EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document EESC-2018-05386-AC

Становище - Европейски икономически и социален комитет - Координиран план за изкуствения интелект

EESC-2018-05386-AC

BG

Европейски икономически и социален комитет

INT/877

Координиран план за изкуствения интелект

СТАНОВИЩЕ

Европейски икономически и социален комитет


Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите – Координиран план за изкуствения интелект
[COM(2018) 795 final]

Докладчик: Tellervo Kylä-Harakka-Ruonala

Консултация

Комисия, 18.2.2019 г.

Правно основание

Член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Единен пазар, производство и потребление“

Приемане от секцията

2.4.2019 г.

Приемане на пленарна сесия

15.5.2019 г.

Пленарна сесия №

543

Резултат от гласуването
(„за“/„против“/„въздържал се“)

210/2/1



1.Заключения и препоръки

1.1ЕИСК приветства координирания план за изкуствения интелект (ИИ) и призовава за спешното му изпълнение, предвид бързия напредък в развитието и въвеждането на ИИ извън ЕС. За да има успех в световната конкуренция, ЕС трябва да бъде начело в иновациите и инвестициите, като следва принципа, при който човекът запазва контрол над машината, и надеждността на ИИ.

1.2ЕИСК подчертава, че развитието и навлизането на ИИ трябва да бъдат приобщаващи по отношение на участниците от гражданското общество, в т.ч. предприятия, работници и потребители. Следователно при изпълнението на стратегията за ИИ би трябвало да се отдели необходимото внимание на това как да се използват в максимална степен възможностите на ИИ в полза на цялото общество.

1.3ЕИСК одобрява инициативите за разпределяне на повече финансиране за свързани с ИИ иновации, инфраструктура, образование и обучение чрез инструментите на ЕС за финансиране. Комитетът настоятелно призовава и държавите членки да предприемат необходимите стъпки за постигане на общите цели.

1.4С цел да се подобри развитието и внедряването на ИИ от страна на частния сектор, ЕИСК призовава за благоприятна бизнес среда, включително отваряща възможности и стабилна политика и нормативна уредба, които стимулират иновациите и инвестициите в областта на ИИ, като се имат предвид специалните нужди на МСП, стартиращите и разрастващите се предприятия.

1.5Комитетът счита от решаващо значение да се гарантира качеството, наличността, достъпността, оперативната съвместимост и безпрепятственото движение на данни на единния пазар, като същевременно се осигурява защита на данните и неприкосновеност на личния живот. ЕИСК настоятелно призовава за улесняване на достъпа до публични данни и призовава за условия в подкрепа на създаването на европейски цифрови платформи.

1.6Комитетът одобрява инициативите за трансгранично сътрудничество, партньорства и мрежи с цел насърчаване на иновациите и внедряване на ИИ и подчертава значението на сътрудничество на широка основа между различните участници от обществото.

1.7ЕИСК настоятелно призовава държавите членки да адаптират своите образователни системи към търсенето на нови умения, което изисква реформи от началните училища до университетите. Освен това ученето през целия живот и постоянното обучение са необходимост и все по-често ще се провеждат в контекста на работата. Социалният диалог играе съществена роля в предвиждането на промени и потребности, свързани с труда.

1.8Що се отнася да управлението на свързаните с ИИ структурни промени, ЕИСК разглежда укрепването на Европейския фонд за приспособяване към глобализацията като стъпка напред към напълно развит Европейски фонд за преход, който да спомогне за управление на цифровата трансформация.

1.9ЕИСК подчертава, че развитието и използването на ИИ трябва да се осъществяват в съответствие с ценностите на ЕС и при спазване на законодателството, свързано с потребителите, труда и предприятията. Представители на гражданското общество и социалните партньори трябва да бъдат включени в подготовката на свързани с ИИ политики и мерки. Осигуряването на знания за ИИ е необходимо и за засилване на доверието на хората.

