EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0046

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА Тринадесети доклад за напредъка в създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност

COM/2018/046 final

Брюксел, 24.1.2018

COM(2018) 46 final


СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Тринадесети доклад за напредъка в създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност


I.    ВЪВЕДЕНИЕ

Настоящият документ е тринадесетият месечен доклад за напредъка в създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност и обхваща развитието в две основни насоки: борбата с тероризма, организираната престъпност и средствата, които ги подкрепят; и укрепването на нашите защитни механизми и изграждането на устойчивост по отношение на тези заплахи.

В Съвместната декларация относно законодателните приоритети на ЕС за периода 2018—2019 г., подписана на 14 декември 2017 г. от председателите на Европейския парламент, ротационното председателство на Съвета и Европейската комисия от името на трите институции, още веднъж бе подчертано първостепенното значение на по-добрата защита на сигурността на гражданите 1 с поставянето ѝ в центъра на законодателната дейност на Съюза. Отдава се приоритет на инициативи, чиято цел е да гарантират, че компетентните органи на държавите членки разполагат с информация за лицата, които пресичат общите външни граници, на създаването на оперативно съвместими информационни системи на ЕС в областта на сигурността, управлението на границите и миграцията, както и на укрепването на инструментите за борбата с тероризма и изпирането на пари.

В настоящия доклад се представя напредъкът в изпълнението на законодателните приоритети, свързани със Съюза на сигурност. Комисията ще продължи да работи за напредъка в тази област в тясно сътрудничество с всички институции и в съответствие с работната програма на Комисията за 2018 г., в която също се отдава приоритет на тази дейност 2 . Резултатите от нея ще бъдат разгледани на неформалната среща на лидерите на ЕС по въпросите на вътрешната сигурност, която ще се проведе през септември 2018 г. във Виена съгласно програмата на лидерите 3 .

В настоящия доклад също така се посочват редица действия, които Комисията ще предприеме с цел да се увеличи подкрепата за държавите членки в борбата им с радикализацията онлайн и офлайн, по-специално като се вземат мерки във връзка с предварителните заключения и препоръки на Експертната група на високо равнище по въпросите на радикализацията 4 и като се активизира работата с интернет платформите срещу терористичното съдържание онлайн. Предотвратяването на радикализацията и борбата с нея продължават да са основно предизвикателство за държавите членки, което изисква съвместен подход на правителствата и местните органи. Създадената през юли 2017 г. експертна група, имаща за цел изготвянето на препоръки за бъдещата работа в тази сфера, посочи редица приоритетни въпроси, които изискват по-нататъшни действия.

И накрая, в настоящия доклад се описва постигнатият напредък в изпълнението на други приоритетни дейности, свързани със Съюза на сигурност, по-специално в областта на киберсигурността, защитата на обществените пространства, изследванията в областта на сигурността и външното измерение на борбата с тероризма.

II.    ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНОДАТЕЛНИТЕ ПРИОРИТЕТИ

Със Съвместната декларация относно законодателните приоритети на ЕС за периода 2018—2019 г. трите институции се съгласиха да третират приоритетно в законодателния процес 31 нови инициативи за по-обединен, по-силен и по-демократичен Съюз, за да се гарантира съществен напредък по тях и, когато е възможно, приемането им преди европейските избори през 2019 г. По-добрата защита на сигурността на гражданите е първата област, посочена в приложения към Съвместната декларация работен документ.

Сред изброените законодателни приоритети са предложенията на Комисията относно оперативната съвместимост 5 на информационните системи в областта на сигурността, управлението на границите и миграцията, които бяха приети през декември 2017 г. и по които вече се работи в Европейския парламент и Съвета. Комисията представи предложенията в Комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на 15 януари 2018 г. Проведоха се и първите обсъждания в Съвета на ниво работна група. Предвид голямото значение, което се отдава на тази инициатива, Комисията работи с Европейския парламент и със Съвета за постигането на колкото е възможно по-бърз напредък. По отношение на работата по запълване на информационните празноти съзаконодателите вече провеждат тристранни обсъждания по предложението на Комисията за създаване на Система на ЕС за информация за пътуванията и разрешаването им (ETIAS) 6 . Предвид значението на това предложение и в контекста на общата цел за постигане на бърз напредък в областта на оперативната съвместимост Комисията призовава съзаконодателите да постигнат съгласие по предложението през следващите седмици.

