Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D2193

Решение за изпълнение (ЕС) 2019/2193 на Комисията от 17 декември 2019 година за определяне на правила за изчисляване, проверка и докладване на данни и за установяване на формати за данни за целите на Директива 2012/19/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) (нотифицирано под номер С(2019) 8995) (текст от значение за ЕИП)

C/2019/8995

OB L 330, 20.12.2019, p. 72–85 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 20/12/2019

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2019/2193/oj

20.12.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 330/72


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2019/2193 НА КОМИСИЯТА

от 17 декември 2019 година

за определяне на правила за изчисляване, проверка и докладване на данни и за установяване на формати за данни за целите на Директива 2012/19/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО)

(нотифицирано под номер С(2019) 8995)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2012/19/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 г. относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) (1), и по-специално член 11, параграф 3 и член 16, параграф 9 от нея,

като има предвид, че:

(1)

В член 11, параграф 2 от Директива 2012/19/ЕС се установява методът за изчисляване на постигането на минималните целеви нива на оползотворяване на ОЕЕО, определени в приложение V към същата директива.

(2)

За да се осигурят хармонизирани изчисляване, проверка и докладване, е необходимо да се определят допълнителни правила с оглед на някои параметри, свързани с изчисляването. Тези параметри се отнасят по-специално до изчисляването на теглото на ОЕЕО, които са подготвени за повторна употреба, които са постъпили в съоръжения за рециклиране, които са оползотворени и които са третирани в държавата членка, където са събрани, в друга държава членка или в трета държава.

(3)

По-специално, към постигането на дадено комбинирано минимално целево ниво на оползотворяване подготовката за повторна употреба следва да се отчита заедно с рециклирането.

(4)

За да може правилата относно методите за изчисляване да се прилагат еднакво от всички държави членки, освен това е необходимо за най-често срещаните съставни материали на ОЕЕО и за някои операции по рециклиране да се определи кои отпадъчни материали следва да се включат в изчисляването и да се установи точката, от която се счита, че тези материали постъпват в операция по рециклиране.

(5)

За да се осигури съпоставимостта на подлежащите на докладване данни за рециклирането на ОЕЕО, точката, от която се счита, че материалите постъпват в операция по рециклиране, следва да важи и за отпадъчните материали, които в резултат на предварително третиране са престанали да бъдат отпадъци.

(6)

Необходимо е също така методът за изчисляване на количеството ОЕЕО, които са докладвани като рециклирани или оползотворени, да се поясни по отношение на материалите, отделени при предварително третиране.

(7)

Тъй като третирането на ОЕЕО може да обхваща различни етапи, за които ОЕЕО — като цели изделия или като части — може с цел третиране да се изпращат в друга държава членка или да се изнасят извън Съюза, необходимо е да се поясни какво може да се включи в теглото на ОЕЕО, третирани в държавите членки, които участват в такава операция.

(8)

Съгласно член 10, параграф 1 от Директива 2012/19/ЕС при определени условия третирането на ОЕЕО може да се извършва извън държавата членка, която ги е събрала, или извън Съюза. В такива случаи възможност да ги отчита към съответните минимални целеви нива на оползотворяване, следва да има само държавата членка, която ги е събрала.

(9)

Съгласно член 16, параграф 4 от Директива 2012/19/ЕС държавите членки са длъжни да събират определени видове информация относно електрическото и електронното оборудване (ЕЕО) и ОЕЕО.

(10)

По силата на член 16 от Директива 2012/19/ЕС, изменена с Директива (ЕС) 2018/849 на Европейския парламент и на Съвета (2), от държавите членки се изисква за всяка календарна година да докладват на Комисията данните, събрани в изпълнение на параграф 4 от същия член, като използват формат, установен от Комисията. Този формат следва да е такъв, че чрез него докладваните данни да осигуряват надеждна основа за проверка и мониторинг на постигането на определените в Директива 2012/19/ЕС минимални целеви нива на събиране и оползотворяване на ОЕЕО.

