EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C:2019:202:FULL

Официален вестник на Европейския съюз, C 202, 14 юни 2019 г.


Display all documents published in this Official Journal
 

ISSN 1977-0855

Официален вестник

на Европейския съюз

C 202

European flag  

Издание на български език

Информация и известия

Година 62
14 юни 2019 г.


Съдържание

Страница

 

IV   Информация

 

ИНФОРМАЦИЯ ОТ ИНСТИТУЦИИТЕ, ОРГАНИТЕ, СЛУЖБИТЕ И АГЕНЦИИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

 

Съвет

2019/C 202/01

Годишен доклад за напредъка относно изпълнението на Стратегията на Европейския съюз срещу разпространението на оръжия за масово унищожение (2018 г.)

1


BG

 


IV Информация

ИНФОРМАЦИЯ ОТ ИНСТИТУЦИИТЕ, ОРГАНИТЕ, СЛУЖБИТЕ И АГЕНЦИИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Съвет

14.6.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 202/1


Годишен доклад за напредъка относно изпълнението на Стратегията на Европейския съюз срещу разпространението на оръжия за масово унищожение (2018 г.)

(2019/C 202/01)

ВЪВЕДЕНИЕ

1.

Настоящият доклад за напредъка относно изпълнението на Стратегията на Европейския съюз срещу разпространението на оръжия за масово унищожение (ОМУ), приета от Европейския съвет през декември 2003 г. (док. 15708/03), обхваща дейностите, извършени през 2018 г. Докладът не е всеобхватен, а се спира само на основните събития. Всички дейности се осъществяваха в по-широкия контекст на политиката на ЕС за сигурност и предотвратяването на конфликти.

2.

Въз основа на Глобалната стратегия за външната политика и политиката на сигурност на Европейския съюз (док. 10715/16), Стратегията на Европейския съюз срещу разпространението на оръжия за масово унищожение и Новите насоки за действие (док. 17172/08) водещите принципи на Европейския съюз продължават да бъдат:

а)

ефективният многостранен подход, включително отстояването на централното значение и утвърждаването на универсалния характер на световната архитектура за разоръжаване и неразпространение посредством дипломатически действия и финансова помощ за трети държави и международни организации;

б)

тясното сътрудничество с държавите за укрепване на международния режим за неразпространението;

в)

разискването на въпросите на неразпространението на заседанията по линия на двустранния политически диалог и диалога по въпросите на неразпространението и разоръжаването на ЕС, както и при по-неформални контакти;

г)

ефективното и взаимно допълващо се използване на всички налични инструменти и финансови ресурси – бюджета на общата външна политика и политика на сигурност, Инструмента, допринасящ за стабилността и мира, и други инструменти – с цел постигане на максимално въздействие на дейностите на ЕС за осъществяване на целите на външната му политика.

3.

Европейската служба за външна дейност (ЕСВД), и по-конкретно специалният пратеник по въпросите на разоръжаването и неразпространението, представляваше ЕС на редица значими международни срещи през 2018 г.:

срещите на групата на директорите по въпросите на неразпространението от Г-7 в Отава, Банф и Квебек,

конференцията, на която бе поставено началото на международното партньорство за борба с безнаказаността при употребата на химическо оръжие (Париж, 23 януари 2018 г.),

втората сесия на Подготвителния комитет на Конференцията за преглед през 2020 г. на Договора за неразпространение на ядрено оръжие (ДНЯО) (Женева, 23 април – 4 май 2018 г.),

62-рата генерална конференция на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) (Виена, 17 – 21 септември 2018 г.),

73-тото заседание на Първи комитет на Общото събрание на ООН (Ню Йорк, 5 октомври – 8 ноември 2018 г.),

23-тата конференция на държавите – страни по конвенцията и 4-тата конференция за преглед на Конвенцията за химическото оръжие (Хага, 21–30 ноември 2018 г.).

Специалният пратеник съсредоточи вниманието си върху:

а)

утвърждаването на запазването и укрепването на Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО) като фундаментален многостранен инструмент за укрепване на международния мир, сигурност и стабилност;

б)

насърчаването на всеобщото присъединяване към Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (ДВЗЯО) и на влизането му в сила, както и повишаването на видимостта на ангажимента на ЕС;

в)

отстояването на установената в световен мащаб норма срещу употребата на химическо оръжие, включително чрез превенция на безнаказаността на такава употреба;

г)

утвърждаването на Хагския кодекс за поведение (ХКП) срещу разпространението на балистични ракети и мерките за установяване на прозрачност и изграждане на доверие;

д)

инициирането и поддържането на диалог в областта на неразпространението с важни партньори и застъпването на въпросите на неразпространението в двустранните отношения на ЕС.

4.

През 2018 г. работна група „Неразпространение“ на Съвета на ЕС проведе 11 заседания, включително на равнище директори, за обсъждане на позициите на ЕС и бъдещите дейности. Делегациите на ЕС във Виена, Женева и Ню Йорк изготвиха и координираха редица изявления на ЕС за многостранните форуми и допринасяха активно за разработването на политики чрез редовни срещи за координация на равнище ЕС.

ВЪПРОСИ ОТ ЯДРЕНАТА ОБЛАСТ

5.

ЕС е изцяло ангажиран с утвърждаването на универсалното приемане и пълното, цялостно и ефективно прилагане на Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО), за бързото влизане в сила на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (ДВЗЯО) и за създаването в Близкия изток на зона, свободна от оръжия за масово унищожение и от системи за тяхната доставка. Започването и бързото приключване на преговорите в рамките на Конференцията по разоръжаването относно договор за забрана на производството на разпадащи се материали за ядрени оръжия или други ядрени взривни устройства продължава да бъде приоритет за ЕС.

Договорът за неразпространение на ядреното оръжие и Международната агенция за атомна енергия

6.

Цикълът на преразглеждане на ДНЯО продължи с втората сесия на Подготвителния комитет за Конференцията за преглед през 2020 г. на страните по ДНЯО, която се състоя в Женева от 23 април до 4 май 2018 г. ЕС направи четири изявления: едно по общия дебат и три изявления съответно по дебатите за ядреното разоръжаване, неразпространението и използването за мирни цели; беше направено и специално изявление в подкрепа на създаването на зона, свободна от ОМУ, в Близкия изток. Освен това ЕС организира две съпътстващи прояви във връзка с подкрепата на ЕС за Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити и организацията към него, и друга проява относно ползите от ДНЯО с акцент върху международното сътрудничество в областта на радиоактивните източници през техния жизнен цикъл. Освен това ЕС представи работни документи относно проверката на ядреното разоръжаване и договора за забрана на разпадащите се материали. Всички държави – членки на ЕС, подкрепиха изявлението относно ядрените провокации на Северна Корея. На 73-тата сесия на Първи комитет на Общото събрание на ООН относно разоръжаването и международната сигурност ЕС взе участие във всички дебати, включително в тематичния дебат относно ядреното оръжие.

7.

ЕС продължи да подкрепя основните отговорности на МААЕ по отношение на неразпространението, ядрената енергетика, ядрената безопасност, ядрената сигурност и техническото сътрудничество.

8.

ЕС допринася за изпълнението на Плана на МААЕ за ядрената сигурност за периода 2018—2021 г. посредством Решение (ОВППС) 2016/2383 на Съвета (1), с което се финансират дейности на МААЕ, насочени към универсалното приемане на международните инструменти за неразпространение и ядрена сигурност; подпомагане на държавите в изграждането на технически, научен и човешки капацитет на място, необходим за ефективната и устойчива ядрена сигурност; укрепване на капацитета за предотвратяване, откриване и реагиране и за защита на хората, имуществото, околната среда и обществото от престъпни действия или умишлени непозволени действия, свързани с ядрени или други радиоактивни материали, необхванати от нормативен контрол; укрепване на разкриването и реагирането на незаконния трафик на ядрени и други радиоактивни материали; принос за компютърната сигурност в ядрената област; укрепване на сигурността на радиоактивните източници, изпращането им в безопасно и сигурно хранилище в държавите, които се нуждаят от подпомагане, включително връщането им в държавата по произход или на доставчика; засилване на физическата защита на ядрени и други радиоактивни материали.

9.

Съвместният изследователски център (JRC) на Европейската комисия продължи да предоставя подкрепа за базата данни за незаконен трафик и инциденти на МААЕ, като предоставяше обучение и развитие на точките за контакт с тази база данни от държавите – членки на Европейски съюз, и от държавите от региона на Балканите.

10.

В рамките на 5-ата среща на висшите служители от ЕС и МААЕ (15 февруари 2017 г.) Съвместният изследователски център и МААЕ подписаха „Практически договорености за сътрудничество относно приложенията в ядрената наука“, насочени към разработването на съвместни дейности и избягването на дублирането на усилия. Една от дейностите, включени в тези практически договорености, е наблюдението на околната среда за радиоактивност, измервана в Европа и в редица други места по света под формата на средни дози и максимални стойности на гама облъчване за последните 24 часа. Данните от тези измервания се вземат от около 5 500 места за наблюдение, под ръководството на компетентните национални органи в 39 държави, които докладват актуалните радиологични стойности на Европейската платформа за обмен на радиологични данни (EURDEP). Нотификацията за радиологичен инцидент или извънредна ситуация става посредством мрежи за ранно нотифициране като ECURIE или EMERCON, управлявани съответно от Европейската комисия и от МААЕ, след консултация с компетентните национални органи. Дейностите, проведени през 2018 г., включват развитие на хармонизирани процедури за готовност за извънредни ситуации и способност за реагиране, участие в учения (ConvEx, ECUREX), подкрепа за системата за международен мониторинг и информация за радиацията (тестване на обмена на данни с неевропейски държави, регионален обмен на данни от мониторинга).

11.

Съвместният всеобхватен план за действие (СВПД) е ключов елемент от глобалната структура за неразпространение на ядреното оръжие и постижение на многостранната дипломация. Продължаващото пълно и ефективно изпълнение на споразумението е от съществено значение за европейската сигурност. ЕС продължава да допринася за изпълнението на СВПД чрез координиране на съвместната комисия и редица експертни работни групи, сформирани по силата на СВПД. Освен това ЕС продължава да подкрепя изцяло дългосрочната мисия на МААЕ за проверка и наблюдение на ангажиментите на Иран в ядрената област. От 2016 г. ЕС е ангажиран с изпълнението на приложение III от СВПД, по-специално чрез проекти за подобряване на ядрената безопасност. Вече са заделени 15 милиона евро за сътрудничеството с Иран в ядрената област за граждански цели и бяха договорени три проекта, подкрепящи както иранския Орган за ядрено регулиране, така и ядрената електроцентрала в Бушехр.

12.

Сътрудничеството с Иран в ядрената област за граждански цели е основен стълб на СВПД и централен елемент от ангажимента на ЕС към Иран. То способства за по-доброто разбиране на ядрените нужди на Иран за граждански цели и води до постепенното изграждане на доверие в мирния характер на ядрената програма на страната. През 2018 г. сътрудничеството между ЕС и Иран включваше чест обмен на мнения на високо равнище по въпроси на политиката със специален акцент върху ядреното управление; съвместен семинар относно гражданската отговорност в областта на ядрената енергетика и застраховането; проекти, които подкрепят усилията на Иранския орган за ядрено регулиране за съответствие с международните стандарти в законодателната и регулаторната област; научни семинари и технически посещения на ядрени обекти и лаборатории от страна на Съвместния изследователски център на ЕС; международни конференции с участието на заинтересовани страни от областта на ядрената енергетика; проекти в подкрепа на модернизирането на изследователския реактор в Арак (Кхондаб) и преобразуването на съоръжението Фордоу в център за ядрена енергетика, физика и технологии. Иран продължи да бъде основен бенефициент на помощта на ЕС в областта на ядрената безопасност.

13.

Всеобхватните споразумения за гаранции, наред с допълнителните протоколи, представляват настоящият стандарт за проверка и ЕС продължава да призовава за всеобщо и незабавно присъединяване към тях. Тясното сътрудничество между Евратом и МААЕ дава възможност за ефективни и ефикасни гаранции. ЕС подкрепя активно системата за гаранции на МААЕ по линия на програмата на Европейската комисия за подпомагане на контрола на безопасността, инструмента за сътрудничество в областта на ядрената безопасност и програмите за подкрепа на държавите членки.

14.

ЕС и неговите държави членки отдават голямо значение на прилагането в световен мащаб и постоянното подобряване на ядрената безопасност. ЕС придаде правна сила на целите на Декларацията от Виена относно ядрената безопасност посредством изменената Директива за ядрената безопасност, която влезе в сила през 2017 г. Ключов елемент от изменената директива е въвеждането на цел за безопасност за всички оператори, за да се предотвратят инциденти и да се избегнат значителни изпускания на радиоактивни вещества. Освен това с изменената директива в правото на Евратом бяха въведени тематични партньорски проверки. Първата европейска тематична партньорска проверка вече премина с успех. Всички държави – членки на ЕС, са транспонирали новите изисквания в своето национално право.

15.

В подкрепа на използването на ядрената енергия за мирни цели ЕС отпусна 325 млн. евро за периода 2014—2020 г. с цел насърчаване на ядрената безопасност, радиационната защита и прилагането на ефикасни и ефективни гаранции в трети държави. Европейската комисия, в сътрудничество с МААЕ и други партньори, подкрепя прилагането на стратегически генерален план за възстановяване на околната среда в Централна Азия и популяризира, заедно с Киргизката република, провеждането на международна донорска конференция на 8 ноември 2018 г., на която бяха поети ангажименти за над 17 милиона евро от страна на участниците в изпълнението на генералния план.

16.

ЕС и неговите държави членки продължават да поддържат твърдо програмата на МААЕ за техническо сътрудничество, включително чрез значителен принос за фонда за техническо сътрудничество и инициативата за мирно използване. ЕС и неговите държави членки са на второ място по принос към програмата за техническо сътрудничество, която е важен инструмент за създаването на условия за безопасно и сигурно използване за мирни цели на ядрената технология и за постигане на целите, набелязани в Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие.

17.

ЕС и МААЕ провеждат ежегодно среща на старши служители с цел преглед и планиране на широкообхватното сътрудничество помежду им. Последната среща беше организирана от МААЕ на 8 февруари 2018 г. във Виена. В обсъжданията беше поставен акцент върху укрепването на сътрудничеството в областта на ядрената безопасност, сигурността, гаранциите, устойчивото развитие, ядрената енергия, научните изследвания и иновациите. Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и заместник-председател на Комисията (ВП/ЗП) проведе обсъждания с генералния директор на МААЕ през март.

Договор за всеобхватна забрана на ядрените опити (ДВЗЯО)

18.

Бързото влизане в сила и универсалният характер на ДВЗЯО са важни цели на Стратегията на ЕС срещу разпространението на оръжия за масово унищожение. Всички държави – членки на ЕС, засвидетелстваха своята ангажираност към Договора, като го ратифицираха и започнаха да прилагат основните задължения, предвидени в него. ДВЗЯО е стабилна мярка за изграждане на доверие и сигурност. ЕС насърчава последователно ползите и добавената стойност на този договор за мира, сигурността, разоръжаването и неразпространението, включително по отношение на неговите граждански приложения и подкрепя финансово Подготвителния комитет на Организацията на ДВЗЯО (ОДВЗЯО).

19.

На 26 февруари 2018 г. Съветът прие Решение (ОВППС) 2018/ 298 на Съвета (2) относно подкрепата от страна на Съюза за дейностите на Подготвителната комисия на Организацията на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (ОДВЗЯО) с оглед укрепване на капацитета ѝ за наблюдение и контрол. Финансовата подкрепа на стойност над 4,5 милиона евро за период от две години е предназначена за: сертифицираните спомагателни сеизмични станции, които са част от международната система на ОДВЗЯО за наблюдение; разработването на системи за вземане на проби от благородни газове чрез проучване на материали за по-добра адсорбция на ксенон; продължаване на кампаниите за измерване на фона на радиоактивния ксенон в различни региони на света; системата за съвкупно прогнозиране с цел количествено измерване на неопределеността и нивото на доверителност в симулациите за моделиране на атмосферния пренос (МАП); научната оценка на повишаването на резолюцията за инструментите за МАП; разработването на нов софтуер; подобряването на обработката и засичането на благородни газове във връзка с инспекциите на място; засилването на капацитета за автоматично обработване и интегриране на сеизмични, хидроакустични и инфразвукови данни в софтуера NDC-in-a-Box; интегрираните дейности за осведомяване и изграждане на капацитет, насочени към подписалите и неподписалите ДВЗЯО държави. ЕС и неговите държави членки допринасят също за поддържането и укрепването на режима на ДВЗЯО за контрол посредством предоставянето на техническа подкрепа и експертни съвети в работна група Б на ОДВЗЯО и на други работни срещи и семинари.

20.

