EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0515

Регламент (ЕС) 2022/515 на Съвета от 31 март 2022 година за изменение на Регламент (ЕС) 2022/109 за определяне на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси за 2022 г., приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза

ST/7369/2022/INIT

OJ L 104, 1.4.2022, p. 1–50 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/515/oj

1.4.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 104/1


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/515 НА СЪВЕТА

от 31 март 2022 година

за изменение на Регламент (ЕС) 2022/109 за определяне на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси за 2022 г., приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 43, параграф 3 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕС) 2022/109 на Съвета (1) се определят възможностите за риболов за 2022 г. на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза.

(2)

На 21 декември 2021 г. Съюзът и Обединеното кралство се договориха относно определянето на множество равнища на общ допустим улов (ОДУ) за 2022 г. по отношение на запасите, включени в списъка в приложение 35 към Споразумението за търговия и сътрудничество между Съюза и Обединеното кралство (наричано по-нататък „Споразумението за търговия и сътрудничество“) (2). Резултатите от консултациите бяха документирани в писмения протокол, който беше одобрен от Съвета на 21 декември 2021 г. и подписан на същия ден от ръководителя на делегацията на Обединеното кралство и от представителя на Комисията от името на Съюза в съответствие с член 498, параграф 6 от Споразумението за търговия и сътрудничество и Решение (ЕС) 2021/1875 на Съвета (3).

(3)

Писменият протокол е резултат от консултации, проведени от Съюза с Обединеното кралство в съответствие с член 498, параграф 2, член 498, параграф 4, букви а)—г) и член 498, параграф 6 от Споразумението за търговия и сътрудничество, както и съгласно целите и принципите, определени в членове 2, 3, 28 и 33 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета (4), членове 4 и 5 от регламенти (ЕС) 2019/472 (5) и ( ЕС) 2018/973 (6) на Европейския парламент и на Съвета и Решение (ЕС) 2021/1875 на Съвета. По време на консултациите позицията на Съюза се основаваше на най-добрите налични научни становища, предоставени от Международния съвет за изследване на морето (ICES) в съответствие с член 494, параграф 3, буква в) от Споразумението за търговия и сътрудничество.

(4)

Поради това е необходимо временните ОДУ, определени в Регламент (ЕС) 2022/109, да бъдат заменени в съответствие с договорените в писмения протокол възможности за риболов и да се въведат другите мерки, които са функционално свързани с възможностите за риболов и също са договорени в писмения протокол.

(5)

Тези възможности за риболов за 2022 г. ще позволят извършването в дългосрочен план на екологично устойчиви риболовни дейности, чието управление е насочено към постигането на икономически и социални ползи и ползи за заетостта и към допринасяне за продоволственото снабдяване, включително и за насърчаването на еднакви условия на конкуренция за операторите от Съюза, когато запасите се споделят с Обединеното кралство.

(6)

По отношение на някои запаси в научните становища на ICES беше препоръчан нулев улов, след като е била извършена оценка спрямо максималния устойчив улов (МУУ). Ако ОДУ за тези запаси бъде определен на равнището, посочено в научните становища, задължението за разтоварване на целия улов, включително на прилова от тези запаси, при смесен риболов както във водите на Съюза, така и в тези на Обединеното кралство ще доведе до т. нар. „ефект на блокиращите видове“. За да се намери баланс между нуждата от продължаване на този смесен риболов предвид потенциално сериозните социално-икономически последици от неговото пълно преустановяване и необходимостта от постигане на добро биологично състояние на тези запаси, Съюзът и Обединеното кралство — като взеха предвид трудностите при извършването на риболовни дейности, насочени едновременно към всички запаси в рамките на смесен риболов при МУУ — се споразумяха, че е уместно да се определят конкретни равнища на ОДУ за прилова от тези запаси. Равнищата на ОДУ следва да бъдат такива, че да се намали смъртността при посочените запаси и да се създадат стимули за подобряване на селективността и предотвратяване на нежелания улов. Равнищата на възможностите за риболов на тези запаси следва да се определят в съответствие с писмения протокол, за да се гарантират еднакви условия на конкуренция за операторите от Съюза и да се осигури значително възстановяване на биомасата на запасите.

(7)

Тъй като биомасата на някои запаси от синя молва (BLI/12INT, BLI/24, BLI/03A), атлантическа треска (COD/5BE6A, COD/7XAD34), херинга (HER/7G-K) и меджид (WHG/07A) е под референтното равнище на биомасата (Blim), Съюзът и Обединеното кралство се споразумяха в писмения протокол, че е необходимо държавите членки да не прилагат член 15, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 по отношение на тези запаси за прехвърляния на квоти от 2021 г. към 2022 г., така че уловът през 2022 г. да не надхвърли определения за посочените запаси ОДУ. Съюзът и Обединеното кралство също така се споразумяха, че същият принцип следва да се приложи и за един запас от бодлива акула (DGS/15X14), която е забранен вид съгласно член 18, параграф 1, буква о) от Регламент (ЕС) 2022/109.

(8)

Целта на Съюза и на Обединеното кралство беше да постигнат възможно най-висока степен на сближаване при прилагането на задължението за разтоварване, включително минималните изключения от задължението за разтоварване на целия улов и изключенията от това задължение въз основа на способността за оцеляване, за да се гарантират изпълнение на целите за опазване и еднакви условия на конкуренция. Договорените с Обединеното кралство възможности за риболов за запасите от видовете, по отношение на които се прилага задължението за разтоварване, отразяват принципната забрана за изхвърляне на улов занапред. Количествата, които по изключение могат да продължат да се изхвърлят при изпълнението на задължението за разтоварване, бяха съответно приспаднати от посоченото в становището на ICES общо количество на улова.

(9)

Съюзът и Обединеното кралство се договориха да продължат да прилагат установения в член 11 от Регламент (ЕС) 2021/92 (7) подход за опазване на северния запас от лаврак (Dicentrarchus labrax). Съгласно този подход общият риболовен натиск върху запаса трябва да се запази под равнището, препоръчано от ICES, или на същото равнище. Поради това по отношение на посочения запас следва да продължат да се налагат мерки за ограничаване на улова за 2022 г. в участъци 4b, 4c, 7a и 7d—7h на ICES. С оглед на представеното от ICES становище Съюзът и Обединеното кралство се договориха за разширяване на ограниченията на улова за риболовни дейности с куки и въдици и с фиксирани хрилни мрежи. Съюзът и Обединеното кралство се споразумяха също така ограниченията за тралове и грибове да бъдат променени от месечни на двумесечни. Те се споразумяха също да се даде приоритет на подобряването на инструмента на ICES за оценка на лаврака, за да са възможни прогнозни изчисления въз основа на модели на МУУ. Съюзът и Обединеното кралство също така се договориха, че е необходимо да бъдат запазени съществуващите мерки за ограничаване на улова, които се прилагат по отношение на любителския риболов. Тъй като временните ограничения на улова понастоящем се заменят с ограничения на улова за цялата година, съответните мерки за ограничаване на улова следва да обхващат и периода от 1 април до 31 декември 2022 г.

(10)

В Регламент (ЕС) 2022/109 се предвижда срокът на сезонните забрани за риболов на пясъчници (Ammodytes spp.) с някои теглени уреди в участъци 2a и 3a на ICES и подзона 4 на ICES да бъде удължен, така че да обхване и 2022 г. Тъй като временният ОДУ, обхващащ периода от 1 януари до 31 март 2022 г., ще бъде заменен с окончателен ОДУ за цялата година, приложимият период на забрана следва да обхваща и периода от 1 август до 31 декември 2022 г.

(11)

В Регламент (ЕС) 2022/109 за ОДУ на пясъчници в участъци 2a и 3a на ICES и подзона 4 на ICES беше определена нулева стойност, тъй като все още не беше публикувано съответното научно становище на ICES, което се получи на 25 февруари 2022 г. В съответствие с процедурата, предвидена в Споразумението за търговия и сътрудничество, Съюзът проведе двустранни консултации с Обединеното кралство относно равнището на възможностите за риболов на пясъчници в участъци 2a и 3a на ICES и в подзона 4 на ICES за 2022 г. Съюзът и Обединеното кралство се споразумяха за общ допустим улов от 167 558 тона, който да бъде разпределен във всичките седем зони на управление на запасите от пясъчници. Съюзът и Обединеното кралство се споразумяха също така за наблюдение на ОДУ в зони на управление 1r и 4, както и за продължаване на бележките под линия с процентите на прилов при улова на меджид и скумрия. Освен това Съюзът и Обединеното кралство се споразумяха, че натрупването на неизползвани квоти между годините следва да се прилага на равнището на зоната на управление. И накрая, в случая на пясъчниците в зона на управление 4 (SAN/234_4), Съюзът и Обединеното кралство се споразумяха още, че през 2022 г. не могат да се ловят повече от 800 тона неизползвана квота, разпределена за 2021 г.