(11)

По силата на член 16, параграф 7 от директивата държавите членки са длъжни да представят на Комисията заедно с данните, докладвани съгласно член 16, параграф 6, също и доклад за проверка на качеството. Докладите за проверка на качеството следва да са съпоставими — това е важно, за да може Комисията, наред с останалото, да прави преглед на докладваните данни, включително организацията на събирането на данните, източниците на данните, методиката, използвана за изчисляването на нивото на събираемост на ОЕЕО, описанието на евентуалните обосновани оценки, както и пълнотата, надеждността, навременността и съгласуваността. За тази цел е необходимо да се установи формат на доклада за проверка на качеството.

(12)

Съгласно член 7, параграф 1 от Директива 2012/19/ЕС, от 2019 г. насетне минималното ниво на събираемост, което всяка държава членка трябва да постига ежегодно, е 65 % от средното тегло на ЕЕО, пуснато на нейния пазар през предходните три години, или — като алтернатива — 85 % от ОЕЕО, генерирани на нейната територия. С Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/699 на Комисията (3) се установяват обща методика за изчисляване на теглото на ЕЕО, пуснато на пазара на всяка държавa членкa, и обща методика за изчисляване на теглото на количеството генерирани ОЕЕО във всяка държавa членкa. Във формàта за докладване и в доклада за проверка на качеството държавите членки следва да посочат методиката, която са избрали да прилагат за изчисляване на нивото на събираемост на ОЕЕО.

(13)

Съгласно член 2, параграф 1, буква б) от Директива 2012/19/ЕС, считано от 15 август 2018 г., за класификацията на всички видове ЕЕО трябва да се използват шестте категории, определени в приложение III към същата директива, а не десетте категории, които се прилагаха през преходния период, предшестващ посочената дата. Форматът за докладване следва да отразява този преход и да осигурява възможност докладваната информация да позволява проверка и мониторинг на постигането на целевите нива на оползотворяване на ОЕЕО по категориите, определени в член 11, параграф 1 и приложение V, част 3 от Директива 2012/19/ЕС.

(14)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета, създаден по силата на член 39 от Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (4),

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Правила за изчисляване на минималните целеви нива на оползотворяване, посочени в член 11, параграф 1 от Директива 2012/19/ЕС

1.   Теглото на отпадъците от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО), докладвани като подготвени за повторна употреба, е теглото на целите изделия, които са се превърнали в отпадъци, и на компонентите на ОЕЕО, които след операции по проверка, почистване или ремонт могат да се употребяват повторно без допълнително сортиране или допълнителна предварителна обработка.

Когато за повторна употреба са подготвени компоненти, като подготвено за повторна употреба се докладва само теглото на самия компонент.

Когато за повторна употреба са подготвени цели изделия и в процеса на подготовка за повторна употреба с нови компоненти са заменени само компоненти, съставляващи общо по-малко от 15 % от цялото тегло на изделието, като подготвено за повторна употреба се докладва цялото тегло на изделието.

Изделията и компонентите, които са отделени в съоръжения за третиране на ОЕЕО и ще се употребяват повторно без допълнително сортиране или допълнителна предварителна обработка, също се докладват като подготвени за повторна употреба.

2.   Теглото на ОЕЕО, които постъпват в съоръжение за рециклиране, е теглото на материалите, които произхождат от ОЕЕО и след правилно третиране в съответствие с член 8, параграф 2 от Директива 2012/19/ЕС постъпват в операция по рециклиране, при която отпадъчните материали се преработват в продукти, материали или вещества, които не са отпадъци.

Предварителните дейности, включително сортиране, разглобяване, раздробяване или друго предварително третиране с цел отделяне на отпадъчните материали, които не са предназначени за последваща преработка, не се считат за рециклиране.

Точките, от които се счита, че определени отпадъчни материали, произхождащи от ОЕЕО, постъпват в операция по рециклиране, са посочени в приложение I. Когато в резултат на предварително третиране отпадъчните материали престанат да бъдат отпадъци в точките, посочени в приложение I, количеството на тези материали се включва в количеството на ОЕЕО, които се докладват като рециклирани.

Когато предварителното третиране се извършва в съоръжение за рециклиране, теглото на материалите, които са отделени при предварителното третиране и не са рециклирани, не се включва в количеството на ОЕЕО, които се докладват като рециклирани или оползотворени от посоченото съоръжение, и не се отчита към постигането на целевите нива на рециклиране и оползотворяване.

