EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021XC0512(03)

Публикация на заявление съгласно член 17, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 110/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно определението, описанието, представянето, етикетирането и защитата на географските указания на спиртните напитки и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 1576/89 (ОВ L 39, 13.2.2008 г., стр. 16.)на Съвета 2021/C 184/12

C/2021/3289

OJ C 184, 12.5.2021, p. 19–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

12.5.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 184/19


Публикация на заявление съгласно член 17, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 110/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно определението, описанието, представянето, етикетирането и защитата на географските указания на спиртните напитки и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 1576/89 (1) на Съвета

(2021/C 184/12)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 27 от Регламент (ЕС) 2019/787 на Европейския парламент и на Съвета (2).

ОСНОВНИ СПЕЦИФИКАЦИИ НА ТЕХНИЧЕСКОТО ДОСИЕ

„NAGYKUNSÁGI BIRSPÁLINKA“

Номер на досието: PGI-HU-02233 — 18 октомври 2016 г.

1.   Географско указание, за което се подава заявлението

„Nagykunsági birspálinka“

2.   Категория на спиртната напитка

Плодова дестилатна спиртна напитка (категория 9 от приложение II към Регламент (ЕО) № 110/2008)

3.   Описание на спиртната напитка

3.1.   Физични, химични и/или органолептични характеристики

Химични и физични характеристики:

„Nagykunsági birspálinka“ е с минимално алкохолно съдържание 40,0 % v/v, максимално разрешено съдържание на метанол 1 100 g/hl при 100 об. %. алкохол, съдържание на летливи вещества — не по-малко от 400 g/hl при 100 об. % алкохол и максимално съдържание на циановодород 3 g/hl.

Органолептични характеристики:

Цвят: напитката е бистра, искряща и безцветна.

Аромат: чист, плодов, допълнен предимно от характерните динамични и свежи цитрусови нотки на дюля. Долавят се и деликатно ароматизирани и цветни нотки.

Вкус: има сух, умерено плътен и ясно изразен алкохолен характер и наситен плодов вкус. Вкусът на първичния плод — дюлята, се проявява успоредно с динамичните и свежи цитрусови нотки, допълнени от приятен танинов привкус и деликатни нюанси на запечени плодове или мармалад. Ароматните и уханни нотки достигат до небцето през носа и са допълнени от умерена пикантност. Напитката има гладка и кадифена консистенция с добре изразен послевкус.

„Nagykunsági birspálinka“ — „érlelt“ [отлежала]:

Цвят: сламеножълт до златистожълт.

Аромат: характеризира се с чист плодов вкус на дюля и деликатна пикантност, дължаща се на отлежаването в дървена бъчва, при което се запазват цитрусовите ароматни нотки на плода.

Вкус: напитката има плътен, ясно изразен алкохолен и плодов вкус; тя се отличава с пикантни нотки, дължаща се на отлежаването в дървена бъчва, и по-богати танинови нюанси. Долавят се сладко-пикантни мармаладени нотки и богат послевкус.

„Nagykunsági birspálinka“ — „gyümölcságyon érlelt“ или „ágyas“ [отлежала върху подложка от плодове]:

Цвят: бистър, бледожълт до кехлибареножълт, дори при наличие на подложка от плодове.

Аромат: чист, отчетлив, с копринени нюанси на дюля и богат мармаладен дъх, с деликатни цитрусови тонове.

Вкус: характеризира се със сухи и зрели нюанси, които обаче са съпроводени с деликатна сладост, дължаща се на подложката от плодове; долавят се нотки на дюля и на мармалад от дюли, деликатен танинов привкус и ухание; структурата е гладка, кадифена, подобна на мармалад.

3.2.   Специфични характеристики (в сравнение с други спиртни напитки от същата категория)

Основната съставка — дюлята, придава на pálinka нейния мек, маслен, предимно восъчен пикантен аромат и вкус. Тръпчивият сладък вкус се допълва от цитрусови, пикантни и захаросани нотки. „Nagykunsági birspálinka“ се състои от най-малко 50 % дестилат от сортовете Mezőtúr, което придава на pálinka уханни нотки на роза.

