EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0393

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно третирането на собствения капитал на централен контрагент в инструмента за обезценяване и преобразуване съгласно Регламент (ЕС) 2021/23

COM/2022/393 final

Брюксел, 10.8.2022

COM(2022) 393 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно третирането на собствения капитал на централен контрагент в инструмента за обезценяване и преобразуване съгласно Регламент (ЕС) 2021/23


ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно третирането на собствения капитал на централен контрагент в инструмента за обезценяване и преобразуване съгласно Регламент (ЕС) 2021/23

1.    Въведение

С член 96, четвърта алинея от Регламент (ЕС) 2021/23 относно рамка за възстановяване и преструктуриране на централни контрагенти 1 (РВПЦК) Комисията се задължава да докладва на Европейския парламент и на Съвета до 31 декември 2021 г. относно прилагането на член 27, параграф 7 от РВПЦК. От Комисията се изисква да оцени необходимостта от допълнителни изменения по отношение на прилагането на инструмента за обезценяване и преобразуване в случай на преструктуриране на централен контрагент (ЦК) в комбинация с други инструменти за преструктуриране, които водят до финансови загуби за клиринговите членове. Неотдавнашните сътресения на пазара показаха, че Регламент (ЕС) № 648/2012 относно извънборсовите 2 деривати, централните контрагенти и регистрите на транзакции 3 е допринесъл за повишаване на устойчивостта на ЦК и на финансовите пазари като цяло спрямо многобройните рискове, които се обработват и концентрират в ЦК. Въпреки това с оглед на сериозното въздействие върху финансовата стабилност, което биха имали финансовите затруднения или неизпълнението на задълженията на ЦК, РВПЦК ще повиши готовността на ЦК и публичните органи за такива екстремни сценарии.

В настоящия доклад се вземат предвид завършената и текущата работа на Съвета за финансова стабилност (СФС) и приносът на членовете на Групата за управление на кризи на ЦК от ЕС. В оценката се вземат предвид и позициите на заинтересованите страни от отрасъла.

2.    Какво представляват инструментите за преструктуриране?

Инструментът за обезценяване и преобразуване е един от четирите инструмента за преструктуриране, предлагани от РВПЦК на органите за преструктуриране, за да се гарантира постигането на целите на преструктурирането. Тези цели включват:

-осигуряване на непрекъснатост на критичните функции и връзки на ЦК с други инфраструктури на финансовите пазари;

-избягване на значителни неблагоприятни последици за финансовата система на ЕС;

-защита на публичните средства, като се свеждат до минимум зависимостта от извънредна публична финансова подкрепа и потенциалният риск от загуби за данъкоплатците.

Останалите три инструмента за преструктуриране са инструментите за разпределяне на позициите и загубите, инструментът за продажба на стопанска дейност и инструментът „мостов ЦК“.

Инструментите за разпределяне на позициите и загубите могат да се използват за прекратяване на договори, намаляване на стойността на приходите, дължими от ЦК на клирингови членове, които не са в неизпълнение, и упражняване на искания на парични средства при преструктуриране. С исканията на парични средства се изисква клиринговите членове, които не са в неизпълнение, да направят парична вноска в ЦК.

Инструментът за продажба на стопанска дейност може да се използва за прехвърляне към купувач на инструменти на собственост, емитирани от ЦК, или всякакви активи, задължения във връзка с права или пасиви на ЦК без съгласието на акционерите или трета страна.

Инструментът „мостов ЦК“ може да се използва за прехвърляне към мостов ЦК на инструменти на собственост, емитирани от ЦК, или всякакви активи, задължения във връзка с права или пасиви на ЦК без съгласието на акционерите или трета страна. Мостовият ЦК е юридическо лице, контролирано от органа за преструктуриране и притежавано изцяло или частично от публичен орган.

Инструментът за обезценяване и преобразуване може да се използва за обезценяване и преобразуване на инструменти на собственост, дългови инструменти и други необезпечени задължения. Определени задължения са изключени от обхвата на този инструмент, включително тези към служители, търговски кредитори, други ЦК и централни банки, както и първоначалните допълнителни обезпечения.

При обезценяването се поемат загуби, понесени от ЦК, като след това чрез преобразуването се извършва рекапитализация на ЦК. Това гарантира, че капиталовите изисквания — съгласно Регламент (ЕС) № 648/2012 относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на транзакции — отново са изпълнени.

3.    Какво се изисква съгласно член 27, параграф 7 от РВПЦК?

