EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0791

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА Осми доклад относно преместването и презаселването

COM/2016/0791 final

Брюксел, 8.12.2016

COM(2016) 791 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Осми доклад относно преместването и презаселването
x0009


1Въведение

В осмия доклад относно преместването и презаселването се представя актуалното състояние спрямо последния доклад от 9 ноември 1 и се прави оценка на действията, предприети от всички съответни заинтересовани страни в периода 8 ноември — 6 декември 2016 г. (отчетния период) за изпълнение на задълженията съгласно схемите за преместване и презаселване.

С оглед на постоянната спешна нужда от предоставяне на подкрепа за Гърция и Италия, Европейският съвет повтори на последното си заседание на 20 и 21 октомври 2016 г. 2 своя призив да се положат още повече усилия за ускоряване на преместването, по-специално по отношение на непридружените ненавършили пълнолетие лица, и на съществуващите схеми за презаселване.

От 6 ноември 2016 г. досега в Гърция са пристигнали 1883 души 3 . Общият брой мигранти, намиращи се в Гърция, се е увеличил спрямо предходния отчетен период и към 6 декември е около 62 000 мигранти, от които около 16 200 лица са на островите и около 45 800 лица са в континентална Гърция 4 . От 6 ноември досега в Италия са пристигнали 9 395 души 5 , което представлява по-висока тенденция спрямо същия период през 2015 г. (18 % увеличение спрямо същия период през 2015 г.). Броят на пристигащите еритрейци, основната националност, отговаряща на условията за преместване в Италия, също остана висок (това е втората по численост националност сред пристигащите в Италия с над 888 пристигнали лица в отчетния период, което представлява 11,6 % от пристигналите).

През отчетния период са били преместени още 1 237 лица, с което общият брой на преместените до момента лица възлиза на 8 162 (6 212 от Гърция и 1 950 от Италия). Както бе прогнозирано в седмия доклад, през ноември настъпи увеличение на броя на прехвърлянията, като 1 406 лица бяха преместени, което бе най-високият брой за един месец до момента. Броят на преместванията от Италия (401) почти се удвои спрямо месец октомври и е най-високият до този момент оттам, докато броят на преместените от Гърция лица изглежда засега се е стабилизирал на около 1 000 месечно. Тези данни представляват трайна положителна тенденция. С постепенното отстраняване на препятствията, които затрудняват преместването, настъпва момент, в който всички държави членки да надградят постигнатия досега напредък и да вложат допълнителни усилия, за да продължат да увеличават броя на поетите ежемесечно ангажименти за преместване и прехвърляне и да гарантират, че всички лица, отговарящи на условията за преместване в Италия и Гърция, ще бъдат прехвърлени до септември 2017 г. Това ще изисква по-постоянни усилия от всички държави членки чрез увеличаване на броя на редовно поетите ангажименти и прехвърляния, извършвани всеки месец, за да се гарантира, че от декември 2016 г. поне 2 000 души са премествани ежемесечно от Гърция и най-малко 1 000 души от Италия и че непрекъснатото увеличаване на поетите месечно ангажименти и прехвърляния с цел преместване продължава.

Що се отнася до презаселването, продължават да се изпълняват Заключенията от юли 2015 г. 6 за презаселването на 22 504 души, като досега са презаселени 13 887 души, което е повече от половината от договорения брой. От предишния доклад досега са били презаселени 2 035 души предимно от Турция, Йордания и Ливан, което е рекорден брой в рамките на един месец. Част от презаселването по тази европейска схема служи за изпълнение на механизма 1:1, определен в Изявлението на ЕС и Турция. След стартирането му на 4 април 7 2 761 души са били презаселени от Турция в ЕС и Норвегия в рамките на този механизъм, в това число 544 след последния доклад.

2Преместване

2.1Основни акценти от отчетния период

Комисията продължи да работи в много тясно сътрудничество с италианските и гръцките органи, както и с държавите членки, агенциите на ЕС и другите партньори на място за намирането на решения за пречките, срещани главно на оперативно равнище. Това следва да доведе до по-редовни и по-бързи прехвърляния с цел преместване, за да се постигнат средни месечни стойности, които биха позволили на всички лица, отговарящи на условията за преместване, да бъдат прехвърлени до септември 2017 г.

В Гърция капацитетът на Службата по въпросите на убежището за регистриране на кандидати от националности, отговарящи на условията за преместване, е 175 кандидати на ден или около 3 500 на месец. До края на януари 2017 г. 87 % от преминалите предварителна регистрация кандидати от националностите, отговарящи на условията за преместване, трябва да бъдат напълно регистрирани. Регистрацията следва да приключи до края на април 2017 г. След това има вероятност броят на хората, постъпващи в схемата за преместване, да спадне. Въз основа на това, както и на текущото равнище на преместване (стабилизирано на 1 000 прехвърляния на месец), Комисията счита, че за да се гарантира безпроблемен процес на преместване и за да се избегне неудържимо натрупване на случаи за обработване, темпото на преместване трябва да бъде засилено. От декември 2016 г. държавите членки следва да преместват поне 2 000 лица месечно. Този брой трябва постепенно да нараства, за да се достигнат поне 3 000 прехвърляния с цел преместване на месец, считано от април 2017 г. До тази дата по-голямата част от кандидатите за преместване вече ще са регистрирани и готови да бъдат преместени; по тази причина ще е необходимо подобно допълнително ускоряване, за да се избегнат продължителните периоди на изчакване за кандидатите и рисковете от вторични движения, както и да се спомогне за спазването във възможно най-голяма степен на сроковете на процедурата по преместване, предвидени в решенията на Съвета.

Осем държави членки и две асоциирани държави поеха задължението да осигурят 1 560 места през ноември, а повече от 1 000 прехвърляния с цел преместване бяха изпълнени от 13 държави членки и две асоциирани държави. Следователно постигането на целите е възможно, при условие че всички държави членки се ангажират и осъществяват постоянно ежемесечни прехвърляния (по примера на онези държави членки, които вече го правят).

В Италия равнището на преместване през ноември бе най-високото от началото на процеса. Това показва, че усилията на Комисията, италианските органи, държавите членки и асоциираните държави, както и на агенциите на ЕС и други партньори, носят резултати. През декември се очаква допълнително увеличение на броя на прехвърлянията с цел преместване (планирани са над 600 прехвърляния). Тази тенденция обаче трябва да се засили. Броят на кандидатите за преместване продължава да расте и по информация на италианското Министерство на вътрешните работи между 5 300 и 5 800 еритрейци в момента са потенциални кандидати за преместване в Италия. Предвид броя на регистрираните кандидати, които очакват да бъдат преместени (някои в продължение на почти шест месеца), тенденцията в миграционните потоци и дяла на еритрейците (около 12 % от миграционния поток и средно 1 800 на месец), Комисията счита, че за постигането на устойчив ритъм на преместване, най-късно до декември 2016 г. държавите членки вече следва да преместват поне 1 000 души месечно и постепенно да увеличават този брой, докато до април 2017 г. се достигнат най-малко 1 500 премествания на месец.

За постигането на тази цел Италия ще трябва, от една страна, да увеличи броя на персонала, обработващ молбите в звеното по Регламента от „Дъблин“ , а от друга, повече държави членки следва да участват в процеса на преместване от Италия, като приносът им по отношение на поетите ангажименти и прехвърляния с цел преместване на месец трябва да бъде по-постоянен, така че всички държави членки да се ангажират и да осъществяват редовно ежемесечни премествания (през ноември 2016 г. две държави членки и две асоциирани държави поеха ангажимент да осигурят над 850 места, а четири държави членки и една асоциирана държава осъществиха преместването на около 400 души). Договореностите с Европол за улесняване на извънредните допълнителни интервюта във връзка със сигурността бяха обсъдени на среща на служителите за връзка в Рим на 25 ноември 2016 г. и влязоха в сила на 1 декември 2016 г. Този специфичен работен процес също бе включен в протокола относно преместването за Италия, който впоследствие ще бъде съобщен на държавите членки и асоциираните държави. Това положително развитие по отношение на премахването на оставащите пречки в процедурата следва да създаде условия както за активизирането на повече държави членки в Италия, така и за постигането на месечните цели.