4.   Географски район, за който се подава заявлението

„Nagykunsági birspálinka“ може да се произвежда от дюли, отгледани в административните граници на посочените по-долу общини в област Jász-Nagykun-Szolnok на изток от река Тиса, и в дестилерии, разположени в същия район:

Tiszafüred, Tiszaszőlős, Tiszaigar, Tiszaderzs, Tiszaörs, Abádszalók, Tiszaszentimre, Nagyiván, Tiszabura, Tomajmonostora, Kunmadaras, Tiszaroff, Tiszagyenda, Kunhegyes, Berekfürdő, Tiszabő, Karcag, Fegyvernek, Kenderes, Kisújszállás, Tiszapüspöki, Örményes, Szolnok, Szajol, Törökszentmiklós, Túrkeve, Tiszatenyő, Kuncsorba, Rákóczifalva, Rákócziújfalu, Kengyel, Kétpó, Martfű, Mezőhék, Mezőtúr, Cibakháza, Tiszaföldvár, Mesterszállás, Nagyrév, Öcsöd, Tiszainoka, Tiszakürt, Cserkeszőlő, Kunszentmárton, Tiszasas, Csépa, Szelevény.

5.   Метод на получаване на спиртната напитка

„Nagykunsági birspálinka“ може да се майшува, да ферментира, да се дестилира, да престоява и отлежава и да бъде поставяна върху подложка от плодове само в дестилерии, които се намират в определения район, и от плодове, които са отгледани в него.

Основните етапи в производството на pálinka са следните:

1.

Подбор и приемане на плодовете

2.

Майшуване и ферментация

3.

Дестилация

4.

Престояване, отлежаване

5.

Производство и третиране на pálinka

5.1.   Подбор и приемане на плодовете

Pálinka се произвежда от дюли с подходяща степен на зрялост (узрели/презрели, със съдържание на сухо вещество най-малко 12 референтни %) и с добро или отлично качество. Основните физически характеристики на плода включват неговата средна или голяма, сферична (като ябълка) или продълговата (като круша) форма, зеленикаво-жълт или жълт цвят, богата на пектин твърда месеста част и добре изразен аромат. Средното съдържание на захар в плодовете е 7—13 %. Количественото приемане на дюлите се основава на теглото. По време на приемането качеството на плодовете се оценява на базата на вземане на проби. В основата на контрола на качеството и приемането са органолептичната оценка (зрялост, чистота, плесени, гниeне, повреди или нараняване и др.) и изследването на съдържанието на сухо вещество. Плодовете трябва да бъдат придружени от документи, удостоверяващи произхода им. Основно изискване е плодовете да нямат недостатъци, водещи до влошаване на тяхното качество, и да не съдържат външни замърсители.

5.2.   Майшуване и ферментация

Чистите и неувредени зрели дюли се смилат на каша. Оптималната стойност на pH е 2,8—3,5.

За да се постигнат оптимален аромат и алкохолно съдържание, температурата се контролира и поддържа на постоянно равнище (18—22 °C). В зависимост от вътрешните качества на плодовете оптималната продължителност на ферментацията е 10—30 дни.

Ферментиралата мъст трябва да се дестилира възможно най-скоро или да се осигурят основните условия за правилно съхранение до момента, в който може да започне дестилацията. За процесите на ферментация и за целите на съхранението трябва да се използват съдове, класифицирани като подходящи за употреба в хранителната промишленост.

5.3.   Дестилация

„Nagykunsági birspálinka“ може да се произвежда с помощта на оборудване за дестилация, подходящо за процес на двойна частична дестилация въз основа на методи, при които се използва вертикален дестилационен съд с медна повърхност (за дестилация или рафиниране), или чрез други технически способи, които гарантират необходимото органолептично качество.

5.4.   Престояване, отлежаване

5.4.1.   Престояване

„Nagykunsági birspálinka“ трябва да престои, докато бъде постигнат оптималният баланс на напитката.

5.4.2.   Отлежаване

5.4.2.1.   „Nagykunsági birspálinka“ — „érlelt“ [отлежала]:

Ако се използва обозначението „érlelt“ [отлежала], отлежаването трябва да протича в грижливо подготвени и почистени дървени бъчви, за да се гарантира, че pálinka придобива хармоничен вкус и аромат. Ако външните температури са над 25 °C, въздухът в помещението за съхранение трябва да бъде овлажняван с помощта на воден спрей най-малко веднъж седмично. „Nagykunsági birspálinka“ трябва да отлежава най-малко три месеца в дървени бъчви с вместимост от 1 000 литра или по-малко, и най-малко една година в дървени бъчви с вместимост над 1 000 литра.

5.4.2.2.   „Nagykunsági birspálinka“ — „gyümölcságyon érlelt“ или „ágyas“ [отлежала върху подложка от плодове]:

Ако „Nagykunsági birspálinka“ бъде обозначена като „gyümölcságyon érlelt“ или „ágyas“ [отлежала върху подложка от плодове], по време на отлежаването към всеки 100 литра pálinka се добавят най-малко 10 kg зрели плодове или най-малко 5 kg сушени плодове от географския район, посочен в точка 4 (подложката трябва да е от същия вид плодове като плодовете, използвани за производството на pálinka). Отлежаването върху подложка от плодове продължава най-малко 3 месеца. Този процес трябва да бъде документиран по начин, който може да бъде проверен на място.