(12)

В Регламент (ЕС) 2022/109 са предвидени възможности за риболов на херинга (Clupea harengus) в Северно море за 2022 г. Тези възможности за риболов следва да бъдат коригирани, за да бъдат приведени в съответствие с предишния коефициент на разпределение за Швеция, определен в член 121, параграф 1 от Акта относно условията за присъединяване на Кралство Швеция към Европейския съюз (8), изменен с Решение 95/1/ЕО, Евратом, ЕОВС на Съвета (9).

(13)

С Регламент (ЕС) 2022/109 е определен временен ОДУ за хамсия (Engraulis encrasicolus) в подзона 8 на ICES, който се прилага от 1 януари 2022 г. до 30 юни 2022 г., докато бъде получено научно становище. Научното становище на ICES за този запас за 2022 г. беше публикувано на 17 декември 2021 г. Поради това ОДУ за 2022 г. по отношение на посочения запас следва да бъде изменен в съответствие с научното становище.

(14)

С Регламент (ЕС) 2022/109 за първото тримесечие на 2022 г. е определена временна квота на Съюза от 4 500 тона за флотовете на Съюза, извършващи риболов на атлантическа треска (Gadus morhua) във водите на Шпицберген (Свалбард) и в международните води в подзона 1 на ICES и участък 2b на ICES. Тъй като продължават обсъжданията с Норвегия относно равния и недискриминационен достъп до водите на Свалбард за флотовете на Съюза, извършващи риболов на атлантическа треска в тази зона, е целесъобразно Съюзът да удължи срока на прилагане на квотата на Съюза от 4 500 тона до 30 април 2022 г.

(15)

Квотата на Съюза за Средиземноморски бял тон (Thunnus alalunga) беше временно определена на 10 февруари 2022 г. от работната група към Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT), чиято задача e да определя коефициента на разпределение на равнището на ICCAT съгласно точка 3 от Препоръка 21-06 на ICCAT. Тази квота трябва да бъде одобрена от ICCAT на годишното ѝ заседание през 2022 г. Квотата на Съюза за Средиземноморски бял тон и нейното вътрешно разпределение следва да се въведат в правото на Съюза. Освен това Съюзът уведоми ICCAT за избора си относно периодите на забрана и референтната година за ограничението на капацитета, които да се прилагат по отношение на риболова на Средиземноморски бял тон от страна на Съюза. Този избор следва да се въведе в правото на Съюза.

(16)

Ограниченията на риболовното усилие за корабите на Съюза, извършващи риболов на червен тон (Thunnus thynnus) в зоната на Конвенцията ICCAT, и максималният начален капацитет и капацитет за отглеждане в рибовъдни стопанства за червен тон се основават на информацията, представена в годишния риболовен план, годишния план за управление на капацитета и годишния план за управление на отглеждането на червен тон. Държавите членки изпращат тези планове на Комисията в съответствие с член 6, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/1627 на Европейския парламент и на Съвета (10). След това чрез плана за риболова и за управление на риболовния капацитет на Съюза Комисията докладва на Секретариата на ICCAT за риболовното усилие и максималния начален капацитет и капацитет за отглеждане с оглед обсъждане и одобрение от ICCAT. ICCAT одобри плана за риболова и за управление на риболовния капацитет на Съюза на 3 март 2022 г. Риболовното усилие и максималният начален капацитет и капацитетът за отглеждане, съдържащи се в този план, следва да се въведат в правото на Съюза.

(17)

Квотите за отделните държави членки за определени запаси бяха установени въз основа на общата квота на Съюза за 2022 г., определена от ICCAT преди пренасянето на неизползвани квоти. Квотата на Съюза за възможностите за риболов на тези запаси беше коригирана по време на годишното заседание на ICCAT през ноември 2021 г. в съответствие с няколко препоръки на ICCAT, съгласно които Съюзът може, при поискване, да прехвърли определен процент от неизползваната си квота за възможности за риболов от 2020 г. към 2022 г. При квотите за тези запаси за отделните държави членки следва да се вземат предвид прехвърлянията на неизползвани квоти на Съюза, разрешени от ICCAT преди началото на риболовните сезони за тези запаси. Поради това квотите за северен бял тон (Thunnus alalunga) (ALB/AN05N), за южен бял тон (ALB/AS05N), за големоок тон (Thunnus obesus) в Атлантическия океан (BET/ATLANT), за риба меч (Xiphias gladius) в Атлантическия океан на север от 5° с.ш. (SWO/AN05N) и за риба меч в Атлантическия океан на юг от 5° с.ш. (SWO/AS05N) следва да бъдат изменени, за да отразят тази корекция, като се вземе предвид принципът на относителна стабилност. Освен това някои мерки, функционално свързани с възможностите за риболов, следва да бъдат запазени, за да се спазят международните ангажименти на Съюза.

(18)

Стойностите в точка 6 от приложение VI към Регламент (ЕС) 2022/109 следва да бъдат изменени, за да се отразят споразуменията, сключени между някои държави членки за временно прехвърляне между тях, изключително за 2022 г., на определени количества капацитет за отглеждане и начален капацитет за червен тон. ICCAT е уведомена за тези промени чрез плана на Съюза за отглеждане, като промените не засягат общия капацитет за отглеждане и началния капацитет на Съюза в зоната на Конвенцията ICCAT.

(19)

На 10-ото си годишно заседание през 2022 г. Регионалната организация за управление на рибарството в южната част на Тихия океан (SPRFMO) прие ограничения на улова на чилийски сафрид (Trachurus murphyi) и запази проучвателния риболов на кликач (Dissostichus spp.). Тези мерки следва да се въведат в правото на Съюза.

(20)

На годишното си заседание през 2021 г. Комисията по рибата тон в Индийския океан (IOTC) преразгледа приетите по-рано мерки за опазване и управление. С Регламент (ЕС) 2022/109 тези мерки са вече въведени в правото на Съюза, с изключение на преразгледаните ограничения на улова на жълтопер тунец (Thunnus albacares). След края на периода за повдигане на възражения, на 17 декември 2021 г. Секретариатът на IOTC потвърди преразгледаните ограничения на улова на жълтопер тунец. Преразгледаните ограничения на улова вече се прилагат не само за корабите с мрежи гъргър, а включват и всички уреди, използвани в риболова на жълтопер тунец. Тези преразгледани ограничения на улова следва да се въведат в правото на Съюза. Тъй като все още не е постигнато споразумение между участващите държави членки относно най-подходящия начин за споделяне на преразгледаните ограничения на улова, следва да се предостави само първоначална част от квотата на Съюза, а останалата част следва да бъде разпределена чрез последващо изменение на Регламент (ЕС) 2022/109, след като бъде постигнато споразумение между държавите членки.

(21)

За да защитят определени видове от риболов, Съюзът и Обединеното кралство се договориха да запазят съществуващите списъци на забранените видове.

(22)

Поради това Регламент (ЕС) 2022/109 следва да бъде съответно изменен.

(23)

Ограниченията на улова, предвидени в Регламент (ЕС) 2022/109, се прилагат от 1 януари 2022 г. Поради това и разпоредбите, които се въвеждат с настоящия регламент по отношение на ограниченията на улова, следва да се прилагат от същата дата. Това прилагане с обратно действие не засяга принципите на правната сигурност и защитата на оправданите правни очаквания, тъй като съответните възможности за риболов се увеличават или все още не са изчерпани. Предвид неотложната необходимост да се избегне прекъсване на риболовните дейности, настоящият регламент следва да влезе в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) 2022/109 се изменя, както следва:

1)

Член 7 се заличава.

2)

Член 11 се заменя със следното:

„Член 11

Мерки по отношение на риболова на лаврак в участъци 4b и 4c на ICES и подзона 7 на ICES

1.   На риболовните кораби на Съюза, както и при какъвто и да е риболов с търговска цел от брега, се забранява риболовът на лаврак (Dicentrarchus labrax) в участъци 4b и 4c на ICES и подзона 7 на ICES, или задържането на борда, трансбордирането, преместването или разтоварването на сушата на лаврак, уловен в тази зона.

2.   Забраната, установена в параграф 1, не се прилага по отношение на прилова на лаврак при търговски риболов с мрежи от брега. Това изключение се прилага за броя на по-рано използваните крайбрежни мрежи, като за основа се използва броят отпреди 2017 г. Не се позволява целеви стопански риболов на лаврак с мрежи от брега, а разтоварване на сушата се разрешава само за неизбежен прилов на лаврак.