Броят на пристигащите в Италия непридружени ненавършили пълнолетие лица 8 продължи да нараства (24 595 пристигнали от началото на януари до 2 декември 2016 г., в това число 3 714 еритрейци, 200 сирийци, 384 иракчани и 13 йеменци) 9 , като повечето са ненавършили пълнолетие лица, пътуващи сами. В Гърция Националният център за социална солидарност докладва, че към 17 ноември се счита, че броят на намиращите се в Гърция непридружени ненавършили пълнолетие лица е 2 300 . Както вече беше докладвано, масовата кампания за предварителна регистрация в Гърция идентифицира 1 225 непридружени ненавършили пълнолетие лица 10 , от които 48 % (около 588) спадат към една от националностите, отговарящи на условията за преместване (36 % сирийци и 12 % иракчани) 11 . Така от 501 непридружени ненавършили пълнолетие лица, отговарящи на условията за преместване, които са били напълно регистрирани в Гърция, 377 са „отделени от семействата си деца“ и само 124 са ненавършили пълнолетие, съвсем сами в Гърция, като това е категорията, при която има повече трудности при преместването. Освен това 326 от 501-то непридружени ненавършили пълнолетие лица са на 16 или 17 години.

Общият брой на преместените ненавършили пълнолетие лица през настоящия отчетен период бе 24, с което общият брой на преместените непридружени непълнолетни лица възлезе на 172 (71 непълнолетни лица, пътуващи сами, и 101 отделени от семействата си ненавършили пълнолетие лица) 12 . Този брой обхваща най-вече прехвърлянията с цел преместване от Гърция, понеже в Италия нито едно непридружено ненавършило пълнолетие лице, пътуващо само, не е било преместено, а само едно отделено от семейството си дете бе преместено в Нидерландия през ноември 2016 г.

През отчетния период Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO) разработи нов формуляр за определяне на равнището на уязвимост с цел да се начертае по-ясна картина на капацитета на държавите членки да преместват непридружени непълнолетни лица от различните категории. Освен това специална сесия на срещата на служителите за връзка в Гърция, състоялa се на 11 ноември 2016 г., бе посветена на по-доброто разбиране на пречките за преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица от Гърция и на намирането на решения по въпроса. Тази среща бе направена след проведените дискусии по време на 7-ия форум по въпросите на презаселването и преместването през октомври 2016 г. относно непридружените ненавършили пълнолетие лица. На срещата се стигна до заключението, че е необходимо да се увеличи прозрачността и комуникацията между Гърция и държавите членки на преместване по отношение на типа на непридружените ненавършили пълнолетие лица, които следва да бъдат преместени, резултата от оценката относно висшите интереси на детето и правните ограничения в държавата членка на преместване да приема определени категории непридружени непълнолетни лица. Италия също полага допълнителни усилия за улесняване на преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица. Въпреки това все още е необходимо да бъде разработена специфична процедура, която да направи възможно преместването на непридружени непълнолетни лица, пътуващи сами.

Комисията ще продължава да работи в тясно сътрудничество със Службата по въпросите на убежището на Гърция, италианските органи, служителите за връзка на държавите членки, Върховния комисар на ООН за бежанците (ВКБООН), EASO и Международната организация по миграция (MOM), за да разработи практически договорености, които ще улеснят и ускорят преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица.

2.2Действия на държавите членки на преместване

От 8 ноември до 6 декември са били преместени още 1 237 лица — 836 от Гърция 13 и 401 от Италия 14 . Германия, Франция, Нидерландия, Португалия и Финландия преместват лица всеки месец и от Италия, и от Гърция. Изглежда, че Швейцария и Норвегия също възнамеряват да извършват месечни прехвърляния и от двете държави. Освен това Естония, Ирландия, Латвия, Литва и Румъния продължиха с месечните прехвърляния от Гърция. Участието на други държави членки е по-нередовно, като прехвърлянията на хора се осъществява на всеки два или три месеца. Първите премествания от Гърция към Норвегия се състояха през отчетния период. Договореностите, включващи Европол като посредник при проверките за сигурност в Италия (чрез осъществяването на допълнителни извънредни проверки за сигурност, включително и провеждането на интервю, ако има основания за такова), се очаква да насърчат допълнително държавите членки да се ангажират активно с преместването на лица от Италия 15 . До 20 декември са планирани поне 827 допълнителни прехвърляния с цел преместване от Гърция 16 и 617 от Италия 17 . Франция е държавата, преместила най-голям брой кандидати (2 373) до момента, следвана от Нидерландия (1098) и Финландия (901). Държавите членки с по-малки квоти (като Естония, Латвия, Литва, Малта или Финландия) са близо до изпълнението на задълженията си 18 .

Действия за справяне с ограничения брой поети ангажименти: През отчетния период само осем държави членки (Германия, Естония, Франция, Ирландия, Латвия, Нидерландия, Португалия и Словакия) 19 , както и Швейцария и Норвегия 20 , поеха 2186 официални ангажимента (885 официални ангажимента за Италия и 1301 за Гърция). Общият брой официални ангажименти, поети от държавите членки на преместване, е 18 515 (5839 за Италия и 12 676 за Гърция).

Необходим е по-бърз напредък, по-голямо постоянство и активно участие на всички държави членки, за да се гарантира, че държавите членки без изключение поемат ангажимент всеки месец за осигуряването на достатъчен брой места за кандидати за преместване и от Италия, и от Гърция съгласно целите, упоменати в раздел 2.1, следвайки примера на онези държави членки и асоциирани държави, които вече го правят. Германия, Нидерландия, Норвегия, Франция и Швейцария поемат ангажименти спрямо Италия и Гърция ежемесечно. Освен това Естония и Латвия поемат ангажимент към Гърция всеки месец, а Литва, Португалия, Румъния, Словения и Финландия — на всеки два месеца. Някои държави членки обаче (България, Люксембург, Хърватия и Чешката република) не са поемали ангажимент в продължение на повече от три месеца досега.

Австрия 21 и Унгария продължават да са единствените две държави, които не са поели никакви ангажименти, нито са извършили преместване. От април насам Полша не е напреднала по изпълнението на ангажиментите си и не е поела ангажименти, нито е преместила кандидати 22 . Освен това Чешката република не е преместила нито един кандидат от август насам.

Действия за съкращаване на времето за отговор по исканията за преместване: През отчетния период държавите членки увеличиха броя на допълнителните извънредни интервюта във връзка със сигурността, като удължиха зададения в протоколите относно преместването срок от 10 работни дни за отговор на исканията за преместване. Както е посочено в предишни доклади, интервюта във връзка със сигурността следва да се провеждат само в надлежно обосновани случаи и в рамките на целевия срок от 10 работни дни. Държавите членки ще трябва да подобрят капацитета си за обработка на искания за преместване, за да съкратят времето за отговор.

Следва да се отбележи, че въпреки увеличаването на броя на интервютата във връзка със сигурността, процентът на приемане на искания за преместване е много висок (около 93 %), макар че все още има случаи, в които процентът на приемане може да бъде значително увеличен. На практика някои от отказите все още се извършват на основания, които не са предвидени в решенията на Съвета, като например националност (дори и ако лицето принадлежи към една от националностите, отговарящи на условията за преместване).

Отказите също трябва да се мотивират по-добре, за да отговарят на изискванията на решенията на Съвета. Обменът на информация е от решаващо значение за сигурността на Европейския съюз. Затова държавите членки не следва да отхвърлят определени молби за преместване, посочвайки причини, които са най-общо свързани с въпросите по сигурността. От първостепенно значение е обстойното разглеждане на този въпрос както между Италия/Гърция и държавата членка на преместване, така и на равнището на ЕС. С цел да отговори на безпокойството на няколко държави членки относно споделянето на информация, свързана със сигурността, Европол предостави специален защитен канал за комуникация, чрез който държавите членки да представят по безопасен начин мотиви за отхвърлянето на искания за преместване. Тази канал функционира от 1 декември 2016 г. В Гърция гръцката полиция въведе кореспонденция за национална сигурност за съобщаване на мотивите за отхвърляне на искания за преместване. Комисията отново набляга на възможността за обмен на пръстови отпечатъци чрез канали за полицейско сътрудничество за целите на проверките за сигурност на национално равнище, особено в случаите, когато кандидатите нямат документи за самоличност или документи за пътуване.

