EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0357

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на регламенти (ЕС) 2019/1919, (ЕС) 2021/91 и (ЕС) 2021/92 по отношение на някои възможности за риболов за 2021 година във води на Съюза и извън тях

COM/2021/357 final

Брюксел, 30.6.2021

COM(2021) 357 final

2021/0177(NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за изменение на регламенти (ЕС) 2019/1919, (ЕС) 2021/91 и (ЕС) 2021/92 по отношение на някои възможности за риболов за 2021 година във води на Съюза и извън тях


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Регламент (ЕС) 2019/1919 на Съвета

Със Споразумението за партньорство в областта на устойчивото рибарство между Европейския съюз и Ислямска република Мавритания 1 се установява рамка за правното, екологичното, икономическото и социалното управление на риболовните дейности на корабите на Съюза във водите под юрисдикцията на Мавритания. В Протокола за прилагане на споразумението 2 се предвиждат възможности за риболов за корабите на Съюза в седем категории.

Срокът на действие на протокола беше удължен със споразумение под формата на размяна на писма между Съюза и Мавритания на 15 ноември 2020 г. 3

Регламент (ЕС) 2019/1919 на Съвета 4 , с който предоставените по споразумението възможности за риболов се разпределят между държавите — членки на ЕС, понастоящем все още обхваща и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия (наричано по-долу „Обединеното кралство“).

На 31 януари 2020 г. Обединеното кралство се оттегли от Европейския съюз въз основа на член 50 от Договора за Европейския съюз. В Споразумението за оттегляне 5 беше определен преходен период, който приключи на 31 декември 2020 г. Следователно от 1 януари 2021 г. правото на Съюза вече не е приложимо за Обединеното кралство.

Поради това предоставените на Обединеното кралство възможности за риболов следва да бъдат заличени от Регламент (ЕС) 2019/1919 и преразпределени, считано от 1 януари 2021 г. С настоящото предложение регламентът се изменя, така че възможностите за риболов на Обединеното кралство да се преразпределят между държавите членки, които се възползват от възможности за риболов в същата категория, пропорционално на разпределените им вече дялове. Това разпределение не засяга евентуални бъдещи разпределения съгласно следващите протоколи. С настоящото предложение регламентът се изменя, така че се отнемат тримесечните разрешения, с които разполага Обединеното кралство.

Временни равнища на ОДУ по член 499 от Споразумението за търговия и сътрудничество за възможностите за риболов през 2021 г. и определени запаси през 2022 г. съгласно Регламент (ЕС) 2021/91 на Съвета и Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета

От януари 2021 г. насам в риболовния сектор на ЕС настъпиха промени, включително в приложимата правна рамка за управлението на рибарството в ЕС и в Обединеното кралство в съответните им регулаторни зони. Като страни по Споразумението за търговия и сътрудничество 6 (наричано по-долу „СТС“) и предвид своите потенциално различаващи се политически съображения и насоки, както ЕС, така и Обединеното кралство за първи път пристъпиха към консултации, които се оказаха продължителни, но в крайна сметка успешни и доведоха до споразумение за окончателни равнища на ОДУ за 2021 г., а за някои запаси и за 2022 г.

При липсата на споразумение с Обединеното кралство относно възможностите за риболов, считано от началото на 2021 г., всяка страна прилагаше временен ОДУ съгласно член 499 от СТС за запасите, които са общи за ЕС и Обединеното кралство. В Регламент (ЕС) 2021/91 на Съвета 7 и Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета 8 ЕС определи временни равнища на ОДУ, приложими до 31 юли 2021 г. за корабите, извършващи риболов във водите на ЕС, трети държави и международни води. Тези временни равнища на ОДУ имаха за цел да се гарантира продължаването на устойчивите риболовни дейности на ЕС с оглед на текущите към този момент консултации между ЕС и Обединеното кралство.

Консултации с Обединеното кралство относно възможностите за риболов съгласно член 498 от СТС

Съюзът проведе консултации с Обединеното кралство в съответствие с разпоредбите на СТС, с целите и принципите, определени в членове 2, 3, 28 и 33 от Регламента относно ОПОР 9 , с членове 4 и 5 от многогодишните планове за западните води 10 и за Северно море 11 , както и с Решението на Съвета за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на консултациите с Обединеното кралство с оглед на договарянето на възможностите за риболов за общите запаси за 2021 г. и за някои дълбоководни запаси за периода 2021—2022 г. 12  

Комисията проведе консултациите изцяло в координация със Съвета. Комисията по рибно стопанство на Европейския парламент беше в течение посредством редовни срещи за предоставяне на актуална информация.

При договарянето по време на консултациите на равнищата на ОДУ за целевите запаси и запасите за прилов Комисията се основаваше на изискванията на СТС и приложимата правна рамка на ЕС. Аналогично, когато изразяваше съгласие по време на консултациите с аналитичния подход или с подхода на предпазливост спрямо конкретни запаси, Комисията се основаваше на най-добрите налични научни становища, по-специално на Международния съвет за изследване на морето (ICES).

На 2 юни 2021 г. Комисията постигна принципно съгласие с Обединеното кралство относно определянето на голям брой ОДУ за 2021 г. в съответствие с член 498, параграф 2, параграф 4, букви а)—г) и параграф 6 от СТС (запасите, посочени в приложение 35 към СТС). Принципното споразумение беше заложено в писмения протокол, подписан на 11 юни 2021 г. от ръководителите на делегацията на Обединеното кралство и от представителя на Комисията от името на Съюза в съответствие с член 498, параграф 6 от СТС. Съветът одобри споразумението на 11 юни с решение въз основа на документ на Съвета 9512/21 PECHE 184/UK 145.

В резултат от консултациите се въвеждат договорени и гарантирани възможности за риболов, както за ЕС, така и за Обединеното кралство за 2021 г. (за някои дълбоководни запаси — и за 2022 г.) при условия на достъп, които разрешават на корабите на всяка от страните да използват тези възможности за риболов във водите на съответната друга страна.

Ако консултациите не бяха приключили с договорените резултати и не бяха направени съответните компромиси, необходими в някои конкретни случаи, нямаше да има договорени равнища на ОДУ. Едностранното определяне на ОДУ от страна на ЕС и Обединеното кралство би застрашило както устойчивото управление на общите запаси, така и еднаквите условия на конкуренция за операторите от Съюза, посочени в СТС и в член 33 от Регламента относно ОПОР.

Поради това е необходимо временните равнища на ОДУ, установени в Регламент (ЕС) 2021/91 и Регламент (ЕС) 2021/92, да бъдат заменени с окончателните възможности за риболов с оглед на писмения протокол, съгласуван с Обединеното кралство. Тези възможности за риболов за 2021 г. (за някои дълбоководни запаси — и за 2022 г.) ще позволят дългосрочното извършване на риболовни дейности по екологично устойчив начин и тяхното управление по начини, съответстващи на целите за постигане на икономически и социални ползи и ползи за заетостта и за допринасяне за продоволственото снабдяване, включително насърчаването на еднакви условия на конкуренция за операторите от Съюза, когато запасите са общи с трети държави във водите на Съюза или в други води (включително водите на трети държави).

ОДУ за запасите, посочени в приложение 35 към СТС, се прилагат през 2021 г., докато ОДУ за някои дълбоководни запаси обхващат периода 2021—2022 г.

Предложение на Комисията за прилагане на писмения протокол, договорен съгласно член 498 от CТС, за изменение на Регламент (ЕС) 2021/91 на Съвета и Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета

При приемането на предложението си за прилагане на договорения писмен протокол за конкретни равнища на ОДУ Комисията взе предвид различни параметри, включително: i) предвидените в Регламента относно ОПОР възможности за гъвкавост във връзка с изпълнението на задължението за разтоварване; ii) съображения, свързани със смесения риболов, и ситуации с блокиращи риболова видове; iii) възможностите за прехвърляне на квоти, както в рамките на ЕС, така и с Обединеното кралство; iv) приспадания на ОДУ, произтичащи от изключения от задължението за разтоварване; v) равнището на дела на ЕС за запаса в определен географски район; vi) използването на възможностите за риболов по отношение на запаса през 2020 г.; vii) необходимостта да се гарантира значителен растеж на биомасата на запасите под Blim и viii) принципа на предпазливост съгласно член 4, точка 8 от Регламента относно ОПОР.

В членове 15—17 от Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета са установени технически мерки, включително коригиращи мерки по смисъла на многогодишния план за западните води, които са насочени към намаляване на прилова на атлантическа треска и меджид в Келтско море и прилежащите зони и на трескови видове в Ирландско море и на запад от Шотландия. Тези мерки бяха функционално свързани с равнищата на ОДУ за целевите видове, уловени при смесен риболов, тъй като без такива мерки тези равнища на ОДУ трябваше да бъдат намалени, за да може да се възстановят запасите, които са предмет на прилов. Макар с Обединеното кралство да не бяха договорени допълнителни технически мерки, по-специално за рибните запаси, които се ловят при смесен риболов, подобни технически мерки са все пак необходими, за да може ОДУ за целевите видове да бъдат определени на предложените в настоящия регламент равнища. Поради това Комисията предлага да се запазят определените в членове 15—17 от Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета технически мерки, функционално свързани с възможностите за риболов, които водят до по-голяма селективност при риболова на целевите запаси в добро състояние, без да се застрашава състоянието на запасите от неизбежния прилов във водите на Съюза. Посочените мерки се прилагат до датата, на която започне да се прилага делегиран акт, приет в съответствие с член 15, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1241 13 , изменящ приложение VI към посочения регламент чрез въвеждане на съответните технически мерки за северозападните води. Представената от държавите членки съвместна препоръка, с която се предлага приемането на съответните технически мерки чрез делегиран акт, получи положителна оценка от НТИКР. Тъй като не са били договорени каквито и да било технически мерки с Обединеното кралство, предложените в съвместната препоръка мерки не са засегнати от писмения протокол и могат да бъдат включени в делегирания акт, който в момента се изготвя.

Други разпоредби, свързани с възможностите за риболов за 2021 г.

В предложението се разглеждат и резултатите от годишните консултации между Съюза и Фарьорските острови за размяната на определени ОДУ и достъпа до водите на страните.

Освен това в предложението се разглежда необходимостта от определяне на окончателни възможности за риболов на хамсия в зоните 9 и 10 на ICES след издаването на научното становище.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Предложените мерки са разработени в съответствие с целите и правилата на общата политика в областта на рибарството и са съгласувани с политиката на Съюза в областта на устойчивото развитие.

Съгласуваност с други политики на Съюза

Предложените мерки са съгласувани с политиките на Съюза в други области — по-специално в областта на околната среда.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Правното основание на настоящото предложение е член 43, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

Ангажиментът на Съюза към устойчивата експлоатация на живите водни ресурси произтича от задълженията, определени в член 2 от Регламента относно ОПОР.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Предложението попада в изключителната компетентност на Съюза в съответствие с член 3, параграф 1, буква г) от ДФЕС. Следователно принципът на субсидиарност не се прилага.

Пропорционалност

Настоящото предложение е в съответствие с принципа на пропорционалност поради следната причина: общата политика в областта на рибарството е обща политика. Съгласно член 43, параграф 3 от ДФЕС мерките за определяне и разпределяне на възможностите за риболов се приемат от Съвета.

Избор на инструмент

Предложен инструмент: регламент.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

Регламент (ЕС) 2019/1919 на Съвета

Изменението не променя условията за риболов, определени в споразумението и протокола за прилагане. Поради това не е необходима последваща оценка, консултация със заинтересованите страни или оценка на въздействието.

Регламент (ЕС) 2021/91 на Съвета и Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета

Не се прилага.

Консултации със заинтересованите страни

В предложението са взети предвид отзивите на заинтересованите страни, консултативните съвети, националните администрации, рибарските организации и неправителствените организации. По време на консултациите с Обединеното кралство относно възможностите за риболов бяха информирани заинтересованите страни (по-специално представителите на неправителствени организации и на организации от сектора на рибарството) и бяха проведени консултации с тях, а контактите с националните администрации бяха поддържани чрез интензивна координация в хода на консултациите с Обединеното кралство. Консултативните съвети бяха информирани периодично за напредъка на консултациите.

Събиране и използване на експертни становища

Предложението е основано на научното становище на ICES.

Оценка на въздействието

Целта на предложението е да се избегнат краткосрочните подходи в полза на дългосрочните решения за устойчивост, включително на съществуващите многогодишни планове за управление на рибарството в Северно море и северозападните води. В него също така се отчитат инициативите на заинтересованите страни и на консултативните съвети, ако за тях има положителни становища на ICES и/или НТИКР. Освен това предложението на Комисията за реформиране на ОПОР беше надлежно разработено въз основа на оценка на въздействието (SEC(2011)891), в чиято рамка целта за максимален устойчив улов (МУУ) беше обстойно анализирана. В заключенията от оценката тази цел се определя като необходимо условие за постигането на екологична, икономическа и социална устойчивост.

Що се отнася до общите с трети държави запаси, с настоящото предложение по същество се прилагат мерки, договорени в международен план. Всички елементи, които са от значение за оценката на евентуалното въздействие на възможностите за риболов, се разглеждат при подготовката и провеждането на международни преговори, в рамките на които възможностите за риболов на Съюза се съгласуват с трети страни.

Пригодност и опростяване на законодателството

Не се прилага.

Основни права

Не се прилага.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Предложените мерки няма да имат отражение върху бюджета.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2019/1919 на Съвета

Предложението не променя условията, определени в споразумението и протокола за прилагане.

Регламент (ЕС) 2021/91 на Съвета и Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета

Общ допустим улов

В съответствие с член 498 от СТС ОДУ и квотите, договорени с Обединеното кралство и документирани в писмения протокол, съответстват на дяловете на Съюза, договорени в рамките на CТС и посочени в приложение 35 и приложение 36 към СТС. Тези ОДУ и квоти се основават на становищата на ICES за 2021 г., а за дълбоководните запаси – и за 2022 г., и са в съответствие с целите и принципите на раздела „Рибарство“ от СТС.

В съответствие с основната цел за опазване от общата политика в областта на рибарството, определена в член 2, параграф 2 от Регламента относно ОПОР, и с член 3, параграф 1 от многогодишните планове за западните води и за Северно море, Съюзът договори с Обединеното кралство ОДУ за запасите, за които са издадени становища за FМУУ (становища с възможности за риболов, изразяващи риболовния натиск, при който се осигурява максималният устойчив улов – МУУ).

За четири ОДУ за запаси с оценка за МУУ и становища с препоръка за нулев улов са определени равнища, при които се отчита неизбежният прилов и се избягва изхвърлянето на улов при смесен риболов с други видове. За три от тези запаси са договорени равнища на ОДУ за прилов (атлантическа треска в Келтско море, треска на запад от Шотландия и меджид в Ирландско море), а за един запас (херинга в Келтско море) е определен мониторингов/контролен ОДУ въз основа на указанията на ICES за равнището на такива ОДУ. За трите дънни запаса в тази група чрез прилагането и занапред на коригиращи (технически) мерки, функционално свързани с възможностите за риболов за целевите запаси при тези смесени риболовни дейности, се гарантира прилагането на допълнителни изисквания в рамките на многогодишните планове. При три от тези четири запаса договорените равнища на ОДУ ще доведат до нарастване на биомасата. Освен това вследствие на консултациите възможностите за риболов за някои свързани запаси в смесените риболовни дейности ще бъдат в долния диапазон на FММУ (напр. в Келтско море), за да се намали общият натиск при съответните видове риболов.

В предложението се съдържат 43 ОДУ за запаси със становище за предпазливост. Съюзът се стреми да постигне съгласие по тези ОДУ, отчитайки съответното основно становище на ICES и подхода на предпазливост, предвиден в член 2, параграф 2 от Регламента относно ОПОР. Докато повечето от тези ОДУ бяха договорени на равнищата, препоръчани в становищата на ICES, или дори под тези равнища, други ОДУ бяха договорени на равнища, при които се избягват ситуации с блокиращи риболова видове и се отчитат особеностите на смесения риболов — в съответствие с член 4, параграф 5 от многогодишните планове. Освен това някои от равнищата на ОДУ бяха договорени с оглед на социално-икономическите цели и целите за стабилност от ОПОР.

