EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE1579

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение от Комисията до Европейския парламент, до Съвета, до Европейския икономически и социален комитет и до Комитета на регионите — Инициатива „Възможности за младежта“ COM(2011) 933 final

OJ C 299, 4.10.2012, p. 97–102 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.10.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 299/97


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение от Комисията до Европейския парламент, до Съвета, до Европейския икономически и социален комитет и до Комитета на регионите — Инициатива „Възможности за младежта“

COM(2011) 933 final

2012/C 299/18

Докладчик: г-н JASIŃSKI

На 20 декември 2011 г. Комисията реши, в съответствие с член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

„Съобщение от Комисията до Европейския парламент, до Съвета, до Европейския икономически и социален комитет и до Комитета на регионите — Инициатива „Възможности за младежта“

COM(2011) 933 final.

Специализирана секция „Заетост, социални въпроси и гражданство“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 27 юни 2012 г.

На 482-рата си пленарна сесия, проведена на 11 и 12 юли 2012 г. (заседание от 12 юли), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище с 212 гласа „за“, 1 глас „против“ и 2 гласа „въздържал се“.

1.   Кратко изложение на препоръките

1.1   ЕИСК подчертава ползата от инициативата „Възможности за младежта“, която не само разглежда настоящите проблеми, но и откроява целите на съобщението „Младежта в движение“. ЕИСК е готов да участва в осъществяването на инициативата, като си сътрудничи със социалните партньори и организациите на гражданското общество и да я популяризира чрез съвместни действия със заинтересованите лица.

1.2   ЕИСК отбелязва, че политиката на икономии на ЕС и липсата на ясна и общопризната политика на растеж може да осуетят успеха на инициативата „Възможности за младежта“. Тази важна инициатива може да бъде източник на нови възможности за младите хора, но сама по себе си, извадена от по-широкия икономически контекст, тя няма да създаде нито едно работно място. В тази връзка трябва да се признае, че ако намерението е тя да се осъществи по подходящ начин, е от основно значение да се осигури съответната икономическа и финансова рамка.

1.3   ЕИСК признава необходимостта да се продължат действията за предотвратяване на преждевременното напускане на училище. Важно е да се запазят или, когато е възможно, да се увеличат средствата за държавите членки за предотвратяване на преждевременното напускане на училище.

1.4   Отчитайки различните ситуации на младите мъже и жени, ЕИСК подчертава значението на подходящо професионално обучение, образование и ориентация, които да подкрепят усилията на младите хора за по-добро образование, квалификация и умения, както и да им помогнат в избора на училище, в това число висше учебно заведение и обучителен център, които са в състояние да им гарантират подходящо за тях работно място.

1.5   ЕИСК подкрепя развитието на умения, които съответстват на потребностите на трудовия пазар посредством активно сътрудничество на работодателите и образователните институции. ЕИСК приветства допълнителната финансова помощ от Комисията за програмите „Твоята първа работа с EURES“ и „Еразъм за предприемачи“ и за насърчаване на мобилността на младите хора.

1.6   ЕИСК счита, че е целесъобразно да се подкрепя първоначалният професионален опит и обучението на работното място. ЕИСК е съгласен, че професионалното обучение, практиките в предприятия и стажовете, както и програмите за доброволчески труд са за младите хора важно средство за придобиване на умения и професионален опит. Все пак професионалното обучение, практиките в предприятия, стажовете и програмите за доброволчески труд по никакъв начин не трябва да се считат като заместител на редовната форма на заетост. В този смисъл трябва да се подчертае значението на всички инициативи, насочени към подобряване на практиките в предприятия и стажовете като Европейската харта за качеството на стажовете.

1.7   ЕИСК подчертава, че е важно да има стандарти за професионалното обучение, практиките в предприятия и стажовете. В тази връзка ЕИСК приветства инициативата на Комисията да приеме през 2012 г. рамка за качество в подкрепа на предлагането и използването на висококвалифицирани стажове.

