EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0805

Делегиран регламент (ЕС) 2022/805 на Комисията от 16 февруари 2022 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета чрез уточняване на таксите, приложими за упражнявания от Европейския орган за ценни книжа и пазари надзор на някои администратори на бенчмаркове (текст от значение за ЕИП)

C/2022/851

OJ L 145, 24.5.2022, p. 14–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/805/oj

24.5.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 145/14


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/805 НА КОМИСИЯТА

от 16 февруари 2022 година

за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета чрез уточняване на таксите, приложими за упражнявания от Европейския орган за ценни книжа и пазари надзор на някои администратори на бенчмаркове

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове, и за изменение на директиви 2008/48/ЕО и 2014/17/ЕС и на Регламент (ЕС) № 596/2014 (1), и по-специално член 48л, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно член 48л от Регламент (ЕС) 2016/1011 от ЕОЦКП се изисква да начислява на администраторите на критични бенчмаркове и на бенчмаркове от трети държави такси, свързани със заявленията за лицензиране съгласно член 34 и за признаване съгласно член 32 от същия регламент, и годишните такси, свързани с изпълнението на неговите задачи съгласно същия регламент във връзка с критичните бенчмаркове и признатите администратори на бенчмаркове от трети държави. В член 48л, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/1011 се изисква тези такси да бъдат пропорционални на оборота на съответния администратор на бенчмарк и да покриват всички разходи, направени от ЕОЦКП по лицензирането или признаването и изпълнението на неговите задачи във връзка с администратори на критични бенчмаркове и администратори на бенчмаркове от трети държави в съответствие със същия регламент.

(2)

Таксите, начислявани за дейностите на ЕОЦКП по отношение на администраторите на критични бенчмаркове и на бенчмарковете на трети държави, следва да се определят така, че да се избегне значително натрупване на дефицит или излишък. В случай на периодично повтарящ се значителен излишък или дефицит размерът на таксите следва да бъде преразгледан.

(3)

Таксите, свързани със заявленията за лицензиране („такси за лицензиране“) и за признаване („такси за признаване“), следва да се начисляват на администраторите на критични бенчмаркове и на бенчмаркове на трети държави с оглед покриване на разходите на ЕОЦКП за обработване на заявленията за лицензиране и признаване, включително разходите за проверка на пълнотата на заявленията, изискване на допълнителна информация, изготвяне на решения, както и на разходите, свързани с оценката на системното значение на критичните бенчмаркове, както и за спазването на изискванията от страна на администраторите на бенчмаркове от трети държави.

(4)

Като се има предвид, че за оценката на заявленията — независимо дали са подадени от големи или малки администратори, са необходими едни и същи ресурси, таксата за признаване следва да бъде фиксирана сума, еднаква за всички администратори от трети държави.

(5)

Въз основа на очакваното работно натоварване и разходите за ЕОЦКП, които ще бъдат изцяло покрити от еднократната такса за признаване, разходите за оценка на заявленията за признаване следва да се определят в размер на 40 000 евро.

(6)

Критичните бенчмаркове подлежат на по-строг контрол съгласно Регламент (ЕС) 2016/1011 и техните администратори трябва да спазват по-строги организационни изисквания. В резултат на това процедурата по лицензиране е свързана с по-високо работно натоварване за ЕОЦКП. Следователно таксата за лицензиране на администратор на критичен бенчмарк следва да бъде значително по-висока от таксата за оценка на заявление за признаване.

(7)

С цел да се насърчи качеството и пълнотата на получените заявления и в съответствие с подхода на ЕОЦКП за регистрация на поднадзорните му субекти, таксата за признаване следва да е дължима към момента на подаване на заявлението.