3.   Чрез дерогация от параграф 1 през януари 2022 г. и в периода от 1 април до 31 декември 2022 г. риболовните кораби на Съюза в участъци 4b, 4c, 7d, 7e, 7f и 7h на ICES могат да извършват риболов на лаврак, да задържат на борда, да трансбордират, да преместват или разтоварват на сушата лаврак, уловен в тази зона със следните уреди и в рамките на следните количества:

а)

с дънни тралове (11) при неизбежен прилов — не повече от 760 килограма на два календарни месеца (януари и април, май и юни, юли и август, септември и октомври, ноември и декември) и 5 % от теглото на общия улов на морски организми, държани на борда и уловени от съответния кораб при един риболовен рейс;

б)

с грибове (12) при неизбежен прилов — не повече от 760 килограма на два календарни месеца (януари и април, май и юни, юли и август, септември и октомври, ноември и декември) и 5 % от теглото на общия улов на морски организми, държани на борда и уловени от съответния кораб при един риболовен рейс;

в)

с куки и въдици (13) — не повече от 5,95 тона на кораб;

г)

с фиксирани хрилни мрежи (14) при неизбежен прилов — не повече от 1,5 тона на кораб.

Дерогациите, предвидени в първа алинея, буква в), се прилагат по отношение на риболовните кораби на Съюза, които са регистрирали улов на лаврак с куки и въдици в периода 1 юли 2015 г. — 30 септември 2016 г.

Дерогациите, предвидени в първа алинея, буква г), се прилагат по отношение на риболовните кораби на Съюза, които са регистрирали улов на лаврак с фиксирани хрилни мрежи в периода 1 юли 2015 г. — 30 септември 2016 г.

В случай на заместване на риболовен кораб на Съюза държавите членки могат да разрешат дерогациите да се прилагат за друг риболовен кораб на Съюза, при условие че не се увеличава броят на обхванатите от всяка от дерогациите риболовни кораби на Съюза, нито общият им риболовен капацитет.

4.   Ограниченията на улова, определени в параграф 3, не могат да се прехвърлят от един кораб на друг, нито от един двумесечен период в друг, когато е приложимо ограничение от два календарни месеца.

За кораби на Съюза, използващи повече от един риболовен уред в два календарни месеца, се прилага най-ниското ограничение на улова, определено в параграф 3, за всеки от риболовните уреди.

Не по-късно от 15 дни след края на всеки месец държавите членки представят на Комисията доклади за целия улов на лаврак с разбивка по вид на използвания уред.

5.   При любителски риболов, включително от брега, в участъци 4b, 4c, 6a и 7a—7k на ICES:

а)

от 1 януари до 28 февруари 2022 г. и от 1 до 31 декември 2022 г.:

i)

се разрешава риболов на лаврак с въдици със или без пръчка само на принципа „улавяне и освобождаване“;

ii)

забранява се задържането, преместването, трансбордирането и разтоварването на сушата на лаврак, уловен в посочената зона;

б)

от 1 март до 30 ноември 2022 г.:

i)

могат да се улавят и задържат не повече от два екземпляра лаврак на рибар дневно;

ii)

минималният размер на задържания лаврак трябва да е 42 cm;

iii)

не могат да се използват фиксирани мрежи за улов или задържане на лаврак.

6.   Параграф 5 не засяга евентуалните по-строги национални мерки по отношение на любителския риболов.“

3)

Член 15 се заменя със следното:

„Член 15

Риболовни сезони със забрана за риболов на пясъчници

В периодите от 1 януари до 31 март 2022 г. и от 1 август до 31 декември 2022 г. се забранява търговският риболов на пясъчници (Ammodytes spp.) с дънни тралове, грибове или сходни теглени уреди с размер на окото под 16 mm в участъци 2a и 3a на ICES и в подзона 4 на ICES.“

4)

В член 31 параграф 4 се заменя със следното:

„4.   Максималният брой на снабдителните кораби е три снабдителни кораба в подкрепа на не по-малко от десет кораба с мрежи гъргър, плаващи под знамето на дадена държава членка. Тази разпоредба не се прилага по отношение на държавите членки, които използват само един снабдителен кораб.“

5)

Приложение IА се изменя в съответствие с приложение I към настоящия регламент;

6)

Приложение IБ се изменя в съответствие с приложение II към настоящия регламент;

7)

Приложение IВ се изменя в съответствие с приложение III към настоящия регламент;

8)

Приложение IГ се изменя в съответствие с приложение IV към настоящия регламент;

9)

Приложение IЗ се заменя с текста, съдържащ се в приложение V към настоящия регламент;

10)

Приложение IЙ се заменя с текста, съдържащ се в приложение VI към настоящия регламент;

11)

Приложение II се изменя в съответствие с приложение VII към настоящия регламент;

12)

Приложение VI се изменя в съответствие с приложение VIII към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2022 година.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 31 март 2022 година.

За Съвета

Председател

J.-Y. LE DRIAN


(1)  Регламент (ЕС) 2022/109 на Съвета от 27 януари 2022 г. за определяне на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси за 2022 г., приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза (ОВ L 21, 31.1.2022 г., стр. 1).

(2)  Споразумение за търговия и сътрудничество между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, от една страна, и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, от друга страна (ОВ L 149, 30.4.2021 г., стр. 10).

(3)  Решение (ЕС) 2021/1875 на Съвета от 22 октомври 2021 г. относно позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза при годишните консултации с Обединеното кралство с оглед на договарянето на общия допустим улов (ОВ L 378, 26.10.2021 г., стр. 6).

(4)  Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. относно общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 1954/2003 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2371/2002 и (ЕО) № 639/2004 на Съвета и Решение 2004/585/ЕО на Съвета (ОВ L 354, 28.12.2013 г., стр. 22).

(5)  Регламент (ЕС) 2019/472 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 г. за създаване на многогодишен план за запасите — обект на риболов в западните води и съседните на тях води, и за видовете риболов, които експлоатират тези запаси, за изменение на регламенти (ЕС) 2016/1139 и (ЕС) 2018/973 и за отмяна на регламенти (ЕО) № 811/2004, (ЕО) № 2166/2005, (ЕО) № 388/2006, (ЕО) № 509/2007 и (ЕО) № 1300/2008 на Съвета (ОВ L 83, 25.3.2019 г., стр. 1).

(6)  Регламент (ЕС) 2018/973 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2018 г. за създаване на многогодишен план за дънните запаси в Северно море и за риболовните дейности, които експлоатират тези запаси, за уточняване на подробностите за изпълнение на задължението за разтоварване в Северно море, и за отмяна на регламенти (ЕО) № 676/2007 и (ЕО) № 1342/2008 на Съвета (ОВ L 179, 16.7.2018 г., стр. 1).

(7)  Регламент (ЕС) 2021/92 на Съвета от 28 януари 2021 г. за определяне за 2021 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза (ОВ L 31, 29.1.2021 г., стр. 31).

(8)  Акт относно условията за присъединяване на Кралство Норвегия, Република Австрия, Република Финландия и Кралство Швеция и промените в Договорите, на които се основава Европейският съюз (ОВ C 241, 29.8.1994 г., стр. 9.

(9)  Решение 95/1/ЕО, Евратом, ЕОВС на Съвета на Европейския съюз от 1 януари 1995 г. за коригиране на инструментите относно присъединяването на нови държави членки към Европейския съюз (ОВ L 1, 1.1.1995 г., стр. 1).

(10)  Регламент (ЕС) 2016/1627 на Европейския парламент и на Съвета от 14 септември 2016 г. относно многогодишен план за възстановяване на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море и за отмяна на Регламент (ЕО) № 302/2009 на Съвета (ОВ L 252, 16.9.2016 г., стр. 1).

(11)  Всички видове дънни тралове (OTB, OTT, PTB, TBB, TBN, TBS и TB).

(12)  Всички видове грибове (SSC, SDN, SPR, SV, SB и SX).

(13)  Всички видове риболовна дейност с парагади или въдици (LHP, LHM, LLD, LL, LTL, LX и LLS).

(14)  Всички фиксирани хрилни мрежи и капани (GTR, GNS, GNC, FYK, FPN и FIX).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Приложение IA към Регламент (ЕС) 2022/109 се изменя както следва:

1)

В част А, която се отнася до самостоятелните запаси на Съюза, първата таблица се заменя със следното:

„Вид:

Хамсия

Engraulis encrasicolus

Зона:

8

(ANE/08.)

Испания

 

29 700

 

Аналитичен ОДУ“

Франция

 

3 300

 

Съюз

 

33 000

 

 

 

 

 

ОДУ

 

33 000

 

2)

В част Б, която се отнася до общите запаси, изброените по-долу таблици за запасите се заменят със следното:

„Вид:

Пясъчница и съответен прилов

Ammodytes spp.

