EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE0206

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Предложение за Директива на Европейския парламент и Съвета относно комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването (кодифицирана версия) COM(2006) 543 final 2006/0170 (COD)

OJ C 97, 28.4.2007, p. 12–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.4.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 97/12


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Предложение за Директива на Европейския парламент и Съвета относно комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването (кодифицирана версия)

COM(2006) 543 final 2006/0170 (COD)

(2007/C 97/04)

На 11 октомври 2006 г. Съветът реши в съответствие с член 175, параграф 1 от Договора за създаване на Европейската общност да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно предложение горе-поставено.

Секция „Земеделие, развитие на селските райони и околна среда“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по тази тема, прие становището си на 25 януари 2007 г. (Докладчик: г-н OSBORN).

На 433-ата си пленарна сесия, проведена на 15 и 16 февруари 2007 г. (заседание от 15 февруари 2007 г.), Европейският икономически и социален комитет прие следното становище с 188 гласа „за“, 2 гласа „против“ и 8 гласа „въздържал се“.

1.   Въведение

1.1

Целта на предложението на Комисията е да се предприеме кодифициране на Директива 96/61/ЕО на Съвета от 24 септември 1996 г. относно комплексното предотвратяване и контрола на замърсяването, и на редицата последващи изменения на тази директива.

1.2

Комитетът изцяло подкрепя редовното кодифициране на законодателството на ЕС във всички области. Той изразява съгласие с Комисията и с другите институции, че подобно кодифициране прави законодателството по-прозрачно и достъпно за всички, които имат нужда от него, и по-разбираемо за обществеността.

2.   Общи бележки

2.1

В настоящия случай кодифицирането има още едно предимство, тъй като то ще обедини своевременно цялото европейско законодателство по комплексното предотвратяване и контрола на замърсяването в една единствена директива, преди да бъдат представени нови предложения в резултат на извършващия се понастоящем преглед на предотвратяването и контрола на замърсяването. Това би улеснило разглеждането на новите предложения, направени от европейските институции и от други заинтересовани страни.

2.2

В тази връзка, Комитетът припомня свое предишно становище относно напредъка по отношение на прилагането на комплексното предотвратяване и контрола на замърсяването от м. декември 2003 г. (1) Тогава Комитетът изрази загриженост относно редица проблеми, идентифицирани в прилагането на директивата. Те включваха закъснения и грешки при транспонирането, закъснения и липса на прозрачност относно условията, наложени на обектите, подлежащи на контрол по комплексното предотвратяване и контрола на замърсяването, трудности в осигуряването на последователни стандарти за инспекция на действащите обекти и при изпълнението на условията за разрешително, и други проблеми.

2.3

Впоследствие Комисията изработи План за действие, целящ да спомогне за по-бърз напредък в Съюза и Комитетът със задоволство установява от текущите проучвания, предприети от Комисията относно прилагането, че наистина се наблюдава известно ускоряване на дейностите в много части на Съюза.

2.4

Комитетът обаче остава загрижен за редица аспекти на прилагането. Той изразява особена загриженост от факта, че известен брой държави-членки изглежда изпитват значителни затруднения с включването на всички обекти в режима на контрол по комплексното предотвратяване и контрола на замърсяването до края на 2007 г., както го изисква директивата. (Повечето европейски страни разполагаха с десет години, за да я приложат напълно, и дори новите държави-членки имаха на разположение около три години, за да изградят поне основната рамка за контрол върху инсталациите). Комитетът остава загрижен и поради липсата на прозрачност относно причините, довели някои компетентни органи до издаване на разрешителни за работа, при условия, които силно се различават от постижимите емисионни стойности, посочени в документите за най-добри налични техники. Основната идея на комплексната оценка за постигане на разумен компромис между емисиите в различните среди не винаги се прилага ефективно. Различните практики по отношение на честотата и строгостта на инспекциите будят също така загриженост.

2.5

ЕИСК със задоволство ще изпълни задачата си да формулира допълнителни бележки относно преразглеждането на по-късен етап на законодателството по комплексното предотвратяване и контрола на замърсяването. Междувременно той насърчава Комисията и другите институции да проявят готовност да обмислят нови сериозни мерки за осигуряване на по-ефективно прилагане, предвид установеното от провеждащите се проучвания на Комисията твърде неединно прилагане.

2.6

Комплексното предотвратяване и контрола на замърсяването имат потенциал да доведат до постоянно подобряване на стандартите за работа на предприятията в цяла Европа по осезаем начин, който отчита местните условия и обстоятелства. Но ще отнеме много време, за да могат те да се наложат като значима сила за промяна и подобряване на екологичните показатели свързани с работата на предприятията. За да запази доверието и на бизнеса, и на цялото гражданско общество, е важно те да се прилагат прозрачно и последователно в цяла Европа. В противен случай няма да се създаде динамична рамка за постоянно подобряване на показателите, възможности за което предоставя инвестиционният цикъл, ще се възпрепятства лоялната конкуренция и ще се стигне до нарастващо недоверие в цялата система като средство за подобряване на екологичните показатели и постигане на по-добро качество на околната среда в цяла Европа.

2.7

Кодифицирането на съществуващото законодателство в предложената директива е само по себе си полезна стъпка. Но то следва да се разглежда само като на етап подготвяне на основата за по-нататъшни мерки, каквито вероятно ще бъдат необходими за подобряване на прилагането в резултат на извършващия се преглед.

Брюксел, 15 февруари 2007 г.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  ОВ C 80 от 30.3.2004 г., стр. 29-34.


Top