За много ограничен брой общи запаси беше необходимо адаптиране на позицията на ЕС, за да се постигне сумарен резултат, който беше счетен за необходим и желателен от гледна точка на устойчивостта и социално-икономическите съображения, включително за насърчаването на еднакви условия на конкуренция.

При въвеждането на резултатите от консултациите с Обединеното кралство в правната рамка на ЕС следва да се обърне внимание на спазването на членове 2, 3, 28 и 33 от Регламента относно ОПОР и приложимите разпоредби на съответните многогодишни планове.

ОДУ, които се отклоняват с повече от 20 % от установеното по-рано равнище

По време на приемането на многогодишните планове за западните води и за Северно море Комисията посочи, че когато тя предлага равнища на ОДУ, отклоняващи се с над 20 % от предходните, тези случаи ще бъдат включени в обяснителния меморандум към нейното предложение, като при необходимост ще бъдат изложени причините за тези изменения. В контекста на общите с Обединеното кралство запаси Комисията предоставя такива обяснения за основните промени на ОДУ, включени в настоящото предложение.

Код на ОДУ

Наименование

ОДУ за 2020 г. (t)

ОДУ за 2021 г. (t) 14

Процентно изменение (закръглено)

Обосновка

ARU/1/2.

Атлантическа аргентина (1,2)

90

59

- 34 %

В съответствие с научното становище, съгласувано с Обединеното кралство

ARU/3A4-C

Атлантическа аргентина (Северно море)

1 234

809

- 34 %

В съответствие с научните становища, съгласувано с Обединеното кралство

BLI/03A-

Синя молва (3а)

5

4

- 30 %

В съответствие с научното становище, с ограничаване на колебанията през отделните години и съгласувано с Обединеното кралство

BLI/12INT-

Синя молва (Международни 12)

137

96

- 30 %

В съответствие с научното становище, с ограничаване на колебанията през отделните години и съгласувано с Обединеното кралство

BSF/56712-

Афанопус (западни)

2 470

1 929

- 22 %

Въз основа на научното становище, с цел намаляване на колебанията през отделните години и съгласувано с Обединеното кралство

HAD/7X7A34

Пикша (Келтско море)

10 859

15 000

+ 38 %

Определено под стойността в становището на ICES за FМУУ в рамките на съображенията за смесения риболов в Келтско море и съгласувано с Обединеното кралство

NEP/*07U16

Норвежки омар (Porcupine Bank)

2 637

3 290

+ 24 %

В съответствие с научното становище, съгласувано с Обединеното кралство

NOP/2A3A4.

Норвежки паут (Северно море)

72 500

128 300

+ 77 %

Определено под FМУУ, съгласувано с Обединеното кралство. Значителните отклонения спрямо миналата година са оправдани, тъй като това е вид с кратък живот.

PLE/7DE.

Морска писия (Ламанш)

9 154

11 920

+ 30 %

В съответствие с научното становище, съгласувано с Обединеното кралство

POK/56-14

Сайда (на запад от Шотландия)

8 280

6 175

- 25 %

Съгласно решението, взето по време на консултациите между ЕС, Обединеното кралство и Норвегия.

POL/07.

Сребриста сайда (7)

12 163

9 426

- 23 %

Въз основа на научното становище, с ограничаване на колебанията през отделните години и съгласувано с Обединеното кралство

POL/56-14

Сребриста сайда (на запад от Шотландия)

238

184

- 23 %

Въз основа на научното становище, с ограничаване на колебанията през отделните години и съгласувано с Обединеното кралство

PRA/2AC4-C

Северна скарида (Северно море)

1 200

660

- 45 %

Въз основа на научното становище, с ограничаване на колебанията през отделните години и съгласувано с Обединеното кралство

RJE/7FG.

Дребноок скат (7fg)

192

123

- 36 %

В съответствие с научното становище и съгласувано с Обединеното кралство

RNG/8X14-

Скален гренадир (8, 9, 10, 12, 14)

2 281

1 545

- 32 %

Въз основа на научното становище и съгласувано с Обединеното кралство

SAN/2A3A4.

Пясъчна змиорка (Северно море, всички брегове)

228 837

92 500

- 60 %

Определено под стойността на FMМУ в становището, съгласувано с Обединеното кралство. Значителните отклонения спрямо миналата година са оправдани, тъй като това е вид с кратък живот.

SOL/07A.

Обикновен морски език (Ирландско море)

457

768

+ 68 %

В съответствие с научното становище и съгласувано с Обединеното кралство

SOL/07E.

Обикновен морски език (Западен Ламанш)

1 478

1 925

+ 30 %

В съответствие с научното становище и съгласувано с Обединеното кралство

SOL/24-C.

Обикновен морски език (Северно море)

17 535

21 361

+ 23 %

В съответствие с научното становище и съгласувано с Обединеното кралство

LIN/1/2.

Молва (1,2)

117

43

- 63 %

В съответствие с научното становище на Обединеното кралство

Гъвкавост между две последователни години

Комисията постигна договореност с Обединеното кралство, че механизмът за гъвкавост по отношение на квотите в две последователни години не се прилага за следните запаси: атлантическа треска, на запад от Шотландия (COD/5BE6A); меджид, на запад от Шотландия (WHG/56-14); WHG/07A меджид (Келтско море) и морска писия (PLE/7HJK). Комисията постигна договореност с Норвегия, че механизмът за гъвкавост по отношение на квотите в две последователни години не се прилага за следните запаси: северна скарида, Скагерак, PRA/03A и атлантическа треска, Категат, COD/03AS.

Изключения по отношение на изхвърлянето

За случаите, в които има различия между Съюза и Обединеното кралство по отношение на изключенията от задължението за разтоварване, беше договорено при риболова във водите на другата страна да се прилагат изключенията, приложими в тези води.

Размяна на квоти

Съюзът също така се стреми да улесни размяната на квоти с Обединеното кралство с оглед на създаването на механизъм за размяна на квоти от Специализирания комитет по рибарство, предвиден в член 498, параграф 8 от СТС, като принос за стабилизиране на риболовните дейности и за улесняване на размяната преди официалното създаване на такъв механизъм. Целесъобразно е да се установи процедурата за извършване на такава размяна.

Лаврак

По отношение на лаврака е необходимо да се въведат следните изменения: 1) при стопанския риболов с тралове/грибове гъвкавостта ще бъде променена, като горната граница от 520 kg за два месеца ще бъде намалена на 380 kg на месец при горна граница от 5 % лаврак на един риболовен рейс; 2) приловът на лаврак при стопанския риболов с мрежи от брега се изключва от приложното поле на общата забрана за риболов на лаврак. Това изключение се прилага само за броя на по-рано използваните, разрешени на местно равнище крайбрежни мрежи, като за основа се използва броят преди 2017 г. 3) стопанският риболов с мрежи от брега не следва да бъде насочен към лаврак, а разтоварването следва да се разрешава само за неизбежния прилов.

Резултати от консултациите между ЕС и Фарьорските острови

През 2021 г. ЕС и Фарьорските острови проведоха годишни консултации за размяната на определени ОДУ и достъпа до водите на всяка от страните. Консултациите не доведоха до споразумение между Съюза и Фарьорските острови. Съюзът запази резерв за някои ОДУ, който да се използва при такива размени. Поради това съответните таблици с възможностите за риболов и разрешенията за кораби трябва да бъдат съответно изменени.

Парижкият договор от 1920 г.

По отношение на възможностите за риболов около зоната на Свалбард, с Договора от 9 февруари 1920 г. относно Spitsbergen (Svalbard) („Парижкият договор от 1920 г.“) се предоставя еднакъв и недискриминационен достъп до ресурсите за всички страни по този договор, включително по отношение на рибарството. Съюзът многократно е изразявал становището си във връзка с този достъп, последно във вербална нота до Норвегия № 02/21 от 26 февруари 2021 г. С цел да се гарантира, че експлоатацията на ресурсите в зоната на Свалбард е съобразена с евентуалните недискриминационни правила за управление, установени от Норвегия — която има суверенитет и юрисдикция в зоната в рамките на Парижкия договор — Съветът определи за подзона 1 и участък 2b на ICES броя на корабите, разполагащи с разрешение за риболов на снежен краб, и квотите за атлантическа треска. Разпределянето на тези възможности за риболов между държавите членки е ограничено до 2021 г. Във вербална нота до Норвегия № 02/21 от 26 февруари 2021 г. Съюзът си запази правото да предприеме всички подходящи коригиращи мерки за противодействие, за да защити законните интереси на Европейския съюз и неговите държави членки съгласно Парижкия договор от 1920 г. Освен това е уместно да се припомни, че в Съюза основната отговорност за спазването на приложимото право носят държавите членки на знамето.

Хамсия в подзони 9 и 10

Хамсията (Engraulis encrasicolus) в подзони 9 и 10 на ICES и във водите на Съюза от участък 34.1.1 на CECAF е вид с кратък живот, за който наблюденията приключват през месец май. Периодът на ОДУ се определя от 1 юли до 30 юни на следващата година. Благодарение на това възможностите за риболов се основават върху възможно най-прецизната оценка на годишното попълване на този вид с кратък живот.

В първоначално приетия Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета беше определен нулев ОДУ за хамсия в подзони 9 и 10 на ICES и във водите на Съюза от участък 34.1.1 на CECAF, приложим от 1 юли 2021 г. до 30 юни 2022 г., в очакване на новото научно становище. В третото изменение на възможностите за риболов за 2021 г. беше определен временен ОДУ до 30 септември 2021 г., за да може риболовът да продължи. Научното становище беше издадено на 18 юни 2021 г. Поради това ОДУ за периода с начало 1 юли 2021 г. следва да бъде изменен с оглед на най-новото научно становище на ICES.

2021/0177 (NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за изменение на регламенти (ЕС) 2019/1919, (ЕС) 2021/91 и (ЕС) 2021/92 по отношение на някои възможности за риболов за 2021 година във води на Съюза и извън тях

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 43, параграф 3 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)С Регламент (ЕС) 2019/1919 на Съвета 15 се разпределят възможностите за риболов съгласно Протокола за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейската общност и Ислямска република Мавритания 16 . Срокът на действие на протокола беше удължен до 15 ноември 2020 г. със споразумението под формата на размяна на писма за удължаване на срока на действие на протокола за максимален период от една година 17 , подписано с Решение (ЕС) 2019/1918 на Съвета 18 , с което бе разрешено временното му прилагане.

(2)На 23 октомври 2020 г. Съветът прие Решение (ЕС) 2020/1704 19 за второ удължаване на срока на действие на протокола за максимален период от една година.

(3)С член 1 от Регламент (ЕС) 2019/1919 на Съвета се разпределят възможностите за риболов на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия в категория 6 – хладилни траулери за пелагичен риболов.

(4)Съгласно Споразумението за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия членството на Обединеното кралство в Съюза беше прекратено на 1 февруари 2020 г., а преходният период, предвиден в посоченото споразумение, приключи на 31 декември 2020 г. Поради това разпределените на Обединеното кралство възможности за риболов следва да бъдат преразпределени на държавите членки, считано от 1 януари 2021 г., а от същата дата Обединеното кралство вече не следва да притежава тримесечни разрешения.

(5)Това преразпределение следва да бъде прозрачно и пропорционално на първоначалното разпределение на квотите.

(6)Поради това Регламент (ЕС) 2019/1919 на Съвета следва да бъде съответно изменен.

(7)С Регламент (ЕС) 2021/91 на Съвета 20 се определят възможностите за риболов за 2021 г. и 2022 г. по отношение на някои дълбоководни рибни запаси за риболовните кораби на Съюза. С Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета 21 се определят възможностите за риболов за 2021 г. на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза. По отношение на общите с Обединеното кралство запаси с посочените регламенти се определят временни равнища на общ допустим улов (ОДУ), приложими до 31 юли 2021 г. за кораби, извършващи риболов във водите на Съюза, международни води и води на трети държави.

(8)В съответствие с член 498, параграфи 2, 4 и 6 от Споразумението за търговия и сътрудничество между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и Обединеното кралство (СТС) 22 Съюзът проведе двустранни консултации с Обединеното кралство и определи равнището на възможностите за риболов за запасите, посочени в приложение 35 и в таблици А и Б от приложение 36 към СТС, както и свързаните с тях условия, за 2021 г., а ОДУ за някои дълбоководни запаси — за 2021 и 2022 г. Тези консултации бяха проведени между 20 януари и 2 юни 2021 г. въз основа на Решението на Съвета от 5 март 2021 г. относно позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза 23 . Резултатите от консултациите бяха документирани в писмен протокол, подписан от ръководителя на делегациите както на ЕС, така и на Обединеното кралство, и одобрен от Съвета на 11 юни 2021 г. Поради това е необходимо временните равнища на ОДУ, установени в регламенти (ЕС) 2021/91 и (ЕС) 2021/92 на Съвета, да бъдат заменени с договорените с Обединеното кралство възможности за риболов, заедно със свързаните с тях нови мерки.

(9)В резултат от консултациите се въвеждат договорени и гарантирани възможности за риболов за ЕС и Обединеното кралство за 2021 г. (за някои дълбоководни запаси — и за 2022 г.) съгласно разпоредбите за равен достъп до водите на другата страна в рамките на СТС. Без такова споразумение относно възможностите за риболов равнищата на ОДУ биха се определили едностранно съответно от ЕС и Обединеното кралство, което би изложило на риск устойчивото управление на тези общи запаси. Това би застрашило и еднаквите условия на конкуренция за операторите от Съюза.

(10)Сега е необходимо резултатите от консултациите между ЕС и Обединеното кралство да бъдат въведени в правния ред на ЕС, като временните равнища на ОДУ, определени в регламенти (ЕС) 2021/91 и (ЕС) 2021/92 на Съвета, да бъдат заменени с възможностите за риболов, съобразени с договорените с Обединеното кралство равнища на ОДУ.

(11)Съгласно СТС ЕС и Обединеното кралство споделят целта за експлоатиране на общите запаси на равнища, предназначени за поддържане и постепенно възстановяване на популациите на улавяните видове над равнищата на биомаса, при които може да се постигне максимален устойчив улов (МУУ). В съответствие с Регламента относно ОПОР 24 и многогодишните планове за западните води 25 и за Северно море 26 целевото равнище на смъртност от риболов в съответствие с диапазоните на МУУ (FМУУ), определени в член 2 от Регламента относно ОПОР, трябваше — по отношение на запасите, посочени в член 1, параграф 1 от същия регламент — да бъде постигнато възможно най-скоро чрез постепенно постъпателно нарастване до 2020 г., след което това равнище трябва да се поддържа в диапазоните на FМУУ в съответствие с член 4 от посочения регламент.

(12)По отношение на няколко запаса ICES препоръча в научните си становища нулев улов, след като извърши оценка спрямо МУУ. Ако ОДУ за тези запаси бъде определен на равнището, посочено в научното становище, задължението при смесен риболов да бъде разтоварван на сушата целият улов, както във водите на ЕС, така и в тези на Обединеното кралство, включително приловът от тези запаси, ще доведе до ефекта на т.нар. „блокиращи видове“. За да се намери баланс между нуждата от продължаване на риболова, предвид потенциално сериозните социално-икономически последици от неговото пълно преустановяване, и необходимостта от постигане на добро биологично състояние на тези запаси, ЕС и Обединеното кралство — като взеха предвид трудностите, които съпровождат риболовните дейности, насочени едновременно към всички запаси в рамките на смесен риболов при МУУ — се споразумяха, че е уместно да се определят специфични равнища на ОДУ за прилова от тези запаси. Равнищата на ОДУ следва да бъдат такива, че да се намали смъртността при посочените запаси и да се създадат стимули за подобряване на селективността и избягване на нежелания улов. Равнищата на възможностите за риболов на тези запаси следва да се определят в съответствие с писмения протокол, за да се гарантират еднакви условия на конкуренция за операторите от Съюза и същевременно да се осигури значително възстановяване на биомасата на тези запаси.