5.5.   Производство и третиране на pálinka

При спазването на много строгите изисквания за бутилирани продукти (± 0,3 % v/v или ± 1,5 % v/v за pálinka, отлежала върху подложка от плодове) алкохолното съдържание на престоял и отлежал дестилат трябва да се коригира до подходящо за консумация равнище, като се добави питейна вода. Водата може да бъде дестилирана, обезсолена, деминерализирана или омекотена.

Отлежалата pálinka може да бъде охладена и филтрирана. Ако е необходимо, може да се извърши третиране чрез подходящи технически спомагателни материали, за да се филтрира продуктът и да се отстранят евентуалните тежки метали. След това pálinka може да бъде бутилирана.

След като бъде достигнато подходящото алкохолно съдържание, pálinka може да бъде налята в измити бутилки и затворена, като се използват херметически алуминиеви завинтващи се капачки или коркови тапи, които отговарят на критериите за опаковане на храни. Бутилките могат да бъдат стъклени или керамични.

Максималната разрешена опаковка е 2 литра; всеки по-голям обем може да бъде опакован само като еднократна мостра, предназначена за подарък. Запечатаният продукт може също така да бъде поставен в декоративна кутия.

6.   Връзка с географската среда или географския произход

6.1.   Данни за географския район или произхода, които са от значение за връзката

Връзката на „Nagykunsági birspálinka“ с географския район се основава на качеството и репутацията на продукта.

Почти изцяло равнинният релеф на Nagykunság се нарушава само от хълмовете и реките и техните притоци. Льосовата, песъчлива, но богата на хумус почва в района благоприятства отглеждането на дюли. Слънцегреенето надвишава 2 350 часа годишно, а годишната средна температура е 12 °C. Средната лятна температура в района е по-висока, отколкото средната стойност за Унгария.

В района се отглежда местният сорт дюли Mezőtúr. През 1955 г. маточното дърво за този сорт е било донесено от град Mezőtúr от Sándor Brózik. Настоящият вариант е получен посредством почвена селекция (сорт). От 1995 г. насам той е включен в Националния каталог на сортовете.

6.2.   Специфични характеристики на спиртната напитка, дължащи се на особеностите на географския район

Районът Nagykunság се характеризира с по-голям брой часове слънцегреене и средна лятна температура, която е по-висока, отколкото средната стойност за Унгария. Богатата на хумус почва осигурява на овощните дървета множество хранителни вещества, така че отглежданите в района сортове дюли се отличават с много по-интензивни аромат и вкус и са с по-високо съдържание на захар (средното съдържание на захар е 7—13 %). Поради това pálinka, произведена от отглежданите в района сортове дюли, се отличава с много по-добре изразени характеристики на плодовете. Тези характеристики се изразяват в свежи цитрусови нотки, допълнени от приятен танинов привкус и деликатни нюанси на запечени плодове или мармалад.

Най-малко 50 % от суровината, използвана за производството на „Nagykunsági birspálinka“, са дюли от сорта Mezőtúr. Този сорт до голяма степен определя ароматите на pálinka, в които преобладават уханни нотки на роза.

Предвид особеностите на дюлята (която приема както ябълкови, така и крушови тичинки) „Nagykunsági birspálinka“ може да се произвежда не само от дюли от сорта Mezőtúr, но и от други сортове, произхождащи от района. При все това „Nagykunsági birspálinka“ дължи специфичните си свойства главно на сорта Mezőtúr.

Изключителното качество на „Nagykunsági birspálinka“ се потвърждава и от многобройните награди, спечелени на национални и международни конкурси. За увеличаване на нейната популярност е спомогнал фестивалът Nagykunság Pálinka, който се организира всяка година от 2008 г. насам и привлича множество посетители. Продуктът е известен и признат и в международен план, като износът обхваща широк кръг държави — от Румъния до Канада.