Що се отнася до работата по извличането на максимална полза от наличните информационни системи, в момента съзаконодателите провеждат тристранни обсъждания по трите законодателни предложения за укрепване на Шенгенската информационна система (ШИС) 7 . Комисията призовава съзаконодателите да постигнат бързо съгласие по тези предложения като важна стъпка за изграждането на по-надеждни и по-интелигентни информационни системи в областта на границите и сигурността и за тяхната оперативна съвместимост 8 . По отношение на допълнителното предложение на Комисията за улесняване на обмена на информация от регистрите за съдимост, отнасяща се до гражданите на трети държави в ЕС, посредством Европейската информационна система за регистрите за съдимост (ECRIS) 9 се планира Комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) да гласува своя мандат за преговори на 25 януари 2018 г. Комисията приканва съзаконодателите да постигнат съгласие по предложенията за реформа на Европейската информационна система за регистрите за съдимост без отлагане. Успоредно с тази законодателна работа резултат дават и практическите усилия за активизиране на обмена на информация. Така например, Европол докладва, че през 2017 г. Европол, държавите членки и трети страни са обменили чрез SIENA над един милион съобщения 10 . Комисията продължава да работи с всички държави членки по цялостното въвеждане и използване на съществуващите информационни системи, по-конкретно с тези държави членки, които все още не са постигнали достатъчен напредък в прилагането на Директивата относно резервационните данни на пътниците в ЕС 11 , която трябва да започне да се прилага изцяло до 25 май 2018 г.

През юни 2017 г. Комисията представи законодателно предложение 12 за укрепване на мандата на eu-LISA 13 , което ще позволи на агенцията да гарантира техническото изпълнение на новия подход към управлението на данни в областта на границите и сигурността. На пленарна сесия през януари 2018 г. Европейският парламент прие своя мандат за преговори по предложението на Комисията, с което даде началото на междуинституционалните обсъждания.

В областта на откриването и предотвратяването на финансирането на тероризма Съветът на ЕС и Европейският парламент постигнаха политическо споразумение на 13 декември 2017 г. по Предложението на Комисията за изменение на Четвъртата директива за борба с изпирането на пари (т.нар. Пета директива за борба с изпирането на пари) 14 . Окончателният компромисен текст все още трябва да бъде официално одобрен и от двете институции. Вероятно изменената директива ще бъде публикувана в Официален вестник на ЕС до средата на 2018 г., а срокът за влизането ѝ в сила ще бъде 18 месеца след това, т.е.до края на 2019 г. Директивата съдържа няколко нови мерки, които ще помогнат на националните органи да проследяват по-ефикасно незаконните финансови потоци. Ключов елемент на Директивата е повишаването на прозрачността относно действителните собственици на дружества, доверителна собственост и други правни форми посредством по-строгите изисквания, свързани с регистрите на действителните собственици. Регистърът на действителните собственици на дружества ще бъде изцяло публичен, а този на доверителната собственост и другите правни форми ще бъде напълно достъпен за компетентните органи и задължените субекти (като банките) и за тези граждани, които могат да докажат своя законен интерес да имат достъп до такава информация. С Директивата също така се подобрява достъпът на звената за финансово разузнаване до информация, в това число до поземлените регистри и до новосъздадените централизирани регистри на банковите сметки. С нея освен това се увеличава възможността за сътрудничество и се улеснява обменът на информация между финансовите надзорни органи в ЕС. Друг ключов елемент на Директивата е значителното ограничаване на анонимността по отношение на продукти като предплатените карти и виртуалните валути. И накрая, с Директивата се установяват допълнителни критерии, в това число прозрачност, за определянето на високорисковите трети държави, с което се осигурява висока степен на гаранции за финансовите потоци от високорискови трети държави.