1.8   ЕИСК подчертава ролята на участието на социалните партньори в процеса на обмен на най-добри практики и в изготвянето, въвеждането и проследяването на системите за професионален опит.

1.9   ЕИСК счита, че е целесъобразно да се увеличи бюджетът, който Комисията отпуска на Европейската доброволческа служба. Той приветства и създаването на новия Европейски доброволен корпус за хуманитарна помощ. Все пак той е загрижен поради липсата на правилно оценяване на протичащия понастоящем пилотен етап и на информация за това дали инициативата наистина ще бъде от доброволческо естество.

1.10   Първото работно място трябва да гарантира набор от минимални трудови стандарти, които да не се различават от тези, предложени на по-възрастните работници. От основно значение е да се забрани всякаква възрастова дискриминация. ЕИСК отново подчертава ключовото значение на мерките, които помагат да се осигури на младите хора стабилно и висококачествено работно място с подходящо заплащане и със социални осигуровки от самото начало на тяхната кариера.

1.11   ЕИСК подчертава, че инициативата „Европейска гаранция за младежта“ трябва да бъде подкрепена с активна политика за пазара на труда, която да помага за намаляване на разминаването между образователната система и трудовия пазар в дух на равенство между младежите и девойките.

1.12   ЕИСК повтаря конкретните си предложения за справяне с катастрофално влошилата се по време на кризата ситуация на пазара на труда в много държави членки по отношение на младежката заетост, които бяха изложени неотдавна в неговото становище относно насоките за политиките за заетостта:

за определяне на амбициозни цели на ЕС за младежката заетост;

за последователно прилагане от страна на всички държави членки на „гаранция за младежта“;

за повече средства от ЕС и по-лесен достъп до средства от ЕС за борба с младежката безработица, особено в силно засегнатите държави;

за предоставяне на повече средства в новия бюджет на ЕС за борба с младежката безработица;

за по-добър достъп на младите хора до помощи при безработица;

за борба с несигурната заетост и нерегулираните форми в областта на обучението и стажовете;

за ускоряване на въвеждането на комбинираната система на обучение с обща и професионална подготовка като пример в ЕС (1).

1.13   ЕИСК отбелязва, че при изготвянето на финансовата перспектива за периода 2014-2020 г. трябва да се обърне специално внимание на осигуряването на средства за младите хора по линия на Европейския социален фонд.

1.14   Създаването на висококачествени работни места трябва да остане приоритет. ЕИСК предлага да се обмисли приемането на европейска стратегия за младежка заетост през следващата финансова перспектива.

1.15   Готовността на Комисията да предостави средства за техническа подкрепа на държавите членки да се възползват от все още неусвоените фондове на ЕС трябва да се разглежда като изключително важен момент. Това се отнася предимно за Европейския социален фонд, по линия на който има 30 млрд. евро на разположение на държавите членки за проекти в рамките на финансовата перспектива 2007–2013 г.

2.   Кратко изложение на инициативата на Комисията. Контекст на проблема

2.1   Проблемите, които младите хора срещат на трудовия пазар, са структурни по същество и се забелязват от много години, дори преди настъпването на настоящата криза. Икономическата криза, която преживяваме от 2008 г. насам, задълбочи проблемите на младите хора. Равнището на безработица на възрастовата група 15-24 години е повече от два пъти по-високо от това при икономически активното население и почти три пъти по-високо от равнището при активното население сред възрастните. Броят на младите европейци, които не работят, нарасна с един милион за периода 2008–2010 г. и сега в ЕС над пет милиона млади хора са безработни. Тревожен е фактът, че един от пет души понастоящем не е в състояние да намери работа в ЕС. Освен това нарастването на дългосрочната безработица сред младите хора е особена причина за тревога. Средно 28 % от безработните млади хора до 25 години остават без работа над 12 месеца.