3.   Теглото на ОЕЕО, които се докладват като оползотворени, включва подготовката за повторна употреба, рециклирането и другото оползотворяване, включително оползотворяването за енергия.

4.   Теглото на ОЕЕО, които се докладват като третирани в дадена държава членка, не включва теглото на ОЕЕО, сортирани и съхранявани в същата държава членка преди изнасянето им за третиране в друга държава членка или извън Съюза.

5.   Теглото на ОЕЕО, които държавата членка докладва като третирани в друга държава членка или като третирани извън Съюза, включва съответно количествата ОЕЕО, които са цели изделия, превърнали се в отпадъци и изпратени в друга държава членка или извън Съюза с цел очистване, разглобяване, раздробяване, рециклиране или оползотворяване. Това тегло не включва количествата изнесени материали, получени от третирането на ОЕЕО, което е извършено в докладващата държава членка.

6.   Когато в съответствие с член 10 от Директива 2012/19/ЕС ОЕЕО са изпратени за третиране в друга държава членка или са изнесени за третиране в трета държава, те може да се отчитат към минималните целеви нива на оползотворяване, посочени в член 11, параграф 1 от Директива 2012/19/ЕС, само от държавата членка, която ги е събрала и ги е изпратила или изнесла за третиране.

7.   За изчисляването на средния процент на рециклираните и оползотворените материали, които произхождат от ОЕЕО и от компоненти на ОЕЕО, държавите членки може да използват обосновани оценки, както е посочено в член 16, параграф 4 от Директива 2012/19/ЕС.

Член 2

Формат за докладване на данните, посочени в член 16, параграф 6 от Директива 2012/19/ЕС, и доклад за проверка на качеството

1.   Държавите членки докладват количествата електрическо и електронно оборудване (ЕЕО), пуснато на техните пазари, количествата ОЕЕО, събрани чрез всички начини, постигнатото ниво на събираемост и — когато е приложимо — количествата генерирани ОЕЕО, като използват формàта, определен в приложение II, таблица 1.

Тези данни се докладват по категориите ЕЕО, определени в приложение III към Директива 2012/19/ЕС. За категория 4 „Големи уреди“ данните се докладват в две подкатегории — 4а „Големи уреди, с изключение на фотоволтаични панели“ и 4б „Фотоволтаични панели“.

2.   Държавите членки докладват количествата ОЕЕО, които са подготвени за повторна употреба, рециклирани и оползотворени, постигнатия комбиниран процент за подготовка за повторна употреба и рециклиране, постигнатия процент на оползотворяване, количествата ОЕЕО, които са третирани в държавата членка и — когато е относимо — количествата ОЕЕО, които са третирани в друга държава членка или извън Съюза, като използват формàта, определен в приложение II, таблица 2.

Тези данни се докладват по категориите ЕЕО, определени в приложение III към Директива 2012/19/ЕС. За категория 4 „Големи уреди“ данните се докладват в две подкатегории — 4а „Големи уреди, с изключение на фотоволтаични панели“ и 4б „Фотоволтаични панели“.

3.   Държавите членки докладват данните, посочени в параграфи 1 и 2, в електронна форма посредством стандарт за обмен, определен от Комисията.

4.   Държавите членки докладват данните за теглото на пуснатото на пазара ЕЕО, което е изчислено в съответствие с член 3 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/699.

5.   Държавите членки докладват данните за теглото на генерираните ОЕЕО, което е изчислено в съответствие с член 4 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/699.

6.   Държавите членки докладват постигнатото през годината на докладване ниво на събираемост, което е изчислено въз основа на средното тегло на ЕЕО, пуснато на техните пазари през предходните три години.

Когато дадена държава членка изчислява нивото на събираемост въз основа на количеството ОЕЕО, генерирани на нейната територия, тя докладва данните за теглото на генерираните ОЕЕО и данните за нивото на събираемост на ОЕЕО въз основа на генерираните ОЕЕО.

Когато дадена държава членка изчислява нивото на събираемост въз основа на средното тегло на ЕЕО, пуснато на нейния пазар през предходните три години, тя може да докладва доброволно данните за теглото на генерираните ОЕЕО и данните за нивото на събираемост на ОЕЕО въз основа на генерираните ОЕЕО.