След като Европейският парламент прие своята позиция на 11 декември 2017 г. по Предложението на Комисията за директива за хармонизиране на определението и наказателните санкции за изпирането на пари 15 , на 17 януари 2018 г. започнаха междуинституционалните обсъждания.

В областта на киберсигурността съзаконодателите разглеждат Предложението на Комисията за регламент относно новия мандат на Агенцията на ЕС за мрежова и информационна сигурност (ENISA) и европейската рамка за сертифициране (т.нар. „Акт за киберсигурността“) 16 . Проведени бяха няколко обсъждания в Съвета на ниво работна група. Първото изслушване в Комисията на Европейския парламент по промишленост, изследвания и енергетика се състоя на 27 ноември 2017 г. Предвид бързото развитие на кибернетичните заплахи Комисията призовава съзаконодателите да продължат работата си по предложението като приоритетна задача, така че да се постигне съгласие по него до края на годината.

III.    ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА РАДИКАЛИЗАЦИЯТА

1.Експертна група на високо равнище по въпросите на радикализацията

Експертната група на високо равнище по въпросите на радикализацията, създадена с цел да се активизират усилията за предотвратяване на радикализацията и за борба с нея и да се подобрят координацията и сътрудничеството между всички заинтересовани страни, представи своя междинен доклад 17 през ноември 2017 г. Заключенията и препоръките на Експертната група бяха обсъдени на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 7 декември 2017 г. В междинния доклад Експертната група изтъква вече свършената работа по предотвратяването на радикализацията на равнището на ЕС, по-специално чрез инициативи като Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията (RAN), Интернет форума на ЕС и Европейската мрежа за стратегическа комуникация (ESCN). В междинния доклад се призовава за по-систематичен обмен относно борбата с радикализацията между държавите членки, специалистите и научните работници и за по-стабилни структури за подкрепа на равнището на ЕС. Това съответства на заключенията от всеобхватната оценка на политиките за сигурност на ЕС, която подчерта необходимостта от засилена координация на превантивните действия в ЕС 18 .

Вследствие от междинния доклад Комисията работи за активизирането на съществуващите инициативи за борба с радикализацията, за повишаването на участието на държавите членки и за установяването на механизъм за сътрудничество на равнището на ЕС. Комисията ще следва поетапен подход, при който първоначално ще бъде засилена координацията на превантивните действия на равнището на ЕС.

Комисията също така ще предприеме мерки във връзка с препоръките на Експертната група за по-нататъшни действия в редица приоритетни области, за да се отговори на мащаба и темпа на развитие на предизвикателствата, породени от радикализацията. Тези препоръки ще бъдат изпълнени най-вече чрез работата на центъра за високи постижения към Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията, както е посочено в годишния ѝ план за дейността за 2018 г. Освен това, за да се популяризират общите ценности чрез образованието на 17 януари 2018 г., Комисията прие конкретна препоръка, с която от държавите членки се изисква да предприемат по-нататъшни действия за развитието на критичното мислене, медийната грамотност и споделените ценности, така че да се изгради по-силно усещане за принадлежност на местно и национално равнище 19 .

Една от приоритетните области, посочени от Експертната група, е радикализацията в затворите, която продължава да бъде повод за сериозно безпокойство. Комисията ще засили обмена на най-добри практики и целенасочената изследователска дейност и ще разгледа заедно с държавите членки възможностите за организиране на партньорски оценки на програмите за дерадикализация чрез Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията. На 27 февруари 2018 г., съвместно с българското председателство, Европейската организация на затворите и изправителните институции (EUROPRIS) и Европейската конфедерация за пробация, Комисията ще организира конференция за обмяна на най-добри практики между съдии, прокурори и служители в затвори и пробационни служби относно радикализацията в затворите. Комисията ще продължи да предлага по линия на програма „Правосъдие“ безвъзмездни средства за дейности в подкрепа на проекти в тази област, включително проекти, свързани със съдебното обучение на съдии, прокурори и служители в затвори и пробационни служби. Въз основа на обмена със специалисти, създатели на политики от държавите членки и публични органи центърът за високи постижения към Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията подготвя ново издание на своя наръчник за борба с радикализацията в затворите и пробационните служби, в който посочва нови практики.

