и на Съвета ( 24 ) и в Решение 2003/168/ЕО на Комисията ( 25 ).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи документация, показваща присъждането на енергийна звезда на офис съоръженията.

е) (1 точка): Всички електрически барабанни сушилни машини за дрехи са с енергиен клас А съгласно Директива 95/13/ЕО на Комисията ( 26 ).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи документация, показваща енергийния клас на всички барабанни сушилни машини за дрехи.

Забележка: този критерий не се отнася за барабанни сушилни машини за дрехи, които не попадат в обхвата на Директива 95/13/ЕО (напр. промишлените барабанни сушилни машини за дрехи).

44.    Електрически сешоари за ръце и коса със сензор за близост (2 точки)

Всички електрически сешоари за ръце (1 точка) и за коса (1 точка) са оборудвани със сензори за близост или имат екомаркировка тип I по ISO.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подходяща потвърждаваща документация, изясняваща как обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий.

45.    Разположение на хладилниците (1 точка)

Кухненските, ресторантските и баровите хладилници са разположени и регулирани съгласно принципите за енергоспестяване, с оглед намаляване на загубите на енергия.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий.

46.    Автоматично изключване на външно осветление (1,5 точки)

Системи за автоматично изключване на осветлението при излизане от стаята са инсталирани в 95 % от обекта за туристическо настаняване.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи техническа спецификация от правоспособни технически специалисти, отговорни за монтажа и/или поддръжката на тези системи.

47.    Сауни с времеви регулатор (1 точка)

Всички сауни и турски бани имат времеви регулатори или процедури на персонала, чрез които се регулира по време включването и изключването.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи техническа спецификация от правоспособни технически специалисти, отговорни за монтажа и/или поддръжката на тези системи.

48.    Отопление на плувни басейни чрез използване на енергия от възобновяеми източници (до 1,5 точки)

Енергията за затопляне на водата в плувни басейни е от възобновяеми енергийни източници. Ако това се отнася за поне 50 % от тази енергия: 1 точка, за 100 %: 1,5 точки.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и данни за количеството потребявана енергия за затопляне на водата в плувни басейни, както и документация, показваща какво количество от тази енергия е от възобновяеми източници.

49.    Автоматично изключване на външно осветление (1,5 точки)

Външното осветление, което не е необходимо за целите на сигурността, се изключва автоматично след определено време или се задейства от сензор за близост.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи техническа спецификация от правоспособни технически специалисти, отговорни за монтажа и/или поддръжката на тези системи.

ВОДА

50.    Използване на дъждовна вода (2 точки) и на рециклирана вода (2 точки)

а) (2 точки): Дъждовната вода се събира и използва, без това да включва използване за санитарно-битови цели и като питейна вода.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, заедно със съответна потвърждаваща документация, както и подходящи гаранции, че водата за санитарно-битови цели и за пиене е изцяло отделена.

б) (2 точки): Рециклираната вода се събира и използва, без това да включва използване за санитарно-битови цели и като питейна вода.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, заедно със съответна потвърждаваща документация, както и подходящи гаранции, че водата за санитарно-битови цели и за пиене е изцяло отделена.

51.    Автоматични поливни инсталации за външни площи (1,5 точки)

Обектът за туристическо настаняване използва автоматична система за оптимизиране на времето за поливане и на разхода на вода за външните растения/зелени площи.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

52.    Воден дебит от чешми и душове (1,5 точки)

Средният индивидуален воден дебит на изтичане на всички чешми и душове, с изключение на крановете за вани, не превишава 8 литра/минута.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

53.    Промиване на тоалетни (1,5 точки)

Поне 95 % от тоалетните използват шест литра или по-малко за пълно промиване.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

54.    Разход на вода на съдомиялните машини (1 точка)

Разходът на вода от съдомиялните машини (изразен като W(измерен)) е по-малък или равен на прага, определен с посочената по-долу формула, като се използва същият метод за изпитване EN 50242 и програмен цикъл, като избрания в Директива 97/17/ЕО:

W(измерен) ≤ (0,625 × S) + 9,25

където:

W(измерен) = e измереният разход на вода на съдомиялната машина в литри за цикъл, изразен с точност до първия десетичен знак,

S = е приложимият брой на места за съдове на съдомиялната машина.

Критерият се отнася само за домакински съдомиялни машини.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи техническа спецификация от правоспособните технически специалисти, отговорни за монтажа и/или поддръжката на съдомиялните машини или доказателство за това, че съдомиялните машини имат екомаркировка на Общността.