1.10Тъй като ИИ трябва да служи на обществото като цяло и да взема едновременно с това предвид икономическите, социалните и екологичните аспекти, ЕИСК предлага ЕС да приеме рамката за устойчиво развитие като ръководен подход за бъдещото развитие на ИИ. ЕИСК призовава и за устойчивото прилагане на ИИ от отделни организации, включително подходящо информиране и консултиране.

2.Общи бележки

2.1След стратегията относно „Изкуствен интелект за Европа“, публикувана през април 2018 г., Европейската комисия работи заедно с държавите членки, за да изготви координиран план за ИИ с цел максимално увеличаване на цялостното въздействие на мерките, особено на инвестициите, на равнището на ЕС и на национално равнище и гарантиране, че ЕС може да се справи със световната конкуренция.

2.2В този координиран план се предлагат съвместни действия в четири области: увеличаване на инвестициите, подобряване на наличността и достъпността на данните, подкрепа на талантите и уменията и гарантиране на доверието. В координирания план държавите членки се призовават също така да въведат до средата на 2019 г. свои национални стратегии за ИИ.

2.3ЕИСК приветства координирания план като важна стъпка за подобряване на изпълнението на стратегията. Комитетът е представил бележките си относно стратегията в предишно становище 1 . Той е представил също така становище относно програмата „Цифрова Европа“ 2 . Освен това ЕИСК изготви становища по собствена инициатива относно различни аспекти на ИИ 3 , както и няколко други становища, свързани с ИИ.

2.4ЕИСК счита за важно мерките за прилагане да са планирани както на равнището на ЕС, така и на равнището на държавите членки, предвид че компетентностите на ЕС и на държавите членки са различни в различните области на политиката. Необходими са също и сътрудничество и координация с цел максимално увеличаване на резултатите и ефикасността от гледна точка на целия ЕС. ЕИСК настоятелно призовава всички държави членки да предприемат необходимите стъпки за постигане на общите цели, като същевременно признават различните условия в отделните държави.

2.5В допълнение към сътрудничеството и координацията между създателите на политиките на различни равнища е необходимо и сътрудничество между всички участници от обществото. Това е необходимо, за да се избегнат несъответствията, припокриванията и пропуските в действията и така да се увеличи ефикасността и въздействието на мерките.

2.6ЕИСК призовава за спешното изпълнение на стратегията, тъй като напредъкът в развитието и въвеждането на ИИ протича бързо извън територията на ЕС. Същевременно ЕС и държавите членки следва твърдо да се придържат към дългосрочните цели на стратегията. ЕИСК подкрепя стремежа Европа „да се превърне във водещ регион в света за разработване и внедряване на авангардни, етични и сигурни ИИ, като се насърчава ориентиран към човека подход в глобалния контекст“ 4 .

2.7За да има успех в световната конкуренция, ЕС трябва да следва решително своя собствен път, като същевременно отчита външните развития и тенденции. ЕИСК счита за важно конкурентоспособността и доверието да се разглеждат заедно. Надеждността има потенциала да се превърне в конкурентно предимство за ЕС, макар че и други компоненти на конкурентоспособността трябва да бъдат налице.

2.8Тъй като ИИ трябва да служи на обществото като цяло, ЕИСК предлага ЕС да приеме рамката за устойчиво развитие като ръководен подход за бъдещото развитие на ИИ. Устойчивото развитие със своите три измерения изисква политики и мерки, които укрепват икономиката и създават благосъстояние за обществото, като същевременно намаляват въздействието в областта на климата и околната среда.

2.9ЕИСК отбелязва, че свързаните с ИИ политики трябва да бъдат разработвани от гледна точка на участниците в гражданското общество, в т.ч. предприятия, работници и потребители. Достатъчно внимание трябва да се насочи към това как да се използват в максимална степен възможностите на ИИ за цялото общество и как да се минимизират рисковете, включително манипулирането на демократичните процеси.