2.2   Стратегията „Европа 2020“ определи няколко амбициозни цели, които трябва да спомогнат за постигане на интелигентен, приобщаващ и устойчив икономически растеж в ЕС. Младите хора имат ключова роля за постигането на тези цели. В публикуваната през септември 2010 г. инициатива „Младежта в движение“ се казва, че условия като качествено образование и обучение за всички, успешна и непрекъсната интеграция на пазара на труда, достоен и адекватно заплатен труд, както и възможности за по-голяма мобилност са елементи от съществено значение за „разгръщане на потенциала на всички млади хора“, а оттук и за постигане на целите на стратегията „Европа 2020“. Все пак остава много важно прилагането на модела, приет в рамките на стратегията.

2.3   Икономическата криза се оказа толкова сериозна, че вече не е възможно да се постигнат целите, набелязани в инициативата „Младежта в движение“. Дори положението на младите хора на трудовия пазар продължава да се влошава. Европейският съюз трябва да инвестира в своите млади хора и да предприеме незабавно ефективни действия, за да предотврати и да се справи с високите равнища на безработица, включително дългосрочна, сред младите хора. Фондовете за насърчаване на икономическия растеж са от жизненоважно значение за създаване на нови работни места, но сами по себе си не са достатъчни за разрешаването на проблема с безработицата сред младите хора.

2.4   След първия Европейски семестър на икономическо управление през 2011 г. Комисията, в своя годишен обзор на растежа за 2012 г., обръща внимание на първите признаци, че държавите членки не реагират достатъчно ефективно на направените препоръки.

2.5   В светлината на влошаващото се положение със заетостта на младите хора Комисията възобновява усилията си за намиране на решение, като предлага инициативата „Възможности за младите“, насочена специално към младите хора, които не участват в някаква форма на заетост, образование или обучение. Тя има за цел да обедини специфичните мерки на държавите членки с тези на ЕС, приоритетите на които са определени в стратегията „Европа 2020“, в заключенията на Съвета от юни 2011 г. относно младежката безработица и в препоръката на Съвета относно политиките за намаляване на преждевременното напускане на училище.

2.6   Предвид сериозността на гореописаната ситуация Комисията счита, че без да се изчакват специфичните за всяка държава препоръки за 2012 г., държавите членки, и по-специално онези с най-високи равнища на младежка безработица, следва да предприемат решителни мерки в следните четири основни области:

предотвратяване на преждевременното напускане на училище;

развитие на умения, които съответстват на потребностите на трудовия пазар;

подкрепяне на първия професионален опит и обучение на работното място;

достъп до пазара на труда: получаване на (първа) работа.

2.7   Комисията ще предостави средства за техническа подкрепа на държавите членки да използват наличните средства по фондовете на ЕС, по-конкретно Европейския социален фонд, който все още разполага с 30 милиарда евро за проекти в рамките на финансовата перспектива 2007-2013 г.

2.8   Инициативата „Възможности за младежта“ се основава на тясно партньорство между държавите членки и Комисията и насърчава съгласуваните действия с цел да се гарантира, че всички заинтересовани страни се възползват пълноценно от наличната финансовата подкрепа и инструменти на ЕС.

3.   Общи бележки към съобщението на Комисията

3.1   Съобщението „Възможности за младежта“ трябва да се разглежда в тясна връзка с препоръките на Комисията, формулирани в инициативите на стратегията „Европа 2020“, напр. „Младежта в движение“, „Програма за нови умения и работни места“, както и в заключенията на Съвета от юни 2011 г. относно младежката безработица и в препоръките на Съвета относно политиките за намаляване на преждевременното напускане на училище.

3.2   Комитетът изразява съжаление, че Комисията и този път – както в инициативата „Младежта в движение“ – е пропуснала да разгледа мерки, които укрепват и развиват социалното и гражданското измерение на въпросите, свързани с младежта на Европа. Инициативата трябва да бъде средство за сътрудничество с младите хора, а не само да предоставя информация за тях или да осъществява действия в тяхна полза. Затова Комитетът отново призовава Комисията да включи в тази инициатива необходимите действия. ЕИСК подчертава необходимостта младите хора да бъдат привлечени в усилията за реализиране на тази инициатива на всички равнища.