Действия за справяне с предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати, в т.ч. непридружени ненавършили пълнолетие лица: темповете на преместване на непридружените ненавършили пълнолетие лица спаднаха през отчетния период. Това се дължи на допълнителните гаранции, които се изискват за прехвърлянето на непридружени ненавършили пълнолетие лица, които водят до процедура, която обикновено продължава повече от срока от два месеца, предвиден в решенията на Съвета. До 5 декември 24 непридружени ненавършили пълнолетие лица (16 непридружени ненавършили пълнолетие лица, пътуващи сами, и 8 „отделени от семействата си деца“) бяха преместени от Гърция (в Люксембург, Нидерландия, Норвегия и Финландия), в резултат на което общият брой на преместените непридружени ненавършили пълнолетие лица достигна 172. Повечето от непридружените ненавършили пълнолетие лица бяха преместени от Гърция, тъй като само едно отделено от семейството си дете бе преместено от Италия в Нидерландия, докато нито едно непридружено ненавършило пълнолетие лице, пътуващо само, не е било преместено от Италия.

Действия за ускоряване на прехвърлянето на кандидатите: макар общото съотношение между приетите искания и прехвърлянията да е много високо (около 97 %) през последните месеци, благодарение на засиленото участие на повече държави членки в схемата, периодът на забавяне между приемането от държавата членка на преместване и действителното прехвърляне се е увеличил. Въпреки че в някои от случаите тези забавяния се дължат на допълнителни проверки, извършвани от държавите членки след приемане на исканията, други забавяния се дължат на оперативни и логистични проблеми. Държави с по-големи квоти, като например Германия или Франция, предпочитат да приемат наведнъж големи групи от заявители (400 или 500) и предпочитат големи единични прехвърляния с чартърни полети, докато държавите членки с малки или средно големи квоти предпочитат прехвърляния, които се осъществяват на части в рамките на дадения месец. Освен това някои държави членки правят заявки за полети в конкретни дни през седмицата и в определени часове. Тези различия и изисквания оказват влияние, особено в Гърция, през последните фази на процедурата по преместване — от уведомяването от страна на гръцките органи до организирането на здравните проверки от МОМ и културната ориентация преди заминаването. Също така те усложняват логистиката на организирането на прехвърляния. Поради това би била желателна по-голяма гъвкавост от страна на държавите членки на преместване, като се започне от съгласието да се извършват прехвърляния на части с по-малък брой хора и се стигне до организацията на полетите.

Освен това МОМ трябваше да отложи някои прехвърляния, тъй като изглеждаше, че някои държави членки не разполагат с необходимия капацитет да осигурят бързо настаняване на приетите кандидати за преместване. Държавите членки ще трябва да гарантират, че капацитетът им за приемане е достатъчен за настаняването на преместени кандидати.

Действия за засилване на капацитета на EASO за подпомагане на Италия и Гърция: на 8 ноември управителният съвет на EASO измени правилата за възстановяване на разходите за експерти и устни/писмени преводачи, участващи в дейностите за оперативно подпомагане на EASO (Решение 16 на управителния съвет на EASO). Целта на измененията е да се улесни допълнително процесът по разполагането на експерти от държавите членки. По-ефективна система с единна ставка, която групира категориите на конкретните разходи, бе въведена за дейностите за оперативно подпомагане на EASO, като това дава възможност за разполагането на отделни експерти, които не са пряко наети от националните администрации в държавите членки, но имат съответния професионален опит.

За Гърция EASO публикува на 11 ноември 2016 г. 8-та покана за експерти по линия на оперативния си план за „горещите точки“ за Гърция. Общият брой на експертите, необходими за подпомагането на схемата за преместване, остава 28. Въпреки това по-разнообразни профили бяха включени в поканата, като например експерти в областта на изключването, специалисти по Регламента „Дъблин“ и старши служители по регистрацията/служители, обработващи молби, които ще ръководят офиса за трудни случаи в рамките на процедурата за регистрация, заедно с експерти по разкриването на подправени документи. Някои държави членки спонтанно са поели ангажимент да поддържат определени позиции в дългосрочен план и автоматично да търсят заместници, когато срокът на разполагане на някой от техните експерти изтече, което силно се приветства от Комисията и EASO. Общият брой на експертите, разположени в Гърция, към 5 декември е 23 експерти в областта на убежището и 26 устни преводачи. В съответствие с настоящото планиране ще има недостиг от 10 експерти за седмицата, започваща на 19 декември, като за седмицата, започваща на 26 декември, числото на недостигащите експерти ще нарасне до 17. 

За Италия EASO отправи покана за общо 74 експерти (от които 26 експерти спешно трябва да бъдат разположени там, за да покрият периода до края на 2016 г.). Към дата 5 декември 2016 г. в Италия са разположени 50 експерти в областта на убежището и 42 културни посредници. Въпреки наскорошното увеличение на броя на разположените експерти, това все още е недостатъчно за справяне с високия брой пристигащи лица, отговарящи на условията за преместване, и значителния брой лица, очакващи регистрация в Италия, и е под нужния брой експерти съгласно плана за действие в извънредни ситуации. До 5 декември EASO бе получила от държавите членки 15 нови кандидатури в отговор на поканата за набиране на експерти от 11 ноември 2016 г.

Основни препоръки към държавите членки на преместване

От декември 2016 г. всички държави членки следва:

oДа поемат ангажимент и да извършват премествания всеки месец и от Италия, и от Гърция, за да се достигне до поне 2000 прехвърляния с цел преместване на месец от Гърция и поне 1000 прехвърляния с цел преместване на месец от Италия.

oКогато е необходимо, да увеличават капацитета си за обработка на искания за преместване и да отговарят в по-кратки срокове на тези искания, за да постигнат целта от 10 работни дни за отговор, поставена в протоколите относно преместването, както и да увеличат капацитета си на приемане, за да настаняват кандидатите за преместване, включително непридружени ненавършили пълнолетие лица, в съответствие с квотите си.

oДа заявяват съгласието си за извършването на прехвърляния от най-много 50 души в група, да проявяват гъвкавост по отношение на организацията на полетите, да избягват забавяния при прехвърлянето на приетите от държавите членки кандидати за преместване и да увеличат участието на служителите за връзка в дейностите, свързани с културната ориентация и предоставянето на информация.

oДа осигуряват подходяща обосновка на отказите, както и информация относно причините за отхвърляне на кандидати за преместване чрез защитения канал, предоставен от Европол, или кореспонденцията за национална сигурност, предоставена от гръцката полиция.

oДа определят експерти в отговор на различните покани на EASO, като гарантират по-дълги срокове на разполагане и осигуряват по-опитни и по-специализирани експерти.

От февруари 2017 г. всички държави членки следва да увеличат месечните си ангажименти за преместване, както и прехвърлянето с цел преместване по отношение на Италия и Гърция, като това трябва да бъде пропорционално на разпределения им дял, за да се достигне, започвайки от април 2017 г., до месечно 3 000 прехвърляния с цел преместване от Гърция и поне 1 500 прехвърляния с цел преместване от Италия.

2.3Действия, предприети от Гърция и Италия, включително по ключови точки от пътните карти

Гърция

Действия за ускоряване на регистрацията и обработването на досиетата на мигрантите и увеличаване на капацитета за регистрация на Службата по въпросите на убежището на Гърция: след масовата кампания за предварителна регистрация, за която Комисията по-рано докладва, Службата по въпросите на убежището на Гърция е насрочила срещите за допълване на молбите за убежище. До края на януари 2017 г. 87 % от преминалите предварителна регистрация кандидати ще са напълно регистрирани, а до април 2017 г. ще бъдат регистрирани всички случаи. Към 5 декември 19 260 души са били напълно регистрирани. Лицата, които са пропуснали предварителната регистрация, все още могат да получат достъп до процедурата за получаване на убежище, като насрочат среща чрез системата Skype.

