2004R0214 — BG — 20.05.2004 — 001.001


Този документ е средство за документиране и не обвързва институциите

►B

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 214/2004 НА КОМИСИЯТА

от 6 февруари 2004 година

за определяне на стандартите за търговия с череши

(ОВ L 036, 7.2.2004, p.6)

Изменен с

 

 

Официален вестник

  No

page

date

►M1

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 907/2004 НА КОМИСИЯТА от 29 април 2004 година

  L 163

50

30.4.2004




▼B

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 214/2004 НА КОМИСИЯТА

от 6 февруари 2004 година

за определяне на стандартите за търговия с череши



КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2200/96 на Съвета от 28 октомври 1996 г. относно общата организация на пазара на плодове и зеленчуци ( 1 ), и по-специално член 2, параграф 2 от него,

Като има предвид, че:

(1)

Черешите са сред продуктите, изброени в приложение I към Регламент (ЕО) № 2200/96, за които трябва да бъдат приети стандарти. В интерес на яснотата, Регламент (ЕИО) № 899/87 на Комисията от 30 март 1987 г. относно определяне на стандартите за качество на черешите ( 2 ), който е изменян многократно, трябва да бъде отменен и заменен с нов регламент. За тази цел и в интерес на запазване на прозрачността на световния пазар, трябва да бъде взет предвид стандартът FFV-13 на ООН/ИКЕ относно търговията и контрола за качество на черешите, препоръчан от Работната група по стандартизация на бързо развалящи се продукти и развитие на качеството към Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ/ООН).

(2)

Приложението на тези нови стандарти трябва да отстрани продукти с незадоволително качество от пазара, да приведе продукцията в съответствие с изискванията на потребителите и да улесни търговията, основана на лоялната конкуренция, като така помогне за повишаване на рентабилността.

(3)

Стандартите се прилагат на всички етапи от търговията. Транспортирането на далечно разстояние, съхранението за определен период от време и различни процеси, на които продуктите са подложени, могат да предизвикат известни изменения, дължащи се на биологично развитие на продуктите или техния нетраен характер. Необходимо е тези изменения да се вземат предвид при прилагането на стандартите на етапите от търговията, следващи този на експедирането.

(4)

Тъй като продуктите от клас „екстра“ трябва да бъдат внимателно сортирани и опаковани, единственото допустимо изменение при тях може да бъде намаляването на свежестта и твърдостта им.

(5)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Управителния комитет по пресни плодове и зеленчуци,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:



Член 1

Стандартите за търговия с череши, включени в код по КН 0809 20, са определени в приложението.

Стандартите се прилагат на всички етапи от търговията при условията, определени в Регламент (ЕО) № 2200/96.

Въпреки това на етапите след експедирането по отношение на предписанията на стандартите продуктите могат да имат незначителна загуба на свежест и твърдост; продуктите, класирани в класове, различни от клас „екстра“, могат освен това да имат незначителни изменения, дължащи се на развитието им и на нетрайния им характер.

Член 2

Отменя се Регламент (ЕИО) № 899/87.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.




ПРИЛОЖЕНИЕ

СТАНДАРТИ ЗА ЧЕРЕШИ

I.   ОПРЕДЕЛЕНИЕ НА ПРОДУКТА

Настоящите стандарти се прилагат за череши от културните сортове, произлезли от Prunus avium L., Prunus cerasus L. или хибриди от тях, доставени в прясно състояние на потребителя, като се изключват черешите за промишлена преработка.

II.   РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО КАЧЕСТВОТО

Целта на настоящите стандарти е да определят изискванията за качество на черешите след подготовката и опаковането.

А.   Минимални изисквания

Черешите от всички класове, отговарящи на определените изисквания за качество, с допустимите отклонения за всеки клас, трябва да бъдат:

 цели,

 свежи на външен вид,

 здрави; продукти, засегнати от загниване или такова влошаване, правещо ги негодни за консумация, се изключват,

 твърди (според сорта),

 чисти, практически без всякакви видими чужди тела,

 практически без вредители,

 практически без повреди, причинени от вредители,

 без повишена повърхностна влажност,

 без чужд мирис и/или вкус,

 с дръжка ( 3 ).

Черешите трябва да се берат внимателно.

Те трябва да са развити достатъчно и да са задоволително узрели. Развитието и състоянието им трябва да е такова, че да могат:

 да претърпят транспортиране и пренасяне, и

 да пристигнат в задоволителен вид на местоназначението.

Б.   Класификация

Черешите се класифицират в три класа, определени по-долу:

i) клас „екстра“

Черешите от този клас трябва да бъдат от най-високо качество. Те трябва да са добре развити и да имат всички характеристики и типично оцветяване на сорта.

Те трябва да бъдат без дефекти, с изключение на много леки повърхностни дефекти, при условие че те не засягат общия външен вид на плода, качеството, съхраняемостта и търговския вид в опаковката.

ii) клас I

Черешите от този клас трябва да бъдат с добро качество. Те трябва да са характерни за сорта.

Могат да се допуснат все пак следните леки дефекти, при условие че те не засягат общия вид на плода, качеството, съхраняемостта и търговския вид в опаковката:

 лек дефект във формата;

 лек дефект в оцветяването.

Те не трябва да имат петна от слънчев пригор, напуквания, набивания или дефекти, причинени от градушка.

iii) клас II

Този клас включва череши, които не отговарят на изискванията на по-горните класове, но отговарят на минималните изисквания, определени по-горе.