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a; води на Съюза от 3a(1)

Дания

 

83 123

(2)(3)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага

Германия

 

127

(2)(3)

Швеция

 

3 053

(2)(3)

Съюз

 

86 303

(2)

Обединено кралство

 

2 541

(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

88 844

(2)

(1)

С изключение на водите в шестмилната зона от изходните линии на Обединеното кралство при Shetland, Fair Isle и Foula.

(2)

В зони на управление 1r и 4 ОДУ може да се осъществява само като мониторингов ОДУ с асоцииран протокол за вземане на проби за риболовната дейност.

(3)

Приловът на меджид и скумрия може да бъде до 2% от квотата (OT1/*2A3A4X). Сборът от прилова на меджид и скумрия, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не трябва да надхвърля 9 % от квотата.


Специално условие: уловът в рамките на тези квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони на управление на запасите от пясъчница, определени в приложение III:

 

Зона: Води на Обединеното кралство и на Съюза в зоните за управление на запасите от пясъчница

 

 

1r

2r

3r

4

5r

6

7r

 

(SAN/234_1R)(1)

(SAN/234_2R)(1)

(SAN/234_3R)(1)

(SAN/234_4)(1)(2)

(SAN/234_5R)(1)

(SAN/234_6)(1)

(SAN/234_7R)(1)

Дания

4 678

67 232

6 404

4 678

0

131

0

Германия

7

103

10

7

0

0

0

Швеция

172

2 469

235

172

0

5

0

Съюз

4 857

69 804

6 649

4 857

0

136

0

Обединено кралство

143

2 055

196

143

0

4

0

Общо

5 000

71 859

6 845

5 000

0

140

0

(1)

До 10% от тази квота могат да бъдат събирани и използвани през следващата година само в рамките на тази зона на управление.

(2)

В допълнение към тази квота, до не повече от 800 тона от неизползваната квота, разпределена за 2021 г., могат да бъдат уловени през 2022 г. Тези 800 тона се разпределят, както следва: 685 тона за Дания, 23 тона за Германия и 92 тона за Швеция.


Вид:

Атлантическа аргентина

Argentina silus

Зона:

Води на Обединеното кралство и международни води от 1 и 2

(ARU/1/2.)

Германия

 

16

 

Предпазен ОДУ

Франция

 

5

 

Нидерландия

 

13

 

Съюз

 

34

 

Обединено кралство

 

25

 

 

 

 

 

ОДУ

 

59

 


Вид:

Атлантическа аргентина

Argentina silus

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; Води на Съюза от 3a

(ARU/3A4-C)

Дания

 

717

 

Предпазен ОДУ

Германия

 

7

 

Франция

 

5

 

Ирландия

 

5

 

Нидерландия

 

34

 

Швеция

 

28

 

Съюз

 

796

 

Обединено кралство

 

13

 

 

 

 

 

ОДУ

 

809

 


Вид:

Атлантическа аргентина

Argentina silus

Зона:

6 и 7; Води на Обединеното кралство и международни води от 5

(ARU/567.)

Германия

 

886

 

Предпазен ОДУ

Франция

 

19

 

Ирландия

 

821

 

Нидерландия

 

9 250

 

Съюз

 

10 976

 

Обединено кралство

 

650

 

 

 

 

 

ОДУ

 

11 626

 


Вид:

Менек

Brosme brosme

Зона:

Води на Обединеното кралство и международни води от 1, 2 и 14

(USK/1214EI)

Германия

 

6

(1)

Предпазен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

6

(1)

Други

 

4

(1)(2)

Съюз

 

16

(1)

Обединено кралство

 

6

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

22

 

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

(2)

Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (USK/1214EI_AMS).


Вид:

Менек

Brosme brosme

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4;

(USK/04-C.)

Дания

 

62

(1)

Предпазен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

 

19

(1)

Франция

 

43

(1)

Швеция

 

6

(1)

Други

 

6

(2)

Съюз

 

136

(1)

Обединено кралство

 

92

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

228

 

(1)

Специално условие: от които до 25% могат да се ловят във води на Обединеното кралство, на Съюза и в международни води от 6а на север от 58°30′ с.ш. (USK/*6AN58).

(2)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (USK/04-C_AMS).


Вид:

Менек

Brosme brosme

Зона:

6 и 7; Води на Обединеното кралство и международни води от 5

(USK/567EI.)

Германия

 

59

(1)

Предпазен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Испания

 

208

(1)

Франция

 

2 465

(1)

Ирландия

 

238

(1)

Други

 

59

(2)

Съюз

 

3 029

(1)

Норвегия

 

0

(3)(4)(5)

Обединено кралство

 

1 265

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

4 294

 

(1)

Специално условие: от които до 10% могат да се ловят във водите на Обединеното кралство и на Съюза от 4 (USK/*04-C.).

(2)

Изключително за прилов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (USK/567EI_AMS).

(3)

Специално условие: от които в 6 и 7 и във води на Обединеното кралство и международни води от 5 по всяко време е разрешен случаен улов на други видове в размер на 25% на кораб. Този процент обаче може да бъде превишен в първите 24 часа след началото на риболова на конкретно място. Общият случаен улов на други видове в 6 и 7 и във води на Обединеното кралство и международни води от 5 не трябва да надвишава следното количество в тонове (OTH/*5B67-): 0. Приловът на атлантическа треска в 6а съгласно тази разпоредба не може да надвишава 5 %.

 

 

 

(4)

Включително молва. Риболов по следните квоти на Норвегия се извършва само с парагади в 6 и 7 и във води на Обединеното кралство и международни води от 5:

Молва (LIN/*5B67-)

0

 

Менек (USK/*5B67-)

0

 

(5)

Квотите на Норвегия за менек и молва са взаимозаменяеми до следното количество в тонове:

 

0

 

 


Вид:

Капрови риби

Caproidae

Зона:

6, 7 и 8

(BOR/678-)

Дания

 

5 592

 

Предпазен ОДУ

Ирландия

 

15 749

 

Съюз

 

21 341

 

Обединено кралство

 

1 450

 

 

 

 

 

ОДУ

 

22 791

 


Вид:

Херинга(1)

Clupea harengus

Зона:

Води на Съюза, на Обединеното кралство и на Норвегия от 4, на север от 53°30' с.ш.

(HER/4AB.)

Дания

 

62 975

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

 

41 147

 

Франция

 

20 500

 

Нидерландия

 

51 946

 

Швеция

 

4 093

 

Съюз

 

180 661

 

Фарьорски острови

 

0

 

Норвегия

 

124 012

(2)

Обединено кралство

 

75 916

 

 

 

 

 

ОДУ

 

427 628

 

(1)

Улов на херинга при риболов с мрежи с размери на окото ≥ 32 mm.

(2)

Уловът в рамките на тази квота се приспада от дела на Норвегия в ОДУ. Уловът в рамките на тази квота във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4a и 4b (HER/*4AB-C) не може да надвишава следното количество: 2 700

 

 

 

 

Специално условие: уловът на Съюза в рамките на тези квоти не може да надвишава посоченото по-долу количество в норвежките води на юг от 62° с.ш.:

Норвежки води на юг от 62° с.ш. (HER/*4N-S62)

 

Съюз

 

2 700

 

 


Вид:

Херинга(1)

Clupea harengus

Зона:

4c и 7d(2)

(HER/4CXB7D)

Белгия

 

8 735

(3)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Дания

 

909

(3)

Германия

 

594

(3)

Франция

 

11 324

(3)

Нидерландия

 

20 058

(3)

Съюз

 

41 620

(3)

Обединено кралство

 

5 419

(3)

 

 

 

 

ОДУ

 

427 628

 

(1)

Изключително за улов на херинга, получен при риболов с мрежи с размери на окото ≥ 32 mm.

(2)

С изключение на запасите край Blackwater, т.е. запасите от херинга в морския район на устието на Темза в рамките на зона, ограничена от локсодромата, преминаваща на юг от Landguard Point (51° 56′ с.ш., 1° 19,1′ и.д.) до 51° 33′ с.ш. и оттам — на запад до точка от брега на Обединеното кралство.

(3)

Специално условие: до 50% от тази квота може да се ловят в 4b (HER/*04B.).


Вид:

Херинга

Clupea harengus

Зона:

6b и 6aN; води на Обединеното кралство и международни води от 5b(1)

(HER/5B6ANB)

Германия

 

347

(2)

Предпазен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

 

66

(2)

Ирландия

 

470

(2)

Нидерландия

 

347

(2)

Съюз

 

1 230

(2)

Обединено кралство

 

2 250

(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

3 480

 

(1)

Отнася се до запасите от херинга в частта от зона 6a на ICES, която се намира на изток от 7° з.д. и на север от 55° с.ш., или на запад от 7° з.д. и на север от 56° с.ш., с изключение на Clyde.