По покана на групата на приятелите на ДВЗЯО, в която участват Австралия, Канада, Финландия, Германия, Япония и Нидерландия, ВП/ЗП на ЕС взе участие в деветата министерска среща, проведена в Ню Йорк на 27 септември 2018 г., като по този повод направи съгласувано изявление на ЕС. От нейно име специалният пратеник на ЕСВД по въпросите на разоръжаването и неразпространението, заедно с изпълнителния секретар на ОДВЗЯО и външния министър на Белгия, взе участие в конференция на високо равнище „Към свят без ядрени опити: да изпълним обещаното“, организирана от Белгия на 22 май 2018 г. Изпълнителният секретар на ОДВЗЯО д-р Ласина Зербо направи основното изказване на проявата, чийто домакин беше белгийският заместник министър-председател и министър на външните работи и европейските въпроси Дидие Рендерс. ЕС взе участие в Симпозиума за наука и дипломация в рамките на ОДВЗЯО, проведен през май 2018 г.

21.

ЕС използва всяка възможност да пледира за ратификацията на ДВЗЯО на международни форуми и срещи с държави, които още не са подписали или ратифицирали договора, и продължава да използва дипломатически средства, за да насърчи влизането в сила на ДВЗЯО в тези страни. Експертният опит и средствата на ЕС могат да помогнат на държавите, които нямат ресурс да прилагат разпоредбите на договора. ЕС приветства горещо ратифицирането на договора от Тайланд през 2018 г. Въпросът за ДВЗЯО беше застъпен в двустранния политически диалог и в диалога по въпросите на неразпространението с Индия, Пакистан и САЩ.

Инициативи, свързани с ядрената сигурност

22.

През 2018 г. ЕС реши да подкрепи финансово и един от основните елементи на глобалната структура за ядрена сигурност и борба с тероризма – Международната конвенция за предотвратяването на актове на ядрен тероризъм (ICSANT). С подкрепата се цели да се увеличи броят на присъединилите се към ICSANT, да се повиши осведомеността сред националните политици и вземащите решения, както и изграждането на капацитет: да се способства за подобряване на националното законодателство и укрепването на капацитета на заинтересованите страни на национално равнище, включително на служителите, работещи в областта на наказателното правосъдие, които се занимават с разследване, наказателно преследване и постановяване на решения по дела във връзка с ядрен тероризъм. На 10 декември Съветът прие Решение (ОВППС) 2018/1939 на Съвета (3) относно подкрепата от Съюза за всеобщото приемане и ефективното прилагане на Международната конвенция за предотвратяването на актове на ядрен тероризъм. ЕС ще предостави почти пет милиона евро за период от три години на Службата на ООН по наркотиците и престъпността и Службата на ООН за борба с тероризма. Решението на Съвета ще утвърждава всеобщото приемане и ефективното прилагане на ICSANT посредством разработването и поддръжката на защитен с парола уебсайт, отнасящ се до всички ресурси на ICSANT, включително примери за национално законодателство; разработването на модул за електронно обучение по ICSANT, който да бъде преведен най-малко на четири от официалните езици на ООН; предоставянето на съответната правна помощ; изграждането на капацитет на съответните заинтересовани страни, включително служители, работещи в областта на наказателното правосъдие, които могат да участват в разследването, наказателното преследване и произнасянето по дела, отнасящи се до ядрени и други радиоактивни материали, обхванати от ICSANT; провеждането на глобални и регионални семинари и посещения по държави и събиране и разпространяване на добри практики.

23.

ЕС продължи да подкрепя Глобалната инициатива за борба с ядрения тероризъм (ГИБЯТ) и нейната мисия за укрепване на общия капацитет за предотвратяване, откриване и реагиране на ядрения тероризъм. ЕС участва в срещата на групата за прилагане и оценка на ГИБЯТ (11—12 юни 2018 г.), организирана от Финландия; Работната група относно откриването на ядрени материали организира двудневна среща на експерти в Билтховен, Нидерландия, на 25 и 26 януари 2018 г. ЕС и неговите държави членки активно участват в работата на групата за прилагане и оценка по линия на ГИБЯТ във всички области: откриване на ядрени материали, ядрени експертизи и реагиране и ограничаване. ЕС даде своя активен принос за съдържанието на всички свързани с въпроса документи на работните групи към Групата за прилагане и оценка. Европейският съюз и неговите държави членки организират и участват в прояви, за да се спомогне за повишаване на осведомеността и ангажираността в международен план по въпросите на ядрената сигурност, като семинара и експертната среща Blue Lion за възстановяването и управлението на последиците, организирани от Обединеното кралство от 6 до 8 февруари 2018 г.; Fierce Falcon: семинар относно сигурността на радиологичните източници и реакцията при кражби, организиран от Унгария в сътрудничество с ГИБЯТ и Министерството на енергетиката на САЩ на 10 – 12 април 2018 г.; и семинара Sentinel II: разработване на национални програми за учения в областта на ядрената сигурност, организиран от Литва съвместно с Обединеното кралство на 9 – 11 октомври 2018 г.

24.

Центърът на ЕС за обучение по ядрена сигурност, който има за цел разкриването и реагирането на незаконни действия с ядрени и други радиоактивни материали (EUSECTRA), работи пълноценно от 2013 г. в полза на държавите – членки на Европейския съюз, и държавите партньори, сред които няколко членове на ГИБЯТ. Центърът се управлява от Съвместния изследователски център на ЕО в неговите обекти в Карлсруе (Германия) и Испра (Италия), в тясно сътрудничество с други международни инициативи, популяризирани от Международната агенция за атомна енергия, и няколко страни – партньори на ГИБЯТ. Центърът се използва и за практически упражнения, свързани най-вече с противодействието на контрабандата на ядрени материали. EUSECTRA работи за посрещане на нуждите от обучение на държавите – членки на ЕС, и партньорите на ЕС, включително като предоставя ползващи се с голямо одобрение координирани обучения за делегати на държавите членки в областта на митниците и правоприлагането, които вече са изпълнени и планирани за 2019—2021 г. (в пряко сътрудничество с ГД HOME и ГД TAXUD на ЕК) и изготвя оценка на действието на оборудването по искане на държавите членки.

25.

Европейската комисия и държавите – членки на ЕС, продължиха дейностите си по ядрена криминалистика с цел базово характеризиране на заловените ядрени материали с помощта на усъвършенстваните ядренокриминалистични разследвания на площадката на СИЦ в Карлсруе (Германия). Бяха анализирани ядрени материали, открити и иззети при повече от 50 инцидента, като по този начин беше оказана помощ на компетентните органи на държавите – членки на ЕС, и на държави извън Съюза.

Инициативи, свързани с ядрената проверка

26.

ЕС и неговите държави членки подкрепиха Резолюция 2016 на Общото събрание на ООН относно проверката на ядреното разоръжаване за създаването на група от правителствени експерти, която да поеме ролята на проверката за постигането на напредък в ядреното разоръжаване, и последвалото решение на Първи комитет през 2017 г. да запази тази точка в дневния ред. ЕС подкрепя работата на по-широки партньорства и договорености за проверка в сътрудничество и участва в работата на Международното партньорство за проверка на ядрено разоръжаване от неговото създаване през 2015 г. Активната ангажираност на ЕС продължи и през Фаза II на Международното партньорство за проверка на ядрено разоръжаване като ЕС (ЕСВД, Европейската комисия, Съвместният изследователски център и DG ENER) взе участие в заседанията на работните групи в Стокхолм на 26—28 март 2018 г. и в Сеул на 10—12 юли, както и на пленарното заседание в Лондон на 3—7 декември. Като основни цели са определени значителната подкрепа за групата от правителствени експерти към ООН за проверка на ядреното разоръжаване и за Конференцията за преглед на Договора за неразпространение на ядреното оръжие през 2020 г.

Регионални въпроси

27.

Продължаващите дипломатически усилия по отношение на Корейската народнодемократична република (КНДР) са положително развитие, което допринася за намаляване на напрежението на корейския полуостров. ЕС призовава КНДР да се ангажира твърдо в предстоящите преговори и да сложи край на своите програми за ядрено оръжие, оръжия за масово унищожение и балистични ракети по цялостен, подлежащ на проверка и необратим начин, незабавно да преустанови всички свързани с това дейности и да се върне бързо към Договора за неразпространение на ядреното оръжие и гаранциите на МААЕ, както и незабавно да подпише и ратифицира Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити.

28.

Докато КНДР не предприеме конкретни стъпки за премахване на ядреното оръжие, ЕС ще продължи стриктно да прилага действащите санкции и да насърчава всички държави да правят същото. ЕС е транспонирал всички резолюции на Съвета за сигурност на ООН, свързани с КНДР, и освен това е въвел собствен независим режим на санкции спрямо КНДР, който допълва и засилва ограничителните мерки на ООН. Общият брой на лицата, допълнително включени от ЕС в списъка на санкциите, е 59. Като част от собствения си режим на санкции ЕС замрази активите на 9 образувания. Освен това ЕС предприе активни дипломатически усилия, за да подчертае необходимостта от твърдо прилагане на всички съответни резолюции на Съвета за сигурност на ООН от всички държави – членки на ООН. Когато е необходимо, ЕС има готовност да предостави конкретна подкрепа за изграждането на капацитет във връзка със засилването на санкциите.

Конференция по разоръжаването/Договор за забрана на разпадащи се материали за ядрени оръжия или други ядрени взривни устройства

29.

ЕС продължава да бъде единен и ангажиран по отношение на подлежащото на проверка разоръжаване и контрол над оръжията въз основа на договора и изтъква, че е необходимо да се подновят многостранните усилия и да се съживи работата на органите за многостранни преговори, по-специално Конференцията по разоръжаването. ЕС приветства съществената работа, в съответствие с договорения мандат на спомагателните органи, за постигането на разбирателство в области с общи елементи, задълбочаването на техническите обсъждания и разширяването на областите на съгласие и обмислянето на ефективни мерки, включително правни инструменти за преговори, както и приемането на четири значителни доклада, които биха могли да бъдат солидна база за работа през 2019 г.

30.

Съгласно документ CD/1299 и съдържащия се в него мандат дългосрочният приоритет на ЕС в рамките на Конференцията по разоръжаването е незабавното започване на преговорите по договор за забрана на разпадащи се материали за ядрени оръжия или други ядрени взривни устройства. ЕС поздравява Канада за постигнатия консенсус в рамките на експертната подготвителна група на високо равнище по Договора за забрана на разпадащи се материали за ядрени оръжия или други ядрени взривни устройства и приветства приобщаващия консултативен процес, започнат с Резолюция 71/259 на Общото събрание на ООН, за да се вземат предвид вижданията на по-голямата част от членовете на ООН. ЕС предоставя значителна финансова помощ на Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA), за да се улесни участието на държавите от Африка, Азия, Латинска Америка и Карибския регион в консултациите и другите дейности, свързани с Договора за забрана на разпадащи се материали за ядрени оръжия или други ядрени взривни устройства. ЕС призовава всички членове на Конференцията по разоръжаване да започнат незабавно преговори по договор за забрана на разпадащи се материали за ядрени оръжия или други ядрени взривни устройства и да работят по останалите въпроси, включени в програмата. ЕС насърчава всички държави, притежаващи ядрено оръжие, които още не са го направили, да обявят и да поддържат непосредствен мораториум върху производството на разпадащи се материали за ядрени оръжия или други ядрени взривни устройства. Двете европейски ядрени държави обявиха съответните мораториуми и унищожиха или преобразуваха тези съоръжения.

ХИМИЧЕСКО ОРЪЖИЕ

31.

ЕС продължи да подкрепя Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО), за да се гарантира пълното и ефективно прилагане и всеобщото присъединяване към Конвенцията за забрана на химическото оръжие (КЗХО). На 16 април 2018 г. Съветът прие заключения, в които се изтъква отново категоричната подкрепа на ЕС за химическото разоръжаване и неразпространението и се излагат позициите на ЕС за Четвъртата специална сесия на конференцията на държавите – страни по конвенцията, за преглед на действието на КЗХО на 21–30 ноември 2018 г. В тази рамка ЕС участва активно и конструктивно в подготовката и работата на Четвъртата конференция за преглед на КЗХО с цел да се гарантира значимостта и да се повишат ефективността и капацитетът на конвенцията, включително като се вземат предвид настоящите и бъдещите предизвикателства. Въпреки липсата на консенсус по заключителния документ от конференцията за преглед ЕС запази решимостта си да подкрепя твърдо мандата и работата на ОЗХО. В това отношение ЕС приветства решенията относно програмата и бюджета на ОЗХО за 2019 г., които предоставят на техническия секретариат на ОЗХО ясна и солидна основа за справяне с многобройните задачи и предстоящите предизвикателства.

32.

Наред с това ЕС категорично подкрепи инициативата за свикване на специалната сесия на конференцията на държавите – страни по КЗХО на 26—27 юни 2018 г. с цел запазване и утвърждаване на КЗХО и на глобалната забрана за употреба на химическо оръжие. Конференцията беше подходящият отговор на многократното използване на такива оръжия от 2012 г. насам в Сирия, Ирак, Малайзия и Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия. Ето защо ЕС приветства приемането на Решение C-SS-4/DEC.3 на ОЗХО от 27 юни 2018 г., озаглавено „Преодоляване на заплахата от химическо оръжие“. В заключенията си от 28 юни Европейският съвет пое ангажимент ЕС да подкрепя прилагането на решението на специалната конференция. В този контекст ЕС проведе демарш пред голям брой държави – страни по КЗХО, като ги прикани да проявят конструктивен подход при прилагането на Решението на ОЗХО и да подкрепят успешното провеждане на четвъртата конференция за преглед на КЗХО.

33.

На 26 февруари 2018 г. Съветът прие Решение (ОВППС) 2018/294 (4), с което се удължава действието на Решение (ОВППС) 2015/259 на Съвета (5) до края на 2018 г., за да се даде възможност за пълното осъществяване на дейностите след датата, на която се прекратява действието на последното. Успоредно с това Съветът обсъди новия, седми последователен проект за решение на Съвета в подкрепа на ОЗХО с цел то да бъде прието в началото на 2019 г. С новото решение ще се удължи подкрепата на ЕС за основните дейности на ОЗХО (като национално прилагане, международно сътрудничество, универсално прилагане, програмата „Африка“) за периода 2019—2022 г. Освен това то ще допринесе съществено за осъвременяването на лабораторията на ОЗХО в Център за химия и технологии и за изпълнението на Решението на ОЗХО „Преодоляване на заплахата от химическо оръжие“.

34.

В този контекст ЕС продължи твърдо да подкрепя мисията на ОЗХО за установяване на факти и екипа за оценяване на декларацията при разследването на сведения за употребата на химическо оръжие в Сирия и в усилията за проверка на декларацията на Сирия. Във връзка с това на 10 декември 2018 г. Съветът прие Решение (ОВППС) 2018/1943 (6) за удължаване с дванадесет месеца на периода на прилагане на Решение (ОВППС) 2017/2303 (7) за предоставянето на спътникови изображения в подкрепа на операции на ОЗХО в Сирия.

35.

През октомври 2018 г. ЕС прие нов режим на ограничителни мерки за борба с употребата и разпространението на химическо оръжие, посредством Решение (ОВППС) 2018/1544 на Съвета (8) и Регламент (ЕС) 2018/1542 на Съвета (9).

БИОЛОГИЧНО ОРЪЖИЕ

36.

След проведената на 4–8 декември 2017 г. среща на държавите – страни по Конвенцията за биологичните и токсичните оръжия (КБТО), на която бе постигнато споразумение относно междусесийна работна програма, ЕС продължи да оказва силна политическа и финансова подкрепа за пълното и ефективно прилагане и универсалното приемане на конвенцията, включително чрез цялостно изпълнение от звеното за подпомагане на прилагането (ЗПП) на КБТО на четвъртата програма на ЕС за помощ, предвидена в Решение (ОВППС) 2016/51 на Съвета (10). Бяха организирани два регионални семинара в подкрепа на универсалното присъединяване към конвенцията в Африка и четири регионални семинара за насърчаване на диалога в областта на науката и технологиите сред държавите от Латинска Америка, Субсахарска Африка и Близкия изток и Северна Африка. Проведени бяха още седем семинара и обучения в държавите, които се ползват от програми за разширено подпомагане относно прилагането на конвенцията на национално равнище.

37.

Освен това ЕС взе активно и конструктивно участие в дискусиите по време на срещата на държавите — страни по конвенцията, проведена от 4 до 7 декември 2018 г. Като потвърждава отново твърдата си подкрепа за КБТО като основен стълб на основаната на правила международна система, ЕС изрази дълбокото си безпокойство във връзка с критичното финансово състояние на конвенцията и призова за спешни мерки, за да се гарантира финансовата стабилност и да се осигури правилното прилагане на междусесийната програма. ЕС приветства началото на междусесийния процес и техническите и съществените обсъждания по време на срещите на експерти по КБТО, проведени в периода 7–16 август 2018 г., и подкрепи предприемането на последващи действия от срещата на държавите—страни по конвенцията. Ето защо е окуражително, че на срещата през декември на държавите—страни по КБТО, беше постигнат консенсус относно мерките за гарантиране на финансовата стабилност и предвидимост през следващата година. Независимо от това ЕС ще следи отблизо финансовото състояние на КБТО, което ще бъде обект на преглед от срещата на държавите – страни по конвенцията през 2019 г. Същевременно буди съжаление фактът, че не беше постигнат консенсус по съществени въпроси, за да се отразят резултатите от срещата на експертите по КБТО, проведена през август 2018 г. ЕС подкрепи работата на срещите по КБТО през 2018 г., като представи работен документ и организира няколко съпътстващи прояви.