Капацитетът на Службата по въпросите на убежището на Гърция за регистрация на кандидатите от националностите, отговарящи на условията за преместване, е 175 души на ден. Общо звеното за преместване в Атина в момента разполага с персонал от 75 души, което отговаря в достатъчна степен на нуждите на процеса на преместване. Регионалните звена в Солун и Александруполис също се занимават със случаи на преместване. EASO подкрепя процеса на регистрация както чрез експерти, които извършват регистрацията съвместно със служители на Службата по въпросите на убежището на Гърция, така и чрез експерти в офис за трудни случаи. Екипите на EASO за съвместна регистрация се състоят от 8 експерти в Солун и 3 експерти в Александруполис, а към 5 декември екипът на EASO в офиса за трудни случаи е от 4 експерти.

Разликата между броя на подадените от Гърция искания за преместване и броя на приетите от държавите членки искания е намаляла през отчетния период (между 4 ноември и 5 декември Гърция е подала около 1 508 искания, а са били получени 1 296 отговора). По-значима обаче е разликата между броя на регистрациите, извършени от Службата по въпросите на убежището на Гърция, и общия брой ангажименти (през същия период Гърция е регистрирала 2 815 искания за преместване, а броят на допълнителните ангажименти е 1 431). Общо към 5 декември в Гърция са били регистрирани 19 260 кандидати, докато общият брой ангажименти е 12 676). Осигуряването на по-голям брой и по-редовни ангажименти и ускоряването на процедурите по преместване (особено времето за отговор) се превръща в приоритет, за да се избегне неустойчивото натрупване на случаи за обработване.

Действия за подобряване на капацитета за приемане в Гърция: към 5 декември общият капацитет за приемане в Гърция е над 71 539 места 23 във временни структури за настаняване и постоянни места за приемане в континенталната част както на незаконни мигранти, така и на лица, евентуално нуждаещи се от международна закрила, които са изразили желанието си да подадат молба за убежище или вече са подали такива. Според информацията, предоставена от гръцките органи, общият планиран капацитет на 40-те постоянни обекта в континенталната част на страната е около 33 186 места.

От 20 000 места, предвидени по схемата за наемане на жилища на ВКБООН за кандидати, отговарящи на условията за преместване 24 , към 5 декември целта е постигната и дори надвишена с 20 145 налични места, включително 6 344 места в хотели/цели сгради, 11 711 места в апартаменти, 484 места в приемни семейства и 646 места в специални структури за непридружени ненавършили пълнолетие лица. Следващото предизвикателство за ВКБООН е увеличаването на процента на запълване на схемата за наемане на жилища , който в момента е около 60 — 70 %. ВКБООН вече търси начини за постигането на тази цел.

Освен това, що се отнася до центровете за преместване, към 5 декември само един (Лангадикия) от трите центъра за преместване, обещани от гръцките органи, е отворен и разполага с 960 налични места. Поради влошаващите се метеорологични условия в Северна Гърция и факта, че обектът все още не е напълно подготвен за зимни условия, понастоящем се използва само по-малко от половината от официалния му капацитет за настаняване. Степента на запълване на обекта се очаква до достигне официалния му капацитет до края на годината. За останалите два центъра гръцките органи още не са определили подходящи терени. Все още текат дискусии между ВКБООН и гръцките органи относно осигуряването на още терени за изграждането на специални центрове за преместване, по-специално на център за преместване в областта Атика с капацитет от 3 000 души. Както беше посочено в предишни доклади, Комисията приканва Гърция да определи тези терени колкото е възможно по-скоро, за да се избегнат пречките при изпълнението на последния етап от процеса на преместване след масовата кампания за предварителна регистрация и да има ефективност на разходите при процеса на преместване.

Италия

Действия за увеличаване на броя на горещите точки и постигане на пълната им оперативност: На 24 ноември 2016 г. броят на мигрантите, свалени на брега в Италия след 1 януари 2016 г., надхвърли общия брой на свалените на брега там в рекордната 2014 г. (когато броят на мигрантите достигна най-високата си стойност дотогава от 170 100 души). Това води до постоянен натиск върху четирите оперативни горещи точки (в Поцало, Лампедуза, Трапани и Таранто), чиито капацитет от 1 600 места не е достатъчен. Две трети от свалянията на брега сега се осъществяват в напълно функциониращи горещи точки, както и в шест други пристанища за сваляне на брега, където се прилагат стандартни оперативни процедури (СОП) за горещи точки 25 . Италия следва да ускори откриването на вече обявените допълнителни горещи точки и модернизирането на други пристанища. Допълнителните пристанища, където се прилагат СОП за горещи точки, могат да станат напълно функциониращи горещи точки след някои строителни работи, които да осигурят най–вече подходящи приемни структури. Освен това италианските органи изразиха намерението си скоро да приложат СОП за горещи точки по отношение на повечето места в Южна Италия за сваляне на брега. За тази цел бе изготвено циркулярно писмо, с което се дават инструкции на всички префектури и Questure на място. Както беше споменато в предишния доклад, предвид нарастващия брой непридружени ненавършили пълнолетие лица, пристигащи на бреговете на Италия, във всички горещи точки следва да се осигурят специални зони и специализирана помощ, а прехвърлянето към приемни центрова на първа или втора линия следва да се извършва във възможно най-кратки срокове, като досиетата на мигрантите трябва се обработват възможно най-бързо и в рамките на максимум 72 часа.

Действия за подобряване на координацията: Последната среща на групата, която наблюдава изпълнението на СОП за горещите точки, се състоя на 14 ноември 2016 г. Вземането на решение за евентуално приложение към СОП, отнасящо се до ненавършилите пълнолетие лица, бе отложено, тъй като Министерството на вътрешните работи изяснява дали правното положение позволява преместване на (непридружени) ненавършили пълнолетие лица в горещите точки. Във всеки случай изменения на СОП ще бъдат приемани, когато приложимостта на настоящите СОП е вече официално разширена, за да обхване всички пристанища за сваляне на брега в Южна Италия. С цел по-доброто проследяване на евентуални слабости и силни страни в горещите точки и местата за сваляне на мигранти на брега, дейностите на групата за мониторинг ще бъдат засилени. За тази цел като отправна точка ще служи формуляр, предложен от екипа на Комисията в Италия, който вече е използван от Международната организация по миграция и ВКБООН по време на дейностите им. Не е взето решение за допълнително обучение, свързано със СОП, включително за специализирани обучения с участието на Агенцията за основните права. Очаква се групата да заседава два пъти преди края на годината.

Що се отнася до преместването, със срещата на местните служители за връзка на 25 ноември 2016 г. беше възобновен процесът на редовни многостранни срещи за координация в Италия и на нея бяха обсъдени договореностите, постигнати между италианските органи и Европол за допълнителни извънредни проверки за сигурност. Тези проверки са отразени също в протокола за преместването за Италия, който ще бъде разпространен сред държавите — членки на ЕС, асоциираните държави и други партньори, за да бъде изяснен процесът и той да бъде напълно прозрачен за всички заинтересовани страни.

Действия за повишаване на капацитета за обработване в Италия: като цяло Италия следва да подобри капацитета си за обработка на молби за убежище, което да позволи по-бързото установяване на основателните молби и отхвърлянето на неоснователните. Ускоряването на цялостната реформа на рамката за предоставяне на убежище ще допринесе за цялостното подобряване на обработването на молби за убежище в Италия.