3.3   След публикуването на инициативата „Младежта в движение“ не само че не настъпи подобрение на положението на младите хора на пазара на труда на ЕС, а на практика то дори се влоши. ЕИСК отбелязва, че макроикономическата политика на икономии, водена от държавите членки в условията на новото икономическо управление на ЕС, както и липсата на ясна и общопризната политика на растеж може да осуетят успеха на инициативата „Възможности за младежта“. Мерките, които се прилагат като част от строгата политика на държавите членки за съкращаване на разходите, трябва да отчитат въздействието върху положението на младите хора на трудовия пазар. Затова ЕИСК е на мнение, че тази ключова инициатива може да създаде нови възможности за младите хора, но сама по себе си, извадена от по-широкия икономически контекст, тя няма да създаде нито едно работно място. В тази връзка трябва да се признае, че ако имаме намерение да осъществим по подходящ начин тази инициатива, жизненоважно е да се осигури съответната икономическа и финансова рамка. При всички мерки за преодоляване на икономическата криза и на държавната задлъжнялост трябва да се следи те да не влизат в противоречие със стимулирането на търсенето и на заетостта по време на и след кризата, както и със смекчаването на отрицателните социални въздействия. Най-вече е необходимо да се обезпечат публичните инвестиции в активната политика на пазара на труда и в образование и обучение.

3.4   ЕИСК отбелязва, че ако не се предприемат незабавни мерки за подобряване на положението на трудовия пазар в ЕС, ще се засилят явления като разпиляване или изтичане на мозъци чрез трудова миграция. Това води до– често невъзвратима – загуба на публични средства, инвестирани в образование, а също и до загуба на човешки капитал в държавите членки и в ЕС като цяло.

3.5   Въпреки това ЕИСК приветства новата инициатива на Комисията, която обръща внимание на настоящите проблеми и подчертава целите на инициативата „Младежта в движение“. Добавената стойност на инициативата „Възможности за младежта“ е в това, че тя акцентира на конкретните мерки, които държавите членки да предприемат и определя възможностите за финансова подкрепа, което според ЕИСК може на помогне осезателно за подобряване на положението на младите хора по отношение на образованието и трудовия пазар.

3.6   Целта на съобщението на Комисията е да насърчи държавите членки да предприемат незабавни конкретни мерки за корекция в областта на заетостта и да обвържат въпроса със заетостта на младите хора (особено на тези, които не участват в някаква форма на заетост, образование или обучение) с образователните и обучителните системи и за засилване на законодателството, тъй като често има тясна връзка между това явление и икономиката в сянка.

3.7   Предотвратяване на преждевременното напускане на училище

3.7.1   ЕИСК приветства новата инициатива, която има за цел да предотврати преждевременното напускане на училище и потвърждава, че е изключително важно да се намали делът на ранно напускащите училище, особено в някои държави членки. Това е и една от ключовите цели на стратегията „Европа 2020“ (2). ЕИСК счита, че тези мерки трябва да бъдат продължени със запазване или, когато е възможно, увеличаване на средствата, предоставяни на държавите членки за предотвратяване на преждевременното напускане на училище и с предприемане на действия за подобряване на привлекателността на наличните образователни услуги. ЕИСК отбелязва също необходимостта образователната система да стане по-приобщаваща.

3.7.2   ЕИСК споделя мнението на Комисията, че следва да се предприемат незабавни действия за повторна интеграция чрез обучение и затова призовава държавите членки да предприемат незабавни и ефективни мерки за намаляване на дела на преждевременно напускащите училище до 10 %. Понастоящем той е 14 % средно за държавите членки на ЕС.