38.

От 2006 г. ЕС е предоставил значителна подкрепа за основни дейности по КБТО посредством четири последователни програми за помощ. Пето решение в подкрепа на КБТО, обхващащо периода 2019—2022 г., беше прието от Съвета през януари 2019 г. С това цялостната сума на подкрепата на ЕС за КБТО ще нарасне на почти 10 милиона евро. Това включва също финансиране на UNSGM, което позволява на Службата на ООН по въпросите на разоръжаването да изпраща разпределени квалифицирани експерти на курсове за обучение, организирани от държавите членки.

БАЛИСТИЧНИ РАКЕТИ

Хагски кодекс за поведение

39.

Хагският кодекс за поведение срещу разпространението на балистични ракети (ХКП) е резултат от усилията на международната общност да регламентира въпросите, свързани с балистичните ракети, способни да служат за носители на оръжия за масово унищожение. ХКП е единственият многостранен инструмент за прозрачност и изграждане на доверие във връзка с разпространението на балистичните ракети. От самото начало Европейският съюз категорично подкрепя кодекса. Всички държави – членки на ЕС, се присъединиха към кодекса.

40.

Чрез присъединяването си към ХКП членовете поемат доброволен политически ангажимент да уведомяват преди изстрелването на балистични ракети и космически ракети носители и за изпитателни полети. Присъединилите се държави се ангажират също да представят годишна декларация за своите политики в областта на балистичните ракети и космическите ракети носители.

41.

От подписването и влизането в сила на политически обвързващия Хагски кодекс за поведение през ноември 2002 г. в Хага, Нидерландия, броят на подписалите държави се е увеличил от 93 на 139.

42.

ЕС играе водеща роля в насърчаването и подкрепянето на универсалния характер, пълното прилагане и по-доброто функциониране, които са трите основни цели на кодекса. В продължение на повече от десетилетие Съветът на ЕС е приел поредица от решения/съвместни действия в рамките на ОВППС, които са предоставили средствата за продължаване на подкрепата на ЕС за Хагския кодекс за поведение и за неразпространението на балистични ракети като цяло. Чрез тези решения на Съвета ЕС финансира дейности за популяризиране на ХКП, включително съпътстващи прояви, научи изследвания, срещи на експерти и семинари за повишаване на осведомеността на регионално равнище. Дейностите се провеждат от парижката Фондация за стратегически изследвания (Fondation pour la Recherche Stratégique), обикновено с участието и на ротационния председател на ХКП.

43.

С новоприетото Решение (ОВППС) 2017/2370 на Съвета (11) от 18 декември 2017 г. ЕС ще продължи да насърчава присъединяването към Кодекса и в крайна сметка неговия универсален характер; да подкрепя пълното прилагане на Кодекса; да насърчава диалога между присъединилите се и неприсъединилите се държави, с оглед да се допринесе за изграждането на доверие и прозрачност, да се насърчава сдържаността и да се създаде по-голяма стабилност и сигурност за всички; да популяризира по-широко Кодекса и да повишава обществената осведоменост за рисковете и заплахите, свързани с разпространението на балистични ракети; и да проучва, по-специално чрез научни изследвания, възможностите за подобряване на Кодекса и за насърчаване на сътрудничеството между Кодекса и други имащи отношение многостранни инструменти.

Режим за контрол на ракетните технологии

44.

Режимът за контрол на ракетните технологии (РКРТ) е неформално политическо споразумение между държавите, които се стремят към ограничаване на разпространението на ракети и ракетни технологии, включително категоризирането на тези от тях, за които като цяло се смята, че са способни да пренасят ОМУ. Насоките и контролните списъци на РКРТ съставляват най-добрите международни практики за контрол на износа на свързани с ракети изделия и технологии.

45.

ЕС подкрепя приемането на едно по-категорично публично изявление, което да отразява загрижеността на международната общност във връзка с изстрелването на балистични ракети и значителното разработване на ракетни технологии от Иран и КНДР. Важен въпрос за ЕС в контекста на РКРТ продължава да бъде блокираното присъединяване на Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Румъния, Словакия, Словения и Хърватия към режима. Нещо повече, продължителната липса на председателство на режима е въпрос, който буди сериозно безпокойство.

РЕЗОЛЮЦИЯ 1540 (2004) НА СЪВЕТА ЗА СИГУРНОСТ НА ООН И НАМАЛЯВАНЕ НА ХБРЯ РИСКОВЕ

46.

Резолюция 1540 (2004) на Съвета за сигурност на ООН продължава да бъде основополагащ елемент на международната система за неразпространение. Тя е първият международен правен инструмент за решаване по интегриран и всеобхватен начин на проблема с оръжията за масово унищожение, средствата за доставянето им и свързаните с тях материали. С Резолюция 1540 (2004) на СС на ООН се установяват обвързващи задължения за всички държави. Те целят предотвратяване и възпиране на достъпа на недържавни субекти до такива оръжия и свързаните с тях материали. Приета съгласно глава VII от Устава на ООН, резолюцията изисква от всички държави да приемат необходимото законодателство, с което на недържавни участници се забранява да се сдобиват с ядрени, химически или биологични оръжия и да създадат подходящи национални механизми за контрол на свързаните с тези оръжия материали с цел предотвратяване на техния незаконен трафик. Процесът на комплексен преглед от 2016 г. на Резолюция 1540 на СС на ООН отново потвърди нейната централна роля, значимост и авторитет, както е отразено в Резолюция 2325 на СС на ООН.

47.

За да се помогне за внедряването на резултатите от комплексния преглед от 2016 г. и да се подкрепи пълното прилагане на Резолюция 1540 на СС на ООН, на 11 май 2017 г., Съветът на ЕС прие Решение (ОВППС) 2017/809 на Съвета (12) в подкрепа на изпълнението на Резолюция 1540 (2004) на Съвета за сигурност на ООН относно неразпространението на оръжия за масово унищожение и средствата за тяхното доставяне. Решението на Съвета обхваща период от 36 месеца и се изпълнява от Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (СВР на ООН) в Ню Йорк, която е възложила част от изпълнението на ОССЕ във Виена като подизпълнител. ЕС споделя целите за подпомагане на държавите при определянето на конкретната техническа помощ, подобряването на осведомеността за съответните програми за техническа помощ, както и за засилване на сътрудничеството с международните и регионалните организации в подкрепа на усилията за изграждане на национален капацитет.

48.

Инициативата за центровете на ЕС за високи постижения в областта на намаляване на ХБРЯ рискове е световна програма за изграждане на капацитет, в която участват 61 държави партньори, групирани около 8 регионални секретариата, разположени в следните региони: Африканското крайбрежие на Атлантическия океан; Централна Азия; Източна и Централна Африка; държавите от Съвета за сътрудничество в Персийския залив; Близкия изток; Северна Африка и Сахел; Югоизточна Азия; Югоизточна и Източна Европа.

49.

Центровете за високи постижения в областта на ХБРЯ се финансират по линия на Инструмента, допринасящ за стабилността и мира (IcSP), и тяхната цел е да се намаляват рисковете, свързани с ХБРЯ материали, да се укрепи готовността на държавите партньори и да се утвърждава култура на сигурност и управление. Участващите държави получават подкрепа в своите усилия за създаване на национални и регионални координационни и управленски структури на доброволна основа и съобразно регионален подход „отдолу-нагоре“. Тези платформи разработват предложения за политики и капацитет въз основа на конкретни оценки на потребностите и национални планове за действие. Те се подпомагат по няколко регионални проекта за сътрудничество, финансирани по тази инициатива и отворени за други инструменти за финансиране. От 2010 г. до днес са финансирани 66 регионални проекта. Бюджетът на инициативата за 10-годишния период, считано от 2010 г., възлиза на 250 млн. евро.

50.

Мрежата от центрове за високи постижения вече е добре развита и това позволи на ЕС да организира симулационни и полеви трансгранични учения, в т.ч. по въпроси, свързани с гражданската защита, реакцията при инциденти, биологичната сигурност и управлението на отпадъците в рамките на проекти на центровете за високи постижения, с цел подобряване на видимостта и конкретно оценяване на тяхното въздействие. Освен това инициативата е в достатъчно напреднал етап, за да подкрепи по-нататъшните действия за решаване на свързаните с управлението на сигурността въпроси от областта на киберпрестъпността, тероризма, критичните инфраструктури, фалшифицираните лекарствени продукти, хибридните заплахи и взривните вещества, както и да задълбочи сътрудничеството в сферата на ядрената криминалистика, граничния контрол и контрола върху износа на изделия с двойна употреба. Този модел от центрове за високи постижения беше приветстван и от Европейската сметна палата (13), което беше последвано от заключения на Съвета на 26 октомври 2015 г. (14)

51.

През октомври 2017 г. Комисията представи — като част от по-широк пакет от мерки за борба с тероризма — план за действие за повишаване на готовността срещу рискове, свързани със химичната, биологичната, радиологичната и ядрената сигурност. Новият план за действие, който се основава на постиженията на плана за действие на ЕС в областта на ХБРЯ материалите за периода 2010—2015 г., предлага широк кръг от мерки за подобряване на готовността, устойчивостта и координацията на равнище ЕС. Той предлага създаването на ХБРЯ архитектура на равнището на ЕС с по-голяма насоченост към сигурността, като набляга на необходимостта от по-добро използване на съществуващите ресурси и от обединяване на наличните експертни познания. В плана за действие се призовава също така за укрепване на готовността и реакцията на ЕС при ХБРЯ рискове чрез трансгранични и междусекторни обучения и учения. В него се подчертава необходимостта от включване по целесъобразност на гранични и митнически органи и военни партньори. В плана за действие се подчертава също така значението на тесните връзки между вътрешните и външните дейности, свързани с ХБРЯ сигурност, както и на сътрудничеството със специализираните многостранни организации като МААЕ, ОЗХО или Интерпол. Изпълнението на плана за действие ще бъде финансово подкрепено чрез фонд „Вътрешна сигурност – полиция“.

52.

Планът за действие в областта на ХБРЯ материали е получил научна и техническа подкрепа от редица научноизследователски проекти, финансирани по програмата „Сигурно общество“ по линия на Седмата рамкова програма,. Научните изследвания обхващат целия цикъл на управлението на кризи от превенцията до възстановяването. Дейностите по набелязване на нуждите от стандартизация биха могли да доведат до изработването на европейски стандарти. Програмата „Хоризонт 2020“ ще засили текущата научноизследователска работа в областта на ХБРЯ материалите чрез специализирани теми.

ЕКСПЕРТНИ ЦЕНТРОВЕ

53.

Въз основа на Решение 2010/430/ОВППС на Съвета (15) от 26 юли 2010 г. изпълнението на Стратегията на ЕС срещу разпространението на оръжия за масово унищожение получи активна подкрепа от Консорциума на ЕС по неразпространението, който започна работа през януари 2011 г. На 26 февруари 2018 г. Съветът прие Решение (ОВППС) 2018/299 (16), с което допълнително разширява подкрепата на ЕС за дейностите на консорциума за периода 2018—2021 г. чрез доразвиване на досегашните постижения и добавянето на нови проекти.

54.

Дейностите на консорциума осигуриха по-голяма видимост на ЕС по отношение на трети държави и гражданското общество и допринесоха значително за оформянето на политиката на ЕС в областта на неразпространението и разоръжаването. Консорциумът предоставя платформа за неформални контакти между специалистите и насърчава диалога между различните заинтересовани страни. Неговите дейности подпомогнаха повишаването на осведомеността относно предизвикателствата, произтичащи от оръжията за масово унищожение и конвенционалните оръжия. Консорциумът разполага с обширна мрежа от повече от 70 експертни центъра в цяла Европа.

55.

На 18—19 декември 2018 г. в Брюксел се проведе седмата конференция на ЕС по въпросите на неразпространението и разоръжаването, организирана от Консорциума на ЕС по неразпространението.

КОНТРОЛ НА ИЗНОСА

56.

През 2018 г. ЕС продължи редовно да актуализира своите регламенти спрямо промените в многостранните режими за контрол на износа. Във връзка с това на 10 октомври 2018 г. Европейската комисия прие делегиран регламент (17), с който се актуализира контролният списък на ЕС в съответствие с решенията, приети в рамките на многостранните режими за контрол върху износа през 2017 г., и въведе промени, напр. контрол на генетичните елементи и генетично модифицираните организми, системи и оборудване за проверка или снемане на размерите, високо енергийни клетки, софтуер за проникване и космически ракети носители.

57.

Координационната група по въпросите на изделията с двойна употреба продължи да подпомага ефективното и последователно прилагане на контрола върху износа в ЕС. Бяха въведени нови функции в „Електронната система относно изделията с двойна употреба“, които подобриха обмена на информация и техническия обмен в рамките на ЕС. ЕС постави началото на процес за установяване на насоки за съответствие на отрасъла и проведе публична консултация по въпроса в периода октомври – ноември 2018 г. Освен това ЕС започна проект за „електронно лицензиране“ в подкрепа на използването на системи за електронно лицензиране от компетентните органи. Беше публикуван годишен доклад (18), за да се гарантира прозрачност по отношение на контрола на износа и лицензионните дейности, а на 13 декември 2018 г. беше организиран форум по въпросите на контрола на износа, в който взеха участие заинтересовани страни от държавите членки, промишлеността и гражданското общество (19).

58.

Продължи прегледът на политиката на ЕС за контрол на износа. Съветът и Европейският парламент активно обсъдиха законодателното предложение на Комисията за модернизиране на контрола на износа в ЕС и адаптирането му към бързо променящите се технологични, икономически и политически условия. Европейският парламент прие позицията си на първо четене на 17 януари 2018 г., като обсъжданията в Съвета продължиха. Освен това на 19 декември 2018 г. Комисията прие законодателно предложение във връзка с несигурността, свързана с Брекзит, за смекчаване на потенциалните последици от него, в случай че не се постигне съгласие по споразумение за оттегляне (COM(2018)891).

59.

В зависимост от случая бяха съгласувани позиции и изявления на ЕС като част от подготовката за съответните заседания на режимите за контрол на износа: пленарното заседание на Групата на ядрените доставчици в Юрмала (11 – 15 юни 2018 г.) и пленарното заседание на Австралийската група в Париж (7-8 юни 2018 г.).

60.

Продължи изпълнението на партньорската програма на ЕС за контрол на износа, чиято цел е да се подобри ефективността на системите за контрол на износа на изделия с двойна употреба и свързаните с тях материали, оборудване и технологии. Понастоящем програмата обхваща 36 държави от шест региона. През 2017 г. тя беше разширена, за да се даде възможност за сътрудничество с Ливан. Две нови регионални инициативи – целевите инициативи за контрол на износа – бяха лансирани през 2017 и 2018 г. с Центъра за наука и технологии на Украйна и Международния център за наука и технологии в Казахстан, които обхващат 12 държави.

61.

Продължи интензивната координация на партньорската програма на ЕС за контрол на износа с програмата на Държавния департамент на САЩ за контрол върху износа и свързаната с него сигурност на границите. Бяха организирани съвместни семинари ЕС—САЩ за определяне на общи показатели за въздействието и координиране на помощта на място. През 2018 г. ЕС организира втория диалог относно управлението на контрола на износа – конференция с участието на четирите режима за контрол на износа с партньорски организации и държави. Организиран бе годишен летен университет в рамките на партньорската програма на ЕС за партньорите по програмите на ЕС по места относно контрола на износа. Порталът на ЕС по партньорската програма на ЕС (https://export-control.jrc.ec.europa.eu/) продължи да служи като платформа за всички европейски програми по места относно контрола на износа на военни изделия и изделия с двойна употреба, с цел да се адаптира обменът на информация спрямо отделните държави – партньори на ЕС. Програмата се финансира по линия на Инструмента, допринасящ за стабилността и мира.

КОСМИЧЕСКО ПРОСТРАНСТВО

62.

ЕС насърчи продължаването на работата по предотвратяването на надпреварата във въоръжаването в космоса (PAROS), по принципите на отговорно поведение в космоса и по прозрачността и мерките за изграждане на доверие. ЕС подкрепи работата на работната група на Комитета на ООН за мирно използване на космическото пространство (COPUOS) по дългосрочната устойчивост на дейностите в космоса. Тъй като насоките за дългосрочната устойчивост на дейностите в космоса не бяха приети през 2018 г., ЕС ще продължи да работи с всички партньори за приключване на преговорите.

63.