(2)

Забранява се целевият риболов на херинга в частта от зоните на ICES, за която се прилага определеният ОДУ и която се намира между 56° с. ш. и 57° 30' с. ш., с изключение на зоната от шест морски мили, измерена от изходната линия на териториалните води на Обединеното кралство.


Вид:

Херинга

Clupea harengus

Зона:

6aS(1), 7b, 7c

(HER/6AS7BC)

Ирландия

 

1 236

 

Предпазен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Нидерландия

 

124

 

Съюз

 

1 360

 

 

 

 

 

ОДУ

 

1 360

 

(1)

Отнася се до запаса от херинга в 6a на юг от 56o 00' с.ш. и на запад от 07° 00' з.д.


Вид:

Херинга

Clupea harengus

Зона:

7a(1)

(HER/07A/MM)

Ирландия

 

719

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Съюз

 

719

 

Обединено кралство

 

7 736

 

 

 

 

 

ОДУ

 

8 455

 

(1)

Тази зона се намалява с района, ограничен:

на север от 52° 30′ с.ш.,

на юг от 52° 00′ с.ш.,

на запад от бреговете на Ирландия,

на изток от бреговете на Обединеното кралство.


Вид:

Херинга

Clupea harengus

Зона:

7e и 7f

(HER/7EF.)

Франция

 

465

 

Предпазен ОДУ

Съюз

 

465

 

Обединено кралство

 

465

 

 

 

 

 

ОДУ

 

930

 


Вид:

Херинга

Clupea harengus

Зона:

7a на юг от 52° 30′ с.ш.; 7g(1), 7h(1), 7j(1) и 7k(1)

(HER/7G-K.)

Германия

 

10

(2)

Аналитичен ОДУ

Франция

 

54

(2)

Ирландия

 

750

(2)

Нидерландия

 

54

(2)

Съюз

 

868

(2)

Обединено кралство

 

1

(3)

 

 

 

 

ОДУ

 

869

(2)

(1)

Тази зона се увеличава с района, ограничен:

на север от 52° 30′ с.ш.,

на юг от 52° 00′ с.ш.,

на запад от бреговете на Ирландия,

на изток от бреговете на Обединеното кралство.

(2)

Квотата може да се разпределя само между кораби, участващи в контролния риболов за събиране на данни за този запас по преценка на ICES. Името (имената) на кораба (корабите) се съобщават на Комисията от съответните държави членки, преди те да разрешат извършването на улов.

(3)

Квотата може да се разпределя само между кораби, участващи в контролния риболов за събиране на данни за този запас по преценка на ICES. Името (имената) на кораба (корабите) се съобщават на Marine Management Organisation (Организацията за морско управление) от компетентните органи на Обединеното кралство в областта на рибарството, преди те да разрешат извършването на улов.


Вид:

Атлантическа треска

Gadus morhua

Зона:

6b; води на Обединеното кралство и международни води от 5b, на запад от 12°00′ з.д., и от 12 и 14

(COD/5W6-14)

Белгия

 

0

(1)

Предпазен ОДУ

Германия

 

1

(1)

Франция

 

8

(1)

Ирландия

 

14

(1)

Съюз

 

23

(1)

Обединено кралство

 

51

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

74

(1)

(1)

Изключително за прилов на атлантическа треска при риболов на други видове. В рамките на този ОДУ не се разрешава целеви риболов на атлантическа треска.


Вид:

Атлантическа треска

Gadus morhua

Зона:

6a; води на Обединеното кралство и международни води от 5b, на изток от 12° 00′ з.д.

(COD/5BE6A)

Белгия

 

2

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 9 от настоящия регламент.

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

 

11

(1)

Франция

 

117

(1)

Ирландия

 

219

(1)

Съюз

 

349

(1)

Обединено кралство

 

930

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

1 279

(1)

(1)

Изключително за прилов на атлантическа треска при риболов на други видове. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов на атлантическа треска.


Вид:

Атлантическа треска

Gadus morhua

Зона:

7a

(COD/07A.)

Белгия

 

3

(1)

Предпазен ОДУ

Франция

 

7

(1)

Ирландия

 

104

(1)

Нидерландия

 

1

(1)

Съюз

 

115

(1)

Обединено кралство

 

91

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

206

(1)

(1)

Изключително за прилов на атлантическа треска при риболов на други видове. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.


Вид:

Атлантическа треска

Gadus morhua

Зона:

7b, 7c, 7e—k, 8, 9 и 10; води на Съюза от CECAF 34.1.1

(COD/7XAD34)

Белгия

 

14

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 9 от настоящия регламент.

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

 

231

(1)

Ирландия

 

338

(1)

Нидерландия

 

0

(1)

Съюз

 

583

(1)

Обединено кралство

 

61

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

644

(1)

(1)

Изключително за прилов на атлантическа треска при риболов на други видове. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов на атлантическа треска.


Вид:

Мегрим

Lepidorhombus spp.

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(LEZ/2AC4-C)

Белгия

 

8

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Дания

 

7

(1)

Германия

 

7

(1)

Франция

 

45

(1)

Нидерландия

 

36

(1)

Съюз

 

103

(1)

Обединено кралство

 

2 660

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

2 763

 

(1)

Специално условие: от които до 20% могат да се ловят във води на Обединеното кралство, на Съюза и в международни води от 6а на север от 58°30′ с.ш. (LEZ/*6AN58).


Вид:

Мегрим

Lepidorhombus spp.

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

(LEZ/56-14)

Испания

 

550

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

2 146

(1)

Ирландия

 

627

(1)

Съюз

 

3 323

(1)

Обединено кралство

 

2 258

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

5 581

 

(1)

Специално условие: от които до 25 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 2a и 4 (LEZ/*2AC4C).


Вид:

Мегрим

Lepidorhombus spp.

Зона:

7

(LEZ/07.)

Белгия

 

461

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Испания

 

5 124

(2)

Франция

 

6 219

(2)

Ирландия

 

2 827

(2)

Съюз

 

14 631

 

Обединено кралство

 

3 660

(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

18 916

 

(1)

10 % от тази квота могат да бъдат използвани във води на Обединеното кралство, на Съюза и в международни води от 8a, 8b, 8d и 8e (LEZ/*8ABDE) за прилов при целеви риболов на морски език.

(2)

35 % от тази квота могат да се ловят във води на Обединеното кралство, на Съюза и в международни води от 8a, 8b, 8d и 8e (LEZ/*8ABDE).


Вид:

Мегрим

Lepidorhombus spp.

Зона:

8a, 8b, 8d и 8e

(LEZ/8ABDE.)

Испания

 

1 035

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

835

 

Съюз

 

1 870

 

 

 

 

 

ОДУ

 

1 870

 


Вид:

Морски дявол

Lophiidae

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(ANF/2AC4-C)

Белгия

 

221

(1)(2)

Предпазен ОДУ

Дания

 

488

(1)(2)

Германия

 

238

(1)(2)

Франция

 

45

(1)(2)

Нидерландия

 

167

(1)(2)

Швеция

 

6

(1)(2)

Съюз

 

1 165

(1)(2)

Обединено кралство

 

7 849

(1)(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

9 014

 

(1)

Специално условие: от които до 30% могат да се ловят във води на Обединеното кралство, на Съюза и в международни води от 6а на север от 58°30′ с.ш. (ANF/*6AN58).

(2)

Специално условие: от които до 10% могат да се ловят във води на Обединеното кралство от 6a на юг от 58° 30' с.ш.; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14 (ANF/*56-14).


Вид:

Морски дявол

Lophiidae

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

(ANF/56-14)

Белгия

 

158

(1)

Предпазен ОДУ

Германия

 

180

(1)

Испания

 

169

(1)

Франция

 

1 944

(1)

Ирландия

 

439

(1)

Нидерландия

 

152

(1)

Съюз

 

3 042

(1)

Обединено кралство

 

2 060

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

5 102

 

(1)

Специално условие: от които до 20 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 2a и 4 (ANF/*2AC4C).


Вид:

Морски дявол

Lophiidae

Зона:

7

(ANF/07.)

Белгия

 

3 629

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

 

405

(1)

Испания

 

1 442

(1)

Франция

 

23 291

(1)

Ирландия

 

2 977

(1)

Нидерландия

 

470

(1)

Съюз

 

32 214

(1)

Обединено кралство

 

8 959

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

41 173

 

(1)

Специално условие: от които до 10 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство, на Съюза и в международни води от 8a, 8b, 8d и 8e (ANF/*8ABDE).