3.8   Развитие на умения, които съответстват на потребностите на трудовия пазар. Мобилност.

3.8.1   ЕИСК е съгласен, че развитието на умения, които съответстват на потребностите на трудовия пазар е ключово за интеграцията на младите хора на трудовия пазар и преди всичко то е от жизнено значение за изграждане на по-тясна връзка между заетостта, образованието и обучението и за поставяне на акцент върху ролята на комбинираната система на обучение с обща и професионална подготовка. ЕИСК отбелязва значението на подкрепата за предприемачеството и сътрудничеството между предприятията в секторите на селското стопанство, промишлеността и услугите, и образователната система на всички образователни равнища. ЕИСК също подчертава ролята на образованието по отношение на нуждите на обществото извън рамките на икономиката. В тази връзка е от значение учебните програми да включват въпроси, свързани с трудовото право и да гарантират, че учащите се са информирани за възможностите, които им предлага ЕС в тази област. Това може да помогне за повишаване на информираността на младите хора, преди да започнат да търсят работа и да засили европейското усещане за идентичност.

3.8.2   ЕИСК обръща внимание на насоките, формулирани в съобщението от срещата в Брюж относно засиленото европейско сътрудничество в професионалното образование и обучение за периода 2011–2020 г. Европа се нуждае от гъвкава и висококачествена система за професионално образование и обучение, която да удовлетворява нуждите сега и в бъдеще. Осигуряването на съвети и насоки през целия живот в областта на образованието, обучението и заетостта може да бъде полезен инструмент за по-добра ефективност на тази инициатива. Това е особено важно, предвид проблема с изтичането на мозъци.

3.8.3   Комитетът препоръчва да се развиват инструментите за мобилност на младежта. ЕИСК подкрепя инициативата на Комисията да създаде, с подкрепата на Европейския парламент, целева програма за мобилност в заетостта, която да е в помощ на младите хора да намерят работа в друга държава членка и на предприятията да наемат хора за работните места, за които няма кандидати. ЕИСК счита, че е важно да се подкрепя изучаването на чужди езици и придобиването на умения в областта на информационните и комуникационните технологии (ИКТ).

3.8.4   ЕИСК подкрепя инициативата на Комисията да предостави финансова помощ по програмата „Твоята първа работа с EURES“. Тази програма има за цел да помогне на 5 000 млади хора да заемат незаети работни места в друга държава членка за периода 2012–2013 г. ЕИСК ще проследи програмата през пилотния етап с оглед нейното бъдещо развитие.

3.8.5   ЕИСК приветства мерките на Комисията, които имат за цел 3 млн. евро от Европейския социален фонд да бъдат използвани за техническа помощ на държавите членки за създаване на програми в подкрепа на млади предприемачи и социални предприемачи. Финансирането по линия на програмата „Еразъм за предприемачи“ на 600 обмена през 2012 г. е също значително постижение.

3.8.6   От друга страна, ЕИСК все пак смята, че в съобщението на Комисията не се отделя достатъчно внимание на проблема за финансирането на преките субсидии за млади хора, желаещи да създадат собствено предприятие (недостиг на ресурси и ограничен достъп до тях). Това се отнася за финансови ресурси както от европейските фондове, така и от бюджетите на държавите членки. Комитетът е на мнение, че подкрепата за млади предприемачи, решили да създадат собствено предприятие, би могла да бъде ключов инструмент за намаляване на младежката безработица.

3.9   Подкрепа за първия професионален опит и обучение на работното място

3.9.1   ЕИСК е съгласен, че професионалното обучение, практиките в предприятия и стажовете са за младите хора важно средство за придобиване на умения и професионален опит и трябва да бъдат включвани в стратегиите за корпоративна социална отговорност. Ако едно предприятие инвестира в млади работници и се отнася към тях като към ценен ресурс, това може значително да увеличи тяхната ангажираност към дейността на предприятието.

