Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document f65fa455-9c16-11ed-b508-01aa75ed71a1

    Consolidated text: Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1197 на Комисията от 30 юли 2020 година за установяване на технически спецификации и правила по силата на Регламент (ЕС) 2019/2152 на Европейския парламент и на Съвета за европейската бизнес статистика и за отмяна на 10 правни акта в областта на бизнес статистиката (текст от значение за ЕИП)текст от значение за ЕИП

    02020R1197 — BG — 01.01.2022 — 001.002


    Този текст служи само за информационни цели и няма правно действие. Институциите на Съюза не носят отговорност за неговото съдържание. Автентичните версии на съответните актове, включително техните преамбюли, са версиите, публикувани в Официален вестник на Европейския съюз и налични в EUR-Lex. Тези официални текстове са пряко достъпни чрез връзките, публикувани в настоящия документ

    ►B

    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2020/1197 НА КОМИСИЯТА

    от 30 юли 2020 година

    за установяване на технически спецификации и правила по силата на Регламент (ЕС) 2019/2152 на Европейския парламент и на Съвета за европейската бизнес статистика и за отмяна на 10 правни акта в областта на бизнес статистиката

    (текст от значение за ЕИП)

    (ОВ L 271, 18.8.2020 г., стp. 1)

    Изменен с:

     

     

    Официален вестник

      №

    страница

    дата

    ►M1

    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2021/1225 НА КОМИСИЯТА от 27 юли 2021 година

      L 269

    58

    28.7.2021

    ►M2

    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/2552 НА КОМИСИЯТА от 12 декември 2022 година

      L 336

    1

    29.12.2022




    ▼B

    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2020/1197 НА КОМИСИЯТА

    от 30 юли 2020 година

    за установяване на технически спецификации и правила по силата на Регламент (ЕС) 2019/2152 на Европейския парламент и на Съвета за европейската бизнес статистика и за отмяна на 10 правни акта в областта на бизнес статистиката

    (текст от значение за ЕИП)



    Член 1

    Изисквания за данните

    Елементите на данните за подробните теми по член 7, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/2152 се определят в приложение I към настоящия регламент.

    Член 2

    Основни промишлени групировки и специални обобщени данни

    Основните промишлени групировки (ОПГ) и другите специални обобщени данни за дейностите по класификацията на икономическите дейности (NACE, или КИД) и на продуктите по класификацията на продуктите по дейности (КПД), които се използват за разпределенията, изисквани по силата на член 7, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) 2019/2152, се определят в приложение II към настоящия регламент.

    Член 3

    Опростявания

    Опростяванията по член 7, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/2152 се определят в приложение III към настоящия регламент.

    Член 4

    Технически определения

    1.  
    Техническите определения на променливите и другите елементи на масивите от данни по член 7, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/2152 се установяват в приложение IV към настоящия регламент.
    2.  
    Техническите определения, свързани с европейската статистика за международната търговия със стоки, се установяват в приложение V към настоящия регламент.
    3.  
    Техническите определения, свързани с европейската статистика за международната търговия с услуги, се установяват в приложение VI към настоящия регламент.

    Член 5

    Технически спецификации за европейската статистика за международната търговия със стоки, в т.ч. търговията със стоки по характеристики на предприятията

    Техническите спецификации за европейската статистика за международната търговия със стоки, в т.ч. търговията със стоки по характеристики на предприятията, съгласно член 7, параграф 1, буква й) от Регламент (ЕС) 2019/2152 и свързаните с това определения по член 7, параграф 1 от посочения регламент се установяват в приложение V към настоящия регламент. Изискванията за данните, свързани с европейската статистика за международната търговия със стоки, се установяват в част Б, таблици 16 и 34 – 37 от приложение I към настоящия регламент.

    Член 6

    Определения и разпределения за европейската статистика за международната търговия с услуги по характеристики на предприятията и за международните доставки на услуги

    Определенията на променливите и разпределенията за европейската статистика за международната търговия с услуги по характеристики на предприятията и за международните доставки на услуги се установяват в приложение VI към настоящия регламент. Изискванията за данните, свързани с европейската статистика за международната търговия с услуги по характеристики на предприятията и за международните доставки на услуги, се установяват в част Б, таблици 17 и 38 от приложение I към настоящия регламент.

    Член 7

    Тегла и промяна на базовата година за областта „Краткосрочна бизнес статистика“

    Теглата и промяната на базовата година за областта „Краткосрочна бизнес статистика“ по член 7, параграф 1, буква и) от Регламент (ЕС) 2019/2152 се определят в приложение VII към настоящия регламент. В посоченото приложение се установяват и преходни правила във връзка с изискванията за данните за областта по част Б, таблици 1 – 9 от приложение I към настоящия регламент.

    Член 8

    Променливи, свързани с подробните теми за Европейската рамка за статистическите бизнес регистри

    По силата на член 9, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/2152 променливите, свързани с подробните теми по регистри за Европейската рамка за статистическите бизнес регистри, се определят в приложение VIII към настоящия регламент.

    Член 9

    Технически спецификации за обмена на поверителни данни за целите на Европейската рамка за статистическите бизнес регистри

    По силата на член 10, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2019/2152 подробните технически изисквания за променливите, изброени в приложение IV към посочения регламент, се определят в приложение VIII към настоящия регламент. Също така по силата на член 10, параграф 6 от Регламент (ЕС) 2019/2152 форматът и мерките за сигурност и поверителност за обмена на данни за целите на Европейската рамка за статистическите бизнес регистри се определят в приложение IХ към настоящия регламент.

    Член 10

    Ред и спецификации за предаването на данни и метаданни

    1.  
    Данните и метаданните, предавани на Комисията (Евростат) съгласно настоящия регламент, се обменят в електронен формат и се предават или качват чрез единната входна точка за данни и – в съответните случаи – за метаданни.
    2.  
    Държавите членки представят на Комисията (Евростат) данните и метаданните, изисквани по силата на настоящия регламент, в съответствие с определените от Комисията (Евростат) стандарти за обмен на статистически данни и метаданни.
    3.  
    Поверителните данни и метаданни се предават чрез сигурни мрежи, използвани от Комисията (Евростат), или чрез защитен достъп от разстояние в съответствие със стандартите за обмена, определени от Комисията (Евростат).
    4.  
    Държавите членки прилагат стандартите за обмена съгласно указанията за прилагането им, съставени от Комисията (Евростат).
    5.  
    Държавите членки предоставят поверителните данни в съответствие с действащите разпоредби на Съюза за предаването на данни, за които важат нормите за поверителност на статистическите данни.

    Поверителните данни се изпращат с действителните им стойности и с означение за поверителното им естество.

    Държавите членки представят всички равнища на обобщаване на данните от разпределенията съгласно таблиците в част Б от приложение I, а предаваните данни трябва да съдържат в съответните случаи всички първични и вторични означения за поверителност съгласно действащите разпоредби за поверителността на национално равнище.

    6.  
    Ако не е предвидено друго, паричните данни се изразяват в националните парични единици (за държавите членки от еврозоната – в евро). Държавите членки, присъединяващи се към еврозоната, отчитат годишните си парични данни в евро през годината на присъединяването си. За отчитането на парични данни за периоди под една година присъединяващите се към еврозоната държави използват националната парична единица, която се използва за референтния период.
    7.  
    Когато данните, които вече са предадени на Комисията (Евростат), се ревизират, държавите членки предават ревизираните данни най-късно до момента на разпространението им на национално равнище или – ако не се разпространяват на национално равнище – не по-късно от един месец след получаването им от национален статистически орган.

    Член 11

    Доклади за качеството и метаданните

    1.  
    Държавите членки представят на Комисията (Евростат) годишни доклади за качеството и метаданните за статистическите бизнес регистри в съответствие със стандартите на Европейската статистическа система (ЕСС) за докладването за метаданните и качеството.
    2.  
    Държавите членки представят на Комисията (Евростат) докладите за метаданните за предаваната бизнесстатистическа информация с честотата, определена в член 17, параграф 4 от Регламент (ЕС) 2019/2152, най-късно два месеца след последния срок за предаване на статистическата информация, обхваната от доклада.
    3.  
    В случаи с надлежна обосновка държавите членки представят допълнителни доклади за качеството, съдържащи по-подробна информация за качеството, която е необходима за оценяване на качеството на бизнесстатистическата информация, предавана на Комисията (Евростат) по силата на Регламент (ЕС) 2019/2152, в срок, договорен между държавите членки и Комисията (Евростат).
    4.  
    За темата „Използване на ИКТ и електронна търговия“ сроковете за докладите за качеството и метаданните се определят в отделен акт за изпълнение.
    5.  
    За структурата и съдържанието на докладите за качеството и метаданните следва да се използват най-новите стандарти на ЕСС.
    6.  
    Освен обичайните доклади за качеството и метаданните, в случаи с надлежна обосновка, при поискване от Комисията (Евростат) държавите членки ѝ представят допълнителна информация за метаданните и качеството, която е необходима за оценяването на качеството на бизнесстатистическата информация, в т.ч. по целесъобразност ревизии на представена по-рано информация.

    Член 12

    Отмяна

    1.  
    От 1 януари 2021 г. се отменят регламенти (ЕО) № 912/2004, (ЕО) № 364/2008, (ЕО) № 192/2009, (ЕО) № 250/2009, (ЕО) № 251/2009, (ЕО) № 834/2009, (ЕС) № 275/2010, (ЕС) № 1097/2010 и Регламент за изпълнение (ЕС) № 995/2012 на Комисията.
    2.  
    От 1 януари 2022 г. се отменят регламенти (ЕО) № 1982/2004, (ЕС) № 92/2010, (ЕС) № 113/2010 и (ЕС) № 1106/2012 на Комисията.
    3.  
    От 1 януари 2024 г. се отменят регламенти (ЕО) № 586/2001, (ЕО) № 1503/2006, (ЕО) № 657/2007 и (ЕО) № 472/2008 на Комисията.
    4.  
    Разпоредбите по параграфи 1 – 3 не засягат задълженията, установени с посочените регламенти по отношение на предаването на данни и метаданни, в т.ч. доклади за качеството, за референтни периоди, които са изцяло или частично преди съответните дати, определени в посочените параграфи.
    5.  
    Позоваванията на отменените актове се считат за позовавания на настоящия регламент.

    Член 13

    Влизане в сила

    1. Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    2. Той се прилага от 1 януари 2021 г.

    3. Таблици 16 и 34 – 37 от приложение I, както и приложение V обаче се прилагат от 1 януари 2022 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.




    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    Елементи на данните, които следва да се предоставят за подробните теми

    Част А. Променливи

    Област 1. Краткосрочна бизнес статистика

    Всички данни от краткосрочната бизнес статистика, с изключение на данните за подробна тема „Цени на вноса“ (таблица 4) и тема „Недвижими имоти“ (таблица 9), се отнасят за дейностите на статистическите единици, които са местни лица (резидентните статистически единици).



    Теми

    Подробни теми

    Променливи

    Елементи на изискваните данни, както са определени в таблиците в част Б

    Тема 1.1  Съвкупност на предприятията

    1

    Бизнес демографски събития (несъстоятелност, регистрации)

    1

    Регистрации

    таблица 1

    2

    Несъстоятелност

    таблица 1

    Тема 1.2  Вложен труд

    1

    Заетост

    1

    Брой наети и самостоятелно заети лица

    таблица 2

    2

    Отработени часове

    1

    Отработени от наетите лица часове

    таблица 3

    3

    Разходи за труд

    1

    Надници и заплати

    таблица 3

    Тема 1.3  Цени

    1

    Цени на вноса

    1

    Цени на вноса

    таблица 4

    2

    Цени на вноса (еврозона)

    таблица 4

    3

    Цени на вноса (извън еврозоната)

    таблица 4

    2

    Цени на производител

    1

    Цени на производител

    таблица 5

    2

    Цени на производител на вътрешния пазар

    таблица 5

    3

    Цени на производител на външния пазар

    таблица 5

    4

    Цени на производител на външния пазар (еврозона)

    таблица 5

    5

    Цени на производител на външния пазар (извън еврозоната)

    таблица 5

    Тема 1.4  Продукция и ефективност

    1

    Производство

    1

    Производство (обем)

    таблица 6

    2

    Обем на продажбите

    1

    Обем на продажбите

    таблица 7

    3

    Нетен оборот

    1

    Нетен оборот (стойност)

    таблица 8

    2

    Вътрешен нетен оборот (стойност)

    таблица 8

    3

    Външен нетен оборот (стойност)

    таблица 8

    4

    Външен нетен оборот (еврозона) (стойност)

    таблица 8

    5

    Външен нетен оборот (извън еврозоната) (стойност)

    таблица 8

    Тема 1.5  Недвижими имоти

    1

    Недвижими имоти

    1

    Разрешения за строеж: брой жилища

    таблица 9

    2

    Разрешения за строеж: квадратни метри

    таблица 9

    Област 2. Бизнес статистика на национално равнище

    Бизнес статистиката на национално равнище се отнася за дейностите на статистическите единици, които са местни лица, с изключение на бизнес статистиката на национално равнище за предприятията, внасящи стоки, и предприятията, изнасящи стоки (таблица 16). Бизнес статистиката на национално равнище за предприятията, внасящи стоки, и предприятията, изнасящи стоки (таблица 16), се отнася за статистическата територия на отчетната държава, както е посочено в раздел 4 от приложение V към настоящия регламент.



    Теми

    Подробни теми

    Променливи

    Елементи на изискваните данни, както са определени в таблиците в част Б

    Тема 2.1  Съвкупност на предприятията

    1

    Съвкупност на действащите предприятия

    1

    Брой действащи предприятия

    таблици 10, 11 и 14

    2

    Брой предприятия с поне едно наето лице

    таблица 12

    3

    Брой предприятия с висок растеж

    таблица 13

    4

    Брой млади предприятия с висок растеж

    таблица 13

    2

    Бизнес демографски събития (новосъздадени, закрити, оцелели предприятия)

    1

    Новосъздадени предприятия

    таблица 12

    2

    Закрити предприятия

    таблица 12

    3

    Оцелели предприятия

    таблица 12

    4

    Предприятия, наемащи първото си наето лице

    таблица 12

    5

    Предприятия, които вече нямат наети лица

    таблица 12

    6

    Оцелели предприятия с поне едно наето лице

    таблица 12

    3

    Съвкупност на предприятията под чуждестранен контрол

    1

    Брой предприятия под чуждестранен контрол

    таблица 14

    4

    Съвкупност на предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия, и местните свързани предприятия

    1

    Брой на предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и местните свързани предприятия

    таблица 15

    5

    Съвкупност на предприятията, извършващи международна търговия

    1

    Брой предприятия, внасящи стоки

    таблица 16

    2

    Брой предприятия, изнасящи стоки

    таблица 16

    Тема 2.2  Вложен труд

    1

    Заетост

    1

    Брой наети и самостоятелно заети лица

    таблици 10, 11 и 14

    2

    Брой наети лица

    таблици 10 и 11

    3

    Брой наети лица в еквиваленти на пълно работно време

    таблица 10

    4

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия с поне едно наето лице

    таблица 12

    5

    Брой наети лица в предприятия с поне едно наето лице

    таблица 12

    6

    Брой наети лица в предприятия с висок растеж

    таблица 13

    7

    Брой наети лица в млади предприятия с висок растеж

    таблица 13

    2

    Отработени часове

    1

    Отработени от наетите лица часове

    таблици 10 и 11

    3

    Разходи за труд

    1

    Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица

    таблици 10, 11 и 14

    2

    Надници и заплати

    таблици 10 и 11

    3

    Разходи за социално осигуряване

    таблици 10 и 11

    4

    Заетост, свързана с бизнес демографски събития (новосъздадени, закрити, оцелели предприятия)

    1

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в новосъздадени предприятия

    таблица 12

    2

    Брой наети лица в новосъздадени предприятия

    таблица 12

    3

    Брой наети и самостоятелно заети лица в закрити предприятия

    таблица 12

    4

    Брой наети лица в закрити предприятия

    таблица 12

    5

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия

    таблица 12

    6

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия през годината на създаване

    таблица 12

    7

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице

    таблица 12

    8

    Брой наети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице

    таблица 12

    9

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, които вече нямат наети лица

    таблица 12

    10

    Брой наети лица в предприятия, които вече нямат наети лица

    таблица 12

    11

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице

    таблица 12

    12

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице, през годината на създаване

    таблица 12

    5

    Заетост в предприятията под чуждестранен контрол

    1

    Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия под чуждестранен контрол

    таблица 14

    6

    Заетост в предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия, и в местните свързани предприятия

    1

    Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и в местните свързани предприятия

    таблица 15

    7

    Разходи за труд в предприятията под чуждестранен контрол

    1

    Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица в предприятия под чуждестранен контрол

    таблица 14

    Тема 2.3  Ресурси за научноизследователска и развойна дейност (НИРД)

    1

    Разходи за НИРД

    1

    Вътрешни разходи за НИРД

    таблици 14 и 18

    2

    Заетост в областта на НИРД

    1

    Персонал, зает с НИРД

    таблици 14 и 19

    2

    Изследователи

    таблица 18

    3

    Разходи за НИРД в предприятия под чуждестранен контрол

    1

    Вътрешни разходи за НИРД в предприятия под чуждестранен контрол

    таблица 14

    4

    Заетост в областта на НИРД в предприятия под чуждестранен контрол

    1

    Персонал, зает с НИРД, в предприятия под чуждестранен контрол

    таблица 14

    5

    Публично финансирана НИРД

    1

    Държавни бюджетни кредити за научноизследователска и развойна дейност (ДБКНИРД)

    таблица 20

    2

    Национално публично финансиране на НИРД, координирана на транснационално равнище

    таблица 20

    Тема 2.4  Покупки

    1

    Покупки на стоки и услуги

    1

    Общо покупки на стоки и услуги

    таблици 10, 11 и 14

    2

    Покупки на стоки и услуги с цел препродажба

    таблици 14 и 21

    3

    Разходи за услуги, предоставяни от работници, наети чрез агенции

    таблица 21

    4

    Разходи за дългосрочен наем и оперативен лизинг

    таблица 21

    5

    Покупки на енергийни продукти

    таблица 21

    6

    Плащания към подизпълнители

    таблица 21

    2

    Промяна на запасите от стоки

    1

    Промяна на запасите от стоки

    таблица 22

    2

    Промяна на запасите от продукция и незавършено производство

    таблица 22

    3

    Промяна на запасите от стоки за препродажба

    таблица 22

    3

    Покупки на стоки и услуги, извършени от предприятията под чуждестранен контрол

    1

    Обща стойност на покупките на стоки и услуги, извършени от предприятия под чуждестранен контрол

    таблица 14

    2

    Покупки на стоки и услуги, извършени от предприятия под чуждестранен контрол с цел препродажба

    таблица 14

    4

    Внос на предприятията

    1

    Статистическа стойност на вноса на предприятията

    таблици 16 и 17

    Тема 2.5  Продукция и ефективност

    1

    Нетен оборот

    1

    Нетен оборот

    таблици 10, 11 и 14

    2

    Нетен оборот от селско, горско и рибно стопанство и промишлени дейности

    таблица 24

    3

    Нетен оборот от промишлени дейности

    таблица 24

    4

    Нетен оборот от промишлени дейности без строителство

    таблица 24

    5

    Нетен оборот от строителство

    таблица 24

    6

    Нетен оборот от обслужващи дейности

    таблица 24

    7

    Нетен оборот от търговски дейности по покупка и препродажба и от посреднически дейности

    таблица 24

    8

    Нетен оборот от строителство на сгради

    таблица 24

    9

    Нетен оборот от строителство на съоръжения

    таблица 24

    10

    Нетен оборот от основната дейност на тризначното ниво по NACE

    таблица 25

    11

    Нетен оборот от подизпълнение

    таблица 25

    12

    Нетен оборот според мястото, където клиентът е местно лице

    таблица 23

    13

    Нетен оборот по продукти

    таблица 23

    2

    Брутна печалба от стоки за препродажба

    1

    Брутна печалба от стоки за препродажба

    таблица 10

    3

    Стойност на продукцията

    1

    Стойност на продукцията

    таблици 10, 11 и 14

    4

    Добавена стойност

    1

    Добавена стойност

    таблици 10, 11 и 14

    5

    Брутен излишък от основната дейност

    1

    Брутен излишък от основната дейност

    таблици 10 и 11

    6

    Нетен оборот на предприятията под чуждестранен контрол

    1

    Нетен оборот на предприятията под чуждестранен контрол

    таблица 14

    7

    Стойност на продукцията на предприятията под чуждестранен контрол

    1

    Стойност на продукцията на предприятията под чуждестранен контрол

    таблица 14

    8

    Добавена стойност на предприятията под чуждестранен контрол

    1

    Добавена стойност на предприятията под чуждестранен контрол

    таблица 14

    9

    Нетен оборот на предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия, и на местните свързани предприятия

    1

    Нетен оборот на предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и на местните свързани предприятия

    таблица 15

    10

    Промишлено производство

    1

    Продадено производство

    таблица 26

    2

    Производство, осъществено от подизпълнители

    таблица 26

    3

    Действително производство

    таблица 26

    11

    Износ на предприятията

    1

    Статистическа стойност на износа на предприятията

    таблици 16 и 17

    Тема 2.6  Инвестиции

    1

    Брутни инвестиции по действащи предприятия

    1

    Брутни инвестиции в материални нетекущи активи

    таблици 10 и 14

    2

    Брутни инвестиции в земя

    таблица 27

    3

    Брутни инвестиции в придобиване на съществуващи сгради

    таблица 27

    4

    Брутни инвестиции в строителство и подобрение на сгради

    таблица 27

    5

    Брутни инвестиции в машини и съоръжения

    таблица 27

    6

    Брутни инвестиции в нематериални нетекущи активи, различни от репутацията

    таблица 10

    7

    Инвестиции за покупка на програмни продукти

    таблица 28

    8

    Постъпления от продажби по инвестиции в материални активи

    таблица 10

    2

    Брутни инвестиции на предприятия под чуждестранен контрол

    1

    Брутни инвестиции на предприятия под чуждестранен контрол в материални нетекущи активи

    таблица 14

    Област 3. Регионална бизнес статистика

    Всички данни от регионалната бизнес статистика се отнасят за дейностите на статистически единици, които са местни лица.



    Теми

    Подробни теми

    Променливи

    Елементи на изискваните данни, както са определени в таблиците в част Б

    Тема 3.1  Съвкупност на предприятията

    1

    Съвкупност по региони

    1

    Брой местни единици

    таблица 29

    2

    Брой действащи предприятия

    таблица 30

    3

    Брой предприятия с поне едно наето лице

    таблица 30

    4

    Брой предприятия с висок растеж

    таблица 30

    2

    Бизнес демографски събития по региони (новосъздадени, закрити, оцелели предприятия)

    1

    Новосъздадени предприятия

    таблица 30

    2

    Закрити предприятия

    таблица 30

    3

    Оцелели предприятия (само за предприятия, оцелели за период от 3 календарни години)

    таблица 30

    4

    Предприятия, наемащи първото си наето лице

    таблица 30

    5

    Предприятия, които вече нямат наети лица

    таблица 30

    6

    Оцелели предприятия с поне едно наето лице (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години)

    таблица 30

    Тема 3.2  Вложен труд

    1

    Заетост в действащи предприятия по региони

    1

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в местни единици

    таблица 29

    2

    Брой наети и самостоятелно заети лица

    таблица 30

    3

    Брой наети лица

    таблица 30

    4

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия с поне едно наето лице

    таблица 30

    5

    Брой наети лица в предприятия с поне едно наето лице

    таблица 30

    2

    Заетост, свързана с бизнес демографски събития по региони (новосъздадени, закрити, оцелели предприятия)

    1

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в новосъздадени предприятия

    таблица 30

    2

    Брой наети лица в новосъздадени предприятия

    таблица 30

    3

    Брой наети и самостоятелно заети лица в закрити предприятия

    таблица 30

    4

    Брой наети лица в закрити предприятия

    таблица 30

    5

    Брой наети и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия (само за предприятия, оцелели за период от 3 календарни години)

    таблица 30

    6

    Брой наети и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия през годината на създаване (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години)

    таблица 30

    7

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице

    таблица 30

    8

    Брой наети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице

    таблица 30

    9

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, които вече нямат наети лица

    таблица 30

    10

    Брой наети лица в предприятия, които вече нямат наети лица

    таблица 30

    11

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години)

    таблица 30

    12

    Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице, през годината на създаване (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години)

    таблица 30

    3

    Разходи за труд по региони

    1

    Надници и заплати в местните единици

    таблица 29

    Тема 3.3  Ресурси за научноизследователска и развойна дейност (НИРД)

    1

    Разходи за НИРД по региони

    1

    Вътрешни разходи за НИРД

    таблица 31

    2

    Заетост в областта на НИРД по региони

    1

    Персонал, зает с НИРД

    таблица 32

    2

    Изследователи

    таблица 32

    Област 4. Статистика за международните дейности

    В тази област статистиката по темите „Съвкупност на предприятията“, „Вложен труд“, „Инвестиции“ и „Продукция и ефективност“ (таблица 33) се отнася за чуждестранни статистически единици.

    Статистиката на тема „Международна търговия със стоки“ (таблици 34 — 37), се отнася само за статистическата територия на отчетната държава, както е посочено в раздел 4 от приложение V към настоящия регламент.

    Статистиката на тема „Международна търговия с услуги“ (таблица 38) се отнася за търговията с услуги, извършвана от единици, които са местни лица.



    Теми

    Подробни теми

    Променливи

    Елементи на изискваните данни, както са определени в таблиците в част Б

    Тема 4.1  Съвкупност на предприятията

    1

    Съвкупност на предприятията в чужбина, контролирани от институционални единици, които са местни лица в отчетната държава

    1

    Брой предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава

    таблица 33

    Тема 4.2  Вложен труд

    1

    Заетост в предприятия в чужбина, контролирани от институционални единици, които са местни лица в отчетната държава

    1

    Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава

    таблица 33

    2

    Разходи за труд в предприятия в чужбина, контролирани от институционални единици, които са местни лица в отчетната държава

    1

    Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица в предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава

    таблица 33

    Тема 4.3  Инвестиции

    1

    Брутни инвестиции на предприятия в чужбина, контролирани от институционални единици, които са местни лица в отчетната държава

    1

    Брутни инвестиции на предприятията в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава, в материални нетекущи активи

    таблица 33

    Тема 4.4  Продукция и ефективност

    1

    Нетен оборот на предприятия в чужбина, контролирани от институционални единици, които са местни лица в отчетната държава

    1

    Нетен оборот на предприятията в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава

    таблица 33

    Тема 4.5  Международна търговия със стоки

    1

    Вътресъюзна търговия със стоки

    Статистическа стойност на вътресъюзния износ на стоки — подробни данни

    таблица 34

    Количество на вътресъюзния износ на стоки — подробни данни

    таблица 34

    2a

    Статистическа стойност на вътресъюзния внос на стоки — подробни данни

    таблица 34

    Количество на вътресъюзния внос на стоки — подробни данни

    таблица 34

    3

    Статистическа стойност на износа на стоки — обобщени данни

    таблица 36

    4

    Статистическа стойност на вноса на стоки — обобщени данни

    таблица 36

    2

    Извънсъюзна търговия със стоки

    Статистическа стойност на извънсъюзния износ на стоки — подробни данни

    таблица 35

    Количество на извънсъюзния износ на стоки — подробни данни

    таблица 35

    2a

    Статистическа стойност на извънсъюзния внос на стоки — подробни данни

    таблица 35

    Количество на извънсъюзния внос на стоки — подробни данни

    таблица 35

    3

    Статистическа стойност на извънсъюзния износ на стоки по валута на фактуриране

    таблица 37

    4

    Статистическа стойност на извънсъюзния внос на стоки по валута на фактуриране

    таблица 37

    Тема 4.6  Международна търговия с услуги

    1

    Внос на услуги

    1

    Внос и придобиване на услуги

    таблица 38

    2

    Износ на услуги

    1

    Износ и предоставяне на услуги

    таблица 38

    Част Б. Елементи на изискваните данни



    Таблица 1. Краткосрочна бизнес статистика относно съвкупността на предприятията

    Променливи

    110101. Регистрации

    110102. Несъстоятелност

    Мерна единица

    Абсолютна стойност: неизгладена

    Статистическа съвкупност

    Пазарни дейности по раздели B — N и P — R от NACE и разделения S95 и S96

    Разпределения

    Разпределение по дейности

    — Обобщени данни за разделите от NACE:

    — 

    — B+C+D+E, K+L+M+N, P+Q+R+S95+S96

    — Раздели от NACE:

    — 

    — F, G, H, I и J

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент:

    — 

    — Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване – както и дейностите на организациите с нестопанска цел, дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи)

    Срок за представяне на данните

    T+40Д

    Първи референтен период

    Първо тримесечие на 2021 г.



    Таблица 2. Краткосрочна бизнес статистика относно заетостта

    Променливи

    120101. Брой наети и самостоятелно заети лица

    Мерна единица

    Индекси: неизгладени

    Статистическа съвкупност

    Пазарни дейности по раздели B, C, D и разделения E36, F, G, H — M (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N от NACE;

    Разпределения

    Разпределение по дейности

    За всички държави:

    — ОПГ за раздели B, C, D и разделения E36 от NACE, както е определено в приложение II.А към настоящия регламент;

    — Обобщени данни за разделите от NACE:

    — 

    — B+C+D+E36, H+I+J+L+M (с изкл. на M701, M72, M75)+N;

    — Раздели от NACE:

    — 

    — B, C, D, F, G, H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72,M75) и N;

    — Разделения от NACE:

    — 

    — E36, G45, G46, G47 и G47 (с изкл. на G473).

    За средни по големина и за големи държави , както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент:

    — В допълнение — разделенията от раздели B, C и D от NACE.

    За големи държави , както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент:

    — В допълнение — разделенията от раздели H, I и J от NACE.

    Допълнителните разпределения, изисквани за средните по големина и за големите държави, не са задължителни за малките държави (както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент).

    Използване на приближения и изисквания за качество

    За броя на наетите и самостоятелно заетите лица може да се използва като приближение броят на наетите лица. За дейности по раздели G, H — M (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N от NACE, „вместо единица по вид дейност“ (ЕВД) може да се използва статистическата единица „предприятие“ (ПРЕ) за референтните периоди преди 2021 г. и от януари 2021 г. до декември 2023 г. през базовата 2015 г.

    Срок за представяне на данните

    T+2M за тримесечните или месечните данни (незадължително) данни, с изключение на:

    — изисквания за малки и средни по големина държави: T+2M+15 дни.

    Преходни разпоредби за раздел L от NACE, разделение N77 от NACE и групи N811 и N813 от NACE, които трябва да бъдат включени в техните обобщени данни от първото тримесечие или месец (незадължително) на 2021 г. съгласно приложение VII (3.a).

    Първи референтен период

    Първо тримесечие или месец (незадължително) на 2000 г., с изключение на:

    — раздел L от NACE, разделение N77 от NACE и групи N811 и N813 от NACE, които трябва да бъдат включени в техните обобщени данни от първо тримесечие или месец (незадължително) на 2021 г.

    — Испания: Първо тримесечие или месец (незадължително) на 2002 г. за изискваните раздели G — M (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N, с изключение на разделение G47 и разделение G47 (с изкл. на G473), както и първо тримесечие или месец (незадължително) на 2005 г. за J58, J59, J60, I55 и I56.

    — Финландия: Първо тримесечие или месец (незадължително) на 2005 г. за разделения C32 и C33 от NACE.

    — Австрия: Първо тримесечие или месец (незадължително) на 2003 г. за изискваните раздели H — N (с изкл. на K, L, M701, M72, M75, N77, N811, N813), както и първо тримесечие или месец (незадължително) на 2005 г. за разделение B09 от NACE.