(13)Въпреки че ЕС и Обединеното кралство не успяха да се споразумеят за съгласувани, функционално свързани технически мерки, те бяха единодушни, че такива мерки са необходими, а Обединеното кралство ще приеме такива мерки, за да допринесе за възстановяването на съответните запаси. Тъй като към момента няма съответно споразумение, е необходимо да продължи прилагането на съществуващите функционално свързани технически мерки, установени в членове 15—17 от Регламент (ЕО) № 2021/92 на Съвета, което позволява ОДУ за целевите видове да бъдат определени на предложените в настоящия регламент равнища, без да се застрашава състоянието на запасите от неизбежния прилов във водите на Съюза.

(14)Предвид факта, че биомасата на запасите от COD/5BE6A, WHG/56-14, WHG/07A и PLE/7HJK е под Blim, както и че се разрешават само прилов и научен риболов, ЕС и Обединеното кралство се споразумяха в писмения протокол да не прилагат член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 по отношение на прехвърлянията на квоти за тези запаси от 2020 г. към 2021 г., така че уловът през 2021 г. да не надхвърли определения за тези запаси ОДУ.

(15)Предвид факта, че биомасата на запасите от COD/03AS и PRA/03A е под Blim, ЕС и Норвегия се споразумяха да не прилагат член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 по отношение на прехвърлянията на квоти за тези запаси от 2020 г. към 2021 г., така че уловът през 2021 г. да не надхвърли определения за тези запаси ОДУ.

(16)Биомасата на лаврака в Келтско море, Ламанша, Ирландско море и южната част на Северно море (участъци 4b, 4c, 7a и 7d—7h на ICES) продължава да бъде под MУУ Btrigger и е само малко над Blim. Смъртността от риболов на тези запаси е намаляла, но данните на ICES за риболовния натиск продължават да бъдат повод за загриженост. Договарянето на мерки за гарантиране на съгласувани условия и възможности за флотовете на Обединеното кралство и на ЕС е от ключово значение за лаврака като общ запас, по-специално трябва да има месечна горна граница за стопанския риболов с тралове/грибове и правила за прилова при стопанския риболов с мрежи от брега, като се запази съществуващото приложимо ограничение за любителския риболов. ЕС и Обединеното кралство се споразумяха също така да дадат приоритет на подобряването на инструмента на ICES за оценка на лаврака, за да може да се изчисляват прогнози въз основа на модели на МУУ.

(17)С цел определени видове да бъдат защитени от риболов, Обединеното кралство и ЕС се споразумяха в писмения протокол за списъци със забранените видове. Забранява се риболовът, задържането на борда, трансбордирането или разтоварването на суша на такива забранени видове.

(18)Съгласно член 498 от СТС ЕС и Обединеното кралство се споразумяха да създадат механизъм за ежегодно доброволно прехвърляне на възможности за риболов в рамките на годината, като подробностите на този механизъм трябва да бъдат определени от Специализирания комитет по рибарството. За да се даде възможност на държавите членки да прехвърлят или разменят възможности за риболов с Обединеното кралство, е целесъобразно — до приемането на посочените подробности от Специализирания комитет по рибарството — да се установи съответна процедура.

(19)През 2021 г. Съюзът и Фарьорските острови проведоха годишни консултации за обмена на определени ОДУ и достъпа до водите на страните. Консултациите не доведоха до споразумение между Съюза и Фарьорските острови. Съюзът запази резерв за някои ОДУ, който да се използва при такива размени. Поради това съответните таблици с възможностите за риболов и разрешенията за кораби следва да бъдат съответно изменени.

(20)В първоначално приетия Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета беше определен нулев ОДУ за хамсия в подзони 9 и 10 на ICES и във водите на Съюза от участък 34.1.1 на CECAF, приложим от 1 юли 2021 г. до 30 юни 2022 г., в очакване на новото научно становище. В третото изменение на възможностите за риболов за 2021 г. беше определен временен ОДУ до 30 септември 2021 г., за да може риболовът да продължи. Научното становище беше издадено на 18 юни 2021 г. Поради това ОДУ за периода с начало 1 юли 2021 г. следва да бъде изменен с оглед на най-новото научно становище на ICES.

(21)Поради това регламенти (ЕС) 2021/91 и (ЕС) 2021/92 следва да бъдат съответно изменени.

(22)По отношение на възможностите за риболов около зоната на Свалбард, с Договора от 9 февруари 1920 г. относно Spitsbergen (Svalbard) („Парижкият договор от 1920 г.“) се предоставя еднакъв и недискриминационен достъп до ресурсите за всички страни по този договор, включително по отношение на рибарството. Съюзът многократно е изразявал становището си във връзка с този достъп, последно във вербална нота до Норвегия № 02/21 от 26 февруари 2021 г. С цел да се гарантира, че експлоатацията на ресурсите в зоната на Свалбард е съобразена с евентуалните недискриминационни правила за управление, установени от Норвегия — която има суверенитет и юрисдикция в зоната в рамките на Парижкия договор — Съветът определи за подзона 1 и участък 2b на ICES броя на корабите, разполагащи с разрешение за риболов на снежен краб, и квотите за атлантическа треска. Разпределянето на тези възможности за риболов между държавите членки е ограничено до 2021 г. Във вербална нота до Норвегия № 02/21 от 26 февруари 2021 г. Съюзът си запази правото да предприеме всички подходящи коригиращи мерки за противодействие, за да защити законните интереси на Европейския съюз и неговите държави членки съгласно Парижкия договор от 1920 г. Освен това е уместно да се припомни, че в Съюза основната отговорност за спазването на приложимото право носят държавите членки на знамето.

(23)Ограниченията на улова, предвидени в регламенти (ЕС) 2019/1919 и (ЕС) 2021/92, се прилагат от 1 януари 2021 г. Поради това и разпоредбите, които се въвеждат с настоящия регламент по отношение на ограниченията на улова, следва да се прилагат от същата дата. Това прилагане със задна дата не засяга принципите на правната сигурност и защитата на оправданите правни очаквания, тъй като съответните възможности за риболов се увеличават или все още не са изчерпани. От съображения за спешност настоящият регламент следва да влезе в сила веднага след публикуването му,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Член 1, буква е) от Регламент (ЕС) 2019/1919 се заменя със следното:

„е) категория 6 — хладилни траулери за пелагичен риболов:

Германия

13 038,4 тона

Франция

2 714,6 тона

Латвия

55 966,6 тона

Литва

59 837,6 тона

Нидерландия

64 976,1 тона

Полша

27 106,6 тона

Ирландия

8 860,1 тона

По време на прилагането на удължения срок на действие на протокола държавите членки разполагат със следния брой тримесечни разрешения:

Германия

4

Франция

2

Латвия

20

Литва

22

Нидерландия

16

Полша

8

Ирландия

2

Държавите членки уведомяват Комисията дали някои разрешения могат да бъдат предоставени на разположение на други държави членки.

Тази категория позволява едновременното разполагане в мавритански води на не повече от 19 кораба;“.

Член 2
Изменение на Регламент (ЕС) 2021/91

Регламент (ЕС) 2021/91 се изменя, както следва:

(1)Член 8 се заличава.

(2)Част 2 от приложението се изменя в съответствие с част А от приложението към настоящия регламент.

Член 3
Изменение на Регламент (ЕС) 2021/92

Регламент (ЕС) 2021/92 се изменя, както следва:

(1)Член 7 се заличава.

(2)Член 11 се изменя, както следва:

а)вмъква се следният параграф 1a:

„1а. Забраната, посочена в параграф 1, не се прилага по отношение на прилов на лаврак при стопанския риболов с мрежи от брега. Това изключение се прилага за броя на по-рано използваните крайбрежни мрежи, а именно преди 2017 г. Не се позволява стопанският риболов с мрежи от брега да бъде насочен към лаврак, а разтоварването се разрешава само за неизбежния прилов на лаврак.“

б)Параграф 2 се изменя, както следва:

    i) буква а) се заменя със следното:

„а) с дънни тралове (*) при неизбежен прилов: не повече от 380 килограма на месец и 5 % от теглото на общия улов на морски организми, държани на борда и уловени с този кораб на риболовен рейс;“;

_____________________

       (*)    Всички видове дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBB, TBN, TBS и TB).

   ii) буква б) се заменя със следното:

„б) с грибове (*) при неизбежен прилов: не повече от 380 килограма на месец и 5 % от теглото на общия улов на морски организми, държани на борда и уловени с този кораб на риболовен рейс;“.

______________________

       (*)    Всички видове грибове (SSC, SDN, SPR, SV, SB и SX).

(3)В член 13 след параграф 1 се вмъква следният параграф 1а:

„1а. Чрез дерогация от параграф 1, буква г) член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 и член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 не се прилагат за следните запаси: атлантическа треска, Категат (COD/03AS); атлантическа треска, на запад от Шотландия (COD/5BE6A); меджид, на запад от Шотландия (WHG/56-14); меджид, Келтско море (WHG/07A); северна скарида, Скагерак (PRA/03A) и морска писия, Келтско море (PLE/7HJK).“

(4)След член 53 се вмъква следният член:

„Член 53a
Прехвърляне и размяна на квоти с Обединеното кралство

1.Всяко прехвърляне или размяна на квоти между Европейския съюз и Обединеното кралство се извършва в съответствие с параграфи 2—4.

2.Държава членка, която възнамерява да прехвърли или да размени квоти с Обединеното кралство, може да обсъди с Обединеното кралство основните елементи на такова прехвърляне или размяна на квоти.

3.Ако Комисията одобри основните елементи на прехвърляне или размяна на квоти съгласно параграф 2, за които съответната държава членка е уведомила, тя изразява без неоправдано забавяне съгласието си да бъде обвързана с такова прехвърляне или размяна на квоти. Комисията уведомява Обединеното кралство и държавите членки за договореното прехвърляне или размяна на квоти.

4.Квотите, получени от Обединеното кралство или прехвърлени на него в рамките на договореното прехвърляне или размяна на квоти, се считат за квоти, разпределени към или приспаднати от разпределеното на съответната държава членка количество, от момента, в който прехвърлянето или размяната на квоти поражда действие в съответствие с параграф 3. Такава размяна не променя съществуващия механизъм за разпределяне на квотите за целите на разпределянето на възможностите за риболов между държавите членки в съответствие с принципа на относителна стабилност на риболовните дейности.

(5) Приложение IА се изменя в съответствие с част Б от приложението към настоящия регламент.

(6)Приложение IБ се изменя в съответствие с част В от приложението към настоящия регламент.

(7)Приложение V се изменя в съответствие с част Г от приложението към настоящия регламент.

Член 4
Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2021 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    Регламент (ЕО) № 1801/2006 на Съвета от 30 ноември 2006 г. относно сключването на Споразумение за партньорско сътрудничество в областта на рибарството между Европейската общност и Ислямска република Мавритания (ОВ L 343, 8.12.2006 г., стр. 1).
(2)    Протокол за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейската общност и Ислямска република Мавритания за период от четири години (ОВ L 315, 1.12.2015 г., стр. 3).
(3)    Споразумение под формата на размяна на писма между Европейския съюз и Ислямска република Мавритания относно удължаването на изтичащия на 15 ноември 2020 г. срок на действие на Протокола за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейската общност и Ислямска република Мавритания (OВ L 383, 16.11.2020 г., стр. 3).
(4)    Регламент (ЕС) 2019/1919 на Съвета от 8 ноември 2019 г. относно разпределянето на възможностите за риболов съгласно Протокола за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейската общност и Ислямска република Мавритания (OВ L 297I, 18.11.2019 г., стр. 5).
(5)    Споразумение за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия (ОВ 29, 31.1.2020 г., стр. 7).
(6)    Споразумение за търговия и сътрудничество между Европейския Съюз и Европейската общност за атомна енергия, от една страна, и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, от друга страна, (ОВ 149, 30.4.2021 г., стр. 10—2539).
(7)    Регламент (ЕС) 2021/91 на Съвета от 28 януари 2021 г. за определяне на възможностите за риболов за 2021 г. и 2022 г. по отношение на някои дълбоководни рибни запаси за риболовните кораби на Съюза (ОВ L 31, 29.1.2021 г., стр. 20—30).
(8)    Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета от 28 януари 2021 г. за определяне за 2021 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза (ОВ 31, 29.1.2021 г., стр. 31).
(9)    Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. относно общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 1954/2003 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2371/2002 и (ЕО) № 639/2004 на Съвета и Решение 2004/585/ЕО на Съвета (ОВ 354, 28.12.2013 г., стр. 22).
(10)    Регламент (ЕС) 2019/472 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 г. за създаване на многогодишен план за запасите — обект на риболов в западните води и съседните на тях води, и за видовете риболов, които експлоатират тези запаси, за изменение на регламенти (ЕС) 2016/1139 и (ЕС) 2018/973 и за отмяна на регламенти (ЕО) № 811/2004, (ЕО) № 2166/2005, (ЕО) № 388/2006, (ЕО) № 509/2007 и (ЕО) № 1300/2008 на Съвета (OB L 83, 25.3.2019 г., стр. 1).
(11)    Регламент (ЕС) 2018/973 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2018 г. за създаване на многогодишен план за дънните запаси в Северно море и за риболовните дейности, които експлоатират тези запаси, за уточняване на подробностите за изпълнение на задължението за разтоварване на сушата в Северно море, и за отмяна на регламенти (ЕО) № 676/2007 и (ЕО) № 1342/2008 на Съвета (ОВ L 179, 16.7.2018 г., стр. 1).
(12)    Решение на Съвета за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на консултациите с Обединеното кралство с оглед на договарянето на възможностите за риболов за общите запаси за 2021 г. и за някои дълбоководни запаси за периода 2021—2022 г., 5 март 2021 г., № 6414/21
(13)    Регламент (ЕС) 2019/1241 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за опазване на рибните ресурси и защита на морските екосистеми чрез технически мерки, за изменение на регламенти (ЕО) № 1967/2006 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и на регламенти (ЕС) № 1380/2013, (ЕС) 2016/1139, (ЕС) 2018/973, (ЕС) 2019/472 и (ЕС) 2019/1022 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 894/97, (ЕО) № 850/98, (ЕО) № 2549/2000, (ЕО) № 254/2002, (ЕО) № 812/2004 и (ЕО) № 2187/2005 на Съвета (ОВ L 198, 25.7.2019 г., стр. 105).
(14)    Съгласно писмения протокол преди приспадания на ОДУ в резултат на изключения от задължението за разтоварване.
(15)    Регламент (ЕС) 2019/1919 на Съвета от 8 ноември 2019 г. относно разпределянето на възможностите за риболов съгласно Протокола за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейската общност и Ислямска република Мавритания (OВ L 297 I, 18.11.2019 г., стр. 5).
(16)    Протокол за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейската общност и Ислямска република Мавритания за период от четири години (ОВ L 315, 1.12.2015 г., стр. 3).
(17)    Споразумение под формата на размяна на писма между Европейския съюз и Ислямска република Мавритания относно удължаването на изтичащия на 15 ноември 2019 г. срок на действие на Протокола за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейската общност и Ислямска република Мавритания (OВ 297I, 18.11.2019 г., стр. 3).
(18)    Решение (ЕС) 2019/1918 на Съвета от 8 ноември 2019 г. относно подписването от името на Европейския съюз и временното прилагане на Споразумението под формата на размяна на писма между Европейския съюз и Ислямска република Мавритания относно удължаването на изтичащия на 15 ноември 2019 г. срок на действие на Протокола за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейската общност и Ислямска република Мавритания (ОВ L 297 I, 18.11.2019 г., стр. 1).
(19)    Решение (ЕС) 2020/1704 на Съвета от 23 октомври 2020 г. за подписване от името на Съюза и временно прилагане на Споразумението под формата на размяна на писма между Европейския съюз и Ислямска република Мавритания относно удължаването на изтичащия на 15 ноември 2020 г. срок на действие на Протокола за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейската общност и Ислямска република Мавритания (ОВ L 383, 16.11.2020 г., стр.1).
(20)    Регламент (ЕС) 2021/91 на Съвета от 28 януари 2021 г. за определяне на възможностите за риболов за 2021 г. и 2022 г. по отношение на някои дълбоководни рибни запаси за риболовните кораби на Съюза (ОВ L 31, 29.1.2021 г., стр. 20—30).
(21)    Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета от 28 януари 2021 г. за определяне за 2021 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза (ОВ 31, 29.1.2021 г., стр. 31).
(22)    Споразумение за търговия и сътрудничество между Европейския Съюз и Европейската общност за атомна енергия, от една страна, и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, от друга страна, (ОВ 149, 30.4.2021 г., стр. 10).
(23)    Решение на Съвета за установяване на позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на консултациите с Обединеното кралство с оглед на договарянето на възможностите за риболов за общите запаси за 2021 г. и за някои дълбоководни запаси за периода 2021—2022 г., 5 март 2021 г., № 6414/21.
(24)    Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. относно общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 1954/2003 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2371/2002 и (ЕО) № 639/2004 на Съвета и Решение 2004/585/ЕО на Съвета (ОВ 354, 28.12.2013 г., стр. 22).
(25)    Регламент (ЕС) 2019/472 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 г. за създаване на многогодишен план за запасите — обект на риболов в западните води и съседните на тях води, и за видовете риболов, които експлоатират тези запаси, за изменение на регламенти (ЕС) 2016/1139 и (ЕС) 2018/973 и за отмяна на регламенти (ЕО) № 811/2004, (ЕО) № 2166/2005, (ЕО) № 388/2006, (ЕО) № 509/2007 и (ЕО) № 1300/2008 на Съвета (OB L 83, 25.3.2019 г., стр. 1).
(26)    Регламент (ЕС) 2018/973 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2018 г. за създаване на многогодишен план за дънните запаси в Северно море и за риболовните дейности, които експлоатират тези запаси, за уточняване на подробностите за изпълнение на задължението за разтоварване на сушата в Северно море, и за отмяна на регламенти (ЕО) № 676/2007 и (ЕО) № 1342/2008 на Съвета (ОВ L 179, 16.7.2018 г., стр. 1).
Top