През юни ЕС участва с успех в заседанието на високо равнище на UNISPACE+50 на COPUOS във Виена. В изявлението си ЕС подчерта важното значение на прозрачността и мерките за изграждане на доверие и за утвърждаване в рамките на ООН на принципите за отговорно поведение в космоса. ЕС изтъкна, че е важно да се постигне съгласие по правно необвързващ инструмент, като начин за постигането на тези цели. Освен това ЕС и неговите държави членки насърчаваха сигурността и безопасността в космоса в групата на правителствените експерти относно предотвратяването на надпреварата във въоръжаването, конференцията за разоръжаването, включително нейния спомагателен орган 3, Комисията на ООН за разоръжаването и Общото събрание на ООН. ЕС ще се стреми да гарантира, че заключенията на Съвета от декември 2017 г. и февруари 2018 г. относно UNISPACE+50 ще бъдат отразени в програмата за космическото пространство до 2030 г. и в плана за изпълнението ѝ, които ще бъдат представени на Общото събрание на ООН през 2020—2021 г.

КЛАУЗИ ОТНОСНО НЕРАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА ОМУ

64.

В съответствие с политиката си за неразпространение на ОМУ и със заключенията на Съвета от 2003 г. ЕС продължи да работи по интегрирането на ангажиментите за неразпространение на ОМУ в споразумения с трети държави. Във връзка с това през 2018 г. приключиха преговорите с Меркосур по клауза относно ОМУ в новите споразумения с тази група държави. Освен това продължиха преговорите по клаузи за ОМУ за новите споразумения с Азербайджан, Чили и Киргизстан.

ДРУГИ МНОГОСТРАННИ ФОРУМИ

Г-7

65.

ЕС продължи да участва активно в срещите на Групата на директорите по въпросите на неразпространението от Г-7. През 2018 г. ЕС взе участие в срещите под председателството на Канада, в които беше отделено централно място на въпросите на неразпространението и въоръжаването, както и на постигането на по-нататъшен напредък в координирането на работата на Групата на директорите по въпросите на неразпространението от Г-7 и Глобалното партньорство срещу разпространението на оръжия и материали за масово унищожаване, по-специално чрез установяване на по-тясна връзка между политическите приоритети и дейностите по проектите.

66.

Наред с това ЕС е ангажиран с глобалното партньорство срещу разпространението на оръжия и материали за масово унищожение, по-специално чрез техническата помощ (оценка на заплахи, национални планове за действие), предоставяна в световен мащаб по линия на инициативата на ЕС за центрове за високи постижения за намаляване на химическите, биологичните, радиологичните и ядрените рискове.

СРЕЩИ В РАМКИТЕ НА ПОЛИТИЧЕСКИЯ ДИАЛОГ

67.

Специалният пратеник на ЕСВД по въпросите на разоръжаването и неразпространението проведе срещи в рамките на диалога в областта на неразпространението и разоръжаването с Бразилия, Индия, Пакистан, Руската федерация, Украйна и САЩ. Той проведе голям брой двустранни консултации с различни заинтересовани страни в рамките на значими форуми като Първи комитет на ОС на ООН, заседанието на Втория подготвителен комитет на Конференцията през 2020 г. за преглед на Договора за неразпространение, Генералната конференция на МААЕ. Бяха проведени двустранни консултации с върховния представител на ООН по въпросите на разоръжаването, с генералния директор на Организацията за забрана на химическото оръжие и други.

(1)  ОВ L 352, 23.12.2016 г., стp. 74.

(2)  ОВ L 56, 28.2.2018 г., стp. 34.

(3)  ОВ L 314, 11.12.2018 г., стp. 41.

(4)  ОВ L 55, 27.2.2018 г., стp. 58.

(5)  ОВ L 43, 18.2.2015 г., стp. 14.

(6)  ОВ L 314, 11.12.2018 г., стp. 58.

(7)  ОВ L 329, 13.12.2017 г., стp. 55.

(8)  ОВ L 259, 16.10.2018 г., стp. 25.

(9)  ОВ L 259, 16.10.2018, p. 12.

(10)  ОВ L 12, 19.1.2016 г., стp. 50.

(11)  ОВ L 337, 19.12.2017 г., стp. 28.

(12)  OJ L 121, 12.5.2017 г., стp. 39.

(13)  Специален доклад № 17/2014 на Сметната палата.

(14)  Заключения на Съвета (док. 12747/15) от 8 октомври 2015 г.

(15)  ОВ L 202, 4.8.2010 г., стp. 5.

(16)  ОВ L 56, 28.2.2018 г., стp. 46.

(17)  Вж. ОВ L 319, 14.12.2018 г., стр. 1.

(18)  http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2018/december/tradoc_157592.pdf

(19)  http://trade.ec.europa.eu/doclib/events/index.cfm?id=1951


ПРИЛОЖЕНИЕ I

OVERVIEW OF EU COUNCIL JOINT ACTIONS AND COUNCIL DECISIONS IN THE FRAMEWORK OF THE EUROPEAN UNION STRATEGY AGAINST THE PROLIFERATION OF WEAPONS OF MASS DESTRUCTION

 

Title

Objective and implementing entity

Budget and duration

1.

Council Decision (CFSP) 2018/2010 of 17 December 2018 in support of countering illicit proliferation and trafficking of small arms, light weapons (SALW) and ammunition and their impact in Latin America and the Caribbean in the framework of the EU Strategy against Illicit Firearms, Small Arms & Light Weapons and their Ammunition ‘Securing Arms, Protecting Citizens’

With this Council Decision, the EU wishes to show its support to countering illicit arms in order to prevent violence, organised crime and conflicts in the region. The Council Decision has the following specific objectives:

Strengthen physical security and management systems for national military and other institutional stockpiles through improved site security measures and inventory control;

Reinforce national capabilities for destruction of seized, excess or unsafe SALW and ammunition;

Enhance national SALW marking and tracing capacity and foment regional cooperation on tracing confiscated weapons and ammunition;

Improve SALW transfer mechanisms through national legislation, border controls, and regional coordination; and

Promote socially responsible behaviours in selected communities, targeting groups that are severely affected by armed violence, including the use of turn-in campaigns or other strategies designed to reduce local incidence of violent crimes.

Implementing agency: Organization of American States (OAS)

Budget: EUR 3 000 000

Official Journal: L 322/27 – 18.12.2018

Estimated duration of the action: 36 months

2.

Council Decision (CFSP) 2018/1939 of 10 December 2018 on Union support for the universalisation and effective implementation of the International Convention for the Suppression of Acts of Nuclear Terrorism

With this Decision, the EU is supporting one of the key elements of the global nuclear security and anti-terrorism architecture, the International Convention for the Suppression of Acts of Nuclear Terrorism (ICSANT).

The objectives of the support are to increase the number of adherents to ICSANT, to raise awareness among national policy- and decision-makers, as well as capacity-building: to help improve national legislation and to strengthen the capacity of national stakeholders, including criminal justice officials to investigate, prosecute and adjudicate cases of nuclear terrorism.

The Council Decision aims to build synergies with on-going EU projects in support for relevant international legal instruments, such as the Amendment to the Convention on the Physical Protection of Nuclear Material and UN Security Council Resolution 1540.

The Council Decision will promote the universalization and effective implementation of ICSANT through the development and maintenance of a password-protected website on all resources on ICSANT including examples of national legislation; the development of an e-learning module on ICSANT, to be translated into at least four UN official languages; the provision of relevant legislative assistance; capacity building of relevant stakeholders including criminal justice officials that could be involved in investigating, prosecuting and adjudicating cases involving nuclear and other radioactive material covered by ICSANT; holding of global and regional workshops and country visits and by the collection and dissemination of good practices.

Implementing agency: United Nations (UN) Office on Drugs and Crime (UNODC) and the UN Counter-Terrorism Centre (UNCCT)

Budget: EUR 4 999 986

Official Journal: L 314/41 – 11.12.2018

Estimated duration of the action: 36 months

3.

Council Decision (CFSP) 2018/1943 of 10 December 2018 amending Decision (CFSP) 2017/2303 in support of the continued implementation of UN Security Council Resolution 2118 (2013) and OPCW Executive Council decision EC-M-33/DEC.1 on the destruction of Syrian chemical weapons, in the framework of the implementation of the EU Strategy against proliferation of weapons of mass destruction

The duration of Decision (CFSP) 2017/2303, on the provision of satellite imagery in support of the OPCW, has been extended for 12 months. This to allow the OPCW to continue the implementation of the activities and to reach their planned objectives.

Implementing agency: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Budget: EUR 0

Official Journal: L 314/58 – 11.12.2018

4.

Council Decision (CFSP) 2018/1788 of 19 November 2018 in support of the South-Eastern and Eastern Europe Clearinghouse for the Control of Small Arms and Light Weapons (SEESAC) for the implementation of the Regional Roadmap on combating illicit arms trafficking in the Western Balkans

With a view to fighting the illicit trade in firearms and SALW in the Western Balkans, support is provided for the implementation of the ‘Regional Roadmap for a sustainable solution to the illegal possession, misuse and trafficking of SALW/firearms and their ammunition in the Western Balkans by 2024’.

This Council Decision also provides support for countering illicit arms trafficking in the Republic of Moldova, Ukraine and Belarus.

Implementing agency: South-Eastern and Eastern Europe Clearinghouse for the Control of Small Arms and Light Weapons (SEESAC)

Budget: EUR 4 002 588

Official Journal: L 293/11 – 20.11.2018

Estimated duration of the action: 36 months

5.

Council Decision (CFSP) 2018/1789 of 19 November 2018 in support of combating the illicit trade in and proliferation of small arms and light weapons in the Member States of the League of Arab States

The focus of the project is on capacity-building in Arab States for implementing the UN Programme of Actions against illicit small arms and light weapons.

Actions in the following areas are supported:

international SALW transfer control (combating illicit arms flows);

identification and disruption of sources of illicit small arms (capacity-building for law-enforcement agencies);

other measures related to small-arms control, including stockpile management, control of related supplies and security;

disarmament, demobilisation and reintegration (DDR);

provision of information relevant to illicit SALW and enhanced SALW control.

Implementing agency: League of Arab States (LAS)

Budget: EUR 2 858 550

Official Journal: L 293/24 – 20.11.2018

Estimated duration of the action: 24 months

6.

Council Decision (CFSP) 2018/298 of 26 February 2018 on Union support for the activities of the Preparatory Commission for the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction

The EU assistance is supporting universal adherence to the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty and the long term sustainability of its verification regime through outreach and capacity building.

The Council Decision continues the support for:

certified auxiliary seismic stations part of the CTBTO International Monitoring System;

the development of noble gas sampling systems through study of materials for improved adsorption of xenon;

continuing the radio-xenon background measurement campaigns in different regions of the world;

the Ensemble Prediction System to quantify uncertainties and confidence level in Atmospheric Transport Modelling (ATM) simulations;

the scientific evaluation of the increase in resolution for ATM tools;

the development of new software;

enhancing the on-site inspection noble gas processing and detection;

enhancing the automatic processing and integration capabilities in seismic, hydro-acoustic and infrasound National Data Centre-in-a-Box;

integrated outreach and capacity-building targeting State Signatories and Non-Signatories.

Implementing agency: Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO)

Budget: EUR 4 594 752

Official Journal: L 56/34 – 28.2.2018

Estimated duration of the action: 24 months

7.

Council Decision (CFSP) 2018/299 of 26 February 2018 promoting the European network of independent non-proliferation and disarmament think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against proliferation of weapons of mass destruction

Over the period 2018-2021, EU funding for the activities of the European Network of Independent Non-Proliferation and Disarmament Think Tanks will be continued.

The following objectives will be further pursued:

(a)

to encourage political and security-related dialogue and long-term discussion of measures to combat the proliferation of WMD and their delivery systems;

(b)

to provide those participating in the relevant preparatory bodies of the Council with the opportunity to consult the Network on issues related to non-proliferation and disarmament;

(c)

to constitute a useful stepping stone for non-proliferation and disarmament action by the Union and the international community;

(d)

to contribute to enhancing third countries’ awareness of proliferation and disarmament challenges and of the need to work in cooperation with the Union;

(e)

to contribute to the development of expertise and institutional capacity in non-proliferation and disarmament matters in think tanks and governments in the Union and third countries.

Implementing agency: EU Non-Proliferation Consortium

Budget: EUR 4 507 005

Official Journal: L 56/46 – 28.2.2018

Estimated duration of the action: 42 months

8.

Council Decision (CFSP) 2018/294 of 26 February 2018 amending Decision (CFSP) 2015/259 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction

The duration of Decision (CFSP) 2015/259 has been extended until December 2018, with a view to the full implementation of the activities.

Implementing agency: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Budget: EUR 0

Official Journal: L 55/58 – 27.2.2018

9.

Council Decision (CFSP) 2018/101 of 22 January 2018 on the promotion of effective arms export controls

This is a new phase of EU outreach activities in the field of arms export controls. 24 third countries in the EU close neighbourhood will receive technical assistance to improve their controls over arms transfer. In addition to promoting effective arms export controls, the objective of this Decision is to support regional cooperation, enhanced transparency and greater responsibility in line with the principles of the EU Common Position 2008/944/CFSP and the risk assessment criteria contained therein.

Implementing agency: German Federal Office for Economic Affairs and Export Control (‘BAFA’)

Budget: EUR 1 304 107

Official Journal: L 17/40 – 23.1.2018

Estimated duration of the action: 30 months

10.

Council Decision (CFSP) 2017/2370 of 18 December 2017 in support of the Hague Code of Conduct and ballistic missile non-proliferation

The contribution aims to:

a)

promote the subscription to the Code by an ever larger number of States and ultimately its universality;

b)

support the full implementation of the Code;

c)

promote dialogue among subscribing and non-subscribing States with the aim of helping to build confidence and transparency, encouraging restraint and creating more stability and security for all;

d)

reinforce the Code’s visibility and raising public awareness about the risks and threats posed by ballistic missile proliferation;

e)

explore, in particular through academic studies, possibilities of enhancing the Code and of promoting cooperation between the Code and other relevant multilateral instruments, such as the Missile Technology Control Regime, UNSCR 1540 (2004) and the United Nations Register of Objects Launched in Outer Space.

Implementing agency: Fondation pour le Recherche Stratégique

Budget: EUR 1 878 120

Official Journal: L 337/28 – 19.12.2017

Estimated duration of the action: 40 months

11.

Council Decision (CFSP) 2017/2302 of 12 December 2017 in support of the OPCW activities to assist clean-up operations at the former chemical weapons storage site in Libya

a)

The contribution aims to support the OPCW in the complete destruction of Libya’s chemical weapons stockpile subject to the verification measures provided for in the Chemical Weapons Convention. The specific objectives of the project are to:

b)

complete the full clean-up operations at the former chemical weapons storage site at Ruwagha (Al Jufra province), in an environmentally compliant manner, subject to the verification measures provided for in the Chemical Weapons Convention (CWC);

c)

increase the capacity of the Libyan National Authority (LNA), as designated pursuant to Article VII(4) of the CWC, and those engaged in destruction, decontamination, and disposal of chemical materials in Libya, and

d)

train those engaged in these efforts to collect, record, and transport soil samples in and around the Ruwagha tank farm in accordance with OPCW standards, with the use of live video feeds and sealed OPCW cameras, for compliance with the report of the Eighty-Third Session of the Executive Council.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Budget: EUR 3 035 591

Official Journal: L 329/50 – 13.12.2017

Estimated duration of the action: 20 months

12.

Council Decision (CFSP) 2017/2303 of 12 December 2017 in support of the continued implementation of UN Security Council Resolution 2118 (2013) and OPCW Executive Council decision EC-M-33/DEC.1 on the destruction of Syrian chemical weapons

The project supported through this Decision is the provision of situation-awareness products related to the security of the OPCW fact-finding mission, including the status of the road network through the delivery to OPCW of SatCen satellite imagery products.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Budget: EUR 1 003 717

Official Journal: L 329/55 – 13.12.2017

Estimated duration of the action: 12 months

13.

Council Decision (EU) 2017/2284 of 11 December 2017 to provide support to States in the African, Asia-Pacific and Latin America and Caribbean regions to participate in the high-level fissile material cut-off treaty expert preparatory group consultative process

The contribution provides support to States in the African, the Asia-Pacific and the Latin America and Caribbean regions to participate in the high-level FMCT expert preparatory group consultative process, in sub-regional workshops and expert meetings. It also aims to facilitate the transmission of knowledge between academia, civil society organisations and Member States relating to fissile materials and to establish a repository of relevant information and publications.

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA)

Budget: EUR 1 220 881

Official Journal: L 328/34 – 12.12.2017

Estimated duration of the action: 36 months

14.

Council Decision (CFSP) 2017/1252 of 11 July 2017 in support of the strengthening of chemical safety and security in Ukraine in line with the implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on the non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

Aiming to enhance peace and security in the neighbourhood of the Union by reducing the threat posed by the illicit trade of controlled and toxic chemicals in the OSCE region, in particular in Ukraine and to uphold effective multilateralism at regional level by supporting the action of the OSCE to enhance the capabilities of the competent authorities in Ukraine to prevent the illicit trade of controlled and toxic chemicals in line with obligations under UNSCR 1540, the contribution provides support for:

a)

improving Ukraine’s regulatory system on chemical safety and security;

b)

establishing a Ukrainian national reference centre to identify controlled and toxic chemicals;

c)

strengthening controls over cross-boundary movement of controlled and toxic chemicals.