По-специално по отношение на преместването, както вече бе докладвано, и в съответствие с неотдавнашното увеличаване на броя ангажименти, поети от държавите членки и от асоциираните държави, капацитетът на италианските органи, включително и на звеното по Регламента „Дъблин“, за регистрация и обработка на молбите за убежище, трябва да нарасне с цел ускоряване на регистрацията на лицата от националностите, които отговарят на условията за преместване и изпълняване на новите ангажименти. Това следва също така да допринесе за намаляване на опасността от укриване, тъй като исканията за премествания ще бъдат обработвани по-бързо. В този контекст е необходимо да се подсилят екипите, които регистрират молбите, и да се осигури присъствието на EASO в новите центрове за регистрация. Дейностите за регистрация на пътуващите екипи на EASO допринасят за бързата регистрация на кандидати, които са настанени извън центровете за регистрация, с което се увеличава броят на кандидатите за преместване (към 5 декември пътуващите екипи са покрили 24 различни места в цяла Италия).

Действия за съкращаване на времето за отговор по исканията за преместване: след споразумението за допълнителните извънредни проверки за сигурност, прието официално от италианското Министерство на вътрешните работи и Европол с подкрепата на Комисията, мерките влизат в действие от 1 декември 2016 г. в държавите членки на преместване, които могат да поискат такива проверки от Европол, при условие че те са надлежно обосновани и са в съответствие с мандата на Европол.

Действия за справяне с предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати и непридружени ненавършили пълнолетие лица: все още нито едно непридружено ненавършило пълнолетие лице не е било преместено от Италия (само едно разделено от семейството му дете е преместено в Холандия). Стартирането на процедурата за преместване на непридружени ненавършили пълнолетие лица продължава да бъде приоритет, тъй като от началото на 2016 г. в Италия са пристигнали около 4 300 непридружени ненавършили пълнолетие лица (повечето от Еритрея), които потенциално отговарят на условията за преместване. С оглед на готовността на някои държави членки да приемат молби за преместване на непридружени ненавършили пълнолетие лица, Комисията работи с италианските органи, за да бъдат изяснени на процедурите, особено по отношение на ролята на настойниците и съдебните органи в Италия, и за да стане възможно преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица. С цел ускоряване и рационализиране на тези процедури италианските органи също така ще създадат специален център за преместване на непридружени ненавършили пълнолетие лица. След тези разяснения Комисията очаква преместването да започне да се извършва бързо.

 

Действия за ограничаване на вторичните движения: като част от действията, предприети от италианските органи за ограничаването на вторичните движения, италианската полиция редовно прехвърля обратно към приемните центрове в южната част на страната мигрантите, които незаконно са се придвижили от южната към северната част на страната. Както се споменава по-горе, EASO засили дейностите на пътуващия екип, който извършва регистрация за преместване в няколко зони, където са настанени кандидати за преместване (според нуждите, посочени от италианските органи) извън центровете за регистрация. Присъствието и движението на незаконни мигранти на територията на Италия трябва да се следи отблизо, а незаконните вторични движения да се предотвратяват.

Основни препоръки за Италия и Гърция

До декември 2016 г. Италия следва да финализира процедурите, които позволяват преместването на непридружените непълнолетни лица, и да увеличи капацитета на горещите точки.

До януари 2017 г.:

oГърция следва да определи подходящ обект за преместване в областта Атика с капацитет за 3000 души.

oИталия следва да увеличи персонала на звеното по Регламента „Дъблин“, за да бъде в състояние да регистрира 1000 молби за преместване на месец, да извърши първото преместване на непридружени ненавършили пълнолетие лица и да създаде центъра за преместване на непридружени ненавършили пълнолетие лица.

До април 2017 г. Италия следва да увеличи персонала на звеното по Регламента „Дъблин“, така че да бъде в състояние да регистрира 1500 заявления за преместване на месец.

2.4Действия на Комисията и агенциите на ЕС

Европейска комисия

Основните дейности, проведени от Комисията, са изтъкнати в целия доклад, включително последващите обсъждания в Гърция и Италия по време на редовните срещи на служителите за връзка, организирани от Комисията. Комисията продължава да оказва ежедневна подкрепа на място в Италия и Гърция, като подпомага координацията между различните заинтересовани страни и съдейства на гръцките и италианските органи за идентифицирането на проблеми, откриването на решения на възникналите предизвикателства в тясно сътрудничество с всички заинтересовани страни и разработването на специфични процедури. Като част от тази подкрепа Комисията помогна за сключването на гореописаните договорености между Италия и Европол за допълнителни, извънредни проверки за сигурност — една от основните пречки, които забавят преместванията от Италия. Освен това в момента Комисията събира добри практики за подобряване на предоставянето на информация по време на процедурата за преместване, включително информация и културна ориентация преди заминаването, с оглед на създаването на по-реалистични очаквания, и по този начин предотвратяване на вторични движения или укриване от процедурата, и по-нататъшно изграждане на доверие у кандидатите към схемата за преместване. Този въпрос следва да бъде обсъден допълнително на специални сесии на предстоящата среща на служителите за връзка в Гърция (декември 2016 г.) и Италия (януари 2017 г.).

Като част от процеса на мониторинг по изпълнението на решенията на Съвета относно преместването Комисията изрази и ще продължава да изразява безпокойство пред държавите членки, които изостават в изпълнението на решенията на Съвета. Комисията наскоро изпрати писма до държавите членки, за да им напомни техните задължения по силата на решенията на Съвета относно преместването. Ако през следващите месеци не бъде постигнат осезаем напредък, Комисията няма да се поколебае да използва своите правомощия съгласно Договорите.

Финансирането за преместване, получено от Италия и Гърция чрез съответните национални програми на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ), и най-вече сумата от 500 EUR, отпускана еднократно за всяко ефективно преместено лице, може да се използва също и за лицата, преместени в асоциираните държави, ако тези премествания се извършат съгласно Решение 2015/1523 на Съвета или Решение 2015/1601 на Съвета.

Тъй като настоящото споразумение за делегиране изтича на 31 декември 2016 г., Комисията започна дискусии с ВКБООН за удължаването на срока на действие на схемата през 2017 г. въз основа на актуализирана оценка на потребностите за приемане на Гърция.

Европейска служба за подкрепа в областта на убежището

Действия за ускоряване на преместването и за увеличаване на капацитета за регистрация в Гърция и Италия: разполагат се експерти, изпълняващи различни функции.

В Гърция в момента 11 експерти оказват пряка подкрепа при регистрацията чрез съвместно обработване в Солун и Алексадруполис. EASO разположи още трима експерти за предоставяне на информация в Атина и още двама в Солун. EASO също така е ангажирана с офиса за трудни случаи в подкрепа на процедурата за регистриране с 4 експерти в Атина и други двама в помощ на звеното по Регламента „Дъблин“. Както се споменава по-горе, в етапа след предварителната регистрация EASO разнообрази подкрепата си за процедурата по преместване и включи повече експерти в областта на показателите за изключване, Регламента „Дъблин“, семейните единици, документните измами, както и старши служители по регистрацията. На 21 ноември 2016 г. EASO организира първоначално заседание в Атина с гръцката Служба по въпросите на убежището и гръцката полиция за прилагането на инструмента за търсене на съответствия. Първият използваем интерфейс на инструмента за търсене на съответствия следва да бъде готов в началото на февруари 2017 г.

Към момента EASO е разположила в Италия 50 от поисканите 74 експерти от държавите членки и асоциираните държави: 13 експерти в горещите точки, 10 — в два мобилни екипа (разположени в Рим и Катания), 10 — в центрове за регистрация, 6 — в пътуващия екип за регистрация и 11 експерти в звеното по Регламента „Дъблин“ в Рим. Освен това EASO е разположила до 48 културни медиатори (за арабски, тигриня и кюрдски), които съдействат при процеса на преместване (към 5 декември 42 културни медиатори са изпратени на място). През отчетния период EASO активизира дейността на пътуващия екип, който извършва регистрация за преместване в няколко зони, където са настанени кандидати за преместване (според нуждите, посочени от италианските власти) извън центровете за регистрация 26 . Пътуващият екип съдейства също на местните звена на Questura, като работи за повишаването на капацитета на полицейските служители, така че да могат сами да извършват регистрацията.