Брюксел, 30.6.2021

COM(2021) 357 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към Предложение за

регламент на Съвета

за изменение на регламенти (ЕС) 2019/1919, (ЕС) 2021/91 и (ЕС) 2021/92 по отношение на някои възможности за риболов за 2021 година във води на Съюза и извън тях


ПРИЛОЖЕНИЕ

Част А: Изменения на част 2 от приложението към Регламент (ЕС) 2021/91

В част 2 от приложението към Регламент (ЕС) 2021/91 съответните таблици за възможностите за риболов се заменят със следното:

Вид:

Афанопус

 

Зона:

6 и 7; води на Обединеното кралство и международни води от 5; международни води от 12

 

Aphanopus carbo

 

 

(BSF/56712-)

 

Година

2021

Предпазен ОДУ

Германия

22

Естония

11

Ирландия

55

Испания

110

Франция

1541

Латвия

72

Литва

1

Полша

1

Други

6

(1)

Съюз

1819

Обединено кралство

110

ОДУ

1929

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов. Уловът, приспаднат от тази поделена квота, се докладва отделно (BSF/56712_AMS).

Вид:

Берикс

 

Зона:

води на Обединеното кралство, на Европейския съюз и в международни води от 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12 и 14

 

Beryx spp.

 

 

(ALF/3X14-)

 

Година

2021

Предпазен ОДУ

Ирландия

7

(1)

Испания

51

(1)

Франция

14

(1)

Португалия

145

(1)

Съюз

217

(1)

Обединено кралство

7

(1)

ОДУ

224

(1)

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

 

 

Вид:

Скален гренадир

Зона:

6 и 7; води на Обединеното кралство и международни води от 5b

 

Coryphaenoides rupestris

 

(RNG/5B67-)

Година

2021

Предпазен ОДУ

Германия

4

(1)(2)

Естония

34

(1)(2)

Ирландия

150

(1)(2)

Испания

37

(1)(2)

Франция

1910

(1)(2)

Литва

44

(1)(2)

Полша

22

(1)(2)

Други

4

(1)(2)(3)

Съюз

2205

(1)(2)

Обединено кралство

112

(1)(2)

ОДУ

2317

(1)(2)

(1)

Най-много 10 % от всяка квота могат да се ловят във води на Съюза и в международни води от 8, 9, 10, 12 и 14 (RNG/*8X14- за скален гренадир; RHG/*8X14- за прилов на дългоопашата риба).

(2)

Не се разрешава целеви риболов на дългоопашата риба. Приловът на дългоопашата риба (RHG/5B67-) се приспада от тази квота. Той не може да надвишава 1 % от квотата.

(3)

Изключително за прилов. Не се разрешава целеви риболов. Уловът, приспаднат от тази поделена квота, се докладва отделно (RNG/5B67_AMS за гренадир; RHG/5B67_AMS за дългоопашата риба).

Вид:

Скален гренадир

Зона:

8, 9 и 10; международни води от 12 и 14

 

Coryphaenoides rupestris

 

(RNG/8X14-)

Година

2021

Предпазен ОДУ

 

 

Германия

10

(1)(2)(3)

Ирландия

2

(1)(2)(3)

Испания

1111

(1)(2)(3)

Франция

51

(1)(2)(3)

Латвия

18

(1)(2)(3)

Литва

2

(1)(2)(3)

Полша

347

(1)(2)(3)

Съюз

1541

(1)(2)(3)

Обединено кралство

4

(1)(2)

ОДУ

1545

(1)(2)

(1)

Най-много 10 % от всяка квота могат да се ловят във води на Съюза и в международни води от зони 5b, 6 и 7 (RNG/*5B67– за гренадир; RHG/*5B67– за прилов на дългоопашата риба).

(2)

(3)

Не се разрешава целеви риболов на дългоопашата риба.

Приловът на дългоопашата риба (RHG/8X14-) се приспада от тази квота. Той не може да надвишава 1 % от квотата.

Вид:

Червенопер пагел

 

Зона:

6, 7 и 8

 

Pagellus bogaraveo

 

(SBR/678-)

 

Година

2021

Предпазен ОДУ

 

Ирландия

3

(1)

Испания

84

(1)

Франция

4

(1)

Други

3

(1)(2)

Съюз

95

(1)

Обединено кралство

11

(1)

ОДУ

105

(1)

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

(2)

Уловът, приспаднат от тази поделена квота, се докладва отделно (SBR/678_AMS).

 

 

“.

Част Б: Изменения на приложение IА към Регламент (ЕС) 2021/92

В приложение IА към Регламент (ЕС) 2021/92 съответните таблици за възможностите за риболов се заменят със следното:

Вид:

Пясъчница и свързан с нея прилов

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4; води на Обединеното кралство от 2a; води на Европейския съюз от 3a (1)

 

Ammodytes spp.

 

 

 

 

Дания

 

86 651

(2)(3)

Аналитичен ОДУ

 

 

Германия

132

(2)(3)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Швеция

3182

(2)(3)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

89 965

(2)

Обединено кралство

2535

(2)

ОДУ

92 500

(2)

(1)

С изключение на водите в шестмилната зона от изходните линии на Обединеното кралство при Shetland, Fair Isle и Foula.

(2)

В зони на управление 1r и 2r ОДУ може да се осъществява само като мониторингов ОДУ с асоцииран протокол за вземане на проби за риболовната дейност.

(3)

Приловът на меджид и скумрия може да бъде до 2 % от квотата (OT1/*2A3A4X). Сумата от прилова на меджид и скумрия, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не надхвърля 9 % от квотата.

Специално условие: уловът в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони на управление на запасите от пясъчница, определени в приложение III:

Зона: води на Съюза в зоните за управление на запасите от пясъчница

 

1r

2r

3r

4

5r

6

7r

 

(SAN/234_1R)

(SAN/234_2R)

(SAN/234_3R)

(SAN/234_4)

(SAN/234_5R)

(SAN/234_6)

(SAN/234_7R)

Дания

5118

4684

12 091

64 627

0

131

0

Германия

8

7

18

99

0

0

0

Швеция

188

172

444

2373

0

5

0

Съюз

5314

4863

12 553

67 099

0

136

0

Обединено кралство

150

137

354

1890

0

4

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Общо

5464

5000

12 907

68 989

0

140

0

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Атлантическа аргентина

 

Зона:

води на Обединеното кралство и международни води от 1 и 2

 

Argentina silus

 

 

(ARU/1/2.)

 

 

Германия

 

16

 

Предпазен ОДУ

 

 

Франция

5

Нидерландия

13

Съюз

34

Обединено кралство

25

ОДУ

 

59

 

 

 

 

 

Вид:

Атлантическа аргентина

 

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4; води на Европейския съюз от 3a

 

 

Argentina silus

 

 

(ARU/3A4-C)

 

Дания

 

717

 

Предпазен ОДУ

 

 

Германия

7

Франция

5

Ирландия

5

Нидерландия

34

Швеция

28

Съюз

796

Обединено кралство

13

ОДУ

 

809

 

 

 

 

 

Вид:

Атлантическа аргентина

 

Зона:

6 и 7; води на Обединеното кралство и международни води от 5

 

Argentina silus

 

 

(ARU/567.)

 

 

Германия

 

283

 

Предпазен ОДУ

 

 

Франция

6

Ирландия

262

Нидерландия

2958

Съюз

3509

Обединено кралство

220

ОДУ

 

3729

 

 

 

 

 

Вид:

Менек

 

 

Зона:

води на Обединеното кралство и международни води от 1, 2 и 14

 

Brosme brosme

 

 

(USK/1214EI)

 

Германия

 

6

(1)

Предпазен ОДУ

 

 

Франция

6

(1)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Други

3

(1)(2)

Съюз

16

(1)

Обединено кралство

6

(1)

ОДУ

22

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

(2)

Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (USK/1214EI_AMS).

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Менек

 

 

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4

 

 

Brosme brosme

 

 

(USK/04-C.)

 

Дания

 

68

Предпазен ОДУ

 

 

Германия

20

(1)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

47

(1)

Швеция

7

Други

7

(2)

Съюз

149

Обединено кралство

102

(1)

ОДУ

251

(1)

Специално условие: от които 25 % могат да се ловят във водите на Обединеното кралство, на Европейския съюз и в международни води от 6а на север от 58’30’’.

(2)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (USK/04-C_AMS).

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Менек

 

 

Зона:

6 и 7; води на Обединеното кралство и международни води от 5

 

Brosme brosme

 

 

(USK/567EI.)

 

Германия

 

60

(1)

Предпазен ОДУ

 

 

Испания

208

Франция

2471

(1)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Ирландия

238

Други

60

(2)

Съюз

3037

Норвегия

0

Обединено кралство

1257

(1)

ОДУ

4294

(1)

Специално условие: от които до 10 % могат да се ловят във водите на Обединеното кралство и на Съюза от 4 (USK/*04-C.).

(2)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (USK/567EI_AMS).

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Капрова риба

 

 

Зона:

6, 7 и 8

 

Caproidae

 

 

 

(BOR/678-)

 

 

Дания

 

4700

 

Предпазен ОДУ

 

 

Ирландия

13 234

Съюз

17 934

Обединено кралство

1218

ОДУ

19 152

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Херинга (1)

 

 

Зона:

3a

 

 

 

Clupea harengus

 

 

(HER/03A.)

 

 

Дания

 

9080

(2)

Аналитичен ОДУ

 

 

Германия

145

(2)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Швеция

9498

(2)

Съюз

18 723

(2)

Норвегия

2881

Фарьорски острови

0

(3)

ОДУ

21 604

(1)

Улов на херинга при риболов с мрежи с размери на окото ≥ 32 mm.

(2)

Специално условие: до 50 % от това количество могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4 (HER/*04-C.).

(3)

Могат да се ловят само в Скагерак (HER/*03AN.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Херинга (1)

 

 

Зона:

води на Обединеното кралство, на Европейския съюз и на Норвегия от 4, на север от 53° 30′ с. ш.

 

Clupea harengus

 

 

(HER/4AB.)

Дания

 

52 831

Аналитичен ОДУ

 

 

Германия

35 994

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

19 821

Нидерландия

49 145

Швеция

3626

Съюз

213 814

Фарьорски острови

0

Норвегия

103 344

(2)

Обединено кралство

52 397

ОДУ

356 357

(1)

Улов на херинга при риболов с мрежи с размери на окото ≥ 32 mm.

(2)

Уловът в рамките на тази квота се приспада от дела на Норвегия в ОДУ. Уловът в рамките на тази квота във води на Съюза от 4a и 4b (HER/*4AB-C) не може да надвишава посоченото по-долу количество.

3000

Специално условие: уловът на Съюза в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в норвежките води на юг от 62° с.ш.

Норвежки води на юг от 62° с.ш. (HER/*4N-S62)

 

 

 

Съюз

3000

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Херинга (1)

 

 

Зона:

3a

 

 

 

Clupea harengus

 

 

(HER/03A-BC)

 

Дания

 

5692

(2)

Аналитичен ОДУ

 

 

Германия

51

(2)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Швеция

916

(2)

Съюз

6659

(2)

ОДУ

6659

(2)

(1)

Изключително за улов на херинга, получен като прилов при риболов с мрежи с размери на окото < 32 mm.

(2)

Специално условие: до 50 % от тази квота могат да се ловят във води на Съюза от 4 (HER/*04-C-BC.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Херинга (1)

 

 

Зона:

4, 7d и води на Обединеното кралство от 2a

 

Clupea harengus

 

 

(HER/2A47DX)

 

Белгия

 

38

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

7421

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

38

Франция

38

Нидерландия

38

Швеция

36

Съюз

7609

Обединено кралство

141

ОДУ

7750

(1)

Изключително за улов на херинга, получен като прилов при риболов с мрежи с размери на окото < 32 mm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Херинга (1)

 

 

Зона:

4c, 7d(2)

 

 

 

Clupea harengus

 

 

(HER/4CXB7D)

 

Белгия

 

8427

(3)

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

689

(3)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

470

(3)

Франция

9427

(3)

Нидерландия

16 579

(3)

Съюз

39 199

(3)

Обединено кралство

3607

(3)

ОДУ

356 357

(1)

Изключително за улов на херинга, уловена при риболов с мрежи с размери на окото ≥ 32 mm.

(2)

С изключение на запаса в Blackwater: отнася се до запаса от херинга в морския район на устието на Темза в рамките на зона, ограничена от локсодромата, преминаваща на юг от Landguard Point (51° 56′ с.ш., 1° 19,1′ и.д.) до 51° 33′ с.ш. и оттам — на запад до точка от брега на Обединеното кралство.

(3)

Специално условие: до 50 % от тази квота могат да се ловят в 4b (HER/*04B.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Херинга

 

 

Зона:

води на Съюза и международни води от 5b, 6b и 6aN(1)

 

Clupea harengus

 

 

(HER/5B6ANB)

 

Германия

 

353

(2)

Предпазен ОДУ

 

 

Франция

67

(2)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Ирландия

478

(2)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Нидерландия

353

(2)

Съюз

1251

(2)

Обединено кралство

2229

(2)

ОДУ

3480

(1)

Отнася се до запасите от херинга в частта от зона 6a на ICES, която се намира на изток от 7° з.д. и на север от 55° с.ш., или на запад от 7° з.д. и на север от 56° с.ш., с изключение на Clyde.

(2)

Забранява се целевият риболов на херинга в частта от зоните на ICES, за която се прилага определеният ОДУ и която се намира между 56° с. ш. и 57° 30' с. ш., с изключение на зоната от шест морски мили, измерена от изходната линия на териториалните води на Обединеното кралство.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Херинга

 

 

Зона:

6aS (1), 7b и 7c

 

 

Clupea harengus

 

 

(HER/6AS7BC)

 

Ирландия

 

1236

 

Предпазен ОДУ

 

 

Нидерландия

124

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

1360

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

ОДУ

1360

(1)

Отнася се до запаса от херинга в 6a на юг от 56° 00' с.ш. и на запад от 07° 00' з.д.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Херинга

 

 

Зона:

7a(1)

 

 

 

Clupea harengus

 

 

(HER/07A/MM)

 

Ирландия

 

808

 

Аналитичен ОДУ

 

 

Съюз

808

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Обединено кралство

6533

ОДУ

7341

(1)

Тази зона се намалява с района, ограничена от:

- на север от 52° 30' с.ш.,

- на юг от 52° 00' с.ш.,

- на запад от бреговете на Ирландия,

- на изток от бреговете на Обединеното кралство.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Херинга

 

 

Зона:

7e и 7f

 

 

 

Clupea harengus

 

 

(HER/7EF.)