3.9.2   ЕИСК отбелязва ролята, която могат да имат в тази област една активна политика за трудовия пазар и по-добри посреднически услуги за намиране на подходяща работа. Младите хора следва да получават съвети за избор на кариера във всички отрасли – селско стопанство, промишленост, услуги – още докато са в училище.

3.9.3   ЕИСК оценява като важен факта, че Комисията отпуска през 2012 г. 1,5 млн. евро за кампания за повишаване на информираността на предприятията по отношение на стажовете по програмите Еразъм и Леонардо да Винчи.

3.9.4   ЕИСК подчертава също, че е важно да има стандарти за професионалното обучение, практиките в предприятия и стажовете. Трябва да се изготви европейска рамка за регулиране на стажовете. В тази връзка ЕИСК приветства инициативата на Комисията да представи рамка за качеството през 2012 г. в подкрепа на предлагането и използването на висококачествени стажове, включително панорама на ЕС на стажовете, за повече прозрачност на условията, предлагани на стажантите в целия ЕС.

3.9.5   Практиките в предприятия не трябва да заместват редовните форми на заетост. Те трябва да предлагат на стажантите възможността на придобият уменията, необходими за лесен достъп до пазара на труда. Стажантите трябва да получават достойно заплащане за извършването на свързани с работата задачи на работното място. Ниското или никакво заплащане води до сегментиране на трудовия пазар. За да бъдат практиките в предприятия ефективни и да съответстват на потребностите на трудовия пазар, социалните партньори трябва да участват в разработването, организацията, провеждането и финансирането им.

3.9.6   ЕИСК ще следи отблизо и ще подкрепя всички инициативи за подобряване на качеството на практиките в предприятия и стажовете, като Европейската харта за качеството на стажовете, създадена от Европейския младежки форум с цел укрепване на гражданския диалог за изготвяне на подходящи правила в тази област.

3.9.7   ЕИСК приветства приемането на рамковото споразумение за приобщаващ трудов пазар от европейските социални партньори през 2010 г. ЕИСК обръща внимание върху значението на някои фактори, посочени в рамковото споразумение, които влияят на интегрирането в трудовия пазар: а) контекстуални (свързани с икономическата и трудова среда, която преди е пречела на интеграцията); б) свързани с работата, в) лични (като умения, квалификация и образование, мотивация, владеене на езици, здравословно състояние, включително увреждания, и чести или продължителни периоди на безработица). ЕИСК призовава социалните партньори в държавите членки спешно да приложат споразумението, особено целта за увеличаване на броя на висококачествени практики и стажове.

3.9.8   ЕИСК потвърждава необходимостта от създаване на единен европейски паспорт на уменията, в който да са отразени всички квалификации и умения, придобити чрез формално, неформално и неофициално обучение.

3.9.9   ЕИСК подчертава значението на обмена на добри практики в областта на стажовете за младите и приветства новината, че Комисията ще предостави пряко 1,3 млн. евро от Европейския социален фонд в помощ на създаването на програми за стажове.

3.9.10   В тази връзка е особено важен опитът на страните, въвели комбинираната система на обучение с обща и професионална подготовка. Тя обединява предимствата на класическото образование в училище и прилагането на знанията на практика в работна среда. Това дава възможност на учащите се да придобият уменията, необходими за навлизане на трудовия пазар. ЕИСК подчертава ролята на участието на социалните партньори в процеса на обмен на най-добри практики и в изготвянето, въвеждането и проследяването на системите за професионално обучение. Комитетът приветства насоките на Комисията в тази област. Комбинираната система на обучение с нейния микс от компоненти на обща и професионална подготовка би трябвало да се проучи с оглед на възможността тя да бъде приложена и в други страни.

