EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0331(01)

Съобщение на Комисията Изменения в Съобщение на Комисията — Насоки за приоритетите на Комисията по прилагането на член 82 от Договора за ЕО в областта на злоупотребата с практики на отстраняване на конкуренти, наложени от предприятия с господстващо положение (текст от значение за ЕИП) 2023/C 116/01

C/2023/1923

OJ C 116, 31.3.2023, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

31.3.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 116/1


СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

Изменения в Съобщение на Комисията — Насоки за приоритетите на Комисията по прилагането на член 82 от Договора за ЕО в областта на злоупотребата с практики на отстраняване на конкуренти, наложени от предприятия с господстващо положение

(текст от значение за ЕИП)

(2023/C 116/01)

1.   

През годините правилата на Европейския съюз („ЕС“) в областта на конкуренцията имаха важна роля за защитата на конкурентния процес в рамките на вътрешния пазар на ЕС (1). Прилагането на тези правила, а именно членове 101 и 102 от Договора за функционирането на Европейския съюз („ДФЕС“), „носи ползи за Европа, като допринася за установяване на условия на равнопоставеност, при които пазарите действат в услуга на потребителите“ (2). Освен това то може да допринесе за постигането на цели, които надхвърлят благосъстоянието на потребителите, като например плурализма в едно демократично общество (3).

2.   

В този контекст е изключително важно правилата на Съюза в областта на конкуренцията да се прилагат енергично и ефективно. Това е още по-необходимо във времена на икономически затруднения и с оглед на нарастващата пазарна концентрация в различни отрасли.

3.   

Член 102 от ДФЕС забранява злоупотребата с господстващо положение от страна на предприятия, които извършват дейност на вътрешния пазар. Той има важна роля за санкциониране на поведението на предприятията с господстващо положение, които носят специална отговорност да не засягат с поведението си ефективната и ненарушена конкуренция на вътрешния пазар (4).

4.   

На 5 декември 2008 г. Комисията прие Съобщение на Комисията — Насоки за приоритетите на Комисията по прилагането на член 82 от Договора за ЕО [сега член 102 от ДФЕС] в областта на злоупотребата с практики на отстраняване на конкуренти, наложени от предприятия с господстващо положение („Насоки относно приоритетите в правоприлагането“) (5).

5.   

В това съобщение са изложени приоритетите на Комисията в правоприлагането в областта на злоупотребите с господстващо положение с цел отстраняване на конкуренти, за да се осигури по-голяма яснота и предвидимост по отношение на общата рамка за анализ на Комисията, когато определя дали да разглежда с приоритет случаи на практики за отстраняване на конкуренти (6). Насоките относно приоритетите в правоприлагането допринесоха за подобряване на прилагането на член 102 от ДФЕС с акцент върху способността на дадено поведение да навреди на конкуренцията чрез анализ на пазарната динамика, който беше описан като подход, основан на въздействието (7).

6.   

Насоките относно приоритетите в правоприлагането обаче не представляват правно твърдение и не дават тълкуване на понятието за злоупотреба с господстващо положение, а само излагат подхода на Комисията по отношение на избора на случаите, които възнамерява да разглежда с приоритет (8).

7.   

Приоритетите на Комисията в правоприлагането се промениха с течение на времето благодарение на опита, натрупан чрез нейната практиката, в която е взето предвид развитието на съдебната практика на съдилищата на Съюза (9), както и развитието на пазара. По-специално съдебната практика на съдилищата на Съюза потвърди основан на въздействието подход към член 102 от ДФЕС и изясни значението и обхвата на някои понятия, включени в Насоките относно приоритетите в правоприлагането.

8.   

С оглед на тези промени с настоящото съобщение се изменят части от Насоките относно приоритетите в правоприлагането, които вече не отразяват подхода на Комисията при определянето на приоритетното разглеждане на определени случаи. Измененията се извършват в съответствие с принципа на добра администрация и с цел повишаване на прозрачността въз основа на принципите, на които се базират действията по правоприлагане на Комисията.

9.   

Измененията на Насоките относно приоритетите в правоприлагането са изброени в приложението към настоящото съобщение.


(1)  Конкурентното право е един от компонентите за изграждането на вътрешния пазар, който „включва система, която гарантира, че няма нарушаване на конкуренцията“, вж. Протокол № 27 към Договора за Европейския съюз.

(2)  Вж. Съобщение на Комисията „Изграждане на цифровото бъдеще на Европа“ (COM(2020) 67 final), стр. 8.