55.    Разход на вода на пералните машини (1 точка)

Пералните машини, използвани в обекта за туристическо настаняване от гостите и персонала, или тези, използвани от извършващата такива услуги за обекта фирма, използват не повече от 12 литра вода на килограм пране, измерено съгласно европейския стандарт EN 60456, като се използва същият стандартен цикъл за пране на памучни тъкани при 60 °C, който е избран за целите на Директива 95/12/ЕО.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи техническа спецификация от правоспособните технически специалисти, отговорни за монтажа и/или поддръжката на пералните машини, или доказателство за това, че пералните машини имат екомаркировка на Общността. Ръководството на обекта за туристическо настаняване следва да представи техническа документация от извършващата перални услуги фирма, изясняваща че нейните перални машини съответстват на този критерий.

56.    Дебит и температура на водата от чешмите (1 точка)

Поне 95 % от всички кранове на чешми дават възможност за точно и бързо регулиране на температурата и дебита на изтичане на водата.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

57.    Времеви регулатори на душовете (1,5 точки)

Всички душове в санитарно-битовите възли и общите части имат устройство за отчитане на време или близост, което прекъсва водния поток след определено време или ако той не се използва.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

58.    Покриване на плувния басейн (1 точка)

Нощем или когато напълненият басейн не се използва за повече от един ден, той се покрива, за да се предотврати охлаждането на водата в басейна и да се намали изпарението.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

59.    Обезледяване (до 1,5 точки)

Когато е необходимо обезледяване на пътища, за обезопасяване на пътищата в района на обекта за туристическо настаняване, при наличие на лед/сняг, се използват механични средства или пясък/дребен чакъл (1,5 точки).

Ако се прилага химично обезледяване, използват се вещества, които не съдържат повече от 1 % хлорни йони (Cl-) (1 точка), или обезледяващи вещества с екомаркировка на Общността или с други национални или местни екомаркировки от тип I по ISO (1,5 точки).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

60.    Указания за твърдост на водата (до 2 точки)

В близост до зоните за пране/пералните машини/съдомиялните машини има поставени разяснения за твърдостта на местната вода (1 точка), които да улеснят гостите и персонала за правилния избор на детергенти, или се използва система за автоматично дозиране (1 точка), която оптимизира използването на детергенти в зависимост от твърдостта на водата.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и съответна документация, която показва как са осведомени гостите.

61.    Водоспестяващи писоари (1,5 точки)

Всички писоари използват безводна система или имат ръчна/електронна система за промиване, която позволява еднократно промиване на всеки писоар само когато се използва.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подходяща потвърждаваща документация, изясняваща как обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий.

62.    Използване на местни растителни видове за нови външни насаждения (1 точка)

Всички намиращи се извън сградите нови насаждения с дървета и жив плет се състоят от местни растителни видове.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи съответната спецификация за начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, заедно с подходяща потвърждаваща документация, съставена от експерт.

ДЕТЕРГЕНТИ И ДЕЗИНФЕКТАНТИ

63.    Детергенти (до 3 точки)

Поне 80 тегловни процента от детергентите за ръчно миене на съдове и/или детергентите за съдомиялни машини, и/или перилните препарати, и/или универсалните почистващи препарати, използвани в обекта за туристическо настаняване, имат присъдена екомаркировка на Общността или други национални или местни екомаркировки от тип I по ISO (по 1 точка за всяка от тези четири категории детергенти, до максимум 3 точки).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи данни и документация (включително съответни фактури), изясняващи общо използваните количества такива продукти и количествата, които имат екомаркировка.

64.    Вътрешни и външни бои и лакове (до 2 точки)

Поне 50 % от вътрешното и/или външното боядисване на обекта за туристическо настаняване се прави с бои и лакове за вътрешно и/или външно боядисване, които имат присъдена екомаркировка на Общността или други национални или местни екомаркировки от тип I по ISO. (1 точка за вътрешни, 1 точка за външни бои и лакове)

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи данни и документация (включително съответни фактури), изясняващи общо използваните количества такива продукти и количествата, които имат екомаркировка.

65.    Насърчаване на използването на заместители на изкуствените подпалки за барбекю (1 точка)

Вместо изкуствени подпалки за барбекю, в обекта за туристическо настаняване се продават или предлагат алтернативни продукти, като например рапично олио, конопени кълчища.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий.

66.    Плувни басейни: дозиране на дезинфектантите (1 точка) или естествени/екологични плувни басейни (1 точка)

Плувният басейн разполага с автоматична дозираща система, която използва минималното количество дезинфектант, необходимо за добър хигиенен резултат (1 точка).