7.   Държавите членки представят доклад за проверка на качеството, като използват формàта, определен в приложение III към настоящото решение.

Когато при докладването на данни за количествата и категориите ОЕЕО, събрани чрез всички начини, за ОЕЕО, третирани в държавата членка, или за средния процент на рециклираните и оползотворените материали, които произхождат от ОЕЕО и от компоненти на ОЕЕО, държавите членки използват обосновани оценки, в доклада за проверка на качеството се описва методиката, използвана за тези оценки.

Член 3

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 17 декември 2019 година.

За Комисията

Virginijus SINKEVIČIUS

Член на Комисията


(1)  ОВ L 197, 24.7.2012 г., стр. 38.

(2)  Директива (ЕС) 2018/849 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2018 г. за изменение на директиви 2000/53/ЕО относно излезлите от употреба превозни средства, 2006/66/ЕО относно батерии и акумулатори и отпадъци от батерии и акумулатори и 2012/19/ЕС относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОВ L 150, 14.6.2018 г., стр. 93).

(3)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/699 на Комисията от 18 април 2017 г. за установяване на обща методика за изчисляване на теглото на електрическото и електронното оборудване (ЕЕО), пуснато на пазара на всяка държавa членкa, и на обща методика за изчисляване на теглото на количеството генерирани отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) във всяка държавa членкa (ОВ L 103, 19.4.2017 г., стр. 17).

(4)  Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 г. относно отпадъците и за отмяна на определени директиви (ОВ L 312, 22.11.2008 г., стр. 3).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Точки, посочени в член 1, параграф 2, в които отпадъчните материали, произхождащи от ОЕЕО, постъпват в операция по рециклиране

Материал

Постъпване в операция по рециклиране

Стъкло

Сортирано стъкло, което не преминава през допълнителна обработка преди да постъпи в пещ за стъкло или в производството на филтърни среди, абразивни материали, изолация и строителни материали на базата на стъкло.

Метали

Сортирани метали, които не преминават през допълнителна обработка преди да постъпят в топилна пещ или в пещ.

Пластмаси

Разделени по полимери пластмаси, които не преминават през допълнителна обработка преди да постъпят в операции по гранулиране, вакуумно формоване или леене.

Пластмасови люспи, които не преминават през допълнителна обработка преди да бъдат използвани в крайния продукт.

Дървесина

Сортирана дървесина, която не преминава през допълнително третиране преди да бъде използвана в производството на плочи от дървесни частици.

Сортирана дървесина, която постъпва в операция по компостиране.

Текстил

Сортиран текстил, който не преминава през допълнителна обработка преди да бъде използван за производството на текстилни влакна, парцали или гранули.

Компоненти на ОЕЕО, състоящи се от няколко материала

Метали, пластмаси, стъкло, дървесина, текстил и други материали, получени от третирането на компоненти на ОЕЕО (напр. материали от третирането на печатни платки), които са обект на рециклиране.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

ФОРМАТ ЗА ДОКЛАДВАНЕ НА ДАННИ ЗА ЦЕЛИТЕ НА ДИРЕКТИВА 2012/19/ЕС ОТНОСНО ОЕЕО

Таблица 1

Електрическо и електронно оборудване (ЕЕО), пуснато на пазара; отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО), генерирани и събрани; ниво на събираемост на ОЕЕО

 

1

2

3

4

5

6

Категория продукти

ЕЕО, пуснато на пазара (ПНП)

Генерирани ОЕЕО

ОЕЕО, събрани от домакинства

ОЕЕО, събрани от потребители, които не са домакинстваОЕЕО, събрани отОбщо събрани ОЕЕО

Общо събрани ОЕЕО

Ниво на събираемост на ОЕЕО (%)

Методика

Общо тегло (в тонове)

Общо тегло (в тонове)

Общо тегло (в тонове)

Общо тегло (в тонове)

Общо тегло (в тонове)

A. въз основа на ПНП (%)

Б. въз основа на генерираните ОЕЕО (%)

1.

Топлообменно оборудване

 

 

 

 

 

 

 

2.