    Таблица 3. Краткосрочна бизнес статистика относно отработените часове и надниците и заплатите

    Променливи

    120201. Отработени от наетите лица часове

    120301. Надници и заплати

    Мерна единица

    Индекси: неизгладени и календарно изгладени

    Статистическа съвкупност

    Пазарни дейности по раздели B, C, D, E36, F, G, H — M от NACE, (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N

    Разпределения

    Разпределение по дейности

    За всички държави :

    — ОПГ за раздели B, C, D и разделения E36 от NACE, както е определено в приложение II.А към настоящия регламент;

    — Обобщени данни за разделите от NACE:

    — 

    — B+C+D+E36, H+I+J+L+M (с изкл. на M701, M72 и M75)+N;

    — Раздели от NACE:

    — 

    — B, C, D, F, G, H, I, J, L, M (с изкл. на. M701, M72 и M75) и N;

    — Разделения от NACE:

    — 

    — E36, G45, G46, G47 и G47 (с изкл. на G473).

    За средни по големина и за големи държави , както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент:

    — В допълнение — разделенията от раздели B, C и D от NACE.

    За големи държави , както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент:

    — В допълнение — разделенията от раздели H, I и J от NACE.

    Допълнителните разпределения, изисквани за средните по големина и за големите държави, не са задължителни за малките държави (както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент).

    Използване на приближения и изисквания за качество

    За дейностите по раздели G, H — M (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N от NACE, вместо „единица по вид дейност“ (ЕВД) може да се използва статистическата единица „предприятие“ (ПРЕ) за референтните периоди преди 2021 г. и от януари 2021 г. до декември 2023 г. през базовата 2015 г.

    Срок за представяне на данните

    T+3M за тримесечните или месечните данни (незадължително) данни, с изключение на:

    — изисквания за малки и средни по големина държави: T+3M+15 дни.

    Преходни разпоредби за обобщени данни G47_X_G473 от NACE, раздел L, разделение N77 от NACE и групи N811 и N813 от NACE, които трябва да бъдат включени в техните обобщени данни от първото тримесечие или месец (незадължително) на 2021 г. съгласно приложение VII (3.a)

    Първи референтен период

    Първо тримесечие или месец (незадължително) на 2000 г. за изискваните раздели B — F от NACE, с изключение на:

    — Финландия: първо тримесечие или месец (незадължително) на 2005 г. за изискваните разделения C32 и C33;

    — Австрия: първо тримесечие или месец (незадължително) на 2005 г. за разделение В09 от NACE.

    Първо тримесечие или месец (незадължително) на 2010 г. за изискваните раздели G — M от NACE (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N, с изключение на:

    — Обобщени данни G47_X_G473 от NACE, раздел L от NACE, разделение N77 от NACE и групи N811 и N813 от NACE, които трябва да бъдат включени в техните обобщени данни от първото тримесечие или месец (незадължително) на 2021 г.



    Таблица 4. Краткосрочна бизнес статистика за цените на вноса

    Променливи

    130101. Цени на вноса (незадължително за държавите извън еврозоната и държавите, прилагащи европейските програми за формиране на извадки)

    130102. Цени на вноса (еврозона) (незадължително за държавите извън еврозоната и държавите, прилагащи европейските програми за формиране на извадки)

    130103. Цени на вноса (извън еврозоната) (незадължително за държавите извън еврозоната)

    Мерна единица

    Индекси: неизгладена

    Статистическа съвкупност

    Продукти по сектори B (с изкл. на B0721 и B09), C (с изкл. на C18, C2446, C254, C301, C303, C304 и C33) и D от КПД;

    Разпределения

    Разпределение по продукти

    За всички държави:

    — ОПГ за сектори B (с изкл. на B0721 и B09), C (с изкл. на C18, C2446, C254, C301, C303, C304 и C33) и D от КПД, както е определено в приложение II.А към настоящия регламент;

    — Обобщени данни по сектори B (с изкл. на B0721 и B09)+C (с изкл. на C18, C2446, C254, C301, C303, C304 и C33)+D от КПД;

    — Сектори B (с изкл. на B0721 и B09), C (с изкл. на C18, C2446, C254, C301, C303, C304 и C33), D по КПД;

    За средни по големина и за големи държави , както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент:

    — В допълнение — разделите от сектори B (с изкл. на B0721 и B09), C (с изкл. на C18, C2446, C254, C301, C303, C304 и C33) и D от КПД.

    Допълнителните разпределения за средните по големина и за големите държави не са задължителни за малките държави (както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент)

    Използване на приближения и изисквания за качество

    Обхват на предоставянето на данни, ограничен от европейските програми за формиране на извадки за конкретни държави, както е посочено в приложение III.В към настоящия регламент

    Срок за представяне на данните

    T+1M+15 дни

    Първи референтен период

    Януари 2006 г., с изключение на:

    — Австрия: януари 2009 г. за NACE C161, C2811, C2892.

    За държавите членки от еврозоната, които са се присъединили след януари 2006 г., данните за променливите 130101 (Цени на вноса), 130102 (Цени на вноса (еврозона)) и 130103 (Цени на вноса (извън еврозоната) се изискват от началото на годината на присъединяване към еврозоната.



    Таблица 5. Краткосрочна бизнес статистика за цените на производител

    Променливи

    130201. Цени на производител

    130202. Цени на производител на вътрешния пазар

    130203. Цени на производител на външния пазар

    130204. Цени на производител на външния пазар (еврозона) (незадължително за държавите извън еврозоната)

    130205. Цени на производител на външния пазар (извън еврозоната) (незадължително за държавите извън еврозоната)

    Мерна единица

    Индекси: неизгладени

    Статистическа съвкупност

    За променлива 130201 (Цени на производител):

    — Пазарни дейности по сектори B (с изкл. на B0721), C (с изкл. на C2446, C254, C301, C303 и C304) и D и раздел E36 от NACE, КПД 41.00.1, с изключение на 41.00.14 (само нови сгради), сектори по NACE H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75) и N.

    За променливи 130202 (Цени на производител на вътрешния пазар), 130203 (Цени на производител на външния пазар), 130204 (Цени на производител на външния пазар (еврозона) и 130205 (Цени на производител на външния пазар (извън еврозоната):

    — Пазарни дейности по раздели B (с изкл. на B0721), C (с изкл. на C2446, C254, C301, C303 и C304) и D и разделение E36 от NACE.

    Разпределения

    Разпределение по дейности и по продукти

    За всички държави:

    — ОПГ за раздели B (с изкл. на B0721), C (с изкл. на C2446, C254, C301, C303 и C304) и D и разделение E36 от NACE, както е определено в приложение II.А към настоящия регламент;

    — Обобщени данни за разделите от NACE:

    — 

    — B (с изкл. на B0721)+C (с изкл. на C2446, C254, C301, C303 и C304)+D+E36, H+I+J+L+M (с изкл. на M701, M72 и M75)+N;

    — Раздели от NACE:

    — 

    — B (с изкл. на B0721), C (с изкл. на C2446, C254, C301, C303 и C304), D, H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75) и N;

    — Разделение Е36 от NACE и разделенията от раздели H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75) и N от NACE;

    — КПД 41.00.1, с изключение на 41.00.14 (само нови сгради).

    За средни по големина държави , както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент:

    — В допълнение — разделенията от раздели B (с изкл. на B0721 и B09), C (с изкл. на C2446, C254, C301, C303 и C304) и D от NACE.

    За големи държави , както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент:

    — Както за средните по големина държави и в допълнение — групи и категории от раздел С по NACE за променливи 130201 (Цени на производител), 130202 (Цени на производител на вътрешния пазар), 130203 (Цени на производител на външния пазар) (представляващи най-малко 90 % от добавената стойност за раздел С).

    Допълнителните разпределения, изисквани за средните по големина и за големите държави, не са задължителни за малките държави; допълнителните разпределения за големите държави не са задължителни за средните по големина държави (както е определено в приложение III.A.2 към настоящия регламент).

    Използване на приближения и изисквания за качество

    Обхват на предоставянето на данни за разпределението по държави от/извън еврозоната, ограничен от европейските програми за формиране на извадки за конкретни държави, както е посочено в приложение III.В към настоящия регламент

    Общият размер на разходите за строителство (разходи за материали и разходи за труд) може да се използва като приближение за цените на производител в строителството (КПД 41.00.1, с изключение на 41.00.14). Разходите за машини и съоръжения, транспорт, енергия и др. (без хонорари на архитекти) също са компоненти на разходите за строителство.

    За предпочитане са индексите, основани на действителните цени на производител. Ако такива не са на разположение, за H49, H50, H52, I55, I56, J58, J59, J60, L68, M74, N77, N79, N81 и N82 могат да се използват приближения. Продуктите (по КПД) могат да бъдат използвани като приближение за определяне на дейностите (по NACE).

    За дейностите по раздели H — M (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N от NACE, вместо „единица по вид дейност“ (ЕВД) може да се използва статистическата единица „предприятие“ (ПРЕ) за референтните периоди преди 2021 г. и от януари 2021 г. до декември 2023 г. през базовата 2015 г.

    Индексите на цените на производител по отношение на услугите (SPPI) се отнасят за сделките от вида „предприятие — всички лица“ (B2All). Когато делът на сделките с частни потребители (B2C) е незначителен, за определяне на SPPI като приближение могат да се използват показатели от вида „предприятие — предприятие“ (B2B). За референтните периоди преди 2021 г. за определяне на SPPI като приближения могат да бъдат използвани показатели B2B вместо показатели B2All.

    Срок за представяне на данните

    T+1M за изискваните месечни данни по NACE B — E36;

    — T+3M за всички други изисквани по NACE и КПД 41.00.1 (с изкл. на 41.00.14), с изключение на: малки и средни по големина държави за изискваните по КПД 41.00.1 (с изкл. на 41.00.14), тримесечните и месечните (незадължително) данни към: T+3M+15 дни.

    Преходни разпоредби за включване на обобщените данни по раздели от NACE H+I+J+L+M (с изкл. на M701, M72 и M75)+N; Раздели H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75), N; Разделения H49, H50, H52 от NACE; I55, I56; J58, J59, J60; L68; M74; N77, N79, N81, N82, както е определено в приложение VII (3.a).

    Първи референтен период

    Първо тримесечие или месец (незадължително) на 2000 г. за изискваните по КПД 41.00.1 (с изкл. на 41.00.14), с изключение на:

    — България: първо тримесечие или месец (незадължително) на 2003 г.;

    Януари 2005 г. за изискваните NACE B — E36, с изключение на:

    — Австрия: януари 2008 г. (130201 (Цени на производител) и 130202 (Цени на производител на вътрешния пазар) и януари 2009 г. (130203 Цени на производител на външния пазар), 130204 (Цени на производител на външния пазар (еврозона) и 130205 (Цени на производител на вътрешния пазар (извън еврозоната) за разделение от NACE B09.

    Януари 2005 г. за изискванията за 130204 (Цени на производител на външния пазар (еврозона) и 130205 (Цени на производител на външния пазар (извън еврозоната);

    Първо тримесечие или месец (незадължително) на 2010 г. за изискванията за раздели H — M от NACE (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N, с изключение на:

    — обобщени данни за раздели от NACE H+I+J+L+M (с изкл. на M701, M72 и M75)+N; За раздели H — M (с изкл. на K, M701, M72 и M75) от NACE и N и разделения H49, H50, H52, I55, I56, J58, J59, J60, L68, M74, N77, N79, N81, N82, които трябва да бъдат включени от първото тримесечие или месец (незадължително) на 2021 г.

    За държавите членки от еврозоната, които са се присъединили след януари 2005 г., данните за променливите 130204 (Цени на производител на външния пазар (еврозона) и 130205 (Цени на производител на външния пазар (извън еврозоната) се изискват от началото на годината на присъединяване към еврозоната.



    Таблица 6. Краткосрочна бизнес статистика за производството (обем)

    Променливи

    140101. Производство (обем)

    Мерна единица

    Индекси: неизгладени, календарно изгладени и сезонно изгладени

    Статистическа съвкупност

    Пазарни дейности по раздели B, C, D (с изкл. на D353), F, H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75) и N от NACE

    Разпределения

    Разпределение по дейности

    За всички държави:

    — ОПГ за раздели B, C и D (с изкл. на група D353) от NACE, както е определено в приложение II.А към настоящия регламент (ОПГ Енергетика, с изкл. на група D353 и на раздел Е);

    — Обобщени данни за разделите от NACE:

    — 

    — B+C+D (с изкл. на D353), H+I+J+L+M (с изкл. на M701, M72 и M75) + N;

    — Раздели от NACE:

    — 

    — B, C, D (с изкл. на D353), F, H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75) и N;

    — Разделенията от следните раздели от NACE:

    — 

    — H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75) и N.

    За средни по големина и за големи държави , както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент:

    — В допълнение — разделенията от раздели B, C, D и F от NACE.

    За големи държави , както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент:

    — В допълнение — групите и категориите от раздел С от NACE (представляващи най-малко 90 % от добавената стойност на раздел С).

    Допълнителните разпределения, изисквани за средните по големина и за големите държави, не са задължителни за малките държави; допълнителните разпределения за големите държави не са задължителни за средните по големина държави (както е определено в приложение III.A.2 към настоящия регламент).

    Преходни разпоредби за раздел F от NACE за референтните периоди преди януари 2024 г., както е определено в приложение VII (3.б).

    Използване на приближения и изисквания за качество

    За дейностите по раздели H — M (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N от NACE, вместо „единица по вид дейност“ (ЕВД) може да се използва статистическата единица „предприятие“ (ПРЕ) за референтните периоди преди 2021 г. и от януари 2021 г. до декември 2023 г. през базовата 2015 г.

    Срок за представяне на данните

    T+1M+10 дни за раздели B, C, D (с изкл. на D353) от NACE

    За раздел F от NACE:

    — за средни по големина и големи държави: T+1M+15 дни;

    — за малки държави: T+2M;

    T+2M за раздели H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75) и N от NACE.

    Преходни разпоредби за включване на обобщените данни по раздели от NACE H+I+J+L+M (с изкл. на M701, M72 и M75) + N; раздели от NACE и разделения от раздели H — M от NACE, (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N; Разделенията от раздел F от NACE, както е определено в приложение VII (3.а).

    Първи референтен период

    Януари 2000 г. за изискваните раздели B — D (с изкл. на D353) от NACE, с изключение на:

    — Испания (групи и категории от NACE) януари 2002 г.

    — Австрия (разделение B09 от NACE) януари 2005 г.

    Януари 2005 г. за разделение C33 от NACE;

    Първо тримесечие на 2000 г. (или месец на 2005 г.) за малките държави изискваният раздел F от NACE и януари 2005 г. за големите и средните по големина държави — изискванията по раздел F от NACE;

    Януари 2021 г.

    — за обобщените данни за раздели от NACE H+I+J+L+M (с изкл. на M701, M72 и M75) + N; за разделите от NACE и разделенията от раздели H — M от NACE, (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N; за разделенията от раздел F



    Таблица 7. Краткосрочна бизнес статистика за обема на продажбите

    Променливи

    140201. Обем на продажбите

    Мерна единица

    Индекси: неизгладени, календарно изгладени и сезонно изгладени

    Статистическа съвкупност

    Пазарни дейности по раздел G от NACE

    Разпределения

    Разпределение по дейности

    За всички държави:

    — Раздел G от NACE;

    — Разделенията от раздел G от NACE;

    — Обобщени данни за групи от раздел G47 от NACE без група G473;

    — Обобщени данни за категория G4711 от NACE + група G472;

    — Обобщени данни за категория G4719 от NACE + групи G474+G475+G476+G477+G478+G479 от NACE;

    — Група G473 от NACE

    За средни по големина и за големи държави , както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент:

    — В допълнение — групите от раздел G от NACE, както и категории G4711, G4719 и G4791 от NACE.

    Допълнителните разпределения, изисквани за средните по големина и за големите държави, не са задължителни за малките държави (както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент).

    Използване на приближения и изисквания за качество

    За дейностите по раздел G от NACE, вместо „единица по вид дейност“ (ЕВД) може да се използва статистическата единица „предприятие“ (ПРЕ) за референтните периоди преди 2021 г. и от януари 2021 г. до декември 2023 г. през базовата 2015 г.

    Срок за представяне на данните

    T+2M за месечните данни за:

    За NACE

    — Раздел G;

    — Разделения G45 и G46;

    — Групи G451, G452, G453, G454, G461, G462, G463, G464, G465, G466, G467, G469, G471, G472, G474, G475, G476, G477, G478 и G479;

    — Категории G4711, G4719 и G4791.

    T+1M за месечните данни за: За NACE

    — Разделение G47;

    — Обобщени данни за разделение G47 без група G473;

    — Обобщени данни за категория G4711 от NACE + група G472;

    — Обобщени данни за категория G4719 + групи G474+G475+G476+G477+G478+ G479;

    — Група G473.

    Първи референтен период

    Януари 2000 г., с изключение на:

    — Раздел G, разделенията и групите от разделения G45 и G46, групите от разделения G47 (с изключение на G472 и G473) от NACE, които трябва да бъдат предоставяни от януари 2021 г.



    Таблица 8. Краткосрочна бизнес статистика за нетния оборот (стойност)

    Променливи

    140301. Нетен оборот (стойност)

    140302. Вътрешен нетен оборот (стойност)

    140303. Външен нетен оборот (стойност)

    140304. Външен нетен оборот (стойност) (еврозона) (незадължително за държавите извън еврозоната)

    140305. Външен нетен оборот (стойност) (извън еврозоната) (незадължително за държавите извън еврозоната)

    Мерна единица

    Индекси: неизгладени и календарно изгладени за всички дейности, както и сезонно изгладени за раздели G, H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75) и N от NACE

    Статистическа съвкупност

    За променлива 140301 (Нетен оборот (стойност): Раздели B, C, D, F, G, H, I, J, L, M (с изкл. на. M701, M72 и M75) и N от NACE;

    За променливи 140302 (Нетен оборот (стойност), 140303 (Външен нетен оборот (стойност), 140304 (Външен нетен оборот (стойност) (еврозона) (незадължително за държавите извън еврозоната) и 140305 (Външен нетен оборот (стойност) (извън еврозоната) (незадължително за държавите извън еврозоната): раздели B и C от NACE.

    Разпределения

    Разпределение по дейности

    За променлива 140301 (Нетен оборот (стойност):

    За всички държави:

    — ОПГ за раздели B и C от NACE, както е определено в приложение II.А към настоящия регламент (ОПГ Енергетика, с изкл. на раздели D и Е);

    — Обобщени данни за следните раздели от NACE:

    — 

    — B+C, H+I+J+L+M (с изкл. на M701, M72 и M75)+N;

    — Раздели от NACE:

    — 

    — B, C, G, H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75) и N;

    — Разделенията от следните раздели от NACE:

    — 

    — G, H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75) и N;

    — Раздел G47 от NACE без група G473;

    — Група G473 от NACE;

    — Обобщени данни за категория G4711 + група G472; Обобщени данни за категория G4719 от NACE + групи G474+G475+G476+G477+G478+G479.

    За средни по големина и за големи държави , както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент:

    — В допълнение — разделенията от раздели B и C от NACE, групите от раздел G от NACE, както и категории G4711, G4719 и G4791 от NACE

    — За променливи 140302 (Вътрешен нетен оборот (стойност), 140303 (Външен нетен оборот (стойност), 140304 (Външен нетен оборот (стойност) (еврозона) и 140305 (Външен нетен оборот (стойност) (извън еврозоната):

    —  За всички държави:

    — 

    — ОПГ за раздели B и C от NACE, както е определено в приложение II.А към настоящия регламент (ОПГ Енергетика, с изкл. на раздели D и Е);

    — Обобщени данни за раздели B+C от NACE;

    — Раздели B и C от NACE.

    —  За средни по големина и за големи държави , както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент:

    — 

    — В допълнение — разделенията от раздели B и C от NACE.

    Допълнителните разпределения, изисквани за средните по големина и за големите държави, не са задължителни за малките държави (както са определени в приложение III.A.2 към настоящия регламент).

    Използване на приближения и изисквания за качество

    За дейностите по раздели G, H — M (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N от NACE, вместо „единица по вид дейност“ (ЕВД) може да се използва статистическата единица „предприятие“ (ПРЕ) за референтните периоди преди 2021 г. и от януари 2021 г. до декември 2023 г. през базовата 2015 г.

    Срок за представяне на данните

    T+2M за:

    — ОПГ за раздели B и C от NACE, както е определено в приложение II.А към настоящия регламент (ОПГ Енергетика, с изкл. на раздели D и Е);

    — Обобщени данни за следните раздели от NACE:

    — 

    — B+C, H+I+J+L+M (с изкл. на M701, M72 и M75)+N;

    — Раздели от NACE:

    — 

    — B, C, G, H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75) и N;

    — Разделенията от следните раздели от NACE:

    — 

    — B, C,H, I, J, L, M (с изкл. на M701, M72 и M75) и N;

    — Разделения G45 и G46 от NACE;

    — Групи G451, G452, G453, G454, G461, G462, G463, G464, G465, G466, G467, G469, G471, G472, - G474, G475, G476, G477, G478 и G479 от NACE;

    — Категории G4711, G4719 и G4791 от NACE

    Преходни разпоредби за включване на обобщените данни по раздели от NACE H+I+J+L+M (с изкл. на M701, M72 и M75) + N; раздели от NACE и разделенията от раздели H — M от NACE, (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N, както е определено в приложение VII (3.a);

    T+1M за:

    — Разделение G47 от NACE:

    — 

    — Обобщени данни за разделение G47 от NACE без група G473;

    — Обобщени данни за категория G4711 от NACE + група G472;

    — Обобщени данни за категория G4719 + групи G474+G475+G476+G477+G478 +G479;

    — Група G473 от NACE.

    Първи референтен период

    Януари 2000 г. за изискваните обобщени данни по NACE, раздели от NACE и разделения от раздели B и C от NACE, с изключение на:

    — Испания: януари 2002 г.;

    — Австрия: януари 2005 г. за B09 от NACE.

    Януари 2000 г. за разделение G47 от NACE, обобщените данни за разделение G47 от NACE без група G473; обобщени данни за категория G4711 от NACE + група G472; обобщени данни за категория G4719 от NACE + групи G474+G475+G476+G477+G478+G479; за групи G472 и G473 от NACE, както и за категории G4711, G4719 и G4791 от NACE

    Януари 2005 г. за изискванията за променливи 140304 (Външен нетен оборот (стойност) (еврозона) и 140305 (Външен нетен оборот (стойност) (извън еврозоната):

    Януари 2021 г. за обобщените данни за раздели от NACE H+I+J+L+M (с изкл. на M701, M72 и M75) + N; за раздели от NACE G, H — M (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N; за разделения G45, G46 от NACE и разделенията на раздели H — M от NACE (с изкл. на K, M701, M72 и M75) и N; за групите от разделения от NACE G45, G46 и G47 (с изключение на G472 и G473).

    За държавите членки от еврозоната данните за променливи 140304 (Външен нетен оборот (стойност) (еврозона) и 140305 (Външен нетен оборот (стойност) (извън еврозоната) се изискват от началото на годината на присъединяване към еврозоната.



    Таблица 9. Краткосрочна бизнес статистика относно недвижимите имоти

    Променливи

    150101. Разрешения за строеж – брой на жилищата

    150102. Разрешения за строеж – квадратни метри

    Мерна единица

    Абсолютни стойности: неизгладени, календарно изгладени и сезонно изгладени

    Статистическа съвкупност

    За променлива 150101 (Разрешения за строеж – брой на жилищата): КПД 41.00.1 (с изкл. на 41.00.14) — само нови жилищни сгради.

    За променлива 150102 (Разрешения за строеж – квадратни метри): КПД 41.00.1 и 41.00.2 — само нови жилищни и нежилищни сгради.

    Разпределения

    Разпределение по продукти

    За променлива 150101 (Разрешения за строеж – брой на жилищата): Само нови жилищни сгради.

    — КПД 41.00.1 без КПД 41.00.14

    — КПД 41.00.11

    — КПД 41.00.12+КПД 41.00.13

    За променлива 150102 (Разрешения за строеж – квадратни метри): Само нови жилищни и нежилищни сгради.

    — КПД 41.00.1

    — КПД 41.00.1 без КПД 41.00.14

    — КПД 41.00.11

    — КПД 41.00.12+КПД 41.00.13

    — КПД 41.00.14

    — КПД41.00.2

    — КПД 41.00.2 без 41.00.23

    — КПД 41.00.23

    Срок за представяне на данните

    T+3M

    Първи референтен период

    Първо тримесечие на 2000 г., с изключение на:

    — Гърция: първо тримесечие или месец (незадължително) на 2001 г. за 150102 (Разрешения за строеж – квадратни метри)

    — Словакия първо тримесечие или месец (незадължително) на 2003 г. за 150101 (Разрешения за строеж – брой на жилищата) и 150102 (Разрешения за строеж – квадратни метри)

    — Австрия: първо тримесечие или месец (незадължително) на 2005 г. за 150102 (Разрешения за строеж – квадратни метри)



    Таблица 10. Бизнес статистика на национално равнище относно дейността на предприятията

    Променливи

    210101. Брой действащи предприятия

    220101. Брой наети и самостоятелно заети лица

    220102. Брой наети лица

    220103. Брой наети лица в еквиваленти на пълно работно време

    220201. Отработени от наетите лица часове

    220301. Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица

    220302. Надници и заплати

    220303. Разходи за социално осигуряване

    240101. Общо покупки на стоки и услуги

    250101. Нетен оборот

    250201. Брутна печалба от стоки за препродажба (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя на наетите и самостоятелно заетите лица“ на равнище разделение от NACE)

    250301. Стойност на продукцията

    250401. Добавена стойност

    250501. Брутен излишък от основната дейност

    260101. Брутни инвестиции в материални нетекущи активи

    260106. Брутни инвестиции в нематериални нетекущи активи, различни от репутацията (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя на наетите и самостоятелно заетите лица“ на равнище разделение от NACE)

    260108. Постъпления от продажби по инвестиции в материални активи (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя на наетите и самостоятелно заетите лица“ на равнище раздел от NACE)

    Мерна единица

    Национална парична единица (в хиляди), с изключение на променливи 210101 (Брой действащи предприятия), 220101 (Брой заети и самостоятелно заети лица), 220102 (Брой наети лица), 220103 (Брой наети лица в еквиваленти на пълно работно време) и 220201 (Отработени от наетите лица часове): абсолютна стойност

    Статистическа съвкупност

    За променливите, различни от 250201 (Брутна печалба от стоки за препродажба), 260106 (Брутни инвестиции в нематериални нетекущи активи, различни от репутацията) и 260108 (Постъпления от продажби по инвестиции в материални активи): Пазарни производители по раздели B — N и P — R от NACE и разделения S95 и S96;

    За променливи 250201 (Брутна печалба от стоки за препродажба) и 260108 (Постъпления от продажби по инвестиции в материални активи): Пазарни производители по раздели B — G от NACE;

    За променлива 260106 (Брутни инвестиции в нематериални нетекущи активи, различни от репутацията): Пазарни производители по раздели B — E от NACE;

    Разпределения

    1.  Разпределение по дейности (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б)

    За променливи 260106 (Брутни инвестиции в нематериални нетекущи активи, различни от репутацията) и 260108 (Постъпления от продажби по инвестиции в материални активи); за променлива 250201 (Брутна печалба от стоки за препродажба) само раздели B — G от NACE:

    — За раздели B — J, L — N и P — R от NACE: раздели, разделения, групи и категории;

    — За раздел K от NACE: Раздел, разделения, групи 64.1, 64.2, 64.3, 64.9, 65.1, 65.2 и 65.3, категории 64.11, 64.19, 64.20, 64.30, 65.11, 65.12, 65.20 и 65.30;

    — За разделения 95 и 96: разделения, групи и категории;

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент, за:

    — 

    — Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване – както и дейностите на организациите с нестопанска цел, дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи),

    — Общо ИКТ

    — Производство на ИКТ,

    — Услуги, свързани с ИКТ,

    — Производство с високи и средновисоки технологии (незадължително),

    — Производство с високи технологии,

    — Производство със средновисоки технологии,

    — Производство с ниски и среднониски технологии (незадължително),

    — Производство със среднониски технологии,

    — Производство с ниски технологии,

    — Сектор „Информационни технологии“,

    — Компютърни услуги,

    — Общо услуги с интензивно използване на знания (незадължително),

    — Високотехнологични услуги, свързани с интензивно използване на знания,

    — Пазарни услуги, свързани с интензивно използване на знания

    — Финансови услуги, свързани с интензивно използване на знания

    — Други услуги с интензивно използване на знания (незадължително),

    — Дейности, свързани с интензивно използване на знания — частностопански отрасли,

    — Дейности, свързани с интензивно използване на знания (незадължително),

    — Туристически отрасли (общо) (незадължително),

    — Туристически отрасли (основно туризъм) (незадължително),

    — Туристически отрасли (частично туризъм) (незадължително),

    — Туристически отрасли — Транспорт (общо) (незадължително),

    — Туристически отрасли — Сухопътен транспорт (незадължително),

    — Туристически отрасли — Воден транспорт (незадължително),

    — Туристически отрасли — Хотелиерство (незадължително),

    — Туристически отрасли — Ресторантьорство (общо) (незадължително),

    — Туристически отрасли — Отдаване под наем на автомобили и други наеми (общо) (незадължително)

    — Услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване – както и дейностите на организациите с нестопанска цел, домакинствата като работодатели и извънтериториалните организации и органи)

    За променливи 210101 (Брой действащи предприятия), 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица), 220102 (Брой наети лица), 220302 (Надници и заплати), 250101 (Нетен оборот) и 250401 (Добавена стойност): в допълнение,

    (1)  Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент, за:

    — Културен и творчески сектор – общо,

    — Културен и творчески сектор – услуги.

    За променливи 260106 (Брутни инвестиции в нематериални нетекущи активи, различни от репутацията) и 260108 (Постъпления от продажби по инвестиции в материални активи):

    раздели и разделения от NACE

    Използване на приближения и изисквания за качество

    За дейности по NACE 642, 643 и 653, които не са икономически значими по отношение на добавената стойност и броя на наетите и самостоятелно заетите лица, могат да бъдат предоставени нулеви стойности, с изключение на променливи 210101 (Брой действащи предприятия) и 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица). Ако 220102 (Брой наети лица) не е 0, стойността също следва да бъде предоставена.

    В случаите, когато изходните данни, използвани за съставянето на данните за променливата, са на разположение за бюджетната година за някои статистически единици и тези данни не могат да бъдат преизчислени, така че да обхванат календарната година, за определяне на данните за календарната година като приближение могат да се използват данните за бюджетната година за тези статистически единици.