Или

Плувният басейн е от екологичен/естествен тип, като хигиената и безопасността за хората в него се осигурява само с естествени средства (1 точка).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи техническа документация относно автоматичната дозираща система или относно типа на екологичния/естествен басейн и неговата поддръжка.

67.    Механично почистване (1 точка)

Обектът за туристическо настаняване има точни процедури за извършване на почистване без използване на химикали, като например използване на микровлакнести продукти или други нехимични почистващи материали или дейности с подобни ефекти.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

68.    Биологично градинарство (2 точки)

Външните площи се обработват или без никакво използване на пестициди, или според принципите на биологичното земеделие, както е определено в Регламент (ЕО) № 834/2007 на Съвета ( 27 ), или както е определено в националното законодателство или в признати национални схеми за биологично земеделие.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

69.    Средства против насекоми и вредители (до 2 точки)

Архитектурното оформление на обекта за туристическо настаняване и хигиенните практики (като например изграждане върху пилоти, за да се предотврати влизане на плъхове в помещенията, използване на мрежи против комари) гарантират, че използването на средства против насекоми и вредители в обекта се ограничава до строг минимум (1 точка).

Ако се използват средства против насекоми и вредители, то те са само вещества, разрешени за биологично земеделие (съгласно Регламент (ЕО) № 834/2007) или такива, на които е присъдена екомаркировка на Общността или други национални или местни екомаркировки от тип I по ISO (1 точка).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

ОТПАДЪЦИ

70.    Компостиране (до 2 точки)

Обектът за туристическо настаняване събира разделно съответните органични отпадъци (градински отпадъци — 1 точка; кухненски отпадъци — 1 точка) и осигурява тяхното използване за наторяване съгласно указанията на местните власти (например използване от местната администрация, от самия обект или от частна агенция).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

71.    Опаковки за напитки за еднократна употреба (2 точки)

На територията, притежавана или пряко управлявана от обекта за туристическо настаняване, не се предлагат опаковки за напитки за еднократна употреба.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий, като посочи какви продукти от този вид се предлагат, ако има такива, и нормативните разпоредби, които изискват наличието на такива продукти.

72.    Обезвреждане на мазнини/масла (до 2 точки)

Монтирани са сепаратори за мазнини, като мазнините/маслата за пържене и за фритюрници се събират и обезвреждат по подходящ начин (1 точка).

На гостите също се предлага подходящ начин за обезвреждане на мазнини/масла в случаите, когато това е уместно (например в апартаменти) (1 точка).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

73.    Използвани текстилни тъкани, мебели и други продукти (до 2 точки)

Използваните мебели, текстилни тъкани и други продукти, като например електронно оборудване, се предоставят за благотворителни цели, в съответствие с политиката на обекта за туристическо настаняване (2 точки), или се продават (1 точка) на други дружества, които събират и преразпределят такива стоки.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, заедно със съответна потвърждаваща документация.

ДРУГИ УСЛУГИ

74.    Озеленяване на покриви (2 точки)

Поне 50 % от сградите на обекта за туристическо настаняване, които имат подходящи за тази цел покриви (плоски покриви или покриви с малък наклон) и които не се използват за други цели, са затревени или засадени с растения.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, заедно със съответна потвърждаваща документация.

75.    Информационни и образователни съобщения относно околната среда (до 3 точки)

Обектът за туристическо настаняване осигурява за гостите информационни и образователни съобщения за околната среда — относно местното биологично разнообразие, местния ландшафт и съответните мерки за опазване на природата (1,5 точки). Развлекателните прояви за гостите включват образователни елементи по опазване на околната среда (1,5 точки).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и съответна документация.

76.    Забрана за пушене в общите части на сградите и в стаите (до 1,5 точки)

Пушенето е забранено в 100 % от вътрешните общи части на сградите и поне в 70 % (1 точка) или поне в 95 % (1,5 точки) от стаите.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да посочи броя и характера на различните застроени площи в обекта и да посочи в кои от тях не се пуши.

77.    Велосипеди (1,5 точки)

На разположение на гостите има велосипеди (поне по 3 велосипеда на всеки 50 стаи).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий.

78.    Услуги за транспорт на близко разстояние (1 точка)

На гостите, които пътуват с обществен транспорт, обектът за туристическо настаняване осигурява транспорт от мястото на пристигане до обекта с екологосъобразни транспортни средства, като например електрически автомобили или шейни, теглени от коне.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, както и пример за начина на съобщаване на тази информация на гостите.

79.    Бутилки, подлежащи на връщане или повторно използване (до 3 точки)

Обектът за туристическо настаняване предлага напитки в бутилки, подлежащи на връщане или повторно използване: безалкохолни напитки (1 точка), бира (1 точка), вода (1 точка).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, заедно със съответна потвърждаваща документация от доставчиците на бутилките.