(8)

Също така на администраторите на критични бенчмаркове и на признати бенчмаркове от трети държави се начисляват годишни такси за покриване на разходите на ЕОЦКП за изпълнение на неговите задачи съгласно Регламент (ЕС) 2016/1011 по отношение на текущия надзор на тези администратори. По отношение на бенчмарковете на трети държави тези такси следва да обхващат изпълнението и поддържането на споразумения за сътрудничество с органите на трети държави и наблюдението на промените в регулаторната и надзорната уредба в трети държави. Таксите за критични бенчмаркове следва да покриват и разходите, направени от ЕОЦКП във връзка с текущия надзор върху спазването от страна на тези администратори на изискванията, посочени в член 48л и дял VI от Регламент (ЕС) 2016/1011, включително чрез съпоставимо спазване на изискванията, когато е одобрено.

(9)

Разходите за текущия надзор на критичен бенчмарк зависят от това дали за този бенчмарк се налага ЕОЦКП да учреди и председателства колегия от надзорници, което представлява значително допълнително работно натоварване. Поради това е целесъобразно при определянето на таксите за надзор да бъдат разграничени двата случая. За разлика от това в рамките на категорията критични бенчмаркове не следва да е необходимо да се диференцират таксите за надзор в съответствие с годишния оборот на администратора, тъй като по определение критичните бенчмаркове оказват системно въздействие в Съюза.

(10)

Когато подават заявление за признаване в Съюза, администраторите на бенчмаркове от трети държави взимат решение от търговски съображения, тъй като се очаква предлагането на техните бенчмаркове в Съюза да генерира приходи. Поради това таксите за надзор на признатите администратори на бенчмаркове от трети държави следва да бъдат модулирани като функция на приходите, които те получават от използването на тези бенчмаркове в Съюза. Когато не се генерират приходи, следва да се определи минимална такса за надзор в размер на 20 000 евро.

(11)

С цел да се ограничи подаването на повторни или неоснователни заявления таксите за признаване и таксите за лицензиране не следва да се възстановят, в случай че заявителят оттегли своето заявление. Тъй като административната работа, необходима във връзка с отхвърлено заявление за признаване или лицензиране, е същата като тази във връзка с одобрено заявление, таксите за признаване и таксите за лицензиране не следва да се възстановяват, ако бъде отказано лицензиране или признаване.

(12)

В съответствие с Регламент (ЕС) 2021/168 на Европейския парламент и на Съвета (2) бенчмарковете на трети държави могат да се използват в Съюза, без да е необходимо съответните администратори да искат еквивалентност, признаване или одобряване в рамките на преходен период, удължен до 2023 г. През този преходен период за администраторите на бенчмаркове, намиращи се в трети държави, признаването в Съюза представлява факултативен режим, който показва, че техните бенчмаркове ще могат да бъдат използвани в Съюза след края на преходния период. В резултат на това през този период разпоредбите относно таксите за признаване и надзор следва да се прилагат само за намиращите се в трети държави администратори, които доброволно са подали заявление за признаване преди изтичането на въведения с Регламент (ЕС) 2021/168 преходен период, и когато това признаване е било одобрено от съответния национален компетентен орган или ЕОЦКП.

(13)

С цел осигуряване на безпрепятственото прилагане на новите надзорни правомощия, предоставени на ЕОЦКП, настоящият регламент следва да влезе в сила по спешност,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет и обхват

С настоящия регламент се определят правилата относно таксите, които ЕОЦКП може да начислява на администраторите на бенчмаркове във връзка с лицензирането, признаването и надзора.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1)

„критичен бенчмарк“ означава критичен бенчмарк съгласно член 20, параграф 1, букви а) и в) от Регламент (ЕС) 2016/1011;

2)

„бенчмарк от трета държава“ означава бенчмарк, чийто администратор се намира извън Съюза.

Член 3

Такси за признаване и такси за лицензиране

1.   Установен в трета държава администратор на бенчмарк, който подава заявление за признаване съгласно член 32 от Регламент (ЕС) 2016/1011, заплаща такса за признаване в размер на 40 000 евро.

2.   Администратор на критичен бенчмарк, който подава заявление за лицензиране в съответствие с член 34 от Регламент (ЕС) 2016/1011, заплаща такса за подаване на заявление в размер на 250 000 евро.