Implementing agency: the OSCE Secretariat and an OSCE Project Coordinator in Ukraine

Budget: EUR 1 431 157

Official Journal: L 179/8 – 12.7.2017

Estimated duration of the action: 36 months

15.

Council Decision 2017/1195/CFSP of 4 July 2017 amending Decision 2014/129/CFSP, promoting the European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction (EU Consortium Second Extension)

Second Extension of the EU Consortium Council Decision

Implementing agency: EU Non-Proliferation Consortium

Budget: EUR 434 254

Official Journal: L 172/14 – 5.7.2017

Estimated duration of the action: 6 months

16.

Council Decision (CFSP) 2017/809 of 11 May 2017 in support of the implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on the non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

The support provided aims to help enhance the relevant national and regional efforts and capabilities, primarily through training, capacity-building and assistance facilitation in close coordination with other Union programmes and other actors involved in the implementation of UNSCR 1540 (2004); to ensure synergies and complementarity; to contribute to the practical implementation of specific recommendations of both the 2009 comprehensive review on the status of implementation of UNSCR 1540 (2004) and the outcome of the comprehensive review conducted during 2016, in particular in the areas of technical assistance, international cooperation and raising public awareness; to support the development of voluntary UNSCR 1540 (2004) national implementation action plans upon States’ request; to promote the engagement of relevant stakeholders from industry and civil society in the implementation of UNSCR 1540 (2004).

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA)

Budget: EUR 2 672 770

Official Journal: L 121/39 – 12.5.2017

Estimated duration of the action: 36 months

17.

Council Decision 2017/632/CFSP Amending Decision 2014/129/CFSP, promoting the European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction (EU Consortium First Extension)

Extending the duration of Council Decision 2014/129/CFSP to enable the full implementation of the activities contained therein.

Implementing agency: EU Non-Proliferation Consortium

Budget: no-cost extension

Official Journal: L 90/10 – 4.4.2017

Estimated duration of the action: 3 months

18.

Council Decision (CFSP) 2016/2383 of 21 December 2016 on the Union support for the International Atomic Energy Agency (IAEA) activities in the area of nuclear security and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The support provided for the nuclear security activities of the IAEA aims to:

a)

ensure the sustainability and effectiveness of support provided through previous Joint Actions and Decisions;

b)

strengthen countries indigenous nuclear security support infrastructure;

c)

strengthen countries legislative and regulatory framework;

d)

strengthen nuclear security systems and measures for nuclear and other radioactive materials;

e)

strengthen countries institutional infrastructure and capabilities to deal with nuclear and radioactive materials out of regulatory control;

f)

strengthen countries response and resilience to cybercrime and mitigate its impact on nuclear security;

g)

enhance education and training capacities in the field of nuclear security;

h)

provide focused and continuing support for the implementation and universal adherence to the Amendment to the Convention on the Physical Protection of Nuclear Material.

Implementing agency: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 9 361 204,23

Official Journal: L 352/74 – 23.12.2016

Estimated duration of the action: 36 months

19.

Council Decision (CFSP) 2016/2001 of 15 November 2016 on a Union contribution to the establishment and the secure management of a Low Enriched Uranium (LEU) Bank under the control of the International Atomic Energy Agency (IAEA) in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The contribution provides support for the safe and secure operation and management of the IAEA LEU Bank by ensuring high levels of security and safety during transport and storage, in line with the IAEA safety standards and security guidance documents. It provides support for:

a)

the safe and secure establishment of storage for the 90 tonnes of LEU;

b)

the secure transport of 90 tonnes of LEU;

c)

the long term storage of the 90 tonnes of LEU

Implementing agency: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 4 362 200

Official Journal: L 308/22 – 16.11.2016

Estimated duration of the action: 60 months after the date of the conclusion of the financing agreement

20.

Council Decision (CFSP) 2016/51 of 18 January 2016 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention (BTWC) in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The contribution provides support for:

a)

promoting universal adherence to the BTWC by encouraging States not party to better understand the benefits of joining the BTWC and getting more involved in BTWC meetings and other activities,

b)

enhancing interaction with non-governmental stakeholders on science and technology and biosafety and biosecurity,

c)

developing national capacities for BTWC implementation — in particular in developing countries, and on areas such as Articles VII and X — by improving the quality and quantity of declarations submitted under the Confidence-Building Measures system in order to enhance confidence in compliance with the BTWC,

d)

supporting the intersessional programme and the preparations for the Eighth Review Conference,

e)

strengthening the United Nations Secretary-General’s Mechanism for Investigation of Alleged Use of Chemical, Biological and Toxin Weapons (SGM),

f)

enabling tools for awareness-raising, education and engagement.

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 2 340 000

Official Journal: L 12/50 – 19.1.2016

Estimated duration of the action: 36 months from the conclusion of the financing agreement.

21.

Council Decision (CFSP) 2015/2215 of 30 November 2015 in support of UNSCR 2235 (2015), establishing an OPCW-UN joint investigative mechanism to identify the perpetrators of chemical attacks in the Syrian Arab Republic

The decision supported the OPCW and the JIM by contributing to costs associated with their activities under UNSCR 2235 (2015), with the following overall objective: identification to the greatest extent feasible of individuals, entities, groups or governments who were perpetrators, organisers, sponsors or otherwise involved in the use of chemicals, including chlorine or any other toxic chemical, as weapons in the Syrian Arab Republic, where the OPCW FFM determines or has determined that a specific incident in the Syrian Arab Republic involved or likely involved the use of chemicals, including chlorine or any other toxic chemical, as weapons.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 290 463

Official Journal: L 314/51 – 1.12.2015

Estimated duration of the action: 18 months from the conclusion of the financing agreement.

22.

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 2 295 632

Official Journal: L 314/51 – 1.12.2015

Estimated duration of the action: 18 months from the conclusion of the financing agreement.

23.

Council Decision (CFSP) 2015/1838 of 12 October 2015 amending Decision 2013/391/CFSP in support of the practical implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

Decision 2013/391/CFSP was amended as follows: (1) in Article 5, paragraph 2 was replaced by the following: ‘2.This Decision shall expire on 25 April 2016.’ (2) in the Annex, point 6 was replaced by the following: ‘6. DURATION This Decision will expire on 25 April 2016.’

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 750 000

Official Journal: L 266/96 – 13.10.2015

Duration of the action:

1)

CD 2013/391/CFSP (row 65): 24 months;

2)

CD2015/1838/CFSP: extended it until 25 April 2016.

24.

Council Decision (CFSP) 2015/1837 of 12 October 2015 on Union support for the activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The sixth Council Decision supports the CTBT Organisation, without substituting actions/projects funded through the regular budget, a) in its technical pillars to enhance the technical and scientific capacity of the PTS and b) in its capacity to promote the universal adherence and entry-into-force of the Treaty and the verification regime through training and educational activities. The projects aim to:

a)

sustain the operability of the CTBTO verification system;

b)

expand the capabilities of the Multispectral/Infrared (MSIR) system, developed by the PTS under EU Council Decision V, by adding dedicated sensors to help inspection teams detect OSI-relevant features;

c)

promote universal adherence and the entry into force of the Treaty and the long term sustainability of its verification regime through outreach activities and capacity building.

Implementing agency: The Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO).

Budget: EUR 3 024 756

Official Journal: L 266/83 – 13.10.2015

Duration of the action: 24 months from the conclusion of the financial agreement.

25.

Council Decision 2015/259/CFSP of 17 February 2015 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The EU Council Decision 2015/259/CFSP for the years 2015-17 has made available to the OPCW some EUR 2.5 mln to support:

a)

universality,

b)

national implementation,

c)

international cooperation,

d)

the Africa Programme and

e)

implementation of lessons learned from the Syrian operation.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 528 069

Official Journal: L 43/14 – 18.2.2015

Duration of the action: 36 months

26.

Council Decision (CFSP) 2015/203 of 9 February 2015 in support of the Union proposal for an international Code of Conduct for outer- space activities as a contribution to transparency and confidence building measures in outer-space activities

The objective was to promote the proposal for an international Code of Conduct on outer-space activities as a contribution to the creation of TCBMs in outer-space activities in line with UNGA Resolution A/RES/68/50, while building on the lessons-learned from Council Decision 2012/281/CFSP.

The projects supported by the EU aimed to:

a)

enhance awareness, knowledge and understanding of the proposal for an international Code of Conduct and the process led by the European Union.

b)

continue to provide a framework for the multilateral process on the proposal for an international Code of Conduct for outer-space activities, that will enable the international community to continue to engage with a view to building the widest possible consensus for adoption of the Code of Conduct, through supporting multilateral meetings for negotiations on the draft Code, and for its formal adoption.

Implementing agency: United Nations Office for Disarmament Affairs (UNODA)

Budget: EUR 775 729

Official Journal: L 33/38 – 10.2.2015

Duration of the action: 18 months

27.

Council Decision 2014/913/CFSP of 15 December 2014 in support of the HCoC and ballistic missile Non-Proliferation in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The objectives were to:

1.

Support the Hague Code of Conduct against ballistic missile proliferation and the Missile Technology Control Regime, in particular with the aim to:

a)

promote universality and the subscription to the Code by all States with ballistic missile capabilities;

b)

support the implementation and reinforce the visibility of the Code;

c)

promote adherence to the MTCR guidelines and its annex.

2.

More generally, to support a range of activities to fight against the proliferation of ballistic missiles, aimed notably at raising awareness of this threat, stepping up efforts to increase the effectiveness of multilateral instruments, building up support to initiatives to address these specific challenges and helping interested countries to reinforce nationally their relevant export control regimes.

Implementing agency: Fondation pour la Recherche Stratégique (FRS).

Budget: EUR 990 000

Official Journal: L 360/44 – 17.12.2014

Duration of the action: 30 months

28.

Council Decision 2014/129/CFSP of 10 March 2014 promoting the European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The Council Decision continued the support to the Consortium of think-tanks. It built on the achievements and experiences since 2011. New tasks were added, among which:

a)

annual international conference on non-proliferation and disarmament (3 in total; 250-300 targeted participants, international in scope, held in Brussels)

b)

annual consultative meeting on non-proliferation and disarmament (3 in total, 100 targeted participants, European in scope, held in Brussels)

c)

internet platform and production of policy papers;

d)

ad hoc seminars;

e)

help-desk facility for production within two weeks-time of up to twenty 5-10 pages policy papers on demand by EEAS;

f)

education on non-proliferation and disarmament (European online curriculum for university use to be available 24 months after the starting of the contract).

Implementing agency: The EU Non-Proliferation Consortium of Think-Tanks.

Budget: EUR 3 600 000

Official Journal: L 71/3 – 12.3.2014

Duration of the action: 36 months

29.

Council Decision 2013/726/CFSP of 9 December 2013 in support of the UNSCR 2118 (2013) and OPCW Executive Council EC-M-33/Dec 1, in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The overall objective was to support the OPCW activities by contributing to costs associated with the inspection and verification of the destruction of Syrian chemical weapons, and costs associated with activities complementary to the core mandated tasks in support of UNSCR 2118 (2013) and the OPCW Executive Council Decision of 27 September 2013 on the destruction of Syrian chemical weapons and subsequent and related resolutions and decisions. The project under the Council Decision provided situation-awareness products: satellite imagery and related information products of the EU Satellite Centre, related to the security of the OPCW-UN Joint Mission, including the status of the road network.

Implementing agency: The Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 311 842

Official Journal: L 329/41 – 10.12.2013

Duration of the action: 12 months. Extended until 30 September 2015.

Implemented.

30.

Council Decision 2013/668/CFSP of 18 November 2013 in support of World Health Organisation activities in the area of bio-safety and bio-security in the framework of the European Union Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The overall objective was to support the implementation of the BTWC focusing on the safety and security of microbial or other biological agents or toxins in laboratories and other facilities, including during transportation and to promote bio-risk reduction practices and awareness, including biosafety, biosecurity, bioethics and preparedness against intentional misuse of biological agents and toxins.

Implementing entity: The World Health Organisation (WTO).

Budget: EUR 1 727 000

Official Journal: L 310 – 20.11.2013

Duration of the action: 24 months

31.

Council Decision 2013/517/CFSP of 21 October 2013 on the Union support for the activities of the International Atomic Energy Agency in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA VI

The overall aim was to support the IAEA activities in the areas of nuclear security and verification to:

(a)

promote universal adherence to international non-proliferation and nuclear security instruments, including IAEA comprehensive safeguards agreements and additional protocols;

(b)

protect proliferation-sensitive materials and equipment and the relevant technology by providing legislative and regulatory assistance in the area of nuclear security and safeguards;

(c)

strengthen the detection of, and response to, illicit trafficking of nuclear and other radioactive materials.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 8 050 000

Official Journal: L 281/6 – 23.10.2013

Duration of the action: 36 months

32.

Council Decision 2013/391/CFSP of 22 July 2013 in support of the practical implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

The support focused on:

(a)

enhancing relevant national and regional efforts and capabilities primarily through capacity-building and assistance facilitation;

(b)

contributing to the practical implementation of specific recommendations of the 2009 Comprehensive Review of the status of implementation of UNSCR 1540 (2004), in particular in the areas of technical assistance, international cooperation and raising public awareness;

(c)

initiating, developing and implementing national action plans upon states request.

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 750 000

Official Journal: L 198 – 23.7.2013

Duration of the action: 24 months.

33.

Council Decision 2012/699/CFSP of 13 November 2012 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – CTBTO V.

The Union supported four projects, the objectives of which were to:

(a)

provide technical assistance and capacity building to State Signatories to enable them to fully participate in and contribute to the implementation of the CTBT verification system;

(b)

develop capacity for future generations of CTBT experts through the Capacity Development Initiative (CDI);

(c)

enhance the Atmospheric Transport Model (ATM);

(d)

characterise and mitigate Radio Xenon noble gases;

(e)

support the Integrated Field Exercise in 2014 (IFE14) through the development of an integrated multispectral array;

(f)

sustain certified IMS Auxiliary Seismic Stations.

Implementing entity: The Preparatory Commission of the CTBTO.

Budget: EUR 5 185 028

Official Journal: L 314 – 14.11.2012

Duration of the action: 24 months. Extended to 3 December 2015.

Implemented

34.

Council Decision 2012/423/CFSP of 23 July 2012 on support of ballistic missile non-proliferation in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction and of the Council Common Position 2003/805/CFSP

The objectives were to:

(a)

support the activities of The Hague Code of Conduct against ballistic missile proliferation, in particular with the aim to:

promote the universality of the Code and the subscription to the Code by all States with ballistic missile capabilities;

support the implementation of the Code;

reinforce the visibility of the Code on the occasion of the tenth anniversary of its signature;

(b)

support a range of activities to fight against the proliferation of ballistic missiles, step up efforts to increase the effectiveness of multilateral instruments, build up support for initiatives addressing these specific challenges and help interested countries to reinforce nationally their relevant export control regimes.

Implementing entity: Fondation pour le Recherche Stratégique (FRS).

Budget: EUR 930 000

Official Journal: L 196 – 24.7.2012

Duration of the action: 24 months. Extended to 28 March 2015.

Implemented

35.

Council Decision 2012/422/CFSP of 23 July 2012 in support of a process leading to the establishment of a zone free of nuclear weapons and all other weapons of mass destruction in the Middle East.

The objectives were to:

(a)

support the work of the Facilitator for the 2012 Conference on the establishment of a Middle East zone free of nuclear weapons and all other weapons of mass destruction;

(b)

enhance the visibility of the Union as a global actor and in the region in the field of non-proliferation;

(c)

encourage regional political and security-related dialogue within civil societies and governments, and more particularly among experts, officials and academics;

(d)

identify concrete confidence-building measures that could serve as practical steps towards the prospect of a Middle East zone free of WMD and their means of delivery;

(e)

encourage discussion on the universalization and implementation of relevant international treaties and other instruments to prevent the proliferation of WMD and their delivery systems;

(f)

discuss issues related to peaceful uses of nuclear energy and international and regional cooperation.

Implementing entity: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 352 000

Official Journal: L 196 – 24.7.2012

Duration of the action: 18 months.

A contingency amount of EUR 20 000 was given to the Arab Institute for Security Studies in Amman, Jordan for organising a meeting on the subject of the WMDFZ in the M.E. (13-14 November 2013).

Implemented.

36.

Council Decision 2012/421/CFSP of 23 July 2012 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention (BTWC), in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objectives were to:

(a)

promote universal adherence to the BTWC,

(b)

support the implementation of the BTWC and the submission of CBMs by the States Parties,

(c)

support the work of the 2012-2015 inter-sessional programme with a view to strengthening the implementation and effectiveness of the BTWC.

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 1 700 000

Official Journal: L 196 – 24.7.2012

Duration of the action: 24 months. Extended to 31 January 2015.

Implemented

37.

Council Decision 2012/281/CFSP of 29 May 2012 in the framework of the European Security Strategy in support of the Union proposal for an international Code of Conduct on outer-space activities.