Съгласно член 27, параграф 7 от РВПЦК органът за преструктуриране трябва да обезценява и преобразува всички инструменти на собственост, дългови инструменти и други необезпечени задължения непосредствено преди или заедно с прилагането на друг инструмент за преструктуриране. Това не се изисква, ако се прилага различна последователност, която би свела до минимум отклоненията от принципа за справедливо третиране на кредиторите и би довела до по-успешно постигане на целите на преструктурирането.

Принципът за справедливо третиране на кредиторите е защитен механизъм, предвиден в член 60 от РВПЦК. С него се гарантира, че при преструктуриране акционерите, клиринговите членове и други кредитори не понасят загуби в по-голяма степен, отколкото биха понесли, ако ЦК е бил ликвидиран чрез обичайно производство по несъстоятелност, след пълното прилагане на приложимите договорни задължения и други механизми в неговите оперативни правила („съпоставителен сценарий съгласно принципа за справедливо третиране на кредиторите“). Това се постига благодарение на независима оценка, при която действителното им третиране, получено при преструктуриране, се сравнява с тяхното хипотетично третиране при несъстоятелност. Ако тази оценка покаже, че кредиторите е трябвало да понесат по-големи загуби, те имат право на изплащане на разликата. Понастоящем Европейският орган за ценни книжа и пазари разработва регулаторни технически стандарти за допълнително уточняване на методиката за извършване на оценката.

В съображение 96 от РВПЦК се пояснява, че притежателите на акции на ЦК следва да поемат първи загубите при преструктуриране по начин, който свежда до минимум риска от съдебно оспорване съгласно принципа за справедливо третиране на кредиторите. Като се позовават на текущата работа в международните органи по стандартизация (вж. раздел 4), Европейският парламент и Съветът поискаха от Комисията след приключването на тази работа да направи преглед на начина, по който се прилагат правилата за обезценяване на собствения капитал.

Поради това настоящият доклад обхваща третирането на собствения капитал на ЦК при преструктуриране и неговото взаимодействие със съпоставителния сценарий съгласно принципа за справедливо третиране на кредиторите. В член 27, параграф 7 от РВПЦК се приема, че при преструктуриране загубите следва да се поемат на първо място и изцяло от собствения капитал на ЦК. Редът/каскадният принцип за поемане на загуби обаче не следва непременно обичайната йерархия на кредиторите при несъстоятелност. Причината е, че собственият капитал е изложен на загуби само до размера на първото собствено участие 4 (член 45, параграф 4 от Регламента относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на транзакции и член 35 от Делегиран регламент (ЕС) № 153/2013 на Комисията 5 ), а в бъдеще — на второто собствено участие (член 9, параграф 14 от РВПЦК). Всички останали загуби се разпределят между клиринговите членове. Такъв е случаят след събитие, свързано с неизпълнение, а при някои ЦК и в ограничена степен — след събитие, несвързано с неизпълнение. Освен това съпоставителният сценарий съгласно принципа за справедливо третиране на кредиторите в РВПЦК включва пълното прилагане на договорните задължения и други механизми в оперативните правила на ЦК за целите на оценяването. Следователно, в зависимост от това дали и как собственият капитал поема загубите съгласно оперативните правила на ЦК и националното право в областта на несъстоятелността, този механизъм може да доведе до ситуация, при която акционерите могат да твърдят, че не биха били засегнати отвъд преструктурирането. Такъв би могъл да бъде по-специално случаят, ако ЦК бъде подложен на преструктуриране преди пълното прилагане на плана за възстановяване с оглед постигане на целите на преструктурирането.

4.    Текуща международна работа

Практическият опит с планирането на преструктурирането в ЕС остава ограничен, тъй като правилата за планиране на преструктурирането от РВПЦК ще се прилагат едва от август 2022 г. Съветът за финансова стабилност (СФС) обаче публикува документи с насоки по този въпрос (вж. раздел 4, буква а) по-долу). Заинтересованите страни от частния сектор и органите за сътрудничество също споделиха становищата си 6 . Тези органи включват Европейската асоциация на клиринговите къщи на ЦК (EACH), CCP12 (световната асоциация на ЦК) и Международната асоциация за суапове и деривати (ISDA).

Освен това членовете на групите за управление на кризи натрупаха ограничен практически опит. Това са групи, създадени — в съответствие с точка 8 от Ключовите характеристики на ефективните режими за преструктуриране на финансови институции 7 на СФС — за ЦК, които са от системно значение в повече от една юрисдикция. Групите за управление на кризи са натоварени със задачата да координират планирането на преструктурирането и оценките на възможността за преструктуриране между органите за преструктуриране на държавата по произход и на приемащата държава.