Вид:

Морски дявол

Lophiidae

Зона:

8a, 8b, 8d и 8e

(ANF/8ABDE.)

Испания

 

1 681

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

9 351

 

Съюз

 

11 032

 

 

 

 

 

ОДУ

 

11 032

 


Вид:

Пикша

Melanogrammus aeglefinus

Зона:

Води на Обединеното кралство, на Съюза и в международни води от 6b; международни води от 12 и 14

(HAD/6B1214)

Белгия

 

12

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

 

12

 

Франция

 

542

 

Ирландия

 

385

 

Съюз

 

951

 

Обединено кралство

 

4 874

 

 

 

 

 

ОДУ

 

5 825

 


Вид:

Пикша

Melanogrammus aeglefinus

Зона:

7b—k, 8, 9 и 10; води на Съюза от CECAF 34.1.1

(HAD/7X7A34)

Белгия

 

146

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

8 762

 

Ирландия

 

2 920

 

Съюз

 

11 828

 

Обединено кралство

 

2 550

 

 

 

 

 

ОДУ

 

15 000

 


Вид:

Пикша

Melanogrammus aeglefinus

Зона:

7a

(HAD/07A.)

Белгия

 

43

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

196

 

Ирландия

 

1 171

 

Съюз

 

1 410

 

Обединено кралство

 

1 628

 

 

 

 

 

ОДУ

 

3 038

 


Вид:

Меджид

Merlangius merlangus

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

(WHG/56-14)

Германия

 

5

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 9 от настоящия регламент.

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

 

94

(1)

Ирландия

 

561

(1)

Съюз

 

660

(1)

Обединено кралство

 

1 140

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

1 800

(1)

(1)

Изключително за прилов на меджид при риболов на други видове. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов на меджид.


Вид:

Меджид

Merlangius merlangus

Зона:

7a

(WHG/07A.)

Белгия

 

2

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 9 от настоящия регламент.

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

 

22

(1)

Ирландия

 

274

(1)

Нидерландия

 

1

(1)

Съюз

 

299

(1)

Обединено кралство

 

422

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

721

(1)

(1)

Изключително за прилов на меджид при риболов на други видове. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов на меджид.


Вид:

Меджид

Merlangius merlangus

Зона:

7b, 7c, 7d, 7e, 7f, 7g, 7h, 7j и 7k

(WHG/7X7A-C)

Белгия

 

79

 

Аналитичен ОДУ

Франция

 

4 960

 

Ирландия

 

3 972

 

Нидерландия

 

41

 

Съюз

 

9 052

 

Обединено кралство

 

1 188

 

 

 

 

 

ОДУ

 

10 696

 


Вид:

Мерлуза

Merluccius merluccius

Зона:

3a

(HKE/03A.)

Дания

 

2 192

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Швеция

 

187

(1)

Съюз

 

2 379

 

 

 

 

 

ОДУ

 

2 379

 

(1)

От тази квота могат да се правят прехвърляния към води на Обединеното кралство и на Съюза от 2a и 4. За тези прехвърляния обаче се изпраща предварително уведомление до Комисията и Обединеното кралство.


Вид:

Мерлуза

Merluccius merluccius

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(HKE/2AC4-C)

Белгия

 

27

(1)(2)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Дания

 

1 110

(1)(2)

Германия

 

127

(1)(2)

Франция

 

245

(1)(2)

Нидерландия

 

64

(1)(2)

Съюз

 

1 573

(1)(2)

Обединено кралство

 

1 181

(1)(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

2 754

 

(1)

Не повече от 10 % от тази квота могат да се използват за прилов в 3a (HKE/*03A.).

(2)

Специално условие: от които до 6% могат да се ловят във води на Обединеното кралство, на Съюза и в международни води от 6а на север от 58°30′ с.ш. (HKE/*6AN58).


Вид:

Мерлуза

Merluccius merluccius

Зона:

6 и 7; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

(HKE/571214)

Белгия

 

397

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Испания

 

12 735

(1)

Франция

 

19 666

(1)

Ирландия

 

2 383

(1)

Нидерландия

 

256

(1)

Съюз

 

35 437

(1)

Обединено кралство

 

8 831

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

44 268

 

(1)

От тази квота могат да се правят прехвърляния към води на Обединеното кралство, на Съюза и към международни води от 2a и 4. За тези прехвърляния обаче ежегодно се изпраща ретроспективно уведомление до Съюза или съответно до Обединеното кралство. Държавите членки уведомяват предварително Комисията относно такива прехвърляния.

Специално условие: в рамките на посочените квоти не могат да се ловят повече от указаните по-долу количества в следните зони:

8a, 8b, 8d и 8e (HKE/*8ABDE)

 

 

Белгия

 

53

 

 

Испания

 

2 105

 

 

Франция

 

2 105

 

 

Ирландия

 

263

 

 

Нидерландия

 

26

 

 

Съюз

 

4 552

 

 

Обединено кралство

 

1 184

 

 


Вид:

Мерлуза

Merluccius merluccius

Зона:

8a, 8b, 8d и 8e

(HKE/8ABDE.)

Белгия

 

13

(1)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Испания

 

9 085

 

Франция

 

20 401

 

Нидерландия

 

26

(1)

Съюз

 

29 525

 

 

 

 

 

ОДУ

 

29 525

 

(1)

От тази квота могат да се правят прехвърляния към води на Обединеното кралство и на Съюза от 2a и 4. За тези прехвърляния обаче се изпраща предварително уведомление до Комисията и до Обединеното кралство.

Специално условие: в рамките на посочените квоти не могат да се ловят повече от указаните по-долу количества в следните зони:

6 и 7; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14 (HKE/*57-14)

 

Белгия

 

3

 

 

Испания

 

2 631

 

 

Франция

 

4 737

 

 

Нидерландия

 

8

 

 

Съюз

 

7 379

 

 


Вид:

Малоуста писия и червена писия

Microstomus kitt и

Glyptocephalus cynoglossus

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(L/W/2AC4-C)

Белгия

 

212

 

Предпазен ОДУ

Дания

 

582

 

Германия

 

75

 

Франция

 

160

 

Нидерландия

 

485

 

Швеция

 

7

 

Съюз

 

1 521

 

Обединено кралство

 

2 766

 

 

 

 

 

ОДУ

 

4 287

 


Вид:

Синя молва

Molva dypterygia

Зона:

6 и 7; Води на Обединеното кралство и международни води от 5

(BLI/5B67-)

Германия

 

109

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Естония

 

16

 

Испания

 

342

 

Франция

 

7 795

 

Ирландия

 

30

 

Литва

 

7

 

Полша

 

3

 

Други

 

30

(1)

Съюз

 

8 332

 

Норвегия

 

0

(2)

Фарьорски острови

 

0

(3)

Обединено кралство

 

2 527

 

 

 

 

 

ОДУ

 

10 859

 

(1)

Изключително за прилов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (BLI/5B67_AMS).

(2)

Риболовът се извършва във водите на Съюза от 4, 6 и 7 (BLI/*24X7C).

(3)

Приловът на скален гренадир и афанопус се приспада от тази квота. Риболовът се извършва във водите на Съюза от 6a на север от 56° 30' с.ш. и 6b. Настоящата разпоредба не се прилага за улова, по отношение на който се прилага задължението за разтоварване.


Вид:

Синя молва

Molva dypterygia

Зона:

Международни води от 12

(BLI/12INT-)

Естония

 

0

(1)

Предпазен ОДУ

Испания

 

73

(1)

Франция

 

2

(1)

Литва

 

1

(1)

Други

 

0

(1)(2)

Съюз

 

76

(1)

Обединено кралство

 

1

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

77

(1)

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

(2)

Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (BLI/12INT_AMS).


Вид:

Синя молва

Molva dypterygia

Зона:

Води на Обединеното кралство и международни води от 2; Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4;

(BLI/24-)

Дания

 

2

 

Предпазен ОДУ

Германия

 

2

 

Ирландия

 

2

 

Франция

 

12

 

Други

 

2

(1)

Съюз

 

20

 

Обединено кралство

 

7

 

 

 

 

 

ОДУ

 

27

 

(1)

Изключително за прилов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (BLI/24_AMS).


Вид:

Синя молва

Molva dypterygia

Зона:

Води на Съюза от 3a

(BLI/03A-)

Дания

 

1,5

 

Предпазен ОДУ

Германия

 

1

 

Швеция

 

1,5

 

Съюз

 

4

 

 

 

 

 

ОДУ

 

4

 


Вид:

Молва

Molva molva

Зона:

Води на Обединеното кралство и международни води от 1 и 2

(LIN/1/2.)