2.10ЕИСК подчертава значението на приобщаването и принципа „да не се пренебрегва никой“ при развитието и внедряването на ИИ. Това се отнася за достъпността на данните и инфраструктурата, наличността на лесни за ползване продукти и достъпа до знания и умения. Приобщаването е важно както за хората, така и за предприятията, особено за МСП. Би трябвало да се предприемат специални мерки за увеличаване на уменията на жените в ИИ и те да бъдат насърчавани да избират професии и дейности в областта на ИИ, включително в промишлеността.

2.11Предвид огромните обществени предизвикателства и изключително бързото развитие на технологиите ЕС следва да използва пълноценно ИИ при прогнозния анализ по отношение на сектори като здравеопазване и транспорт, включително въпроса за трудовата дейност. Освен това ЕС следва да предвиди възможностите, присъщи на революционните технологии, като например квантовата технология.

3.Улесняване на иновациите и развитие на стопанска дейност

3.1Освен осигуряване на по-голяма ефикасност и производителност на стопанските дейности, ИИ води и до нови възможности за стопанска дейност за широк набор от сектори и услуги. Това се отнася както за големите дружества, така и за МСП, стартиращите и разрастващите се предприятия. В допълнение ще бъдат създадени и изцяло нови предприятия.

3.2Предвид че извън ЕС се прави много за развитието и въвеждането на ИИ, ЕС също трябва да увеличи усилията си за подобряване на своята конкурентоспособност. Не става въпрос за „избор на победители“, а по-скоро за установяване на проблемите и предизвикателствата, които трябва да бъдат преодолени с цел създаване и поддържане на подходящите условия за използване на възможностите и за свеждане до минимум на свързаните с ИИ рискове.

3.3Основните области на действие, върху които трябва да се съсредоточим, са инвестициите в иновации и инфраструктура и по-нататъшното развитие на единния пазар. Освен това ЕИСК подчертава значението на цялостната стопанска среда, като например данъчното облагане, регулирането и наличието на производствени фактори, за иновационните дейности и инвестиционните решения на предприятията.

3.4Комитетът одобрява инициативите за разпределяне на повече финансиране за развитието и навлизането на ИИ. Всички инструменти, като например „Хоризонт Европа“, „Цифрова Европа“, InvestEU и Европейският фонд за стратегически инвестиции, са ценни и необходими инструменти за насърчаване на иновациите и инвестициите в ИИ.

3.5Макар на публичния сектор да е отредена важна роля чрез собствените му инвестиции в ИИ и обществени поръчки, необходими са много частни инвестиции за осъществяване на адекватен напредък както в развитието, така и в навлизането на ИИ в няколко сектора. Публичното финансиране осигурява привличане на частни инвестиции и като такова е от съществено значение. Практиките на финансиране обаче следва да станат по-лесни за използване. Следва да се разработят и правила за финансирането, за да се насърчава поемането на риск.

3.6За развитието и навлизането на ИИ са необходими стопански екосистеми, включващи предприятия от различен мащаб и от различни сектори и различни части на веригите за създаване на стойност, както и сътрудничество между предприятията и различните заинтересовани страни. ЕИСК подкрепя плановете на Комисията за разширяване на трансграничното сътрудничество, партньорствата и мрежите чрез свързани научноизследователски центрове за високи постижения, съоръжения за изпитване и центрове за цифрови иновации (ЦЦИ). Комитетът подчертава необходимостта от улесняване на връзките с МСП и призовава за включването на организации на гражданското общество и социалните партньори в сътрудничеството в рамките на ЦЦИ.

3.7Компетентностите и уменията играят значителна роля като фактор за иновации и свързано с ИИ стопанско развитие. Съществува търсене не само на специфични умения в областта на ИИ, но и на умения за прилагане на ИИ в специфични стопански дейности, включително предприемачески умения. Тъй като нови таланти за бизнеса и промишлеността се насърчават най-добре посредством изследователски проекти, ЕИСК призовава ЕС и държавите членки да осигурят подходящо финансиране за този вид изследвания.