а.    Работа на СФС

През октомври 2014 г. СФС публикува актуализираните си Ключови характеристики на ефективните режими за преструктуриране на финансови институции, като ги разшири с приложение, което засяга конкретно инфраструктурите на финансовите пазари. В този доклад СФС посочва, че правомощията за преструктуриране следва да се упражняват по начин, който е съобразен с йерархията на вземанията, и загубите при преструктуриране следва да се поемат първо от собствения капитал 8 .

През 2017 г. СФС публикува своите Насоки за преструктуриране и планиране на преструктурирането на централните контрагенти 9 . В този доклад СФС обяснява, че собственият капитал на собственика в ЦК следва да поема загубите при преструктуриране, ако все още не е бил обезценен (в съответствие с правилата и договорните споразумения на ЦК). По отношение на загубите, свързани с неизпълнение, собственият капитал следва да поема загубите изцяло, като следва да има яснота и прозрачност в кой момент той ще бъде обезценен. По отношение на загубите, които не са свързани с неизпълнение, собственият капитал следва да ги поеме не по-късно от момента, в който са изчерпани всички приложими механизми за разпределяне на загубите съгласно правилата и механизмите на ЦК за загуби, които не са свързани с неизпълнение. Освен това собственият капитал следва да бъде обезценен преди загубите да бъдат разпределени между кредиторите — в съответствие с йерархията на кредиторите съгласно приложимото законодателство 10 .

През ноември 2020 г. СФС публикува своите Насоки относно финансовите ресурси в подкрепа на преструктурирането на ЦК и относно третирането на собствения капитал на ЦК в режим на преструктуриране 11 . В доклада се пояснява, че в зависимост от договорните споразумения на ЦК и националното право в областта на несъстоятелността действията при преструктуриране, които излагат собствения капитал на ЦК на по-големи загуби, свързани с неизпълнение, или на загуби, които не са свързани с неизпълнение, отколкото при ликвидация съгласно приложимия в юрисдикцията режим на несъстоятелност, биха могли въз основа на третирането, получено съгласно съпоставителния сценарий, да осигурят възможност на притежателите на собствен капитал да предявят вземания съгласно принципа за справедливо третиране на кредиторите. Това може да доведе до резултат, несъвместим с другия принцип на ключовите характеристики, според който загубите при преструктуриране следва да се поемат изцяло от собствения капитал. Това може също така да породи опасения във връзка с моралния риск, като позволи на притежателите на собствен капитал да запазят дяловото си участие в ЦК след преструктурирането, докато участниците трябва да понесат загуби.

Въз основа на ключовите характеристики и на горепосочените насоки СФС посочва, че органът за преструктуриране следва да оцени въздействието, което ограниченията върху размера на изложения на загуби собствен капитал на ЦК оказват върху способността му да предприеме подходящи действия за постигане на очакваното третиране на собствения капитал на ЦК. На етапа на планиране на преструктурирането органът за преструктуриране следва да разбира например следните въпроси:

-третирането на собствения капитал съгласно съществуващите механизми за възстановяване и каскадния принцип при неизпълнение;

-степента, в която собственият капитал би бил изложен на загуби при ликвидация съгласно приложимия режим на несъстоятелност, въз основа на третирането, получено съгласно съпоставителния сценарий;

-защитните механизми за справедливо третиране на кредиторите, включително потенциални вземания от страна на акционерите 12 .

Въз основа на тази оценка органът за преструктуриране може да определи различни варианти, които да спомогнат да се гарантира, че собственият капитал поема загубите по време на действителното преструктуриране, включително:

-промяна на договорните споразумения за разпределяне на загубите;

-пълно или частично обезценяване на собствения капитал на ЦК;

-прехвърляне на критични операции на ЦК (активи) и някои пасиви към мостов субект и поставяне на остатъчния ЦК в ликвидация/управление от синдик;

-разсейване на съществуващата собственост чрез набиране на нов капитал посредством преобразуване или емитиране на нови акции 13 .

Впоследствие съответните органи следва да се справят с предизвикателствата, свързани със собствения капитал, който поема изцяло загубите при преструктурирането, на ЦК. Това може да включва органа, изискващ от ЦК да променят своите капиталови структури, правила или други документи за управление по начин, който подчинява акционерите на други кредитори или определя момента, в който собственият капитал поема загубите при правно обвързващи условия, когато органите на държавата по произход разполагат със съответните правомощия.