 

 

Франция

 

465

 

Предпазен ОДУ

 

 

Съюз

465

Обединено кралство

465

ОДУ

930

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Херинга

 

 

Зона:

7a, на юг от 52°30’ с.ш.; 7g(1), 7h(1), 7j(1) и 7k(1)

 

Clupea harengus

 

 

(HER/7G-K.)

 

Германия

 

10

(2)

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

54

(2)

Ирландия

750

(2)

Нидерландия

54

(2)

Съюз

868

(2)

Обединено кралство

1

(2)

ОДУ

869

(2)

(1)

Тази зона се увеличава с района, ограничен от:

- на север от 52° 30' с.ш.,

- на юг от 52° 00' с.ш.,

- на запад от бреговете на Ирландия,

- на изток от бреговете на Обединеното кралство.

(2)

Квотата може да се разпределя само между кораби, участващи в контролния улов за събиране на данни за този запас за целите на оценката на ICES. Името(ната) на кораба(ите) се съобщават на Комисията от съответните държави членки, преди те да разрешат извършването на посочения улов.

Вид:

Хамсия

Зона:

9 и 10; води на Съюза от CECAF 34.1.1

 

Engraulis encrasicolus

 

(ANE/9/3411)

 

Испания

 

7176

(1)

Предпазен ОДУ

 

 

Португалия

7829

(1)

Съюз

15 005

(1)

ОДУ

15 005

(1)

 (1)

 Риболов по тази квота може да се извършва само от 1 юли 2021 г. до 30 юни 2022 г.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Атлантическа треска

 

 

Зона:

6b; води на Обединеното кралство и международни води от 5b, на запад от 12° 00' з.д. и от 12 и 14

Gadus morhua

 

(COD/5W6-14)

 

Белгия

 

0

(1)

Предпазен ОДУ

 

 

Германия

1

(1)

Франция

8

(1)

Ирландия

16

(1)

Съюз

25

(1)

Обединено кралство

49

(1)

ОДУ

74

(1)

(1)

Изключително за прилов. Целевият риболов на атлантическа треска в рамките на този ОДУ не се разрешава

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Атлантическа треска

 

 

Зона:

6a; води на Обединеното кралство и международни води от 5b, на изток от 12° 00' з.д.

 

Gadus morhua

 

 

 

(COD/5BE6A)

 

Белгия

 

2

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Германия

12

(1)

Франция

130

(1)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Ирландия

243

(1)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

387

(1)

Обединено кралство

892

(1)

ОДУ

1279

(1)

(1)

Изключително за прилов на атлантическа треска при улов на други видове. Целевият риболов на атлантическа треска в рамките на тази квота не се разрешава.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Атлантическа треска

 

 

Зона:

7 a

 

 

 

Gadus morhua

 

 

 

(COD/07A.)

 

Белгия

 

3

(1)

Предпазен ОДУ

 

 

Франция

7

(1)

Ирландия

104

(1)

Нидерландия

1

(1)

Съюз

115

(1)

Обединено кралство

91

(1)

ОДУ

206

(1)

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Атлантическа треска

 

 

Зона:

7b, 7c, 7e—k, 8, 9 и 10; води на Европейския съюз

Gadus morhua

 

от CECAF 34.1.1

 

 

 

 

(COD/7XAD34)

 

Белгия

 

18

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

290

(1)

Прилага се член 9 от настоящия регламент.

Ирландия

422

(1)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Нидерландия

0

(1)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

730

(1)

Обединено кралство

75

(1)

ОДУ

805

(1)

(1)

Изключително за прилов на атлантическа треска при улов на други видове. Целевият риболов на атлантическа треска в рамките на тази квота не се разрешава.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Атлантическа треска

 

 

Зона:

7d

 

 

 

Gadus morhua

 

 

 

(COD/07D.)

 

Белгия

 

33

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

649

(1)

Нидерландия

19

(1)

Съюз

701

(1)

Обединено кралство

71

(1)

ОДУ

772

(1)

Специално условие: от които до 5% могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4, от тази част на 3а, която не попада в Скагерак и Категат и във води на Обединеното кралство от 2a (COD/*2A3X4).

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Мегрим, видове

 

 

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4; води на Обединеното кралство от 2a;

 

 

Lepidorhombus spp.

 

 

 

(LEZ/2AC4-C)

 

Белгия

 

8

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

7

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

7

Франция

42

(1)

Нидерландия

33

Съюз

97

Обединено кралство

2490

(1)

ОДУ

2587

(1)

Специално условие: от които 20 % могат да се ловят във водите на Обединеното кралство, на Европейския съюз и в международни води от 6а на север от 58’30’’.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Мегрим, видове

 

 

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

Lepidorhombus spp.

 

(LEZ/56-14)

Испания

 

526

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

2053

(1)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Ирландия

600

Съюз

3179

Обединено кралство

2046

(1)

ОДУ

5225

(1)

Специално условие: от които до 25 % могат да се ловят във: води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 2a и 4 (LEZ/*2AC4C).

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Мегрим, видове

 

 

Зона:

7

 

 

 

Lepidorhombus spp.

 

 

 

(LEZ/07.)

 

 

Белгия

 

464

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Испания

5154

(2)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

6256

(2)

Ирландия

2844

(2)

Съюз

14 718

Обединено кралство

3421

(2)

ОДУ

18 365

(1)

10 % от тази квота могат да бъдат използвани в зони 8a, 8b, 8d и 8e (LEZ/*8ABDE) за прилов при целеви улов на морски език.

(2)

35 % от тази квота могат да се ловят в 8a, 8b, 8d и 8e (LEZ/*8ABDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Мегрим, видове

 

 

Зона:

8a, 8b, 8d и 8e

 

 

Lepidorhombus spp.

 

 

 

(LEZ/8ABDE.)

 

Испания

 

1005

 

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

811

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Съюз

1816

ОДУ

1816

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Морски дявол

 

 

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4; води на Обединеното кралство от 2a;

 

Lophiidae

 

(ANF/2AC4-C)

 

Белгия

 

312

(1)(2)

Предпазен ОДУ

 

 

Дания

688

(2)

Германия

336

(1)(2)

Франция

64

(1)(2)

Нидерландия

236

(1)(2)

Швеция

8

(2)

Съюз

1644

(2)

Обединено кралство

10 328

(1)(2)

ОДУ

11 972

(1)

Специално условие: от които 30 % могат да се ловят във водите на Обединеното кралство, на Европейския съюз и в международни води от 6а на север от 58’30’’.

(2)

Специално условие: от които до 10 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство от 6a на юг от 58’30’’; води на Съюза и международни води от 5b; международни води от 12 и 14 (ANF/*56-14).

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Морски дявол

 

 

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

Lophiidae

 

(ANF/56-14)

 

Белгия

 

202

(1)

Предпазен ОДУ

 

 

Германия

230

(1)

Испания

216

Франция

2485

(1)

Ирландия

562

Нидерландия

194

(1)

Съюз

3889

Обединено кралство

2488

(1)

ОДУ

6377

(1)

Специално условие: от които до 20 % могат да се ловят във: води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 2a и 4 (ANF/*2AC4C).

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Морски дявол

 

 

Зона:

7

 

 

 

Lophiidae

 

 

 

(ANF/07.)

 

 

Белгия

 

3384

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Германия

377

(1)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Испания

1345

(1)

Франция

21 714

(1)

Ирландия

2775

(1)

Нидерландия

438

(1)

Съюз

30 033

(1)

Обединено кралство

8090

(1)

ОДУ

38 123

(1)

Специално условие: от които до 10 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 8a, 8b, 8d и 8e (ANF/*8ABDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Морски дявол

 

 

Зона:

8a, 8b, 8d и 8e

 

 

Lophiidae

 

 

 

(ANF/8ABDE.)

 

Испания

 

1556

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

8659

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Съюз

10 215

ОДУ

10 215

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Пикша

 

 

Зона:

3a

 

 

 

Melanogrammus aeglefinus

 

 

 

(HAD/03A.)

 

Белгия

 

12

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

2120

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

135

Нидерландия

2

Швеция

250

Съюз

2519

ОДУ

2630

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Пикша

 

 

Зона:

4; води на Обединеното кралство от 2a;

 

Melanogrammus aeglefinus

 

 

(HAD/2AC4.)

Белгия

 

287

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

1970

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

1254

(1)

Франция

2185

(1)

Нидерландия

215

Швеция

169

Съюз

6080

Норвегия

9841

Обединено кралство

26 872

(1)

ОДУ

42 793

(1)

Специално условие: от които 10 % могат да се ловят във водите на Обединеното кралство, на Европейския съюз и в международни води от 6а на север от 58’30’’.

Специално условие: уловът в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

Норвежки води от 4 (HAD/*04N-)

 

Съюз

4523

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Пикша

 

 

Зона:

води на Обединеното кралство, на Европейския съюз и в международни води от 6b; международни води от 12 и 14

 

Melanogrammus aeglefinus

 

 

 

(HAD/6B1214)

 

Белгия

 

16

Аналитичен ОДУ

 

 

Германия

19

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

799

Ирландия

570

Съюз

1404

Обединено кралство

6971

ОДУ

8375

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Пикша

 

 

Зона:

6a; води на Обединеното кралство и международни води от 5b

 

Melanogrammus aeglefinus

 

 

 

(HAD/5BC6A.)

 

Белгия

 

6

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Германия

6

(1)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

264

(1)

Ирландия

648

Съюз

924

Обединено кралство

3843

(1)

ОДУ

4767

(1)

Специално условие: от които до 25 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 2a и 4 (HAD/*2AC4).

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Пикша

 

 

Зона:

7b—k, 8, 9 и 10; води на Европейския съюз от CECAF 34.1.1.

 

Melanogrammus aeglefinus

 

 

 

(HAD/7X7A34)

 

Белгия

 

148

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

8876

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Ирландия

2959

Съюз

11 983

Обединено кралство

2400

ОДУ

15 000

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Пикша

 

 

Зона:

7 a

 

 

 

Melanogrammus aeglefinus

 

 

 

(HAD/07 A.)

 

Белгия

 

49

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

221

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Ирландия

1322

Съюз

1592

Обединено кралство

1779

ОДУ

3371

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Меджид

 

 

Зона:

3a

 

 

Merlangius merlangus

 

 

 

(WHG/03A.)

 

Дания

 

649

Предпазен ОДУ

 

 

Нидерландия

2

Швеция

69

Съюз

720

ОДУ

929

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Меджид

 

 

Зона:

4; води на Съюза от 2a

 

Merlangius merlangus

 

 

(WHG/2AC4.)

Белгия

 

283

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

1225

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

319

Франция

1841

Нидерландия

708

Швеция

2

Съюз

4376

Норвегия

2131

(1)

Обединено кралство

11 962

ОДУ

21 306

(1)

Може да се лови във водите на Съюза. Уловът в рамките на тази квота се приспада от дела от ОДУ на Норвегия.

Специално условие: уловът в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

Норвежки води от 4 (WHG/*04N-)

 

Съюз

 

4518

 

 

 

 

 

Вид:

Меджид

 

 

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

Merlangius merlangus

 

 

 

(WHG/56-14)

 

Германия

 

3

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

50

(1)

Прилага се член 9 от настоящия регламент.

Ирландия

299

(1)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

352

(1)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Обединено кралство

585

(1)

ОДУ

937

(1)

(1)

Изключително за прилов на меджид при улов на други видове. Целевият риболов на меджид в рамките на тази квота не се разрешава.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Меджид

 

 

Зона:

7 a

 

 

 

Merlangius merlangus

 

 

 

(WHG/07 A.)

 

Белгия

 

2

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

22

(1)

Прилага се член 9 от настоящия регламент.

Ирландия

280

(1)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Нидерландия

0

(1)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

305

(1)

Обединено кралство

416

(1)

ОДУ

721

(1)

(1)

Изключително за прилов на меджид при улов на други видове. Целевият риболов на меджид в рамките на тази квота не се разрешава.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Меджид

 

 

Зона:

7b, 7c, 7d, 7e, 7f, 7g, 7h, 7j и 7k

 

Merlangius merlangus

 

 

 

(WHG/7X7A-C)

 

Белгия

 

95

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

5842

Ирландия

2707

Нидерландия

47

Съюз

8692

Обединено кралство

1134

ОДУ

10 259

Вид:

Мерлуза

 

 

Зона:

3a

 

 

 

Merluccius merluccius

 

 

 

(HKE/03A.)

 

Дания

 

2741

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Швеция

233

(1)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Съюз

2974

ОДУ

2974

(1)

От тази квота могат да се правят прехвърляния към водите на Обединеното кралство и на Съюза от 2a и 4. За тези прехвърляния обаче се изпраща предварително уведомление до Комисията и до Обединеното кралство.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Мерлуза

 

 

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4; води на Обединеното кралство от 2a;

 

 

Merluccius merluccius

 

 

 

(HKE/2AC4-C)

Белгия

 

36

(1)(2)

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

1473

(1)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

169

(1)

Франция

326

(1)(2)

Нидерландия

85

(1)(2)

Съюз

2089

(1)

Обединено кралство

1354

(1)(2)

ОДУ

3443

(1)

Не повече от 10 % от тази квота могат да се използват за прилов в 3a (HKE/*03A.).

(2)

Специално условие: от които 6 % могат да се ловят във водите на Обединеното кралство, на Европейския съюз и в международни води от 6а на север от 58’30’’.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Мерлуза

 

 

Зона:

6 и 7; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

Merluccius merluccius

 

(HKE/571214)

Белгия

 

498

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Испания

15 974

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

24 669

(1)

Ирландия

2989

Нидерландия

321

(1)

Съюз

44 451

Обединено кралство

10 884

(1)

ОДУ

55 335

(1)

Специално условие: 100 % могат да се ловят във водите на Обединеното кралство, на Европейския съюз и в международни води от 2а и 4. За тези прехвърляния обаче ежегодно се изпраща ретроспективно уведомление до другата страна. Държавите членки уведомяват предварително Комисията.

Специално условие: уловът в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

8a, 8b, 8d и 8e (HKE/*8ABDE)

 

 

 

Белгия

66

Испания

2632

Франция

2632

Ирландия

329

Нидерландия

33

Съюз

5691

Обединено кралство

1480

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Мерлуза

 

 

Зона:

8a, 8b, 8d и 8e

 

 

Merluccius merluccius

 

 

 

(HKE/8ABDE.)

Белгия

 

16

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Испания

11 356

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

25 501

Нидерландия

33

(1)

Съюз

36 906

ОДУ

36 906

(1)

От тази квота могат да се правят прехвърляния към водите на Обединеното кралство и на Съюза от 2a и 4. За тези прехвърляния обаче се изпраща предварително уведомление до Комисията и до Обединеното кралство.

Специално условие: уловът в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

6 и 7; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14 (HKE/*57-14)

Белгия

3

Испания

3289

Франция

5921

Нидерландия

10

Съюз

9223

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Син меджид

 

Зона:

води на Съюза и международни води от 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 и 14

 

Micromesistius poutassou

 

 

 

(WHB/1X14)

 

Дания

 

45 680

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Германия

17 761

(1)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Испания

38 726

(1) (2)

Франция

31 789

(1)

Ирландия

35 373

(1)

Нидерландия

55 700

(1)

Португалия

3598

(1) (2)

Швеция

11 300

(1)

Съюз

239 927

(1) (3)

Норвегия

37 500

Фарьорски острови

0

Обединено кралство

71 670

(1)

ОДУ

Не се прилага

(1)

Специално условие: в рамките на общото ограничение за достъпа от 37 500 тона за Съюза, държавите членки могат да извършват риболов до следните проценти от съответните им квоти във фарьорски води (WHB/*05-F.): 0 %

(2)

От тази квота може да се правят прехвърляния към 8c, 9 и 10; води на Съюза от CECAF 34.1.1. За тези прехвърляния обаче се изпраща предварително уведомление до Комисията.