    Срок за представяне на данните

    Предварителни данни: T+10M за раздели, разделения и групи по NACE за променливи 210101 (Брой действащи предприятия), 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица) и 250101 (Нетен оборот)

    Окончателни и валидирани данни: T+18M за всички променливи

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 11. Бизнес статистика на национално равнище за дейността на предприятията като разпределение по категории по размери или разпределение по правна форма

    Променливи

    210101. Брой действащи предприятия

    220101. Брой наети и самостоятелно заети лица

    220102. Брой наети лица

    220201. Отработени от наетите лица часове

    220301. Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица

    220302. Надници и заплати

    220303. Разходи за социално осигуряване

    240101. Общо покупки на стоки и услуги

    250101. Нетен оборот

    250301. Стойност на продукцията

    250401. Добавена стойност

    250501. Брутен излишък от основната дейност

    Мерна единица

    Национална парична единица (в хиляди), с изключение на променливи 210101 (Брой действащи предприятия), 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица), 220102 (Брой наети лица) и 220201 (Отработени от наетите лица часове): абсолютна стойност

    Статистическа съвкупност

    За разпределението по дейности и категория по размер според броя на наетите и самостоятелно заетите лица за променливи 210101 (Брой действащи предприятия), 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица), 250101 (Нетен оборот) и 250401 (Добавена стойност) и за разпределението по дейност и правна форма и разпределението по дейности и категория по размер според броя на наетите лица за променливи 210101 (Брой действащи предприятия), 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица) и 220102 (Брой наети лица): Пазарни производители по раздели B — N и P — R от NACE и разделения S95 и S96;

    За разпределението по дейности и категория по размер според оборота за променливи 210101 (Брой действащи предприятия), 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица), 250101 (Нетен оборот) и 250401 (Добавена стойност): Пазарни производители по раздел G от NACE;

    За разпределението по дейности и категория по размер според броя на наетите лица и самостоятелно заетите лица за променливи, различни от 210101 (Брой действащи предприятия), 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица), 250101 (Нетен оборот) и 250401 (Добавена стойност): Пазарни производители по раздели B — F от NACE

    Разпределения

    1.  Разпределение по дейности и категория по размер според броя наети и самостоятелно заети лица (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б)

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по дейности:

    — За раздели B — J, L — N и P — R от NACE: Раздели, разделения и групи;

    — За раздел K от NACE: Раздел, разделения, групи 64.1, 64.2, 64.3, 64.9, 65.1, 65.2 и 65.3;

    — За разделения 95 и 96: разделения и групи

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II към настоящия регламент:

    — 

    — Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на организациите с нестопанска цел, дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи)

    Категория по размер според броя наети и самостоятелно заети лица:

    — За раздели F — J, L — N и P — R и раздели S95 и S96 от NACE само за променливи 210101 (Брой действащи предприятия) и 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица): Общо, 0 — 1 наети и самостоятелно заети лица, 2 — 9 наети и самостоятелно заети лица, 10 — 19 наети и самостоятелно заети лица, 20 — 49 наети и самостоятелно заети лица, 50 — 249 наети и самостоятелно заети лица, 250 и повече наети и самостоятелно заети лица;

    — За раздели F — J, L — N и P — R и разделения S95 и S96 от NACE за променливи, различни от 210101 (Брой действащи предприятия) и 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица): Общо, 0—9 наети и самостоятелно заети лица, 10—19 наети и самостоятелно заети лица, 20—49 наети и самостоятелно заети лица, 50—249 наети и самостоятелно заети лица, 250 и повече наети и самостоятелно заети лица;

    — За раздели B — E и K от NACE: Общо, 0 — 9 наети и самостоятелно заети лица, 10 — 19 наети и самостоятелно заети лица, 20 — 49 наети и самостоятелно заети лица, 50 — 249 наети и самостоятелно заети лица, 250 и повече наети и самостоятелно заети лица

    2.  Разпределение по дейности и категория по размер според броя наети лица (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б)

    Само за променливи 210101 (Брой действащи предприятия), 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица) и 220102 (Брой наети лица)

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по дейности:

    — Раздели от NACE;

    — Обобщени данни за следните разделения от NACE:

    — C10+C11+C12, C13+C14, C17+C18, C24+C25, C29+C30, C31+C32;

    — разделения от NACE:

    — C15, C16, C19, C20, C21, C22, C23, C26, C27, C28, C33, S95, S96 и всички разделения от раздели G, H, I, J, K, L,M,N, P, Q и R от NACE;

    — Групите от разделения G47 и J62 от NACE и от раздели L, M и N от NACE;

    — категориите по разделение J62 от NACE;

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент:

    — 

    — Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване – както и дейностите на организациите с нестопанска цел, дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи),

    — Услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на организациите с нестопанска цел, домакинствата като работодатели и извънтериториалните организации и органи)

    — Общо ИКТ

    — Производство на ИКТ

    — Услуги, свързани с ИКТ

    Разпределение по категория по размер според броя наети лица:

    Общо, 0 наети лица, 1 — 4 наети лица, 5 — 9 наети лица, 10 и повече наети лица

    3.  Разпределение по дейности и правна форма (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б)

    Само за променливи 210101 (Брой действащи предприятия), 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица) и 220102 (Брой наети лица)

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по дейности:

    разпределението по дейности е същото, както при разпределение 2.

    Разпределение по правна форма:

    — Общо,

    — Еднолични дружества с неограничена лична отговорност

    — Частни дружества или търгувани на регулиран пазар акционерни дружества с ограничена отговорност на акционерите,

    — Персонални дружества с ограничена и неограничена отговорност (включват се също така други правни форми, като например кооперации, сдружения и т.н.)

    4.  Разпределение по дейности и категории по размер според оборота

    Само за раздел G от NACE

    (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б; (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя на наетите и самостоятелно заетите лица“ на равнище разделение от NACE)

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по дейности: Раздел, разделения и групи от NACE

    Разпределение по категория по размер според оборота: Годишен оборот в милиони евро: Общо, 0 до по-малко от 1, 1 до по-малко от 2, 2 до по-малко от 5, 5 до по-малко от 10, 10 до по-малко от 20, 20 до по-малко от 50, 50 до по-малко от 200, 200 и повече

    Използване на приближения и изисквания за качество

    За дейности по NACE 642, 643 и 653, които не са икономически значими по отношение на добавената стойност и броя на наетите и самостоятелно заетите лица, могат да бъдат предоставени нулеви стойности, с изключение на променливи 210101 (Брой действащи предприятия) и 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица). Ако 220102 (Брой наети лица) не е 0, стойността също следва да бъде предоставена.

    В случаите, когато изходните данни, използвани за съставянето на данните за променливата, са на разположение за бюджетната година за някои статистически единици и тези данни не могат да бъдат преизчислени, така че да обхванат календарната година, за определяне на данните за календарната година като приближение могат да се използват данните за бюджетната година за тези статистически единици.

    Срок за представяне на данните

    Предварителни данни: T+10M за дейности и за разпределението по дейности и категория по размер според броя на наетите лица и самостоятелно заетите лица за променливи 210101 (Брой действащи предприятия), 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица) и 250101 (Нетен оборот);

    Окончателни и валидирани данни: T+18M за всички променливи

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 12. Бизнес статистика на национално равнище относно демографски събития за предприятията

    Променливи

    210201. Новосъздадени предприятия

    210202. Закрити предприятия

    210203. Оцелели предприятия

    210102. Брой предприятия с поне едно наето лице

    210204. Предприятия, наемащи първото си наето лице

    210205. Предприятия, които вече нямат наети лица

    210206. Оцелели предприятия с поне едно наето лице

    220401. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в новосъздадени предприятия

    220402. Брой наети лица в новосъздадени предприятия

    220403. Брой наети и самостоятелно заети лица в закрити предприятия

    220404. Брой наети лица в закрити предприятия

    220405. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия

    220406. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия през годината на създаване

    220104. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия с поне едно наето лице

    220105. Брой наети лица в предприятия с поне едно наето лице

    220407. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице

    220408. Брой наети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице

    220409. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, които вече нямат наети лица

    220410. Брой наети лица в предприятия, които вече нямат наети лица

    220411. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице

    220412. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице, през годината на създаване

    Мерна единица

    Абсолютна стойност

    Статистическа съвкупност

    Пазарни производители по раздели B — N и P — R и разделения S95 и S96 от NACE

    Разпределения

    1.  Разпределение по дейности и категории по размер според броя наети лица (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б)

    За всички променливи, с изключение на променливите

    — 210203 (Оцелели предприятия),

    — 210206 (Оцелели предприятия с поне едно наето лице),

    — 220405 (Брой наети и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия),

    — 220406 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия през годината на създаване),

    — 220411 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице)

    — 220412 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице, през годината на създаване).

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по дейности:

    — Раздели от NACE;

    — Обобщени данни за следните разделения от NACE:

    — 

    — C10+C11+C12, C13+C14, C17+C18, C24+C25, C29+C30, C31+C32;

    — Разделения от NACE:

    — 

    — C15, C16, C19, C20, C21, C22, C23, C26, C27, C28, C33, S95, S96 и всички разделения от раздели G, H, I, J, K, L, M, N, P, Q и R от NACE;

    — Групите от разделения G47 и J62 от NACE и от раздели L, M и N от NACE;

    — категориите по разделение J62 от NACE;

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент:

    — 

    — Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване – както и дейностите на организациите с нестопанска цел, дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи),

    — Услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на организациите с нестопанска цел, домакинствата като работодатели и извънтериториалните организации и органи)

    — Общо ИКТ

    — Производство на ИКТ,

    — Услуги, свързани с ИКТ

    Разпределение по категория по размер според броя наети лица:

    Общо, 0 наети лица, 1 — 4 наети лица, 5 — 9 наети лица, 10 и повече наети лица

    Категория по размер „0 наети лица“ не трябва да се предоставя за променливи:

    — 210102 (Брой предприятия с поне едно наето лице),

    — 210204 (Предприятия, наемащи първото си наето лице),

    — 210205 (Предприятия, които вече нямат наети лица),

    — 220104 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия с поне едно наето лице),

    — 220105 (Брой наети лица в предприятия с поне едно наето лице),

    — 220407 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице),

    — 220408 (Брой наети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице),

    — 220409 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, които вече нямат наети лица),

    — 220410 (Брой наети лица в предприятия, които вече нямат наети лица).

    2.  Разпределение по дейности и правна форма (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б)

    За всички променливи, с изключение на променливите:

    — 210203 (Оцелели предприятия),

    — 210206 (Оцелели предприятия с поне едно наето лице),

    — 220405 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия),

    — 220406 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия през годината на създаване),

    — 220411 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице),

    — 220412 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице, през годината на създаване).

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по дейности:

    разпределението по дейности е същото, както при разпределение 1.

    Разпределение по правна форма:

    — Общо,

    — Еднолични дружества с неограничена лична отговорност,

    — Частни дружества или търгувани на регулиран пазар акционерни дружества с ограничена отговорност на акционерите,

    — Персонални дружества с ограничена и неограничена отговорност (включват се също така други правни форми, като например кооперации, сдружения и т.н.)

    3.  Разпределение по дейности, категории по размер според броя наети лица и според броя на календарните дни на оцеляване (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б)

    За променливи

    — 210203 (Оцелели предприятия),

    — 210206 (Оцелели предприятия с поне едно наето лице),

    — 220405 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия),

    — 220406. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия през годината на създаване,

    — 224011 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице), както и

    — 224012 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице, през годината на създаване).

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по дейности: същото разпределение по дейности, както при разпределение 1.

    Разпределение по категория по размер според броя наети лица:

    Общо, 0, 1 — 4, 5 — 9, 10+

    Категория по размер 0 не трябва да се предоставя за променливи:

    — 210206 (Оцелели предприятия с поне едно наето лице),

    — 220411 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице),

    — 220412 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице, през годината на създаване).

    Разпределение по брой календарни години на оцеляването

    1, 2, 3, 4, 5

    Срок за представяне на данните

    Предварителни данни:

    — Т + 18М за променлива 210202 (Закрити предприятия), 220403 (Брой наети и самостоятелно заети лица в закрити предприятия) и 220404 (Брой наети лица в закрити предприятия),

    — T+20M за променлива 210205 (Предприятия, които вече нямат наети лица), променлива 220409 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, които вече нямат наети лица) и променлива 220410 (Брой наети лица в предприятия, които вече нямат наети лица).

    Окончателни и валидирани данни:

    — T+18M за променливи 210201 (Новосъздадени предприятия), 210203 (Оцелели предприятия), 220401 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в новосъздадени предприятия), 220402 (Брой наети лица в новосъздадени предприятия), 220405 (Брой наети и заети лица в оцелели предприятия) и 220406 (Брой наети и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия, през годината на създаване)

    — T+20M за променливи 210102 (Брой предприятия с поне едно наето лице), 210204 (Предприятия, наемащи първото си наето лице), 210206 (Оцелели предприятия с поне едно наето лице), 220104 (Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия с поне едно наето лице), 220105 (Брой наети лица в предприятия с поне едно наето лице), 220407 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, наемащи първото наето лице), 220408 (Брой наети лица в предприятия, наемащи първото наето лице), 220411 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице) и 220412 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице, през годината на създаване),

    — Т + 30М за променлива 210202 (Закрити предприятия), 220403 (Брой наети и самостоятелно заети лица в закрити предприятия) и 220404 (Брой наети лица в закрити предприятия),

    — T+32M за променлива 210205 (Предприятия, които вече нямат наети лица), променлива 220409 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, които вече нямат наети лица) и променлива 220410 (Брой наети лица в предприятия, които вече нямат наети лица).

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 13. Бизнес статистика на национално равнище относно предприятията с висок растеж

    Променливи

    210103. Брой предприятия с висок растеж

    210104. Брой млади предприятия с висок растеж

    220106. Брой наети лица в предприятия с висок растеж

    220107. Брой наети лица в млади предприятия с висок растеж

    Мерна единица

    Абсолютна стойност

    Статистическа съвкупност

    Пазарни производители по раздели B — N и P — R и разделения S95 и S96 от NACE

    Разпределения

    Разпределение по дейности (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б)

    — раздели от NACE (само за раздели B — N и P — R от NACE)

    — Разделения и

    — групи (с изключение на раздели P — R от NACE)

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент:

    — 

    — Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване – както и дейностите на организациите с нестопанска цел, дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи),

    — Услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на организациите с нестопанска цел, домакинствата като работодатели и извънтериториалните организации и органи).

    Срок за представяне на данните

    Предварителни данни: T+12M за променливи 210103 (Брой предприятия с висок растеж) и 220106 (Брой наети лица в предприятия с висок растеж);

    Окончателни и валидирани данни: T+18M за всички променливи.

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 14. Бизнес статистика на национално равнище за предприятията по държава на крайния контрол

    Променливи

    210101. Брой действащи предприятия

    210301. Брой предприятия под чуждестранен контрол

    220101. Брой наети и самостоятелно заети лица

    220301. Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица

    220501. Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия под чуждестранен контрол

    220701. Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица в предприятия под чуждестранен контрол

    230101. Вътрешни разходи за НИРД (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ или „броя наети и самостоятелно заети лица“ на равнище A*38 на съответните обобщени данни за раздели B — F от NACE)

    230201. Персонал, зает с НИРД (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ или „броя наети и самостоятелно заети лица“ на равнище A*38 на съответните обобщени данни за раздели B — F от NACE)

    230301. Вътрешни разходи за НИРД в предприятия под чуждестранен контрол (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ или „броя наети и самостоятелно заети лица“ на равнище A*38 на съответните обобщени данни за раздели B — F от NACE)

    230401. Персонал, зает с НИРД, в предприятия под чуждестранен контрол (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ или „броя наети и самостоятелно заети лица“ на равнище A*38 на съответните обобщени данни за раздели B — F от NACE)

    240101. Общо покупки на стоки и услуги

    240102. Покупки на стоки и услуги с цел препродажба

    240301. Общо покупки на стоки и услуги, извършени от предприятия под чуждестранен контрол

    240302. Покупки на стоки и услуги, извършени от предприятия под чуждестранен контрол с цел препродажба

    250101. Нетен оборот

    250301. Стойност на продукцията

    250401. Добавена стойност

    250601. Нетен оборот на предприятията под чуждестранен контрол

    250701. Стойност на продукцията на предприятията под чуждестранен контрол

    250801. Добавена стойност на предприятията под чуждестранен контрол

    260101. Брутни инвестиции в материални нетекущи активи

    260201. Брутни инвестиции на предприятия под чуждестранен контрол в материални нетекущи активи

    Мерна единица

    Абсолютна стойност за променливи 210101 (Брой действащи предприятия), 210301 (Брой предприятия под чуждестранен контрол), 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица), 220501 (Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия под чуждестранен контрол), 230201 (Персонал, зает с НИРД) и 230401 (Персонал, зает с НИРД, в предприятия под чуждестранен контрол);

    Национална парична единица (в хиляди) за другите променливи.

    Статистическа съвкупност

    За всички променливи, с изключение на променливите 230101 (Вътрешни разходи за НИРД), 230301 (Вътрешни разходи за НИРД в предприятия под чуждестранен контрол), 230201 (Персонал, зает с НИРД) и 230401 (Персонал, зает с НИРД, в предприятия под чуждестранен контрол): Пазарни производители по раздели B — N и P — R от NACE и разделения S95 и S96;

    За променливи 230101 (Вътрешни разходи за НИРД), 230301 (Вътрешни разходи за НИРД в предприятия под чуждестранен контрол), 230201 (Персонал, зает с НИРД) и 230401 (Персонал, зает с НИРД, в предприятия под чуждестранен контрол): Пазарни производители по раздели B — F.

    Разпределения

    Данните ще бъдат предоставени с подробности на ниво държава на крайния контрол съгласно концепцията за „крайна контролираща институционална единица“ и на ниво дейност на предприятието.

    1.  Разпределение по дейности и географско разпределение

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    За всички променливи, с изключение на променливите 230101 (Вътрешни разходи за НИРД), 230301 (Вътрешни разходи за НИРД в предприятия под чуждестранен контрол), 230201 (Персонал, зает с НИРД) и 230401 (Персонал, зает с НИРД, в предприятия под чуждестранен контрол):

    Разпределение по дейности:

    — Раздели от NACE;

    — Обобщени данни за следните разделения от NACE:

    — 

    — C10+C11+C12, C13+C14+C15, C16+C17+C18, C22+C23, C24+C25, C29+C30, C31+C32, H52+H53, J59+J60, J62+J63, M69+M70+M71, M73+M74+M75, N78+N79+N80+N81+N82, Q87+Q88, S95+S96

    — Разделения от NACE:

    — 

    — C19, C20, C21, C26, C27, C28, C33, H49, H50, H51, J58, J61, N77, M72, Q86,

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент:

    — 

    — Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване – както и дейностите на организациите с нестопанска цел, дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи),

    — Услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на организациите с нестопанска цел, домакинствата като работодатели и извънтериториалните организации и органи)

    За променливи 230101 (Вътрешни разходи за НИРД), 230301 (Вътрешни разходи за НИРД в предприятия под чуждестранен контрол), 230201 (Персонал, зает с НИРД) и 230401 (Персонал, зает с НИРД, в предприятия под чуждестранен контрол):

    Разпределение по дейности

    — Раздели от NACE;

    — Обобщени данни за следните разделения от NACE:

    — 

    — C10+C11+C12, C13+C14+C15, C16+C17+C18, C22+C23, C24+C25, C29+C30, C31+C32,

    — Разделения от NACE:

    — 

    — C19, C20, C21, C26, C27, C28, C33

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II към настоящия регламент:

    — 

    — Промишленост и строителство

    Географско разпределение:

    За променливи 210101 (Брой действащи предприятия), 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица), 220301 (Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица), 230101 (Вътрешни разходи за НИРД) и 230201 (Персонал, зает с НИРД), 240101 (Общо покупки на стоки и услуги), 240102 (Покупки на стоки и услуги с цел препродажба), 250101 (Нетен оборот), 250301 (Стойност на продукцията), 250401 (Добавена стойност) и 260101 (Брутни инвестиции в материални нетекущи активи) — географски обобщени данни „Общо свят“ и „Местно контролирани предприятия“.

    За другите променливи – географско равнище 1, както е определено в акт за изпълнение в съответствие с член 7, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) 2019/2152.

    2.  Географско разпределение

    За променливи 210301 (Брой предприятия под чуждестранен контрол), 220501 (Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия под чуждестранен контрол), 220701 (Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица в предприятията под чуждестранен контрол), 230301 (Вътрешни разходи за НИРД в предприятия под чуждестранен контрол), 230401 (Персонал, зает с НИРД, в предприятия под чуждестранен контрол), 240301 (Обща стойност на покупките на стоки и услуги, извършени от предприятия под чуждестранен контрол), 240302 (Покупки на стоки и услуги от предприятия под чуждестранен контрол с цел препродажба), 250601 (Нетен оборот на предприятията под чуждестранен контрол), 250701 (Стойност на продукцията на предприятията под чуждестранен контрол), 250801 (Добавена стойност на предприятията под чуждестранен контрол) и 260201 (Брутни инвестиции на предприятия под чуждестранен контрол в материални нетекущи активи) — географско равнище 3, както е определено в акт за изпълнение в съответствие с член 7, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) 2019/2152

    Използване на приближения и изисквания за качество

    За разделение K64 за определяне на стойността на променливи 250101 и 250601 (Нетен оборот) като приближение може да се използва „Стойност на продукцията“, както е определено в приложение IV към настоящия регламент.

    За дейности по NACE 642, 643 и 653, които са включени в данните и които не са икономически значими по отношение на добавената стойност и броя на наетите лица и самостоятелно заетите лица, могат да бъдат приети нулеви стойности, с изключение на променливи 210101 (Брой действащи предприятия) и 220101 (Брой наети и самостоятелно заети лица), 210301 (Брой предприятия под чуждестранен контрол) и 220501 (Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия под чуждестранен контрол).

    За дейностите по раздел К от NACE може да се приеме, че стойността на променливи 240102 и 240302 (Покупки на стоки и услуги с цел препродажба) не е икономически значима, поради което за променливи 240102 и 240302 могат да се представят нулеви стойности.

    За раздел К от NACE Комисията и държавите членки могат да съгласуват допълнителни приближения, като се отчитат условията в отделните държави.

    В случаите, когато изходните данни, използвани за съставянето на данните за променливата, са на разположение за бюджетната година за някои статистически единици и тези данни не могат да бъдат преизчислени, така че да обхванат календарната година, за определяне на данните за календарната година като приближение могат да се използват данните за бюджетната година за тези статистически единици.

    Срок за представяне на данните

    T+20M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 15. Бизнес статистика на национално равнище относно предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия, и местните свързани предприятия, осъществяващи дейност в отчетната държава

    Променливи

    210401. Брой на предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и местните свързани предприятия

    220601. Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и в местните свързани предприятия

    250901. Нетен оборот на предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и на местните свързани предприятия

    Мерна единица

    Абсолютна стойност за променлива 210401 (Брой на предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“) и променлива 220601 (Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и местни свързани предприятия),

    Национална парична единица (в хиляди) за променлива 250901 (Нетен оборот на предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и на местните свързани предприятия)

    Статистическа съвкупност

    Пазарни производители по раздели B — N и P — S от NACE

    Разпределения

    Разпределение по дейности на предприятието

    — Раздели от NACE;

    — Обобщени данни за следните разделения от NACE:

    — 

    — C10+C11+C12, C13+C14+C15, C16+C17+C18, C22+C23, C24+C25, C29+C30, C31+C32, H52+H53, J59+J60, J62+J63, M69+M70+M71, M73+M74+M75, N78+N79+N80+N81+N82, Q87+Q88

    — Разделения от NACE:

    — 

    — C19, C20, C21, C26, C27, C28, C33, H49, H50, H51, J58, J61, N77, M72, Q86

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент:

    — 

    — Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи),

    — Услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на домакинствата като работодатели и извънтериториалните организации и органи)

    Използване на приближения и изисквания за качество

    За разделение K64 за определяне на стойността на променлива 250901 (Нетен оборот) като приближение може да се използва „Стойност на продукцията“, както е определено в приложение IV към настоящия регламент.

    За дейности по NACE 642, 643 и 653, които са включени в данните и които не са икономически значими по отношение на добавената стойност и броя на наетите лица и самостоятелно заетите лица, могат да бъдат приети нулеви стойности за променлива 250901 (Нетен оборот на предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и на местните свързани предприятия).

    За раздел К от NACE Комисията и държавите членки могат да съгласуват допълнителни приближения, като се отчитат условията в отделните държави.

    В случаите, когато изходните данни, използвани за съставянето на данните за променливата, са на разположение за бюджетната година за някои статистически единици и тези данни не могат да бъдат преизчислени, така че да обхванат календарната година, за определяне на данните за календарната година като приближение могат да се използват данните за бюджетната година за тези статистически единици.

    Срок за представяне на данните

    T+20M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 16. Бизнес статистика на национално равнище за търговията със стоки по характеристики на предприятията

    Променливи

    210501. Брой предприятия, внасящи стоки

    210502. Брой предприятия, изнасящи стоки

    240401. Статистическа стойност на вноса на предприятията

    251101. Статистическа стойност на износа на предприятията

    Мерна единица

    Абсолютна стойност за променливи 210501 (Брой предприятия, изнасящи стоки) и 210502 (Брой предприятия, внасящи стоки);

    Национална парична единица (единици) за променливи 240401 (Статистическа стойност на вноса на предприятията) и 251101 (Статистическа стойност на износа на предприятията)

    Статистическа съвкупност

    Общо износ или внос на стоки;

    Раздели A — U от NACE

    Разпределения

    Всяко едно от разпределения 1—11 трябва да се комбинира със следното географско разпределение

    Географско разпределение

    — Свят

    — 

    — Вътресъюзни

    — Извънсъюзни

    1.  Разпределение по дейности

    — Общо

    — 

    — Раздели от NACE

    — Разделения от NACE

    — групите от раздели C, D, E и G от NACE

    — Не е известно

    2.  Разпределение по дейности и категории по размер според броя наети и самостоятелно заети лица

    Разпределение по дейности:

    — Общо

    — 

    — Раздели от NACE

    — Разделенията от NACE за раздели C и G

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент:

    — 

    — промишленост

    — различно от промишленост и търговия

    — Не е известно

    Разпределение по категории по размер според броя наети и самостоятелно заети лица:

    — Общо

    — 

    — 0—9 наети и самостоятелно заети лица

    — 10—49 наети и самостоятелно заети лица

    — 50—249 наети и самостоятелно заети лица

    — 250 и повече наети и самостоятелно заети лица

    — Не е известно

    3.  Разпределение по дейности и допълнително географско разпределение

    Разпределение по дейности:

    — Общо

    — 

    — Раздел G от NACE

    — специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент:

    — 

    — промишленост

    — различно от промишленост и търговия

    — Не е известно

    Допълнително географско разпределение:

    — Отделни държави членки

    — Най-важни извънсъюзни партньорски държави и територии

    4.  Разпределение по категории по размер според броя наети и самостоятелно заети лица и допълнително географско разпределение

    Разпределение по категории по размер според броя наети и самостоятелно заети лица:

    — Общо

    — 

    — 0—9 наети и самостоятелно заети лица

    — 10—49 наети и самостоятелно заети лица

    — 50—249 наети и самостоятелно заети лица

    — 250 и повече наети и самостоятелно заети лица

    — Не е известно

    Допълнително географско разпределение:

    — Отделни държави членки

    — Най-важни извънсъюзни партньорски държави и територии

    5.  Разпределение по дейности и брой на държавите партньори

    Разпределение по дейности:

    Същото разпределение по дейности, както при разпределение 3.

    Разпределение по брой на държавите партньори:

    — Общо

    — 

    — 1

    — 2

    — 3—5

    — 6—9

    — 10—14

    — 15—19

    — 20+

    — Не е известно

    6.  Разпределение по дейности и концентрация на търговията (само за променливи 251101 (Статистическа стойност на износа на предприятията) и 240401 (Статистическа стойност на вноса на предприятията)

    Разпределение по дейности:

    Същото разпределение по дейности, както при разпределение 3.

    Разпределение по концентрация на търговията:

    — Общо

    — 

    — Топ 5

    — 10

    — 20

    — 50

    — 100

    — 500

    — 1 000 предприятия

    7.  Разпределение по дейности и по видове търговци

    Данни, които трябва да бъдат представяни за вноса, износа и общо за търговията

    Разпределение по дейности:

    Същото разпределение по дейности, както при разпределение 2.

    Разпределение по видове търговци:

    — Общо

    — 

    — Търговци, извършващи дейност в една посока

    — Търговци, извършващи дейност в двете посоки

    — Всички видове търговци

    8.  Разпределение по дейности и интензивност на износа (дял на износа от оборота)

    Разпределение по дейности:

    Същото разпределение по дейности, както при разпределение 2.

    Разпределение по интензивност на износа:

    — Общо

    — 

    — Няма износ (0)

    — Повече от 0 и по-малко от 25

    — Повече от 25 и по-малко от 50

    — Повече от 50 и по-малко от 75

    — 75 или повече

    — Не е известно

    9.  Разпределение по дейности и по видове контрол

    Разпределение по дейности:

    Същото разпределение по дейности, както при разпределение 2.

    Разпределение по видове контрол

    — Общо

    — 

    — Местно контролирани предприятия, Допълнително разпределение, ако има такова:

    — 

    — Местно контролирани предприятия без собствени свързани предприятия в чужбина,

    — Местно контролирани предприятия, притежаващи собствени свързани предприятия в чужбина,

    — Предприятия под чуждестранен контрол

    — Не е известно

    10.  Разпределение по дейности и стоки (само за променливи 251101 (Статистическа стойност на износа на предприятията) и 240401 (Статистическа стойност на вноса на предприятията)

    Разпределение по дейности:

    Същото разпределение по дейности, както при разпределение 2.

    Разпределение по стоки:

    — Общо

    — 

    — равнище раздели по КПД за продуктите от раздели 10 — 32 от сектор С

    — равнище сектори по КПД за продуктите от сектори A, B, C, D и E

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II към настоящия регламент:

    — 

    — Други продукти по КПД

    — Не е известно

    11.  Съвкупност „Търговия“

    Данни, които трябва да бъдат представяни за вноса, износа и общо за търговията

    Разпределение на съответствието на данните за търговията с търговския регистър по отношение на броя на предприятията и броя на търговците за конкретни съвкупности от търговци.

    Разпределение на съответствието на данните за търговията с търговския регистър по отношение на статистическата стойност за конкретни съвкупности от търговци.

    Срок за представяне на данните

    T+12 M

    Първи референтен период

    2022 г.



    Таблица 17. Бизнес статистика на национално равнище за търговията с услуги по характеристики на предприятията (STEC) - годишни данни

    Променливи

    240401. Статистическа стойност на вноса на предприятията

    251101. Статистическа стойност на износа на предприятията

    Мерна единица

    Национална парична единица (хиляди)

    Статистическа съвкупност

    Общ износ или внос на услуги, търгувани между местни лица и чуждестранни лица.

    Раздели A — U от NACE

    Разпределения

    Всяко едно от разпределенията (1—3) трябва да се комбинира със следното географско разпределение

    Географско разпределение

    — Свят

    — 

    — Вътресъюзни

    — Извънсъюзни

    1.  Разпределение по дейности и категории по размер според броя наети и самостоятелно заети лица

    Разпределение по дейности:

    — Общо

    За посочените по-долу разпределения може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б:

    — Обобщени данни за следните раздели от NACE:

    — 

    — A+B, D+E, I+L+O+P+Q+R+S+T+U

    — Раздели от NACE:

    — 

    — C, F, G, H, J, K, M, N

    — Не е известно

    Разпределение по категории по размер според броя наети и самостоятелно заети лица:

    — Общо

    За посочените по-долу разпределения може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б:

    — 0—49 наети и самостоятелно заети лица

    — 

    — Незадължително: 0—9 наети и самостоятелно заети лица

    — Незадължително: 10—49 наети и самостоятелно заети лица

    — 50—249 наети и самостоятелно заети лица

    — 250 и повече наети и самостоятелно заети лица

    — Не е известно

    2.  Разпределение по дейности, видове продукти и допълнително географско разпределение

    Разпределение по дейности:

    Същото разпределение по дейности, както при разпределение 1.

    Разпределение по продукти:

    — Общо услуги

    За посочените по-долу разпределения може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б:

    — Основни компоненти по Разширената класификация на услугите по платежния баланс (РКУПБ) 2010, както е определено в приложение VI, раздел 2, таблица 1

    — Не е известно

    — Незадължително: Подробни компоненти 10.1, 10.2 и 10.3 по РКУПБ 2010, както е определено в приложение VI, раздел 2, таблица 1

    Незадължително: Допълнително географско разпределение

    Да се предоставя само за „Общо услуги“:

    — Отделни държави — членки на ЕС

    — Съединени американски щати

    3.  Разпределение по дейности и по видове контрол

    Разпределение по дейности:

    Същото разпределение по дейности, както при разпределение 1.

    Разпределение по видове контрол

    — Общо

    За посочените по-долу разпределения може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б:

    — Местно контролирани предприятия

    — 

    Незадължително: Допълнително разпределение, ако има такова:

    — Местно контролирани предприятия без собствени свързани предприятия в чужбина

    — Местно контролирани предприятия, притежаващи собствени свързани предприятия в чужбина

    — Предприятия под чуждестранен контрол

    — Не е известно

    Срок за представяне на данните

    T+18M

    Използване на приближения и изисквания за качество

    Следва да се използват методите и оценките, препоръчани в Ръководството на Евростат—ОИСР за изготвянето на статистика за търговията с услуги по характеристики на предприятията. Държавите могат също така да използват всякакъв друг еквивалентен метод или оценка, които съответстват на принципите на Наръчника за статистиката за международната търговия с услуги 2010 (НСМТУ 2010) и член 4 от Регламент (ЕС) 2019/2152 на Европейския парламент и на Съвета.

    Във всички случаи използваните методи следва да бъдат описани ясно в метаданните.

    Първи референтен период

    2022 г.