(3)  Решение на Съда от 14 септември 2022 г., Google и Alphabet/Комисия (Google Android), дело T-604/18, EU:T:2022:541, точка 1028.

(4)  Решение на Съда от 6 септември 2017 г., Intel/Комисия, дело C-413/14 P, EU:C:2017:632, точка 135 и цитираната съдебна практика; решение на Съда от 19 януари 2023 г., Unilever Italia Mkt.Operations Srl/Autorita Garante della Concorrenza e del Mercato, дело C-680/20, EU:C:2023:33, точки 28 и 38.

(5)  ОВ C 45, 24.2.2009 г., стр. 7.

(6)  Насоки относно приоритетите в правоприлагането, точка 2.

(7)  Вж. Съобщение за медиите от 3 декември 2008 г., „Антитръстови мерки: благосъстоянието на потребителите в основата на борбата на Комисията срещу злоупотребите от страна на предприятия с господстващо положение“, IP/08/1877.

(8)  Решение на Съда от 6 октомври 2015 г., Post Danmark, дело C-23/14, EU:C:2015:651, точка 52.

(9)  След приемането на Насоките относно приоритетите в правоприлагането Комисията е приела 27 решения въз основа на член 102 от ДФЕС (свързани с практики за отстраняване на конкуренти), а съдилищата на Съюза са постановили 32 решения.


ПРИЛОЖЕНИЕ към СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

Изменения в Съобщение на Комисията — Насоки за приоритетите на Комисията по прилагането на член 82 от Договора за ЕО в областта на злоупотребата с практики на отстраняване на конкуренти, наложени от предприятия с господстващо положение

1.   

Като се вземе предвид опитът, придобит чрез практиката на Комисията по правоприлагане, и разясненията, предоставени от съдебната практика на съдилищата на Съюза, е целесъобразно да се поясни, че понятието „антиконкурентно препятстване“ (Насоки относно приоритетите в правоприлагането, точка 19) се отнася не само до случаите, в които поведението на предприятието с господстващо положение може да доведе до пълно изключване или маргинализиране на конкуренцията, но и до случаите, когато то може да доведе до отслабване на конкуренцията, като по този начин се засяга конкурентната структура на пазара в полза на предприятието с господстващо положение и в ущърб на потребителите. Освен това, с оглед на практиката на Комисията в областта на правоприлагането и съдебната практика на съдилищата на Съюза, е важно да се поясни, че не е целесъобразно да се използва елементът „рентабилност“ в поведението на господстващото предприятие, за да се определят приоритетите на Комисията в областта на правоприлагането, т.е. да се разглеждат приоритетно случаи само когато предприятието с господстващо положение може рентабилно да поддържа свръхконкурентни цени или рентабилно да влияе върху други параметри на конкуренцията, като например производство, иновации, разнообразие или качество на стоките или услугите. Поради това в точка 19 от Насоките относно приоритетите в правоприлагането второто изречение се заменя със следния текст:

„В настоящия документ терминът „антиконкурентно препятстване“ се използва, за да се опише ситуация, при която поведението на предприятието с господстващо положение оказва неблагоприятно въздействие върху структурата на ефективна конкуренция (1a), като по този начин позволява на господстващото предприятие да оказва отрицателно влияние, в своя полза и в ущърб на потребителите, върху различните параметри на конкуренцията, като цена, производство, иновации, разнообразие или качество на стоките или услугите (1b).

(1a)  Решение на Съда от 19 януари 2023 г., Unilever Italia Mkt.Operations Srl/Autorita Garante della Concorrenza e del Mercato, дело C-680/20, EU:C:2023:33, точка 36."

(1b)  Решение на Съда от 14 септември 2022 г., Google и Alphabet/Комисия (Google Android), дело T-604/18, EU:T:2022:541, точка 281.“"

2.   

Като се има предвид опитът, придобит чрез практиката на Комисията по правоприлагане, и разясненията, предоставени от съдебната практика на съдилищата на Съюза, не е целесъобразно, що се отнася до практиките на отстраняване на конкуренти, основани на цените, предлагани от предприятие с господстващо положение, да се преследва приоритетно само поведение, което може да доведе до излизане от пазара или маргинализация на конкуренти, които са толкова ефективни, колкото предприятието с господстващо положение, по отношение на структурата на разходите им. При определени обстоятелства източник на реална конкуренция може да са предприятия, които са по-малко ефективни от господстващото предприятие по отношение на структурата на техните разходи. Поради това, както е посочено по-долу, са направени две изменения в Насоките относно приоритетите в правоприлагането:

а)

В точка 23 от Насоките относно приоритетите в правоприлагането последното изречение се заменя със следния текст:

„С оглед избягването на антиконкурентно препятстване Комисията обикновено се намесва, когато разглежданата практика е в състояние или вече е възпрепятствала конкуренцията с предприятия, които се считат за толкова ефикасни, колкото и господстващото предприятие (1).