The objectives were:

(a)

consultations with States, active or not yet active on space issues to discuss the proposal and to gather their views,

(b)

gathering expert support for the process of developing an international Code of Conduct for outer-space activities.

Implementing entity: United Nations Institute for Disarmament Research (UNIDIR).

Budget: EUR 1 490 000

Official Journal: L 140 – 30.5.2012

Duration of the action: 18 months. Extended to 31 July 2014.

Implemented.

38.

Council Decision 2012/166/CFSP of 23 March 2012 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — V.

The objectives were to:

(a)

enhance the capacities of States Parties in fulfilling their obligations under the CWC,

(b)

enhance the preparedness of States Parties to prevent and respond to attacks involving toxic chemicals,

(c)

enhance international cooperation in the field of chemical activities,

(d)

support the ability of the OPCW to adapt to developments in the field of science and technology,

(e)

promote universality by encouraging States not Parties to join the CWC.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 140 000

Official Journal: L 87 – 24.3.2012

Duration of the action: 24 months. Extended to 31 December 2014

Implemented

39.

Council Decision 2010/799/CFSP of 13 December 2010 in support of a process of confidence-building leading to the establishment of a zone free of weapons of mass destruction and their means of delivery in the Middle East in support of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objectives were to:

(a)

encourage regional political and security-related dialogue within civil societies and governments, and among experts, officials and academics,

(b)

identify confidence-building measures that could serve as practical steps towards the prospect of a Middle East zone free of WMD and their means of delivery,

(c)

encourage discussion on the universalization and implementation of relevant international treaties and other instruments to prevent the proliferation of WMD and their delivery systems,

(d)

discuss issues related to the peaceful uses of nuclear energy and international and regional cooperation in this regard.

Implementing entity: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 347 700

Official Journal: L 341/27 – 23.12.2012

Implemented.

40.

Council Decision 2010/585/CFSP of 27 September 2010 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA V.

The objectives were:

(a)

strengthening national legislative and regulatory infrastructures for the implementation of relevant international instruments in the areas of nuclear security and verification, including comprehensive safeguards agreements and the Additional Protocol,

(b)

assisting States in strengthening the security and control of nuclear and other radioactive materials,

(c)

strengthening States’ capabilities for detection and response to illicit trafficking in nuclear and other radioactive materials.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 9 966 000

Official Journal: L 302 – 1.10.2010

Duration of the action: 24 months. Extended to 31 December 2014.

Implemented.

41.

Council Decision 2010/430/CFSP of 26 July 2010 establishing a European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objective of this network of independent non-proliferation think tanks was to encourage political and security-related dialogue and the long-term discussion of measures to combat the WMD proliferation and their delivery systems within civil society, and among experts, researchers and academics. The support for the network focused on:

(a)

organising a kick-off meeting and an annual conference with a view to submitting a report and/or recommendations to the High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy (HR),

(b)

creating an internet platform to facilitate contacts and foster research dialogue among the network of non-proliferation think tanks.

Implementing entity: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 2 182 000

Official Journal: L 205 – 4.8.2010

Duration of the action: 36 months. Extended to 30 June 2014.

Implemented

42.

Council Decision 2010/461/CFSP of 26 July 2010 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – CTBTO IV.

The objectives were to:

(a)

improve the operation and sustainability of the auxiliary seismic stations network of the CTBT’s International Monitoring System;

(b)

improve the CTBT verification system through strengthened cooperation with the scientific community;

(c)

provide technical assistance to States Signatories in Africa and in the Latin American and Caribbean Region so as to enable them to fully participate in and contribute to the implementation of the CTBT verification system;

(d)

develop an OSI noble gas capable detection system.

Implementing entity: The Preparatory Commission of the CTBTO.

Budget: EUR 5 280 000

Official Journal: L 219 – 20.8.2010

Duration of the action: 18 months. Extended to 16 May 2014.

Implemented

43.

Council Decision 2009/569/CFSP of 27 July 2009 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction: OPCW IV.

The objective was to support universal adherence to the CWC, to promote ratification/accession to the CWC by States not Parties (signatory States as well as non-signatory States) and to support the full implementation of the CWC by the States Parties:

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 110 000

Official Journal: L 197 – 29.7.2009

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

44.

Council Decision 2008/974/CFSP of 18 December 2008 in support of the Hague Code of Conduct against ballistic missile proliferation in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The EU supported three aspects of the Code:

(a)

universality of the Code,

(b)

implementation of the Code,

(c)

improved functioning of the Code.

Implementing entity: Fondation pour le Recherche Stratégique (FRS).

Budget: EUR 1 015 000

Official Journal: L 345 – 23.12.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

45.

Council Joint Action 2008/858/CFSP of 10 November 2008 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention (BTWC), in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The overall objective was to:

(a)

support universal adherence to the BTWC,

(b)

improve implementation of the BTWC, including the submission of confidence building measures declarations, and

(c)

support the best use of the inter-sessional process 2007-2010 for the preparation of the 2011 Review Conference.

Implementing entity: United Nations Office for Disarmament Affairs (UNODA) – Geneva.

Budget: EUR 1 400 000

Official Journal: L 302 – 13.11.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

46.

Council Joint Action 2008/588/CFSP of 15 July 2008 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — CTBTO III.

The EU supported the building of capacity of the Preparatory Commission of the CTBTO in the area of verification by:

(a)

noble gas monitoring: radio-xenon measurements and data analysis,

(b)

integrating States Signatories in Africa to fully participate in and contribute to the implementation of the CTBTO monitoring and verification system.

Implementing entity: The CTBTO Preparatory Commission.

Budget: EUR 2 316 000

Official Journal: L 189 – 17.7.2008

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

47.

Council Joint Action 2008/368/CFSP of 14 May 2008 in support of the implementation of UNSCR 1540.

The projects in support of the implementation of UNSCR 1540 were six workshops aiming at enhancing the capacity of export-control officials in six sub regions: Africa, Central America, Mercosur, the Middle East and Gulf Regions, Pacific Islands and South-East Asia – to implement UNSCR 1540 in practice. The workshops were tailored for border, customs and regulatory officials and contained the main elements of an export control process including applicable laws (including national and international legal aspects), regulatory controls (including licensing provisions, end-user verification and awareness-raising programmes) and enforcement (including commodity identification, risk-assessment and detection methods).

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 475 000

Official Journal: L 127 – 15.5.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

48.

Council Joint Action 2008/314/CFSP of 14 April 2008 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction– IAEA IV.

The objectives were to:

(a)

strengthen national legislative and regulatory infrastructures for the implementation of relevant international instruments in the areas of nuclear security and verification, including comprehensive safeguards agreements and the Additional Protocol,

(b)

assist States in strengthening the security and control of nuclear and other radioactive materials,

(c)

strengthen States’ capabilities for detection and response to illicit trafficking in nuclear and other radioactive materials.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 7 703 000

Official Journal: L 107 – 17.4.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

49.

Council Joint Action 2008/307/CFSP of 14 April 2008 in support of World Health Organisation activities in the area of laboratory bio-safety and bio-security – WHO I.

The overall objective was to support the implementation of the BTWC, in particular those aspects that relate to the safety and security of microbial or other biological agents and toxins in laboratories and other facilities, including during transportation as appropriate, to prevent unauthorised access to and removal of such agents and toxins. The contribution aimed to:

(a)

promote bio-risk reduction management through regional and national outreach,

(b)

strengthen the security and laboratory management practices against biological risks.

Implementing entity: The World Health Organisation (WTO).

Budget: EUR 2 105 000

Official Journal: L 106 – 16.4.2008

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

50.

Council Joint Action 2007/753/CFSP of 19 November 2007 in support of the IAEA monitoring and verification activities in the DPRK.

The objective was to contribute to the monitoring and verification activities in the DPRK, in accordance with the Initial Actions of 13 February 2007, as agreed in the framework of the six-party-talks.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA — Department of Safeguards)

Budget: EUR 1 780 000

Official Journal: L 304 – 22.11.2007

Estimated duration of the action: 18 months. Suspension, Force majeure. Ended

51.

Council Joint Action 2007/468/CFSP of 28 June 2007 of 28 June 2007 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction CTBTO II.

The objective was to support the early entry into force of the Treaty, and the establishing of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty (CTBT) verification regime through:

(a)

improvement of the knowledge of Provisional Technical Secretariat noble gas measurements;

(b)

support for the Integrated Field Exercise 2008.

Implementing entity: The CTBTO Preparatory Commission.

Budget: EUR 1 670 000

Official Journal: L 176 – 6.7.2007

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

52.

Council Joint Action 2007/185/CFSP of 19 March 2007 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – OPCW III.

The objective was to support universal adherence to the CWC, to promote ratification/accession to the CWC by States not Parties (signatory States as well as non-signatory States) and to support the full implementation of the CWC by the States Parties. The contribution also promoted international cooperation in the field of chemical activities, as accompanying measures to the implementation of the CWC and provided support for the creation of a collaborative framework among the chemical industry, OPCW and national authorities on the 10th anniversary of the OPCW.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 700 000

Official Journal: L 85 – 27.3.2007

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

53.

Council Joint Action 2007/178/CFSP of 19 March 2007 in support of chemical weapons destruction in the Russian Federation in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – Russian Federation IV.

The objective was to assist the Russian Federation in destroying some of its chemical weapons as required by the CWC. This Joint Action supported the completion of the electricity supply infrastructure at Shchuch’ye chemical weapon destruction facility.

Implementing entity: The Ministry of Defence of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Budget: EUR 3 145 000

Official Journal: L 81 – 22.3.2007

Duration of the action: 18 months. Implemented.

54.

Council Joint Action 2006/418/CFSP of 12 June 2006 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA III.

The objective was to strengthen nuclear security in selected countries focusing on:

(a)

legislative and regulatory assistance;

(b)

strengthening the security and control of nuclear and other radioactive materials;

(c)

strengthening of countries capabilities for detection and response to illicit trafficking.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 6 995 000

Official Journal: L165 – 17.6.2006

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

55.

Council Joint Action 2006/419/CFSP of 12 June 2006 in support of the implementation of the United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The action aimed at addressing three aspects:

(a)

awareness-raising of requirements and obligations under the Resolution,

(b)

strengthening national capacities in three target regions: Africa, Latin America and Caribbean, Asia-Pacific, in drafting national reports on the implementation of UNSC Resolution 1540 (2004) and

(c)

sharing experience from the adoption of national measures required for the implementation of the Resolution.

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 195 000

Official Journal: L 165 – 17.6.2006

Duration of the action: 22 months.

Implemented.

56.

Council Joint Action 2006/243/CFSP of 20 March 2006 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in the area of training and capacity building for verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — CTBTO I.

The objective was to improve the capacity of CTBT Signatory States to fulfil their verification responsibilities and to enable them to fully benefit from participation in the treaty regime with the help of a computer-based training/self-study.

Implementing entity: The CTBTO Preparatory Commission.

Budget: EUR 1 133 000

Official Journal: L 88 – 25.3.2006

Duration of the action: 15 months. Implemented.

57.

Council Joint Action 2006/184/CFSP of 27 February 2006 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention, in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objective was to support universal adherence to the BTWC, promote accession to the BTWC by States not Party (signatory States as well as non-signatory States) and support the implementation of the BTWC by States Parties.

Implementing entity: The Graduate Institute of International Studies (GIIS), Geneva.

Budget: EUR 867 000

Official Journal: L 65 – 7.3.2006

Duration of the action: 18 months. Implemented.

58.

Council Joint Action 2005/913/CFSP of 12 December 2005 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – OPCW II.

The objective was to support universal adherence to the CWC and accession to the CWC by States not Party (signatory States as well as non-signatory States) and the implementation of the CWC by States Parties. The contribution also helped foster international cooperation.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 697 000

Official Journal: L 331 – 17.12.2005

Duration of the action: 12 months. Implemented.

59.

Council Joint Action 2005/574/CFSP of 18 July 2005 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA II.

The objectives of the contribution were to:

(a)

strengthen the physical protection of nuclear materials and other radioactive materials in use, storage and transport and of nuclear facilities;

(b)

strengthen the security of radioactive materials in non-nuclear applications;

(c)

strengthen the countries capabilities for detection and response to illicit trafficking;

(d)

provide legislative assistance for the implementation of obligations under IAEA safeguards agreements and additional protocols.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 3 914 000

Official Journal: L 193 – 23.7.2005

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

60.

Council Joint Action 2004/797/CFSP of 22 November 2004 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – OPCW I.

The objective was to: support universal adherence to the Convention on the Prohibition of the Development, Production, Stockpiling and use of Chemical Weapons and on their Destruction (CWC); promote the accession to the CWC by States not Party (signatory States as well as non-signatory States); support the implementation of the CWC by the States Parties and promote international cooperation.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 841 000

Official Journal: L 349 – 25.11.2004

Estimated duration of the action: 12 months.

Implemented.

61.

Council Joint Action 2004/796/CFSP of 22 November 2004 for the support of the physical protection of a nuclear site in the Russian Federation – Russian Federation III.

The objective was to reinforce the physical protection of nuclear sites in Russia to reduce the risk of theft of nuclear fissile material and of sabotage by improving the physical protection at the Bochvar Institute of the Russian Federal Agency for Atomic Energy (formerly MINATOM).

Implementing entity: The Federal Republic of Germany.

Budget: EUR 7 730 000

Official Journal: L 349 – 25.11.2004

Duration of the action: 36 months. Implemented.

62.

Council Joint Action 2004/495/CFSP of 17 May 2004 on support for IAEA activities under its Nuclear security programme and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction – IAEA I.

The objective was to:

(a)

strengthen the physical protection of nuclear materials and other radioactive materials in use, storage and transport and of nuclear facilities;

(b)

strengthen the security of radioactive materials in non-nuclear applications;

(c)

strengthen the countries capabilities for detection and response to illicit trafficking;

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency.

Budget: EUR 3 329 000

Official Journal: L 182 – 19.5.2004

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

63.

Council Joint Action 2003/472/CFSP of 24 June 2003 on the continuation of the European Union cooperation programme for non-proliferation and disarmament in the Russian Federation – Russian Federation II.

The Joint Action financed a unit of experts under the cooperation programme for non-proliferation and disarmament in the Russian Federation.

Implementing entity: The Russian Federation.

Budget: EUR 680 000

Official Journal: L 157 – 26.6.2003

Expired on the date of expiry of the EU Common Strategy 1999/414/CFSP on Russia.

Implemented.

64.

Council Joint Action 1999/878/CFSP of 17 December 1999 establishing a European Union Cooperation Programme for Non-proliferation and Disarmament in the Russian Federation — Russian Federation I.

The project contributed to:

(a)

a chemical weapons pilot destruction plant situated in Gorny, Saratov region, Russia;

(b)

set studies and experimental studies on plutonium transport, storage and disposition.

Implementing entity: The Russian Federation.

Budget: EUR 8 900 000

Official Journal: L 331 – 23.12.1999

Duration of the action: 48 months.

Implemented.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

OVERVIEW OF INSTRUMENT CONTRIBUTING TO STABILITY AND PEACE ICSP – CBRN 1997-2018

RISK MITIGATION AND PREPAREDNESS RELATING TO CHEMICAL, BIOLOGICAL, RADIOLOGICAL AND NUCLEAR MATERIALS OR AGENTS

Funding through ISCT-STCU

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

Administrative operating budget, supplemental budgets and projects

Retraining former weapon scientists and engineers through support for:

International Science and Technology Centre (ISTC, Moscow) and

Science and Technology Centre (STCU, Kiev)

To redirect scientists/engineers’ talents to civilian and peaceful activities through science and technological cooperation

ISTC and/or STCU

235 million

Tacis

1997-2006

15 million

8 million

7,5 million

5,0 million

4,5 million

4,0 million

4,8 million

4,0 million

IfS (AAP)

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

348-211

Enhancing regional CBRN detection capacity for the Border Guards in Ukraine and Moldova

To provide mobile chemical and RN detection equipment for the border guards

STCU

4,1 million

9.2014-9.2015

365-540

Provision of specialized CBRN equipment for first responders in the SEE CoE Region

EU CBRN CoE. CBRN equipment — SEE CoE Region

STCU

1,7 million

2016-6.2017 (tbc)

369-100

Strenghtening the national legal framework and provision of specialized training on bio-safety and bio-security in Central Asia

EU CBRN CoE. Biosafety-biosecurity in Central Asia

ISTC

5 000 000

2016-2018

378591

Funding of the 2017 ISTC Administrative Operating Budget (AOB), Supplemental Budgets (SBs), and projects

Administrative support — ISTC

ISTC

1 500 000

31.12.2021

378227

Support to the Centre of Excellence of Eastern and Central Africa in Nuclear Security — ISTC

EU CBRN CoE. Eastern and Central Africa in Nuclear Security.