80.    Използване на презареждащи се продукти (до 2 точки)

Обектът за туристическо настаняване използва само презареждащи се батерии за дистанционни управления на телевизори (1 точка) и/или презареждащи се с тонер касети за печатащи устройства и копирни апарати (1 точка).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, заедно със съответна потвърждаваща документация от доставчиците на батериите и от фирмите, презареждащи касетки с тонер.

81.    Хартиени продукти (до 3 точки)

Поне 80 % от използваните тоалетна хартия/салфетки и/или офис хартия имат присъдена екомаркировка на Общността или други национални или местни екомаркировки от тип I по ISO (по 1 точка за всяка от тези три категории хартиени продукти).

Оценяване и удостоверяване: Заявителят следва да предостави данни и документация (включително съответни фактури), посочващи използваните количества такива продукти, както и количествата, които имат екомаркировка.

82.    Стоки за дълготрайна употреба (до 3 точки)

Поне 30 % от всяка категория стоки за дълготрайна употреба (като спално бельо, хавлиени кърпи, покривки за маса, персонални компютри, преносими компютри, телевизионни приемници, дюшеци, мебели, перални машини, съдомиялни машини, хладилници, прахосмукачки, подови покрития, лампи), налични в обекта за туристическо настаняване, включително в наеманите помещения за настаняване, имат присъдена екомаркировка на Общността или други национални или местни екомаркировки от тип I по ISO (по 1 точка за всяка от до три такива категории стоки за дълготрайна употреба).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи данни и документация, посочващи използваните количества такива продукти, както и количествата с екомаркировка.

83.    Местни хранителни продукти (до 3 точки)

На всяко хранене, включително закуска, се предлагат поне два хранителни продукта, които са от местни източници и (в случая на пресните плодове и зеленчуци) не са извън своя сезон (1,5 точки).

Където е приложимо, въведена е забрана за консумация на застрашени биологични видове, като например определени видове риби и ракообразни и тропически дивеч („bushmeat“), както и скариди от мангрови гори, чийто улов застрашава отглеждането (1,5 точки).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и подходяща потвърждаваща документация.

84.    Биохрани (до 2 точки)

Основните съставки в поне две ястия (1 точка) или в цялото меню, включително закуската (2 точки), се произвеждат чрез биологични селскостопански методи, съгласно посоченото в Регламент (ЕО) № 834/2007, или се произвеждат в съответствие с изискванията на екомаркировка от тип I по ISO.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и подходяща потвърждаваща документация.

85.    Качествени характеристики на вътрешния въздух (до 4 точки)

Обектът за туристическо настаняване осигурява оптимални качествени характеристики на вътрешния въздух чрез следните две мерки (или една от тях):

 Стаите и общите части на сградите са в съответствие с изискванията, съдържащи се в точка 3 от приложение I към Директива 89/106/ЕИО, като всички съответни бои, декорации, мебели и други намиращи се в тях материали са сертифицирани с екомаркировка на Общността или с друга еквивалентна и отговаряща на ниски емисии екологична маркировка от тип I по ISO (2 точки).

 Стаите и общите части на сградите не съдържат ароматизатори, спалното бельо, хавлиените кърпи и текстилните тъкани се перат с несъдържащи ароматизатори детергенти (1 точка) и чистенето се извършва с несъдържащи ароматизатори средства (1 точка).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и подходяща потвърждаваща документация. Що се отнася до удостоверяване на спазването на изискването за липса на ароматизатори, ще се счита за достатъчно да се представи списък на съставките в несъдържащи ароматизатори перилни и почистващи препарати.

ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

86.    Регистрация на обекта за туристическо настаняване по Схемата за екологично управление и одитиране (EMAS) (3 точки), сертифициране на обекта за туристическо настаняване по ISO (2 точки)

Обектът за туристическо настаняване е регистриран съгласно Схемата на Общността за екологично управление и одитиране (EMAS) (3 точки) или е сертифициран по стандартa ISO 14001 (2 точки).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи съответно доказателство за регистрация по EMAS или сертификат по ISO 14001.

87.    Регистрация по Схемата за екологично управление и одитиране (EMAS) (1,5 точки) или сертифициране по ISO (1 точка) на доставчици

Поне един от основните доставчици на стоки или услуги за обекта за туристическо настаняване е регистриран по EMAS (1,5 точки) или сертифициран по ISO 14001 (1 точка).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи съответно доказателство за регистрация по EMAS или сертификат по ISO 14001 поне за един от своите основни доставчици.

