Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R1638

    Делегиран регламент (ЕС) 2018/1638 на Комисията от 13 юли 2018 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти за допълнително конкретизиране на начина, по който да се гарантира, че входящите данни са подходящи и могат да бъдат проверени, както и на въвеждането на вътрешните процедури за наблюдение и проверка на доставчика на входящи данни, чието прилагане трябва да осигури администраторът на критични или значими бенчмаркове, когато входящите данни са предоставени от функция „фронт-офис“ (Текст от значение за ЕИП.)

    C/2018/4431

    OB L 274, 5.11.2018, p. 6–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2018/1638/oj

    5.11.2018   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 274/6


    ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2018/1638 НА КОМИСИЯТА

    от 13 юли 2018 година

    за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти за допълнително конкретизиране на начина, по който да се гарантира, че входящите данни са подходящи и могат да бъдат проверени, както и на въвеждането на вътрешните процедури за наблюдение и проверка на доставчика на входящи данни, чието прилагане трябва да осигури администраторът на критични или значими бенчмаркове, когато входящите данни са предоставени от функция „фронт-офис“

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове, и за изменение на директиви 2008/48/ЕО и 2014/17/ЕС и на Регламент (ЕС) № 596/2014 (1), и по-специално член 11, параграф 5, четвърта алинея от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Член 11, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/1011 изисква входящите данни, използвани за бенчмарк, да са подходящи, за да представляват точно и надеждно пазара или икономическата действителност, които бенчмаркът има за цел да измерва, и да могат да бъдат проверени. Освен това, когато входящите данни са предоставени от функция „фронт-офис“, член 11, параграф 3, буква б) от същия регламент изисква администраторът да гарантира, че доставчикът на входящи данни разполага с подходящи вътрешни процедури за наблюдение и проверка.

    (2)

    За точното изчисляване на един бенчмарк се изисква не само да бъдат представени точните стойности на входящите данни, но също така те да са в мерната единица и да отразяват съответните характеристики на базовите активи.

    (3)

    Възможността за проверка на входящите данни е свързана с равнището на тяхната точност, което на свой ред зависи до голяма степен от вида използвани входящи данни. Входящи данни, които не са нито данни за сделки, нито са от източник на регулирани данни измежду изброените в член 3, параграф 1, точка 24) от Регламент (ЕС) 2016/1011, може все пак да изпълняват изискването да бъдат проверени, ако администраторът разполага с достатъчно информация, за да може да извърши задоволителни проверки на данните. Затова следва да се изисква администраторът да гарантира, че разполага с необходимата информация, която му дава възможност да извърши подходящи проверки.

    (4)

    За да гарантира, че входящите данни са подходящи и могат да бъдат проверени, от администратора следва да се изисква редовно да следи входящите данни до степен, отразяваща уязвимостта на дадения вид входящи данни. При регулирани данни съществуващото регулиране и надзор на съответния доставчик на данни вече осигуряват достоверността на регулираните данни. Затова този вид данни следва да подлежи на по-ограничени изисквания за наблюдение. Други видове входящи данни изискват по-надеждно потвърждаване и следва да са обект на по-задълбочени проверки, особено входящи данни, които не са данни за сделки, и по-специално, ако са предоставени от функция „фронт-офис“.

    (5)

    Когато се предоставят входящи данни, една от важните проверки за наблюдение е с цел да се гарантира, че предоставянето става в срок, определен от администратора. Това е с цел да се осигури съгласуваност между предоставянето на входящи данни от различни доставчици на такива данни. Когато входящите данни не са предоставени, моментът, в който те се вземат под внимание, също трябва да бъде проверен, за да се осигури съгласуваност между различните входящи данни. Затова следва да се изисква администраторът да проверява дали входящите данни са предоставени или са подбрани от определен източник в посочения от администратора срок.

    (6)

    Особено важно е да бъдат добре проверени такива основни характеристики като валутата, матуритета и времето до падежа на базовия актив или видовете контрагенти, както е указано в методиката за изготвяне на бенчмарка.