Могат да бъдат допуснати следните дефекти, при условие че черешите запазват основните си характеристики по отношение на качеството, съхраняемостта и търговския вид:

 дефекти във формата и оцветяването, при условие че запазват характеристиките на сорта;

 малки, зараснали повърхностни наранявания, неоказващи съществено влияние върху външния вид или съхранението на плода.

III.   РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО РАЗМЕРА

Размерът се определя по максималния диаметър на напречното сечение. Черешите трябва да са със следните минимални размери:

 клас „екстра“: 20 mm,

 клас I и клас II: 17 mm.

IV.   РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО ДОПУСТИМИТЕ ОТКЛОНЕНИЯ

Допустими отклонения по отношение на качеството и размера се допускат във всяка опаковка за плод, неотговарящ на изискванията на посоченото качество.

А.   Допустими отклонения от качеството

i)   клас „екстра“

5 % от броя или теглото на черешите, неотговарящи на изискванията на качеството, но отговарящи на изискванията на клас I, или по изключение попадащи в допустимите отклонения за този клас, с изключение на презрял плод. В рамките на този допуск не повече от 2 % общо могат да съставляват разцепени и/или проядени от червеи плодове.

ii)   Клас I

10 % от броя или теглото на черешите, неотговарящи на изискванията за този клас, но отговарящи на тези за клас II или по изключение попадащи в допустимите отклонения за този клас. В рамките на този допуск не повече от 4 % могат да съставляват разцепени или проядени от червеи плодове.

Допълнително се допускат 10 % от черешите без дръжки, при условие че кожицата не е повредена и няма сериозно изтичане на сок.

iii)   клас II

10 % от броя или теглото на черешите, неотговарящи нито на изискванията на качеството, нито на минималните изисквания, с изключение на плодове, засегнати от загниване или някакви други увреждания, правещи ги негодни за консумация. В рамките на тези граници не повече от 4 % общо могат да съставляват презрели и/или разцепени и/или проядени от червеи плодове. Не повече от 2 % общо могат да съставляват презрели плодове.

Освен това се допускат 20 % от черешите без дръжка, при условие че кожицата не е повредена и няма сериозно изтичане на сок.

Б.   Допустими отклонения от размера

За всички качества: 10 % от броя или теглото на черешите, неотговарящи на минималния определен размер, при условие обаче, че диаметърът е не по-малък от:

 17 mm за клас „екстра“,

 15 mm за клас I и клас II.

V.   РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО ТЪРГОВСКИЯ ВИД

А.   Еднородност

Съдържанието на всяка опаковка трябва да бъде еднородно и да се състои само от череши с един и същ произход, сорт и качество. Плодовете трябва да бъдат с един и същ размер.

Освен това черешите от клас „Екстра“ трябва да бъдат с еднакво оцветяване и зрелост.

Видимата част на съдържанието на опаковката трябва да бъде представителна за цялото съдържание.

Независимо от предходните разпоредби на тази точка, плодовете, включени в настоящия регламент, могат да бъдат смесени в търговски опаковки с нето тегло от 3 kg или по-малко, с различни видове пресни плодове и зеленчуци, при условията, определени в Регламент (ЕО) № 48/2003 ( 4 ) на Комисията.

Б.   Опаковка

Черешите трябва да бъдат опаковани по такъв начин, че да се запазят плодовете правилно.

Използваният материал в опаковката трябва да бъде нов, чист и с такова качество, че да предотвратява външни или вътрешни повреди на плода. Използването на материали, и по-специално на хартия или етикети, съдържащи търговски спецификации, се допуска при положение че отпечатването или етикетирането е било направено с нетоксично мастило или лепило.

Опаковките не трябва да съдържат чужди тела.

▼M1

Индивидуално поставените стикери върху продукта трябва да бъдат такива, че след отстраняването им да не оставят видими следи от лепило и да не причиняват дефекти на външната обвивка.

▼B

VI.   РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО МАРКИРОВКАТА

Всяка опаковка трябва да съдържа следните данни, нанесени с четливи и неизтриваеми букви, групирани от една и съща страна и видими отвън:

А.   Идентификация

Опаковчик и/или експедитор: име и адрес или официално издадено или прието кодово обозначение. Обаче при използване на кодово обозначение забележката „опаковчик и/или експедитор“ (или еквивалентни съкращения) трябва да бъдат посочени в близост до кодовото обозначение.

Б.   Естество на продукта:

 „череши“, когато съдържанието не се вижда отвън,

 „вишни“, когато е необходимо,

 „Пикота“ или еквивалентно название когато е необходимо,

 име на сорта (не е задължително).

В.   Произход на продукта

Страна на произход и по желание — производствен район или национално, регионално или местно наименование.

Г.   Търговски характеристики

Клас.

Д.   Официален знак за контрол (не е задължителен)



( 1 ) ОВ L 297, 21.11.1996 г., стр. 1. Регламент, последно изменен с Регламент на Комисията (ЕО) № 47/2003 (ОВ L 7,11.1.2003 г., стр. 64).

( 2 ) ОВ L 200, 21.7.1987 г., стр. 18. Регламент, последно изменен с Регламент (ЕО) № 46/2003 (ОВ L 7,11.1.2003 г., стр. 61).

( 3 ) Разрешават се липсващи дръжки, при условие че кожата не е увредена и няма сериозно изтичане на сок при вишни и череши от вида „Пикота“ или еквивалентни названия, които естествено губят дръжката при беритба.

( 4 ) ОВ L 7, 11.1.2003 г., стр. 65.