Екрани, монитори и оборудване, част от което са екрани с повърхност, по-голяма от 100 cm2

 

 

 

 

 

 

 

3.

Лампи

 

 

 

 

 

 

 

4.

Големи уреди (1)

(всеки от външните размери е над 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

4а.

Големи уреди, с изключение на фотоволтаични панели (1)

 

 

 

 

 

 

 

4б.

Фотоволтаични панели (1)

 

 

 

 

 

 

 

5.

Малки уреди

(нито един от външните размери не надвишава 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

6.

Малко информационнотехнологично и телекомуникационно оборудване

(нито един от външните размери не надвишава 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

Общо

 

 

 

 

 

 

 

Бележки:

Светлосивите полета означават, че докладването на съответните данни е доброволно.

Тъмносивите полета означават, че съгласно член 2, параграф 6 от Решение за изпълнение (ЕС) 2019/… на Комисията от 17 декември 2019 г. за определяне на правила за изчисляване, проверка и докладване на данни и за установяване на формати за данни за целите на Директива 2012/19/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) (ОВ L 330, 20.12.2019 г., стр. 2019/…) докладването на съответните данни може да е задължително или доброволно.

Държавите членки трябва да имат предвид, че действителните нулеви стойности (0 тона) и липсващите стойности/ неизвестните количества се отбелязват по различен начин. За докладване на нула тона се вписва „0“, а ако данните не са известни —„М“.


Таблица 2

Подготовка за повторна употреба, рециклиране и оползотворяване на ОЕЕО; третиране на ОЕЕО във всяка държава членка; изнесени ОЕЕО; проценти на подготовка за повторна употреба, рециклиране, оползотворяване

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Категория продукти

Подготовка за повторна употреба

Рециклиране

Подготовка за повторна употреба и рециклиране

Процент на подготовка за повторна употреба и рециклиране

Оползотворяване

Процент на оползотворяване

ОЕЕО, третирани в държавата членка

ОЕЕО, третирани в друга държава членка

ОЕЕО, третирани извън Съюза

Общо тегло (в тонове)

Общо тегло (в тонове)

Общо тегло (в тонове)

%

Общо тегло (в тонове)

%

Общо тегло (в тонове)

Общо тегло (в тонове)

Общо тегло (в тонове)

1.

Топлообменно оборудване

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Екрани, монитори и оборудване, част от което са екрани с повърхност, по-голяма от 100 cm2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Лампи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Големи уреди (2)

(всеки от външните размери е над 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4а.

Големи уреди, с изключение на фотоволтаични панели (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4б.

Фотоволтаични панели (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Малки уреди

(нито един от външните размери не надвишава 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Малко информационнотехнологично и телекомуникационно оборудване

(нито един от външните размери не надвишава 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Общо

 

 

 

-

 

-

 

 

 

 

Бележки:

Държавите членки трябва да имат предвид, че действителните нулеви стойности (0 тона) и липсващите стойности/ неизвестните количества се отбелязват по различен начин. За докладване на нула тона се вписва „0“, а ако данните не са известни —„М“.


(1)  (1) За целите на докладването категория 4 „Големи уреди“ се разделя на подкатегория 4а „Големи уреди, с изключение на фотоволтаични панели“ и подкатегория 4б „Фотоволтаични панели“. Държавите членки докладват данните по подкатегории 4а и 4б и оставят съвкупния ред за категория 4 празен. Ако някоя държава членка не е в състояние да разграничи данните по подкатегории 4а и 4б, тя попълва клетките в отделните колони само в съвкупния ред за категория 4.

(2)  За целите на докладването категория 4 „Големи уреди“ се разделя на подкатегория 4а „Големи уреди, с изключение на фотоволтаични панели“ и подкатегория 4б „Фотоволтаични панели“. Държавите членки докладват данните по подкатегории 4а и 4б и оставят съвкупния ред за категория 4 празен. Ако някоя държава членка не е в състояние да разграничи данните по подкатегории 4а и 4б, тя попълва клетките в отделните колони само в съвкупния ред за категория 4.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

ФОРМАТ НА ДОКЛАДА ЗА ПРОВЕРКА НА КАЧЕСТВОТО, ПРИДРУЖАВАЩ ДАННИТЕ, ПОСОЧЕНИ В ПРИЛОЖЕНИЕ II

ЧАСТ 1

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Държава членка

...