    (7)

    Ефективното вътрешно наблюдение на предоставянето на входящи данни от функция „фронт-офис“ разчита на създаването и поддържането на подходящи структури в рамките на организацията на доставчика на входящи данни. По правило тези структури следва да включват три равнища на контрол, освен в случаите, когато организацията на доставчика на входящи данни не дава възможност за такъв брой. Първото равнище на контрол следва да включва процеси за осигуряване на ефективната проверка на входящи данни.

    (8)

    Предоставянето на входящи данни от функция „фронт-офис“ представлява особен риск в резултат от присъщия конфликт на интереси, съществуващ между търговската роля на фронт-офис и неговата роля за предоставянето на входящи данни за бенчмарк. Ето защо е важно доставчикът на входящи данни да утвърди, да поддържа и управлява политика във връзка с конфликти на интереси като част от неговото второ равнище на контрол и да извършва редовни проверки на използваните входящи данни. В допълнение, важен инструмент, който може да бъде полезен за установяване и разкриване на неправомерно поведение или за разкриване на дейности, потенциално засягащи достоверността на бенчмарка, е създаването на процедура за сигнализиране за нередности, даваща възможност всеки член да съобщава на съответната функция по осигуряване на съответствието или на друга уместна вътрешна функция за всеки случай на неправомерно поведение. Затова администраторът следва да се увери, че вътрешните процедури на даден доставчик на входящи данни за наблюдение и проверка включват прилагане, поддържане и управление на политика във връзка с конфликти на интереси и въвеждане и поддържане на процедура за сигнализиране на нередности.

    (9)

    Настоящият регламент се прилага по отношение на администратори на критични и значими бенчмаркове. В съответствие с принципа на пропорционалност той избягва налагането на прекомерна тежест върху администраторите на значими бенчмаркове, като позволява те да изберат да прилагат изискванията по отношение на конфликти на интереси единствено за действителни или потенциални конфликти на интереси, които са или биха станали съществени. Освен това на администраторите следва да се даде допълнителна свобода на действие по отношение на това как да осигурят вътрешни процедури за наблюдение и проверка на равнище доставчик на входящи данни. По-специално следва да им е разрешено да облекчат определени изисквания за тези процедури, имайки предвид характера, мащаба и сложността на организацията на доставчика на входящи данни.

    (10)

    На администраторите следва да се даде достатъчно време, за да обезпечат спазването на изискванията, установени с настоящия регламент. В тази връзка прилагането на настоящия регламент следва да започне два месеца след влизането му в сила.

    (11)

    Настоящият регламент се основава на проекти на регулаторни технически стандарти, представени на Комисията от Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП).

    (12)

    ЕОЦКП проведе открити обществени консултации по проектите на регулаторни технически стандарти, въз основа на които е изготвен настоящият регламент, анализира потенциалните разходи и ползи и поиска становище от Групата на участниците от сектора на ценните книжа и пазарите, създадена с член 37 от Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета (2),

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Обхват

    Настоящият регламент не обхваща и не се прилага по отношение на администратори на бенчмаркове с малка значимост.

    Член 2

    Осигуряване на подходящи входящи данни, които могат да бъдат проверени

    1.   Администраторът на бенчмарк си подсигурява наличието на цялата необходима информация, която му дава възможност да проверява посочените по-долу аспекти във връзка с всички входящи данни, които използва за бенчмарка, доколкото тези аспекти са приложими към въпросните входящи данни:

    а)

    дали вносителят на данните е упълномощен да предостави входящите данни от името на доставчика на входящи данни в съответствие с изискването за разрешение съгласно член 15, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) 2016/1011;

    б)

    дали входящите данни се предоставят от доставчика на входящи данни, или се подбират от посочен от администратора източник в определения от администратора срок;

    в)

    дали входящите данни се предоставят от доставчика на входящи данни в указания от администратора формат;

    г)