Необходими са също така повече усилия за противодействие на терористичната пропаганда. В допълнение към работата за борба с онлайн радикализацията (вж. раздела по-долу) Европейската мрежа за стратегическа комуникация и центърът за високи постижения към Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията предоставят подкрепа за държавите членки посредством обмена на добри практики за алтернативни и противоположни послания и засилването на техния капацитет за стратегическа комуникация в отговор на терористичния наратив.

С цел да се увеличи подкрепата за действията на местно равнище Комисията ще направи преглед на съществуващите структури за подкрепа и многоведомствени подходи, така че да идентифицира добрите практики за местно сътрудничество в области като протоколите за информационен обмен или проверките за надеждност на партньорите от гражданското общество. В този преглед ще бъде включен опитът, придобит чрез финансирани от ЕС проекти, проучвателните посещения и специализираните семинари на местната работна група на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията. Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията има готовност да предложи целенасочени консултантски услуги в подкрепа на усилията за борба с радикализацията на местно и национално равнище.

Друга приоритетна област е явлението чуждестранни бойци терористи, които се завръщат от зони на конфликт.  След териториалните загуби на Даеш в Сирия и Ирак сред експертите и широката общественост се водят големи дискусии относно начините за справяне с такива предизвикателства, като например деца и семейства, които се завръщат от зони на конфликт или са израснали в радикализирана среда. Заедно с българското председателство през април 2018 г. Комисията ще организира в София конференция за обмен между държавите членки на най-добри практики и извлечени поуки от работата със завърнали се лица, в това число жени и деца. Освен това, като се има предвид необходимостта от индивидуализирани действия спрямо децата в положение на завърнали се лица, Комисията ще извърши сравнителен анализ на съществуващите подходи по отношение на рисковете, оценката на потребностите и ранното откриване. В същото време сътрудничеството с трети държави, по-специално с Турция, и с международните организации, в това число ООН и Глобалния форум за борба с тероризма, е от решаващо значение.

Признавайки връзката между вътрешната и външната сигурност, Комисията, в сътрудничество с Европейската служба за външна дейност, ще увеличи подкрепата си за превантивните стратегии и механизмите за сътрудничество в страните партньори извън ЕС. Тя ще създаде резерв от експерти и партньори на ЕС, които могат да бъдат командировани извън ЕС, и ще подкрепи създаването на платформа за организациите на гражданското общество, която ще функционира като събирателна точка за дейностите по предотвратяване на радикализацията извън ЕС. През 2018 г. Комисията ще публикува няколко покани за представяне на предложения в подкрепа на изследвания на местно равнище в приоритетни региони върху факторите, водещи до появата на използващ насилие екстремизъм.

2.Борба с терористичното съдържание онлайн

Както е посочено в работната програма на Комисията за 2018 г. и в предишни доклади за Съюза на сигурност, Комисията насърчава сътрудничеството с различните платформи с цел откриване и премахване на терористично и друго незаконно съдържание онлайн и, ако е необходимо, ще предложи законодателство за премахването на терористично съдържание. На 9 януари 2018 г. Комисията организира кръгла маса с високопоставени представители на онлайн платформи, на която беше обсъден напредъкът в борбата с разпространението на незаконно съдържание онлайн. Комисията призова платформите да поддържат темпа на постигнатия досега напредък и инвестираните ресурси, за да се подобри защитата на гражданите на ЕС. Комисията разчита на онлайн платформите да активизират и ускорят своята работа в тази насока, включително чрез по-тясно сътрудничество с националните и международните правоприлагащи органи, повишаване на обмена на опит между онлайн участниците, допълнителни действия срещу повторната поява на премахнато незаконно съдържание, скоростта на премахванията и допълнителни инвестиции в инструменти за автоматично откриване в съответствие със Съобщението на Комисията от септември 2017 г.  20 Комисията работи върху намирането на нови начини за следене на постигнатия напредък посредством специфични показатели, както и за това съществуващите диалози да станат по-целенасочени и конкретни. Интернет форумът на ЕС разработва понастоящем специален механизъм за докладване с показатели за премахването на терористично съдържание, въз основа на които интернет платформите бяха приканени да предоставят информация преди следващата среща на Форума на равнище висши служители през февруари 2018 г.