EASO полага усилия също за осигуряването на подходящи и ефикасни работни условия за екипите си в горещите точки. Инсталирани са 5 мобилни офиса (контейнери) в някои от горещите точки и центрове (съответно 1 — в горещата точка Трапани, 2 — в центровете Вила Сикания и Бари), като още един ще бъде поставен в пристанище Аугуста, където пристигат голям брой лица. На италианските органи беше осигурено и техническо оборудване (компютри) с цел подпомагане на работата, свързана с преместването (5 работни станции са осигурени за всеки център за регистрация, както и в Questura в Рим, още 20 ще бъдат поставени и свързани със съществуващата система в звеното по Регламента „Дъблин“ веднага щом завърши проверката за вътрешната сигурност преди свързването им в съществуващата система).

В съответствие със заключенията на Европейския съвет от 20 октомври 2016 г. EASO изготви оперативен план за пълното привеждане в действие на резерва от експерти за намеса в областта на убежището и за улесняване на назначаването на експерти от държавите членки — inter alia чрез предлагане на пилотна обучителна програма за въвеждане в длъжност на младши експерти, които да бъдат изпратени в Гърция, и като прави възможно разполагането на експерти, които не са постоянни служители на администрацията на участващите държави.

Основни препоръки към агенциите на ЕС и партньорите по изпълнението

EASO следва да продължи работата по привеждането в действие на резерва от експерти за намеса в областта на убежището, както да продължи да работи в тясно сътрудничество с Комисията за подобряване предоставянето на информация (включително изготвянето на специфични видеоматериали за определени държави членки най-късно до януари 2017 г.). До февруари 2017 г. EASO следва да гарантира, че първият използваем интерфейс на инструмента за търсене на съответствие е готов.

До януари 2017 г. ВКБООН следва да продължи да работи за постепенно постигане на 100 % запълване на местата за настаняване.

До февруари 2017 г. МОМ следва да повиши капацитета си, така че да съответства на месечната цел за преместване на 1500 души от Италия и 3 000 души от Гърция.

3Презаселване

Съгласно информацията, получена от участващите държави, повече от половината от 22 504 презаселвания, договорени в рамките на заключенията от 20 юли 2015 г., са били изпълнени в по-късен етап от прилагането на схемата за презаселване. До 5 декември 2016 г. 13 887 души са били презаселени в 21 държави на презаселване (Австрия, Белгия, Германия, Дания, Естония, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Лихтенщайн, Нидерландия, Норвегия, Обединеното кралство, Португалия, Финландия, Франция, Чешката република, Швеция и Швейцария). Швеция, Обединеното кралство и Финландия, както и асоциираните държави Швейцария, Лихтенщайн и Исландия вече са изпълнили своите ангажименти.

Мнозинството от държавите, участващи в схемата, са посочили, че техните усилия във връзка с презаселването са насочени основно, но не само, към сирийци, намиращи се в Йордания, Ливан и Турция. Това включва усилията на държавите членки за презаселване на сирийци от Турция съгласно Изявлението на ЕС и Турция от 18 март.

С оценяването, извършвано от държавите членки, на досиетата, подадени към тях от Турция чрез ВКБООН, броят на презаселванията от Турция продължава да нараства. докато . Освен това държавите членки подготвят нови операции за презаселване, както и мисии в Турция за провеждане на интервюта с кандидатите за презаселване. Турските органи работят по следващите списъци на досиета на 3 000 лица, които трябва да бъдат представени през декември.

От 4 април 2016 г. досега 2 761 27 сирийци са презаселени от Турция съгласно частта за презаселване на схемата „1:1“ в съответствие с Изявлението на ЕС и Турция. Други 340 лица са одобрени и очакват да бъдат презаселени. След последния доклад в рамките на този механизъм бяха презаселени общо 544 души , което представлява темп на презаселване, сходен на този през предходните месеци (506 през октомври, 431 през септември и 418 през август), като останалият брой от всички ангажименти е 10 889.

Досега преселвания по схемата „1:1“ са извършени в Белгия, Германия, Естония, Италия, Испания, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Финландия, Франция и Швеция.

Както вече беше докладвано, беше прието Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета 28 за изменение на второто решение на Съвета относно преместването. Изменението позволява на държавите членки да изпълнят своите задължения според плана за 54 000 премествания чрез преместване или законен прием на сирийски граждани, които в момента пребивават в Турция. Изменението изисква промяна на националните програми по ФУМИ. Непосредствено след приемането на Решение (ЕС) 2016/1754 на Съвета и като част от процеса за изменение на националните програми по ФУМИ, Комисията получи първите данни от държавите членки относно броя на сирийци от Турция, за които държавите членки възнамеряват да издадат разрешение за законен прием съгласно посоченото решение. Съгласно тези данни държавите членки планират да приемат от Турция около 33 000 сирийци.

Понастоящем съзаконодателите разглеждат предложението на Комисията за регламент за създаване на рамка на ЕС относно презаселването 29 , прието на 13 юли 2016 г.

4Следващи стъпки

Държавните и правителствените ръководителите многократно признаха спешната необходимост от действия по отношение на миграционната ситуация в Европа и призоваха за по-нататъшни действия за ускоряване на прилагането на схемата за преместване, като изключително важен израз на солидарност към държавите членки на предна линия. През октомври Европейският съвет подчерта отново необходимостта държавите членки да положат повече усилия за ускоряване на процеса на преместване.

Комисията работи непрестанно с италианските и гръцките органи, държавите членки и EASO, Frontex и Европол, както и с ВКБООН и МОМ, за да подкрепя и подобрява на място процедурата по преместването. Договореностите с Европол вече са сключени. EASO, Frontex, Европол, ВКБООН и МОМ увеличават подкрепата си за Италия и Гърция, за да се ускори и направи по-ефективна процедурата по преместване. Италия и Гърция продължават да увеличават своя капацитет. Някои държави членки демонстрират сериозен ангажимент във връзка с преместването и значително допринесоха за положителните тенденции, наблюдавани през последните месеци, по отношение на поетите ангажименти и реално осъществените премествания.

В резултат на това съвместно усилие бе постигнат голям напредък. Премествания от Италия показват положителна тенденция (след застой в продължение на месеци), а преместванията от Гърция са се стабилизирали месечно на 1000 . Като се изхожда от наличната информация относно броя на лицата, които отговарят на условията за преместване от Италия и Гърция, следва да бъде възможно до септември 2017 г. да се прехвърлят всички допустими кандидати. За да бъде постигната тази цел и за да се гарантира устойчив процес на преместване, Комисията счита, че от декември 2016 г. трябва да се извършват месечно поне 2 000 прехвърляния за преместване от Гърция и поне 1 000 — от Италия. Също така от април 2017 г. броят на прехвърляния за преместване месечно трябва да достигне поне 3 000 от Гърция и 1 500 от Италия. 

Постигането на тези цели е възможно, ако всички държави членки се ангажират и започнат премествания на месечна основа колкото е възможно по-бързо в съответствие с горепосочените цели. Редица държави членки и асоциирани държави играят водеща роля. Понастоящем и други държави членки следва да вземат участие, тъй като само чрез общи усилия ще бъде възможно да се облекчи натискът върху Италия и Гърция. За това ще е необходимо също така държавите членки да продължат редовно да определят експерти в отговор на поканите на EASO, за да се гарантират по-дълги мисии и повече висши и специализирани профили.

Освен това за постигането на тези цели ще е необходимо Италия постепенно да увеличи своя капацитет за регистрация на кандидатите за преместване, така че до януари 2017 г. да достигне 1 000 регистрирани молби за преместване, а до април 2017 г. — 1 500. В допълнение, предвид големия брой непридружени ненавършили пълнолетие лица в страната, Италия следва да създаде специален център за преместване на непридружени ненавършили пълнолетие лица и да извърши първото преместване на тази категория уязвими кандидати през януари 2017 г. От своя страна, до януари 2017 г. Гърция следва да създаде предвидения обект за преместване в областта Атика с капацитет от 3 000 души, което ще даде възможност за по-нататъшно ускоряване на последните етапи на процедурата по преместване и ще улесни постигането на месечните цели за преместване.