88.    Съответствие на подизпълнители със задължителните критерии (до 4 точки)

В случаите, при които някои допълнителни услуги за хранене или за почивни/фитнес занимания се изпълняват от подизпълнители на обекта за туристическо настаняване, тези услуги са в съответствие със задължителните критерии от настоящото приложение, които се отнасят за съответния конкретен вид услуги (по 2 точки за всяка от следните две категории услуги — храна/напитки и/или обекти за почивни дейности, намиращи се на територията на обекта за туристическо настаняване).

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи съответна документация за договори с негови подизпълнители, в които договори се изисква съответствие на подизпълнителите със задължителните критерии.

89.    Електромери и водомери (1 точка)

Обектът за туристическо настаняване разполага с монтирани допълнителни електромери и водомери, даващи възможност да се събират данни за потреблението на електроенергия и вода при различните дейности и/или машини, като например на стаите, на пералното отделение и кухнята и/или на конкретен вид машини — като хладилници, перални машини и др.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на начина, по който обектът за туристическо настаняване изпълнява този критерий, заедно с анализ на събраните данни (ако вече са налични).

90.    Допълнителни дейности за опазване на околната среда (максимум 3 точки)

Една от следните две възможности:

а) Допълнителни дейности за опазване на околната среда (до 1,5 точки за всяка дейност, максимум 3 точки): ръководството на обекта за туристическо настаняване предприема дейности, които са допълнителни спрямо онези, предвидени в критериите в настоящия раздел или в раздел А, насочени към подобряване на екологичните показатели на обекта. Компетентният орган, оценяващ заявлението, присъжда точки за тези действия, но не повече от 1,5 точки за едно действие.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий и цялостно описание на всяко допълнително действие, което заявителят желае да бъде взето под внимание.

или:

б) Присъдена екомаркировка (3 точки): на обекта за туристическо настаняване е присъдена някоя от националните или местни екомаркировки от тип I по ISO.

Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подходящо доказателство, че му е присъдена екомаркировка.



( 1 ) ОВ L 237, 21.9.2000 г., стр. 1.

( 2 ) ОВ L 102, 24.4.2003 г., стр. 82.

( 3 ) ОВ L 124, 20.5.2003 г., стр. 36.

( 4 ) ОВ L 293, 22.11.2000 г., стр. 18.

( 5 ) ОВ L 283, 27.10.2001 г., стр. 33.

( 6 ) ОВ L 52, 21.2.2004 г., стр. 50.

( 7 ) ОВ L 167, 22.6.1992 г., стр. 17.

( 8 ) Член 3 от Директива 92/42/ЕИО изключва от обхвата на действие на тази директива следните видове котли: водогрейни котли, които могат да използват няколко различни вида горива, включващи твърди горива; проточни съоръжения за моментално нагряване на вода; котли, проектирани да работят с горива, чиито характеристики се отличават значително от характеристиките на обичайните течни и газови горива (промишлени отпадни газове, биогаз и др.); готварски печки и съоръжения, проектирани основно да отопляват помещенията, където са разположени и които като допълнителна функция могат да загряват вода за централно отопление и за санитарно-битови нужди.

( 9 ) ОВ L 86, 3.4.2002 г., стр. 26.

( 10 ) ОВ L 1, 4.1.2003 г., стр. 65.

( 11 ) ОВ L 40, 11.2.1989 г., стр. 12.

( 12 ) ОВ L 71, 10.3.1998 г., стр. 1.

( 13 ) ОВ L 372, 27.12.2006 г., стр. 19.

( 14 ) ОВ L 226, 6.9.2000 г., стр. 3.

( 15 ) ОВ L 37, 13.2.2003 г., стр. 24.

( 16 ) ОВ L 37, 13.2.2003 г., стр. 19.

( 17 ) ОВ L 114, 24.4.2001 г., стр. 1.

( 18 ) ОВ L 161, 14.6.2006 г., стр. 1.

( 19 ) ОВ L 32, 6.2.2007 г., стр. 183.

( 20 ) ОВ L 45, 17.2.1994 г., стр. 1.

( 21 ) ОВ L 128, 15.5.2002 г., стр. 45.

( 22 ) ОВ L 118, 7.5.1997 г., стр. 1.

( 23 ) ОВ L 136, 21.6.1995 г., стр. 1.

( 24 ) ОВ L 39, 13.2.2008 г., стр. 1.

( 25 ) ОВ L 67, 12.3.2003 г., стр. 22.

( 26 ) ОВ L 136, 21.6.1995 г., стр. 28.

( 27 ) ОВ L 189, 20.7.2007 г., стр. 1.