(3)

Специално условие: от квотите за ЕС във водите на Съюза и международните води от 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 и 14 (WHB/*NZJM1) и в 8c, 9 и 10; води на Съюза от CECAF 34.1.1 (WHB/*NZJM2), следното количество може да се лови в норвежката икономическа зона или в риболовната зона около Jan Mayen:

141 648

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Син меджид

 

Зона:

води на Съюза от 2, 4a, 5, 6 на север от 56° 30' с.ш. и 7 на запад от 12° з.д.

 

Micromesistius poutassou

 

 

 

(WHB/24A567)

 

Норвегия

 

141 648

(1) (2)

Аналитичен ОДУ

 

 

Фарьорски острови

0

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

ОДУ

Не се прилага

(1)

Приспада се от квотата, определена от Норвегия.

(2)

Трябва да се лови във водите на Съюза от ICES 4, 6 и 7

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Малоуста писия и червена писия

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4; води на Обединеното кралство от 2a;

 

Microstomus kitt and

 

(L/W/2AC4-C)

 

Glyptocephalus cynoglossus

 

 

 

 

 

 

Белгия

 

272

Предпазен ОДУ

Дания

748

Германия

96

Франция

205

Нидерландия

623

Швеция

8

Съюз

1952

Обединено кралство

3476

ОДУ

 

5428

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Синя молва

 

 

Зона:

6 и 7; води на Обединеното кралство и международни води от 5

 

Molva dypterygia

 

 

 

(BLI/5B67-)

Германия

 

116

Аналитичен ОДУ

 

 

Естония

18

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Испания

366

Франция

8333

Ирландия

32

Литва

7

Полша

4

Други

32

(1)

Съюз

8908

Норвегия

0

(2)

Фарьорски острови

0

(3)

Обединено кралство

2614

ОДУ

11 522

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (BLI/5B67_AMS).

(2)

Трябва да се лови във водите на Съюза от 2a, 4, 5b, 6 и 7 (BLI/*24X7C).

(3)

Приловът на гренадир и афанопус се приспада от настоящата квота. Риболовът се извършва във водите на Съюза от 6a на север от 56° 30' с.ш. и 6b. Настоящата разпоредба не се прилага за улова, по отношение на който се прилага задължението за разтоварване.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Синя молва

 

 

Зона:

Международни води от 12

 

Molva dypterygia

 

 

 

(BLI/12INT-)

Естония

 

0

(1)

Предпазен ОДУ

 

 

Испания

92

(1)

Прилага се член 7, параграф 1 от настоящия регламент.

Франция

2

(1)

Литва

1

(1)

Други

0

(1)(2)

Съюз

95

(1)

Обединено кралство

1

(1)

ОДУ

96

(1)

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

(2)

Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (BLI/12INT_AMS).

 

 

Вид:

Синя молва

 

 

Зона:

води на Обединеното кралство и международни води от 2; води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4

 

Molva dypterygia

 

 

 

(BLI/24-)

Дания

 

2

Предпазен ОДУ

 

 

Германия

2

Ирландия

2

Франция

12

Други

2

(1)

Съюз

20

Обединено кралство

7

ОДУ

27

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (BLI/24_AMS).

Вид:

Синя молва

 

 

Зона:

води на Съюза и международни води от 3a

 

Molva dypterygia

 

 

 

(BLI/03A-)

Дания

 

1

Предпазен ОДУ

 

 

Германия

1

Швеция

1

Съюз

4

ОДУ

 

4

 

 

 

 

 

Вид:

Молва

 

 

Зона:

води на Обединеното кралство и международни води от 1 и 2

 

Molva molva

 

 

 

(LIN/1/2.)

Дания

 

9

Предпазен ОДУ

 

 

Германия

9

Франция

9

Други

5

(1)

Съюз

33

Обединено кралство

10

ОДУ

43

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (LIN/1/2_AMS).

Вид:

Молва

 

 

Зона:

води на Европейския съюз от 3a

 

 

Molva molva

 

 

 

(LIN/03A-C.)

Белгия

 

13

Предпазен ОДУ

 

 

Дания

97

Германия

13

Швеция

39

Съюз

162

Обединено кралство

13

ОДУ

175

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Молва

 

 

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4

 

 

Molva molva

 

 

 

(LIN/04-C.)

Белгия

 

23

(1)(2)

Предпазен ОДУ

 

 

Дания

351

(1)(2)

Германия

217

(1)(2)

Франция

195

(1)

Нидерландия

8

Швеция

15

(2)

Съюз

809

Обединено кралство

3004

(1)(2)

ОДУ

3813

(1)

Специално условие: от които 20 % могат да се ловят във водите на Обединеното кралство, на Европейския съюз и в международни води от 6а на север от 58’30’’.

(2)

Специално условие: от които до 25 %, но не повече от 75 t, могат да се ловят във: води на Съюза от 3a (LIN/*03A-C).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Молва

Зона:

води на Обединеното кралство и международни води от 5

 

Molva molva

 

 

 

(LIN/05EI.)

Белгия

 

8

Предпазен ОДУ

 

 

Дания

6

Германия

6

Франция

6

Съюз

26

Обединено кралство

6

ОДУ

 

32

 

 

 

 

 

Вид:

Молва

 

 

Зона:

6, 7, 8, 9 и 10: международни води от 12 и 14

 

Molva molva

 

 

 

(LIN/6X14.)

Белгия

 

66

(1)

Предпазен ОДУ

 

 

Дания

12

(1)

Германия

241

(1)

Ирландия

4867

Испания

5188

Франция

1301

(1)

Португалия

12

Съюз

11 687

Норвегия

0

(2)(3)(4)

Фарьорски острови

0

(5)(6)

Обединено кралство

6669

(1)

ОДУ

18 356

(1)

Специално условие: от които до 40 % могат да се ловят във: води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4 (LIN/*04-C.).

(2)

Специално условие: от които във всеки момент в 5b, 6 и 7 е разрешен случаен улов на други видове от 25 % на кораб. Този процент обаче може да бъде превишен в първите 24 часа след началото на риболова на конкретно място. Общият случаен улов на други видове в 5b, 6 и 7 не може да надвишава посоченото по-долу количество в тонове (OTH/*6X14.). Приловът на атлантическа треска съгласно тази разпоредба в зона 6а не може да надвишава 5 %.

0

(3)

Включително менек. Риболов по квотите за Норвегия може да се извършва само с парагади в 5b, 6 и 7, като те възлизат на:

Молва (LIN/*5B67-) 0

Менек (USK/*5B67-) 0

(4)

Квотите на Норвегия за молва и менек са взаимозаменяеми до следното количество в тонове:

0

(5)

Включително менек. Трябва да се лови в 6b и 6a на север от 56°30′ с.ш. (LIN/*6BAN.).

(6)

Специално условие: от които по всяко време в 6а и 6b е разрешен случаен улов на други видове в размер на 20 % на кораб. Този процент обаче може да бъде превишен в първите 24 часа след началото на риболова на конкретно място. Общият случаен улов на други видове в 6a и 6b не надвишава следното количество в тонове (OTH/*6AB.):

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Норвежки омар

 

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4; води на Обединеното кралство от 2a

 

 

Nephrops norvegicus

 

 

 

(NEP/2AC4-C)

 

Белгия

 

997

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

997

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

15

Франция

29

Нидерландия

514

Съюз

2553

Обединено кралство

16 524

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Норвежки омар

 

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b

 

Nephrops norvegicus

 

 

 

(NEP/5BC6.)

 

Испания

 

30

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

121

Ирландия

202

Съюз

353

Обединено кралство

14 592

ОДУ

14 945

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Норвежки омар

 

Зона:

7

 

 

 

Nephrops norvegicus

 

 

 

(NEP/07.)

 

 

Испания

 

993

(1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

4023

(1)

Ирландия

6102

(1)

Съюз

11 118

(1)

Обединено кралство

6908

(1)

ОДУ

18 026

(1)

(1)

Специално условие: уловът в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следната зона:

Функционална единица 16 от подзона 7 на ICES (NEP/*07U16):

Испания

992

Франция

621

Ирландия

1194

Съюз

2807

ОДУ

5016

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Северна скарида

 

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4; води на Обединеното кралство от 2a

 

 

Pandalus borealis

 

 

 

(PRA/2AC4-C)

 

Дания

 

490

Предпазен ОДУ

 

 

Нидерландия

5

Швеция

20

Съюз

515

Обединено кралство

145

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Морска писия

 

 

Зона:

Категат

 

 

 

Pleuronectes platessa

 

 

(PLE/03AS.)

 

Дания

640

Аналитичен ОДУ

Германия

7

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Швеция

72

Съюз

719

ОДУ

 

719

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Морска писия

 

 

Зона:

4; води на Съюза от 2а; частта от 3а, която не попада в Скагерак и Категат

 

Pleuronectes platessa

 

 

 

(PLE/2A3AX4)

Белгия

 

2938

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

9548

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

2754

Франция

551

Нидерландия

18 362

Съюз

34 154

Норвегия

10 039

Обединено кралство

24 940

ОДУ

143 419

Специално условие: уловът в рамките на определените по-горе квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следната зона:

Норвежки води от 4 (PLE/*04N-)

Съюз

39 153

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Морска писия

 

 

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12

Pleuronectes platessa

 

(PLE/56-14)

Франция

 

10

Предпазен ОДУ

 

 

Ирландия

248

Съюз

258

Обединено кралство

400

ОДУ

 

658

 

 

 

 

 

Вид:

Морска писия

 

 

Зона:

7a

 

 

 

Pleuronectes platessa

 

 

(PLE/07A.)

 

 

Белгия

62

Аналитичен ОДУ

Франция

27

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Ирландия

1069

Нидерландия

19

Съюз

1177

Обединено кралство

1455

ОДУ

 

2846

 

 

 

 

 

Вид:

Морска писия

 

 

Зона:

7b и 7c

 

 

 

Pleuronectes platessa

 

 

 

(PLE/7BC.)

 

 

Франция

 

4

Предпазен ОДУ

 

 

Ирландия

15

Съюз

19

ОДУ

 

19

 

 

 

 

 

Вид:

Морска писия

 

 

Зона:

7d и 7e

 

 

 

Pleuronectes platessa

 

 

(PLE/7DE.)

 

 

Белгия

1537

Аналитичен ОДУ

Франция

6850

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Съюз

8387

Обединено кралство

3533

ОДУ

11 920

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Морска писия

 

 

Зона:

7f и 7g

 

 

 

Pleuronectes platessa

 

 

(PLE/7FG.)

 

 

Белгия

360

Предпазен ОДУ

Франция

648

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Ирландия

240

Съюз

1249

Обединено кралство

480

 

ОДУ

 

1911

 

 

 

 

 

Вид:

Морска писия

 

 

Зона:

7h, 7j и 7k

 

 

Pleuronectes platessa

 

 

(PLE/7HJK.)

 

Белгия

4

(1)

Предпазен ОДУ

Франция

8

(1)

Прилага се член 9 от настоящия регламент.

Ирландия

28

(1)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Нидерландия

16

(1)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

56

(1)

Обединено кралство

11

(1)

ОДУ

67

(1)

 

 

 

 

 

Вид:

Сребриста сайда

 

 

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

 

Pollachius pollachius

 

 

(POL/56-14)

 

Испания

3

Предпазен ОДУ

Франция

88

Ирландия

26

Съюз

117

Обединено кралство

67

ОДУ

 

184

 

 

 

 

 

Вид:

Сребриста сайда

 

 

Зона:

7

 

 

 

Pollachius pollachius

 

 

(POL/07.)

 

 

Белгия

277

(1)

Предпазен ОДУ

Испания

17

(1)

Франция

6381

(1)

Ирландия

680

(1)

Съюз

7355

(1)

Обединено кралство

2071

(1)

ОДУ

9426

(1)

Специално условие: от които до 2 % могат да се ловят във: 8a, 8b, 8d и 8e (POL/*8ABDE).

 

Вид:

Сайда

 

 

Зона:

3a и 4; води на Обединеното кралство от 2a

 

Pollachius virens

 

 

(POK/2C3A4)

 

Белгия

19

Аналитичен ОДУ

Дания

2287

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

5776

(1)

Франция

13 594

(1)

Нидерландия

58

Швеция

314

Съюз

22 048

Норвегия

31 096

(2)

Обединено кралство

6367

(1)

ОДУ

59 511

(1)

Специално условие: от които 15 % могат да се ловят във водите на Обединеното кралство, на Европейския съюз и в международни води от 6а на север от 58’30’’.

(2)

Може да се лови единствено във води на Съюза от 4 и в 3a (POK/*3A4-C). Уловът в рамките на тази квота се приспада от дела на Норвегия в ОДУ.

Вид:

Сайда

 

 

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b, 12 и 14

 

Pollachius virens

 

 

(POK/56-14)

 

Германия

319

(1)

Аналитичен ОДУ

Франция

3160

(1)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Ирландия

369

Съюз

3848

Норвегия

0

Обединено кралство

2327

(1)

ОДУ

6175

(1)

Специално условие: от които до 30 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 2a и 4 (POK/*2C3A4).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Сайда

 

 

Зона:

7, 8, 9 и 10; води на Европейския съюз от CECAF 34.1.1.

 

Pollachius virens

 

 

(POK/7/3411)

 

Белгия

5

Предпазен ОДУ

Франция

1196

Ирландия

1493

Съюз

2695

Обединено кралство

481

ОДУ

 

3176

 

 

 

 

 

Вид:

Калкан и средиземноморски калкан

 

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4; води на Обединеното кралство от 2a

 

Scophthalmus maximus and

 

(T/B/2AC4-C)

 

Scophthalmus rhombus

 

 

 

 

 

Белгия

413

Предпазен ОДУ

Дания

883

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

225

Франция

106

Нидерландия

3130

Швеция

6

Съюз

4763

Обединено кралство

1063

ОДУ

 

5848

 

 

 

 

 

Вид:

Скатоподобни

 

Зона:

води на Европейския съюз и на Обединеното кралство 4; води на Обединеното кралство от 2a

 

 

Rajiformes

 

 

 

(SRX/2AC4-C)

 

Белгия

 

257

(1) (2) (3)(4)

Предпазен ОДУ

 

 

Дания

10

(1) (2) (3)

Германия

13

(1) (2) (3)

Франция

40

(1) (2) (3)(4)

Нидерландия

220

(1) (2) (3)(4)

Съюз

540

(1) (3)

Обединено кралство

1110

(1) (2) (3)(4)

ОДУ

1650

(3)

(1)

Уловът на късоопашат скат (Raja brachyura) във води на Съюза от 4 (RJH/04-C.), кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/2AC4-C), морска лисица (Raja clavata) (RJC/2AC4-C) и петнист скат (Raja montagui) (RJM/2AC4-C) се докладва поотделно.

(2)

Квота за прилов. Тези видове не могат да съставляват повече от 25 % от живото тегло на улова, задържан на борда, на риболовен рейс. Това условие се прилага само за съдове с обща дължина над 15 m. Настоящата разпоредба не обхваща улова, по отношение на който се прилага задължението за разтоварване на сушата, определено в член 15, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 и от Регламент (ЕС) № 1380/2013, останал в сила в Обединеното кралство.

(3)

Не се прилага за късоопашат скат (Raja brachyura) във водите на Съюза от 2a и за дребноок скат (Raja microocellata) във водите на Съюза от 2a и 4. Когато са уловени случайно, екземплярите от тези видове не трябва да се нараняват. Те незабавно се пускат обратно в морето. Рибарите се насърчават да разработват и използват техники и съоръжения, които способстват за бързото и безопасно освобождаване на екземплярите от тези видове.

(4)

Специално условие: от които до 10 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 7d (SRX/*07D2.), без да се засягат забраните, предвидени в членове 20 и 57 от настоящия регламент и в законодателството на Обединеното кралство за посочените в тях зони. Уловът на късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/*07D2.), кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/*07D2.), морска лисица (Raja clavata) (RJC/*07D2.) и петнист скат (Raja montagui) (RJM/*07D2.) се докладва отделно. Това специално условие не се прилага за дребноок скат (Raja microocellata) и вълнист скат (Raja undulata).

Вид:

Скатоподобни

 

Зона:

води на Съюза от 3 a

 

 

Rajiformes

 

 

 

(SRX/03A-C.)