Освен това в момента Комисията проучва какви по-конкретни мерки биха могли да се предприемат бързо при появата на терористично съдържание онлайн, преди да реши дали е необходимо законодателство в тази област.

IV.    ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДРУГИ ПРИОРИТЕТНИ ДОСИЕТА ВЪВ ВРЪЗКА СЪС СИГУРНОСТТА

1.    Киберсигурност

В сътрудничество с Европейската служба за външна дейност Комисията продължава да изпълнява действията, посочени в Съвместното съобщение „Устойчивост, възпиране и отбрана: изграждане на силна киберсигурност за ЕС“ 21 от септември 2017 г. Комисията провежда консултация със заинтересованите страни и работи по оценка на въздействието във връзка със законодателно предложение за създаване на мрежа от експертни центрове в областта на киберсигурността, чието ядро ще бъде Европейският експертен център за научни изследвания в областта на киберсигурността. Тази работа е в съответствие със Заключенията на Съвета от ноември 2017 г. относно Съвместното съобщение, в които Комисията се приканва да представи законодателно предложение до средата на 2018 г. Освен това Комисията започна проучване с цел набелязване на компетентностите в ЕС. Това проучване на Комисията ще бъде допълнено от резултатите от допитване на доброволни начала, започнато на 10 януари 2018 г. 22 Комисията приканва всички заинтересовани центрове за киберсигурност в ЕС да предоставят информация за своите компетентности и дейности. И накрая, Комисията предприе действия във връзка с ангажимента си за стартиране на пилотен проект на стойност 50 милиона евро по линия на рамковата програма „Хоризонт 2020“ в подкрепа на създаването на мрежа от експертни центрове. Комисията представи на държавите членки предложение за изменение на работната програма за периода 2018—2020 г. и планира да отправи покана за представяне на предложения през първото тримесечие на 2018 г.

През септември 2017 г. Комисията предложи 23 да се засили възпиращият ефект чрез нови мерки за борба с измамата и подправянето на непарични платежни средства. С предложената директива се подсилва способността на правоприлагащите органи да се борят с тази форма на престъпност, въвеждат се общи правила относно размера на наказанията и се изяснява обхватът на компетентността на държавите членки при такива престъпления. Комисията призовава съзаконодателите да приемат своите мандати за преговори, така че да започнат междуинституционалните обсъждания по предложението, за да се постигне съгласие по него преди края на годината.

През октомври 2017 г. Комисията представи редица мерки за подпомагане на правоприлагащите и съдебните органи, когато се сблъскат с употребата на криптиране от страна на престъпници. В съответствие с това в Дванадесетия доклад за напредъка по създаването на Съюза на сигурност Комисията се ангажира да докладва за предоставените средства за подкрепа на правоприлагащите органи, които се сблъскват с употребата на криптиране в хода на наказателни разследвания 24 . Като има предвид, че на Съвета по правосъдие и вътрешни работи през декември 2017 г. държавите членки призоваха за допълнителна подкрепа, Комисията ще добави в бюджета на Европол за 2018 г. още 5 милиона евро за укрепване на способността на Европол да дешифрира информация, придобита по законен начин в хода на наказателни разследвания. Както беше обявено през октомври 2017 г., необходима е непрекъсната оценка на техническите и правните аспекти на ролята на криптирането в наказателните разследвания, като се имат предвид постоянното разработване на техники за криптиране, тяхното засилено използване от престъпниците и отражението им върху наказателните разследвания. Комисията ще продължи да работи в тази важна област.