3.8Бързият темп на развитие налага гъвкавост по отношение на облагоприятстването на иновациите в областта на ИИ. Това изисква съоръжения за изпитване и центрове за експериментални регулаторни практики, които дават възможност за експериментиране и пилотно внедряване на нови идеи. Освен това е важно да се гарантира обмен и взаимно признаване на резултатите от изпитванията.

3.9ЕИСК призовава за повече инвестиции в технологиите и инфраструктурата, необходими за ИИ и основани на ИИ приложения, включително високопроизводителни компютри и 5G мобилни мрежи, заедно с мерки за подобряване на киберсигурността. Освен това ЕС следва да бъде в първите редици в развитието на квантовите технологии, особено в квантовата изчислителна технология и квантовите комуникационни технологии.

3.10Тъй като ИИ се основава преди всичко на данни, ЕИСК счита от решаващо значение да се гарантира качеството, наличността, достъпността, оперативната съвместимост и безпрепятственото движение на данни, при осигуряване на защита на данните и неприкосновеност на личния живот. Добре функциониращият единен пазар на данни добива все по-голямо значение, предвид че е взаимосвързан с единния пазар на стоки, капитали и услуги.

3.11ЕИСК подкрепя инициативите на Комисията за създаване на общо европейско пространство за данни. Комитетът настоятелно призовава за отваряне и улесняване на достъпа до генерираните от публичния сектор големи масиви от данни за всички ползватели и за усъвършенстване на приложно-програмните интерфейси (ППИ). Комитетът призовава също и за условия в подкрепа на създаването на европейски платформи за обмен на данни. Усъвършенстването на достъпността на данните и повторното използване трябва да се извършва при лоялна конкуренция и подходяща защита на данните и интелектуалната собственост.

3.12Основаните на данни, платформи и екосистеми стопански модели се превръщат в „новата нормално положение“. Въпреки че в момента платформите между търговци и потребители се доминират главно от големи дружества извън Европа, ЕС би имал значителен потенциал да се конкурира успешно в областта на платформи от модела „обществена сфера – граждани“ и „предприятие – предприятие“. Във всеки случай еднаквите условия на конкуренция по отношение на чуждестранните конкуренти са от решаващо значение.

3.13ЕИСК призовава за благоприятна уредба, която стимулира иновациите и избягва затрудняването на развитието с прекомерно подробни правила и изисквания, като същевременно се гарантира надеждността на ИИ. ЕИСК също така приканва Комисията да извърши оценка заедно със съответните сектори и заинтересовани страни дали има регулаторни актове, които би могло да затруднят развитието или навлизането на надежден ИИ, включително прегледа на пригодността на конкурентното право.

3.14ЕИСК призовава създателите на политики да разгледат също така инструментите на политиката от гледна точка на въпросния сектор. Няма универсални решения, но различните сектори имат свои собствени потребности и предизвикателства за преодоляване. Следва да се използват пълноценно възможностите, предоставени от стандартизацията, например при насърчаването на оперативната съвместимост, предвид скоростта на промените и необходимостта от непрекъснато усъвършенстване.

4.Даване на възможност на хората да се подготвят за бъдещето

4.1Очевидно е, че на хората до голяма степен не са им известни възможностите, които ИИ предоставя в тяхна помощ, докато очевидно съществуват безпокойства, свързани с контрола над машината. Следователно ЕИСК смята, че съществува необходимост от повишаване на осведомеността относно възможностите, които ИИ предоставя за обществото като цяло. Повече познания и разбиране за естеството и функционирането на ИИ са също необходими за повишаване на доверието на хората въз основа на критично мислене. Освен това ЕИСК призовава и за по-добри статистически данни и повече научни изследвания относно последиците от ИИ за заетостта и труда, включително проучвания за специфичните за отраслите въздействия.