    дали източникът на входящите данни е измежду източниците, посочени в член 3, параграф 1, точка 24 от Регламент (ЕС) 2016/1011;

    д)

    дали източникът на входящите данни е надежден;

    е)

    дали входящите данни отговарят на изискванията, посочени в методиката на бенчмарка, по-специално изискванията относно валутата или мерната единица, срока до падежа и видовете контрагенти;

    ж)

    дали всички приложими прагове за количеството входящи данни и всички приложими стандарти за качеството на тези данни са спазени в съответствие с методиката;

    з)

    дали поредността на използване на различните видове входящи данни се прилага в съответствие с методиката;

    и)

    дали свободата на преценка или право на мнение при предоставянето на входящи данни се упражняват в съответствие с ясните правила, посочени в методиката, и с политиките, които кодексът за поведение изисква да се установят за бенчмарка.

    2.   Администраторите редовно извършват проверките, посочени в параграф 1. Администраторите на критични бенчмаркове извършват проверките, посочени в параграф 1, букви а), б), в) и г), преди публикуване на бенчмарка и преди всеки случай, в който бенчмаркът се предоставя на разположение на обществеността.

    Член 3

    Вътрешни процедури за наблюдение и проверка, въведени от доставчик на входящи данни

    1.   Вътрешните процедури за наблюдение и проверка на доставчика на входящи данни, чието прилагане администраторът трябва да осигури съгласно член 11, параграф 3, буква б) от Регламент (ЕС) 2016/1011, включват минимум следното:

    а)

    създаване и поддържане на вътрешна функция, която служи за първо равнище на контрол на предоставянето на входящи данни и отговаря за изпълнението на следните задължения:

    i)

    извършване на ефективна проверка на входящите данни преди те да бъдат предоставени, включително гарантиране на спазването на всички изисквания за валидиране на входящите данни, приложими по отношение на доставчика на входящи данни съгласно член 15, параграф 2, буква г), подточка iii) от Регламент (ЕС) 2016/1011, и преглед на входящите данни преди те да бъдат предоставени по отношение на тяхната достоверност и точност;

    ii)

    проверка дали вносителят на данните е упълномощен да предоставя входящи данни от името на доставчика на входящи данни в съответствие с всички изисквания, наложени съгласно член 15, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) 2016/1011;

    iii)

    гарантиране, че достъп до предоставените входящи данни имат само лица, участващи в процеса на предоставяне на входящи данни, с изключение на случаите, в които е необходим достъп за целите на извършване на одит, разследвания или за цели, изисквани по закон.

    б)

    създаване и поддържане на вътрешна функция, която служи за второ равнище на контрол на предоставянето на входящи данни и отговаря за изпълнението на следните задължения:

    i)

    преглед на входящите данни след тяхното предоставяне, независимо от прегледа, извършен от първото равнище на функцията за контрол, за да се потвърди тяхната достоверност и точност;

    ii)

    въвеждане и поддържане на процедура за сигнализиране за нередности, включваща подходящи гаранции за лицата, които подават сигналите;

    iii)

    въвеждане и поддържане на процедури за вътрешно докладване за всеки опит за манипулиране или действително манипулиране на входящите данни, за всяко нарушение на свързаните с бенчмаркове собствени политики на доставчика на входящи данни и за разследване на такива случаи незабавно след като станат известни;

    iv)

    въвеждане и поддържане на процедури за вътрешно докладване за всякакви оперативни проблеми в процеса на предоставяне на входящи данни незабавно след възникването им;

    v)

    осигуряване на редовно лично присъствие на член на персонала от второто равнище на функцията за контрол в офиса, където е базирана функцията „фронт-офис“;

    vi)

    поддържане на наблюдение на съответните комуникации между членовете на персонала на функцията „фронт-офис“, участващи пряко в предоставянето на входящи данни, и също така на съответните комуникации между този персонал и други вътрешни функции или външни органи;

    vii)

    прилагане, поддържане и управление на политика във връзка с конфликти на интереси, която осигурява:

    установяване на действителен или потенциален конфликт на интереси за който и да е член на персонала на функцията „фронт-офис“ на доставчика на входящи данни, участващ в процеса на предоставяне на входящи данни, и известяване на администратора за такива конфликти на интереси;

    отсъствие на каквато и да било пряка или косвена връзка между възнаграждението на подател на входящи данни и стойността на бенчмарка, стойността на конкретни внесени данни или извършването на каквато и да било дейност, изпълнявана от доставчика на входящи данни, която би могла да доведе до конфликт на интереси във връзка с предоставянето на входящи данни за бенчмарка;

    ясно разделение на задълженията между персонала на функцията „фронт-офис“, участващ в предоставянето на входящи данни, и останалия персонал на функцията „фронт-офис“;

    физическо отделяне на персонала на функцията „фронт-офис“, участващ в предоставянето на входящи данни, от останалия персонал на функцията „фронт-офис“;

    ефективен контрол на обмена на информация между персонала на функцията „фронт-офис“ и останалия персонал на доставчика на входящи данни, участващ в дейности, които може да създадат риск от конфликт на интереси, доколкото обменяната информация е такава, която може да засяга предоставяните входящи данни;

    съществуването на разпоредби за действие при непредвидени обстоятелства в случай на временно нарушаване на контрола върху обмена на информация, посочен в петото тире;

    предприемане на мерки, за да се попречи на всяко лице да окаже непозволено влияние върху начина, по който персоналът на функцията „фронт-офис“, участващ в предоставянето на входящи данни, изпълнява своята дейност;

    в)

    създаване и поддържане на вътрешна функция, независима от функциите за контрол на първо и на второ равнище, която служи за трето равнище на контрол на предоставянето на входящи данни и отговаря за извършването на редовни проверки на контрола, извършван от другите две функции за контрол;

    г)

    процедури, регулиращи:

    i)

    начина на сътрудничество и информационния поток между трите функции за контрол, изисквани съгласно букви а), б) и в) на настоящия параграф;

    ii)

    редовното докладване пред висшето ръководство на доставчика на входящи данни относно задълженията, изпълнявани от тези три функции за контрол;

    iii)

    предаването на администратора, при поискване, на поисканата от него информация, отнасяща се до вътрешните процедури на доставчика на входящи данни за наблюдение и проверка.

    2.   Администраторът може да избере да се откаже от прилагането на някое от изискванията, посочени в параграф 1, буква б), подточка v) или в параграф 1, буква б), подточка vii), трето, четвърто или шесто тире, имайки предвид следните аспекти:

    а)

    характера, мащаба и сложността на дейността на доставчика на входящи данни;

    б)

    вероятността да възникне конфликт на интереси между предоставянето на входящи данни за бенчмарка и останалите дейности, осъществявани от доставчика на входящи данни с търговска или друга цел;

    в)

    свободата на преценка в процеса на предоставяне на данни.

    3.   Отчитайки преди всичко малкия размер на организацията на даден доставчик на входящи данни и също така аспектите, посочени в параграф 2, букви а), б) и в), администраторът може да разреши на доставчика на входящи данни да въведе организационна структура за контрол, която е по-проста от изискваната съгласно параграф 1. По-простата структура за контрол обаче следва да осигурява изпълнение на всички задължения, посочени в параграф 1, букви а), б) и в), с изключение на задължения, от които доставчикът на входящи данни е освободен съгласно параграф 2. Параграф 1, буква г), подточки i) и ii) се прилагат по начин, отразяващ по-простата структура за контрол.

    4.   Всеки администратор на значим бенчмарк може да избере да прилага изискванията, посочени в параграф 1, буква б), подточка vii) единствено по отношение на действителни или потенциални конфликти на интереси, които са или биха били съществени.

    Член 4

    Влизане в сила и прилагане

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Той се прилага от 25 януари 2019 година.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 13 юли 2018 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 171, 29.6.2016 г., стр. 1.

    (2)  Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение № 2009/77/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 84).


    Top