На призивите, отправени от държавните и правителствените ръководители, трябва да се отговори с решителни действия от страна на компетентните национални служби. Държавите членки на преместване трябва да предприемат последващи действия, стъпвайки върху вече постигнатото, като отговорят в пълна степен на тези призиви и на препоръките на Комисията, като по този начин изпълнят правните си задължения и приложат солидарността на практика.

Комисията ще продължи да следи отблизо ситуацията и ако е необходимо, да коригира тези цели. Комисията ще продължи да докладва редовно за напредъка по изпълнението на двете решения на Съвета относно преместването и ще представи своя девети доклад през февруари 2017 г. Тя си запазва правото да предприеме действия срещу държавите членки, които не изпълняват задълженията си.

Успоредно с това държавите членки следва да продължат да изпълняват поетите ангажименти за презаселване, включително като част от изпълнението на Изявлението на ЕС и Турция 30 .

(1)

     COM(2016) 720 final.

(2)

     Заключения на Европейския съвет от 20 октомври 2016 г. http://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2016/10/21-european-council-conclusions/ .

(3)

     Брой на докладваните от Гърция открити незаконни преминавания на границите между граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) от Турция през морските и сухопътните граници от 7 ноември до 4 декември по данни от приложенията за докладване по съвместните операции (JORA ).

(4)

     Източник: гръцките органи.

(5)

     Източник: италианското Министерство на вътрешните работи, като данните обхващат периода от 7 ноември до 4 декември.

(6)

     Заключения на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно презаселването посредством многостранни и национални схеми на 20 000 лица, очевидно нуждаещи се от международна закрила (11130/15).

(7)

     SN 38/16, 18.3.2016 г.

(8)

     В член 2, буква л) от Директивата относно признаването (Директива 2011/95/ЕС) „непридружено непълнолетно лице“ се определя като непълнолетно лице (на възраст под 18 години), което пристига на територията на държавите членки, без да е придружено „от пълнолетно лице, отговорно за него по силата на закон или на практика на съответната държава членка“ [добавено подчертаване]. Вследствие от различията в законодателството и практиките на държавите членки определението за непридружени ненавършили пълнолетие лица е различно в отделните държави членки, при което отделените от семействата си деца, включително ненавършилите пълнолетие, които имат брак с пълнолетни, се смятат за непридружени в някои държави членки, но не и в други. Това води също до несъответствия при отчитането на общия брой преместени непридружени ненавършили пълнолетие лица, защото някои държави членки считат за такива само ненавършилите пълнолетие, които пътуват сами, и изключват от доклада преместени деца, отделени от семействата си.

(9)

     Споменати са само националностите, които отговарят на условията за преместване.

(10)

      http://asylo.gov.gr/en/wp-content/uploads/2016/08/Preregistration-data_template_5_EN_EXTERNAL.pdf .

(11)

     Най-голямата група непридружени ненавършили пълнолетие лица в Гърция са афганистанците, които не отговарят на условията за преместване. Гръцкото правителство обаче е във връзка с няколко държави членки с цел договаряне на евентуално доброволно прехвърляне на тези непридружени ненавършили пълнолетие лица със статус, различен от този на кандидатите за международна закрила.

(12)

     Следва да се отбележи, че гръцките органи и МОМ не използват едно и също определение за непридружени ненавършили пълнолетие лица. По тази причина бройките, отчетени от гръцките органи и МОМ се различават. По данни на МОМ общият брой на преместените ненавършили пълнолетие лица е 23. Бройките в настоящия документ са тези, които са подадени от гръцките органи.

(13)

     212 в Германия, 38 в Литва, 32 в Люксембург, 10 в Малта, 138 в Нидерландия, 20 в Норвегия, 14 в Португалия, 156 в Румъния, 6 в Словакия, 41 в Словения, 2 във Финландия и 167 във Франция. Трябва да се отбележи, че 2 лица, за които е отчетено преместване в Румъния, са прехвърлени съгласно Регламента „Дъблин“.

(14)

     187 в Германия, 45 в Нидерландия, 60 в Норвегия, 37 във Финландия, 51 във Франция и 21 в Швейцария.

(15)

     Една от причините за по-малкия брой държави членки, активно ангажирани в дейностите по преместване на лица от Италия, е строгата политика на Италия, която не допуска, държавите членки на преместване да извършват в Италия допълнителни извънредни интервюта във връзка със сигурността. Например Естония и Ирландия веднъж поеха ангажимент, но тъй като не им бе разрешено да проведат интервюта във връзка със сигурността, не са поели отново ангажимент до този момент. Освен това Чешката република пое два ангажимента по отношение на Италия. Понеже Чешката република отхвърли 10 молби за преместването на лица, подадени от Италия, Италия не е изпращала нови искания, когато Чешката република отново заяви, че поема ангажимент. По подобен начин Литва отхвърли първите искания за преместване, изпратени от Италия; въпреки че Литва заявява ангажимента си почти всеки месец, Италия не е отправяла други искания за преместване. Новите договорености с Европол следва да спомогнат преодоляването на някои от тези недостатъци при координирането на действията.

(16)

     236 в Германия, 131 в Ирландия, 20 в Латвия, 67 в Нидерландия, 31 в Португалия, 19 в Румъния и 323 във Франция.

(17)

     251 в Германия, 20 в Люксембург, 151 в Норвегия и 195 в Швейцария.

(18)

     Малта и Финландия са на път да изпълнят своите задължения спрямо Италия и Гърция, а Естония, Литва и Латвия спрямо Гърция.

(19)

     Германия 500 за Италия и 500 за Гърция, Естония 20 за Гърция, Франция 400 за Гърция, Ирландия 81 за Гърция, Латвия 10 за Гърция, Нидерландия 50 за Италия и 100 за Гърция, Португалия 100 за Гърция и Словакия 10 за Гърция.

(20)

     Норвегия 135 за Италия и 80 за Гърция и Швейцария 200 за Италия (да се отбележи, че Норвегия пое ангажимент за 70 места през предходния отчетен период, които не са взети предвид).

(21)

     В съответствие с Решение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. Австрия се ползва от временно спиране на преместването на до 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 на Съвета. В резултат на това преместването в Австрия на 1065 кандидати спира до 11 март 2017 г. При все това за Австрия продължават да се прилагат задълженията съгласно Решение 2015/1601 по отношение на преместването на останалия брой лица от определената за страната квота, така че продължават да се изискват поемане на ангажименти и извършване на премествания.

(22)

     В началото на април Полша спря обработването на 73 искания за преместване, изпратени ѝ от Службата по въпросите на убежището на Гърция въз основа на ангажимент, поет от Полша на 16 декември 2015 г., като по този начин de facto замрази процедурата по преместването три месеца и половина след заявяването на ангажимента. Същото се отнася и за исканията от Италия.

(23)

     Тoзи брой включва местата, осигурени по схемата за наем на жилища на ВКБООН, както и организираните места за приемане, осигурени от гръцките власти в континентална Гърция и в горещите точки. http://www.media.gov.gr/images/prosfygiko/REFUGEE_FLOWS-27-10-2016.pdf  

http://data.unhcr.org/mediterranean/documents.php?page=1&view=grid&Country[]=83 .

Тези временни структури за спешни случаи и постоянни структури са изградени в горещите точки на островите в Егейско море, както и в континентална Гърция. Считано от 17 ноември 2016 г., въз основа на информацията, с която разполага Комисията, има 1 191 места в приемни центрове за непридружени ненавършили пълнолетие лица, независимо дали те са търсещи убежище, или не. До края на 2016 г. ще бъдат осигурени 130 допълнителни места за непридружени ненавършили пълнолетие лица.