Органът може също така да установи или предложи промени в приложимите национални законови и подзаконови актове или правомощия на съответните надзорни и контролни органи или органи за преструктуриране, които биха спомогнали за постигането на целите на преструктурирането или биха ограничили потенциала за вземания съгласно принципа за справедливо третиране на кредиторите. Ако обаче уредбата на юрисдикцията не включва такива промени, на съответните органи може да се наложи да:

-приемат всякакви ограничения по отношение на изцяло поемащия загубите собствен капитал на ЦК;

-включат в процеса на оценка на възможността за преструктуриране изявление относно тяхната обосновка за приемането на такива ограничения (което може да включва липса на законно правомощие);

-набележат алтернативи за постигане на възможно най-сходен икономически резултат, за да се гарантира, че собственият капитал поема загубите при действителното преструктуриране (в зависимост от приложимата национална уредба).

Въз основа на тези съображения СФС препоръчва органът за преструктуриране да анализира също така как това очаквано третиране на собствения капитал на ЦК би могло да засегне (наред с другото):

-стимулите за ръководството на ЦК;

-подкрепата от заинтересованите страни за възстановяването и избягването на преструктурирането;

-клиентите;

-критичните услуги, бизнес моделите и правните структури на ЦК 14 .

По време на консултацията във връзка с Насоките на СФС относно финансовите ресурси CCP12 подчерта, че коригирането на третирането на собствения капитал на ЦК в съответствие с препоръките в насоките би могло да наруши съществуващата стимулираща структура, която насърчава успешните процеси на управление на неизпълнението и на възстановяване 15 . В рамките на същата консултация EACH се съгласи с целта на политиката защитният механизъм за справедливо третиране на кредиторите в крайна сметка да не води до ограничаване на правомощията на органите за преструктуриране 16 . През септември 2017 г. ISDA публикува документ Защита на клиринга: необходимост от всеобхватна рамка за възстановяване и преструктуриране на ЦК 17 . В този доклад ISDA отбелязва, че работата във връзка с използването на собствения капитал при преструктурирането на ЦК все още продължава, и посочва някои ключови въпроси, които трябва да бъдат разгледани. Те включват какво всъщност означава разпределението на загубите към собствения капитал съгласно приложимата стратегия за преструктуриране и кой ще бъде собственик на ЦК веднага след обезценяването на собствения капитал 18 .

Също така през ноември 2021 г. СФС публикува своя Доклад относно преструктурирането от 2021 г. 19 . В него се посочва, че от 13-те създадени групи за управление на кризи (ГУК) 8 са започнали, но не са приключили обсъждането на третирането на собствения капитал при възстановяване и ликвидация в установените хипотетични сценарии на загуба, свързана с неизпълнение, а 7 — обсъждането на третирането на собствения капитал при възстановяване и ликвидация в установените хипотетични сценарии на загуба, която не е свързана с неизпълнение. В доклада също така се обяснява, че СФС ще продължи да събира доказателства и да анализира използването, състава и размера на финансовите ресурси на ЦК при възстановяване и преструктуриране при сценарии на загуба, свързана с неизпълнение, и загуба, която не е свързана с неизпълнение. До края на 2022 г. СФС ще представи доклад за състоянието 20 .

б.    Опит на членовете на групите за управление на кризи (ГУК)

Комисията поиска от установените в ЕС членове на ГУК да предоставят обратна информация относно първоначалния си опит по тези въпроси.

Според получената от органите обща обратна информация е необходим допълнителен анализ, като развитието ще бъде наблюдавано отблизо, когато РВПЦК стане напълно приложим. Следователно за момента обратната информация е ограничена по обхват и степен на подробност и може да не покрива всички съответни въпроси, които могат да възникнат при бъдещо планиране на преструктурирането. Бяха изложени следните съображения:

Според държавите — членки на ЕС, в действащата понастоящем уредба за несъстоятелността не се предвиждат специални мерки за ЦК. Освен това каскадният принцип при неизпълнение за загуби, свързани с неизпълнение, може да не е приведен в съответствие с йерархията на кредиторите при преструктуриране. За да се смекчи този проблем, в член 62 от РВПЦК се посочва, че пълното прилагане на договорните задължения или други механизми в оперативните правила на ЦК следва да се взема предвид при изчисляването на съпоставителния сценарий съгласно принципа за справедливо третиране на кредиторите.