(1)  Решение на Съда от 3 юли 1991 г., AKZO Chemie/Комисията, дело 62/86, EU:C:1991:286, точка 72, където във връзка с фиксирането на цените под средните общи разходи (СОР) Съдът на ЕС се произнесе по следния начин: „Такива цени могат да отстранят от пазара предприятия, които са може би толкова ефикасни, колкото и господстващото предприятие, но които поради по-малките си финансови възможности не са в състояние да се противопоставят на организираната срещу тях конкуренция“; вж. също решение на Съда от 10 април 2008 г., Deutsche Telekom/Комисия, T-271/03, EU:T:2008:101, точка 194, потвърдено от Съда след обжалване (вж. решение от 14 октомври 2010 г., Deutsche Telekom AG/Комисия, C-280/08 P, EU:C:2010:603). Съдът е признал, че понятието „толкова ефикасен“ конкурент се отнася до ефикасността и привлекателността за потребителите от гледна точка, наред с другото, на цената, избора, качеството или иновациите, вж. решение на Съда от 6 септември 2017 г., Intel Corp./Комисия, C-413/14 P, EU:C:2017:632, точка 134 и решение на Съда от 19 януари 2023 г., Unilever Italia Mkt. Operations, C-680/20, EU:C:2023:33, точка 37.“"

б)

В точка 24 от Насоките относно приоритетите в правоприлагането първото изречение се заменя със следния текст:

„В същото време Комисията признава, че при някои обстоятелства по-малко ефикасен конкурент също може да упражни натиск, който трябва да бъде взет под внимание, когато се преценява дали определена практика, основана на цените, води до антиконкурентно препятстване (1a).

(1a)  Решение на Съда от 6 октомври 2015 г., Post Danmark A/S / Konkurrencerådet, C-23/14, EU:C:2015:651, точки 59—60; решение на Съда от 19 януари 2023 г., Unilever Italia Mkt. Operations, C-680/20, EU:C:2023:33, точка 57.“"

3.   

Както стана ясно от практиката на Комисията по правоприлагане и разясненията, предоставени от съдебната практика на съдилищата на Съюза, „тестът за толкова ефикасен конкурент“ по отношение на цените и разходите е само един от многото методи за оценка, заедно с всички други относими обстоятелства, дали дадено поведение може да породи отстраняващ ефект. Съдът също така поясни, че използването на „тест за толкова ефикасен конкурент“ е незадължително и че тест от такова естество може да бъде неподходящ в зависимост от вида практика или съответната динамика на пазара (2). Следователно повсеместното използване на такъв тест за определяне на това кои случаи на практики на отстраняване на конкуренти, основани на цените, да бъдат разглеждани приоритетно, не е оправдано и, ако се извърши такъв тест, резултатите от него следва във всеки случай да бъдат оценени заедно с всички други съответни обстоятелства. Поради това, както е посочено по-долу, са направени две изменения в Насоките относно приоритетите в правоприлагането:

а)

В точка 25 от Насоките относно приоритетите в правоприлагането първото изречение се заменя със следния текст:

„За да определи дали дори и един хипотетичен конкурент, толкова ефикасен, колкото господстващото предприятие по отношение на разходите, е вероятно да бъде блокиран от въпросната практика, Комисията може да провери икономическите данни, свързани с разходите и продажните цени, и най-вече дали господстващото предприятие предлага цени, които не покриват разходите (1b).

(1b)  Решение на Съда от 6 октомври 2015 г., Post Danmark A/S / Konkurrencerådet, C-23/14, EU:C:2015:651, точка 61; решение на Съда от 6 септември 2017 г., Intel Corp./Европейската комисия, C-413/14 P, EU:C:2017:632, точка 141; решение на Съда от 14 септември 2022 г., Google и Alphabet/Комисията (Google Android), T-604/18, EU:T:2022:541, точка 643; решение на Съда от 19 януари 2023 г., Unilever Italia Mkt. Operations, C-680/20, EU:C:2023:33, точки 57, 58 и 62.“"

б)

Точка 27 от Насоките относно приоритетите в правоприлагането се заменя със следния текст:

„Когато анализира данни, за да прецени дали равностоен по ефикасност конкурент може да се конкурира ефективно с ценовото поведение на господстващото предприятие, Комисията ще включи този анализ в общата оценка на антиконкурентното препятстване (вж. раздел Б по-горе), като вземе предвид други съответни количествени и/или качествени доказателства (4).