ISTC

3 500 000

7.11.2019

378590

Funding of the 2017 STCU Administrative Operating Budget (AOB), Supplemental Budgets (SBs), and projects

EU CBRN CoE — Administrative support

STCU

700 000

7.11.2021

378591

Funding of the 2017 ISTC Administrative Operating Budget (AOB), Supplemental Budgets (SBs), and projects

EU CBRN CoE — Administrative support

ISTC

1 500 000

31.12.2021


Year 2008 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

145-156

Combating illicit trafficking of nuclear and radioactive materials in FSU countries (Russian Federation, Ukraine, Armenia, Moldova, Georgia, Azerbaijan and Belarus)

To supply equipment for detection of NRM at border check points as it was identified in the previous phase of the activity financed by Tacis Nuclear Safety programme, contributing thus to reduce nuclear and radiation terrorism threat

JRC

5 million

11.7.2008-12.4.2013

145-130

Assistance in export control of dual-use goods

To support the development of the legal framework and institutional capacities for the establishment and enforcement of effective export controls on dual-use items, including measures for regional cooperation with a view of contributing to the fight against the proliferation of WMD and related materials, equipment and technologies

BAFA (D)

~ 5 million

19.3.2008- 31.12.2010

145-132

Knowledge Management System on CBRN Trafficking

To improve capabilities of participating states, neighbouring countries of the EU in South-East Europe and possibly Caucasus, to combat the illicit trafficking and criminal use of CBRN materials (preparation phase to ‘EU CBRN Centres of Excellence’)

UNICRI

1 million

31.1.2008- 1.8.2010


Year 2009 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

200-523

Knowledge management system on CBRN trafficking in North Africa and selected countries in the Middle East

To develop a durable cooperation legacy in the area of trafficking of CBRN materials (preparation phase to ‘EU CBRN Centres of Excellence’)

UNICRI

1 million

16.3.2009- 15.7.2011

217-540

Strengthening bio-safety and bio-security capabilities in Central Asian countries

To address shortcomings in the safety/security practices of key biological facilities in selected countries of Central Asia; to raise the skills of the personnel working at facilities (laboratories) handling dangerous biological agents or supervising those facilities, and to provide additional equipment, as needed, to ensure an adequate level of bio-safety and security

ISTC

6,8 million

21.9.2009-21.9.2014

219-636

Combating illicit trafficking of nuclear and radioactive materials in selected FSU and Mediterranean Basin countries and preparation of border management activities in the ASEAN region

To reduce the threat of nuclear and radiation terrorism. For this purpose the assistance will be provided to the partner countries in the improvement of the technical and organisational measures for detection of nuclear and radioactive materials (NRM) illicit trafficking

JRC

6,7 million

2.12.2009- 1.12.2014

216-327

Awareness raising of exporters export control of dual-use goods

To enhance the effectiveness of export control of dual use items in the Russian Federation, with a view to contribute to the fight against the proliferation of WMD (the specific objectives will be achieved through information exchange with EU exporters, support industry and researchers for awareness raising, organisation of seminars for exporters in the regions of the Russian Federation)

Russian independent non-profit organisation for professional advancement ‘Export Control Training Centre’

1 million

1.9.2009- 1.3.2011


Year 2010 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

239-471 (UNICRI main) –239-481 (JRC main) 253-483

and 253-485 (pilot projects JRC and Univ. Milan)/250-984 (UNICRI establishment of 2 Secretariats)

CBRN Centre of Excellence – First Phase

To set up a mechanism contributing to strengthen the long-term national and regional capabilities of responsible authorities and to develop a durable cooperation legacy in the fight against the CBRN threat

UNICRI/JRC main contracts/2 pilot projects in South East Asia/first step (2 Secretariats in Caucasus and South East Asia)

5 million

May 2010- May 2012

235-364

Border monitoring activities in the Republic of Georgia, Central Asia and Afghanistan

To enhance the detection of radioactive and nuclear materials at identified borders crossing and/or nodal points in the Republic of Georgia, at Southern borders of selected Central Asian countries with Afghanistan and at the airport of Kabul

JRC

4 million

4.5.2010-4.5.2013

238-194

EpiSouth: a network for the control of health and security threats and other bio-security risks in the Mediterranean Region and South-East Europe

To increase through capacity building the bio security in the Mediterranean region and South-East Europe (10 EU + 17 non EU countries)

Istituto Superiore di Sanità, Rome (Italy)

3 million

15.10.2010- 15.4.2013

247-264 (service)

248-064 + 258-635 (supply)

Redirection of former Iraqi WMD scientists through capacity building for decommissioning of nuclear facilities, including site and radioactive waste management

To assist Iraq with redirection of scientists and engineers possessing WMD-related skills and dual-use knowledge through their engagement in a comprehensive decommissioning, dismantling and decontamination of nuclear facilities

Università degli Studi dell’Insubria (service) –

CANBERRA + NNL (supplies)

2,5 million

(1,5 mil. for service + 1,5 mil. for supplies)

Aug 2010-Aug 2013

253-484

Knowledge Management System on CBRN risk mitigation – Evolving towards CoE ‘Mediterranean Basin’

To integrate the existing Knowledge Management Systems, namely for South East Europe and for North Africa, and to prepare the evolution towards a Centre of Excellence in the Mediterranean Basin dealing with CBRN risk mitigation (preparation phase to ‘EU CBRN Centres of Excellence’)

UNICRI

0,5 million

25.11.2010- 30.4.2012

254-942

Bio-safety and bio-security improvement at the Ukrainian anti-plague station (UAPS) in Simferopol

To contribute to full implementation of the BTWC (Biological and Toxin Weapons Convention) in Ukraine, which includes the prevention of illicit access to pathogens by terrorists and other criminals

STCU

4 million

22.11.2010-21.8.2014

256-885

Assistance in export control of dual-use goods

To continue the on-going activities in this field in the already covered countries, with possible extension to other regions/countries

BAFA (D)

5 million

21.12.2010- 1.7.2013


Year 2011 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount

(EUR)

Execution period

263-555 (set-up)

273-506

(actions)

CBRN Centres of Excellence – Second phase

To set-up three to four new Centres in the Middle East and, possibly, Gulf region, Mediterranean Basin, Central Asia and Southern Africa, extend the projects in South East Asia and in Ukraine/South Caucasus and implement thematic projects in all project areas of priority 1

UNICRI

4,5 million

16,3 million

23.8.2011-28.2.2013

273-571

Enhancing the capability of the IAEA Safeguards Analytical Service (ECAS) – EU contribution to the new Nuclear Material Laboratory (NML)

To ensure that the IAEA has a strong independent analytical capability for safeguards in the decades to come by means of expansion and modernisation of the IAEA Safeguards Analytical Services

IAEA

5 million

30.11.2011- 30.11.2015

272-372 (service) and 272-424 (supplies)

Establishment of Mobile Laboratories for Pathogens up to Risk Group 4 in combination with CBRN Capacity Building in Sub-Saharan Africa

To implement two units of mobile labs to be used to perform diagnosis of up to group 4 infectious agents in sub-Saharan Africa and one ‘stand-by’ unit based in the EU for training purposes and to be deployed in other countries outside the EU where these agents are endemic or outbreaks occur

Bernhard-Nocht-Institut für Tropenmedizin (service) – supply under evaluation

3,5 million

15.12.2011- 14.12.2015

I273-572

Strengthening bio-safety and bio-security capabilities in South Caucasus and in Central Asian Countries

To raise the capabilities of State organisations in target countries responsible for bio-safety and bio-security in a way that will result in a substantial improvement of the countries’ bio-safety/security situations

UNICRI

5 million

1.1.2012- 31.12.2015

278-349

Multilateral Nuclear Assurances — EU contribution to the Low Enriched Uranium bank under the supervision of the International Atomic Energy Agency (IAEA)

To purchase a quantity of Low Enriched Uranium

IAEA

20 million

30.11.2011- 30.11.2013


Year 2012 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

285-261

CBRN protection to Ukraine in the framework of the UEFA European Football Championship 2012

To counteract nuclear and radiation terrorism threat (for these purposes the assistance should be provided to Ukraine in the improvement of the technical and organisational measures for detection of Nuclear and Radioactive Materials (NRM) illicit trafficking, including training and establishment of an expert network)

Sateilyturvakeskus

343 000

3.2012-4.2013

292-244

Supply for POL11 — Equipment Supply for CBRN protection support to Ukraine in the framework of the UEFA European Championship 2012

To enhance the CBRN security at Poland – Ukraine border with the occasion of the football championship Euro2012

Sateilyturvakeskus

307 000

5.2012-1.2014

301-327

Provision of specialised technical training to enhance the first responders’ capabilities in case of CBRN incidents

To reinforce inter-agency coordination to respond to CBRN incidents (this includes defining standard operational procedures in response to such incidents, e.g. post-incident management and site restoration)

France Expertise Internationale

699 274

12.2012-12.2014

301-675

EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence Initiative

To provide support in the implementation of the project ‘EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence’

JRC

3,5 million

10.2012-10.2014

301-740

Building capacity to identify and respond to threats from chemical, biological, radiological and nuclear substances

The European Commission is seeking external support to implement technical aspects related to the EU CBRN Risk Mitigation CoE. The overall objective of the project of which this contract will be a part is as follows: 1) Counter the threat arising from chemical, biological and radioactive or nuclear agents in particular when used in a criminal or terrorist context; 2) Improve the preparedness and response capabilities of states to unlawful or criminal acts involving CBRN agents.

Fundacion Internacional y para Iberoamerica de Administracion y Politicas Publicas

499 100

12.2012-12.2014

301-756

Contribution to the establishment and development of EU Centres of Excellence Governance — Phase II

The main aim of this assignment is to link actively technical expertise, management initiative, elements of diplomacy and of cultural sensitiveness to enhance the establishment and performance of the CoE initiative. By implementing modern and judicious governance approaches, it will in particular support capacity building and management with the right sense of ownership among actors and stakeholders at national, regional and overall levels, and correctly adapt the initiative to the challenges of CBRN risk mitigation. The initiative also aims at enhancing the visibility, acceptance and support among the EU stakeholders, both at EU and MS levels.

Association Groupe ESSEC

1 399 988

12.2012-6.2014

302-214

Regional Human Resource Development for Nuclear Safety, Security and Safeguards Management through a University Master’s Programme carried out in Thailand

To cover the tuition fees and living expenses of 10 Thai and 10 international (limited to the Southeast Asia region) students expected to enrol and graduate from the Master’s degree programme developed jointly with the US PNNL in Nuclear Safety, Security and Safeguards Management at the Chulalongkorn University of Thailand

Enconet Consulting GMBH

649 812

12.2012-12.2014

302-252

Bio-risk Management

To share the bio-risk management program developed in Thailand with the participating countries in the project

France Expertise Internationale

480 000

12.2012-12.2014

302-364

Development of a methodology for RN materials detection, management and protection of the public

To develop and manage a system for the detection of RN material from sensors located in a variety of locations such as borders, critical infrastructure, ports, airports, etc.; to recommend equipment and standard procedures to respond to RN events

France Expertise Internationale

599 830

12.2012-12.2014

302-427

Prerequisite to strengthening CBRN national legal frameworks

To increase, through capacity building the health security in the Mediterranean Area and South-East Europe Black Sea Region by enhancing and strengthening the preparedness to common health threats and bio-security risks at national and regional levels by the creation of a Network of laboratories, by strengthening the already previously created by Episouth plus (the reinforcement of relations of trust in a region is an objective and an instrument in the scope of Project’s implementation)

France Expertise Internationale

299 936

12.2012-12.2014

302-428

Knowledge development and transfer of best practice on bio-safety/bio-security/bio-risk management

To develop and transfer knowledge concerning best practice on bio-safety, bio-security and bio-risk management in this region

Università degli Studi di Roma Torvergata

434 010

12.2012-12.2014

304-799

Assistance in export control of dual-use goods

To strengthen the export control systems of partner countries, with a strong link with the Regional Centres of Excellence activities, by aligning them to the standard of the international export control regimes and treaties and therefore meeting the requirements of the UNSCR 1540 (2004)

Bundesrepublik Deutschland

3 650 000

12.2012-12.2014

305-778

‘EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence’ Coordination and CBRN Need Assessment Methodology

To support countries with improving national policies and ensuring international cooperation in the area of CBRN risk mitigation through the implementation of a Needs Assessment methodology for the Regional Secretariats and the partner countries

United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute

2 million

12.2012-6.2015

306-644

Supply of radiation detection equipment for South East Asia — LOT 1

To supply radiation detecting equipment to the various entities (border guards, custom services) from Thailand, Cambodia, Laos and the Philippines

Polimaster Instruments UAB

497 500

12.2012-3.2014

306-670

Supply of radiation detection equipment for South East Asia — LOT2

To supply radiation detecting equipment to the various entities (border guards, custom services) from Thailand, Cambodia, Laos and the Philippines

Mirion Technologies MGPI SA

241 540

12.2012-3.2014

306-675

Supply of radiation detection equipment for South East Asia — LOT 3

To supply radiation detecting equipment to the various entities (border guards, custom services) from Thailand, Cambodia, Laos and the Philippines

ENVINET AS

988 205

12.2012-10.2015

307-293

Establishment of a Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (MediPIET)

To enhance health security in the Mediterranean region by supporting capacity building for prevention and control of natural or man-made threats to health posed by communicable diseases through the start-up of a long-term Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (MediPIET)

European Centre for Disease Prevention and Control

440 000

12.2012-12.2014

307-400

Supply of radiation detection equipment for Democratic Republic of Congo- LOT1

To supply radiation detecting equipment to the Custom and Excise Administration Directorate of the Democratic Republic of Congo

Polimaster Instruments UAB

298 500

12.2012-3.2014

307-401

Supply of radiation detection equipment for Democratic Republic of Congo- LOT2

To supply radiation detecting equipment to the Custom and Excise Administration Directorate of the Democratic Republic of Congo

Mirion Technologies MGPI SA

121 660

12.2012-3.2014

307-781

Support for the border monitoring activities in the South East Asia and Democratic Republic of the Congo

To counteract nuclear and radiation terrorism threat (for this purposes, the assistance should be provided to the identified countries in the improvement of the technical and organisational measures for detection of Nuclear and Radioactive Materials (NRM) illicit trafficking, including training and establishment of an expert network)

JRC

1 650 000

12.2012-12.2015

308-512

Implementation of Projects CBRN - 3rd call: #77 #111 #114

The overall objective is the enhancement of the RN security situation in the countries of concern (with a spin-off towards chemical detection under P77). Such concern needs to be addressed in a systematic manner and with interventions at quite a few different levels. Also the ‘action radius’ of the interventions needs to be described (to assure the proper engagement of the key actors).

JRC

2,3 million

12.2012-12.2014

310-879

Network of universities and institutes for raising awareness on dual-use concerns of chemical materials

The European Commission is seeking external support to implement technical aspects related to the EU CBRN Risk Mitigation CoE. The overall objective of the project is to reinforce inter-interagency coordination to respond to CBRN incidents. This includes defining standard operational procedures in response to such incidents, e.g. post-incident management and site restoration.

Agenzia Nazionale per le Nuove Tecnologie, l’Energia e lo Sviluppo Economico Sostenibile — ENEA

721 886

12.2012-12.2014

301-675

EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence Initiative

To provide support for the implementation of the project ‘EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence’

JRC

3,5 million

10.2012- 10.2014

306-680

Second contribution to enhance the capability of the IAEA Safeguards Analytical Service (ECAS) – The New Nuclear Material Laboratory (NML)

To support IAEA in constructing and outfitting the chemistry and instrumentation laboratories of the new IAEA Safeguards Analytical Services NML for the analysis of nuclear material according to the latest standards assuring safety and measurement quality

IAEA

5 million

12.2012-12.2016


Year 2013 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

315-979

Strengthening the National CBRN Legal Framework & Provision of specialized and technical training to enhance CBRN preparedness and response capabilities

The present procedure aims at awarding a Contract that will technically implement two projects (Component 1 and Component 2) funded by the EU Instrument for Stability (Priority 1) in the framework of the Chemical, Biological, Radiological, and Nuclear — Centres of Excellence (CBRN-CoE)

France Expertise Internationale

2 699 069

9.2013-9.2016

316-496

Strengthening Capacities in CBRN Response and in Chemical and Medical Emergency

The CBRN emergency response needs to be identified and prioritised per country. Comprehensive technology solutions for detection, protection, decontamination, mitigation, containment and disposal should also be elaborated. CBRN incidents require full utilization of national resources to respond to and mitigate the consequences of such emergencies. The main responsibility in cases of CBRN emergencies falls upon first responders. It is therefore essential that countries build upon their national resources to mitigate and respond to the consequences of an emergency situation. Best-practices should thus be exchanged amongst these first responders at MIE regional level and CBRN risk mitigation knowledge developed. It should also result in increased awareness of stocks of hazardous chemical agents, their pre-cursors as this is one of the means of targeting illicit use and/or trafficking of WMD.

Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii

3 914 034

12.2013-12.2016

318-905

Support to the European Commission – Exploratory missions in Middle East/East and south Mediterranean countries/South East of Europe in the safety and security CBRN fields

To provide support to the European Commission with finding out what kind of short-term measures should be developed taken into account different situations and circumstances regionally and/or nationally (this entails assessing countries’ preparedness – risk assessment, crisis prevention and warning systems — and response mechanisms in the field of CBRN)

France Expertise Internationale

299 999

6.2013-6.2015

321-215

Strengthening Health Security at Ports, Airports and Ground crossings

To increase health security globally by providing technical guidance and tools, information and knowledge sharing, international collaboration and assisting countries in enhancing and strengthening capacities for prevention, detection, control and response to public health events related to activities at points of entry and international travel and transport, in a multi-sectoral approach, to minimize risks in association with natural or deliberate released hazards

World Health Organisation

1,5 million

7.2013-7.2015

323-494

AAF- Waste management

EU CBRN CoE.To improve the management of biologic and chemical waste in the African Atlantic Façade region and Tunisia. This includes the review of regulations and technical training on detection and sampling

Fundacion Internacional y para Iberoamerica de Administracion y Politicas Publicas

3 871 800

1.2014-6.2017

329-422

Implementation of Projects CBRN - 3rd call. Complementary actions for project: #77 #111 #114

EU CBRN CoE.The global overall scope of work is to pursue international efforts in counteracting the threat of nuclear and radiological terrorism. This project aims at supporting the development of an integrated regional nuclear safety and security systems. This will be achieved by assessing the adoption of laws and regulation in the field in order comply with international related standards for improving the security and safety of radioactive sources by encouraging the establishment of storage facilities and completion of inventories, disseminate best practices for the development of a national response plan in the participating countries. These activities are carried out under a well-coordinated approach with other donors in the region, in order not to duplicate existing efforts.

IAEA

700 047

1.2014-12.2015

332-096

Export control outreach for dual use items

This project aims to deepen support measures to improve dual use export control systems in third countries taking specific geopolitical challenges into account. The following beneficiary countries are eligible under this project: Jordan/Neighbouring Countries and Kazakhstan/Neighbouring Countries. Regional activities may include all beneficiary countries in the region. Where appropriate and in justified cases and following the demand of beneficiary countries also activities in other countries/or regions will be carried out.

Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle

2,5 million

12.2013-12.2015

332-212

Conferences associated to EU CBRN Centres of Excellence

To provide support for organising conferences and meetings in partner countries in order to enhance the inter-agency cooperation that will contribute to mitigating the risks and threats associated with Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) materials and facilities

LDK Consultants, Engineers & Planners SA

140 885,85

1.2014-1.2015

332-306

Consolidation and Extension of the CBRN Regional Centre Secretariats

EU CBRN CoE. To strengthen regional capabilities in the area of CBRN risk mitigation. It is expected that the project will promote better cooperation and coordination of countries on CBRN risk mitigation at regional and international levels (the set-up of the Regional Secretariats is meant to provide the missing infrastructure at regional level to facilitate sharing of information and experience among partner countries)

United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute

3,1 million

5.2014-10.2015

332-312

Strengthening Health Laboratories to minimize potential biological risks

To minimize potential biological risks through enhancement of laboratory biosafety, biosecurity, quality management and diagnostic capacity.

Specific objective 1: Support the development of nationally-owned laboratory policies, strategies norms and regulations

Specific objective 2: Engage institutional and individual capacity building efforts through implementation of appropriate tools, methodologies and training activities

Specific objective 3: Enhance the ability of Member States to safely and rapidly detect and respond to natural or deliberate events of national and international concern according to the IHR through support to laboratory networks

World Health Organisation

4 495 712

12.2013-12.2016

329-859

Further development and consolidation of the Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (‘MediPIET’)

To contribute to the overall objective of enhancing health security in the Mediterranean region by supporting capacity building for prevention and control of natural or man-made health threats posed by communicable diseases through the further roll-out of the Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (MediPIET)

Fundacion Internacional y para Iberoamerica de Administracion y Politicas Publicas

6,4 million

12.2013-12.2016

330-961

MEDILABSECURE

To increase, through capacity building the health security in the Mediterranean Area and South-East Europe Black Sea Region by enhancing and strengthening the preparedness to common health threats and bio-security risks at national and regional levels by the creation of a Network of laboratories, by strengthening the already previously created by Episouth plus (the reinforcement of relations of trust in a region is an objective and an instrument in the scope of Project’s implementation)

Institut Pasteur

Fondation

3 626 410

12.2013-12.2017


Year 2014 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

337-084

Elimination of Syrian Chemical Weapons of Mass destruction

To contribute to the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) Special Trust Fund that finances the activities for the complete destruction of Syrian Chemical material stockpiles

OPCW

12 million

2.2014-12.2015

343-652

Contribution to the establishment and development of EU Centres of Excellence Governance — Phase III

To support to the governance of the EU CBRN Centres of Excellence

ESSEC-IRENE-ENCO

1,5 million

9.2014-9.2016

346-176

High risk chemical facilities and risk mitigation in the AAF Region

EU CBRN CoE. Enhancing sound chemical hazard management within the African Atlantic Façade Region in order to prevent the occurrence of high risks chemical accidents

France Expertise Internationale

3 million

1.2015-12.2017

346-488

Chemical safety and security in the Central and Eastern African region

EU CBRN CoE. Enhancing sound chemical hazard management within the ECA region by strengthening the national ‘Chemical legal framework’ in order to prevent the occurrence of accident inside and around all important chemical installations, as well as to enhance Chemical preparedness and response capabilities

Gesellschaft für Anlagen und Reaktorsicherheit (GRS) MBH

2 978 000

1.2015-1.2018

347-013

EUWAM-Lab (P43)

EU CBRN CoE. Establishment of a Mobile Laboratory for in situ interventions on VHF outbreak sites in combination with CBRN Capacity Building in Western Africa

France Expertise Internationale

2 579 854,40

9.2014-9.2016

347-135

EU outreach programme for dual use items

Contribute to the creation, consolidation or updating the effective export control systems for dual use items in partner countries by continuing to offer them a long-term perspective for cooperation

France Expertise Internationale

2 249 250

9.2015-2.2017

347-634

Strengthening CBRN first response capabilities and regional cooperation in South East Europe, Southern Caucasus, Moldova and Ukraine

EU CBRN CoE. Enhance response capabilities and promote inter-agency and regional cooperation in CBRN first response in the South East Europe, Southern Caucasus, Moldova and Ukraine

Centre d’Etude de l’Energie Nucléaire Fondation d’Utilité Publique

2 953 550

1.2015-12.2017

350-752

One Health Project in Pakistan

Support the development of a structured, integrated and sustainable collaboration between the Ministry of Health and Ministry of Agriculture in Pakistan for improved risk assessments and detection, prevention and control of the spread of emerging zoonotic diseases

World Health Organization

927 608

1.2015-1.2017


Year 2015

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

355-376

EU outreach programme for dual use items — South-East Asia

Support to export control outreach in South-East Asia.

France Expertise Internationale

2 999 500

9.2015-2.2017

272-372

Establishment of Mobile Laboratories for Pathogens up to Risk Group 4 in combination with CBRN Capacity Building in sub-Saharan Africa

EU CBRN CoE — Mobile labs in sub-Saharan Africa -Extension –

BERNHARD-NOCHT-INSTITUT FUR TROPENMEDIZIN

500 000

6,2016

355-443

Enhancement of CBRN capacities of South East Asia in addressing CBRN risk mitigation concerning CBRN first response, biosafety and biosecurity, awareness raising and legal framework

EU CBRN CoE Biosafety-biosecurity in South East Asia

FUNDACION INTERNACIONAL Y PARA IBEROAMERICA DE ADMINISTRACION Y POLITICAS PUBLICAS

3 000 000,00

7.2015-7.2018

355-879

Provision of specialized CBRN equipment for training first responders

EU CBRN CoE CBRN equipment for first responders in Gabon, Mauritania, Morocco, Senegal, Burundi, Democratic Republic of Congo, Kenya and Uganda

PAUL BOYE TECHNOLOGIES SAS -FR

2 712 516,87

9.2015-9.2017

357-652

ON-SITE TECHNICAL ASSISTANCE TO THE CHEMICAL, BIOLOGICAL, RADIOLOGICAL AND NUCLEAR CENTRES OF EXCELLENCE SECRETARIATS

EU CBRN CoE On site technical assistance (Rabat, Tbilisi, Nairobi)

AGRICONSULTING EUROPE SA -BE

2 969 700,00

9.2015-9.2018

362-277

REGIONAL MANAGEMENT OF OUTBREAKS IN THE CBRN CENTRES OF EXCELLENCE PARTNER COUNTRIES OF THE AFRICAN ATLANTIC FAÇADE REGION

EU CBRN CoE Management of outbreaks in the African Atlantic Façade (pandemics)

AGENCE FRANCAISE D EXPERTISE TECHNIQUE INTERNATIONALE

3 499 600,00

1.2016-12.2018

370291

Feasibility study for the establishment of the Wildlife Forensics Training Academy in South Africa

Wildlife Forensics Training

NEDERLANDS FORENSISCH INSTITUUT

182 000

28.12.2016

359484

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

Support to GCC region

CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE FONDATION D’UTILITE PUBLIQUE

285 000

14.9.2016

355376

EU outreach programme for dual use items — South-East Asia

EU outreach programme for dual use items in South-East Asia

AGENCE FRANCAISE D’EXPERTISE TECHNIQUE INTERNATIONALE

2 999 500

28.2.2017

371715

Capacity building for medical preparedness and response to CBRN incidents — CoE Project 54

EU CBRN CoE CBRN. Capacity building for medical preparedness and response to CBRN incidents. Middle East (P54)

SUSTAINABLE CRIMINAL JUSTICE SOLUTIONS COMMUNITY INTEREST COMPANY

2 999 965

17.7.2019

365817

Annual meeting EU CBRN National Focal Points 2016

 

LDK CONSULTANTS ENGINEERS & PLANNERS SA

182 949,5

11.10.2016


Year 2016

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

384-876

Recommittement — Feasibility study for the establishment of the Wildlife Forensics Training Academy in South Africa (2015/370-291)

EU CBRN CoE

NEDERLANDS FORENSISCH INSTITUUT

NET

174 515,29

29.9.2017

38130

SEACHEM — Sound management of chemicals and their associated wastes in Southeast Asia

EU CBRN CoE. Chemical Waste management

SUSTAINABLE CRIMINAL JUSTICE SOLUTIONS

2 999 815

29.8.2020

369616

Support to the development, adoption and implementation of CBRN Needs Assessments, National and Regional CBRN Action Plans, their promotion and visibility

EU CBRN CoE. Promotion, adoption, implementation and visibility of CBRN Needs EU CBRN CoE.Assessments, National and Regional CBRN Action Plans

UNITED NATIONS INTERREGIONAL CRIMEAND JUSTICE RESEARCH INSTITUTE

2 000 000

31.8.2017

372955

ON-SITE TECHNICAL ASSISTANCE TO THE CHEMICAL, BIOLOGICAL, RADIOLOGICAL AND NUCLEAR CENTRES OF EXCELLENCE SECRETARIATS in Algiers and Tashkent

EU CBRN CoE On site technical assistance (Algiers, Amman, Tashkent)

ENCONET CONSULTING GMBH

2 130 250

10.11.2019

373918

Strenghtening cross-border capacity for control and detection of CBRN substances

EU CBRN CoE CBRN cross border security in the North of Africa and Sahel (P55)

AGENCE FRANCAISE D’EXPERTISE TECHNIQUE INTERNATIONALE

3 500 000

30.9.2019

374993

P57 ‘Strengthening crime scene forensics capabilities in investigating CBRN incidents in the South East and Eastern Europe Centres of Excellence region’

EU CBRN CoE. ‘Strengthening crime scene forensics capabilities

CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE FONDATION D’UTILITE PUBLIQUE

1 399 670

14.1.2020


Year 2017

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution Period

376203

Study on the sustainability of the EU CBRN CoE’s capacity building activities

EU CBRN CoE. Educational component.

FONDAZIONE ALESSANDRO VOLTA PER LAPROMOZIONE DELL UNIVERSITA DELLA RICERCA SCIENTIFICA DELL ALTA FORMAZIONE E DELLA CULTURA

298 900

31.3.2018

377918

Support to the EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence initiative and its mechanisms. Towards the consolidation of the regional secretariats.

EU CBRN CoE. Regional Secretariats.

UNITED NATIONS INTERREGIONAL CRIMEAND JUSTICE RESEARCH INSTITUTE

3 000 000

14.1.2018

377943

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

EU CBRN CoE.On site technical assistance (GCC region)

Senior expert

425 000

2,2019

378686

EU CBRN Centers of Excellence NFP meeting 2017

EU CBRN CoE annual international meeting.

ITALTREND C&T SPA

235 587

6.4.2017

378793

Supporting the EC organizing European Summer School 2017 and Conference in Export Control

European Summer School 2017 and Conference in Export Control

LDK CONSULTANTS ENGINEERS & PLANNERS SA

277 167

8.3.2018

378848

Assistance on evaluation of Export Control Outreach P2P program

Evaluation of P2P programme

Individual expert

20 000

17.2.2017

381687

Worldwide technical support to the EU CBRN Centers of Excellence.

EU CBRN CoE. Portal, NAQs, NAPs, technical evaluations, communication.

EC DG JRC

3 500 000

2018

381687

Administrative arrangement. Worldwide institutional technical support to the EU CBRN Centers of Excellence.

EU CBRN CoE

CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE FONDATION D’UTILITE PUBLIQUE

3 411 384

31.12.2017

384445

Technical Assistance for the implementation of the EU Export Control programme in partner countries

EU outreach programme for dual use items

CENTRE D’ETUDE DE L’ENERGIE NUCLEAIRE FONDATION D’UTILITE PUBLIQUE

297 750

6.4.2019

384614

Project development and donor coordination for the establishment of Wildlife Forensics Training Academies in Africa

EU CBRN CoE. Forensics Training

NEDERLANDS FORENSISCH INSTITUUT

NET

350 000

24.9.2018

384772

2017 International Meeting of EU CBRN CoE National Focal Points, Brussels

EU CBRN CoE annual international meeting.

LDK CONSULTANTS ENGINEERS & PLANNERS

233 799

16.2.2018

388844

P2P Summer School 2018 and other meetings in the frame of the Instrument contributing to Stability and Peace (IcSP)

EU outreach programme for dual use items

LDK CONSULTANTS ENGINEERS & PLANNERS

227 940

1.10.2018


Year 2018

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution Period

378224

P57/58 — Additional equipment — Montenegro -

EU CBRN CoE

STCU

350 000

2017-2019

384876

Feasibility study for the establishment of the Wildlife Forensics Training Academy in South Africa

EU CBRN CoE

Nederlands Forensisch Instituut

152 373

2017

386600

New African Magazine — subscription contract

EU CBRN CoE

Stirling

1 000

2017-2018

386666

Stirling Assynt Report and GT Intell Serv — subscription contract

EU CBRN CoE

TRAC

33 600

2017-2018

388380

Assistance in reporting and communication on IcSP CBRN CoE activities

EU CBRN CoE

Individual expert

20 000

2018

388397

P65 CoE CA chemical waste management

EU CBRN CoE

MICR

401 089

2017-2020

388844

2018 P2P Summer School in Export Control

EU CBRN CoE

LDK

227 940

2017-2018

390045

STCU operational grant

EU CBRN CoE

STCU

1 000 000

2018-2022

390046

ISTC operational grant

EU CBRN CoE

ISTC

2 500 000

2018-2022

390079

CBRN CoE Governance Team

EU CBRN CoE

ASSOCIATION GROUPE ESSEC

1 680 520

2018-2019

390601

P66 MEDISAFE

EU CBRN CoE

Expertise France

3 998 250

2018-2021

391059

Assistance on mapping EU security/CT actitivies

EU CBRN CoE

Individual expert

20 000

2017

391935

UNICRI

EU CBRN CoE

UNICRI

2 707 453

2018-2019

393533

Development of a pilot CBRN Centres of Excellence Research Competition

EU CBRN CoE

Fondazione Alessadnrio Volta

149 850

2018

393792

P62 OSA South East Asia

EU CBRN CoE

Business and Strategies Europe

1 198 750

2018-2021

394360

Support for Conferences and Events CBRN

EU CBRN CoE

Pomilio Blumm

1 052 346

2018-2020

395369

Assistance and support in implementation of IcSP

EU CBRN CoE

Individual expert

20 000

2018

395899

P68 Training and Tutoring

EU CBRN CoE

LDK

268 700

2018-2020

402247

P75 — Preventing biological risks increased by environmental and climate change in the Mediterranean, Black Sea and Sahel regions by strengthening institutional capacities in the context of One Health (MEDILABSECURE)

EU CBRN CoE

Institut Pasteur Fondation

2 088 964

2018-2020

402649

P76 — Preventing biological risks increased by environmental and climate change by strengthening Public Health Laboratories - (STRONGLABS)

EU CBRN CoE

WHO

1 000 000

2018-2020

402810

Funding of the 2019 ISTC Administrative Operating Budget

EU CBRN CoE

ISTC

2 500 000

2018-2023

402811

Funding of the 2019 STCU Administrative Operating Budget

EU CBRN CoE

STCU

1 000 000

2018-2023

404680

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

EU CBRN CoE

OSA

590 000

2018-2020


Top