 

Дания

 

35

(1)

Предпазен ОДУ

 

 

Швеция

10

(1)

Съюз

45

(1)

ОДУ

45

(1)

Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/03A-C.), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/03A-C.) и петнист скат (Raja montagui) (RJM/03A-C.) се докладва отделно.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Скатоподобни

 

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 6a, 6b, 7a—c и 7e—k

 

Rajiformes

 

 

 

(SRX/67AKXD)

 

Белгия

 

837

(1) (2) (3)(4)

Предпазен ОДУ

 

 

Естония

5

(1) (2) (3)(4)

Франция

3757

(1) (2) (3)(4)

Германия

11

(1) (2) (3)(4)

Ирландия

1210

(1) (2) (3)(4)

Литва

19

(1) (2) (3)(4)

Нидерландия

4

(1) (2) (3)(4)

Португалия

21

(1) (2) (3)(4)

Испания

1011

(1) (2) (3)(4)

Съюз

6875

(1) (2) (3)(4)

Обединено кралство

2800

(1) (2) (3)(4)

ОДУ

9675

(3)(4)

(1)

Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/67AKXD), морска лисица (Raja clavata) (RJC/67AKXD), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/67AKXD), петнист скат (Raja montagui) (RJM/67AKXD), пясъчен скат (Raja circularis) (RJI/67AKXD) и скат от вида Leucoraja fullonica (Raja fullonica) (RJF/67AKXD) се докладва отделно.

(2)

Специално условие: от които до 5 % могат да се ловят във водите на Съюза от 7d (SRX/*07D.), без да се засягат забраните по членове 20 и 57 от настоящия регламент за посочените в тях зони. Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/*07D.), морска лисица (Raja clavata) (RJC/*07D.), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/*07D.), петнист скат (Raja montagui) (RJM/*07D.), пясъчен скат (Raja circularis) (RJI/*07D.) и скат от вида Leucoraja fullonica (Raja fullonica) (RJF/*07D.) се докладва отделно. Това специално условие не се прилага за дребноок скат (Raja microocellata) и вълнист скат (Raja undulata).

(3)

Не се прилага за дребноок скат (Raja microocellata), освен във водите на Съюза от 7f и 7g. Когато са уловени случайно, екземплярите от този вид не трябва да се нараняват. Те незабавно се пускат обратно в морето. Рибарите се насърчават да разработват и използват техники и съоръжения, които способстват за бързото и безопасно освобождаване на екземплярите от тези видове. Уловът в рамките на горните квоти не може да надвишава посочените по-долу количества дребноок скат в зони 7f и 7g (RJE/7FG.):

Вид:

Дребноок скат

Зона:

води на Съюза от 7f и 7g

 

Raja microocellata

 

(RJE/7FG.)

 

 

Белгия

8

Предпазен ОДУ

Естония

0

Франция

39

Германия

0

Ирландия

12

Литва

0

Нидерландия

0

Португалия

0

Испания

10

Съюз

69

Обединено кралство

54

ОДУ

123

Специално условие: от които до 5 % може да се ловят във водите на Съюза от 7d и се отчитат със следния код: (RJE/*07D.). Това специално условие не засяга забраните, предвидени в членове 20 и 57 от настоящия регламент и съответните забрани в законодателството на Обединеното кралство за посочените в тях зони.

(4)

Не се прилага за вълнист скат (Raja undulata).

 

 

 

 

Вид:

Скатоподобни

 

Зона:

води на Съюза от 7d

 

 

Rajiformes

 

 

 

(SRX/07D.)

 

 

Белгия

 

125

(1) (2) (3) (4)

Предпазен ОДУ

 

 

Франция

1051

(1) (2) (3) (4)

Нидерландия

7

(1) (2) (3) (4)

Съюз

1183

(1) (2) (3) (4)

Обединено кралство

217

(1) (2) (3) (4)

ОДУ

1400

(4)

(1)

Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/07D.), морска лисица (Raja clavata) (RJC/07D.), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/07D.), петнист скат (Raja montagui) (RJM/07D.) и дребноок скат (Raja microocellata) (RJE/07D.) се докладва отделно.

(2)

Специално условие: от които до 5 % могат да се ловят във води на Съюза от 6a, 6b, 7a—c и 7e—k (SRX/*67AKD). Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/*67AKD), морска лисица (Raja clavata) (RJC/*67AKD), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/*67AKD) и петнист скат (Raja montagui) (RJM/*67AKD) се докладва отделно. Това специално условие не се прилага за дребноок скат (Raja microocellata) и за вълнист скат (Raja undulata).

(3)

Специално условие: от които до 10 % могат да се ловят във води на Съюза от 2a и 4 (SRX/*2AC4C). Уловът на късоопашат скат (Raja brachyura) във водите на Съюза от 4 (RJH/*04-C.), кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/*2AC4C), морска лисица (Raja clavata) (RJC/*2AC4C) и петнист скат (Raja montagui) (RJM/*2AC4C) се докладва отделно. Това специално условие не се прилага за дребноок скат (Raja microocellata).

(4)

Не се прилага за вълнист скат (Raja undulata).

 

 

 

 

Вид:

Вълнист скат

 

Зона:

7d и 7e

 

Raja undulata

 

 

(RJU/7DE.)

 

 

Белгия

19

(1)

Предпазен ОДУ

Естония

0

(1)

Франция

97

(1)

Германия

0

(1)

Ирландия

25

(1)

Литва

0

(1)

Нидерландия

0

(1)

Португалия

0

(1)

Испания

21

(1)

Съюз

162

(1)

Обединено кралство

72

(1)

ОДУ

234

(1)

(1)

Видът не може да бъде обект на целеви улов в зоните, в които се прилага този ОДУ. Уловените екземпляри от този вид могат да се разтоварват само цели или изчистени. За кораби на Съюза това не засяга забраните, предвидени в членове 20 и 57 от настоящия регламент за посочените в тях зони. За кораби на Обединеното кралство това не засяга забраните, предвидени в съответното законодателство на Обединеното кралство за посочените в него зони.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Черна писия

Зона:

6; води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a; води на Обединеното кралство и международни води от 5b

 

Reinhardtius hippoglossoides

 

(GHL/2A-C46)

 

Дания

 

29

Аналитичен ОДУ

 

 

Германия

51

Естония

29

Испания

29

Франция

478

Ирландия

29

Литва

29

Полша

29

Съюз

703

Норвегия

0

Обединено кралство

1868

ОДУ

2571

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Скумрия

 

 

Зона:

6, 7, 8a, 8b, 8d и 8e; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 2a, 12 и 14

 

Scomber scombrus

 

 

(MAC/2A34.)

 

Белгия

 

544

(2)(3)

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

18 666

(2)(3)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

567

(1)(2)(3)

Франция

1713

(1)(2)(3)

Нидерландия

1724

(1)(2)(3)

Швеция

5108

(2)(3)(4)

Съюз

28 322

(2)(3)

Норвегия

Не се прилага

(5)

Обединено кралство

Не се прилага

(1)(2)(3)

ОДУ

852 284

(1)

Специално условие: до 60 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и в международни води от 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 и 14 (MAC/*2CX14.).

(2)

Уловът в рамките на горните квоти не може да надвишава посочените по-долу количества и в следните две зони:

 

Норвежки води от 2a (MAC/*02AN-)

 

Фарьорски води (MAC/*FRO1)

Белгия

0

0

Дания

0

0

Германия

0

0

Франция

0

0

Нидерландия

0

0

Швеция

0

0

Съюз

0

0

(3)

Може да се лови също така в норвежки води от 4a (MAC/*4AN.).

(4)

Специално условие: в това число следното количество в тонове, което може да се лови в норвежки води от 2a и 4a (MAC/*2A4AN):

251

Когато се извършва риболов по това специално условие, приловът на атлантическа треска, пикша, сребриста сайда, меджид и сайда се приспада от квотите за тези видове.

(5)

Да се приспадне от дела на Норвегия в ОДУ (квота за достъп). Това количество включва следния норвежкия дял от ОДУ за Северно море:

0

Риболов по тази квота може да се извършва само в 4a (MAC/*04A.), освен за следното количество (в тонове), което може да се лови в 3a (MAC/*03A.):

0

Специално условие: в рамките на горепосочените квоти не могат да се ловят повече от посочените по-долу количества

в следните зони:

 

3a

3a и 4bc

4b

4c

6, международни води от 2а, от 1 януари до 15 февруари и от 1 септември до 31 декември

 

(MAC/*03A.)

(MAC/*3A4BC)

(MAC/*04B.)

(MAC/*04C.)

(MAC/*2A6.)

Дания

0

4130

0

0

11 200

Франция

0

490

0

0

0

Нидерландия

0

490

0

0

0

Швеция

0

0

390

10

2914

Обединено кралство

0

Не се прилага

0

0

0

Норвегия

0

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Скумрия

 

 

Зона:

6, 7, 8a, 8b, 8d и 8e; води на Съюза и международни води от 5b; международни води от 2a, 12 и 14

 

Scomber scombrus

 

 

(MAC/2CX14-)

 

Германия

 

18 254

(1)(2)

Аналитичен ОДУ

 

 

Испания

19

(2)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Естония

152

(2)

Франция

12 171

(1)(2)

Ирландия

60 847

(2)

Латвия

112

(2)

Литва

112

(2)

Нидерландия

26 620

(1)(2)

Полша

1285

(2)

Съюз

119 573

(2)

Норвегия

0

(3) (4)

Фарьорски острови

0

(5)

Обединено кралство

Не се прилага

(1)(2)

ОДУ

852 284

(1)

Специално условие: до 100 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство от 4a (MAC/*4A), изключително в периодите от 1 януари до 14 февруари и от 1 август до 31 декември.

(2)

Специално условие: от които до 25 % могат да се използват за размяна, като те могат да се ловят от Испания, Франция и Португалия в 8c, 9 и 10 и във водите на Съюза от CECAF 34.1.1 (MAC/*8C910).

(3)

Може да е обект на улов в 2a, 6a на север от 56° 30′ с.ш., 4a, 7d, 7e, 7f и 7h (MAC/*AX7H).

(4)

Норвегия може да извършва улов на следното допълнително количество (в тонове) от квотата за достъп на север от 56° 30′ с.ш., което се приспада от нейното ограничение на улова (MAC/*N5630):

0

(5)

Това количество се приспада от ограничението на улова (квотата за достъп) на Фарьорските острови. Риболовът може да се извършва само в 6a, на север от 56° 30' с.ш. (MAC/*6AN56). Въпреки това от 1 януари до 15 февруари и от 1 октомври до 31 декември риболов по тази квота може да се извършва и в 2a, 4a, на север от 59° (зона на ЕС) (MAC/*24N59).

Специално условие: в рамките на горните квоти не може да се ловят повече от посочените по-долу количества в следните зони и периоди:

води на Съюза и на Обединеното кралство от 4a. През периодите от 1 януари до 15 февруари и от 1 август до 31 декември

 

Норвежки води от 2a

Фарьорски води

(MAC/*4A-EN)

 

(MAC/*2AN-)

 

(MAC/*FRO2)

 

Германия

18 254

 

0

 

0

 

Франция

12 171

 

0

 

0

 

Ирландия

60 847

 

0

 

0

 

Нидерландия

26 620

 

0

 

0

 

Съюз

71 744

 

0

 

0

 

Обединено кралство

Не се прилага

 

0

 

0

 

Вид:

Обикновен морски език

 

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4; води на Обединеното кралство от 2a

 

 

Solea solea

 

 

 

(SOL/24-C.)

 

Белгия

 

1614

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

738

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

1291

Франция

323

Нидерландия

14 569

Съюз

18 534

Норвегия

10

(1)

Обединено кралство

2544

ОДУ

21 361

(1)

Може да се лови само във водите на Съюза от 4 (SOL/*04-C.).

 

 

 

 

Вид:

Обикновен морски език

 

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

 

Solea solea

 

 

 

(SOL/56-14)

 

Ирландия

 

46

Предпазен ОДУ

 

 

Съюз

46

Обединено кралство

11

ОДУ

 

57

 

 

 

 

 

Вид:

Обикновен морски език

 

Зона:

7 a

 

 

 

Solea solea

 

 

 

(SOL/07A.)

 

 

Белгия

 

356

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

5

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Ирландия

104

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Нидерландия

113

Съюз

578

Обединено кралство

176

ОДУ

768

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Обикновен морски език

 

Зона:

7b и 7c

 

 

 

Solea solea

 

 

 

(SOL/7BC.)

 

 

Франция

 

6

Предпазен ОДУ

 

 

Ирландия

28

Съюз

34

ОДУ

 

34

 

 

 

 

 

Вид:

Обикновен морски език

 

Зона:

7d

 

 

 

Solea solea

 

 

 

(SOL/07D.)

 

 

Белгия

 

830

Предпазен ОДУ

 

 

Франция

1659

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Съюз

2489

Обединено кралство

640

ОДУ

 

3248

 

 

 

 

 

Вид:

Обикновен морски език

 

Зона:

7e

 

 

 

Solea solea

 

 

 

(SOL/07E.)

 

 

Белгия

 

63

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

671

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Съюз

733

Обединено кралство

1175

ОДУ

 

1925

 

 

 

 

 

Вид:

Обикновен морски език

 

Зона:

7f и 7g

 

 

 

Solea solea

 

 

 

(SOL/7FG.)

 

 

Белгия

 

830

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

83

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Ирландия

42

Съюз

955

Обединено кралство

433

ОДУ

 

1413

 

 

 

 

 

Вид:

Обикновен морски език

 

Зона:

7h, 7j и 7k

 

 

Solea solea

 

 

 

(SOL/7HJK.)

 

Белгия

 

23

Предпазен ОДУ

 

 

Франция

47

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Ирландия

126

Прилага се член 7, параграф 1 от настоящия регламент.

Нидерландия

37

Съюз

233

Обединено кралство

47

ОДУ

 

280

 

 

 

 

 

Вид:

Цаца

 

 

Зона:

7d и 7e

 

 

 

Sprattus sprattus

 

 

(SPR/7DE.)

 

 

Белгия

 

4

Предпазен ОДУ

 

 

Дания

284

Германия

4

Франция

61

Нидерландия

61

Съюз

414

Обединено кралство

1032

ОДУ

 

1446

 

 

 

 

 

Вид:

Бодлива акула

 

Зона:

6,7 и 8; води на Обединеното кралство и международни води от 5; международни води от 1, 12 и 14

 

Squalus acanthias

 

 

(DGS/15X14)

 

Белгия

18

(1)

Предпазен ОДУ

Германия

4

(1)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Испания

9

(1)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

76

(1)

Ирландия

48

(1)

Нидерландия

0

(1)

Португалия

0

(1)

Съюз

155

(1)

Обединено кралство

115

(1)

ОДУ

270

(1)

(1)

Не се извършва целеви риболов на бодлива акула в зоните, в които се прилага това разрешение за прилов. Само корабите, участващи в схеми за управление на прилова, могат да разтоварват на сушата месечно и на кораб не повече от 2 тона бодливи акули, които са били мъртви към момента на изтегляне на риболовния уред на борда по тази квота. Всяка страна независимо определя как да разпредели квотата си между корабите, участващи в схемите ѝ за управление на прилова. Всяка страна гарантира, че общото годишно количество на разтоварванията на бодлива акула на сушата съгласно разрешението за прилов не надвишава посочените по-горе количества. Преди да дадат разрешение за разтоварване на сушата, страните следва да обменят списък на участващите кораби.

Вид:

Сафрид (видове) и свързан с него прилов

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4b, 4c и 7d

 

Trachurus spp.

 

 

(JAX/4BC7D)

 

Белгия

12

(1)

Предпазен ОДУ

Дания

5249

(1)

Германия

464

(1) (2)

Испания

97

(1)

Франция

435

(1) (2)

Ирландия

330

(1)

Нидерландия

3160

(1) (2)

Португалия

11

(1)

Швеция

75

(1)

Съюз

9835

Норвегия

0

(3)

Обединено кралство

4000

(1) (2)

ОДУ

14 014

(1)

Приловът на капрови риби, пикша, меджид и скумрия може да бъде до 5 % от квотата (OTH/*4BC7D). Сборът от прилова на капрови риби, пикша, меджид и скумрия, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не може да надхвърля 9 % от квотата.