    Таблица 18. Бизнес статистика на национално равнище относно вътрешните разходи за НИРД

    Променливи

    230101. Вътрешни разходи за НИРД

    Мерна единица

    Национална парична единица (хиляди)

    Статистическа съвкупност

    Всички единици, извършващи НИРД, класифицирани в раздели А — U от NACE

    Разпределения

    1.  Разпределение по сектори на дейността

    — Общо за всички изброени по-долу сектори

    — 

    — Предприятия от частностопанския сектор

    — Сектор „Висше образование“

    — сектор „Държавно управление“

    — сектор „Частни организации с нестопанска цел“

    2.  Разпределение по сектори на дейността и източник на средствата

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по сектори на дейността:

    както разпределение 1

    Разпределение по източници на средствата

    — Общо за всички изброени по-долу източници на средства

    — 

    — Предприятия от частностопанския сектор

    — Сектор „Държавно управление“

    — Сектор „Частни организации с нестопанска цел“

    — Сектор „Висше образование“

    — Останал свят

    — 

    — Чуждестранни предприятия от частностопанския сектор

    — 

    — Чуждестранни предприятия от една и съща група (само за предприятия от частностопанския сектор)

    — Други чуждестранни предприятия (само за предприятия от частностопанския сектор)

    — Европейска комисия

    — Международни организации

    — Други източници

    3.  Разпределение по сектори на дейността и вид НИРД (незадължително за сектор „Висше образование“ и за графа „Общо“)

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по сектори на дейността:

    както разпределение 1

    Разпределение по видове НИРД:

    — Фундаментални изследвания

    — Приложни изследвания

    — Експериментална развойна дейност

    4.  Разпределение по сектори на дейността и видове разходи

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по сектори на дейността:

    както разпределение 1

    Разпределение по видове разходи:

    — текущи разходи (разходи за труд и други разходи),

    — капиталови разходи

    5.  Разпределение по дейности (само за предприятия от частностопанския сектор)

    — Общо за всички раздели А — U от NACE;

    — Обобщени данни за раздели D+E, G+H+I+J+K+L+M+N, O+P, S+T+U;

    — Раздели A, B, C, E, F, G, H, I, J, K, M, N, Q, R, S, T

    — Обобщени данни за разделения C10+C11+C12, C10+C11, C13+C14+C15, C16+C17+C18, C25+C26+C27+C28+C29+C30, D35+E36, E37+E38+E39, J58+J59+J60, M69+M70+M71, M73+M74+M75, Q87+Q88;

    — Разделения C12, C13, C14, C15, C16, C17, C18, C19, C20, C21, C22, C23, C24, C25, C26, C27, C28, C29, C30, C31, C32, C33, D35, J61, J62, J63, L68, M71, M72, O84, P85, Q86, U99

    — Групи C254, C261, C262, C263, C264, C265, C266, C267, C268, C301, C302, C303, C304, C309, C325, G465, J582, J631, M721, M722, S951 от NACE

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент:

    — 

    — Общо ИКТ

    — Производство на ИКТ

    — Услуги, свързани с ИКТ

    6.  Разпределение по дейности (само за предприятия от частностопанския сектор) (незадължително)

    Разпределение по „Насоченост на промишлеността“:

    както разпределение 5

    7.  Разпределение по категории по размер според броя наети и самостоятелно заети лица (само за предприятия от частностопанския сектор)

    Категория по размер според броя наети и самостоятелно заети лица:

    — Общо за всички изброени по-долу категории по размер, включително незадължителната категория по размер 0 — 9

    — 

    — 0—9 наети и самостоятелно заети лица (незадължително)

    — 10—49 наети и самостоятелно заети лица

    — 50—249 наети и самостоятелно заети лица

    — 250 и повече наети и самостоятелно заети лица

    8.  Разпределение по източници на средствата и категории по размер според броя наети и самостоятелно заети лица (само за предприятия от частностопанския сектор):

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по източници на средствата:

    — Общо за всички изброени по-долу източници на средства

    — 

    — предприятия от частностопанския сектор

    — сектор „Държавно управление“

    — сектор „Частни организации с нестопанска цел“

    — сектор „Висше образование“

    — останал свят

    Категория по размер според броя наети и самостоятелно заети лица:

    — Общо за всички изброени по-долу категории по размер, включително незадължителната категория по размер 0 — 9

    — 

    — 0—9 наети и самостоятелно заети лица (незадължително)

    — 10—49 наети и самостоятелно заети лица

    — 50—249 наети и самостоятелно заети лица

    — 250 и повече наети и самостоятелно заети лица

    9.  Разпределение по основни области на НИРД (само за сектор „Държавно управление“ и сектор „Висше образование“)

    — природни науки,

    — технически науки и технологии,

    — медицински и здравни науки,

    — селскостопански и ветеринарни науки,

    — обществени науки,

    — хуманитарни науки и изкуства

    10.  Разпределение по социално-икономически цели (само за сектор „Държавно управление“) (незадължително)

    Равнище „глава“ от номенклатурата за анализ и сравняване на научни програми и бюджети (NABS)

    Срок за представяне на данните

    Всички разпределения (с изключение на разпределението по сектори на дейността):

    Всяка нечетна година – окончателни и валидирани данни: T+18M

    Разпределение по сектори на дейността:

    Годишно

    — предварителни данни: T+10M

    — окончателни и валидирани данни: T+18M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 19. Бизнес статистика на национално равнище относно заетостта в областта на НИРД

    Променливи

    230201. Персонал, зает с НИРД

    230202. Изследователи

    Мерна единица

    Абсолютна стойност

    Статистическа съвкупност

    Всички единици, извършващи НИРД, класифицирани в раздели А — U от NACE

    Разпределения

    1.  Разпределение по сектори на дейността

    Данни, които трябва да се предоставят като брой лица и като еквиваленти на пълно работно време

    — Общо за всички изброени по-долу сектори

    — 

    — предприятия от частностопанския сектор

    — сектор „Висше образование“

    — сектор „Държавно управление“

    — сектор „Частни организации с нестопанска цел“

    2.  Разпределение по сектори на дейността и професии

    Само за променлива 230201 (Персонал, зает с НИРД); данни, които трябва да се предоставят в еквиваленти на пълно работно време

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по сектори на дейността:

    както разпределение 1

    Разпределение по професии:

    — Общо за всички изброени по-долу професии

    — 

    — Изследователи,

    — Друг персонал, зает с НИРД

    — 

    — технически персонал и равностоен персонал (незадължително)

    — Друг помощен персонал (незадължително)

    3.  Разпределение по сектори на дейността и квалификации (незадължително)

    Данни, които трябва да се предоставят в еквиваленти на пълно работно време

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по сектори на дейността:

    както разпределение 1

    Разпределение по квалификации:

    — Общо за всички изброени по-долу квалификационни равнища

    — 

    — Лица с докторска степен (ISCED 2011 ниво 8)

    — Други университетски степени и други дипломи за висше образование (ISCED 2011, нива 5, 6 и 7)

    — Други квалификации

    4.  Разпределение по сектори на дейността, професии и пол

    Само за променлива 230201 (Персонал, зает с НИРД); Данни, които трябва да се предоставят като брой лица

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по сектори на дейността:

    както разпределение 1

    Разпределение по професии:

    както разпределение 2

    Разпределение по пол:

    — общо,

    — жени

    5.  Разпределение по сектори на дейността, квалификации и пол (незадължително)

    Данни, които трябва да се предоставят като брой лица

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по сектори на дейността:

    както разпределение 1

    Разпределение по квалификации:

    както разпределение 3

    Разпределение по пол:

    както при разпределение 4

    6.  Разпределение по дейности

    Данни, които трябва да се предоставят само за предприятия от частностопанския сектор; Данни, които трябва да се предоставят като брой лица и като еквиваленти на пълно работно време

    — Общо за всички раздели А — U от NACE;

    — Обобщени данни за раздели D+E, G+H+I+J+K+L+M+N, O+P, S+T+U

    — Раздели A, B, C, E, F, G, H, I, J, K, M, N, Q, R, S, T

    — Обобщени данни за разделения C10+C11+C12, C10+C11, C13+C14+C15, C16+C17+C18, C25+C26+C27+C28+C29+C30, D35+E36, E37+E38+E39, J58+J59+J60, M69+M70+M71, M73+M74+M75, Q87+Q88;

    — Разделения C12, C13, C14, C15, C16, C17, C18, C19, C20, C21, C22, C23, C24, C25, C26, C27, C28, C29, C30, C31, C32, C33, D35, J61, J62, J63, L68, M71, M72, O84, P85, Q86, U99

    — Групи C254, C261, C262, C263, C264, C265, C266, C267, C268, C301, C302, C303, C304, C309, C325, G465, J582, J631, M721, M722, S951 от NACE

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент:

    — 

    — Общо ИКТ

    — Производство на ИКТ,

    — Услуги, свързани с ИКТ

    7.  Разпределение по основни области на НИРД и по пол

    Данни, които трябва да се предоставят само за сектор „Държавно управление“ и сектор „Висше образование“

    — Численост

    — Еквиваленти на пълно работно време (незадължително)

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по основни области на НИРД:

    — природни науки,

    — технически науки и технологии,

    — медицински и здравни науки,

    — селскостопански и ветеринарни науки,

    — обществени науки,

    — хуманитарни науки и изкуства

    Разпределение по пол:

    както при разпределение 4

    8.  Разпределение по дейности и по пол

    Данни, които трябва да се предоставят като брой лица и само за предприятия от частностопанския сектор

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по дейности:

    както разпределение 6

    Разпределение по пол:

    както при разпределение 4

    9.  Разпределение по категории по размер според броя наети и самостоятелно заети лица

    Данни, които трябва да се предоставят в еквиваленти на пълно работно време само за предприятия от частностопанския сектор

    Разпределение по категории по размер според броя наети и самостоятелно заети лица:

    — 0—9 наети и самостоятелно заети лица (незадължително)

    — 10—49 наети и самостоятелно заети лица

    — 50—249 наети и самостоятелно заети лица

    — 250 и повече наети и самостоятелно заети лица

    Общата стойност за предприятията от частностопанския сектор обхваща всички изброени по-горе категории по размер, включително незадължителните категории по размер 0 — 9

    10.  Разпределение по сектори на дейността и пол

    Само за променлива 230202 (Изследователи); данни, които трябва да се предоставят като

    — брой лица

    — еквиваленти на пълно работно време (незадължително)

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по сектори на дейността:

    както разпределение 1

    Разпределение по пол:

    както при разпределение 4

    11.  Разпределение по сектори на дейността, възрастови групи и пол (незадължително)

    Само за променлива 230202 (Изследователи); данни, които трябва да се предоставят като брой лица

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по сектори на дейността:

    както разпределение 1

    За предприятията от частностопанския сектор и частните организации с нестопанска цел незадължително

    Разпределение по възрастови групи:

    — Общо за всички изброени по-долу възрастови групи

    — 

    — < 25

    — 25—34

    — 35—44

    — 45—54

    — 55—64

    — >=65

    Разпределение по пол:

    както при разпределение 4

    12.  Разпределение по сектори на дейността, гражданство и пол (незадължително)

    Само за променлива 230202 (Изследователи); данни, които трябва да се предоставят като брой лица

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по сектори на дейността:

    както разпределение 1

    Разпределение по гражданство:

    — Общо за всички гражданства и класове по гражданство, изброени по-долу

    — 

    — национално гражданство

    — гражданство на други държави — членки на ЕС

    — гражданство на други европейски държави

    — гражданство на държави от Северна Америка

    — гражданство на държави от Централна и Южна Америка

    — гражданство на държави от Азия

    — гражданство на държави от Африка

    — друго гражданство

    Разпределение по пол:

    както при разпределение 4

    Срок за представяне на данните

    Всички разпределения (с изключение на разпределението по сектори на дейността):

    Всяка нечетна година – окончателни и валидирани данни: T+18M

    Разпределение по сектори на дейността за „Изследователи “и „Общ персонал“ в еквиваленти на пълно работно време (ЕПРВ):

    Годишно

    — предварителни данни: T+10M

    — окончателни и валидирани данни: T+18M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 20. Статистика на национално равнище относно публично финансираната НИРД

    Променливи

    230501. Държавни бюджетни кредити за научноизследователска и развойна дейност (ДБКНИРД)

    230502. Национално публично финансиране на НИРД, координирана на транснационално равнище

    Мерна единица

    Национална парична единица (хиляди)

    Статистическа съвкупност

    Всички единици, извършващи НИРД, класифицирани в раздели А — U от NACE

    Разпределения

    1.  Разпределение по социално-икономически цели за ДБКНИРД

    За променлива 230501 (Държавни бюджетни кредити за научноизследователска и развойна дейност (ДБКНИРД)

    — Категории от номенклатурата за анализ и сравняване на научни програми и бюджети (NABS)

    — Подкатегории от NABS (незадължително)

    2.  Разпределение по начини на финансиране на ДБКНИРД в окончателния бюджет (незадължително):

    За променлива 230501 (Държавни бюджетни кредити за научноизследователска и развойна дейност (ДБКНИРД)

    — Финансиране на проекти,

    — Институционално финансиране

    3.  Разпределение по видове програми/изпълнители

    За променлива 230502 (Национално публично финансиране на НИРД, координирана на транснационално равнище)

    — Национален финансов принос за субекти от публичния сектор, осъществяващи НИРД на транснационално равнище,

    — Национален финансов принос за общоевропейски публични програми за НИРД на транснационално равнище,

    — Национален финансов принос за двустранни или многостранни публични програми за НИРД, установени между правителствата на държавите членки (и със страните кандидатки и държавите от ЕАСТ)

    Срок за представяне на данните

    Всички разпределения (за разпределение 1: в окончателния бюджет):

    Годишно окончателни и валидирани данни: T+12M

    разпределение 1 (в предварителния бюджет):

    годишно: T+6M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 21. Бизнес статистика на национално равнище относно покупките на предприятията

    Променливи

    240102. Покупки на стоки и услуги с цел препродажба

    240103. Разходи за услуги, предоставяни от работници, наети чрез агенции

    240104. Разходи за дългосрочен наем и оперативен лизинг (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя наети и самостоятелно заети лица“ на равнище разделение от NACE)

    240105. Покупки на енергийни продукти (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя наети и самостоятелно заети лица“ на равнище разделение от NACE за раздели D, E и F)

    240106. Плащания към подизпълнители (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя наети и самостоятелно заети лица“ на равнище разделение от NACE)

    Мерна единица

    Национална парична единица (хиляди)

    Статистическа съвкупност

    За променлива 240102 (Покупки на стоки и услуги с цел препродажба): Пазарни производители по раздели B — J, L — N и P — R от NACE и разделения S95 и S96

    За променлива 240103 (Разходи за услуги, предоставяни от работници, наети чрез агенции) Пазарни производители по раздели B — N и P — R от NACE и разделения S95 и S96

    За променливи 240104 (Разходи за дългосрочен наем и оперативен лизинг) и 240106 (Плащания към подизпълнители): Пазарни производители по раздели B — F от NACE

    За променлива 240105 (Покупки на енергийни продукти): Пазарни производители по раздели B — F от NACE

    Разпределения

    Разпределение по дейности (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б)

    За променливи 240102 (Покупки на стоки и услуги с цел препродажба) и 240103 (Разходи за услуги, предоставяни от работници, наети чрез агенции):

    — За раздели B — J, L — N и P — R от NACE: раздели, разделения, групи и категории;

    — Само за променлива 240103,За раздел K от NACE: Раздел, разделения, групи 64.1, 64.2, 64.3, 64.9, 65.1, 65.2, 65.3 и категории 64.11, 64.19, 65.11, 65.12, 65.20 и 65.30;

    — За разделения 95 и 96: разделения, групи и категории;

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент:

    — 

    — Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване – както и дейностите на организациите с нестопанска цел, дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи) (за променлива 240102 тези специални обобщени данни не включват раздел К),

    — Общо ИКТ,

    — Производство на ИКТ,

    — Услуги, свързани с ИКТ,

    — Производство с високи и средновисоки технологии (незадължително),

    — Производство с високи технологии,

    — Производство със средновисоки технологии,

    — Производство с ниски и среднониски технологии (незадължително),

    — Производство със среднониски технологии,

    — Производство с ниски технологии,

    — Сектор „Информационни технологии“,

    — Компютърни услуги,

    — Общо услуги с интензивно използване на знания (незадължително),

    — Високотехнологични услуги, свързани с интензивно използване на знания,

    — Пазарни услуги, свързани с интензивно използване на знания

    — Финансови услуги, свързани с интензивно използване на знания

    — Други услуги с интензивно използване на знания (незадължително),

    — Дейности, свързани с интензивно използване на знания — частностопански отрасли,

    — Дейности, свързани с интензивно използване на знания (незадължително),

    — Туристически отрасли (общо) (незадължително),

    — Туристически отрасли (основно туризъм) (незадължително),

    — Туристически отрасли (частично туризъм) (незадължително),

    — Туристически отрасли — Транспорт (общо) (незадължително),

    — Туристически отрасли — Сухопътен транспорт (незадължително),

    — Туристически отрасли — Воден транспорт (незадължително),

    — Туристически отрасли — Хотелиерство (незадължително),

    — Туристически отрасли — Ресторантьорство (общо) (незадължително),

    — Туристически отрасли — Отдаване под наем на автомобили и други наеми (общо) (незадължително),

    — Услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на организациите с нестопанска цел, домакинствата като работодатели и извънтериториалните организации и органи)

    За променливи 240104 (Разходи за дългосрочен наем и оперативен лизинг) и 240106 (Плащания към подизпълнители) (раздели B — F от NACE):

    раздели и разделения от NACE

    За променлива 240105 (Покупки на енергийни продукти):

    — За раздели B, C и F от NACE: раздели, разделения, групи и категории

    — За раздели D и E от NACE: раздели и разделения

    Използване на приближения и изисквания за качество

    За дейности по NACE 642, 643 и 653, които не са икономически значими по отношение на добавената стойност и броя на наетите лица и самостоятелно заетите лица, могат да бъдат предоставени нулеви стойности.

    За дейностите по раздел К от NACE може да се приеме, че стойността на променлива 240102 (Покупки на стоки и услуги с цел препродажба) не е икономически значима, поради което за променлива 240102 могат да се представят нулеви стойности.

    В случаите, когато изходните данни, използвани за съставянето на данните за променливата, са на разположение за бюджетната година за някои статистически единици и тези данни не могат да бъдат преизчислени, така че да обхванат календарната година, за определяне на данните за календарната година като приближение могат да се използват данните за бюджетната година за тези статистически единици.

    Срок за представяне на данните

    T+18M

    Първи референтен период

    2023 г. за променлива 240106 (Плащания към подизпълнители)

    2021 г. за всички други променливи



    Таблица 22. Бизнес статистика на национално равнище относно промяната на запасите от стоки на предприятията

    Променливи

    240201. Промяна на запасите от стоки (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя на наетите и самостоятелно заетите лица“ на равнище разделение от NACE)

    240202. Промяна на запасите от продукция и незавършено производство

    240203. Промяна на запасите от стоки за препродажба (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя на наетите и самостоятелно заетите лица“ на равнище разделение от NACE)

    Мерна единица

    Национална парична единица (хиляди)

    Статистическа съвкупност

    За променлива 240202 (Промяна на запасите от продукция и незавършено производство): Пазарни производители по раздели B — F от NACE;

    За променливи 240201 (Промяна на запасите от стоки) и 240203 (Промяна на запасите от стоки за препродажба): Пазарни производители по раздел G от NACE

    Разпределения

    Разпределение по дейности

    (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б):

    За променлива 240202 (Промяна на запасите от продукция и незавършено производство) (раздели B — F от NACE):

    раздели, разделения, групи и категории от NACE

    За променливи 240201 (Промяна на запасите от стоки) и 240203 (Промяна на запасите от стоки за препродажба) (раздел G от NACE):

    Раздел и разделения от NACE

    Използване на приближения и изисквания за качество

    В случаите, когато изходните данни, използвани за съставянето на данните за подробната тема, са на разположение за бюджетната година за някои статистически единици и тези данни не могат да бъдат преизчислени, така че да обхванат календарната година, данните за календарната година могат да бъдат определени приблизително въз основа на данните за бюджетната година за тези статистически единици.

    Срок за представяне на данните

    T+18M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 23. Бизнес статистика на национално равнище относно нетния оборот на предприятията според продукта и мястото, където клиентът е местно лице

    Променливи

    250112. Нетен оборот според мястото, където клиентът е местно лице (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя наети и самостоятелно заети лица“ на равнище разделение от NACE: за групите и категориите правилото за 1 % се прилага на съответното равнище на разделението)

    250113. Нетен оборот по продукти (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя наети и самостоятелно заети лица“ на равнище разделение от NACE: за групите и категориите правилото за 1 % се прилага на съответното равнище на разделението)

    Мерна единица

    Национална парична единица (хиляди)

    Статистическа съвкупност

    Обхват на дейността: Пазарни производители по разделения 62, 78 и групи 58.2, 63.1, 69.1, 69.2, 70.2, 71.1, 71.2, 73.1, 73.2 от NACE

    Обхват на категорията по размер: Само предприятия с повече от 20 наети и самостоятелно заети лица

    Разпределения

    може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б

    За променлива 250113 (Нетен оборот по продукти)

    1.  Разпределение по продукти

    КПД за раздел 62 от NACE и групи 58.2 и 63.1 (компютърни услуги) Общо, 58.21, 58.29, 58.29.1 + 58.29.2, 58.29.3 + 58.29.4, 58.29.5, 62.01, 62.02, 62.03, 62.09, 63.11, 63.12, 95.11, Препродажба (следва да включи цялата препродажба (на едро и на дребно) на програмни продукти, които не са разработени от предприятието, както и препродажбата на компютърна апаратура, която не е произведена от предприятието), Други продукти, некласифицирани другаде.

    КПД за група 69.1 от NACE (юридически дейности): Общо, 69.10.11, 69.10.12, 69.10.13, 69.10.14, 69.10.15, 69.10.16, 69.10.17, 69.10.18, 69.10.19, Други продукти, некласифицирани другаде

    КПД за група 69.2 от NACE (счетоводни и одиторски дейности); данъчни консултации): Общо, 69.20.1, 69.20.2, 69.20.21 + 22 + 23, 69.20.24, 69.20.29, 69.20.3, 69.20.4, Други продукти, некласифицирани другаде

    КПД за група 70.2 от NACE (консултантски дейности в областта на управлението): Общо, 70.21.1, 70.22.1, 70.22.11, 70.22.12, 70.22.13, 70.22.14, 70.22.15, 70.22.16, 70.22.17, 70.22.2, 70.22.3, Други продукти, некласифицирани другаде

    КПД за категория 71.11 от NACE (архитектурни дейности): Общо, 71.11.1, 71.11.2, 71.11.21 + 22, 71.11.23, 71.11.24, 71.11.3, 71.11.4, Други продукти, некласифицирани другаде

    КПД за категория 71.12 от NACE (инженерни дейности и технически консултации): Общо, 71.12.1, 71.12.11, 71.12.12, 71.12.13, 71.12.14, 71.12.15, 71.12.16, 71.12.17, 71.12.18, 71.12.19, 71.12.2, 71.12.3, Други продукти, некласифицирани другаде

    КПД за група 71.2 от NACE (технически изпитвания и анализи):

    Общо, 71.20.1, 71.20.11, 71.20.12, 71.20.13, 71.20.14, 71.20.19, Други продукти, некласифицирани другаде

    КПД за група 73.1 от NACE (рекламна дейност): Общо, 73.11.1, 73.11.11, 73.11.12, 73.11.13, 73.11.19, 73.12.1, 73.12.11, 73.12.12, 73.12.13, 73.12.14, 73.12.19, Други продукти, некласифицирани другаде

    КПД за група 73.2 от NACE (проучване на пазари и изследване на общественото мнение): Общо, 73.20.1, 73.20.11, 73.20.12, 73.20.13, 73.20.14 + 19, 73.20.2, Други продукти, некласифицирани другаде

    КПД за разделение 78 от NACE (дейности по наемане и предоставяне на работна сила): Общо, 78.10.1, 78.10.11, 78.10.12, 78.20.1, 78.20.11, 78.20.12, 78.20.13, 78.20.14, 78.20.15, 78.20.16, 78.20.19, 78.30.1, Други продукти, некласифицирани другаде

    За променлива 250112 (Нетен оборот според мястото, където клиентът е местно лице)

    2.  Разпределение по места, където клиентът е местно лице

    Общо

    — Местно лице (както е определено в ESA2010, параграф 1.62)

    — Чуждестранно лице

    — 

    — в рамките на ЕС

    — извън ЕС

    Използване на приближения и изисквания за качество

    В случаите, когато изходните данни, използвани за съставянето на данните за променливата, са на разположение за бюджетната година за някои статистически единици и тези данни не могат да бъдат преизчислени, така че да обхванат календарната година, за определяне на данните за календарната година като приближение могат да се използват данните за бюджетната година за тези статистически единици.

    Срок за представяне на данните

    T+18M

    Първи референтен период

    2021 г. за разделения 62 и 78 и групи 58.2, 63.1, 71.1, 71.2, 73.1 и 73.2 от NACE

    2022 г. за групи 69.1, 69.2 и 70.2 от NACE



    Таблица 24. Бизнес статистика на национално равнище относно нетния оборот на предприятията според по-големи повторни групировки по дейности

    Променливи

    250102. Нетен оборот от селско, горско и рибно стопанство и промишлени дейности

    250103. Нетен оборот от промишлени дейности

    250104. Нетен оборот от промишлени дейности без строителство

    250105. Нетен оборот от строителство

    250106. Нетен оборот от обслужващи дейности

    250107. Нетен оборот от търговски дейности по покупка и препродажба и от посреднически дейности

    250108. Нетен оборот от строителство на сгради

    250109. Нетен оборот от строителство на съоръжения

    (за всички променливи може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя на наетите и самостоятелно заетите лица“ на равнище разделение от NACE)

    Мерна единица

    Национална парична единица (хиляди)

    Статистическа съвкупност

    За променлива 250102 (Нетен оборот от селско, горско и рибно стопанство и промишлени дейности): Пазарни производители по раздел G от NACE;

    За променливи 250104 (Нетен оборот от промишлени дейности без строителство), 250105 (Нетен оборот от строителство), 250108 (Нетен оборот от строителство на сгради) и 250109 (Нетен оборот от строителство на съоръжения): Пазарни производители по раздел F от NACE;

    За променлива 250103 (нетен оборот от промишлени дейности): Пазарни производители по раздели B — E от NACE;

    За променливи 250106 (Нетен оборот от обслужващи дейности) и 250107 (Нетен оборот от търговски дейности по покупка и препродажба и от посреднически дейности): Пазарни производители по раздели B — G от NACE;

    Разпределения

    Разпределение по дейности

    Разпределение по дейности:

    Раздели и разделения от NACE

    Използване на приближения и изисквания за качество

    В случаите, когато изходните данни, използвани за съставянето на данните за променливата, са на разположение за бюджетната година за някои статистически единици и тези данни не могат да бъдат преизчислени, така че да обхванат календарната година, за определяне на данните за календарната година като приближение могат да се използват данните за бюджетната година за тези статистически единици.

    Срок за представяне на данните

    T+18M

    Първи референтен период

    2022 г. за разделение 47 от NACE Rev.2

    2025 г. за разделение 45 от NACE Rev.2

    2023 г. за всички други дейности



    Таблица 25. Бизнес статистика на национално равнище относно разпределението на предприятията по видове оборот

    Променливи

    250110. Нетен оборот от основната дейност на тризначното ниво по NACE

    250111. Нетен оборот от подизпълнение

    (за всички променливи може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя на наетите и самостоятелно заетите лица“ на равнище разделение от NACE)

    Мерна единица

    Национална парична единица (хиляди)

    Статистическа съвкупност

    За променлива 250110 (Нетен оборот от основната дейност на тризначното ниво по NACE): пазарни производители по раздели B — F от NACE;

    За променлива 250111 (Нетен оборот от подизпълнение): пазарни производители по раздел F от NACE;

    Разпределения

    Разпределение по дейности

    За променлива 250111 (Нетен оборот от подизпълнение): Раздели и разделения от NACE

    За променлива 250110 (Нетен оборот от основната дейност на тризначното ниво по NACE): Група от NACE

    Използване на приближения и изисквания за качество

    В случаите, когато изходните данни, използвани за съставянето на данните за променливата, са на разположение за бюджетната година за някои статистически единици и тези данни не могат да бъдат преизчислени, така че да обхванат календарната година, за определяне на данните за календарната година като приближение могат да се използват данните за бюджетната година за тези статистически единици.

    Срок за представяне на данните

    T+18M

    Първи референтен период

    2021 г. за променлива 250110 (Нетен оборот от основната дейност на тризначното ниво по NACE);

    2023 г. за променлива 250111 (Нетен оборот от подизпълнение)



    Таблица 26. Бизнес статистика на национално равнище относно промишленото производство

    Променливи

    251001. Продадено производство

    251002. Производство, осъществено от подизпълнители

    251003. Действително производство

    Мерна единица

    За променлива 251001 (Продадено производство): национална парична единица (хиляди) и (с изключение на промишлени услуги) количество, както е определено в списъка „Продком“, който е в сила в края на референтния период;

    За променлива 251002 (Производство, осъществено от подизпълнители): (с изключение на промишлени услуги) национална парична единица (хиляди) и количество, както е определено в списъка „Продком“, който е в сила в края на референтния период;

    За променлива 251003 (Действително производство): количество, както са определени в списъка „Продком“, който е в сила в края на референтния период

    Статистическа съвкупност

    ►M2  
    Продукти по списъка „Продком“ по раздели 05 — 33 и 38 от КПД (изключенията са определени в Продком списъка).  ◄
    За променлива 251001 (Продадено производство), част от позицията по списъка „Продком“ се отнася за промишлените услуги.
    Данните за променливи 251002 (Производство, осъществено от подизпълнители) и 251003 (Действително производство) трябва да бъдат предоставени за част от продуктите по списъка „Продком“ (определени в списъка „Продком“).
    Може да се използва отметка СЕТО, както е определено в приложение III.Б към настоящия регламент, и правилото за 1 %, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на производството на ниво категория по КПД.

    Разпределения

    Разпределение по продукти

    Продком списък, който е в сила в края на референтния период.

    Използване на приближения и изисквания за качество

    Достатъчна степен на представителност, изисквана на ниво клас по КПД.

    Срок за представяне на данните

    T+6M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 27. Бизнес статистика на национално равнище относно инвестициите на предприятията в материални нетекущи активи

    Променливи

    260102. Брутни инвестиции в земя

    260103. Брутни инвестиции в придобиване на съществуващи сгради

    260104. Брутни инвестиции в строителство и подобрение на сгради

    260105. Брутни инвестиции в машини и съоръжения

    (за всички променливи, с изключение на променлива 260105 (Брутни инвестиции в машини и съоръжения), може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя наети и самостоятелно заети лица“ на равнище разделение от NACE)

    Мерна единица

    национална парична единица (хиляди)

    Статистическа съвкупност

    За променлива 260105 (Брутни инвестиции в машини и съоръжения): Пазарни производители по раздели B — N и P — R от NACE и разделения S95 и S96;

    За променливи 260102 (Брутни инвестиции в земя), 260103 (Брутни инвестиции за придобиване на съществуващи сгради) и 260104 (Брутни инвестиции в строителство и подобрение на сгради): Пазарни производители по раздели B — G от NACE;

    Разпределения

    Разпределение по дейности:

    (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б)

    За променлива 260105 (Брутни инвестиции в машини и съоръжения) (раздели B — N и P — R от NACE и разделения S95 и S96 от NACE)

    — За раздели B — J, L — N и P — R от NACE: раздели, разделения, групи и категории от NACE;

    — За раздел K от NACE: Раздел, разделения, групи 64.1, 64.2, 64.3, 64.9, 65.1, 65.2 и 65.3, категории 64.11, 64.19, 64.20, 64.30, 65.11, 65.12, 65.20 и 65.30 от NACE;

    — За разделения S95 и S96: разделения, групи и категории от NACE;

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент, за:

    — 

    — Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване – както и дейностите на организациите с нестопанска цел, дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи),

    — Общо ИКТ

    — Производство на ИКТ,

    — Услуги, свързани с ИКТ,

    — Производство с високи и средновисоки технологии (незадължително),

    — Производство с високи технологии,

    — Производство със средновисоки технологии,

    — Производство с ниски и среднониски технологии (незадължително),

    — Производство със среднониски технологии,

    — Производство с ниски технологии,

    — Сектор „Информационни технологии“,

    — Компютърни услуги,

    — Общо услуги с интензивно използване на знания (незадължително),

    — Високотехнологични услуги, свързани с интензивно използване на знания,

    — Пазарни услуги, свързани с интензивно използване на знания

    — Финансови услуги, свързани с интензивно използване на знания

    — Други услуги с интензивно използване на знания (незадължително),

    — Дейности, свързани с интензивно използване на знания — частностопански отрасли,

    — Дейности, свързани с интензивно използване на знания (незадължително),

    — Туристически отрасли (общо) (незадължително),

    — Туристически отрасли (основно туризъм) (незадължително),

    — Туристически отрасли (частично туризъм) (незадължително),

    — Туристически отрасли — Транспорт (общо) (незадължително),

    — Туристически отрасли — Сухопътен транспорт (незадължително),

    — Туристически отрасли — Воден транспорт (незадължително),

    — Туристически отрасли — Хотелиерство (незадължително),

    — Туристически отрасли — Ресторантьорство (общо) (незадължително),

    — Туристически отрасли — Отдаване под наем на автомобили и други наеми (общо) (незадължително)

    За променливи 260102 (Брутни инвестиции в земя), 260103 (Брутни инвестиции за придобиване на съществуващи сгради) и 260104 (Брутни инвестиции в строителство и подобрение на сгради) (само раздели B — G от NACE): раздели и разделения от NACE

    Използване на приближения и изисквания за качество

    За дейности по NACE 642, 643 и 653, които не са икономически значими по отношение на добавената стойност и броя на наетите лица и самостоятелно заетите лица, могат да бъдат предоставени нулеви стойности.