3.   Таксата за лицензиране и таксата за признаване се заплащат в момента на подаване на заявлението при получаване на дебитното известие на ЕОЦКП.

4.   По отношение на заявленията, получени от националните компетентни органи след 1 октомври 2021 г. и прехвърлени на ЕОЦКП, таксите за признаване се заплащат в началото на 2022 г.

5.   Таксите за признаване и таксите за лицензиране не се възстановяват.

Член 4

Годишни надзорни такси

1.   Администраторът на един или повече критични бенчмаркове заплаща годишна надзорна такса:

а)

в размер на 250 000 евро, в случай че ЕОЦКП трябва да председателства колегия от надзорници съгласно член 46 от Регламент (ЕС) 2016/1011;

б)

в размер на 200 000 евро, в случай че ЕОЦКП не трябва да председателства колегия от надзорници съгласно член 46 от Регламент (ЕС) 2016/1011.

2.   Установен в трета държава администратор на бенчмарк, признат от ЕОЦКП, заплаща годишна надзорна такса, която се изчислява, както следва:

а)

годишната надзорна такса за дадена година (n) е общата годишна такса за признати администратори от трети държави, към която е приложен коефициентът за оборота;

б)

общата годишна такса за признати администратори от трети държави за дадена година (n) е равна на бюджета на ЕОЦКП за надзор по Регламент (ЕС) 2016/1011 за тази година (n) минус годишните надзорни такси, които администраторите на критични бенчмаркове са платили на ЕОЦКП за година (n);

в)

за всеки администратор от трета държава коефициентът за оборота е неговият дял от приложимия оборот в съвкупния оборот, генериран от всички признати администратори от трети държави.

Image 1

г)

минималната годишна надзорна такса за признати администратори от трети държави е 20 000 евро, дори когато приложимият оборот на признатия администратор от трета държава е равен на нула.

3.   Администраторите на бенчмаркове плащат на ЕОЦКП съответните си годишни надзорни такси най-късно на 31 март на календарната година, през която са дължими. Ако няма налична информация за предходните календарни години, таксите се изчисляват въз основа на последната налична информация за годишните такси. Платените годишни такси не се възстановяват.

Член 5

Годишни надзорни такси в годината на признаване или лицензиране

Чрез дерогация от член 4 надзорната такса през първата година за признати администратори от трети държави и за лицензирани администратори на критични бенчмаркове, отнасяща се за годината, през която те са били признати или лицензирани, се изчислява, като надзорната такси се намалява чрез прилагане на следния коефициент:

Image 2

Надзорната такса за първата година се заплаща, след като администраторът е бил уведомен от ЕОЦКП, че заявлението му е било одобрено, и в срок от 30 дни от датата на издаване на съответното дебитно известие на ЕОЦКП.

Чрез дерогация, когато администратор на бенчмарк бъде лицензиран през месец декември, той не заплаща надзорна такса за първата година.

Член 6

Приложим оборот

Оборотът на признат администратор на бенчмарк от трета държава представлява приходите му, натрупани във връзка с използването на неговите бенчмаркове от поднадзорни субекти в Съюза през последната приключена финансова година на администратора на бенчмарка.

Всеки признат администратор на бенчмарк от трета държава ежегодно предоставя на ЕОЦКП одитирани данни, потвърждаващи неговите приходи, натрупани във връзка с използването на неговите бенчмаркове в Съюза. Данните се заверяват чрез външен одит, като се предоставят на ЕОЦКП по електронен път преди 30 септември всяка година. Ако администратор от трета държава бъде признат след 30 септември на календарната година, той предоставя данните незабавно след признаването и преди края на календарната година на признаване. Документите, в които се съдържат проверените от одитор данни, се представят на език, обичаен за сферата на финансовите услуги.

