Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2019/349/09

    Покана за представяне на предложения — EACEA 33/2019 в рамките на програма Еразъм + KA3 — Подкрепа за реформиране на политиката Центрове за високи постижения в областта на професионалното образование2019/C 349/09

    PUB/2019/30

    OB C 349, 15.10.2019, p. 9–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.10.2019   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 349/9


    Покана за представяне на предложения — EACEA 33/2019

    в рамките на програма „Еразъм +“

    KA3 — Подкрепа за реформиране на политиката

    Центрове за високи постижения в областта на професионалното образование

    (2019/C 349/09)

    1.   Цел

    Общата цел на настоящата покана е осигуряването на подкрепа за създаването и развитието на платформи за транснационално сътрудничество на центровете за високи постижения в областта на професионалното образование (ЦВППО), за да се осъществи връзка между центровете, функциониращи в определен местен контекст, на европейско равнище.

    Платформите за транснационално сътрудничество ще обединят ЦВППО:

    за да споделят те общите си интереси в специфични сектори или професии (например, аеронавтика, електромобилност, здравеопазване, туризъм и пр.), или

    за съвместно разработване на иновативни подходи за справяне с обществените, технологичните и икономическите предизвикателства (например, изменение на климата, цифровизация, изкуствен интелект, цели за устойчиво развитие, интеграция на мигрантите, подкрепа за учащите с увреждания/специални потребности, повишаване на уменията на хората с недостатъчно умения и/или ниски квалификационни степени и пр.).

    Платформите ще създадат отправни точки за професионално обучение на световно равнище. Те ще бъдат приобщаващи и ще обединяват съществуващите ЦВППО в различните държави или ще разширят модела чрез свързване на добре установени ЦВППО в една държава с партньори от други държави, които възнамеряват да развият ЦВППО в своите местни екосистеми, като по този начин допринесат за „сближаване в положителна посока“ на високите постижения в областта на ПОО.

    ЦВППО ще възприемат подход „отдолу-нагоре“ по отношение на високите постижения в областите, в които институциите за ПОО могат бързо да адаптират предоставянето на умения към променящите се местни потребности. Те имат за цел да съберат множество местни/регионални партньори, например доставчици на първоначално и продължаващо ПОО, висши учебни заведения, включително университети за приложни науки и политехника, научноизследователски институти, научни паркове, предприятия, социални предприятия, камари и техните сдружения, социални партньори, съвети за секторни квалификации, професионални/секторни сдружения, национални и регионални органи и агенции за развитие, публични служби по заетостта и др.

    Проектите трябва да представят доказателства, че имат за цел:

    да установят силни и трайни взаимоотношения както на местно, така и на транснационално равнище между ПОО общността и бизнеса, в които взаимодействията са реципрочни и взаимноизгодни, и

    да включват дейности, да изграждат рефлексивни отношенията между различните дейности и услуги, и

    твърдо да залягат в по-широки рамки на стратегиите за регионално развитие, иновации и/или интелигентна специализация. Това могат да бъдат или съществуващи стратегии (които следва да бъдат ясно определени) или стратегии, разработени в контекста на проекта (в които се описва как проектът допринася за тези стратегии).

    2.   Партньорства

    Партньорството включва най-малко осем пълноправни партньори от поне четири държави по програмата „Еразъм +“ (включително най-малко две държави — членки на Европейския съюз).

    Всяка държава трябва да участва с:

    а)

    представители на поне едно дружество, един отрасъл или сектор (например, камари или търговски сдружения), и

    б)

    поне един доставчик на услуги в областта на ПОО (на ниво средно и/или висше образование (1)).

    Един от партньорите ще бъде координиращата организация, която кандидатства за безвъзмездни средства по „Еразъм+“ от името на партньорството.

    Допълнителният състав на партньорството следва да отразява специфичния характер на предложението.

    Държавите по програма „Еразъм +“ са следните:

    28-те държави — членки на Европейския съюз — Австрия, Белгия, България, Хърватия, Кипър, Чешката република, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Швеция и Обединеното кралство (2);

    страни по програмата извън ЕС: Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Република Северна Македония, Сърбия и Турция.

    Организациите по програма „Еразъм +“ и/или държавите партньори (3) могат да бъдат асоциирани партньори до степента, до която е доказано, че тяхното участие има добавена стойност за ЦВППО. По отношение на въпроси, свързани с управлението на договора, асоциираните партньори, които са от държави по програмата или от държави партньори, не се считат за част от партньорите по проекта и не получават финансиране. Тяхното участие и роля в проекта и различните дейности трябва обаче да бъдат ясно описани.

    3.   Дейности

    Дейностите трябва да започнат между 1 октомври 2020 г. и 1 ноември 2020 г. Продължителността на проектите е 4 години.

    Центровете за високи постижения в областта на професионалното образование се характеризират с възприемането на системен подход, чрез който институциите за ПОО активно допринасят за създаване на екосистеми от умения съвместно с широк кръг от други местни/регионални партньори. Очаква се ЦВППО да надхвърлят обикновеното предоставяне на качествена професионална квалификация.