Миналата есен Европейската служба за външна дейност в сътрудничество с Комисията проведе кибердиалози с Китай, Индия, САЩ и Бразилия, на които бяха обсъдени изпълнението на нормите за киберпространството, мерките за укрепване на доверието по отношение на киберсигурността, прилагането на съществуващото международно право за киберпространството, както и вътрешните политики на ЕС и неговите партньори в тази област. Освен това бе постигнат напредък по отношение на изграждането на киберкапацитет в трети държави. Що се отнася до кибернетичната отбрана, Комитетът по политика и сигурност прие Доклада за изпълнение на политическата рамка за киберотбрана. На 8 декември 2017 г. се проведоха годишните консултации по въпросите на киберпространството между високопоставени служители на ЕС и НАТО, които се съсредоточиха върху изпълнението на действията в тази област съгласно съвместната декларация. През декември 2017 г. Европейската служба за външна дейност организира учение с държавите членки с цел привеждане в действие на Насоките за прилагане на Рамката на ЕС за съвместен дипломатически отговор на кибератаки от страна на държавни и недържавни субекти.

2.    Защита на обществените пространства

В съответствие със своята работна програма за 2018 г. Комисията изпълнява като приоритетна задача Плана за действие за подкрепа на защитата на обществените пространства 25 . На 20 декември 2017 г. Комисията организира първата среща на Форума на частните оператори в ЕС, на която присъстваха представители на публичните органи и частните оператори на различни обществени пространства като транспортни терминали, изложбени центрове, стадиони, болници, търговски центрове и места за развлечения. Целта на Форума е да се поощри сътрудничеството между публичния и частния сектор за защита на обществените пространства чрез споделянето на извлечените поуки и добрите практики, обмена на информация, насърчаването на междусекторното обучение и разработването на насоки. Това обхваща дейности като откриването, изпитването на нови технологии и решения в областта на сигурността, разработването на стандарти и извършването на оценки на риска и уязвимостта. Всички участници подчертаха колко важно е да се постигне истинско партньорство между публичния и частния сектор, както на равнището на ЕС, така и на национално равнище, както и необходимостта работата да продължи на специализирани срещи, занимаващи се с конкретни сектори като транспорта, масовите прояви и развлечения, хотелиерството или търговията. Веднага след първата среща на Форума на частните оператори в ЕС и с оглед на факта, че редица терористични нападения бяха извършени с автомобили под наем, на 21 декември 2017 г. Комисията организира и среща с представители на сектора за отдаване на автомобили под наем. Операторите се съгласиха с държавите членки, че е важно да се повиши допълнително осведомеността, така че служителите да разполагат със средствата и уменията да разпознават подозрителните от гледна точка на борбата с тероризма вземания под наем на автомобили. Комисията ще създаде портал, който да улесни обмена на добри практики в тази област.

В Плана за действие се призовава за тесен диалог с местните и регионалните власти. За тази цел Комисията и Комитетът на регионите организират конференция в Брюксел на 8 март, в която ще вземат участие кметовете на голям брой европейски градове, включително градовете, в които бяха извършени терористични нападения, така че да се улесни обменът на идеи и практики във връзка със защитата на обществените пространства. На конференцията ще бъдат извлечени поуки от неотдавнашните нападения и ще се посочат най-добрите практики, използвани в градовете навред в Съюза. Освен това ще бъде направен преглед на текущите или планираните пилотни проекти, като целта е да се установи как финансирането от ЕС може да подкрепи тези усилия по най-добрия начин.