    В случаите, когато изходните данни, използвани за съставянето на данните за променливата, са на разположение за бюджетната година за някои статистически единици и тези данни не могат да бъдат преизчислени, така че да обхванат календарната година, за определяне на данните за календарната година като приближение могат да се използват данните за бюджетната година за тези статистически единици.

    Срок за представяне на данните

    T+18M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 28. Бизнес статистика на национално равнище относно инвестициите в нематериални нетекущи активи

    Променливи

    260107. Инвестиции за покупка на програмни продукти (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ и „броя наети и самостоятелно заети лица“ на равнище раздел от NACE)

    Мерна единица

    национална парична единица (хиляди)

    Статистическа съвкупност

    Пазарни производители по раздели B — F от NACE;

    Разпределения

    Разпределение по дейности

    раздели и разделения от NACE

    Използване на приближения и изисквания за качество

    В случаите, когато изходните данни, използвани за съставянето на данните за променливата, са на разположение за бюджетната година за някои статистически единици и тези данни не могат да бъдат преизчислени, така че да обхванат календарната година, за определяне на данните за календарната година като приближение могат да се използват данните за бюджетната година за тези статистически единици.

    Срок за представяне на данните

    T+18M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 29. Регионална бизнес статистика относно местните единици

    Променливи

    310101. Брой местни единици (незадължително за раздел К от NACE)

    320101. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в местни единици

    320301. Надници и заплати в местните единици

    Мерна единица

    Национална парична единица за променлива 320301 (Надници и заплати в местните единици); абсолютни стойности за други променливи

    Статистическа съвкупност

    Местни единици пазарни производители по раздели B — N и P — R от NACE и разделения S95 и S96 (незадължително за раздел K от NACE за променлива 310101 (Брой местни единици);

    Разпределения

    Разпределение по региони и дейности

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Регионално разпределение:

    нива от 0 до 2 по NUTS (1)

    Разпределение по дейности:

    Раздели и разделения от NACE

    Използване на приближения и изисквания за качество

    В случаите, когато изходните данни, използвани за съставянето на данните за променливата, са на разположение за бюджетната година за някои статистически единици и тези данни не могат да бъдат преизчислени, така че да обхванат календарната година, за определяне на данните за календарната година като приближение могат да се използват данните за бюджетната година за тези статистически единици.

    Срок за представяне на данните

    T+18M

    Първи референтен период

    2021 г.

    (1)   

    Регионалните данни съгласно класификацията NUTS, приложима към момента, в който се изисква предаването на данните съгласно настоящия регламент; в случай на преразглеждане на данните за предходната референтна година, следва да се използва класификацията NUTS, приложима към момента на изтичане на законоустановения срок за предаването на данните



    Таблица 30. Регионална бизнес статистика относно предприятията

    Променливи

    310102. Брой действащи предприятия

    310201. Новосъздадени предприятия

    310202. Закрити предприятия

    310203. Оцелели предприятия (само за предприятия, оцелели за период от 3 календарни години)

    310104. Брой предприятия с висок растеж

    310103. Брой предприятия с поне едно наето лице

    310204. Предприятия, наемащи първото си наето лице

    310205. Предприятия, които вече нямат наети лица

    310206. Оцелели предприятия с поне едно наето лице (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години)

    320102. Брой наети и самостоятелно заети лица

    320103. Брой наети лица

    320201. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в новосъздадени предприятия

    320202. Брой наети лица в новосъздадени предприятия

    320203. Брой наети и самостоятелно заети лица в закрити предприятия

    320204. Брой наети лица в закрити предприятия

    320205. Брой наети и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години)

    320206. Брой наети и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години)

    320104. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия с поне едно наето лице

    320105. Брой наети лица в предприятия с поне едно наето лице

    320207. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице

    320208. Брой наети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице

    320209. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, които вече нямат наети лица

    320210. Брой наети лица в предприятия, които вече нямат наети лица

    320211. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице (само за предприятия, оцелели за период от 3 календарни години)

    320212. Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице, през годината на създаване (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години)

    Мерна единица

    Абсолютни стойности

    Статистическа съвкупност

    Пазарни производители по раздели B — N и P — R от NACE и разделения S95 и S96

    Разпределения

    1.  Разпределение по региони и дейности

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Регионално разпределение: нива от 0 до 3 по NUTS

    Разпределение по дейности:

    — Обобщени данни за следните раздели от NACE:

    — 

    — B+C+D+E, K+L, M+N, P+Q, R+S95+S96

    — Раздели от NACE:

    — 

    — F, G, H, I, J

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II към настоящия регламент:

    — 

    — Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на организациите с нестопанска цел, дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи)

    2.  Разпределение по региони и категории по размер според броя наети лица

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Регионално разпределение: нива от 0 до 3 по NUTS

    Разпределение по категории по размер според наетите лица: Общо, 0 наети лица, 1 — 9 наети лица, 10 и повече наети лица

    (Без категория по размер 0 за променливи 310103 (Брой предприятия с поне едно наето лице), 310204 (Предприятия, наемащи първото си наето лице), 310205 (Предприятия, които вече нямат наети лица), 310206 (Оцелели предприятия с поне едно наето лице (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години), 320104 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия с поне едно наето лице), 320105 (Брой наети лица в предприятия с поне едно наето лице), 320207 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, наемащи първото наето лице), 320208 (Брой наети лица в предприятия, наемащи първото наето лице), 320209 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, които вече нямат наети лица), 320210 (Брой наети лица в предприятия, които вече нямат наети лица), 320211 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице (само за предприятия, оцелели за период от 3 календарни години) и 320212 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице, през годината на създаване (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години)

    Срок за представяне на данните

    Предварителни данни: за променливи 310202 (Закрити предприятия), 310205 (Предприятия, които вече нямат наети лица), 320203 (Брой наети и самостоятелно заети лица в закрити предприятия), 320204 (Брой наети лица в закрити предприятия), 320209 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, които вече нямат наети лица) и 320210 (Брой наети лица в предприятия, които вече нямат наети лица): T+22 M;

    Окончателни и валидирани данни: Т+22М, с изключение на променливи 310202 (Закрити предприятия), 310205 (Предприятия, които вече нямат наети лица), 320203 (Брой наети и самостоятелно заети лица в закрити предприятия), 320204 (Брой наети лица в закрити предприятия), 320209 (Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, които вече нямат наети лица) и 320210 (Брой наети лица в предприятия, които вече нямат наети лица): T+34 M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 31. Регионална бизнес статистика относно разходите за НИРД

    Променливи

    330101. Вътрешни разходи за НИРД

    Мерна единица

    Национална парична единица (хиляди)

    Статистическа съвкупност

    Всички единици, извършващи НИРД, класифицирани в раздели А — U от NACE

    Разпределения

    Разпределение по региони и сектори на дейността

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Регионално разпределение:

    нива 1 и 2 по NUTS

    Разпределение по сектори на дейността:

    — Общо за всички изброени по-долу сектори

    — 

    — предприятия от частностопанския сектор

    — сектор „Висше образование“

    — сектор „Държавно управление“

    — сектор „Частни организации с нестопанска цел“

    Срок за представяне на данните

    Всички разпределения:

    всяка нечетна година окончателни и валидирани данни: T+18M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 32. Регионална бизнес статистика относно заетостта в областта на НИРД

    Променливи

    330201. Персонал, зает с НИРД

    330202. Изследователи

    Мерна единица

    Абсолютни стойности

    Статистическа съвкупност

    Всички единици, извършващи НИРД, класифицирани в раздели А — U от NACE

    Разпределения

    1.  Разпределение по региони и сектори на дейността

    Данни, които трябва да се предоставят като брой лица и като еквиваленти на пълно работно време

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Регионално разпределение:

    нива 1 и 2 по NUTS

    Разпределение по сектори на дейността:

    — Общо за всички изброени по-долу сектори

    — 

    — предприятия от частностопанския сектор

    — сектор „Висше образование“

    — сектор „Държавно управление“

    — сектор „Частни организации с нестопанска цел“

    2.  Разпределение по региони, сектори на дейността и пол (незадължително)

    За променлива 330201 (Персонал, зает с НИРД) данните трябва да бъдат предоставяни като брой лица. За променлива 330202 (Изследователи) данни, които трябва да се предоставят като брой лица и като еквиваленти на пълно работно време.

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Регионално разпределение:

    нива 1 и 2 по NUTS

    Разпределение по сектори на дейността:

    както разпределение 1

    Разпределение по пол:

    — общо,

    — жени

    Срок за представяне на данните

    Всички разпределения:

    всяка нечетна година окончателни и валидирани данни: T+18M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 33. Статистика за международните дейности — контрол, осъществяван от институционални единици на отчетната държава върху предприятия в чужбина

    Променливи

    410101. Брой предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава

    420101. Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава

    420201. Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица на предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ или „броя на наетите и самостоятелно заетите лица“ на равнище A*38 на съответните обобщени данни за раздели B — N и P — S от NACE)

    430101. Брутни инвестиции на предприятията в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава, в материални нетекущи активи (може да се използва „правилото за 1 %“, както е определено в приложение III.А.1, въз основа на „нетния оборот“ или „броя наети и самостоятелно заети лица“ на равнище A*38 на съответните обобщени данни за раздели B — N и P — S от NACE)

    440101. Нетен оборот на предприятията в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава

    Мерна единица

    За променливи 410101 (Брой предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава) и 420101 (Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава): абсолютна стойност;

    За другите променливи – националната парична единица (в хиляди)

    Статистическа съвкупност

    За всички променливи: Пазарни производители по раздели B — N и P — S от NACE (следва да обхващат чуждестранните свързани предприятия на всички крайни контролиращи институционални единици на отчетната държава)

    Разпределения

    Данните ще бъдат предоставени с подробности на ниво държава, в която предприятието е местно лице, и на ниво дейност на предприятието в чужбина

    1.  Разпределение по дейности и географско разпределение

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по дейности:

    — Раздели от NACE;

    — Обобщени данни за следните разделения от NACE:

    — 

    — C10+C11+C12, C13+C14+C15, C16+C17+C18, C22+C23, C24+C25, C29+C30, C31+C32, H52+H53, J59+J60, J62+J63, M69+M70+M71, M73+M74+M75, N78+N79+N80+N81+N82, Q87+Q88,

    — Разделения от NACE:

    — 

    — C19, C20, C21, C26, C27, C28, C33, H49, H50, H51, J58, J61, N77, M72, Q86

    — Специални обобщени данни, както са определени в приложение II.Б към настоящия регламент:

    — 

    — Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи),

    — Услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на организациите с нестопанска цел, домакинствата като работодатели и извънтериториалните организации и органи)

    Географско разпределение:

    Географско равнище 2, както е определено в акт за изпълнение в съответствие с член 7, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) 2019/2152.

    2.  Географско разпределение

    Географско равнище 3, както е определено в акт за изпълнение в съответствие с член 7, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) 2019/2152

    Използване на приближения и изисквания за качество

    За разделение K64 за определяне на стойността на променлива 440101 (Нетен оборот) като приближение може да се използва „Стойност на продукцията“, както е определено в приложение IV към настоящия регламент.

    За дейности по NACE 642, 643 и 653, които са включени в данните и които не са икономически значими по отношение на добавената стойност и броя на наетите лица и самостоятелно заетите лица, могат да бъдат приети нулеви стойности, с изключение на променливи 410101 (Брой предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава) и 420101 (Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава).

    За раздел К от NACE Комисията и държавите членки могат да съгласуват допълнителни приближения, като се отчитат условията в отделните държави.

    В случаите, в които данните от бюджетната година не могат да бъдат преизчислени така, че да обхващат календарната година, за определяне на данните за календарната година като приближение могат да използвани данните за бюджетната година.

    Срок за представяне на данните

    T+20M

    Първи референтен период

    2021 г.



    Таблица 34. Статистика за международните дейности — Вътресъюзна търговия със стоки — Подробни данни

    Променливи

    450101a. Статистическа стойност на вътресъюзния износ на стоки — подробни данни

    450101б. Количество на вътресъюзния износ на стоки — подробни данни

    450102 a. Статистическа стойност на вътресъюзния внос на стоки — подробни данни

    450102б. Количество на вътресъюзния внос на стоки — подробни данни

    Мерна единица

    Статистически стойности: стойности в национална парична единица (единици)

    Количество:

    — Нетна маса (kg)

    — Количество в допълнителните единици: когато е приложимо съгласно Комбинираната номенклатура, която е в сила през референтния период (съответната мерна единица).

    Статистическа съвкупност

    Общо износ или внос на стоки

    Разпределения

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения; допълнително в комбинация с разпределение по видове транспорт на границата (незадължително)

    Разпределение по стоки

    Разпределение по 8-цифрено равнище на Комбинираната номенклатура, с изключение на:

    (1)  стоки, доставяни на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, посочени в приложение V, раздел 22, точка 1, буква а), и стоки, доставяни до съоръжения в морето, както е посочено в приложение V, раздел 23, точка 1, буква б), които могат да бъдат разпределени по:

    а)  стоки по глави 1—24 от Комбинираната номенклатура, която е в сила през референтния период,

    б)  стоки по глава 27 от Комбинираната номенклатура, която е в сила през референтния период,

    в)  стоки, класифицирани другаде.

    (2)  части за моторни превозни средства и въздухоплавателни средства, както е посочено в приложение V, раздел 31, точка 4, и компонентните части на цялостен промишлен завод, както е посочено в приложение V, раздел 31, точка 5, които се представят като разпределение на равнище глава по Комбинираната номенклатура.

    Разпределение по партньорски държави членки и по държави на произход

    За износа:

    държавата членка по местоназначение и държавата на произход

    За вноса:

    държавата членка на изпращане; държава на произход (незадължително)

    Данните за партньорските държави членки и държавата на произход се кодират съгласно номенклатурата на държавите и териториите за целите на европейската статистика за международната търговия със стоки.

    Разпределение по естество на сделката

    Данните за естеството на сделката се предоставят в съответствие с разпределението в таблица 1 от част В към настоящото приложение.

    Държавите членки използват кодовете в колона А или комбинация от кодовите номера в колона А и техните подразделения в колона Б.

    Разпределение по видове транспорт на границата (незадължително)

    Данните за вида транспорт, ако такива са представени, се предоставят в съответствие с разпределението в таблица 2 от част В към настоящото приложение.

    Използване на приближения и изисквания за качество

    1.  Държавите членки съставят за всеки месечен референтен период статистически данни, които обхващат техния общ вътресъюзен износ и внос на стоки, като при необходимост използват приблизителни оценки. Приблизителните оценки се отбелязват и се изпращат на Евростат, придружени най-малко от разпределение по партньорски държави членки и код на стоката на ниво глава от Комбинираната номенклатура, която е в сила по време на референтния период.

    2.  Без да се засяга член 10, параграф 5 от настоящия регламент, държавите членки трябва да предоставят на Комисията (Евростат) данните, обявени за поверителни, за да могат да бъдат публикувани поне на ниво глави в разпределението по стоки по Комбинираната номенклатура, при условие че поверителността е гарантирана.

    3.  Ако дадена информация е класифицирана като военна тайна, държавите членки могат, в съответствие с определенията, които са в сила в тези държави, да предоставят информация, която не е толкова подробна, колкото е посочено в тази таблица. Същевременно минимумът данни, които се представят на Комисията (Евростат), са данните за общата месечна статистическа стойност на вноса и износа.

    Срок за представяне на данните

    T+70Д

    Когато вече предадени на Комисията (Евростат) месечни резултати се ревизират, държавите членки предават ревизираните резултати не по-късно от месеца, следващ месеца, в който ревизираните данни вече са били на разположение.

    Първи референтен период

    Януари 2022 г.



    Таблица 35. Статистика за международните дейности — Извънсъюзен износ и внос на стоки — Подробни данни

    Променливи

    450201 a. Статистическа стойност на извънсъюзния износ на стоки — подробни данни

    450201б. Количество на извънсъюзния износ на стоки — подробни данни

    450202a. Статистическа стойност на извънсъюзния внос на стоки — подробни данни

    450202б. Количество на извънсъюзния внос на стоки — подробни данни

    Мерна единица

    Статистически стойности: стойности в национална парична единица (единици)

    Количество:

    — Нетна маса (kg)

    — Количество в допълнителните единици: когато е приложимо съгласно Комбинираната номенклатура, която е в сила през референтния период (съответната мерна единица).

    Статистическа съвкупност

    Общо износ или внос на стоки

    Разпределения

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички представени по-долу разпределения:

    Разпределение по стоки

    За износа: разпределение по 8-цифреното равнище на Комбинираната номенклатура, с изключение на:

    (1)  стоки, доставяни на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, посочени в приложение V, раздел 22, точка 1, буква а), и стоки, доставяни до съоръжения в морето, както е посочено в приложение V, раздел 23, точка 1, буква б), които могат да бъдат разпределени по:

    а)  стоки по глави 1—24 от Комбинираната номенклатура, която е в сила през референтния период,

    б)  стоки по глава 27 от Комбинираната номенклатура, която е в сила през референтния период,

    в)  стоки, класифицирани другаде.

    (2)  Компонентните части на цялостен промишлен завод, както е посочено в приложение V, раздел 31, точка 5, които се представят като разпределение на равнище глава по Комбинираната номенклатура.

    За вноса: разпределение по подпозиция по ТАРИК (10-цифрено ниво), с изключение на

    (1)  особени стоки или движения, както е посочено в глава III от приложение V. С изключение на стоките, посочени в раздел 23, точка 2, буква а), подточка ii) и раздел 23, точка 1, буква б), тези особени стоки или движения могат се представят като разпределение по 8-цифреното равнище на Комбинираната номенклатура;

    (2)  стоки, доставяни до съоръжения в морето, както е посочено в приложение V, раздел 23, точка 1, буква б), които могат да се представят като разпределение по

    а)  стоки по глави 1—24 от Комбинираната номенклатура, която е в сила през референтния период,

    б)  стоки по глава 27 от Комбинираната номенклатура, която е в сила през референтния период,

    в)  стоки, класифицирани другаде.

    Без да се засяга режимът на разпространяване на данни на национално равнище, подробните статистически данни по подпозиция по ТАРИК не трябва да се разпространяват от Комисията (Евростат), ако тяхното разкриване би накърнило защитата на обществения интерес по отношение на търговската и селскостопанската политика на Съюза.

    Разпределение по държави членки на предполагаемо местоназначение и държави членки на действителен износ; Държавата членка, в която е подадена митническата декларация

    За износа:

    — Държава членка на действителен износ

    — Държавата членка, в която е подадена митническата декларация

    За вноса:

    — Държава членка на предполагаемо местоназначение

    — Държавата членка, в която е подадена митническата декларация

    Това разпределение не се прилага за особени стоки или движения, както е посочено в глава III от приложение V, ако е използван друг източник на данни, различен от митническите декларации.

    Данните за държавите членки износители и вносители се кодират съгласно номенклатурата на държавите и териториите за целите на европейската статистика за международната търговия със стоки.

    Разпределение по държави партньори

    За износа: държавата на последното известно местоназначение

    За вноса: държавата на пратката и държавата на произход

    Данните за партньорската държава членка се кодират съгласно номенклатурата на държавите и териториите за целите на европейската статистика за международната търговия със стоки.

    Разпределение по естество на сделката

    Данните за естеството на сделката се предоставят в съответствие с разпределението в таблица 1 от част В към настоящото приложение.

    Държавите членки следва да използват кодовете в колона А или комбинация от кодовите номера в колона А и техните подразделения в колона Б.

    Разпределение по статистически процедури

    — Нормален износ или внос

    — Износ или внос, обхванат от митнически режим активно усъвършенстване

    — Износ или внос, обхванат от митнически режим пасивно усъвършенстване

    — Износ или внос, който не е записан от митнически декларации.

    Разпределение по преференциално третиране при внос (само за променливи 450202a/б)

    Това разпределение не се прилага за особени стоки или движения, както е посочено в глава III от приложение V, ако са използвани друг източници на данни, различни от митническите декларации.

    Тарифно третиране, обозначено чрез преференциалния код съгласно класификацията, предвидена в Митническия кодекс на Съюза.

    Без да се засяга режимът на разпространяване на данни на национално равнище, подробните статистически данни по преференциално третиране при внос не трябва да се разпространяват от Комисията (Евростат), ако тяхното разкриване би накърнило защитата на обществения интерес по отношение на търговската и селскостопанската политика на Съюза.

    Разпределение по видове транспорт

    — Вид транспорт на границата

    — Вътрешен вид транспорт

    — Контейнер

    Това разпределение не се прилага за особени стоки или движения, както е посочено в глава III от приложение V, ако са използвани друг източници на данни, различни от митническите декларации.

    Данните за вида транспорт се предоставят в съответствие с разпределението в таблица 2 от част В към настоящото приложение.

    Използване на приближения и изисквания за качество

    1.  Държавите членки съставят за всеки месечен референтен период статистически данни, които обхващат тяхната обща извънсъюзна търговия със стоки, като при необходимост използват приблизителни оценки. Приблизителните оценки се отбелязват и се изпращат на Евростат, придружени най-малко от разпределение по партньорски държави членки и кодове на стоката на ниво глава от Комбинираната номенклатура, която е в сила по време на референтния период за извънсъюзната търговия.

    2.  Без да се засяга член 10, параграф 5 от настоящия регламент, държавите членки трябва да предоставят на Комисията (Евростат) данните, обявени за поверителни, за да могат да бъдат публикувани поне на ниво глави в разпределението по стоки по Комбинираната номенклатура, при условие че поверителността е гарантирана.

    3.  Ако дадена информация е класифицирана като военна тайна, държавите членки могат, в съответствие с определенията, които са в сила в тези държави, да предоставят информация, която не е толкова подробна, колкото е посочено в тази таблица. Същевременно минимумът данни, които се представят на Комисията (Евростат), са данните за общата месечна статистическа стойност на вноса и износа.

    Срок за представяне на данните

    T+40Д

    Когато вече предадени на Комисията (Евростат) месечни резултати се ревизират, държавите членки предават ревизираните резултати не по-късно от месеца, следващ месеца, в който ревизираните данни вече са били на разположение.

    Първи референтен период

    Януари 2022 г.



    Таблица 36. Статистика за международните дейности — Износ и внос на стоки — Обобщени данни

    Променливи

    450103. Статистическа стойност на износа на стоки — обобщени данни

    450104. Статистическа стойност на вноса на стоки — обобщени данни

    Мерна единица

    Стойности в националната парична единица (единици)

    Статистическа съвкупност

    Общо износ или внос на стоки

    Разпределения

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички представени по-долу разпределения:

    Географско разпределение:

    — За всички държави членки:

    — 

    — Вътресъюзни

    — Извънсъюзни

    — Освен това, за държавите членки от еврозоната:

    — 

    — Вътрешни за еврозоната

    — Външни за еврозоната

    Разпределение по стоки:

    — Общо

    — Освен това: Раздели 0 — 9 от Стандартната външнотърговска класификация (SITC), която е в сила по време на референтния период — задължително само за партньорски територии извън Съюза и извън еврозоната

    Срок за представяне на данните

    T+40Д

    Първи референтен период

    Януари 2022 г.



    Таблица 37. Статистика за международните дейности — Извънсъюзен износ и внос на стоки по валути на фактуриране

    Променливи

    450203. Статистическа стойност на извънсъюзния износ на стоки по валути на фактуриране

    450204. Статистическа стойност на извънсъюзния внос на стоки по валути на фактуриране

    Мерна единица

    Стойности в националната парична единица (единици)

    Статистическа съвкупност

    Общо извънсъюзен внос или износ

    Разпределения

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички представени по-долу разпределения:

    Разпределение по стоки:

    Съгласно Стандартната международна търговска класификация (SITC), която е в сила по време на референтния период:

    — Общо,

    — 

    — Сектори 0 — 8

    — Раздел 33

    Разпределение по валути на фактуриране:

    Ако се използват източници на данни, различни от митническите декларации, разпределението по валути на фактуриране следва да бъде:

    — Евро

    — Национална валута (само за държави членки извън еврозоната)

    — Други национални валути на държавите членки извън еврозоната [с изключение на британската лира]

    — Британска лира

    — Щатски долар

    — Друго

    Ако като източник на данни се използват митническите декларации, разпределението по валути на фактуриране следва да бъде:

    — Евро

    — Национална валута (само за държави членки извън еврозоната)

    — Други национални валути на държавите членки извън еврозоната [с изключение на британската лира]

    — Британска лира

    — Щатски долар

    — Бразилски реал

    — Канадски долар

    — Швейцарски франк

    — Китайски ренминби юан

    — Индийска рупия

    — Японска йена

    — Южнокорейски вон

    — Мексиканско песо

    — Норвежка крона

    — Руска рубла

    — Сингапурски долар

    — Турска лира

    — Друго

    Срок за представяне на данните

    T+3M

    Първи референтен период

    2022 г.



    Таблица 38. Статистика за международните дейности — Международни доставки на услуги по видове доставки — Годишни данни

    Променливи

    460101. Внос и придобиване на услуги

    460201. Износ и предоставяне на услуги

    Мерна единица

    Национална парична единица (хиляди)

    Статистическа съвкупност

    Общо международни доставки на услуги по всички четири вида доставки

    Разпределения

    1.  Международни доставки на услуги по видове доставки и географско разпределение

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по видове доставки:

    — Обща стойност на международните доставки на услуги (общо за видове 1, 2, 3 и 4)

    — 

    — Вид 1 (Презгранична доставка),

    — Вид 2 (Потребление в чужбина),

    — Вид 3 (Търговско присъствие),

    — Вид 4 (Присъствие на физически лица)

    както е определено в приложение VI, раздел 2.

    Разпределение по продукти:

    — Общо международни доставки на услуги

    Географско разпределение: (може да се използва отметка CETO, както е определено в приложение III.Б):

    Географско равнище 5, както е определено в акт за изпълнение в съответствие с член 7, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) 2019/2152.

    2.  Международни доставки на услуги по видове доставки, видове продукти и географско разпределение (може да се използва отметка CETO или правилото за 1 % от общия обем на търговията (внос + износ на услуги), както е определено в приложения III.Б и А.1)

    Ако се прилага правилото за 1 %, разпределение 2 не се отчита (в този случай се отчита само разпределение 1)

    Данните трябва да се предоставят като комбинация от всички изброени по-долу разпределения:

    Разпределение по видове доставки:

    Същите видове доставки както при разпределение 1.

    Разпределение по продукти:

    — Общо международни доставки на услуги

    — 

    — Основни компоненти по РКУПБ 2010, както е определено в приложение VI, раздел 2, таблица 1

    — Допълнителна групировка по РКУПБ 2010, както е определено в приложение VI, раздел 2, таблица 1

    Географско разпределение:

    Географско равнище 5, както е определено в акт за изпълнение в съответствие с член 7, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) 2019/2152.

    3.  Международни доставки на услуги по вид доставка, подробно разпределение по вид продукт и географско разпределение (може да се използва отметка CETO или правилото за 1 % от общия обем на търговията (внос + износ на услуги), както е определено в приложения III.Б и А.1)

    Ако се прилага правилото за 1 %, разпределение 3 не се отчита (в този случай се отчита само разпределение 1)

    Разпределение по видове доставки:

    Същите видове доставки както при разпределение 1.

    Разпределение по продукти:

    — Обща стойност на международните доставки на услуги

    — 

    — Основни компоненти по РКУПБ 2010, както е определено в приложение VI, раздел 2, таблица 1

    — Допълнителна групировка по РКУПБ 2010, както е определено в приложение VI, раздел 2, таблица 1

    — Подробни компоненти по РКУПБ 2010, както е определено в приложение VI, раздел 2, таблица 1

    Географско разпределение:

    Географско равнище 5, както е определено в акт за изпълнение в съответствие с член 7, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) 2019/2152.

    Срок за представяне на данните

    За разпределения, включващи видове 1, 2 и 4: T+10M

    За разпределения, включващи вид 3 и Обща стойност на международните доставки на услуги (общо за видове 1, 2, 3 и 4): T+22M

    Използване на приближения и изисквания за качество

    Следва да се използват методите и приблизителните оценки, препоръчани в Ръководство за съставителите за европейската статистика за международните доставки на услуги според вида на доставката (ВД), първо и второ издание, както е посочено в раздел 1 от приложение VI. Държавите могат също така да използват всякакъв друг еквивалентен метод или приблизителна оценка, които съответстват на принципите на НСМТУ 2010 и член 4 от Регламент (ЕС) 2019/2152 на Европейския парламент и на Съвета.

    Ако препоръчителният метод не може да се използва, във всеки момент може да се приложи съответстващият метод за обща оценка.

    Във всички случаи използваните методи следва да бъдат описани ясно в метаданните.

    Първи референтен период

    За разпределение 1: Y+2 години, където Y е годината на публикуване на първото издание на Ръководството за съставителите за ВД, посочено в приложение VI, раздел 1.

    За разпределение 2: Z+2 години, където Z е годината на публикуване на второто издание на Ръководството за съставителите за ВД, посочено в приложение VI, раздел 1.

    За разпределение 3: Z+4 години, където Z е годината на публикуване на второто издание на Ръководството за съставителите за ВД, посочено в приложение VI, раздел 1.

    Част В. Класификации



    Таблица 1. Разпределение по естество на сделката

    A

    Б

    1.

    Сделки, включващи действителна промяна на собствеността с финансова компенсация

    1.

    Незабавна продажба/покупка, с изключение на пряка търговия със/от частни потребители

    2.

    Пряка търговия със/от частни потребители (вкл. дистанционни продажби)

    2.

    Връщане и замяна на стоките безплатно след регистрирането на първоначалната сделка

    1.

    Връщане на стоки

    2.

    Замяна на върнати стоки

    3.

    Замяна (например в гаранционен срок) на стоки, които не са били върнати

    3.

    Сделки, включващи планирана промяна на собствеността или промяна на собствеността без финансова компенсация

    1.

    Движения към/от склад (с изключение на стоки, складирани до поискване от клиента и на консигнация)

    2.

    Доставка за продажба след одобрение или след изпробване (включително стоки, складирани до поискване от клиента и на консигнация)

    3.

    Финансов лизинг

    4.

    Сделки, включващи прехвърляне на собственост без финансова компенсация

    4.

    Сделки с цел преработка по договор (без промяна на собствеността)

    1.

    Стоки, които се очаква да бъдат върнати в първоначалната държава членка/държава на износ

    2.

    Стоки, които не се очаква да бъдат върнати в първоначалната държава членка/държава на износ

    5.

    Сделки след преработка по договор (без промяна на собствеността)

    1.

    Стоки, които са върнати в първоначалната държава членка/държава на износ

    2.