Дания

 

9

 

Предпазен ОДУ

Германия

 

9

 

Франция

 

9

 

Други

 

3

(1)

Съюз

 

30

 

Обединено кралство

 

8

 

 

 

 

 

ОДУ

 

38

 

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (LIN/1/2_AMS).


Вид:

Молва

Molva molva

Зона:

Води на Съюза от 3a

(LIN/03A-C.)

Белгия

 

11

 

Предпазен ОДУ

Дания

 

79

 

Германия

 

11

 

Швеция

 

32

 

Съюз

 

133

 

Обединено кралство

 

11

 

 

 

 

 

ОДУ

 

144

 


Вид:

Молва

Molva molva

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4;

(LIN/04-C.)

Белгия

 

18

(1)(2)

Предпазен ОДУ

Дания

 

277

(1)(2)

Германия

 

171

(1)(2)

Франция

 

154

(1)

Нидерландия

 

6

(1)

Швеция

 

12

(1)(2)

Съюз

 

638

(1)

Обединено кралство

 

2 473

(1)(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

3 127

 

(1)

Специално условие: от които до 20% могат да се ловят във води на Обединеното кралство, на Съюза и в международни води от 6а на север от 58°30′ с.ш. (LIN/*6AN58).

(2)

Специално условие: от които до 25 %, но не повече от 75 тона, могат да се ловят във води на Съюза от 3a (LIN/*03A-C).


Вид:

Молва

Molva molva

Зона:

Води на Обединеното кралство и международни води от 5

(LIN/05EI.)

Белгия

 

8

 

Предпазен ОДУ

Дания

 

6

 

Германия

 

6

 

Франция

 

6

 

Съюз

 

26

 

Обединено кралство

 

6

 

 

 

 

 

ОДУ

 

32

 


Вид:

Молва

Molva molva

Зона:

6, 7, 8, 9 и 10; международни води от 12 и 14

(LIN/6X14.)

Белгия

 

54

(1)

Предпазен ОДУ

Дания

 

10

(1)

Германия

 

196

(1)

Ирландия

 

1 059

(1)

Испания

 

3 965

(1)

Франция

 

4 226

(1)

Португалия

 

10

(1)

Съюз

 

9 520

(1)

Норвегия

 

0

(2)(3)(4)

Фарьорски острови

 

0

(5)(6)

Обединено кралство

 

5 532

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

15 052

 

(1)

Специално условие: от които до 40% могат да се ловят във водите на Обединеното кралство и на Съюза от 4 (LIN/*04-C.).

(2)

Специално условие: от които в 5b, 6 и 7 по всяко време е разрешен случаен улов на други видове в размер на 25 % на кораб. Този процент обаче може да бъде превишен в първите 24 часа след началото на риболова на конкретно място. Общият случаен улов на други видове в 5b, 6 и 7 не трябва да надвишава следното количество в тонове (OTH/*6X14.): 0. Приловът на атлантическа треска в 6а съгласно тази разпоредба не може да надвишава 5 %.

(3)

Включително менек. Риболов по квотите за Норвегия се извършва само с парагади в 5b, 6 и 7, като тези квоти са в размер на:

 

Молва (LIN/*5B67-)

0

 

 

Менек (USK/*5B67-)

0

 

(4)

Квотите на Норвегия за молва и менек са взаимозаменяеми до следното количество в тонове: 0:

(5)

Включително менек. Риболовът се извършва в 6а на север от 56° 30′ с.ш. и в 6b (LIN/*6BAN.).

(6)

Специално условие: от които по всяко време в 6а и 6b е разрешен случаен улов на други видове в размер на 20% на кораб. Този процент обаче може да бъде превишен в първите 24 часа след началото на риболова на конкретно място. Общият случаен улов на други видове в 6a и 6b не може да надвишава следното количество в тонове (OTH/*6AB.): 0


Вид:

Норвежки омар

Nephrops norvegicus

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(NEP/2AC4-C)

Белгия

 

1 269

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Дания

 

1 269

 

Германия

 

19

 

Франция

 

37

 

Нидерландия

 

653

 

Съюз

 

3 247

 

Обединено кралство

 

21 021

 

 

 

 

 

ОДУ

 

24 268

 


Вид:

Норвежки омар

Nephrops norvegicus

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b

(NEP/5BC6.)

Испания

 

24

 

Аналитичен ОДУ

Франция

 

96

 

Ирландия

 

160

 

Съюз

 

280

 

Обединено кралство

 

11 582

 

 

 

 

 

ОДУ

 

11 862

 


Вид:

Норвежки омар

Nephrops norvegicus

Зона:

7

(NEP/07.)

Испания

 

924

(1)

Аналитичен ОДУ

Франция

 

3 746

(1)

Ирландия

 

5 682

(1)

Съюз

 

10 352

(1)

Обединено кралство

 

6 686

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

17 038

(1)

(1)

Специално условие: в рамките на посочените квоти не могат да се ловят повече от указаните по-долу количества в следната зона:

Функционална единица 16 от подзона 7 на ICES (NEP/*07U16)

 

Испания

846

 

Франция

530

 

Ирландия

1 016

 

Съюз

2 392

 

Обединено кралство

412

 


Вид:

Северна скарида

Pandalus borealis

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(PRA/2AC4-C)

Дания

 

735

(1)

Предпазен ОДУ

Нидерландия

 

7

(1)

Швеция

 

30

(1)

Съюз

 

772

(1)

Обединено кралство

 

218

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

990

(1)

(1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов на северна скарида.


Вид:

Морска писия

Pleuronectes platessa

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

(PLE/56-14)

Франция

 

10

 

Предпазен ОДУ

Ирландия

 

248

 

Съюз

 

258

 

Обединено кралство

 

400

 

 

 

 

 

ОДУ

 

658

 


Вид:

Морска писия

Pleuronectes platessa

Зона:

7a

(PLE/07A.)

Белгия

 

60

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

26

 

Ирландия

 

1 031

 

Нидерландия

 

19

 

Съюз

 

1 136

 

Обединено кралство

 

1 404

 

 

 

 

 

ОДУ

 

2 747

 


Вид:

Морска писия

Pleuronectes platessa

Зона:

7d и 7e

(PLE/7DE.)

Белгия

 

1 310

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

4 366

 

Съюз

 

5 676

 

Обединено кралство

 

2 717

 

 

 

 

 

ОДУ

 

9 138

 


Вид:

Морска писия

Pleuronectes platessa

Зона:

7f и 7g

(PLE/7FG.)

Белгия

 

333

 

Предпазен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

600

 

Ирландия

 

237

 

Съюз

 

1 170

 

Обединено кралство

 

441

 

 

 

 

 

ОДУ

 

1 735

 


Вид:

Морска писия

Pleuronectes platessa

Зона:

7h, 7j и 7k

(PLE/7HJK.)

Белгия

 

7

(1)

Предпазен ОДУ

Прилага се член 9 от настоящия регламент.

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

 

14

(1)

Ирландия

 

47

(1)

Нидерландия

 

27

(1)

Съюз

 

95

(1)

Обединено кралство

 

19

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

114

(1)

(1)

Изключително за прилов. В рамките на този ОДУ не се разрешава целеви риболов на морска писия.


Вид:

Сребриста сайда

Pollachius pollachius

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

(POL/56-14)

Испания

 

2

 

Предпазен ОДУ

Франция

 

75

 

Ирландия

 

22

 

Съюз

 

99

 

Обединено кралство

 

57

 

 

 

 

 

ОДУ

 

156

 


Вид:

Сребриста сайда

Pollachius pollachius

Зона:

7

(POL/07.)

Белгия

 

233

(1)

Предпазен ОДУ

Испания

 

14

(1)

Франция

 

5 372

(1)

Ирландия

 

572

(1)

Съюз

 

6 191

(1)

Обединено кралство

 

1 821

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

8 012

 

(1)

Специално условие: от които до 2 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство, на Съюза и в международни води от 8a, 8b, 8d и 8e (POL/*8ABDE).