(24)

     Споразумението за делегиране, постигнато с ВКБООН през януари 2016 г. по схемата за наемане на жилища за капацитет от 20 000 места, облагодетелства преди всичко лицата, търсещи убежище, които отговарят на условията за преместване. Споразумението за делегиране беше преразгледано през юли 2016 г., за да се поясни в текста, че схемата за настаняване включва също възможността за откриване на места в обекти за преместване, управлявани от ВКБООН, както и че групата, към която е насочена схемата за настаняване, включва не само кандидатите за преместване, но и други лица, търсещи убежище. ВКБООН се съгласи да предостави на центровете за преместване 6 000 места от схемата за наемане на жилища, за да бъдат настанени всички напълно регистрирани кандидати за преместване.

(25)

      http://www.libertaciviliimmigrazione.dlci.interno.gov.it/sites/default/files/allegati/hotspots_sops_-_english_version.pdf .

(26)

     Към днешна дата екипът покрива следните населени места: Болоня, Венеция, Верона, Виченца, Генуа, Гросето, Каляри, Киети, Козенца, Латина, Милано, Модена, Неапол, Парма, Пиза, Потенца, Салерно, Терамо, Торино, Тревизо, Флоренция и Фоджа..

(27)

     Този брой включва презаселванията по механизма „1:1“ за ЕС и Норвегия.

(28)

     ОВ L 268, 1.10.2016 г., стр. 82–84.

(29)

     COM(2016) 468 final.

(30)

     Четвърти доклад за напредъка, постигнат в изпълнението на Изявлението на ЕС и Турция, COM(2016) 792 final.

Top

Брюксел, 8.12.2016

COM(2016) 791 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Осми доклад относно преместването и презаселването


Приложение 1: Премествания от Гърция до 6 декември 2016 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Правен ангажимент, предвиден в решенията на Съвета

Австрия 2

1 491

Белгия

400

177

2 415

България

260

29

831

Хърватия

10

10

594

Кипър

95

42

181

Чешка република

30

12

1655

Естония

169

66

204

Финландия

740

542

1 299

Франция

3370

2 091

1 2599

Германия

1 740

408

17 209

Унгария

988

Исландия

Ирландия

414

109

240

Латвия

259

140

295

Лихтенщайн

10

Литва

460

185

420

Люксембург

160

136

309

Малта

52

34

78

Нидерландия

950

767

3797

Норвегия

230

20

Полша

65

4321

Португалия

1 230

459

1 778

Румъния

1 022

499

2 572

Словакия

30

9

652

Словения

100

101

349

Испания

750

348

6 647

Швеция 3

2378

Швейцария

130

28

ОБЩО

12 676

6 212

63 302

(1)

Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(3)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

Top

Брюксел, 8.12.2016

COM(2016) 791 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Осми доклад относно преместването и презаселването


Приложение 2: Премествания от Италия до 6 декември 2016 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Правен ангажимент, предвиден в решенията на Съвета

Австрия 2

462

Белгия

130

29

1 397

България

140

471

Хърватия

16

9

374

Кипър

45

10

139

Чешката република

20

1036

Естония

8

125

Финландия

530

359

779

Франция

350

282

7115

Германия

1 510

207

10 327

Унгария

306

Исландия

Ирландия

20

360

Латвия

75

8

186

Лихтенщайн

Литва

60

251

Люксембург

60

40

248

Малта

47

46

53

Нидерландия

425

331

2150

Норвегия

440

80

Полша

35

1861

Португалия

388

261

1173

Румъния

680

43

1608

Словакия

250

Словения

30

23

218

Испания

150

50

2676

Швеция 3

50

39

1 388

Швейцария

630

133

ОБЩО

5 839

1 950

34 953

(1)

Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(3)

     Решение (ЕС) 2016/946 на Съвета от 9 юни 2016 г. за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Швеция в съответствие с член 9 от Решение (ЕС) 2015/1523 и член 9 от Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

Top

Брюксел, 8.12.2016

COM(2016) 791 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Осми доклад относно преместването и презаселването


Приложение 3: Презаселване — актуално състояние към 5 декември 2016 г. съгласно заключенията от 20 юли 2015 г.
и съгласно „механизма 1:1“, договорен с Турция (прилаган от 4 април 2016 г.)

Държава членка /
Асоциирана държава

Ангажименти, поети по схемата от 20 юли 2015 г.

Общ брой презаселени лица по схемата от 20 юли 2015 г., включително по механизма 1:1 с Турция

Трета държава, от която се извършва презаселването

Австрия

1 900

1 501 1

Ливан: 881; Йордания: 442; Турция: 177; Ирак: 1

Белгия

1 100

569

Ливан: 415; Турция: 102 (от които 98 по механизма 1:1); Йордания: 28; Египет: 24;

България

50

0

Хърватия

150

0

Кипър

69

0

Чешката република

400

52

Ливан: 32; Йордания: 20

Дания

1 000

481

Ливан, Уганда

Естония

20

11

Турция: 11 по механизма 1:1

Финландия

293 2

293 3

Ливан: 245; Египет: 37; Йордания: 4; Ирак: 3; Йемен: 2; Израел 2; Турция: 140 по механизма 1:1 извън схемата от 20 юли

Франция

2 375 4

1739

Турция: 423 по механизма 1:1 (от които 249 в рамките на схемата от 20 юли и 174 извън схемата от 20 юли), останалите от Ливан и Йордания

Германия

1 600

1 060

Турция: 1 060 по механизма 1:1

Гърция

354

0

Унгария

0

0

Исландия

50

50 5

Ливан

Ирландия

520

500

Ливан

Италия

1 989

631

Ливан: 490; Турция: 82 по механизма 1:1; Судан 48; Йордания: 11

Латвия

50

6

Турция: 6 по механизма 1:1

Лихтенщайн

20

20

Турция

Литва

70

25

Турция: 25 по механизма 1:1

Люксембург

30

0 6

Турция: 52 по механизма 1:1 извън схемата от 20 юли

Малта

14

0

Нидерландия

1 000

803

Ливан: 339; Турция: 374 (от които 367 по механизма 1:1); Кения 70; Етиопия 8; Йордания: 7; Израел: 2; Мароко 1; Египет 1; Саудитска Арабия 1

Норвегия

3 500

2 635

Ливан: 2 446; Турция: 172 (от които 150 по механизма 1:1); Йордания: 17;

Полша

900

0

Португалия

191

12 7

Турция: 12 по механизма 1:1

Румъния

80

0

Словакия

100

0

Словения

20

0

Испания

1 449

289

Ливан: 232; Турция: 57 по механизма 1:1; 

Швеция

491

491 8

Турция: 278 по механизма 1:1 (от които 269 в рамките на схемата от 20 юли); Судан 124; Кения 80; Ливан: 8; Ирак: 8; Египет: 1; Йордания: 1 

Швейцария

519

519

Ливан: 431; Сирия: 88

Обединеното кралство

2 200

2 200 9

Йордания, Ливан, Турция, Египет, Ирак и други

ОБЩО

22 504

13 887

 

Общо 2 761 10 души са презаселени от Турция по механизма 1:1; 2 386 от тях по схемата от 20 юли 2015 г.

(1)

     Този брой включва случаите по австрийската хуманитарна програма за приемане.

(2)

  Този брой е част от финландската национална квота за 2016 г. за презаселване на 750 лица.

(3)

     Този брой не включва 140 сирийци, презаселени от Турция по механизма 1:1 чрез финландската национална схема.

(4)

     Този брой е в допълнение към националната квота на Франция и предходни ангажименти.

(5)

Исландия е презаселила общо 56 души.

(6)

Въпреки че все още не е извършено презаселване съгласно заключенията от 20 юли 2015 г., 52 сирийци са презаселени съгласно националната програма на Люксембург.

(7)

     Португалия е презаселила 39 бежанци от Египет през 2015 г. по националната програма извън схемата от 20 юли 2015 г.

(8)

     Швеция е презаселила 1 900 души през 2015 г. по националната си програма, извън схемата от 20 юли 2015 г.

(9)

До месец юни 2016 г. общо 3 439 души са презаселени в Обединеното кралство съгласно съществуващите национални схеми на Обединеното кралство за презаселване.

(10)

Този брой включва 150 сирийци презаселени в Норвегия по механизма 1:1.

Top