(4)  Решение на Съда от 30 януари 2020 г., Generics (UK) и др., C-307/18, EU:C:2020:52, точка 154; решение на Съда от 29 март 2012 г., Telefónica и Telefónica de España/Комисията, T-336/07, EU:T:2012:172, точка 175; решение на Съда от 14 октомври 2010 г., Deutsche Telekom/Комисията, C-280/08 P, EU:C:2010:603, точка 175; решение на Съда от 17 февруари 2011 г., TeliaSonera Sverige, C-52/09, EU:C:2011:83, точка 28.“"

4.   

Като се вземе предвид опитът, натрупан чрез практиката на Комисията за правоприлагане по отношение на достъпа до производствени ресурси или активи на господстващото предприятие, и разясненията, предоставени от съдебната практика на съдилищата на Съюза относно такъв достъп, е важно да се разграничат ситуациите на пълен отказ за доставка от случаите, в които господстващото предприятие подлага достъпа на несправедливи условия („конструктивен отказ за доставка“). В ситуации на конструктивен отказ за доставка не е целесъобразно приоритетно да се разглеждат само случаите, свързани с предоставянето на крайно необходим производствени ресурси или достъпа до съществено съоръжение. Това е в съответствие със съдебната практика на съдилищата на Съюза, с която стана ясно, че такива случаи не могат да бъдат приравнени с пълен отказ за доставка и следователно критерият за необходимост на въпросната стока или услуга не се прилага (3).

Поради това в точка 79 от Насоките относно приоритетите за правоприлагане последните две изречения се заличават.

5.   

Като се има предвид опитът, придобит чрез практиката на Комисията по правоприлагане, и разясненията, предоставени от съдебната практика на съдилищата на Съюза, не е целесъобразно приоритетно да се разглеждат случаи на свиване на маржовете само когато тези случаи включват продукт или услуга, които са обективно необходими, за да могат да се конкурират ефективно на пазара надолу по веригата. Това е в съответствие със съдебната практика на съдилищата на Съюза, в която е пояснено, че свиването на маржовете не е вид отказ за доставка, а самостоятелна форма на злоупотреба, която подлежи на други критерии за оценка. Поради това, както е посочено по-долу, са направени четири изменения на Насоките относно приоритетите в правоприлагането.

а)

Заглавието, предшестващо точка 75 от Насоките относно приоритетите в правоприлагането, се заменя със следното заглавие:

„Г. Отказ за доставка“;

б)

Точка 80, включително бележки под линия 8 и 9, се заличава;

в)

Точки 81—90 се преномерират, както следва:

Точка 81 се преномерира на точка 80; Точка 82 се преномерира на точка 81; Точка 83 се преномерира на точка 82; Точка 84 се преномерира на точка 83; Точка 85 се преномерира на точка 84; Точка 86 се преномерира на точка 85; Точка 87 се преномерира на точка 86; Точка 88 се преномерира на точка 87; Точка 89 се преномерира на точка 88; Точка 90 се преномерира на точка 89.

г)

След новата точка 89 от Насоките относно приоритетите за правоприлагане се вмъкват следното заглавие и точка 90:

„Д.   Свиване на маржовете“

„90.

Господстващото предприятие може да изиска такава цена за продукта на пазара нагоре по веригата, в сравнение с цената, по която продава на пазара надолу по веригата (3), че дори и равностоен по ефективност конкурент да не може да търгува рентабилно и трайно на пазара надолу по веригата (така нареченото „свиване на маржовете“) (4). В случаите на свиване на маржовете Комисията обикновено ще използва СДПР на отделите надолу по веригата на интегрираното господстващо предприятие като базата за сравнение, за да определи разходите на равностоен по ефективност конкурент (5).

(3)  Това включва и ситуация, в която интегрирано предприятие, което продава система от допълващи се продукти, продава непакетно един от допълващите се продукти на конкурент, който произвежда другия допълващ се продукт."

(4)  Това поведение представлява самостоятелна форма на злоупотреба, различна от тази на отказа за доставка, решение на Съда от 17 февруари 2011 г., TeliaSonera Sverige, C-52/09, EU:C:2011:83, точка 56."