За репутацията и качеството на „Nagykunsági birspálinka“ свидетелстват също така наградите, с които този продукт е удостоен на множество конкурси:

Национален конкурс за pálinka и pálinka от гроздови джибри, 2018 г. — сребърен медал;

Национален конкурс за pálinka и pálinka от гроздови джибри, 2017 г. — сребърен медал;

Национален конкурс за pálinka и pálinka от гроздови джибри, 2016 г. — бронзов медал;

Първи световен конкурс за pálinka, плодови спиртни напитки и винено бренди, 2012 г., Гюла — бронзов медал;

Първи регионален конкурс за Palóc pálinka и спиртни напитки, 2012 г. — бронзов медал;

Деветнадесето издание на международния фестивал, изложение и панаир за занаятчийско производство на pálinka, 2011 г., Гюла — златен медал;

Осемнадесето издание на международния фестивал, изложение и панаир за занаятчийско производство на pálinka, 2010 г., Гюла — сребърен медал;

Седемнадесети национален конкурс за pálinka и международен конкурс за плодови спиртни напитки, 2009 г. — сребърен медал;

Шестнадесети национален конкурс за pálinka и международен конкурс за плодови спиртни напитки, 2008 г., Гюла — бронзов медал;

Конкурс HunDeszt Pálinka, 2008 г. — сребърен медал;

Конкурс HunDeszt Pálinka, 2007 г. — златен медал;

Петнадесети национален конкурс за pálinka и международен конкурс за плодови спиртни напитки, 2007 г., Гюла — златен медал;

Конкурс HunDeszt Pálinka, 2006 г. — бронзов медал;

Конкурс HunDeszt Pálinka, 2005 г. — сребърен медал;

Тринадесети унгарски национален конкурс за pálinka, 2005 г. — златен медал;

Международен конкурс VinAgora за вино и pálinka, 2004 г. — сребърен медал.

На 11 ноември 2016 г.„Nagykunsági birspálinka“ беше представена пред официални лица и журналисти на третото издание на Деня за дегустация на pálinka, организиран от Министерството на земеделието (https://2015-2019.kormany.hu/hu/foldmuvelesugyi-miniszterium/hirek/eredetvedett-lehet-a-nagykunsagi-szilva-es-birspalinka).

През 2017 г. „Nagykunsági birspálinka“ беше представена пред специалисти от сектора на търговията, производители и потребители, на конференцията „15 години защита на произхода на pálinka“, която беше проведена в рамките на 78-ото национално изложение за земеделие и хранителна промишленост (OMÉK).

„Nagykunsági birspálinka“ беше представена също на проведената в Берлин Международна зелена седмица, както и на изложбата Indagra, организирана през 2017 г. в Букурещ.

7.   Разпоредби на Европейския съюз или национални/регионални разпоредби

Закон XI от 1997 г. за защита на търговските марки и географските указания;

Закон LXXIII от 2008 г. относно pálinka, pálinka от гроздови джибри и Националния съвет за pálinka;

Правителствено постановление № 158/2009 от 30 юли 2009 г. за определяне на подробни правила за защита на географските указания на земеделските продукти и храните и за проверка на продуктите;

Правителствено постановление № 22/2012 от 29 февруари 2012 г. относно Националната служба по безопасност на хранителните вериги;

Регламент (ЕО) № 110/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 15 януари 2008 г. относно определението, описанието, представянето, етикетирането и защитата на географските указания на спиртните напитки и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 1576/89 на Съвета;

Регламент за изпълнение (ЕС) № 716/2013 на Комисията от 25 юли 2013 г. за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕО) № 110/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно определението, описанието, представянето, етикетирането и защитата на географските указания на спиртните напитки.

8.   Заявител

8.1.   Държава членка, трета държава или юридическо/физическо лице:

Име: Szicsek Pálinkafőzde Korlátolt Felelősségű Társaság [Дестилерия Szicsek Pálinka]

8.2.   Пълен адрес (улица и номер, град/населено място и пощенски код, държава):

Адрес: Ókincsem III. keresztút 10–14, H-5461 Tiszaföldvár

9.   Допълнение към географското указание

Допълнението трябва да бъде посочено отделно от името.

Допълнение: „Érlelt“ [отлежала]

На етикета на „Nagykunsági birspálinka“ може да има допълнение „érlelt“ [отлежала], ако продуктът е отлежал по начина, описан в точка 5.4.2.1.

Допълнение: „Gyümölcságyon érlelt“ или „Ágyas“ [отлежала върху подложка от плодове]

На етикета на „Nagykunsági birspálinka“ може да има допълнение „Gyümölcságyon érlelt“ или „Ágyas“ [отлежала върху подложка от плодове], ако продуктът е отлежал по начина, описан в точка 5.4.2.2.

10.   Специфични правила за етикетиране

Върху опаковката трябва да фигурира следната информация:

„földrajzi árujelző“ [географско указание] (отделно от наименованието).


(1)  ОВ L 39, 13.2.2008 г., стр. 16.

(2)  ОВ L 130, 17.5.2019 г., стр. 1.


Top