3.9.11   ЕИСК счита, че е целесъобразно да се увеличи бюджетът, който Комисията отпуска на Европейската доброволческа служба, за да се предоставят поне 10 000 места за доброволци през 2012 г. Той приветства създаването на новия Европейски доброволен корпус за хуманитарна помощ. Все пак изразява загриженост поради липсата на правилно оценяване на протичащия понастоящем пилотен етап и на информация за това дали инициативата наистина ще бъде от доброволческо естество. Както и при практиките в предприятия и стажовете, трябва да се подчертае необходимостта от висококачествен доброволчески труд.

3.9.12   ЕИСК ще подкрепя обмена и разпространяването на опит и информация във връзка с дългосрочни национални програми за доброволчески труд, които се използват като средство за професионална ориентация и придобиване на първоначален трудов опит и са прилагани успешно в редица държави членки.

3.10   Достъп до пазара на труда: получаване на (първа) работа

3.10.1   Значението на първата работа не може да се надценява нито за бъдещите доходи, нито за бъдещата кариера или пенсията. Трябва да се гарантира набор от минимални работни стандарти още от постъпването на първата работа. Тези стандарти не трябва да се различават от това, което се предлага на по-възрастните работници. От основно значение е да се забрани всякаква възрастова дискриминация. Не бива да се подценява значимостта на мерките, които способстват да се гарантира на младите хора стабилна, висококачествена, адекватно платена заетост от самото начало (3). Следва да се предвидят програми за насърчаване на онези малки и средни предприятия, които предлагат постоянно първо работно място на млади хора.

3.10.2   Препоръките на Комисията за намаляване на прекомерната липса на гъвкавост на постоянните договори трябва да отчетат също и рисковете, свързани с подобни действия. Временните договори, които сега са обичайни за младите хора, особено в началото на тяхната кариера, доведоха до двоен, сегментиран пазар на труда. Работниците на временни договори живеят в несигурност, застрашава ги безработица и перспективите им за кариера са ограничени. Двойният трудов пазар започва да става сериозен проблем за младите хора и може да ги доведе до безкрайно търсене на баланс като работници, които са постоянно несигурни за бъдещето си. Това може да има отрицателно въздействие върху тяхното бъдещо развитие в кариерата. Сегментирането на трудовия пазар, което на практика прави от младите хора втора категория работници, също означава по-лоши трудови условия и по-ограничени перспективи за кариера. ЕИСК съветва да не се приемат непостоянни и безперспективни решения за интеграцията на младите хора на пазара на труда: вместо да се залага на несигурна заетост, трябва да се прилагат мерки, които да гарантират, че временната заетост и работните места с ниско заплащане и лошо социално осигуряване няма да се превърнат в обичайна практика за младите хора.

3.10.3   Стабилността и сигурността на трудовия пазар са важни не само за работниците, но са в интерес и на работодателите, тъй като насърчават конкурентоспособността на дружествата, секторите и промишлените отрасли, като осигуряват по-добра производителност. Следователно е важно да се осъзнае – предвид сигурността на работните места – че временните трудови договори излизат на практика по-скъпи за работодателя, отколкото постоянните.

3.10.4   ЕИСК повтаря конкретните си предложения за справяне с катастрофално влошилата се по време на кризата ситуация на пазара на труда в много държави членки по отношение на младежката заетост, които бяха изложени неотдавна в неговото становище относно насоките за политиките за заетостта:

за определяне на амбициозни цели на ЕС за младежката заетост;

за последователно прилагане от страна на всички държави членки на „гаранция за младежта“;

за повече средства от ЕС и по-лесен достъп до средства от ЕС за борба с младежката безработица, особено в силно засегнатите държави;

за предоставяне на повече средства в новия бюджет на ЕС за борба с младежката безработица;

за по-добър достъп на младите хора до помощи при безработица;

за борба с несигурната заетост и нерегулираните форми в областта на обучението и стажовете;

за ускоряване на въвеждането на комбинираната система на обучение с обща и професионална подготовка като пример в ЕС.