Финансирането е действително важен аспект в подкрепата за защитата на обществените пространства. Успоредно с Плана за действие бяха отправени покани за представяне на предложения по линия на фонд „Вътрешна сигурност — Полиция“ на обща стойност 18,5 милиона евро, а в по-дългосрочен план беше обявено допълнително финансиране в размер до 100 милиона евро по линия на инициативата „Иновативни дейности за градско развитие“ 26 , която е част от Европейския фонд за регионално развитие. След края на обществената консултация, открита на 15 септември 2017 г., Комисията организира работен семинар със заинтересованите страни в Брюксел на 18 януари 2018 г. относно градската перспектива за сигурността на обществените пространства. Участниците обсъдиха с представители на национални и местни правителства, европейски мрежи, представители на академичните среди и изследователи, неправителствени организации (НПО) и други международни институции основните въпроси, свързани със сигурността в градовете, и отговорите, които следва да се предоставят на местно равнище. Резултатите от този семинар ще допринесат за определянето на обхвата на действията във връзка с инициативата „Иновативни дейности за градско развитие“ и Програмата на ЕС за градовете.

Освен това Комисията вече работи за преодоляването на рисковете за сигурността в сектора на търговския автомобилен транспорт. През януари 2018 г. за европейските водачи на камиони, транспортни дружества и други ключови заинтересовани страни ще бъде публикуван наръчник по сигурността, съдържащ насоки за справяне с кражбите на товари, тайно пътуващите в товарни автомобили пътници и евентуалните заплахи от тероризъм. С него освен това ще се актуализират и усъвършенстват съвременните добри практики в областта на сигурността, които бързо губят своята актуалност на фона на непрекъснато променящата се заплаха, новите технологии и регулаторните промени.

3.    Изследвания в областта на сигурността

С бюджет от 1 милиард евро за научни изследвания и иновации Съюзът на сигурност е една от четирите приоритетни области в работната програма за периода 2018—2020 г. на програма „Хоризонт 2020“, което представлява 50 % от общото публично финансиране за изследвания в областта на сигурността в ЕС. Научните изследвания относно заплахите за сигурността ще бъдат в основата на координиран отговор на ЕС за ограничаване на рисковете, свързани с тероризма, тежката престъпност, сигурността на границите, киберпрестъпността, хибридните заплахи и други области.

В рамките на Потребителската общност за сигурни и устойчиви общества през декември 2017 г. Комисията организира два семинара относно проектите, свързани с радикализацията, и тези, свързани с киберпрестъпността. На семинара по въпросите на борбата с радикализацията се срещнаха участници от съответните изследователски проекти по линия на 7-ата рамкова програма, „Хоризонт 2020“ (научни изследвания в областта на сигурността) и програмата „Полиция“ на фонд „Вътрешна сигурност“, както и членове на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията. На семинара бяха посочени областите за синергия, в които изследванията в областта на сигурността могат да подпомогнат действията на ЕС за борба с радикализацията. На семинара по въпросите на киберпрестъпността се срещнаха участници от съответните научноизследователски проекти, Европейския център за борба с киберпрестъпността към Европол и представители на две мрежи от практикуващи специалисти в областта на правоприлагането, създадени миналата година по линия на програма„Хоризонт 2020“, за да се подобри достъпът до научни изследвания за частния бизнес. На семинара бяха представени постигнатите от редица проекти резултати в различни области на кибернетичната престъпност, като например цифровата криминалистика и електронните доказателства, финансово мотивирания зловреден софтуер, виртуалните валути, откриването на терористично съдържание онлайн и анализа на големи масиви от данни.

4.    Външно измерение на борбата с тероризма

Понастоящем ЕС разполага с мрежа от експерти по борбата с тероризма/експерти по сигурността, командировани в 13 делегации на ЕС в трети държави. Тази мрежа осигурява действителна добавена стойност, като осигурява жизненоважна връзка между външната и вътрешната сигурност на ЕС и представлява важна част от подкрепата на ЕС за третите държави в борбата с тероризма. В Заключенията на Съвета от юни 2017 г. относно външната дейност на ЕС в тази област се признава значимостта на работата на европейските експерти по места и се призовава за разширяване на географския и функционалния обхват на мрежата. Решението за това бе взето на 18 януари 2018 г. от върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност/заместник-председателя на Комисията (ВП/ЗП). Съвсем скоро четирима нови експерти ще бъдат изпратени в следните делегации на ЕС: мисията на ЕС към АСЕАН в Джакарта, с географско покритие Югоизточна Азия, делегацията на ЕС в Бишкек, Киргизстан, с географско покритие страните от Централна Азия, делегацията на ЕС в Найроби, Кения, с географско покритие Африканския рог, делегацията на ЕС в Адис Абеба, Етиопия, която осъществява връзките с Африканския съюз и неговите регионални и функционални институции.