(2)

Специално условие: до 5 % от тази квота, уловени в участък 7d, могат да се отчетат като уловени по квотата, отнасяща се за следната зона: води на Съюза от 2a, 4а, 6, 7a—c, 7e—k, 8a, 8b, 8d и 8e; води на Съюза и международни води от 5b; международни води от 12 и 14 (JAX/*7D-EU).

(3)

Може да е обект на улов във водите на Съюза от 4a, но не и във водите на Съюза от 7d (JAX/*04-C.).

 

 

Вид:

Сафрид (видове) и свързан с него прилов

Зона:

води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4a; 6, 7a—c, e—k; 8a—b, d—e; води на Обединеното кралство от 2a; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

 

Trachurus spp.

 

 

(JAX/2A-14)

 

Дания

6758

(1) (3)

Аналитичен ОДУ

Германия

5273

(1) (2) (3)

Испания

7192

(3) (5)

Франция

2714

(1) (2) (3) (5)

Ирландия

17 561

(1) (3)

Нидерландия

21 156

(1) (2) (3)

Португалия

693

(3) (5)

Швеция

675

(1) (3)

Съюз

62 021

(3)

Фарьорски острови

0

(4)

Обединено кралство

6597

(1) (2) (3)

ОДУ

70 254

(1)

Специално условие: до 5 % от тази квота, уловени във водите на Съюза от 2a или 4a преди 30 юни, могат да се отчетат като уловени по квотата, отнасяща се за зоната, състояща се от води на Съюза от 4b, 4c и 7d (JAX/*2A4AC).

(2)

Специално условие: до 5 % от тази квота могат да се ловят в 7d (JAX/*07D.). Съгласно това специално условие и в съответствие с бележка под линия 3, приловът на капрови риби и меджид се отчита отделно със следния код: (OTH/*07D.).

(3)

Приловът на капрови риби, пикша, меджид и скумрия може да бъде до 5 % от квотата (OTH/*2A-14). Сборът от прилова на капрови риби, пикша, меджид и скумрия, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не може да надхвърля 9 % от квотата.

(4)

Ограничено до 4a, 6a (само на север от 56° 30' с.ш.), 7e, 7f, 7h.

(5)

Специално условие: до 80 % от тази квота могат да ловят в 8c (JAX/*08C2.). Съгласно това специално условие и в съответствие с бележка под линия 3, приловът на капрови риби и меджид се отчита отделно със следния код: (OTH/*08C2).

Вид:

Сафрид, видове

 

Зона:

8c

 

 

 

Trachurus spp.

 

 

(JAX/08C.)

 

 

Испания

9963

(1)

Аналитичен ОДУ

Франция

173

Португалия

985

(1)

Съюз

11 121

ОДУ

11 121

(1)

Специално условие: до 10 % от тази квота могат да се ловят в 9 (JAX/*09.).

 

 

 

Вид:

Норвежки паут и свързан с него прилов

Зона:

3a; води на Обединеното кралство и на Европейския съюз от 4; води на Обединеното кралство от 2a

 

Trisopterus esmarkii

 

 

(NOP/2A3A4.)

 

Година

2021

2022

Дания

116 447

(1)(3)

pm

(1) (6)

Аналитичен ОДУ

Германия

22

(1) (2)(3)

pm

(1) (2) (6)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Нидерландия

86

(1)(2)(3)

pm

(1) (2)(6)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

116 555

(1)(3)

pm

(1) (6)

Обединено кралство

11 745

(2)(3)

pm

(2)(6)

Норвегия

0

(4)

pm

(4)

Фарьорски острови

0

(5)

pm

(5)

ОДУ

Не се прилага

Не се прилага

(1)

До 5 % от квотата може да включва прилов на пикша и меджид (OT2/*2A3A4). Сборът от прилова на пикша и меджид, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не може да надхвърля 9 % от квотата.

(2)

Риболов по тази квота може да се извършва само във водите на Обединеното кралство и на Европейския съюз от зони 2a, 3a и 4 на ICES.

(3)

Може да се лови само от 1 ноември 2020 г. до 31 октомври 2021 г.

(4)

Използват се сортиращи решетки.

(5)

Използват се сортиращи решетки. Включва максимум 15 % от неизбежния прилов (NOP/*2A3A4), който се приспада от тази квота.

(6)

Може да се лови само от 01 ноември 2021 г. до 31 октомври 2022 г.

 

 

 

Вид:

Други видове

 

Зона:

води на Съюза от 5b, 6 и 7

 

 

 

 

 

(OTH/5B67-C)

 

Съюз

Не се прилага

Предпазен ОДУ

Норвегия

0

(1)

ОДУ

Не се прилага

(1)

Уловени само с парагади.

 

 

 

 

 

Вид:

Други видове

 

Зона:

води на Съюза от 2a, 4 и 6a на север от 56° 30' с.ш.

 

 

 

 

 

(OTH/2A46AN)

 

Съюз

Не се прилага

Предпазен ОДУ

Норвегия

1000

(1) (2)

Фарьорски острови

0

(3)

ОДУ

Не се прилага

(1)

Ограничено до 2a и 4 (OTH/*2A4-C).

(2)

Видове, които не са обхванати от други ОДУ.

(3)

Риболовът се извършва в 4 и 6a на север от 56° 30' с.ш. (OTH/*46AN).

 

 

 

 

“.

 

Част В: Изменения на приложение IБ към Регламент (ЕС) 2021/92

Приложение IБ към Регламент (ЕС) 2021/92 се изменя, както следва:

Вписванията се заменят със следните вписвания:

Вид:

Атлантическа треска и пикша

Зона:

Фарьорски води от 5b

 

Gadus morhua и Melanogrammus aeglefinus

 

(C/H/05B-F.)

Германия

0

Аналитичен ОДУ

Франция

0

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

0

ОДУ

Не се прилага

 

 

 

 

 

Вид:

Син меджид

Зона:

Фарьорски води

 

Micromesistius poutassou

 

(WHB/2A4AXF)

Дания

0

Аналитичен ОДУ

Германия

0

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

0

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Нидерландия

0

Съюз

0

(1)

ОДУ

Не се прилага

(1)

Уловът на син меджид може да включва неизбежен прилов на атлантическа аргентина.

Вид:

Молва и синя молва

Зона:

Фарьорски води от 5b

Molva molva и molva dypterygia

 

(B/L/05B-F.)

 

 

 

 

 

Германия

0

Аналитичен ОДУ

Франция

0

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

0

(1)

ОДУ

Не се прилага

(1)

Приловът на гренадир и афанопус може да се приспадне от тази квота до следното ограничение (OTH/*05B-F):

 

0

 

 

 

Вид:

Северна скарида

Зона:

Гренландски води от 5 и 14

 

Pandalus borealis

 

(PRA/514GRN)

Дания

1925

Аналитичен ОДУ

Франция

1925

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

3850

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Норвегия

1000

Прилага се член 7а от настоящия регламент.

Фарьорски острови

0

ОДУ

Не се прилага

 

 

 

Вид:

Сайда

 

Зона:

Фарьорски води от 5b

 

Pollachius virens

 

(POK/05B-F.)

Белгия

0

Аналитичен ОДУ

Германия

0

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

0

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Нидерландия

0

Обединено кралство

0

Съюз

0

ОДУ

Не се прилага

 

 

 

 

 

Вид:

Черна писия

Зона:

Гренландски води от 5, 12 и 14

 

Reinhardtius hippoglossoides

 

(GHL/5-14GL)

Германия

4300

Аналитичен ОДУ

Съюз

4300

(1)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Норвегия

650

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Фарьорски острови

0

Прилага се член 7а от настоящия регламент.

ОДУ

Не се прилага

(1)

Уловът се осъществява с не повече от 6 кораба едновременно.

 

Вид:

Морски костур, видове (пелагичен)

Зона:

Гренландски води от NAFO 1F и гренландски води от 5, 12 и 14

 

Sebastes spp.

 

(RED/N1G14P)

Германия

0

(1) (2) (3)

Аналитичен ОДУ

Франция

0

(1) (2) (3)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

0

(1) (2) (3)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Норвегия

0

(1) (2)

Прилага се член 7а от настоящия регламент.

Фарьорски острови

0

(1) (2) (4)

ОДУ

Не се прилага

(1)

Може да се лови само от 10 май до 31 декември.

(2)

Може да се лови само в гренландски води в рамките на зоната за опазване на морския костур, ограничена от линиите, съединяващи точките със следните координати:

Точка

Географска ширина

Географска дължина

1

64°45' с.ш.

28°30' з.д.

2

62°50' с.ш.

25°45' з.д.

3

61°55' с.ш.

26°45' з.д.

4

61°00' с.ш.

26°30' з.д.

5

59°00' с.ш.

30°00' з.д.

6

59°00' с.ш.

34°00' з.д.

7

61°30' с.ш.

34°00' з.д.

8

62°50' с.ш.

36°00' з.д.

9

64°45' с.ш.

28°30' з.д.

(3)

Специално условие: риболов по тази квота може да се извършва и в международните води на зоната за опазване на морския костур, посочена по-горе (RED/*5-14P).

(4)

Може да се лови само в гренландски води от 5 и 14 (RED/*514GN).

Вид:

Морски костур, видове

 

Зона:

Фарьорски води от 5b

 

Sebastes spp.

 

(RED/05B-F.)

Белгия

0

Аналитичен ОДУ

Германия

0

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

0

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Обединено кралство

0

Съюз

0

ОДУ

Не се прилага

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид:

Други видове

(1)

Зона:

Фарьорски води от 5b

 

 

 

 

(OTH/05B-F.)

Германия

0

Аналитичен ОДУ

Франция

0

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Обединено кралство

0

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

0

ОДУ

Не се прилага

(1)

С изключение на рибни видове без търговска стойност.

 

 

 

 

 

Вид:

Калканоподобни

 

Зона:

Фарьорски води от 5b

 

 

 

 

(FLX/05B-F.)

Германия

0

Аналитичен ОДУ

Франция

0

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Обединено кралство

0

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

0

ОДУ

Не се прилага

 

 

 

 

 

“.

Част Г: Изменения на приложение V към Регламент (ЕС) 2021/92

Приложение V (таблица с разрешенията за риболов) се заменя със следното:

„ПРИЛОЖЕНИЕ V

РАЗРЕШЕНИЯ ЗА РИБОЛОВ

ЧАСТ А

МАКСИМАЛЕН БРОЙ РАЗРЕШЕНИЯ ЗА РИБОЛОВ
ЗА КОРАБИТЕ НА СЪЮЗА, ИЗВЪРШВАЩИ РИБОЛОВ ВЪВ ВОДИТЕ НА ТРЕТИ ДЪРЖАВИ

Риболовна зона

Вид риболов

Брой разрешения за риболов

Разпределение на разрешенията за риболов между държавите членки

Максимален брой кораби в зоната във всеки един момент

Норвежки води и риболовна зона около остров Ян Майен

Херинга — на север от 62° 00' с.ш.

69

DK

25

51

DE

5

FR

1

IE

8

NL

9

PL

1

SE

10

Дънни видове — на север от 62° 00' с.ш.

66

DE

16

41

IE

1

ES

20

FR

18

PT

9

Неразпределени

2



Скумрия(1)

Не се прилага

Не се прилага

70

Видове за промишлен риболов — на юг от 62° 00′ с.ш.

450

DK

450

141

Фарьорски води

Всички видове риболов с тралове, извършван от кораби с дължина до 180 фута в зоната между 12 и 21 мили от изходните линии на Фарьорските острови

0

BE

0

0

DE

0

FR

0

Целеви риболов с минимален размер на окото 135 mm на атлантическа треска и пикша, ограничен до зоната на юг от 62° 28' с.ш. и на изток от 6° 30' з.д.

0 (2)

Не се прилага

0

Риболов с трал извън 21 мили от изходната линия на Фарьорските острови. В периодите от 1 март до 31 май и от 1 октомври до 31 декември тези кораби могат да извършват дейност в зоната между 61° 20' с.ш. и 62° 00' с.ш. и между 12 и 21 мили от изходните линии.

0

BE

0

0

DE

0

FR

0

Риболов на синя молва с трал с минимален размер на окото 100 mm в зоната на юг от 61° 30' с.ш. и на запад от 9° 00' з.д., в зоната между 7° 00' з.д. и 9° 00' з.д., на юг от 60° 30' с.ш. и в зоната на югозапад от линията между 60° 30' с.ш., 7° 00' з.д. и 60° 00' с.ш., 6° 00' з.д.

0

DE(3)

0

0 (4)

FR(3)

0

Целеви риболов на сайда с трал с минимален размер на окото 120 mm и с възможност да се използват опасващи въжета около тралната торба

0

Не се прилага

0 (4)



Улов на син меджид. Общият брой на разрешенията за риболов може да бъде увеличен с четири кораба за извършване на риболов по двойки, ако фарьорските власти въведат специални правила за достъп до зона, наречена „главна зона за улов на син меджид“.

0

DE

0

0

DK

0

FR

0

NL

0

SE

0

ES

0

IE

0

PT

0

Скумрия

0

DK

0

0

BE

0

DE

0

FR

0

IE

0

NL

0

SE

0



Херинга — на север от 62° 00' с.ш.

0

DK

0

0

DE

0

IE

0

FR

0

NL

0

PL

0

SE

0

1, 2b(5)

Улов на снежен краб с винтери

20

EE

1

Не се прилага

ES

1

LV

11

LT

4

PL

3

(1)Без да се засягат допълнителните разрешения, дадени на Швеция от Норвегия в съответствие с установената практика.

(2)Тези данни са включени в данните за всички видове риболов с тралове, извършван от кораби с дължина до 180 фута в зоната между 12 и 21 мили от изходните линии на Фарьорските острови.

(3)Тези данни се отнасят до максималния брой кораби в зоната във всеки един момент.

(4)Тези данни са включени в данните в раздел „Риболов с трал извън 21 мили от изходната линия на Фарьорските острови“.

(5)Разпределянето на възможностите за риболов, предоставени на Съюза в зоната на Свалбард, не засяга правата и задълженията, произтичащи от Договора от Париж от 1920 г.

“.


ЧАСТ Б

МАКСИМАЛЕН БРОЙ РАЗРЕШЕНИЯ ЗА РИБОЛОВ
ЗА КОРАБИТЕ НА ТРЕТИ ДЪРЖАВИ, ИЗВЪРШВАЩИ РИБОЛОВ ВЪВ ВОДИТЕ НА СЪЮЗА

Държава на знамето

Вид риболов

Брой разрешения за риболов

Максимален брой кораби в зоната във всеки един момент

Норвегия

Херинга — на север от 62° 00' с.ш.

Предстои да бъде определен

Предстои да бъде определен

Фарьорски острови

Скумрия — 6a (на север от 56° 30' с.ш.), 2a, 4a (на север от 59° с.ш.)

Сафрид — 4, 6a (на север от 56° 30' с.ш.), 7e, 7f, 7h

0

0

Херинга — на север от 62° 00' с.ш.

0

0

Херинга — 3a

0

0

Промишлен риболов на норвежки паут — 4, 6a (на север от 56° 30' с.ш.) (включително неизбежния прилов на син меджид)

0

0

Молва и менек

0

0

Син меджид — 2, 4a, 5, 6a (на север от 56° 30' с.ш.), 6b, 7 (на запад от 12° 00' з.д.)

0

0

Синя молва

0

0

Венесуела(1)

Lutjanidae (води на Френска Гвиана)

45

45

(1)За да се издадат тези разрешения за риболов, се представя доказателство за валиден договор между собственика на кораба, подал заявление за разрешението за риболов, и преработвателно предприятие, разположено в департамента Френска Гвиана, както и доказателство, че договорът включва задължението съответният кораб да разтоварва на сушата най-малко 75 % от целия улов на видове от сем. Lutjanidae на територията на този департамент, така че да могат да се преработят в съоръженията на предприятието. Този договор трябва да бъде заверен от френските органи, които гарантират, че той съответства както на действителния капацитет на преработвателното предприятие по договора, така и на целите за развитие на икономиката на Френска Гвиана. Копие от надлежно заверения договор се прилага към заявлението за разрешение за риболов. В случай че тази заверка бъде отказана, френските органи уведомяват за това засегнатото лице и Комисията и излагат мотивите си за отказа.

Top