3.11   Държавите членки и участниците на трудовия пазар трябва да проявят много повече инициатива, ако искат да приложат „гаранцията за младежта“ и да гарантират, че в четиримесечен срок след напускане на училище младите хора ще бъдат устроени на работа, ще продължат обучението си или ще се преквалифицират, особено за преждевременно напускащите системата на образование или обучение и други уязвими млади хора. Европейската комисия трябва да предприеме действия, за да гарантира, че държавите членки ще приложат незабавно тази инициатива.

3.12   До този момент действията на държавите членки и на участниците на пазара не са довели до подобряване на положението на младите хора. Това е очевидно по отношение на въвеждането на „гаранцията за младежта“. Затова ЕИСК приветства инициативата на Комисията да отпусне 4 млн. евро, за да помогне на държавите членки да създадат схеми за „гаранцията за младежта“. ЕИСК повтаря във връзка с това своето искане държавите членки незабавно да установят кои са пречките за прилагане на „гаранция за младежта“ и за формулирането на конкретни цели и мерки като част от националните планове за реформа.

3.13   ЕИСК подчертава, че инициативата „Гаранция за младежта“ трябва да бъде подкрепена с активна политика за пазара на труда, която да помага за намаляване на разминаването между образователната система и трудовия пазар в дух на равенство между младежите и девойките. Тя трябва също да вземе предвид положението на мигрантите, националните и етническите малцинства и хората с увреждания. Следва също да се вземат предвид знанията, уменията и опитът на по-старите работници, включително на пенсионерите.

3.14   В съществуващите насоки на ЕС за политиките за заетостта все още липсват конкретни цели за младежката заетост. ЕИСК повтаря искането си за измерими европейски количествени цели, по-специално с цел значително намаляване на младежката безработица, както и с оглед на „гаранция за младежта“.

3.15   Готовността на Комисията да предостави средства за техническа подкрепа на държавите членки да се възползват от все още неусвоените фондове на ЕС трябва да се разглежда като изключително важен момент. Това се отнася предимно за Европейския социален фонд, по линия на който има 30 млрд. евро на разположение на държавите членки за проекти в рамките на финансовата перспектива 2007-2013 г. Европейската комисия трябва да предприеме действия, за да гарантира, че държавите членки се възползват от тези средства пълноценно и бързо.

3.16   ЕИСК призовава настоятелно Комисията да обясни на държавите членки, че тези средства са преди всичко предназначени за проекти в полза на младите хора. Европейската комисия трябва да обърне внимание на държавите членки, че е необходимо да включат пълноценно социалните партньори, техните младежки организации (където ги има) и НПО, представляващи младите хора, в разпределянето на средствата и подходящото им използване.

3.17   ЕИСК отбелязва, че при изготвяне на финансовите перспективи за периода 2014-2020 г., особено внимание трябва да се обърне на отпускането на средства за млади хора по линия на Европейския социален фонд, особено за млади хора, които не участват в някаква форма на заетост, образование или обучение. Трябва да се подчертае, че често има връзка между това явление и икономиката в сянка. ЕИСК подчертава, че сега и за в бъдеще е необходима формула за дългосрочно, постоянно и систематично финансиране, достъпно за широки слоеве от гражданското общество.

3.18   Създаването на висококачествени работни места трябва да остане приоритет. ЕИСК предлага да се обмисли приемането на европейска стратегия за младежка заетост през следващата финансова перспектива. Средствата на разположение по линия на тази стратегия следва да се използват за подкрепа на предприятията, организациите на гражданското общество, публичните власти и други работодатели, които създават нови, висококачествени работни места за млади хора.

Брюксел, 12 юли 2012 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Staffan NILSSON


(1)  Вж. специфичните препоръки в становището на ЕИСК 479/2012, раздел 5, все още непубликувано.

(2)  Становище на EESC (SOC/395) относно съобщението на Комисията „Младежта в движение“.

(3)  Становище на EESC (SOC/395) относно съобщението на Комисията „Младежта в движение“.


Top