    Стоки, които не са върнати в първоначалната държава членка/държава на износ

    6.

    Специфични сделки, записвани за национални цели

     

     

    7.

    Сделки с оглед/след митническото оформяне (без промяна на собствеността, във връзка със стоки в привиден внос или износ)

    1.

    Допускане на стоки за свободно обращение в държава членка с последващ износ за друга държава членка

    2.

    Транспортиране на стоки от една държава членка до друга държава членка с цел поставяне на стоките под митнически режим износ

    8.

    Сделки, включващи доставка на строителни материали и техническо оборудване по договор за общи строителни дейности или строителство на съоръжения, за които не е необходимо отделно фактуриране на стоките, а се издава фактура за целия договор

     

     

    9.

    Други сделки, които не могат да бъдат класифицирани под други кодове

    1.

    Наемане, заем, оперативен лизинг за повече от 24 месеца

    9.

    Друго



    Таблица 2. Разпределение по видове транспорт

    Вид транспорт на границата; вътрешен вид транспорт

    Морски транспорт

    Железопътен транспорт

    Автомобилен транспорт

    Въздушен транспорт

    Пощенска пратка

    Фиксирани транспортни инсталации

    Вътрешен воден транспорт

    На собствен ход

    Контейнер

    Стоките не се транспортират в контейнери, когато пресичат границата на статистическата територия на Европейския съюз.

    Стоките се транспортират в контейнери, когато пресичат границата на статистическата територия на Европейския съюз.



    Таблица 3. Разпределение по статистически процедури

    Статистическа процедура

    Нормален внос или износ

    Внос или износ, обхванат от митнически режим активно усъвършенстване

    Внос или износ, обхванат от митнически режим пасивно усъвършенстване

    Внос или износ, който не е записан от митническите декларации.




    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    Основни промишлени групировки (ОПГ) и специални обобщени данни

    ОПГ и специалните обобщени данни, включени в разпределенията по дейности в таблиците в част Б от приложение I към настоящия регламент, трябва да бъдат изчислени, както е посочено по-долу.

    А.    Основни промишлени групировки (ОПГ)

    1.   Определяне на основните промишлени групировки (ОПГ)

    Отнасянето на групите и разделенията по NACE към основните промишлени групировки (ОПГ) е определено в таблицата по-долу.

    За променливи 130101, 130102 и 130103 отнасянето на групите по КПД към приближенията по ОПГ може да се изведе въз основа на отнасянето към групите от NACE.



    ОТНАСЯНЕ НА ПОЗИЦИИТЕ ПО NACE КЪМ КАТЕГОРИИТЕ НА ОБОБЩЕНАТА КЛАСИФИКАЦИЯ

    Описание по NACE

    Обобщена класификация

    07 Добив на метални руди

    Стоки за междинно потребление

    08 Добив на неметални материали и суровини

    Стоки за междинно потребление

    09 Спомагателни дейности в добива

    Стоки за междинно потребление

    10.6 Производство на мелничарски продукти, нишесте и нишестени продукти

    Стоки за междинно потребление

    10.9 Производство на готови храни за животни

    Стоки за междинно потребление

    13.1 Подготовка и предене на текстилни влакна

    Стоки за междинно потребление

    13.2 Производство на тъкани

    Стоки за междинно потребление

    13.3 Облагородяване на прежди, платове и облекло

    Стоки за междинно потребление

    16 Производство на дървен материал и изделия от дървен материал и корк, без мебели; производство на изделия от слама и материали за плетене

    Стоки за междинно потребление

    17 Производство на хартия и хартиени продукти

    Стоки за междинно потребление

    20.1 Производство на основни химични вещества

    Стоки за междинно потребление

    20.2 Производство на пестициди и други агрохимикали

    Стоки за междинно потребление

    20.3 Производство на бои, лакове и подобни продукти, печатарско мастило и китове

    Стоки за междинно потребление

    20.5 Производство на други химични продукти

    Стоки за междинно потребление

    20.6 Производство на изкуствени и синтетични влакна

    Стоки за междинно потребление

    22 Производство на изделия от каучук и пластмаси

    Стоки за междинно потребление

    23 Производство на изделия от други неметални минерални суровини

    Стоки за междинно потребление

    24 Производство на основни метали

    Стоки за междинно потребление

    25.5 Коване, пресоване, щамповане и валцуване на метал; прахова металургия

    Стоки за междинно потребление

    25.6 Друго металообработване;

    Стоки за междинно потребление

    25.7 Производство на кухненски прибори, инструменти и железария

    Стоки за междинно потребление

    25.9 Производство на други метални изделия

    Стоки за междинно потребление

    26.1 Производство на електронни елементи и печатни платки

    Стоки за междинно потребление

    26.8 Производство на магнитни и оптически носители

    Стоки за междинно потребление

    27.1 Производство на електрически двигатели, генератори и трансформатори, и на апарати за управление и разпределение на електрическа енергия

    Стоки за междинно потребление

    27.2 Производство на акумулаторни батерии и акумулатори

    Стоки за междинно потребление

    27.3 Производство на изолирани проводници и електроинсталационни изделия

    Стоки за междинно потребление

    27.4 Производство на лампи и осветители

    Стоки за междинно потребление

    27.9 Производство на други електрически съоръжения

    Стоки за междинно потребление

    05 Добив на въглища

    Енергия

    06 Добив на нефт и природен газ

    Енергия

    19 Производство на кокс и рафинирани нефтопродукти

    Енергия

    35 Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива

    Енергия

    36 Събиране, пречистване и доставяне на води

    Енергия

    25.1 Производство на метални изделия за строителството

    капиталови стоки

    25.2 Производство на котли за централно отопление и радиатори с неелектрическо загряване; производство на цистерни, резервоари и контейнери от метал;

    капиталови стоки

    25.3 Производство на парни котли, без котли за централно отопление

    капиталови стоки

    25.4 Производство на въоръжение и боеприпаси

    капиталови стоки

    26.2 Производство на компютърна техника

    капиталови стоки

    26.3 Производство на радио-, телевизионна и далекосъобщителна техника

    капиталови стоки

    26.5 Производство на уреди и апарати за измерване, изпитване и навигация; производство на часовници

    капиталови стоки

    26.6 Производство на излъчващи електромедицински и терапевтични апарати

    капиталови стоки

    28 Производство на машини и съоръжения, с общо и специално предназначение

    капиталови стоки

    29 Производство на автомобили, ремаркета и полуремаркета

    капиталови стоки

    30.1 Строителство на плавателни съдове

    капиталови стоки

    30.2 Производство на локомотиви, мотриси и вагони

    капиталови стоки

    30.3 Производство на въздухоплавателни и космически средства и техните двигатели

    капиталови стоки

    30.4 Производство на бойни бронирани транспортни машини

    капиталови стоки

    32.5 Производство на медицински и зъболекарски инструменти и средства

    капиталови стоки

    33 Ремонт и инсталиране на машини и съоръжения

    капиталови стоки

    26.4 Производство на битова електроника

    Дълготрайни потребителски стоки

    26.7 Производство на оптични уреди и елементи и фотографска техника

    Дълготрайни потребителски стоки

    27.5 Производство на битови уреди

    Дълготрайни потребителски стоки

    30.9 Производство на други превозни средства

    Дълготрайни потребителски стоки

    31 Производство на мебели

    Дълготрайни потребителски стоки

    32.1 Производство на бижута и подобни изделия

    Дълготрайни потребителски стоки

    32.2 Производство на музикални инструменти

    Дълготрайни потребителски стоки

    10.1 Производство и преработка на месо; производство на месни продукти, без готови ястия

    Нетрайни потребителски стоки

    10.2 Преработка и консервиране на риба и други водни животни, без готови ястия

    Нетрайни потребителски стоки

    10.3 Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци, без готови ястия

    Нетрайни потребителски стоки

    10.4 Производство на растителни и животински масла и мазнини

    Нетрайни потребителски стоки

    10.5 Производство на мляко и млечни продукти

    Нетрайни потребителски стоки

    10.7 Производство на хлебни и тестени изделия

    Нетрайни потребителски стоки

    10.8 Производство на други хранителни продукти

    Нетрайни потребителски стоки

    11 Производство на напитки

    Нетрайни потребителски стоки

    12 Производство на тютюневи изделия

    Нетрайни потребителски стоки

    13.9 Производство на други текстилни изделия

    Нетрайни потребителски стоки

    14 Производство на облекло

    Нетрайни потребителски стоки

    15 Обработка на кожи; производство на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм

    Нетрайни потребителски стоки

    18 Печатна дейност и възпроизвеждане на записани носители

    Нетрайни потребителски стоки

    20.4 Производство на почистващи, миещи, тоалетни и козметични препарати

    Нетрайни потребителски стоки

    21 Производство на лекарствени вещества и продукти

    Нетрайни потребителски стоки

    32.3 Производство на спортни стоки

    Нетрайни потребителски стоки

    32.4 Производство на игри и детски играчки

    Нетрайни потребителски стоки

    32.9 Разнообразни производства, некласифицирани другаде

    Нетрайни потребителски стоки

    2.   Липса на данни на ниво група в NACE

    На държавите членки, които не изчисляват статистическите данни, обхванати в Регламент (ЕС) № 2019/2152 до ниво групи от NACE, се дава право да изчислят националните тегла за групите в рамките на един раздел с цел да разделят данните от разделението по групи.

    Държавите членки, които прилагат частично или напълно отнасянето към основните промишлени групировки (ОПГ), въз основа на разделенията от NACE, следва да информират Евростат за теглата, които са използвани за разделянето по групи от NACE.

    Б.    Специални обобщени данни за кодове по NACE



    Специални обобщени данни

    Компоненти по NACE

    Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи)

    NACE B+C+D+E+F+G+H+I+J+K+L+M+N+P+Q+R+S

    Промишленост, строителство и услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на организациите с нестопанска цел, дейностите на домакинствата като работодатели и на извънтериториалните организации и органи)

    NACE B+C+D+E+F+G+H+I+J+K+L+M+N+P+Q+R+95 + 96

    Частностопански сектор на икономиката

    NACE B+C+D+E+F+G+H+I+J+K+L+M+N+95

    Нефинансов частностопански сектор на икономиката

    NACE B+C+D+E+F+G+H+I+J+L+M+N+95

    Промишленост и строителство

    NACE B+C+D+E+F

    Промишленост

    NACE B+C+D+E

    Общо ИКТ

    NACE C261+C262+C263+C264+C268+G465+J582+J61+J62+J63.1+S951

    = Производство на ИКТ + Услуги, свързани с ИКТ

    Производство на ИКТ

    NACE C261+C262+C263+C264+C268

    Услуги, свързани с ИКТ

    NACE G465+J582+J61+J62+J631+S951

    Сектор „Информационни технологии“

    NACE J581+J591+J592+J60+J639

    Компютърни услуги

    NACE J582+J62+J631

    Производство с високи и средновисоки технологии

    NACE C20+C21+C254+C26+C27+C28+C29+C30–C301+C325

    Производство с високи технологии

    NACE C21+C26+C303

    Производство със средновисоки технологии

    NACE C20+C254+C27+C28+C29+C30–C301–C303+C325

    Производство с ниски и среднониски технологии

    NACE C10+C11+C12+C13+C14+C15+C16+C17+C18+C19+C22+C23+C24+C25–C254+C301+C31+C32–C325+C33

    Производство със среднониски технологии

    NACE C182+C19+C22+C23+C24+C25–C254+C301+C33

    Производство с ниски технологии

    NACE C10+C11+C12+C13+C14+C15+C16+C17+C18–C182+C31+C32–C325

    Услуги

    G+H+I+J+K+L+M+N+O+P+Q+R+S+T+U

    Услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на домакинствата като работодатели и извънтериториалните организации и органи)

    G+H+I+J+K+L+M+N+P+Q+R+S

    Услуги (с изключение на държавното управление – публична администрация, отбрана, задължително социално осигуряване, както и дейностите на организациите с нестопанска цел, домакинствата като работодатели и извънтериториалните организации и органи)

    G+H+I+J+K+L+M+N+P+Q+R+95 + 96

    Услуги, свързани с интензивно използване на знания

    NACE H50+H51+J58+J59+J60+J61+J62+J63+K64+K65+K66+M69+M70+M71+M72+M73+M74+M75+N78+N80+O84+P85+Q86+Q87+Q88+R90+R91+R92+R93

    Високотехнологични услуги, свързани с интензивно използване на знания

    NACE J59+J60+J61+J62+J63+M72

    Пазарни услуги, свързани с интензивно използване на знания

    NACE H50+H51+M69+M70+M71+M73+M74+N78+N80

    Финансови услуги, свързани с интензивно използване на знания

    NACE K64+K65+K66

    Други услуги, свързани с интензивно използване на знания

    NACE J58+M75+O84+P85+Q86+Q87+Q88+R90+R91+R92+R93

    Дейности, свързани с интензивно използване на знания — частностопански отрасли

    NACE B09+C19+C21+C26+H51+J58+J59+J60+J61+J62+J63+K64+K65+K66+M69+M70+M71+M72+M73+M74+M75+N78+N79+R90

    Дейности, свързани с интензивно използване на знания

    NACE B09+C19+C21+C26+H51+J58+J59+J60+J61+J62+J63+K64+K65+K66+M69+M70+M71+M72+M73+M74+M75+N78+N79+O84+P85+P86+R90+R91+S94+U99

    Туристически отрасли (общо)

    NACE H491+H4932+H4939+H501+H503+H511+I551+I552+I553+I561+I563+N771+N7721+N79

    Туристически отрасли (основно туризъм)

    NACE H511+I551+I552+I553+N791

    Туристически отрасли (частично туризъм)

    NACE H491+H4932+H4939+H501+H503+I561+I563+N771+N7721+N799

    Туристически отрасли — Транспорт (общо)

    NACE H491+H4932+H4939+H501+H503+H511

    Туристически отрасли — Сухопътен транспорт

    NACE H491+H4932+H4939

    Туристически отрасли — Воден транспорт

    NACE H501+H503

    Туристически отрасли — Хотелиерство (приложно поле на Регламент (ЕО) № 692/2011)

    NACE I551+I552+I553

    Туристически отрасли — Ресторантьорство (общо)

    NACE I561+I563

    Туристически отрасли — Отдаване под наем на автомобили и други наеми (общо)

    NACE N771+N7721

    Културен и творчески сектор – общо

    NACE C18 + C3212 + C322 + G4761 + G4762 + G4763 + J5811 + J5813 + J5814 + J5821 + J59 + J60 + J6391 + M7111 + M741 + M742 + M743 + N7722 + P8552 + R90 + R91

    Културен и творчески сектор – услуги

    NACE J5811 + J5813 + J5814 + J5821 + J59 + J60 + J6391 + M7111 + M741 + M742 + M743 + N7722 + P8552 + R90 + R91

    Дейности, различни от промишленост и търговия

    NACE A+F+H+I+J+K+L+M+N+O+P+Q+R+S+T+U

    В.    Специални обобщени данни за кодове по КПД



    Специални обобщени данни

    Кодове по КПД

    Други продукти по КПД

    КПД 41 – 99




    ПРИЛОЖЕНИЕ III

    Опростявания

    A.    ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ЗАДЪЛЖЕНИЕТО ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ ВЪЗ ОСНОВА НА РАЗМЕРА НА ИКОНОМИКАТА В ДЪРЖАВАТА

    1.   Правило за 1 %:

    Правилото за 1 % засяга специфичните променливи, посочени в приложение I към настоящия регламент. Съставянето на данни за тези променливи не е необходимо, ако делът на държавата членка за даден свързан показател (напр. добавена стойност, оборот или брой наети и самостоятелно заети лица) или общият обем на услугите (вноса плюс износа на услуги) за дадено разпределение по конкретна дейност (NACE), категория по РКУПБ 2010 или продукт (КПД), е под 1 % от общата стойност за ЕС. Свързаният показател и равнището на дейност (NACE), разпределението по РКУПБ 2010 или разпределението по продукти (КПД) са посочени в приложение I.

    2.    Правила за групировка на държавите в малки, средни по големина и големи държави

    В зависимост от големината на държавата някои статистически данни за променливите, както са определени в приложение I към настоящия регламент, не е необходимо да се предоставят изобщо или могат да се предоставят с по-ниска периодичност или с по-късен краен срок за предаване на данните за малките и средните по големина държави.

    1. Променливата, която трябва да се използва за групировката на държавите членки в категории по размер, е добавената стойност;

    2. Трябва да се използват два прага – съответно 1 % и 4 %, за да се разграничат малките, средните по големина и големите държави;

    3. Общата групировка на държавите членки трябва да се извърши въз основа на техния дял в добавената стойност на ЕС по раздели B — N (с изключение на раздел К) от NACE:

    Предпазна клауза: ако делът на дадена държава в добавената стойност на ЕС по един от следните раздели по NACE или определени обобщени показатели отговаря на дела по категория с по-малък размер (по-малък от размера на категорията, получена в резултат на общата групировка), изискванията за данните за тази държава трябва да съответстват на тези от категорията с по-малък размер за съответния раздел или съответните раздели. Това може да се прилага за раздели от NACE С („Производство“), F („Строителство“), G („Търговия“), както и за обобщените данни за раздели H — N от NACE, (с изключение на K „Услуги“).

    4. Групировката на държавите членки се извършва въз основа на данните за базовата година и след това се прилага за 5 последователни години.

    Б.    ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ, КОИТО НЯМА ДА СЕ ПУБЛИКУВАТ НА НАЦИОНАЛНО НИВО И ЩЕ СЕ ИЗПОЛЗВАТ САМО ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩИ СТОЙНОСТИ: ОТМЕТКА „САМО КАТО ПРИНОС КЪМ ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩИ СТОЙНОСТИ“ (CETO)

    За да се намалят до минимум тежестта за предприятията и разходите на националните статистически органи, държавите членки могат да отбелязват данните за използване „само като принос към европейските общи стойности“ (СЕТО) за някои променливи, както е посочено в приложение I към настоящия регламент. Евростат не публикува посочените данни, а държавите членки не отбелязват публикуваните на национално равнище данни с отметката СЕТО. Броят на статистическите данни, които могат да бъдат отбелязани с отметката СЕТО от дадена държава членка, е различен за малките, средните по големина и големите държави:

    1. 

    Променливата, която трябва да се използва при групировката на държавите членки в категории по размер, е добавената стойност, с изключение на:

    — 
    променливи 251001 (Продадено производство), 251002 (Производство, осъществено от подизпълнители) и 251003 (Действително производство), когато променливата, която трябва да се използва за групировката, е продаденото производство;
    — 
    Променливи 460101 (Внос и придобиване на услуги), 460201 (Износ и предоставяне на услуги), 240401 (Статистическа стойност на вноса на предприятията), 251101 (Статистическа стойност на износа на предприятията), при които променливата, която трябва да се използва, е общият обем на търговията с услуги (износ плюс внос на услуги, търгувани между местни лица и чуждестранни лица — изразен като сбора на променливи 240401 (Статистическа стойност на вноса на предприятията) и 251101 (Статистическа стойност на износа на предприятията).
    2. 

    Трябва да се използват два прага – съответно 1 % и 10 %, за да се разграничат малките, средните по големина и големите държави членки, с изключение на променливи 251001 (Продадено производство), 251002 (Производство, осъществено от подизпълнители), 251003 (Действително производство), 460101 (Внос и придобиване на услуги), 460201 (Износ и предоставяне на услуги), 240401 (Статистическа стойност на вноса на предприятията) и 251101 (Статистическа стойност на износа на предприятията), за които праговете са определени на равнища от 1 % и 4 %.

    3. 

    Общата групировка на държавите членки трябва да се извършва въз основа на техния дял в добавената стойност на ЕС по раздели B — R и разделения 95 и 96 (с изключение на раздел О) от NACE, с изключение на:

    — 
    променливи 251001 (Продадено производство), 251002 (Производство, осъществено от подизпълнители) и 251003 (Действително производство), при които групировката следва да се извърши въз основа на техния дял в продадената продукция за ЕС по раздели от КПД (05 – 33) в рамките на списъка „Продком“.
    — 
    Променливи 460101 (Внос и придобиване на услуги), 460201 (Внос и придобиване на услуги), 240401 (Статистическа стойност на вноса на предприятията) и 251101 (Статистическа стойност на износа на предприятията), при които групировката следва да се извърши въз основа на техния дял в общия обем на търговията с услуги в ЕС (износ плюс внос на услуги, търгувани между местни лица и чуждестранни лица — изразен като сбора от променливи 240401 (Статистическа стойност на вноса на предприятията) и 251101 (Статистическа стойност на износа на предприятията)
    4. 

    Брой на статистическите данни, които могат да бъдат отбелязани с отметката СЕТО за променливите, както е посочено в приложение I към настоящия регламент:

    а) 

    За малки държави: Всички данни на ниво категории по NACE и не повече от 25 % от данните на ниво група по NACE за разпределението по дейности; всички данни на ниво групи по NACE, с изключение на сбора за всички категории по размер за разпределенията по комбинирани дейности и категории по размер; не повече от 20 % от данните на ниво позиция по Продком.

    б) 

    За средни по големина държави: не повече от 25 % от данните на ниво категории по NACE за разпределенията по дейности, не повече от 25 % от данните на ниво групи по NACE, с изключение на сбора за всички категории по размер за разпределенията по комбинирани дейности и категории по размер за разпределението по категории по размер на ниво група по NACE; не повече от 15 % от данните за отделните позиции по Продком. Освен това, ако в някоя от тези държави членки делът на дадена категория по NACE Rev. 2 или на категория по размер за група по NACE Rev. 2 е по-малък от 0,1 % от частностопанския сектор на икономиката на тази държава членка или е по-малък от 0,1 % от сбора за всички отделни позиции по Продком, тези данни могат допълнително да се изпратят, отбелязани като СЕТО.

    в) 

    За големи държави: не повече от 15 % от данните на ниво категории по NACE за разпределенията по дейности, не повече от 15 % от данните на ниво групи по NACE, с изключение на сбора за всички категории по размер за разпределенията по комбинирани дейности и категории по размер за разпределението по категории по размер на ниво група по NACE; не повече от 10 % от данните на равнището на или за отделните позиции по Продком.

    г) 

    За променливите 460101 (Внос и придобиване на услуги), 460201 (Износ и предоставяне на услуги), 240401 (Статистическа стойност на вноса на предприятията) и 251101 (Статистическа стойност на износа на предприятията) — за малки държави: не повече от 40 % от данните на държавата членка могат да бъдат отбелязани с отметката СЕТО; за средни по големина държави: не повече от 15 %, а за големи държави: не повече от 10 %.

    В.    ЕВРОПЕЙСКИ ПРОГРАМИ ЗА ФОРМИРАНЕ НА ИЗВАДКИ

    Европейските програми за формиране на извадки могат да ограничат обхвата на данните, подлежащи на предаване, при съставянето на статистически данни за променливите, посочени в приложение I към Регламента, за да се намалят разходите за националните статистически системи, да се гарантира спазването на европейските изисквания за данните и да се даде възможност на Комисията (Евростат) да изготвя надеждни европейски оценки за съответните показатели.

    Държавите членки, които участват в европейската програма за формиране на извадки, както е посочено по-горе, предават данни на Комисията (Евростат) най-малко за дейностите по NACE и продуктите по КПД, определени съгласно следната процедура:

    1. 

    Във всяка държава отчитането е ограничено до дейностите или продуктите, чието тегло е равно или е по-голямо от 0,05 % от общото тегло (общата промишленост на еврозоната) на показателя през предходната базова година.

    2. 

    Отчетните изисквания се актуализират рутинно едновременно с актуализацията на европейските тегла за новата базова година въз основа на теглата за предходната базова година.

    3. 

    Първият референтен период за новите позиции е не по-късно от началото на новата базова година, считано от въвеждането на базова година три години по-късно.

    4. 

    Актуализирането на европейските програми за формиране на извадки по тази линия не изисква специален правен акт.

    Условията на европейските програми за формиране на извадки могат да бъдат адаптирани спрямо промени в базовата година или в системата за класификация, както и спрямо важни структурни промени в еврозоната или в Европейския съюз.

    Всеки нов член на еврозоната или на Европейския съюз може да участва във всяка една от европейските програми за формиране на извадки към момента на присъединяването си към еврозоната или Европейския съюз. Комисията, след консултация със съответната държава членка, определя дейностите по NACE и продуктите по КПД, за които трябва да се предават данни в съответствие с горепосочената процедура, за да може тази държава членка да се съобрази с Регламент (ЕС) 2019/2152 в рамките на европейските програми за формиране на извадки.

    Г.    ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ЗАДЪЛЖЕНИЕТО ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ ВЪЗ ОСНОВА НА ИКОНОМИЧЕСКИЯ РАЗМЕР НА ДЕЙНОСТТА В РАМКИТЕ НА ДЪРЖАВАТА

    Във всяка държава членка отчитането трябва да бъде ограничено до онези дейности или продукти, чието тегло е равно на или е по-голямо от 0,05 % от общото тегло на показателя в държавата членка през текущата базова година (може да се използва предходната базова година, ако данните за текущата все още не са на разположение), освен ако се прилага европейска програма за формиране на извадки.

    Д.    ДЪЛЖИНА НА ДИНАМИЧНИТЕ РЕДОВЕ КРАТКОСРОЧНА СТАТИСТИКА ЗА НОВИ ДЪРЖАВИ ЧЛЕНКИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

    Всяка нова държава членка на Европейския съюз трябва да предоставя динамични редове, считано поне от предпоследната промяна на базовата година, като се обхваща периодът между последната и предшестващата промяна на базовата година, ако съгласно таблиците с данни пълните динамични редове не са на разположение.




    ПРИЛОЖЕНИЕ IV

    Определения на понятията и променливите

    I.    ПОНЯТИЯ

    Статистически единици, които са местни лица

    Статистически единици, които са местни (резидентни) лица в дадена държава в съответствие с Регламент (ЕС) № 549/2013 ( 1 ).

    Икономическа територия

    Икономическата територия включва следните елементи:

    а) 

    областта (географската територия), намираща се под действащия административен и икономически контрол на дадена държава;

    б) 

    всички свободни зони, включително митнически складове и фабрики под митнически контрол;

    в) 

    националното въздушно пространство, териториалните води и континенталния шелф, намиращ се в международни води, над които държавата има изключителни права;

    г) 

    териториалните анклави, които представляват географски територии, намиращи се в останалия свят и използвани по силата на международни договори или споразумения между държавите от структури на държавното управление (като посолства, консулства, военни бази, научни бази и т.н.);

    д) 

    залежите на нефт, природен газ и др. в международни води извън континенталния шелф на държавата, експлоатирани от единици, които са местни лица на територията, както е определено в букви а) — г).

    Икономическата територия изключва следните елементи:

    — 
    извънтериториалните анклави (т.е. частите от собствената географска територия на страната, които се използват от структури на държавното управление на други държави, от институции и органи на Европейския съюз или от международни организации по силата на международни договори или междудържавни споразумения).

    Вътрешен и външен пазар

    За целите на краткосрочната бизнес статистика разликата между вътрешния и външния пазар следва да се тълкува в зависимост от икономическата територия на държавите членки.

    II.    ПРОМЕНЛИВИ

    А.   СЪВКУПНОСТ ОТ ПРЕДПРИЯТИЯ

    1)    Променлива 110101: „Регистрации“

    Броят на юридическите единици, вписани в регистъра за регистрации, към който и да е момент от референтното тримесечие q съгласно съответната административна или правна процедура.

    2)    Променлива 110102: „Несъстоятелност“

    Броят на юридическите единици, които са започнали производство по несъстоятелност чрез издаване на съдебна декларация, към който и да е момент през референтното тримесечие q (което често е неокончателно и невинаги означава прекратяване на дейността).

    3)    Променлива 210101: „Брой действащи предприятия“

    Броят на действащите предприятия е броят на всички статистически единици, които към който и да е момент през референтния период са били предприятия по смисъла на определението в Регламент (ЕИО) № 696/93 на Съвета ( 2 ), и също така са били действащи през същия референтен период.

    Счита се, че дадена статистическа единица е била действаща през референтния период, ако през същия период тя е реализирала положителен нетен оборот или е произвела продукция, или е имала наети лица, или е извършвала инвестиции.

    4)    Променлива 210102: „Брой предприятия с поне едно наето лице“

    Това е броят на предприятията, които са имали поне едно наето лице към който и да е момент през даден референтен период t.

    5)    Променлива 210103: „Брой предприятия с висок растеж“

    Това е броят на предприятията с поне 10 наети лица през период t – 3, със среден годишен растеж на броя на наетите лица, надхвърлящ 10 % на година, в рамките на тригодишен период (от t – 3 до t). Той не включва предприятията, определени в променлива 210201 „Новосъздадени предприятия“, през период t — 3.

    6)    Променлива 210104: „Брой млади предприятия с висок растеж“

    Младите предприятия с висок растеж („газели“), като част от предприятията с висок растеж, трябва да отговарят на допълнителните условия за предприятията съгласно определението за променлива 210201 „Новосъздадени предприятия“, през период t-4 или t-5.

    7)    Променлива 210201: „Новосъздадени предприятия“

    Това е броят на новосъздадените предприятия, вписани към съответната съвкупност в търговския регистър, с корекция за грешки. Създаването на предприятие представлява възникването на комбинация от производствени фактори при наличието на ограничителното условие в събитието да не участват каквито и да е други предприятия. Създаването на предприятие не включва вписването в съвкупността на предприятия, възникнали в резултат на сливане, разделяне или преструктуриране на група предприятия. То не включва вписването на предприятия в дадена подсъвкупност вследствие единствено на промяна в дейността.

    8)    Променлива 210202: „Закрити предприятия“

    Това е броят на закритите предприятия, вписани към съответната съвкупност в търговския регистър, с корекция за грешки. Закриването на предприятие представлява преустановяване на съществуването на комбинация от производствени фактори при наличието на ограничителното условие в събитието да не участват каквито и да е други предприятия. Закриването на предприятие не включва заличаването на предприятие от съвкупността поради сливане, поглъщане, разделяне или преструктуриране на група предприятия. То не включва заличаването на предприятия от дадена подсъвкупност вследствие единствено на промяна в дейността.

    9)    Променлива 210203: „Оцелели предприятия“

    Оцеляване на предприятието е налице, ако то е действащо през годината на създаване (от t-1 до t-5) и през следващата (ите) година (и). Различават се два вида оцелели предприятия:

    Счита се, че дадено предприятие, създадено през година t-1, е оцеляло през година t, ако то е действащо към който и да е момент от година t (т.е. оцеляване без промени).

    счита се за оцеляло и предприятие, ако свързаната или свързаните с него юридическа(и) единица(и) е вече не е (са) действащи, но тяхната дейност е придобита от нова юридическа единица, създадена специално с цел придобиване на производствените фактори на предприятието (т.е. оцеляване чрез придобиване).

    10)    Променлива 210204: „Предприятия, наемащи първото си наето лице“

    Това е броят на предприятията, които са наели своето първо наето лице в даден момент през даден референтен период t. Това може да се отнася за новосъздадените предприятия съгласно определението за променлива 210201, но също и за предприятията, определени в променлива 210101, ако те вече са били действащи през предходни референтни периоди, но не са имали нито едно наето лице по време на два по-ранни референтни периода.

    11)    Променлива 210205: „Предприятия, които вече нямат наети лица“

    Това е броят на предприятията, които от определен момент нататък през даден референтен период t вече нямат наети лица, но са имали поне едно наето лице към по-ранен момент през даден референтен период t. Това може да се отнася за закритите предприятия съгласно определението за променлива 210202, които имат поне едно наето лице, но също и за предприятията, определени в променлива 210102, ако те продължават да бъдат действащи, но вече нямат нито едно наето лице към нито един момент в рамките на даден референтен период t и на двата следващи референтни периода: t + 1 и t + 2. Същото се прилага, ако договорът за наемане на работа на последното наето лице изтича на 31 декември през t.

    12)    Променлива 210206: „Оцелели предприятия с поне едно наето лице“

    Това е броят на предприятията, които в даден момент са имали поне едно наето лице всяка година, считано от годината на наемане на първото наето лице (t – 1 до t – 5) до даден референтен период t. Съвкупността на предприятията, наели първото си наето лице през период t, е определена както при променлива 210204. счита се за оцеляло и предприятие, ако свързаната или свързаните с него юридическа(и) единица(и) е вече не е (са) действащи, но тяхната дейност е придобита от нова юридическа единица, създадена специално с цел придобиване на производствените фактори на предприятието (т.е. оцеляване чрез придобиване).