    Характеристиките на ЦВППО включват набор от дейности, групирани в три клъстера (вж. раздел 2.2 от Насоките за кандидатстване).

    Проектът трябва да включва съответни резултати, свързани с:

    най-малко 3 дейности, свързани с клъстер 1 — Преподаване и учене, и

    най-малко 3 дейности, свързани с клъстер 2 — Сътрудничество и партньорство, и

    най-малко 2 дейности, свързани с клъстер 3 — Управление и финансиране.

    Списъкът не е изчерпателен и кандидатите могат да включват и други дейности. Те трябва обаче да демонстрират, че са особено подходящи за постигане на целите на поканата и установените потребности и трябва да бъдат разгледани и представени като част от съгласуван набор от дейности.

    Изисква се, когато е уместно, в проектите да се прилагат инструменти и средства, валидни в целия ЕС.

    Те следва също така да имат приобщаващо измерение, като включват действия, които подпомагат многообразието и насърчават — по-специално чрез иновативни и интегрирани подходи — отговорността относно споделените ценности, равенството, включително равенството между половете и недискриминацията и социалното приобщаване, включително за хора със специални потребности/по-малко възможности.

    Особен акцент ще бъде поставен върху уменията в областта на цифровите технологии, тъй като те придобиват все по-голямо значение за всички работни профили на целия пазар на труда, както и върху уменията в подкрепа на прехода към кръгова и по-екологична икономика, за да се посрещнат нововъзникващите професионални нужди от „зелени“ умения и устойчиво развитие.

    В кандидатурите следва да се съдържа дългосрочен план за действие с цел постепенно разгръщане на резултатите от проекта след приключването му. Този план трябва да се основава на постоянно адекватно партньорство между доставчиците на образование и обучение и ключовите заинтересовани страни в отрасъла. Той трябва да включва определяне на подходящи структури за управление, както и планове за увеличаване на мащаба и финансова устойчивост. Освен това той трябва да гарантира подходящата видимост и широкото разпространение на работата, осъществявана от платформите.

    Дейностите трябва да се осъществяват в държави по програма “Еразъм +„.

    4.   Критерии за отпускане на средства

    Допустимите кандидатури ще се оценяват въз основа на следните критерии:

    1.

    значение на проекта (максимум 35 точки — минимален праг 18 точки);

    2.

    качество на разработването и изпълнението на проекта (максимум 25 точки — минимален праг 13 точки);

    3.

    качество на консорциума по проекта и споразуменията за сътрудничество (максимум 20 точки — минимален праг 11 точки);

    4.

    въздействие и разпространяване на резултатите (максимум 20 точки– минимален праг 11 точки).

    За да бъдат разглеждани за финансиране, заявленията трябва да са получили най-малко 70 точки (от общо 100), като се вземе предвид и необходимият минимален праг за всеки от четирите критерия за възлагане.

    5.   Бюджет

    Общият бюджет, определен за съфинансирането на проектите, се предвижда да бъде максимум 20 милиона ЕUR. Финансовото участие от страна на ЕС не може да надвишава 80 % от общата сума на допустимите разходи.

    Максималният размер на безвъзмездните средства от ЕС за проект е 4 милиона евро.

    Агенцията си запазва правото да не разпределя всички налични средства.

    6.   Краен срок за подаване на кандидатури

    Кандидатурите трябва да бъдат подадени не по-късно от 20 февруари 2020 г., 17:00 ч. (брюкселско време), като се използва правилният официален формуляр за кандидатстване (еForm) и те трябва да бъдат представени на един от официалните езици на ЕС.

    7.   Пълна информация

    Насоките за кандидатстване и електронният формуляр (еForm) за кандидатстване могат да се намерят на следния интернет адрес: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/ka3-centers-of-vocational-excellence_en

    Кандидатурите трябва да отговарят на всички условия упоменати в Насоките за кандидатстване.


    (1)  При все това, в заявленията не могат да бъдат включвани само дейности, насочени единствено към учащи на ниво висше образование; в заявленията, съсредоточени върху ПОО на ниво висше образование (нива 6—8 по ЕКР) трябва да бъде включено поне още едно друго квалификационно ниво в ПОО, попадаща в диапазона 3—5 по ЕКР.

    (2)  За кандидати от Обединеното кралство: Обърнете внимание, че критериите за допустимост трябва да бъдат спазени за целия срок на отпускане на безвъзмездни средства. Ако Обединеното кралство напусне ЕС през периода на отпускане на средства, без да сключи споразумение с ЕС, гарантиращо по-конкретно, че британските кандидати ще продължат да бъдат допустими, финансиране от ЕС ще бъде спряно (същевременно ще продължите да участвате, ако е възможно) или ще бъдете приканени да напуснете проекта на основание член II.17.3.1, буква а) от споразумението за отпускане на безвъзмездни средства.

    (3)  Държавите партньори, участващи в „Еразъм+“, са изброени в раздел 6.2 от Насоките за кандидатстване


    Top