4.2Като се има предвид, че ИИ потенциално оказва значителни последствия върху ежедневния живот на хората като потребители, както и върху развитието на работните места и труда на бъдещето, от жизненоважно значение е на хората да се осигурят необходимите знания и умения, за да бъдат подготвени за промените. Социалните партньори имат съществена роля във връзка с предвиждането на промените в трудовата сфера, като подкрепят развитието на цифрови умения и подобряването на пригодността за заетост на работниците на пазара на труда.

4.3Използването на ИИ предполага значителна промяна в търсенето на умения. Поради дълбокия и бърз характер на развитието на ИИ трябва да се установят както непосредствените, така и дългосрочните нужди от обучение и образование. Образованието трябва да отговори на нуждите както от основни, така и от специализирани цифрови умения. В допълнение към осигуряването на основна грамотност в областта на ИИ, общи умения следва да предоставят на хората способността да прилагат ИИ при създаването и използването на новаторски решения в ежедневния си живот и работа, свързани например със системи за сътрудничество между хората и роботите.

4.4ЕИСК настоятелно призовава държавите членки да отговорят на търсенето на нови умения посредством адаптиране на своите образователни системи. Комитетът подчертава също и значението на сътрудничеството между правителствата, образователните институции, социалните партньори, организациите на потребителите и други съответни организации на гражданското общество както при разработването, така и при прилагането на нови програми за образование и обучение, с цел усъвършенстване на уменията от значение на пазара на труда и в обществото като цяло. ИИ следва да се използва и при оценката на нуждите от умения, както и при организирането и предоставянето на съдържание за образование и обучение.

4.5Необходими са реформи в учебните програми от началните училища до университетите. Необходима е стабилна база в науката, технологиите, инженерството и математиката, като същевременно се признава, че развитието и използването на ИИ изискват широки компетентности. Това подчертава значението на образованието, наред с другите, по социални науки и изкуства.

4.6Освен развитието на основно образование има очевидна нужда от повишаване на квалификацията и преквалификацията на хората, в т.ч. на преподавателите. Ученето през целия живот и постоянното обучение са необходимост за всеки, за да се справи с настоящите и бъдещите промени. Ученето все повече ще се осъществява в контекста на работата и ще се основава на индивидуалните амбиции.

4.7ЕИСК счита, че инвестициите в образование и обучение следва да бъдат централна част от националните стратегии за ИИ и че добрите практики на националните инициативи следва да се споделят на европейско равнище. Комитетът призовава за разпределянето на повече средства от ЕС за подпомагане на необходимите реформи и новите инициативи в областта на образованието и обучението.

4.8Важно е също и справянето със свързаните с ИИ структурни промени в регионите и секторите, които са най-засегнати от използването на ИИ. Държавите членки следва да подготвят подходи за намаляване на недостига на умения и отрицателните социални последици, включително закрилата на лицата, които са непригодни за заетост. Трябва също така да се осигури достъп до интернет във всички области, за да се избегне цифровото разделение. ЕИСК разглежда укрепването на Европейския фонд за приспособяване към глобализацията като напълно развит Европейски фонд за преход, който да спомогне за управление на цифровата трансформация по социално отговорен начин.

5.Насърчаване на доверието в ИИ

5.1ЕИСК твърдо вярва, че успехът при използването на възможностите на ИИ изисква стабилно доверие в него. Потребителите и служителите, както и предприятията – работодатели, предприемачи, инвеститори и финансисти – очакват надеждност.

5.2Свързаните с ИИ безпокойства вероятно ще намалеят с повишаване на знанията и разбирането за това какво означава ИИ, как може да бъде използван и как се вземат неговите решения. Това ще положи основата за доверие в ИИ чрез създаването на възможности за критично мислене и отчитането на основни въпроси като принципа, при който човекът запазва контрол над машината, и перспективите за хората да запазят контрол над своя живот. От друга страна, доверието зависи от много практически аспекти като лесното използване.