V.    ЗАКЛЮЧЕНИЕ

В настоящия доклад се представя напредъкът в изпълнението на свързаните със сигурността инициативи, посочени в Съвместната декларация относно законодателните приоритети на ЕС за периода 2018—2019 г. Изпълнението тези инициативи ще бъде от жизненоважно значение за окончателното постигане на ефективен и истински Съюз на сигурност, който гарантира по-добра сигурност за гражданите на ЕС.

В настоящия доклад се предоставя също актуализирана информация за редица действия, предприети на равнището на ЕС в различни области на политиките с цел повишаване на вътрешната сигурност, и по-конкретно действията за засилване на подкрепата за усилията, полагани от държавите членки за борба с радикализацията на национално и местно равнище, отразяващи междинните препоръки на Експертната група на високо равнище по въпросите на радикализацията. Комисията призовава всички участници в този процес да продължат работата си по него като приоритетна задача, като си сътрудничат в различните сектори и равнища на политиката и обменят най-добрите практики за справяне с радикализацията като общо предизвикателство.

Комисията ще продължи да докладва редовно относно постигнатия напредък в създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност.

(1)       https://ec.europa.eu/commission/publications/joint-declaration-eus-legislative-priorities-2018_en  
(2)      COM(2017) 650 final (24.10.2017 г.).
(3)       http://www.consilium.europa.eu/media/21594/leaders-agenda.pdf  
(4)       http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetail&groupID=3552  
(5)      COM(2017) 793 final и COM(2017) 794 final (12.12.2017 г.).
(6)      COM(2016) 731 final (16.11.2016 г.)
(7)      COM(2016) 881 final, COM(2016) 882 final и COM(2016) 883 final (21.12.2016 г.).
(8)      Вж. Съобщението на Комисията от април 2016 г., озаглавено „По-надеждни и по-интелигентни информационни системи в областта на границите и сигурността“ (COM(2016) 205 final, 6.4.2016 г.) и подхода на Комисията към управлението на данни в областта на границите и сигурността, както е представен в Седмия доклад за напредъка по създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност (COM(2017) 261 final, 16.5.2017 г.).
(9)      COM(2017) 344 final (29.6.2017 г.).
(10)       https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/more-one-million-operational-messages-shared-between-europol-member-states-and-third-parties-in-2017 . SIENA е приложението за мрежа за сигурен обмен на информация, управлявано от Европол, което позволява бърза и сигурна комуникация и обмен на оперативни и стратегически сведения, свързани с престъпления.
(11)      Директива 2016/681 (27.4.2016 г.).
(12)      COM(2017) 352 final (29.6.2017 г.).
(13)      Европейска агенция за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие.
(14)      COM(2016) 450 final (5.7.2016 г.).
(15)      COM(2016) 826 final (21.12.2016 г.).
(16)      COM(2017) 477 final (13.9.2017 г.).
(17)       http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetailDoc&id=36235&no=1
(18)      Вж. Деветия доклад за напредъка към постигането на ефективен и истински Съюз на сигурност (COM(2017) 407 final, 26.7.2017 г.) и приложения работен документ на службите на Комисията (SWD(2017) 278 final).
(19)      COM(2018) 23 final (17 януари 2018 г.).
(20)       COM(2017) 555 final (28.9.2017 г.).
(21)      JOIN(2017) 450 final (13.9.2017 г.).
(22)       https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/cybersecurity-survey .
(23)      COM(2017) 489 final (13.9.2017 г.).
(24)      COM(2017) 779 final (12.12.2017 г.).
(25)      COM(2017) 612 final (18.10.2017 г.).
(26)       http://www.uia-initiative.eu/en  
Top