Наименование

Доклад за проверка на качеството на данните, които се представят за целите на Директива 2012/19/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 г. относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОВ L 197, 24.7.2012 г., стр. 38).

Организация, която представя данните и доклада за проверка на качеството

...

Лице за контакт/ данни за контакт

...

Референтна година

...

Дата на предаване/ версия на доклада за проверка на качеството

...

Искане за поверителност

Настоящият доклад за проверка на качеството се предоставя на разположение

на обществеността (на уебсайта на Комисията):

☐ Да/☐ Да, с изключение на раздел(и):...

☐ Не

Ако сте отбелязали „Не“, моля, посочете изрично кои раздели следва да са поверителни и защо: ...

на членовете на Комитета за привеждане в съответствие с техническия прогрес и Експертната група по отпадъците от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО):

☐ Да/☐ Да, с изключение на раздел(и):...

☐ Не.

Ако сте отбелязали „Не“, моля, посочете изрично кои раздели следва да са поверителни и защо: ...

ЧАСТ 2

ИЗТОЧНИК НА ДАННИТЕ, ПРОЦЕС НА ВАЛИДИРАНЕ НА ДАННИТЕ И ОБХВАТ

А.   Използвани методики и източници на данни

A.1:   Методика за изчисляване на количеството ЕЕО, пуснато на пазара

Посочва се методиката, която е използвана за изчисляване на количеството ЕЕО, пуснато на пазара, в съответствие с Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/699 на Комисията от 18 април 2017 г. за установяване на обща методика за изчисляване на теглото на електрическото и електронното оборудване (ЕЕО), пуснато на пазара на всяка държавa членкa, и на обща методика за изчисляване на теглото на количеството генерирани отпадъци от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) във всяка държавa членкa (ОВ L 103, 19.4.2017 г., стр. 17).

...

A.2:   Методика за изчисляване на нивото на събираемост на ОЕЕО

Посочва се методиката, която е използвана за изчисляване на нивото на събираемост на ОЕЕО.

Ако използваната методика се основава на средното тегло на ЕЕО, пуснато на пазара през предходните три години, се представят данни за количеството ЕЕО, пуснато на пазара през трите години, предхождащи референтната година:

 

Общо количество (в тонове) на ЕЕО, пуснато на пазара (ПНП) в държавата членка

Година (една година преди референтната година)

 

Година (две години преди референтната година)

 

Година (три години преди референтната година)

 

Средно тегло за трите години =

(сбора от редове 1 + 2+3, разделен на 3)

 

A.3:   Източник на данните

Описват се източниците на данните за отделните позиции, посочени по-долу (напр. преброяване/ национални статистически данни/ задължения за докладване, които имат стопански или сертифицирани стопански единици/ агенции/ асоциации/ проучвания на състава на отпадъците/ оценки на специфичното въздействие, което може да има националното законодателство, и съответни разпоредби).

а)   ЕЕО, пуснато на пазара (таблица 1: колона 1)

Посочват се източниците, използвани за събиране на данните за ЕЕО, пуснато на пазара.

...

б)   Генерирани ОЕЕО (таблица 1: колона 2)

Докладват се данните за теглото на генерираните ОЕЕО, изчислено посредством изчислителния инструмент за ОЕЕО, и се посочват актуализациите на данните от изчислителния инструмент за ОЕЕО, ако има такива актуализации.

За държавите членки, които докладват нивото на събираемост на ОЕЕО, изчислено въз основа на генерираните ОЕЕО, тези данни са задължителни. Държавите членки, които докладват нивото на събираемост на ОЕЕО, изчислено въз основа на средното тегло на ЕЕО, пуснато на пазара през предходните три години, може да представят тези данни доброволно.

...

в)   Събрани ОЕЕО (таблица 1: колони 3, 4, 5 и 6)

Посочват се източниците, използвани за събиране на данните за събраните чрез всички начини ОЕЕО. Необходимо е да се има предвид, че съгласно член 7, параграф 2 от Директива 2012/19/ЕС количеството събрани ОЕЕО е количеството ОЕЕО, които са:

а) получени в съоръженията за събиране и третиране;

б) получени от дистрибуторите;

в) разделно събрани от производителите или от трети лица, действащи от тяхно име.