    13)    Променлива 210301: „Брой предприятия под чуждестранен контрол“

    В бизнес статистиката на национално равнище „предприятие под чуждестранен контрол“ означава предприятие, което е местно лице в държавата, съставяща статистиката, и върху което се упражнява контрол от крайна контролираща институционална единица, която не е местно лице в държавата, съставяща статистиката. „Предприятия“ означава действащи предприятия съгласно определението за променлива 210101 в точка А3.

    „Контрол“ означава възможността да се определя общата политика на дадено предприятие, например чрез избор на съответни директори, ако е необходимо. В този контекст предприятие А се смята за контролирано от институционална единица Б, когато Б контролира пряко или косвено повече от половината от правата на глас на акционерите или по друг начин си осигурява контрола върху А.

    „Чуждестранен контрол“ означава, че крайната контролираща институционална единица е местно лице в държава, различна от тази, в която е местно лице институционалната единица, над която тя упражнява контрол.

    „Клонове“ означава местни единици на чуждестранни предприятия, които не представляват отделни юридически лица. Те се третират като квазикорпоративни предприятия по смисъла на Регламент (ЕС) № 549/2013 и се считат за предприятия за целите на статистиката за чуждестранните свързани предприятия.

    „Крайна контролираща институционална единица на свързано предприятие“ означава институционалната единица по възходяща йерархия във веригата на контрол на свързаното предприятие, която не е контролирана от друга институционална единица.

    „Чуждестранно свързано предприятие“ означава предприятие, което е местно лице в държавата, съставяща статистиката, но крайният контрол върху което се упражнява от институционална единица, която не е местно лице в държавата, съставяща статистиката, или предприятие, което не е местно лице в държавата, съставяща статистиката, но крайният контрол върху което се упражнява от институционална единица, която е местно лице в държавата, съставяща статистиката.

    „Държава на крайния контрол“ означава държавата, в която е местно лице крайната контролираща институционална единица или група от единици, действащи съгласувано.

    Значението на понятията „институционална единица“ и „местна единица“ е същото, както в Регламент (ЕИО) № 696/93.

    „Вътрешна статистика за чуждестранните свързани предприятия“ означава статистика, описваща дейността на чуждестранните свързани предприятия, които са местни лица в държавата, съставяща статистиката.

    14)    Променлива 210401: „Брой на предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и местните свързани предприятия“

    „Предприятие, осъществяващо контрол над чуждестранно предприятие“, означава крайна контролираща институционална единица, която е местно лице, има поне едно чуждестранно свързано предприятие и е действащо предприятие по смисъла на определението за променлива 210101 в точка A3. Значението на понятията „контрол“ и „крайна контролираща институционална единица“ се съдържа в определението за „предприятия под чуждестранен контрол“.

    „Местно свързано предприятие“ означава предприятие, което е местно лице в държавата, съставяща статистиката, и което е контролирано от крайна контролираща институционална единица, която е местно лице в същата държава, съставяща статистиката. Значението на понятията „предприятие“ и „клон“ се съдържа в определението за „предприятия под чуждестранен контрол“.

    При бизнес статистиката на национално равнище „външна статистика за чуждестранните свързани предприятия“ означава статистика, описваща дейността на местните свързани предприятия на всяка крайна контролираща институционална единица, която е местно лице и която има поне едно чуждестранно свързано предприятие, както и дейността на предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия, които са местни лица в държавата, съставяща статистиката.

    15)    Променлива 310101: „Брой местни единици“

    Това е броят на местните единици, както са определени в Регламент (ЕИО) № 696/93 на Съвета, които са вписани към съответната съвкупност в търговския регистър, с корекция за грешките, и по-специално грешките във връзка с класифицирането на единиците. Местните единици трябва да бъдат включени, дори ако нямат платени наети лица. В тази статистика следва да бъдат включени всички единици, които са действащи най-малко през част от референтния период.

    16)    Променлива 310102: „Брой действащи предприятия“

    Същото като определението за променлива 210101 в точка A3.

    17)    Променлива 310103: „Брой предприятия с поне едно наето лице“

    Същото като определението за променлива 210102 в точка A4.

    18)    Променлива 310104: „Брой предприятия с висок растеж“

    Същото като определението за променлива 210103 в точка A5.

    19)    Променлива 310201: „Новосъздадени предприятия“

    Същото като определението за променлива 210201 в точка A7.

    20)    Променлива 310202: „Закрити предприятия“

    Същото като определението за променлива 210202 в точка A8.

    21)    Променлива 310203: „Оцелели предприятия (само за предприятия, оцелели за период от 3 календарни години)“

    Същото като определението за променлива 210203 в точка A9.

    22)    Променлива 310204: „Предприятия, наемащи първото си наето лице“

    Същото като определението за променлива 210204 в точка A10.

    23)    Променлива 310205: „Предприятия, които вече нямат наети лица“

    Същото като определението за променлива 210205 в точка A11.

    24)    Променлива 310206: „Оцелели предприятия с поне едно наето лице (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години)“

    Същото като определението за променлива 210206 в точка A12.

    25)    Променлива 410101: „Брой предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава“

    „Предприятие, крайният контрол върху което се осъществява от институционална единица на отчетната държава“, означава предприятие, което не е местно лице в държавата, съставяща статистиката, и крайният контрол върху което се осъществява от институционална единица, която е местно лице в държавата, съставяща статистиката. Значението на понятията „контрол“, „предприятие“, „клон“ и „крайна контролираща институционална единица“ се съдържа в определението за „предприятия под чуждестранен контрол“.

    При статистиката за международните дейности „външна статистика за чуждестранните свързани предприятия“ означава статистика, описваща дейността на чуждестранните свързани предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционална единица, която е местно лице в държавата, съставяща статистиката.

    B.   ВЛОЖЕН ТРУД

    1)    Променлива 120101: „Брой наети и самостоятелно заети лица“

    Броят на наетите и самостоятелно заетите лица е сборът на броя на наетите лица и броя на самостоятелно заетите лица. Определението за „Брой наети лица“ е същото, както за променлива 220102 в точка Б5. Броят на самостоятелно заетите лица е средният брой на лицата, които към даден момент през референтния период са били еднолични собственици или съсобственици на статистическата единица, в която работят. Включват се семейните работници и лицата с работно място извън помещенията на статистическата единица, чиито доходи зависят пряко от стойността на продукцията на статистическата единица.

    2)    Променлива 120201: „Отработени от наетите лица часове“

    Общият брой часове, отработени от наетите лица, представлява броят на действително отработените от наетите лица часове за създаването на продукцията на статистическата единица през референтния период.

    В тях се включва времето, посветено на спомагателна работа, която непряко допринася за производството (например планиране, подготовка, администрация и др. подобни), както и времето, през което не е извършвана действителна работа, но което се счита и се възнаграждава като такова от статистическата единица (напр. кратки почивки, кратки прекъсвания поради спад в производството, обучения и др. подобни).

    Включва се и времето, прекарано в работа, независимо дали е спомагателна, без действително възнаграждение (напр. неплатен извънреден труд).

    Отработеното време без действителна работа, за което се получава възнаграждение, но което не се счита за такова от статистическата единица (например годишен отпуск, отпуск по болест, отпуск по майчинство, официални празници, по-дълги почивки, обедни почивки, стачки, пътуване до работното място и други) не се включва.

    Възможно е всички тези данни да не могат да бъдат взети под внимание в статистическите данни в рамките на годината, например неплатеният извънреден труд.

    3)    Променлива 120301: „Надници и заплати“

    Променливата „Надници и заплати“ включва всички разходи, извършени през референтния период във връзка с общото брутно възнаграждение, в брой или в натура, на всички наети лица в статистическата единица. „Надници и заплати“ е част от променливата 220301 „Разходи за възнаграждения (доходи) на наетите лица“.

    Общото брутно възнаграждение, в брой или в натура, включва например следните елементи, без да се ограничава до тях: пряко възнаграждение, премии, надбавки, парични подаръци, бакшиши, комисиони, плащания за спестовни схеми на наетите лица, плащания за неотработени дни, надници и заплати в натура, фирмени продукти, жилища за персонала, служебни автомобили, опции върху акции и схеми за покупка на акции, суми, удържани от работодателя (социалноосигурителни вноски на наетото лице, данък върху доходите на физическите лица и др.) Възможно е всички тези данни да не могат да бъдат взети под внимание в статистическите данни в рамките на годината.

    Разходите за услуги, предоставяни от работници, наети чрез агенции за временна заетост, както и разходите за вноски за социално осигуряване и други подобни фискални задължения (свързани пряко или непряко с надниците и заплатите), ако такива са направени от работодателя, се изключват.

    4)    Променлива 220101: „Брой наети и самостоятелно заети лица“

    Определението е същото, както за променлива 120101 в точка Б1.

    5)    Променлива 220102: „Брой наети лица“

    Броят на наетите лица представлява средният брой лица, които към даден момент през референтния период са били наети лица на статистическата единица.

    Обяснителна бележка

    Въпреки че трудовото правоотношение, което определя страните по него (наето лице и работодател), е определено в специално законодателство или договор, терминът „наето лице“ обикновено означава лице, наето от статистическата единица, за да предоставя редовно услуги в замяна на възнаграждение (доходи), при положение че предоставяните услуги не са част от самостоятелна стопанска дейност. За по-голяма яснота чираците, ако са наети при такива условия, се считат за наети лица.

    Средният брой следва да се изчисли като средноаритметичния брой на наетите лица през най-кратките периоди с еднаква продължителност, вместващи се в референтния период, за които е практически възможно извършването на редовни наблюдения (напр. дневно, седмично, месечно, на тримесечие и т.н.)

    6)    Променлива 220103: „Брой наети лица в еквиваленти на пълно работно време“

    Броят на наетите лица, преобразуван в еквиваленти на пълно работно време (ЕПРВ).

    Броят на лицата, които работят по-малко от стандартното работно време на лице, работещо целогодишно на пълно работно време, следва да бъде преобразуван в еквиваленти на пълно работно време спрямо работното време на наето от статистическата единица лице, работещо целогодишно на пълно работно време. Това е общият брой отработени часове, разделен на средния годишен брой на отработените часове на лицата на длъжности на пълно работно време в рамките на съответната икономическа територия. Тъй като продължителността на работния ден на пълно работно време се променя и е различна за отделните отрасли, трябва да се използват методи, установяващи средното съотношение и средния брой часове, отработени при непълно работно време във всяка група длъжности. Първо трябва да бъде изчислена една нормална работна седмица при пълно работно време във всяка група длъжности. Ако е възможно, групите длъжности в рамките на даден отрасъл може да бъдат определени според пола на лицата и (или) вида на извършваната от тях дейност. Подходящият критерий за определяне на тези стойности за длъжностите може да бъде броят работни часове по силата на договора на съответното наето лице. Еквивалентът на заетост на пълно работно време се изчислява отделно във всяка група длъжности, след което стойностите се събират.

    В тази категория са включени лицата, които работят по-малко от стандартния работен ден, от стандартния брой работни дни в седмицата или от стандартния брой седмици/месеци в годината. Преобразуването следва да се извърши на базата на броя отработени часове, дни, седмици или месеци.

    7)    Променлива 220104: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия с поне едно наето лице“

    Определението за „Брой наети и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Брой предприятия с поне едно наето лице“ е същото както за променлива 210102 в точка A4.

    8)    Променлива 220105: „Брой наети лица в предприятия с поне едно наето лице“

    Определението за „Брой наети лица“ е същото, както за променлива 220102 в точка Б5, а определението за „Брой предприятия с поне едно наето лице“ е същото както за променлива 210102 в точка A4.

    9)    Променлива 220106: „Брой наети лица в предприятия с висок растеж“

    Определението за „Брой наети лица“ е същото, както за променлива 220102 в точка Б5. Определението за „Съвкупност на предприятията с висок растеж“ е същото, както за променлива 210103 в точка A5.

    10)    Променлива 220107: „Брой наети лица в млади предприятия с висок растеж“

    Определението за „Брой наети лица“ е същото, както за променлива 220102 в точка Б5. Определението за „Съвкупност на младите предприятия с висок растеж“ е същото, както за променлива 210104 в точка A6.

    11)    Променлива 220201: „Отработени от наетите лица часове“

    Определението е същото, както за променлива 120201 в точка Б2.

    12)    Променлива 220301: „Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица“

    В тази променлива се включват всички разходи, свързани с възнагражденията на наетите лица, които възнаграждения са признати от статистическата единица през референтния период.

    Доходите на наетите лица са всички форми на възнаграждение, което статистическата единица предоставя на наетите лица в замяна на полагания от тях труд или при прекратяване на трудовото правоотношение.

    13)    Променлива 220302: „Надници и заплати“

    Определението е същото, както за променлива 120301 в точка Б3.

    14)    Променлива 220303: „Разходи за социално осигуряване“

    Разходите на работодателите за социална сигурност съответстват на сума, равна на стойността на социалноосигурителните вноски, които работодателите плащат, за да гарантират на наетите лица правото на обезщетения, помощи и пенсии.

    Разходите на работодателите за социална сигурност включват социалноосигурителните вноски, плащани от работодателите по пенсионни схеми, за болест, майчинство, инвалидност, безработица, трудови злополуки и заболявания, семейни надбавки и други схеми.

    Включени са също и разходите за всички наети лица, включително надомните работници и чираците.

    Включени са и разходите за всички схеми независимо дали са изплащани по силата на законодателството, по силата на колективен трудов договор, по силата на отделен договор или са доброволни по своето естество. Надниците и заплатите, които работодателят продължава да изплаща при заболяване, трудова злополука, отпуск по майчинство или кратковременна работа, могат да бъдат записвани към тази променлива или към променлива „Надници и заплати“ в зависимост от счетоводната практика на статистическата единица.

    15)    Променлива 220401: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в новосъздадени предприятия“

    Определението за „Брой наети и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Новосъздадени предприятия“ е същото, както за променлива 210201 в точка A7.

    16)    Променлива 220402: „Брой наети лица в новосъздадени предприятия“

    Определението за „Брой наети лица“ е същото, както за променлива 220102 в точка Б5, а определението за „Новосъздадени предприятия“ е същото, както за променлива 210201 в точка A7.

    17)    Променлива 220403: „Брой наети и самостоятелно заети лица в закрити предприятия“

    Определението за „Брой наети и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Закрити предприятия“ е същото, както за променлива 210202 в точка A8.

    18)    Променлива 220404: „Брой наети лица в закрити предприятия“

    Определението за „Брой наети лица“ е същото, както за променлива 220102 в точка Б5, а определението за „Закрити предприятия“ е същото, както за променлива 210202 в точка A8.

    19)    Променлива 220405: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия“

    Определението за „Брой наети лица и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Оцелели предприятия“ е същото, както за променлива 210203 в точка A9.

    20)    Променлива 220406: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия през годината на създаване“

    Определението за „Брой наети лица и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Оцелели предприятия“ е същото, както за променлива 210203 в точка A9. За тази променлива броят на наетите и самостоятелно заетите лица е броят им през годината на създаване на предприятието, както е определено в точка А7.

    21)    Променлива 220407: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице“

    Определението за „Брой наети лица и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Предприятия, наемащи първото наето лице“ е същото, както за променлива 210204 в точка A10.

    22)    Променлива 220408: „Брой наети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице“

    Определението за „Брой наети лица“ е същото, както за променлива 220102 в точка Б5, а определението за „Предприятия, наемащи първото наето лице“ е същото, както за променлива 210204 в точка A10.

    23)    Променлива 220409: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, които вече нямат наети лица“

    Определението за „Брой наети лица и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Предприятия, които вече нямат наети лица“ е същото, както за променлива 210205 в точка A11.

    24)    Променлива 220410: „Брой наети лица в предприятия, които вече нямат наети лица“

    Определението за „Брой наети лица“ е същото, както за променлива 220102 в точка Б5, а определението за „Предприятия, които вече нямат наети лица“ е същото, както за променлива 210205 в точка A11.

    25)    Променлива 220411: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице“

    Определението за „Брой наети и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Брой предприятия с поне едно наето лице“ е същото както за променлива 210206 в точка A12.

    26)    Променлива 220412: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице, през годината на създаване“

    Определението за „Брой наети и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Оцелели предприятия с поне едно наето лице“ е същото, както за променлива 210206 в точка A12. За тази променлива броят на наетите и самостоятелно заетите лица е броят им през годината на създаване на предприятието, тоест годината, през която предприятието е наело първото си наето лице, както е определено за променлива 210204 в точка А10.

    27)    Променлива 220501: „Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия под чуждестранен контрол“

    Определението за „Брой наети лица и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Предприятия под чуждестранен контрол“ е същото, както за променлива 210301 в точка A13.

    28)    Променлива 220601: „Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и в местните свързани предприятия“

    Определението за „Брой наети и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Предприятия, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и местни свързани предприятия“ е същото, както за променлива 210401 в точка A14.

    29)    Променлива 220701: „Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица в предприятия под чуждестранен контрол“

    Определението за „Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица“ е същото, както за променлива 220301 в точка Б12, а определението за „Брой предприятия под чуждестранен контрол“ е същото, както за променлива 210301 в точка A13.

    30)    Променлива 320101: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в местни единици“

    Определението за „Брой наети и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Местни единици“ е същото, както за променлива 310101 в точка A15.

    31)    Променлива 320102: „Брой наети и самостоятелно заети лица“

    Същото като определението за променлива 120101 в точка Б1.

    32)    Променлива 320103: „Брой наети лица“

    Същото като определението за променлива 220102 в точка Б5.

    33)    Променлива 320301: „Надници и заплати в местните единици“

    Определението за „Надници и заплати“ е същото, както за променлива 120301 в точка Б3, а определението за „Брой местни единици“ е същото, както за променлива 310101 в точка A17.

    34)    Променлива 320104: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия с поне едно наето лице“

    Същото като определението за променлива 220104 в точка Б7.

    35)    Променлива 320105: „Брой наети лица в предприятия с поне едно наето лице“

    Същото като определението за променлива 220105 в точка Б8.

    36)    Променлива 320201: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в новосъздадени предприятия“

    Същото като определението за променлива 220401 в точка Б15.

    37)    Променлива 320202: „Брой наети лица в новосъздадени предприятия“

    Същото като определението за променлива 220402 в точка Б16.

    38)    Променлива 320203: „Брой наети и самостоятелно заети лица в закрити предприятия“

    Същото като определението за променлива 220403 в точка Б17.

    39)    Променлива 320204: „Брой наети лица в закрити предприятия“

    Същото като определението за променлива 220404 в точка Б18.

    40)    Променлива 320205: „Брой наети и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия (само за предприятия, оцелели за период от 3 календарни години)“

    Същото като определението за променлива 220405 в точка Б19.

    41)    Променлива 320206: „Брой наети и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия през годината на създаване (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години)“

    Същото като определението за променлива 220406 в точка Б20.

    42)    Променлива 320207: „Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице през период t“

    Същото като определението за променлива 220407 в точка Б21.

    43)    Променлива 320208: „Брой наети лица в предприятия, наемащи първото си наето лице“

    Същото като определението за променлива 220408 в точка Б22.

    44)    Променлива 320209: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в предприятия, които вече нямат наети лица“

    Същото като определението за променлива 220409 в точка Б23.

    45)    Променлива 320210: „Брой наети лица в предприятия, които вече нямат наети лица“

    Същото като определението за променлива 220410 в точка Б24.

    46)    Променлива 320211: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице (само за предприятия, оцелели за период от 3 календарни години)“

    Същото като определението за променлива 204011 в точка Б25.

    47)    Променлива 320212: „Брой наети лица и самостоятелно заети лица в оцелели предприятия с поне едно наето лице, през годината на създаване (само за предприятия, оцелели за период от три календарни години)“

    Същото като определението за променлива 241012 в точка Б26.

    48)    Променлива 420101: „Брой наети и самостоятелно заети лица в предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава“

    Определението за „Брой наети и самостоятелно заети лица“ е същото, както за променлива 120101 в точка Б1, а определението за „Предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава“ е същото, както за променлива 410101 в точка A25.

    49)    Променлива 420201: „Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица на предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава“

    Определението за „Разходи за възнаграждение (доходи) на наетите лица“ е същото, както за променлива 220301 в точка Б12, а определението за „Предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава“ е същото, както за променлива 410101 в точка A25.

    В.   ЦЕНИ

    1)    Променлива 130101: „Цени на вноса“

    Индексите на цените на вноса измерват месечното изменение на цените по сделки, при които местни лица купуват стоки от чуждестранни лица. Всички свързани услуги първоначално се изключват от обхвата, с изключение на попадащите под клауза CIF (стойност, застраховка и навло) от договора за търговия. Индексите на цените следва да проследяват измененията на цените на сравними стоки във времето.

    От основно значение е да се вземат предвид всички определящи цената характеристики на продуктите, в това число количество продадени единици, транспорт, рабати, условия на обслужването, гаранционни условия и местоназначение. Подробното описание трябва да бъде такова, че през последващите референтни периоди наблюдаваната единица да е в състояние да идентифицира еднозначно продукта и да представи съответната цена за единица продукт.

    По отношение на обхвата на цените на вноса важат следните ограничения:

    — 
    внесените стоки от домакинства, държавни ведомства и организации с идеална цел се изключват,
    — 
    основната търговска система е специалната търговска система, така че нормалният внос, както и вносът за активно усъвършенстване и след пасивно усъвършенстване, когато отчетната единица придобива собственост върху стоките, се включват. Вносът с цел ремонт не се включва,
    — 
    обхватът на продуктите е ограничен до продукти от сектори B, C и D по КПД. Свързаните с тях услуги се изключват.

    При определянето на цените на вноса важат следните правила:

    — 
    Подходящата цена е CIF цената (стойност, застраховка, навло) на границата, като тук се изключват всички мита и данъци, с които се облагат стоките и услугите, които се поемат от отчетната единица.
    — 
    За да се представи действителната динамика на движенията на цените, е необходима цена по действителна сделка, а не каталожна цена, следователно отстъпките следва да се приспаднат от цената.
    — 
    За да се представят действителните движения на цените, при съставянето на индекса на цените следва да се вземат предвид промените в качеството на продуктите и да се направят съответните корекции.
    — 
    Останалите определящи цената характеристики на продуктите следва също да се вземат предвид по съгласуван начин.
    — 
    Цените на вноса се записват при прехвърлянето на собствеността на стоките (т.е. в момента, в който страните отразяват сделката в своите счетоводни книги или сметки).
    — 
    Прехвърлянето на собствеността върху плавателни съдове или въздухоплавателни средства, както и върху космически летателни апарати, от лице, установено в друга държава, към лице, установено в съответната държава членка, се разглежда като внос.

    По принцип индексът следва да отразява средната цена през референтния период. На практика действително събраната информация може да се отнася за конкретен ден по средата на референтния период и следва да се определи като представителна за референтния период. Що се отнася до продуктите със значително влияние върху националната икономика, за които е известно, че поне в някои случаи се отличават с колеблива ценова динамика, е важно индексът наистина да отразява средните цени.

    2)

    Променлива 130102: „Цени на вноса (еврозона) (незадължително за държавите извън еврозоната)“

    3)

    Променлива 130103: „Цени на вноса (извън еврозоната) (незадължително за държавите извън еврозоната)“

    Индексите на цените на вноса изискват отделно изчисление според държавата на изпращане на стоките (в еврозоната и извън еврозоната). Държавата, от която продуктът е изпратен, се определя по начин, съобразен с митническите разпоредби.

    4)

    Променлива 130201: „Цени на производител“

    Индексът на цените на производител измерва изменението на цените по сделките за икономически дейности в секторите на промишлеността, строителството и услугите.

    При определянето на цените на производител важат следните правила:

    Под внимание се вземат всички определящи цената характеристики на продуктите, в това число количество продадени единици, транспорт, такси, отстъпки, рабати, условия за обслужване, гаранционни условия, местоназначение и т.н.

    Цените на производител измерват изменението на цените от гледна точка на производителя/продавача. Подходящата цена е базисната цена, от която се изключват ДДС и други подобни данъци с право на приспадане на данъчен кредит, пряко свързани с оборота, както и всички мита и данъци върху стоките и услугите, фактурирани от статистическата единица, докато субсидиите за получените от производителя продукти, ако има такива, се добавят.

    За да се представи действителната динамика на движенията на цените, е необходима цена по действителна сделка, а не каталожна цена.

    За да се представят действителните движения на цените, при съставянето на индекса на цените на производител следва да се вземат предвид промените в качеството на продуктите и да се направи съответната корекция (изглаждане).

    Подробното описание трябва да бъде такова, че през последващите референтни периоди наблюдаваната единица да е в състояние да идентифицира еднозначно продукта и да представи съответната цена за единица продукт.

    По принцип индексът следва да отразява средната цена през референтния период. На практика действително събраната информация може да се отнася за конкретен ден по средата на референтния период и следва да се определи като представителна за референтния период. Що се отнася до продуктите със значително влияние върху националната икономика, за които е известно, че поне в някои случаи се отличават с колеблива ценова динамика, е важно индексът наистина да отразява средните цени.

    Данните за цените следва да отразяват цените към момента на действителната сделка, т.е., когато вземанията и задълженията възникват, преобразуват се или се погасяват.

    Цените на услугите по принцип следва да се записват при предоставянето на услугата. Ако предоставянето на дадена услуга обхваща няколко периода или тя е закупена преди момента на предоставянето ѝ, са необходими съответните изглаждания.

    Индексът на цените на производител по отношение на услугите при дадена икономическа дейност измерва изменението на средните цени на всички сделки от вида „предприятие — всички лица“ (B2All), който обхваща сделките между предприятия — B2B, и между предприятия и потребители — B2C. В B2B се включват и продажбите към публичния сектор, т.е. „предприятие — държавно управление“ (B2G).

    5)

    Променлива 130202: „Цени на производител на вътрешния пазар“

    6)

    Променлива 130203: „Цени на производител на външния пазар“

    7)

    Променлива 130204: „Цени на производител на външния пазар (еврозона) (незадължително за държавите извън еврозоната)“

    8)

    Променлива 130205: „Цени на производител на външния пазар (извън еврозоната) (незадължително за държавите извън еврозоната)“

    Индексът на цените на производител на вътрешния пазар при дадена икономическа дейност измерва изменението на средните цени на всички стоки и свързани с тях услуги, произведени в резултат на тази дейност и продадени на вътрешния пазар. Индексът на цените на производител за външния пазар измерва изменението на средните цени (преизчислени в местна валута) на всички стоки и свързани с тях услуги, произведени в резултат на тази дейност и продадени на външния пазар.

    В комбинация тези два индекса показват изменението на средните цени на всички стоки и свързани с тях услуги, произведени в резултат на дадена дейност. Що се отнася до цените на производител на външния пазар, цената следва да се изчисли на националната граница, FOB (франко борд).

    Индексите на цените на вътрешния и на външния пазар изискват съставянето на отделни индекси на цените на производител според местоназначението на продукта. Местоназначението се определя от мястото, където е местно лице третата страна, която е направила поръчка за продукта или го е закупила.

    Цени на производител или себестойност на новите жилищни сгради

    Индексите на цените на производител по отношение на строителството измерват единствено изменението на цените на новите жилищни сгради и не включват цените на жилищните сгради за колективи, нежилищните сгради, земите, хонорарите на архитекти и други такси. Те отразяват цените, плащани от клиента на строителната фирма. Следователно те отразяват не само вариациите в разходните фактори в строителството, но също и промените в производителността и нормите на печалбата. Освен това съществува разлика във времето между цените на продукцията и съответните разходи за производството. Общите разходи за строителство на нови жилищни сгради могат да се използват като приближение при определянето за цените на производител.

    Индексът на общата себестойност на строителството показва изменението на разходите, направени от изпълнителя за извършването на строителния процес.

    Разходите, които се включват в общата себестойност на строителството на нови жилищни сгради, са разходите за материали, труд, машини и съоръжения, транспорт, енергия и др. Разходите за жилищни сгради за колективи, нежилищни сгради, цената на земята, хонорарите на архитектите и други такси не се включват в разходите за строителство.

    Разходите за материали обикновено се изчисляват, като се използват цените на материалите. Цените на материалите следва да се основават на действителните цени, а не на каталожни цени. Цените следва да се основават на извадка от продукти и доставчици. Цените се определят без ДДС.

    Разходите за труд следва да обхващат надниците и заплатите, както и социалноосигурителните вноски за всички наети лица. Социалноосигурителните вноски включват: i) задължителни социалноосигурителни вноски, дължими от работодателя, ii) колективно съгласувани, договорни и доброволни социалноосигурителни вноски, дължими от работодателя, и iii) условни социалноосигурителни вноски (осигурителни плащания, които се изплащат на наетите лица директно от работодателя).

    Нова жилищна сграда е всяка сграда, която е построена за постоянно или временно жилищно ползване, или сграда, която е преобразувана от сграда с друго предназначение в сграда за постоянно или временно жилищно ползване, и за която в националното законодателство се изисква разрешение за строеж или планиране.

    Г.   РЕСУРСИ ЗА НИРД

    1)    Променлива 230101: „Вътрешни разходи за НИРД“

    Научноизследователската и развойна дейност (НИРД) включва творческа и систематична работа, която се извършва с цел да се увеличи обемът на знанията, включително познанието за човека, културата и обществото, както и за разработването на нови приложения на наличните знания.

    Вътрешните разходи за НИРД представляват паричната сума, изразходвана за НИРД, която е извършена в рамките на отчетната единица.

    Вътрешни разходи за НИРД са всички текущи разходи плюс брутните разходи за придобиване на дълготрайни активи, предназначени за НИРД, извършвана в рамките на дадена статистическа единица през определен референтен период, независимо от източника на финансиране. Текущите разходи за НИРД включват разходи за труд за вътрешния персонал, зает с НИРД, и други текущи разходи (разходи за външен персонал, зает с НИРД, разходи за услуги). Брутните разходи за придобиване на дълготрайни активи, предназначени за НИРД, включват: Придобиване на земя, придобиване на сгради, придобиване на информационно и комуникационно оборудване, придобиване на транспортно оборудване, придобиване на други машини и оборудване, придобиване на компютърни програмни продукти, подлежащи на признаване като актив, придобиване на други продукти на интелектуалната собственост.

    2)    Променлива 230201: „Персонал, зает с НИРД“

    Научноизследователската и развойна дейност (НИРД) включва творческа и систематична работа, която се извършва с цел да се увеличи обемът на знанията, включително познанието за човека, културата и обществото, както и за разработването на нови приложения на наличните знания.

    персоналът, зает с НИРД, в рамките на статистическа единица включва всички лица, които пряко участват в НИРД, независимо дали са наети от статистическата единица или от външни доставчици, които изцяло са част от НИРД на статистическата единица, както и лицата, предоставящи преки услуги за НИРД (например ръководители на НИРД, администратори, технически и помощен персонал).

    Лицата, предоставящи непреки и спомагателни услуги, като например персонал в столова, персонал по поддръжката, административен персонал и персонал по сигурността, следва да се изключват, въпреки че техните надници и заплати са включени в „други текущи разходи“ при изчисляването на вътрешните разходи за НИРД както при определението в точка Г1.

    Персоналът, зает с НИРД, обхваща две основни групи лица:

    — 
    Лицата, наети от статистическата единица, които участват във вътрешната НИРД (вътрешен персонал, зает с НИРД).
    — 
    Външните сътрудници, които изцяло са част от вътрешната НИРД (вътрешен и външен научен персонал), които могат да бъдат независими (самостоятелно заети лица) или наети (получаващи работна заплата, но не от статистическата единица, извършваща НИРД).

    3)    Променлива 230202: „Изследователи“

    Изследователите са специалисти, участващи в разработването или създаването на нови знания. Те провеждат изследвания и подобряват или разработват концепции, теории, модели, техники, инструменти, програмни продукти или оперативни модели.

    Ръководителите и администраторите, участващи в планирането и управлението на научните и техническите аспекти на работата на изследователите, също се класифицират като изследователи.

    4)    Променлива 230301: „Вътрешни разходи за НИРД в предприятия под чуждестранен контрол“

    Определението за „Вътрешни разходи за НИРД“ е същото, както за променлива 230101 в точка Г1, а определението за „Предприятия под чуждестранен контрол“ е същото, както за променлива 210301 в точка A13.