Ако приходите са докладвани в парична единица, различна от евро, ЕОЦКП ги преобразува в евро по осреднения обменен курс на еврото, приложим за периода, през който са били заведени приходите. За тази цел се използва референтният обменен курс на еврото, публикуван от Европейската централна банка.

Администраторите от трети държави, признати преди 1 януари 2022 г., предоставят на ЕОЦКП оборота си за 2020 г. до 31 януари 2022 г.

Член 7

Общи условия на плащане

1.   Всички такси се заплащат в евро.

2.   Върху просрочените плащания се начислява дневна санкция в размер на 0,1 % от дължимата сума.

Член 8

Плащане на таксите за подаване на заявления и лицензиране

1.   Таксите за подаване на заявление, лицензиране или разширяване на лиценза се дължат в момента на подаване на заявлението от администратора на бенчмарк и се заплащат в пълен размер в срок от 30 дни от датата на издаване на фактурата на ЕОЦКП.

2.   ЕОЦКП не възстановява такси на администратор на бенчмарк, който реши да оттегли заявлението си за лиценз.

Член 9

Плащане на годишните надзорни такси

1.   Посочените в член 4 годишни надзорни такси за финансова година се плащат на ЕОЦКП преди 31 март на календарната година, за която са дължими. Таксите се изчисляват въз основа на последната налична информация за годишните такси.

2.   ЕОЦКП не възстановява годишните надзорни такси.

3.   ЕОЦКП изпраща фактурата на администратора на бенчмарка най-малко 30 дни преди плащането да стане дължимо.

Член 10

Възстановяване на разходите на националните компетентни органи

1.   Когато ЕОЦКП делегира задачи на националните компетентни органи, таксата за признаване и годишните надзорни такси за администраторите от трети държави и администраторите на критични бенчмаркове се начисляват единствено от ЕОЦКП.

2.   ЕОЦКП възстановява на националния компетентен орган действителните разходи, направени в резултат на извършената работа съгласно Регламент (ЕС) 2016/1011, като сума, която отговаря на следните условия:

а)

сумата е договорена между ЕОЦКП и компетентния орган, преди да се извърши делегирането на задачи;

б)

сумата е по-малка от общата сума на надзорните такси, платени на ЕОЦКП от съответните администратори на бенчмаркове.

Член 11

Преходни разпоредби

1.   Член 3 не се прилага за администратори на критични бенчмаркове и на бенчмаркове на трети държави, които вече са били лицензирани или признати от националните компетентни органи преди влизането в сила на настоящия регламент.

2.   Чрез дерогация от член 12, параграф 1, в случай че настоящият регламент влезе в сила след третия месец на 2022 г., годишните надзорни такси за 2022 г., приложими за администраторите на бенчмаркове под надзора на ЕОЦКП, се дължат в срок от 30 дни от датата на издаване на фактурата на ЕОЦКП.

3.   За целите на изчислението по член 4, параграф 2 на годишните надзорни такси, приложими за администраторите на бенчмаркове под надзора на ЕОЦКП за 2022 г., чрез дерогация от член 4, параграф 2, букви а)—г) приложимият оборот се определя временно въз основа на генерираните през 2021 г. приходи. Когато са налични одитираните отчети за 2021 г., администраторите на бенчмаркове ги предоставят незабавно на ЕОЦКП. Въз основа на одитираните отчети ЕОЦКП ще преизчисли годишните надзорни такси за 2021 г. и ще представи на всеки администратор на бенчмарк окончателна фактура за разликата.

Член 12

Влизане в сила и дата на прилагане

Настоящият регламент влиза в сила и се прилага от третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 16 февруари 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 171, 29.6.2016 г., стр. 1.

(2)  Регламент (ЕС) 2021/168 на Европейския парламент и на Съвета от 10 февруари 2021 г. за изменение на Регламент (ЕС) 2016/1011 по отношение на изключването на някои спот валутни бенчмаркове от трети държави и замяната на някои бенчмаркове, чието изготвяне е в процес на прекратяване и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 49, 12.2.2021 г., стр. 6).


Top