(5)  В някои случаи обаче СДПР на неинтегриран конкурент надолу по веригата могат да бъдат използвани като база за сравнение, когато например е невъзможно ясно да се разграничат разходите на господстващото предприятие нагоре и надолу по веригата.“"


(1a)  Решение на Съда от 19 януари 2023 г., Unilever Italia Mkt.Operations Srl/Autorita Garante della Concorrenza e del Mercato, дело C-680/20, EU:C:2023:33, точка 36.

(1b)  Решение на Съда от 14 септември 2022 г., Google и Alphabet/Комисия (Google Android), дело T-604/18, EU:T:2022:541, точка 281.“

(1)  Решение на Съда от 3 юли 1991 г., AKZO Chemie/Комисията, дело 62/86, EU:C:1991:286, точка 72, където във връзка с фиксирането на цените под средните общи разходи (СОР) Съдът на ЕС се произнесе по следния начин: „Такива цени могат да отстранят от пазара предприятия, които са може би толкова ефикасни, колкото и господстващото предприятие, но които поради по-малките си финансови възможности не са в състояние да се противопоставят на организираната срещу тях конкуренция“; вж. също решение на Съда от 10 април 2008 г., Deutsche Telekom/Комисия, T-271/03, EU:T:2008:101, точка 194, потвърдено от Съда след обжалване (вж. решение от 14 октомври 2010 г., Deutsche Telekom AG/Комисия, C-280/08 P, EU:C:2010:603). Съдът е признал, че понятието „толкова ефикасен“ конкурент се отнася до ефикасността и привлекателността за потребителите от гледна точка, наред с другото, на цената, избора, качеството или иновациите, вж. решение на Съда от 6 септември 2017 г., Intel Corp./Комисия, C-413/14 P, EU:C:2017:632, точка 134 и решение на Съда от 19 януари 2023 г., Unilever Italia Mkt. Operations, C-680/20, EU:C:2023:33, точка 37.“

(1a)  Решение на Съда от 6 октомври 2015 г., Post Danmark A/S / Konkurrencerådet, C-23/14, EU:C:2015:651, точки 59—60; решение на Съда от 19 януари 2023 г., Unilever Italia Mkt. Operations, C-680/20, EU:C:2023:33, точка 57.“

(1b)  Решение на Съда от 6 октомври 2015 г., Post Danmark A/S / Konkurrencerådet, C-23/14, EU:C:2015:651, точка 61; решение на Съда от 6 септември 2017 г., Intel Corp./Европейската комисия, C-413/14 P, EU:C:2017:632, точка 141; решение на Съда от 14 септември 2022 г., Google и Alphabet/Комисията (Google Android), T-604/18, EU:T:2022:541, точка 643; решение на Съда от 19 януари 2023 г., Unilever Italia Mkt. Operations, C-680/20, EU:C:2023:33, точки 57, 58 и 62.“

(4)  Решение на Съда от 30 януари 2020 г., Generics (UK) и др., C-307/18, EU:C:2020:52, точка 154; решение на Съда от 29 март 2012 г., Telefónica и Telefónica de España/Комисията, T-336/07, EU:T:2012:172, точка 175; решение на Съда от 14 октомври 2010 г., Deutsche Telekom/Комисията, C-280/08 P, EU:C:2010:603, точка 175; решение на Съда от 17 февруари 2011 г., TeliaSonera Sverige, C-52/09, EU:C:2011:83, точка 28.“

(3)  Това включва и ситуация, в която интегрирано предприятие, което продава система от допълващи се продукти, продава непакетно един от допълващите се продукти на конкурент, който произвежда другия допълващ се продукт.

(4)  Това поведение представлява самостоятелна форма на злоупотреба, различна от тази на отказа за доставка, решение на Съда от 17 февруари 2011 г., TeliaSonera Sverige, C-52/09, EU:C:2011:83, точка 56.

(5)  В някои случаи обаче СДПР на неинтегриран конкурент надолу по веригата могат да бъдат използвани като база за сравнение, когато например е невъзможно ясно да се разграничат разходите на господстващото предприятие нагоре и надолу по веригата.““


(2)  Вж. напр. решение на Съда от 19 януари 2023 г., Unilever Italia Mkt.Operations/Autorita Garante della Concorrenza e del Mercato, дело C-680/20, EU:C:2023:33, точки 57—58.

(3)  Решение на Съда от 25 март 2021 г., Slovak Telekom/Комисията (Slovak Telekom), дело C-165/19 P, EU:C:2021:239, точки 50—51, и решение на Съда от 12 февруари 2023 г., Lietuvos geležinkeliai AB/Европейската комисия, дело C-42/21 P, EU:C:2023:12, точки 81—84 и 91.


Top