Изрично се посочва дали са създадени системи, които позволяват на притежателите и дистрибуторите да връщат ОЕЕО най-малко безплатно в съответствие с член 5 от Директива 2012/19/ЕС, и се представя информация за данните, които може да се получат от тези системи.

...

г)   Подготовка за повторна употреба, рециклиране и оползотворяване на ОЕЕО (таблица 2: колони 1, 2 и 5)

Необходимо е да се има предвид, че съгласно член 11, параграф 2 от Директива 2012/19/ЕС трябва да се използват данните относно теглото на ОЕЕО, техните компоненти и материали или вещества, когато те постъпват в съоръжение за подготовка за повторна употреба, в съоръжение за рециклиране или в съоръжение за оползотворяване, след като са преминали през правилно третиране в съответствие с член 8, параграф 2 от Директива 2012/19/ЕС.

Посочват се източниците, използвани за данните относно подготовката за повторна употреба, рециклирането и оползотворяването на ОЕЕО в съответствие с член 11, параграф 4 от Директива 2012/19/ЕС.

Прави се разграничение между постъпването в съоръжение за подготовка за повторна употреба, в съоръжение за рециклиране, в съоръжение за изгаряне (или процес на топене) или в съоръжение за оползотворяване (за енергия).

...

д)   Третирани ОЕЕО (таблица 2: колони 7, 8 и 9)

Посочват се източниците, използвани за събиране на данните относно ОЕЕО, третирани в държавата членка, и ОЕЕО, третирани в друга държава членка или извън Съюза.

Представя се и общо описание на наличните в държавата членка системи за третиране и се посочва дали изискванията към третирането или минималните стандарти за качество на третирането на събраните в държавата членка ОЕЕО са различни или по-строги от предвидените в приложение VII към Директива 2012/19/ЕС. В такъв случай се представя описание на тези изисквания или стандарти.

...

Б.   Качество на източниците на данните/ процес на валидиране на данните

Б.1:   Качество на източниците на данните

Описва се качеството на използваните източници (включително какви са предизвикателствата по отношение на качеството на данните и как се предвижда качеството да се подобри в бъдеще).

...

Б.2:   Качество на оценките за ЕЕО, пуснато на пазара, по различни категории

Ако преди да бъдат събрани от държавите членки, данните са събрани от операторите по категории ЕЕО, които са различни от посочените в Директива 2012/19/ЕС, или по подкатегории, се обяснява какви категории или подкатегории ЕЕО са използвани и как данните по тези категории са преобразувани в данни по категориите ЕЕО съгласно Директива 2012/19/ЕС.

Б.3:   Мониторинг на постигането на целевите нива

Представя се описание на националните мерки за насърчаване на постигането на целевите нива за събиране, подготовка за повторна употреба, рециклиране и оползотворяване.

Представя се и информация относно мерките, предприети за информиране на потребителите на ЕЕО и за поощряване на тяхното участие в управлението на ОЕЕО в съответствие с член 14 от Директива 2012/19/ЕС.

Ако са докладвани количества ОЕЕО, третирани в други държави членки или извън ЕС, се посочва:

дали изнесените количества са взети предвид при изчисляването на процентите на оползотворяване, на подготовка за повторна употреба и на рециклиране;

как са получени процентите на оползотворяване, на подготовка за повторна употреба и на рециклиране за изнесените количества.

Ако одобряването на износа от страна на компетентните органи е обвързано с изискване доказателството, което се изисква съгласно член 10, параграф 2 от Директива 2012/19/ЕС, да се съпровожда от допълнително документално доказателство, се описва изискваното документално доказателство.

...

Б.4:   Съответствие и съгласуваност на данните

Описват се мерките, предприети за избягване на двойното отчитане на внесени ОЕЕО, които не може да се отчитат към постигането на целите и не може да се докладват като третиране, подготовка за повторна употреба, рециклиране и оползотворяване във внасящата държава членка.