Предварителната оценка на други членове е, че капиталът изглежда напълно поема загубите, без да се нарушават защитните механизми за справедливо третиране на кредиторите, или че рискът от вземания съгласно принципа за справедливо третиране на кредиторите е ограничен, тъй като се оценява, че стойността на продължаващите услуги, като се прилагат инструменти за преструктуриране, е по-висока от потенциалните загуби. Беше изтъкнато също така, че стратегиите за преструктуриране, които се основават на активното участие на клиринговите членове, изглеждат особено подходящи за избягване на нарушаване на съпоставителния сценарий съгласно принципа за справедливо третиране на кредиторите.

Беше посочено също, че през 2022 г., освен че РВПЦК скоро ще започне да се прилага, работата в ГУК по този въпрос ще продължи в съответствие с препоръките, отправени в Доклада относно преструктурирането от 2021 г. на СФС 21 .

5.    Оценка на Комисията

За да вземе решение относно евентуални изменения на инструмента за обезценяване и преобразуване и член 27, параграф 7 от РВПЦК, Комисията трябва да вземе предвид следното:

-третирането на собствения капитал в настоящите правила и договорни споразумения на ЦК;

-предвидената от органите за преструктуриране стратегия за преструктуриране, определена в подготвителния етап на планирането на преструктурирането;

-практическото прилагане на рамката за възстановяване и преструктуриране на ЦК от европейските колегии за преструктуриране на ЦК;

-предстоящия регулаторен технически стандарт на Европейския орган за ценни книжа и пазари относно оценката за прилагането на принципа за справедливо третиране на кредиторите;

-текущата работа на СФС и членовете на ГУК по този въпрос.

Органите за преструктуриране все още не са започнали да проучват текущото третиране на собствения капитал в правилата и договорните споразумения на ЦК в хода на планирането на преструктурирането, тъй като съответните правила на РВПЦК започват да се прилагат едва през август 2022 г. Европейският орган за ценни книжа и пазари разработва регулаторни технически стандарти относно оценката, които ще изискват приемането на делегиран регламент от Комисията. Работата на СФС и членовете на ГУК все още продължава и понастоящем не е достатъчно напреднала, за да осигури окончателно становище по този въпрос.

РВПЦК позволява на органите за преструктуриране в ЕС да разгледат и проучат всички варианти на СФС, описани в Насоките относно финансовите ресурси по отношение на третирането на собствения капитал, включително:

-промяна на договорните споразумения за загуби;

-пълно или частично обезценяване на собствения капитал;

-прехвърляне на критични операции към мостов субект;

-разсейване на съществуващата собственост.

Това позволява на отговорните органи за преструктуриране, в координация с колегията за преструктуриране, да отговорят на специфичните нужди на отделния ЦК по време на планирането на преструктурирането, както и да се справят с отделния кризисен случай, когато извършват преструктуриране. Вследствие на това в РВПЦК не съществуват пречки пред позволяването на подходящо третиране на собствения капитал на ЦК при преструктуриране.

Необходима е обаче допълнителна работа, за да се гарантира, че при преструктуриране може да се прилага принципът загубите да бъдат първо и изцяло поемани от капитала на ЦК. Поради ограничения натрупан практически опит и текущата работа в областта на политиката Комисията не може да заключи дали към настоящия момент е необходимо изменение на член 27, параграф 7 от РВПЦК.

6.    Заключение.

В РВПЦК Европейският парламент и Съветът възложиха на Комисията да докладва за прилагането на инструмента за обезценяване и преобразуване. По-специално Комисията трябваше да определи дали е необходимо допълнително изменение на прилагането на инструмента за обезценяване и преобразуване при преструктуриране на ЦК в комбинация с други инструменти за преструктуриране, които водят до финансови загуби, понесени от клиринговите членове. РВПЦК предоставя на органите за преструктуриране в ЕС инструменти, отразяващи въпросите, повдигнати в Насоките на СФС относно финансовите ресурси, и по този начин не ограничава избора на политика. Въпреки това, тъй като техническата работа все още е в ход и практическият опит е ограничен, на този етап не може да бъде отправена препоръка за изменение на член 27, параграф 7 от РВПЦК.

Необходимо е обаче тези въпроси да бъдат изяснени, за да се гарантира правната стабилност на режима на ЕС за възстановяване и преструктуриране на ЦК. По-нататъшната работа по този въпрос ще даде възможност за по-всеобхватна и цялостна оценка. Заключенията следва да бъдат споделени с Европейския парламент и Съвета възможно най-скоро и не по-късно от 12 февруари 2026 г., когато Комисията следва да представи общия доклад за оценка на РВПЦК.