    5)    Променлива 230401: „Персонал, зает с НИРД, в предприятия под чуждестранен контрол“

    Определението за „Персонал, зает с НИРД“ е същото, както за променлива 230201 в точка Г2, а определението за „Предприятия под чуждестранен контрол“ е същото както за променлива 210301 в точка A13.

    6)    Променлива 230501: „Държавни бюджетни кредити за научноизследователска и развойна дейност (ДБКНИРД)“

    Държавните бюджетни кредити за НИРД (ДБКНИРД) са бюджетни кредити на сектор „Държавно управление“, предназначени за финансиране на НИРД (за всички сектори). Сектор „Държавно управление“ обхваща подсекторите на централното (федералното) управление, регионалното (щатското) управление и местното (общинското) управление (финансирането за НИРД за последния подсектор може да не се включва в ДБКНИРД, ако не се счита за достатъчно значително или ако не могат да бъдат събрани данни за него). ДБКНИРД се отнася до бюджетни данни, от бюджетни прогнози до действителни разходи, но събирането на данни обикновено е съсредоточено върху „Първоначални бюджетни кредити“ и „Окончателни бюджетни кредити“.

    7)    Променлива 230502: „Национално публично финансиране на НИРД, координирана на транснационално равнище“

    Националното публично финансиране на НИРД, координирана на транснационално равнище, се определя като общото бюджетно финансиране от сектор „Държавно управление“, измерено чрез ДБКНИРД и насочено към подкрепа на: субекти от публичния сектор, осъществяващи НИРД на транснационално равнище, общоевропейски публични програми за НИРД на транснационално равнище, както и двустранни или многостранни публични програми за НИРД, установени между държавите — членки на ЕС, държавите кандидатки или държавите от ЕАСТ.

    8)    Променлива 330101: „Вътрешни разходи за НИРД“

    Същото като определението за променлива 230101 в точка Г1.

    9)    Променлива 330201: „Персонал, зает с НИРД“

    Същото като определението за променлива 230201 в точка Г2.

    10)    Променлива 330202: „Изследователи“

    Същото като определението за променлива 230202 в точка Г3.

    Д.   ПОКУПКИ

    1)    Променлива 240101: „Общо покупки на стоки и услуги“

    Общият размер на покупките на стоки и услуги включва общата стойност на стоките и услугите, закупени от статистическата единица, които са признати счетоводно като текущи активи или разходи през референтния период.

    Тези покупки на стоки обхващат примери от следния неизчерпателен списък: необработени, помощни и опаковъчни материали, консумативи, гориво, резервни части, семена и фураж, животни, дребни материални запаси и стоки, закупени с цел препродажба.

    Тези покупки на услуги обхващат примери от следния неизчерпателен списък: електричество, отопление, вода, поддръжка, ремонти, лицензионни възнаграждения, наеми, застраховки, научни изследвания (ако са извършени от трети страни), агенции за временна заетост, реклама, насърчаване на продажбите, транспорт, съобщения, банкови, правни и счетоводни услуги, както и всякакви други услуги, предоставени от трети страни и признати като разход през референтния период.

    Изключват се увеличенията на продукцията и незавършеното производство, както и всички финансови активи и нетекущи активи. По изключение се включват и активите от други класове, прекласифицирани към някоя от изброените по-горе позиции.

    Покупките на стоки и услуги, посочени в това определение, се остойностяват съгласно правилата, определени за тази цел в счетоводните стандарти, въз основа на които са били признати горепосочените активи и разходи.

    2)    Променлива 240102: „Покупки на стоки и услуги с цел препродажба“

    Покупките на стоки и услуги с цел препродажба в същото състояние, в което са получени, представляват покупки на стоки с цел препродажба на трети лица без допълнителна обработка. Те обхващат също така покупките на услуги от дружества за услуги, които ги префактурират, т.е. тези дружества, чийто оборот се състои не само от посреднически такси, начислявани при сделка за услуги (както е в случая с агенциите за недвижими имоти), но и от действителната сума по сделката за услугата, например транспортни услуги, закупени от страна на туристически агенции.

    Не се включва стойността на стоки и услуги, продавани на трети страни срещу комисиона, тъй като тези стоки нито се купуват, нито се продават от агента, който получава комисионата.

    Покупките на стоки и услуги с цел препродажба в същото състояние, в което са получени, е част от общия размер на закупените стоки и услуги, който се използва при изчисляването на други обобщени данни и салда.

    3)    Променлива 240103: „Разходи за услуги, предоставяни от работници, наети чрез агенции за временна заетост“

    Тази променлива включва всички разходи, признати от статистическата единица през референтния период, по отношение на услугите, които са ѝ предоставили агенции за временна заетост и други подобни организации, които осигуряват на клиентите си работници за ограничени периоди от време с цел допълване или временно заместване на работната сила на клиента, когато тези работници са наети лица на службата за временна помощ. Разходите за услуги, предоставяни от работници, наети чрез агенции, са част от променливата „Общо покупки на стоки и услуги“.

    Тези агенции и организации обаче не осъществяват пряк надзор върху своите наети лица на работните им места при клиента. В тази променлива се включват само разходите, направени за осигуряване на персонал, които не са свързани с предоставянето на конкретна промишлена или друга непромишлена услуга.

    4)    Променлива 240104: „Разходи за дългосрочен наем и оперативен лизинг“

    Разходите за дългосрочен наем включват всички разходи, признати от статистическата единица през референтния период, които са свързани с наемането на нетекущи активи. В тази променлива се включват плащанията по договори за оперативен лизинг, свързани с нетекущи активи.

    За тази променлива лизингът се класифицира като оперативен лизинг, ако по същество той не води до прехвърляне на всички рискове и ползи, произтичащи от собствеността върху даден базов актив.

    5)    Променлива 240105: „Покупки на енергийни продукти“

    В тази променлива следва да бъдат включени покупките на всички енергийни продукти през референтния период, единствено ако са закупени за използването им като гориво. Следва да бъдат изключени енергийните продукти, закупени като суровина или за препродажба без преработка. Информацията следва да бъде представена само като стойност.

    6)    Променлива 240106: „Плащания към подизпълнители“

    За дейности по раздели B — E от NACE плащанията към подизпълнители са плащанията, извършени от единицата в полза на трети страни в замяна на промишлени стоки и услуги, доставени като част от договор за подизпълнение, определен както следва:

    Две предприятия са обвързани с договор за подизпълнение, когато следните условия А и Б са спазени едновременно:

    А. 

    предприятието клиент, наричано още „основен изпълнител“, участва в проектирането на продукта, като предоставя, дори частично, технически спецификации на предприятието доставчик, наричано още „подизпълнител“, и/или му предоставя материалите, които да бъдат преработени;

    Б. 

    предприятието клиент продава продукта, който е предмет на договора за подизпълнение, или като такъв, или като част от по-сложен продукт, и поема отговорността за продукта след продажбата.

    Забележка: договарянето само на цвят, размер или каталожен номер не представлява само по себе си техническа спецификация. Производството на продукт по поръчка само по себе си не означава задължително договаряне с подизпълнител.

    За статистиката относно дейностите, определени в раздел F от NACE, плащанията към подизпълнители са плащанията, направени от единицата в полза на трети страни в замяна на строителни работи, извършени като част от договор за подизпълнение.

    Две предприятия са обвързани с договор за подизпълнение, когато условия А, Б, В и Г са спазени едновременно:

    A. 

    Предприятието клиент сключва договор с предприятието доставчик, наричано по-нататък „подизпълнител“, за изпълнението на строителни работи или предоставянето на услуги, които са неразделна част от строителния процес;

    Б. 

    Предприятието клиент поема отговорността за крайния продукт на строителния процес, като отговорността обхваща също и строителните работи и услугите, извършени или предоставени от подизпълнителите. В някои случаи подизпълнителят може също да поеме част от отговорността.

    В. 

    Предприятието клиент предоставя спецификации на подизпълнителя; така например извършваните от подизпълнителя строителни работи или услуги трябва да са стриктно съобразени със специфичните изисквания по съответния проект и затова не могат да бъдат под формата на стандартизирана или типова работа или услуга;

    Г. 

    По отношение на договора не се прилага договореност за съдружие, например съвместно участие в процедура за възлагане на обществена поръчка, обединение или съвместно предприятие и др.

    7)    Променлива 240201: „Промяна на запасите от стоки“

    Промяната на запасите от стоки е разликата между общата стойност на стоково-материалните запаси, признати от статистическата единица в края и съответно в началото на референтния период. Стойността на тези стоково-материални запаси е стойността, с която са били признати във финансовите отчети.

    8)    Променлива 240202: „Промяна на запасите от продукция и незавършено производство“

    Тази променлива се определя като промяната на стойността на запасите от готови продукти или продукти в процес на производство, които са били произведени от статистическата единица и които все още не са продадени, между първия и последния ден на референтния период. Тя е част от променливата „Промяна на запасите от стоки“.

    Тези продукти включват незавършеното производство, принадлежащо на статистическата единица, дори ако въпросните продукти са във владение на трети лица. По същия начин се изключват държаните от статистическата единица продукти, които принадлежат на трети лица.

    Запасите се остойностяват по себестойност (производствени разходи), като това се извършва преди корекциите на стойности (например амортизацията).

    9)    Променлива 240203: „Промяна на запасите от стоки за препродажба“

    Промяната на запасите от стоки за препродажба е разликата между общата стойност на стоково-материалните запаси, признати от статистическата единица в края и съответно в началото на референтния период като отчетни обекти, предназначени за препродажба на трети лица без по-нататъшна преработка. Стойността на тези стоково-материални запаси е стойността, с която са били признати във финансовите отчети. Промяната на запасите от стоки за препродажба е част от променливата „Промяна на запасите от стоки“.

    10)    Променлива 240301: „Обща стойност на покупките на стоки и услуги, извършени от предприятията под чуждестранен контрол“

    Определение за „обща стойност на покупките на стоки и услуги“ има в точката за променлива 240101 в Д1, а за „предприятия под чуждестранен контрол“ – в точката за променлива 210301 в А13.

    11)    Променлива 240302: „Покупки на стоки и услуги за препродажба, извършени от предприятията под чуждестранен контрол“

    Определение за „покупки на стоки и услуги за препродажба“ има в точката за променлива 240102 в Д2, а за „предприятия под чуждестранен контрол“ – в точката за променлива 210301 в А13.

    Е.   ПРОДУКЦИЯ И ЕФЕКТИВНОСТ

    1)    Променлива 140101: Производство (обем)

    Данните за производството в краткосрочната бизнес статистика се изискват като индекс. Индексът на обема на производството е сравнителният показател за икономическото развитие и се използва в частност за ранно откриване на повратните моменти в икономическото развитие. Той следва да бъде представен като индекс на Ласпейрес, чрез който текущият обем на производството се сравнява със съответния обем на производството през базовия период.

    Теоретична цел на индекса на обема на производството:

    — 
    С оглед на статистиката на стопанските цикли следва да се измерва собствената продукция. Термините „производство“ или „продукция“ („резултати“) по смисъла на статистиката на стопанските цикли не включват вложените от други единици ресурси.
    — 
    Следователно предназначението на индекса на обема на производството е измерване на промените в обема на добавената стойност на близки и редовни интервали от време.
    — 
    Измерените промени в обема на добавената стойност следва като цяло да бъдат приблизителни стойности спрямо добавената стойност, измерена съгласно понятията за добавена стойност в рамките на националните сметки.

    Принципи на изчислението на индекса на обема на производството:

    — 
    Обикновено данните, които са необходими за съставянето на индекса съгласно теоретичната цел, не са на разположение ежемесечно.
    — 
    Затова добавената стойност по базови цени се изчислява само за базовия период, особено за актуализирането на теглата. Ако няма данни за добавената стойност по базови цени, като приближение може да се използват данните за брутната добавена стойност по факторни разходи.
    — 
    Месечното изчисление (продължаване) на данните за добавената стойност през базовия период се извършва чрез подходящи приближения.

    Изчисление на приближенията за продължаването. Подходящи приближения за продължаването на индексите са:

    — 
    продължаване с брутните стойности на производството (дефлирани),
    — 
    продължаване с обеми,
    — 
    продължаване с оборота (дефлиран),
    — 
    продължаване с вложения труд,
    — 
    продължаване с вложените суровини и материали,
    — 
    продължаване с вложената енергия.

    Зависимостта между тези приближения и изменението на добавената стойност може да се различава според пазарната дейност. За всяка пазарна дейност следва да се избере приближение с висока зависимост.

    Връзка с националните сметки:

    — 
    Общото разбиране на термина „индекс на производството“ като „изменение на добавената стойност“ противоречи на определението за „производство“ в рамките на националните сметки или структурната бизнес статистика.
    — 
    За целите на националните сметки индексът на производството се отнася до изменението на „добавената стойност“ по постоянни цени, докато добавената стойност по принцип е продукцията минус междинното потребление по базови цени.

    2)    Променлива 140201: „Обем на продажбите“

    Обемът на продажбите представлява стойността на нетния оборот по постоянни цени и поради това е индекс за количество. Той може да се изчисли като нетен оборот по текущи цени, дефлиран с подходящия ценови дефлатор, или като индекс за количество, който се изчислява пряко от количеството продадени стоки.

    3)    Променлива 140301: „Нетен оборот“

    За всички дейности, освен за дейностите по NACE 64, 65 и някои дейности по NACE 66, нетният оборот се състои от всички приходи, възникващи през референтния период в хода на обичайната дейност на статистическата единица, и се представя след приспадане на всички ценови намаления, отстъпки и рабати, предоставени от нея.

    Приходите (доходите) представляват увеличение на икономическите ползи през референтния период под формата на входящи потоци или увеличения на активите, или намаления на пасивите, които водят до увеличения на собствения капитал, различни от увеличенията, свързани с вноските на акционерите.

    Посочените входящи потоци произтичат от договори с клиенти и се получават чрез удовлетворяването на задълженията за изпълнение, предвидени в съответните договори, от страна на статистическата единица. Обикновено задължение за изпълнение е продажбата (прехвърлянето) на стоки или предоставянето на услуги, но брутните входящи потоци може също да съдържат приходи, получени като доход за използването на активите на статистическата единица от други лица.

    От нетния оборот се изключват:

    — 
    всички данъци, мита или други налози, пряко свързани с приходите;
    — 
    всякакви суми, събрани за сметка на всяко представлявано лице, ако статистическата единица действа като представител в своето взаимоотношение с това представлявано лице;
    — 
    всички приходи, които не възникват в хода на обичайната дейност на статистическата единица. Обикновено тези видове приходи се класифицират като „Други приходи (от дейността)“, „Финансови приходи“, „Извънредни приходи“ или по сходен начин, в зависимост от съответния набор от общоприети счетоводни стандарти, използвани за съставяне на финансовите отчети.

    Възможно е статистиката за периоди под една година да не може да отчита такива аспекти като годишни намаления на цените, субсидии, рабати и отстъпки.

    За дейностите по NACE K6411, K6419 и K649 нетният оборот се определя като стойността на продукцията минус субсидиите или предоставените от държавата безвъзмездни средства.

    За дейностите по NACE K642 и K643 за определяне на нетния оборот като приближение може да се използва общият размер на разходите за дейността, ако във финансовите отчети няма данни за нетния оборот.

    За дейностите по NACE K6511, K6512 и K652 нетният оборот се определя като брутния размер на заработените премии.

    За дейностите по NACE K653 нетният оборот се определя като общия размер на вноските за пенсионно осигуряване.

    За дейностите по NACE K66, за които във финансовите отчети няма данни за нетния оборот, той се определя като стойността на продукцията минус субсидиите или предоставените от държавата безвъзмездни средства. За дейностите по NACE K66, за които във финансовите отчети има данни за нетния оборот, се прилага стандартното определение за нетния оборот.

    4)

    Променлива 140302: „Вътрешен нетен оборот“

    5)

    Променлива 140303: „Външен нетен оборот“

    6)

    Променлива 140304: „Външен нетен оборот (в еврозоната)“

    7)

    Променлива 140305: „Външен нетен оборот (извън еврозоната)“

    За индексите на вътрешния и външния нетен оборот е необходимо нетният оборот да бъде разделен според първото местоназначение на продукта въз основа на смяната на собствеността (независимо дали са налице или не са налице и съответните физически движения на стоките през границите). Местоназначението се определя от мястото, където третото лице, което е купило стоките и услугите, е местно лице.

    8)

    Променлива 250101: „Нетен оборот“

    Същото определение като за променлива 140301 в Е3.

    9)

    Променлива 250102: „Нетен оборот от селско, горско и рибно стопанство и промишлени дейности“

    Частта от нетния оборот, която възниква от дейностите, класифицирани в раздели А – F от NACE.

    Изключва се нетният оборот от препродажбата на стоки и услуги, купени за препродажба в същото състояние.

    10)

    Променлива 250103: „Нетен оборот от промишлени дейности“

    Частта от нетния оборот, която възниква от дейностите, класифицирани в раздели B – F от NACE.

    Включва се нетният оборот, който възниква от продажбата на стоки и услуги, извършвана при отношение на подизпълнение.

    Изключва се нетният оборот от препродажбата на стоки и услуги, купени за препродажба в същото състояние.

    11)

    Променлива 250104: „Нетен оборот от промишлени дейности без строителство“

    Частта от нетния оборот, която възниква от дейностите, класифицирани в раздели B – E от NACE.

    Включва се нетният оборот, който възниква от продажбата на стоки и услуги, извършвана при отношение на подизпълнение.

    Изключва се нетният оборот от препродажбата на стоки и услуги, купени за препродажба в същото състояние.

    12)

    Променлива 250105: „Нетен оборот от строителство“

    Частта от нетния оборот, която възниква от дейностите, класифицирани в раздел F от NACE.

    Включва се нетният оборот, възникнал от продажбата на стоки и услуги, които са били предмет на подизпълнение.

    Изключва се нетният оборот от препродажбата на стоки и услуги, купени за препродажба в същото състояние.

    13)

    Променлива 250106: „Нетен оборот от обслужващи дейности“

    Приходите от всички предоставени услуги (банкови и застрахователни услуги, стопански услуги – за предприятията, лични услуги – за гражданите).

    Тази променлива обхваща нетния оборот от обслужващи дейности, произтичащи от основна или второстепенна дейност; някои обслужващи дейности може да се извършват от промишлени единици. Тези дейности са класифицирани в раздели от H до N и от P до S от NACE, както и в раздел G, групи 45.2 и 45.4 от NACE, обхващащи услугите по поддръжка и ремонт.

    14)

    Променлива 250107: Нетен оборот от търговски дейности по покупка и препродажба и от посреднически дейности

    Частта от нетния оборот, която възниква от търговските дейности на единицата по покупка и препродажба и от посредническата дейност на единицата. Това съответства на продажбата на стоки, купени от единицата от нейно име и за нейна сметка и препродадени в същото състояние, в което са били купени, или след етикетиране, опаковане и пакетиране, каквито обикновено се извършват в разпространителските търговски предприятия, както и всички комисиони върху покупките и продажбите, извършени от името и за сметка на трети лица, и сходните дейности.

    Данните за препродажбата може да бъдат разпределени на:

    — 
    препродажба на други търговци, професионални ползватели и др. (продажба на едро);
    — 
    препродажба на домакинства или потребители от малък мащаб (продажба на дребно).

    Тези дейности се класифицират в раздел G от NACE (с изключение на услугите по поддръжка и ремонт от групи 45.2 и 45.4).

    15)

    Променлива 250108: „Нетен оборот от строителство на сгради“

    Частта от нетния оборот, която възниква от дейностите, класифицирани в разделение F41 от NACE.

    Включва се нетният оборот, възникнал от продажбата на стоки и услуги, които са били предмет на подизпълнение.

    Изключва се нетният оборот от препродажбата на стоки и услуги, купени за препродажба в същото състояние.

    16)

    Променлива 250109: „Нетен оборот от строителство на съоръжения“

    Частта от нетния оборот, която възниква от дейностите, класифицирани в разделение F42 от NACE.

    Включва се нетният оборот, възникнал от продажбата на стоки и услуги, които са били предмет на подизпълнение.

    Изключва се нетният оборот от препродажбата на стоки и услуги, купени за препродажба в същото състояние.

    17)

    Променлива 250110: „Нетен оборот от основната дейност на тризначното ниво по NACE“

    Частта от нетния оборот, която възниква от основната дейност на единицата. Основната дейност на дадена единица се определя според разпоредбите на Регламент (ЕО) № 696/93 на Съвета.

    Включва се нетният оборот, възникнал от продажбата на стоки и услуги, които са били предмет на подизпълнение.

    Изключва се нетният оборот от препродажбата на стоки и услуги, купени за препродажба в същото състояние.

    18)

    Променлива 250111: „Нетен оборот от подизпълнение“

    За статистиката за дейностите от раздел F от NACE „нетен оборот от подизпълнение“ е нетният оборот от строителните работи на единицата, извършени за трето лице при отношение на подизпълнение.

    Две предприятия са обвързани с отношение на подизпълнение, когато условия А, Б, В и Г са спазени едновременно:

    A. 

    Предприятието клиент сключва договор с предприятието доставчик, наричано по-нататък „подизпълнител“, за изпълнението на строителни работи или услуги, които са неразделна част от строителния процес.

    Б. 

    Предприятието клиент носи отговорността за крайния продукт на строителния процес, като отговорността обхваща и строителните работи и услуги, изпълнени от подизпълнителите; в някои случаи подизпълнителят може също да поеме част от отговорността.

    В. 

    Предприятието клиент предоставя спецификации на подизпълнителя; така например изпълняваните от подизпълнителя строителни работи или услуги трябва да са пригодени за целите на конкретния проект и поради тази причина не могат да се състоят от стандартизирана или типова работа или услуга.

    Г. 

    По отношение на договора не се прилага договореност за съдружие, например съвместно участие в процедура за възлагане на обществена поръчка, обединение или съвместно предприятие и др.

    19)

    Променлива 250112: „Нетен оборот според мястото, където клиентът е местно лице“

    „Нетен оборот“ е нетният оборот според определението за променлива 140301 в Е3. Понятието за „местно лице“ („резидентност“) съответства на Регламент (ЕС) № 549/2013.

    20)

    Променлива 250113: „Нетен оборот по продукти“

    „Нетен оборот“ е нетният оборот според определението за променлива 140301 в Е3. Разпределението по продукти се основава на КПД.

    21)

    Променлива 250201: „Брутна печалба от стоки за препродажба“

    Съответства на възвръщаемостта от дейността по покупка и препродажба без допълнителна преработка. Изчислява се от нетния оборот от търговски дейности по покупка и препродажба без допълнителна преработка, общата стойност на покупките за препродажба и промените на запасите от стоки и услуги, купени за препродажба.

    В брутната печалба от стоки за препродажба се включват продажбите, покупките и промените на запасите от стоки и услуги, които са свързани със стоки и услуги, купени за предаване на трети лица в същото състояние.

    Нарича се също „брутна търговска печалба“.

    22)

    Променлива 250301: „Стойност на продукцията“

    Стойността на продукцията представлява стойността на общата продукция на статистическата единица, произведена през референтния период.

    За всички дейности без дейностите по NACE 64, 65 и 66 това е сборът от:

    + нетния оборот,
    ± промяната на запасите от продукция и незавършено производство,
    ± промяната на запасите от стоки за препродажба,
    ± приходите от субсидии, свързани с продуктите или оборота,
    ± капитализираната продукция
    – покупките на стоки и услуги, купувани за препродажба.

    Приходите от субсидии, свързани с продуктите или оборота, са всякакви приходи, произтичащи от държавно подпомагане, предоставено на статистическата единица и признато от нея през референтния период.

    Капитализираната продукция е общото увеличение на всички придобити по стопански начин дългосрочни активи, признати като такива от статистическата единица през референтния период.

    За дейностите по NACE K6411 стойността на продукцията се определя като административните разходи, различни от разходите за персонала, плюс разходите за такси и комисиони, плюс амортизацията на материалните и нематериалните дълготрайни активи

    За дейностите по NACE K6419 и K649 стойността на продукцията се определя като: вземанията от лихви и подобни приходи минус дължимите лихви и подобни разходи, плюс вземанията от комисиони, плюс приходите от акции и други ценни книжа с променлива доходност, плюс нетната печалба или загуба от финансови дейности, плюс приходите от субсидии, свързани с продуктите или оборота. За някои дейности по NACE K6499 стойността на продукцията е равна на нетния оборот плюс субсидиите или предоставените от държавата безвъзмездни средства или като приближение за нея може да се използва общият размер на разходите за дейността, ако във финансовите отчети няма данни за нетния оборот.

    За дейностите по NACE K642 и K643 стойността на продукцията е равна на нетния оборот плюс субсидиите или предоставените от държавата безвъзмездни средства или като приближение за нея може да се използва общият размер на разходите за дейността, ако във финансовите отчети няма данни за нетния оборот.

    За дейностите по NACE K6511 стойността на продукцията се определя като брутния размер на заработените премии плюс

    приходите от инвестиции минус приходите от дялови участия, минус повторните корекции на стойността на инвестициите, плюс приходите от инвестиции на презастрахователи от техния дял от брутните технически резерви на предприятието, плюс нереализираните печалби от инвестиции, плюс други технически приходи с приспаднато презастраховане, минус платените обезщетения по претенции, плюс/минус промяната на резерва за плащания на обезщетения (увеличението се изважда, а намалението се добавя), плюс/минус промените на другите технически резерви с приспаднато презастраховане (разходите се изваждат, приходите се добавят), плюс/минус (ако има данни) промени на другите технически резерви– дял на презастрахователите (разходите се изваждат, приходите се добавят), плюс/минус (ако има данни) промяната на фонда за бъдещи разходи (разходите се изваждат, приходите се добавят), минус бонусите и отстъпките с приспаднато презастраховане, минус загубите от реализиране на инвестиции, минус нереализираните загуби от инвестиции, плюс другите приходи.

    За дейностите по NACE K6512 и K652 стойността на продукцията се определя като: брутния размер на заработените премии плюс приходите от инвестиции, минус приходите от дялови участия, минус повторните корекции на стойността на инвестициите, плюс приходите от инвестиции на презастрахователи от техния дял от брутните технически резерви на предприятието, плюс другите технически приходи с приспаднато презастраховане, плюс другите приходи, минус платените обезщетения по претенции, плюс/минус промяната на резерва за плащания на обезщетения (увеличението се изважда, а намалението се добавя), минус загубите от реализиране на инвестиции, минус бонусите и отстъпките – нетен размер, плюс/минус промяната на изравнителния резерв (разходите се изваждат, приходите се добавят), плюс/минус промените на другите технически резерви, които не са показани в други статии (разходите се изваждат, приходите се добавят).

    За дейностите по NACE K653 стойността на продукцията се определя като нетния оборот минус задълженията по застрахователни премии, плюс приходите от инвестиции, плюс другите приходи, плюс застрахователните вземания, минус общия размер на разходите за пенсии, минус нетната промяна на техническите резерви (увеличенията на техническите резерви се изваждат от стойността на продукцията, а намаленията се добавят). Другата възможност е стойността на продукцията да се изчислява като сбор на разходите.

    За дейностите по NACE K66, за които във финансовите отчети няма данни за нетния оборот, стойността на продукцията се определя като: вземанията от лихви и подобни приходи минус дължимите лихви и подобни разходи, плюс вземанията от комисиони, плюс приходите от акции и други ценни книжа с променлива доходност, плюс нетната печалба или загуба от финансови дейности, плюс приходите от субсидии, свързани с продуктите или оборота.

    За дейностите по NACE K66, за които във финансовите отчети има данни за нетния оборот, стойността на продукцията се определя като нетния оборот плюс капитализираната продукция, плюс приходите от субсидии, свързани с продуктите или оборота.

    23)

    Променлива 250401: „Добавена стойност“

    Добавената стойност е съставен показател за нетния приход от дейността, коригиран с амортизацията на материалните и нематериалните активи и с доходите на наетите лица, когато всички компоненти са били признати като такива от статистическата единица през референтния период. Стойността му се определя по следната формула:

    + нетен оборот
    ± приходи от субсидии, свързани с продуктите или оборота
    ± капитализирана продукция
    ± промяна на запасите от стоки
    – обща стойност на покупките на стоки и услуги.

    24)

    Променлива 250501: „Брутен излишък от основната дейност“

    Брутният излишък от основната дейност (брутният опериращ излишък) е излишъкът, създаден от основната (оперативната) дейност, след отчитане на разходите за труд.

    Може да се изчисли от добавената стойност минус разходите за изплащане на възнагражденията (доходите) на наетите лица. Това е остатъкът на разположение на единицата, който ѝ дава възможност да изплаща възнаграждения на лицата, осигурили собствения и заемния ѝ капитал, да плаща данъци и евентуално да финансира всичките или част от инвестициите си.

    25)

    Променлива 250601: „Нетен оборот на предприятията под чуждестранен контрол“

    Определение за „нетен оборот“ има в точката за променлива 140301 в Е3, а за „предприятия под чуждестранен контрол“ – в точката за променлива 210301 в А13.

    26)

    Променлива 250701: „Стойност на продукцията на предприятията под чуждестранен контрол“

    Определение за „стойност на продукцията“ има в точката за променлива 250301 в Е22, а за „предприятия под чуждестранен контрол“ – в точката за променлива 210301 в А13.

    27)

    Променлива 250801: „Добавена стойност на предприятията под чуждестранен контрол“

    Определение за „добавена стойност“ има в точката за променлива 250401 в Е23, а за „предприятия под чуждестранен контрол“ – в точката за променлива 210301 в А13.

    28)

    Променлива 250901: „Нетен оборот на предприятията, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия (понятието „крайна контролираща институционална единица“), и на местните свързани предприятия“

    Определение за „нетен оборот“ има в точката за променлива 140301 в Е3, а за „предприятия, осъществяващи контрол над чуждестранни предприятия“ (понятието „крайна контролираща институционална единица“) и „местни свързани предприятия“ – в точката за променлива 210401 в А14.

    29)

    Променлива 440101: „Нетен оборот на предприятията в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава“

    Определение за „нетен оборот“ има в точката за променлива 140301 в Е3, а за „предприятия в чужбина, крайният контрол върху които се осъществява от институционални единици на отчетната държава“ – в точката за променлива 410101 в А25.

    30)

    Променлива 251001: „Продадено производство“

    Продаденото производство се определя като производството, което е осъществено по което и да било време в рамките на икономическата територия на всяка държава и което е било продадено (фактурирано) през референтния период. Производството може да се осъществява в рамките на основната или на второстепенните дейности на предприятието. То включва производството, което е било продадено (фактурирано) между различни единици по видове дейност, принадлежащи към едно и също предприятие.

    31)

    Променлива 251002: „Производство, осъществено от подизпълнители“

    Производството, осъществено от подизпълнители, в рамките на икономическата територия на всяка държава, което през референтния период е било продадено (фактурирано) на възложителя в съответствие с условията за дейностите по подизпълнение, определени в насоките по КПД. Производството може да се осъществява в рамките на основната или на второстепенните дейности на предприятието.

    32)

    Променлива 251003: „Действително производство“

    Действителното производство се състои от всяко производство, което е осъществено през референтния период в рамките на икономическата територия на всяка държава и което е включено в производството на други продукти. То включва онези продукти, които или в самата единица по вид дейност, или в друга единица по вид дейност, принадлежаща на същото предприятие:

    — 
    са предназначени за продажба,
    — 
    се преработват в друг продукт,
    — 
    се влагат в друг продукт или
    — 
    се оставят в запас.

    Ж.   ИНВЕСТИЦИИ

    1)    Променлива 260101: „Брутни инвестиции в материални нетекущи активи“

    Брутните инвестиции в материални нетекущи активи включват всички нараствания на материалните нетекущи активи, признати като такива от статистическата единица през референтния период, без увеличенията от преоценки или възстановявания на признати по-рано загуби от обезценка и от прекласифициране (прехвърляне) на други материални нетекущи активи.

    Нарастванията включват (неизчерпателен списък): придобивания, финансови лизинги, подобрения, промени, обновления, строителство, строителство по стопански начин и всякакви капитализирани разходи, предвидени в приложимите счетоводни стандарти, в които се определят критериите за признаване и остойностяване.