Описват се всички корекции, които трябва да се отчетат за внесените и изнесените количества, например — да се вземат предвид частен внос и частен износ, подвеждащи декларации (използвано ЕЕО вместо ОЕЕО) или друго.

...

Б.5:   Процес на валидиране на данните

Описва се процесът, използван за установяване на валидността на данните.

Представят се и сведения за системите за инспекция и мониторинг, които се прилагат в държавата членка за проверка на изпълнението на Директива 2012/19/ЕС.

...

В.   Пълнота/ обхват

В.1: Разгледаните по-горе данни обхващат ли целия сектор?

☐ Да/☐ Не


В.2: По отношение на ЕЕО, пуснато на пазара, използвани ли са обосновани оценки съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/699?

☐ Да/☐ Не


В.3: По отношение на събрани и третирани ОЕЕО използвани ли са обосновани оценки, които са взети предвид при докладването относно постигането на съответните целеви нива?

☐ Да/☐ Не

Ако отговорът е „Да“, се описва методиката за получаване на тези оценки и се представят подкрепящите ги документи.

...


В.4: По отношение на средния процент рециклирани и оползотворени материали, произхождащи от ОЕЕО и от компоненти на ОЕЕО, използвани ли са обосновани оценки, които са взети предвид при докладването относно постигането на съответните целеви нива?

☐ Да/☐ Не

Ако отговорът е „Да“, се описва методиката за получаване на тези оценки и се представят подкрепящите ги документи.

...


В.5: Какъв дял (%) от събраните и третираните ОЕЕО е обхванат — или се преценява, че е обхванат — от схемата за докладване?

...

Г.   Друго

Г.1:   Липсващи данни

Ако липсват задължителни данни, се посочва защо и се представя информация за мерките, предприети за коригирането на тази ситуация.

...

Г.2:   Проверка на правдоподобността на данните

Посочва се дали е настъпила някоя от следните ситуации:

1.

Количеството ЕЕО, пуснато на пазара, е под 10 kg на жител годишно.

☐ Да/☐ Не

2.

Количеството събрани ОЕЕО е по-голямо от количеството ЕЕО, пуснато на пазара.

☐ Да/☐ Не

3.

Процентът на събираемост на ОЕЕО е по-голям от 75 % от количеството ЕЕО, пуснато на пазара, или по-голям от 100 % от генерираните ОЕЕО?

☐ Да/☐ Не

4.

Количеството третирани ОЕЕО е по-голямо от количеството събрани ОЕЕО.

☐ Да/☐ Не

5.

Количеството рециклирани ОЕЕО (включително подготовка за повторна употреба) е по-голямо от количеството оползотворени ОЕЕО (включително подготовка за повторна употреба).

☐ Да/☐ Не

6.

Процентът на рециклиране (включително подготовка за повторна употреба) надхвърля 95 %.

☐ Да/☐ Не

7.

Процентът на оползотворяване (включително подготовка за повторна употреба) надхвърля 99 %.

☐ Да/☐ Не

8.

Прекъснат динамичен ред (значителни промени в количествата, докладвани с течение на времето)

☐ Да/☐ Не

Ако отговорът на един или повече въпроси е „Да“, се представя допълнителна информация за случая и за съответните причини.

...

Д.   Разлики с данните, докладвани през предходни години

Описват се и се обясняват всички значителни промени в методиката за събиране на данните, в подхода за валидиране на данните или в методиките, използвани за изчисляване на процентите на събираемост и оползотворяване на ОЕЕО за разглежданата референтна година, в сравнение с подходите и методиките, използвани за предходни референтни години.

...

Е.   Основни национални уебсайтове, референтни документи и публикации

Посочват се всякакви други относими източници на информация, включително доклади, в които се разглеждат аспекти от качеството на данните, обхватът или други аспекти на правоприлагането, като доклади от организации, компетентни в областта на разширената отговорност на производителя, относно постигнатите резултати по отношение на събирането, третирането и рециклирането на ОЕЕО, доклади относно най-добрите практики по отношение на събирането и третирането на ОЕЕО, доклади относно вноса и износа на ОЕЕО, както и всякакви други източници на данни и информация във връзка с ОЕЕО.

...


Top