(1)

ОВ L 22, 22.1.2021 г., стр. 1.

(2)

Извънборсови деривати съгласно определението в член 2, точка 7 от Регламент (ЕС) № 648/2012.

(3)

ОВ L 201, 27.7.2012 г., стр. 1.

(4)

Целевите собствени ресурси на ЦК, които той трябва да използва за поемане на загубите, преди да използва вноските в гаранционния фонд на клиринговите членове, които не са в неизпълнение.

(5)

Делегиран регламент (ЕС) № 153/2013 на Комисията от 19 декември 2012 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти относно изискванията към централните контрагенти (ОВ L 52, 23.2.2013 г., стр. 41).

(6)

  https://www.fsb.org/2020/08/public-responses-to-consultation-on-guidance-on-financial-resources-to-support-ccp-resolution-and-on-the-treatment-of-ccp-equity-in-resolution/

(7)

 Ключови характеристики на ефективните режими за преструктуриране на финансови институции, СФС, 2014 г., Ключови характеристики на ефективните режими за преструктуриране на финансови институции (fsb.org) .

(8)

 Ключови характеристики на ефективните режими за преструктуриране на финансови институции, СФС, 2014 г., стр. 11.

(9)

 Насоки за преструктуриране и планиране на преструктурирането на централните контрагенти, СФС, 2017 г., Насоки за преструктуриране и планиране на преструктурирането на централните контрагенти (fsb.org) .

(10)

 Насоки за преструктуриране и планиране на преструктурирането на централните контрагенти, СФС, 2017 г., стр. 9.

(11)

 Насоки относно финансовите ресурси в подкрепа на преструктурирането на ЦК и относно третирането на собствения капитал на ЦК в режим на преструктуриране, СФС, 16 ноември 2020 г., Насоки относно финансовите ресурси в подкрепа на преструктурирането на ЦК и относно третирането на собствения капитал на ЦК в режим на преструктуриране: окончателен доклад (fsb.org) .

(12)

 Насоки относно финансовите ресурси в подкрепа на преструктурирането на ЦК и относно третирането на собствения капитал на ЦК в режим на преструктуриране, СФС, 2020 г., стр. 18—19.

(13)

 Насоки относно финансовите ресурси в подкрепа на преструктурирането на ЦК и относно третирането на собствения капитал на ЦК в режим на преструктуриране, СФС, 2020 г., стр. 19—20.

(14)

 Насоки относно финансовите ресурси в подкрепа на преструктурирането на ЦК и третирането на собствения капитал на ЦК в режим на преструктуриране, СФС, 2020 г., стр. 21—22.

(15)

 Отговор на CCP12 на консултативния документ на СФС, озаглавен „Насоки относно финансовите ресурси в подкрепа на преструктурирането на ЦК и относно третирането на собствения капитал на ЦК в режим на преструктуриране“, CCP12, 2020 г., стр. 1—2, Отговор на консултацията на СФС по отношение на Насоките относно финансовите ресурси в подкрепа на преструктурирането на ЦК и относно третирането на собствения капитал на ЦК в режим на преструктуриране .

(16)

 Отговор на консултацията на СФС по отношение на Насоките относно финансовите ресурси в подкрепа на преструктурирането на ЦК и относно третирането на собствения капитал на ЦК в режим на преструктуриране, EACH, 2020 г., стр. 11, Отговор на консултацията на СФС по отношение на Насоките относно финансовите ресурси в подкрепа на преструктурирането на ЦК и относно третирането на собствения капитал на ЦК в режим на преструктуриране .

(17)

 Защита на клиринга: необходимост от всеобхватна рамка за възстановяване и преструктуриране на ЦК, ISDA, 2017 г., safeguarding-clearing-final.pdf (isda.org) .

(18)

 Защита на клиринга: необходимост от всеобхватна рамка за възстановяване и преструктуриране на ЦК, ISDA, 2017 г., стр. 11.

(19)

 Доклад относно преструктурирането от 2021 г., СФС, 2021 г., https://www.fsb.org/wp-content/uploads/P071221.pdf .

(20)

 Доклад относно преструктурирането от 2021 г., СФС, 2021 г., стр. 23.

(21)

 Доклад относно преструктурирането от 2021 г., СФС, 2021 г., стр. 23.

Top