5.3Европейската експертна група на високо равнище по въпросите на ИИ предложи неотдавна етични насоки за надежден ИИ. ЕИСК взема под внимание тези насоки и посочва важната роля на отворените, подходящи и надеждни данни, прозрачността на решенията относно ИИ и на приобщаващия характер на развитието и навлизането на ИИ. ЕИСК призовава също така за обсъждания на широка основа по въпроси като последиците от създаването на профили на хора и предпоставките за оспорване на решения на ИИ.

5.4Ако се разглеждат в рамките на устойчивото развитие, разглежданите етични аспекти включват основно аспектите, свързани с човека, и затова попадат в рамките на социалното измерение на устойчивостта. В допълнение ИИ следва да взема предвид и екологични аспекти като свързаните с изменението на климата и природните ресурси, включително устойчивото използване на енергията и суровините и избягването на преждевременното остаряване на продуктите, наред с другото. Освен това икономическата устойчивост изисква решенията на основата на ИИ да бъдат икономически стабилни, т.е. продуктивни, печеливши и конкурентни.

5.5Въздействието на приложенията на основата на ИИ е още един елемент на доверието. Ако ИИ е от полза за обществото – в духа на устойчивото развитие – като създава икономически просперитет, социално благосъстояние и здраве, както и от полза за околната среда, той може да бъде признат като „полезен“.

5.6ЕИСК счита, че доверието в ИИ може да бъде увеличено с ориентирана към гражданите публична политика чрез участието на представители на гражданското общество в изготвянето на свързани с ИИ политики и мерки. Публичният сектор може да увеличи доверието в ИИ и посредством ориентирана към гражданите администрация, в която ИИ би могъл да играе значителна роля, като направи административните процеси по-безпрепятствени и по-персонализирани. Освен това следва да се вземат предвид възможностите за усъвършенстване на надеждни цифрови услуги, предоставяни например от технологиите на блоковата верига.

5.7Развитието и използването на ИИ трябва да се осъществяват при пълно спазване на законодателството, независимо дали е свързано с потребителите, труда или предприятията. Съществуват много законодателни актове, които са от значение за развитието и използването на ИИ. ЕИСК призовава Комисията да завърши и допълни своята оценка на съответните законодателни актове, например в областта на безопасността и отговорността, по отношение на тяхната пригодност за целта във връзка с надежден ИИ. Следва да се направи преглед и на приложимостта на съответната секторна нормативна уредба.

5.8Най-важното обаче е подходът и принципите за надежден ИИ да се приемат и въведат като неразделна част от културата на всяка организация както в частния, така и в публичния сектор. Свързаните с ИИ етични въпроси не трябва да се разглеждат като нещо отделно или различно от етиката като цяло. Организациите следва да включат свързаните с ИИ етични въпроси в цялостните си стратегии, общи кодекси на поведение и обичайни управленски практики, в т.ч. информиране и консултации със служителите, както и системи за мониторинг и одит.

5.9Проактивното приемане на надежден ИИ може да бъде подобрено чрез включване на етичните аспекти в образованието и обучението на разработчиците и ползвателите на ИИ, както и чрез изготвянето и изпълнението на насоки по етични въпроси. ЕИСК е готов за своята задача да разпространява информация относно етичните аспекти сред участниците от гражданското общество.

Брюксел, 15 май 2019 г.

Luca Jahier,

председател на Европейския икономически и социален комитет

_____________

(1)       ОВ C 440, 6.12.2018 г., стр. 51 .
(2)     ОВ C 62, 15.2.2019 г., стр. 292 .
(3)       ОВ C 288, 31.8.2017 г., стр. 43 ; ОВ C 440, 6.12.2018 г., стр. 1 ; ОВ C 345, 13.10.2017 г., стр. 52 ; ОВ C 190, 5.6.2019 г., стр. 17 .
(4)      COM(2018) 795 final, ПРИЛОЖЕНИЕ.
Top