Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Пакт за стабилност и растеж

Пактът за стабилност и растеж (ПСР) е въведен като част от третия етап на икономическия и паричен съюз. Той е създаден, за да се гарантира, че държавите членки на ЕС ще поддържат стабилни публични финанси след въвеждането на единната валута.

От формална гледна точка пактът първоначално се състоеше от резолюция на Европейския съвет (приета през 1997 г.) и два регламента на Съвета от 7 юли 1997 г. за определяне на подробни технически договорености (единият относно наблюдението на бюджетните позиции и координацията на икономическите политики, а другият — относно прилагането на процедурата при прекомерен дефицит).

След дискусии относно функционирането на ПСР регламентите бяха изменени през 2005 г. Прилагането обаче беше слабо, което доведе до сериозни фискални дисбаланси в някои държави членки, които излязоха наяве, когато през 2008 г. се разрази икономическата и финансовата криза.

След кризата правилата за икономическо управление на ЕС бяха укрепени чрез осем регламента на ЕС и един международен договор:

  • пакет от шест законодателни акта (с който беше въведена система за наблюдение на по-широките икономически политики, за да се открият на ранен етап проблеми, като балони на пазара на недвижими имоти или спад на конкурентоспособността);
  • пакет от два законодателни акта (нов цикъл на наблюдение за еврозоната, при който държавите — с изключение на тези с програми за макроикономически корекции — представят на Европейската комисия проектите си за бюджетни планове всяка есен);
  • Договора за стабилност, координация и управление от 2012 г. (фискален пакт), с който бяха въведени по-строги фискални разпоредби в сравнение с ПСР.

Този набор от мерки понастоящем е неразделна част от европейския семестър — механизма за координация на икономическата политика на ЕС.

През януари 2015 г., след преглед, Комисията издаде подробни насоки за това как ще прилага съществуващите правила на ПСР, за да засили връзката между структурните реформи, инвестициите (особено с оглед на наскоро създадения Европейски фонд за стратегически инвестиции) и фискалната отговорност в подкрепа на заетостта и растежа.

През февруари 2020 г. Комисията публикува преглед, което имаше за цел да оцени ефективността на настоящата рамка за икономически и фискален надзор, особено реформите от пакета от шест законодателни акта и от пакета от два законодателни акта, и започна публичен дебат.

През ноември 2022 г. Комисията представи своите насоки за реформа на рамката за икономическо управление, в които се предлага широкообхватна реформа на структурата и функционирането на ПСР.

През март 2023 г. Комисията прие съобщение, с което предоставя на държавите членки насоки за провеждането и координирането на фискалната политика през 2024 г.

ВЖ. СЪЩО

Top