Вид:

Сайда

Pollachius virens

Зона:

7, 8, 9 и 10; води на Съюза от CECAF 34.1.1

(POK/7/3411)

Белгия

 

3

 

Предпазен ОДУ

Франция

 

750

 

Ирландия

 

1 404

 

Съюз

 

2 157

 

Обединено кралство

 

384

 

 

 

 

 

ОДУ

 

2 541

 


Вид:

Калкан и средиземноморски калкан

Scophthalmus maximus и

Scophthalmus rhombus

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(T/B/2AC4-C)

Белгия

 

375

 

Предпазен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Дания

 

802

 

Германия

 

205

 

Франция

 

97

 

Нидерландия

 

2 842

 

Швеция

 

6

 

Съюз

 

4 327

 

Обединено кралство

 

1 022

 

 

 

 

 

ОДУ

 

5 487

 


Вид:

Скатоподобни

Rajiformes

Зона:

Води на Съюза и на Обединеното кралство от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(SRX/2AC4-C)

Белгия

 

271

(1)(2)(3)(4)

Предпазен ОДУ

Дания

 

11

(1)(2)(3)

Германия

 

13

(1)(2)(3)

Франция

 

43

(1)(2)(3)(4)

Нидерландия

 

232

(1)(2)(3)(4)

Съюз

 

570

(1)(3)

Обединено кралство

 

1 194

(1)(2)(3)(4)

 

 

 

 

ОДУ

 

1 764

(3)

(1)

Уловът на късоопашат скат (Raja brachyura) във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4 (RJH/04-C.), кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/2AC4-C), морска лисица (Raja clavata) (RJC/2AC4-C) и петнист скат (Raja montagui) (RJM/2AC4-C) се докладва отделно.

(2)

Квота за прилов. Тези видове не могат да съставляват повече от 25 % от живото тегло на улова, задържан на борда при един риболовен рейс. Това условие се прилага само за кораби с обща дължина над 15 m. Настоящата разпоредба не обхваща улова, по отношение на който се прилага задължението за разтоварване, установено в член 15, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, който остава в сила за Обединеното кралство.

(3)

Не се прилага за късоопашат скат (Raja brachyura) във води на Обединеното кралство от 2a и за дребноок скат (Raja microocellata) във води на Обединеното кралство и на Съюза от 2a и 4. Когато бъдат уловени случайно, екземплярите от тези видове не се нараняват. Те незабавно се пускат обратно в морето. Рибарите се насърчават да разработват и използват техники и съоръжения, които способстват за бързото и безопасно освобождаване на екземплярите от тези видове.

(4)

Специално условие: от които до 10 % могат да се ловят в 7d (SRX/*07D2.), без да се засягат забраните, предвидени в членове 18 и 56 от настоящия регламент и в приложимите разпоредби от правото на Обединеното кралство за посочените в тях зони. Уловът на късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/*07D2.), кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/*07D2.), морска лисица (Raja clavata) (RJC/*07D2.) и петнист скат (Raja montagui) (RJM/*07D2.) се докладва отделно. Това специално условие не се прилага за дребноок скат (Raja microocellata) и вълнист скат (Raja undulata).


Вид:

Скатоподобни

Rajiformes

Зона:

Води на Съюза от 3a

(SRX/03A-C.)

Дания

 

37

(1)

Предпазен ОДУ

Швеция

 

11

(1)

Съюз

 

48

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

48

 

(1)

Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/03A-C.), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/03A-C.) и петнист скат (Raja montagui) (RJM/03A-C.) се докладва отделно.


Вид:

Скатоподобни

Rajiformes

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 6a, 6b, 7a—c и 7e—k

(SRX/67AKXD)

Белгия

 

814

(1)(2)(3)(4)

Предпазен ОДУ

Естония

 

5

(1)(2)(3)(4)

Франция

 

3 656

(1)(2)(3)(4)

Германия

 

11

(1)(2)(3)(4)

Ирландия

 

1 177

(1)(2)(3)(4)

Литва

 

19

(1)(2)(3)(4)

Нидерландия

 

3

(1)(2)(3)(4)

Португалия

 

20

(1)(2)(3)(4)

Испания

 

984

(1)(2)(3)(4)

Съюз

 

6 689

(1)(2)(3)(4)

Обединено кралство

 

2 793

(1)(2)(3)(4)

 

 

 

 

ОДУ

 

9 482

(3)(4)

(1)

Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/67AKXD), морска лисица (Raja clavata) (RJC/67AKXD), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/67AKXD), петнист скат (Raja montagui) (RJM/67AKXD), пясъчен скат ((Leucoraja circularis) (RJI/67AKXD) и скат от вида Leucoraja fullonica (RJF/67AKXD) се докладва отделно.

(2)

Специално условие: от които до 5 % могат да се ловят в 7d (SRX/*07D.), без да се засягат забраните, предвидени в членове 18 и 56 от настоящия регламент за посочените в тях зони. Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/*07D.), морска лисица (Raja clavata) (RJC/*07D.), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/*07D.), петнист скат (Raja montagui) (RJM/*07D.), пясъчен скат (Leucoraja circularis) (RJI/*07D.) и скат от вида Leucoraja fullonica (RJF/*07D.) се докладва отделно. Това специално условие не се прилага за дребноок скат (Raja microocellata) и вълнист скат (Raja undulata).

(3)

Не се прилага за дребноок скат (Raja microocellata), освен в 7f и 7g. Когато бъдат уловени случайно, екземплярите от този вид не се нараняват. Те незабавно се пускат обратно в морето. Рибарите се насърчават да разработват и използват техники и съоръжения, които способстват за бързото и безопасно освобождаване на екземплярите от тези видове. Уловът в рамките на посочените квоти не може да надвишава посочените по-долу количества дребноок скат в зони 7f и 7g (RJE/7FG.):

Вид:

Дребноок скат

Raja microocellata

Зона:

7f и 7g

(RJE/7FG.)

Белгия

8

 

Предпазен ОДУ

Естония

0

 

Франция

36

 

Германия

0

 

Ирландия

12

 

Литва

0

 

Нидерландия

0

 

Португалия

0

 

Испания

10

 

Съюз

66

 

Обединено кралство

57

 

 

 

 

ОДУ

123

 

Специално условие: от които до 5% може да се ловят в 7d, като се докладват със следния код: (RJE/*07D.). Това специално условие не засяга забраните, предвидени в членове 18 и 56 от настоящия регламент и в приложимите разпоредби от правото на Обединеното кралство за посочените в тях зони.

(4)

Не се прилага за вълнист скат (Raja undulata).


Вид:

Скатоподобни

Rajiformes

Зона:

7d

(SRX/07D.)

Белгия

 

134

(1)(2)(3)(4)

Предпазен ОДУ

Франция

 

1 123

(1)(2)(3)(4)

Нидерландия

 

7

(1)(2)(3)(4)

Съюз

 

1 264

(1)(2)(3)(4)

Обединено кралство

 

233

(1)(2)(3)(4)

 

 

 

 

ОДУ

 

1 497

(4)

(1)

Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/07D.), морска лисица (Raja clavata) (RJC/07D.), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/07D.), петнист скат (Raja montagui) (RJM/07D.) и дребноок скат (Raja microocellata) (RJE/07D.) се докладва отделно.

(2)

Специално условие: от които до 5 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 6a, 6b, 7a—c и 7e—k (SRX/*67AKD). Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/*67AKD), морска лисица (Raja clavata) (RJC/*67AKD), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/*67AKD) и петнист скат (Raja montagui) (RJM/*67AKD) се докладва отделно. Това специално условие не се прилага за дребноок скат (Raja microocellata) и вълнист скат (Raja undulata).

(3)

Специално условие: от които до 10 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 2a и 4 (SRX/*2AC4C). Уловът на късоопашат скат (Raja brachyura) във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4 (RJH/*04-C.), кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/*2AC4C), морска лисица (Raja clavata) (RJC/*2AC4C) и петнист скат (Raja montagui) (RJM/*2AC4C) се докладва отделно. Това специално условие не се прилага за дребноок скат (Raja microocellata).

(4)

Не се прилага за вълнист скат (Raja undulata).


Вид:

Вълнист скат

Raja undulata

Зона:

7d и 7e

(RJU/7DE.)

Белгия

 

19

(1)

Предпазен ОДУ

Естония

 

0

(1)

Франция

 

94

(1)

Германия

 

0

(1)

Ирландия

 

25

(1)

Литва

 

0

(1)

Нидерландия

 

0

(1)

Португалия

 

0

(1)

Испания

 

21

(1)

Съюз

 

159

(1)

Обединено кралство

 

75

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

234

(1)

(1)

Не се извършва целеви риболов на този вид в зоните, в които се прилага посоченият ОДУ. Уловените екземпляри могат да се разтоварват на сушата само цели или изчистени. За кораби на Съюза това не засяга забраните, предвидени в членове 18 и 56 от настоящия регламент за посочените в тях зони. За кораби на Обединеното кралство това не засяга забраните, предвидени в приложимите разпоредби от правото на Обединеното кралство за посочените в тях зони.


Вид:

Скатоподобни

Rajiformes

Зона:

Води на Съюза от 8 и 9

(SRX/89-C.)

Белгия

 

10

(1)(2)

Предпазен ОДУ

Франция

 

1 949

(1)(2)

Португалия

 

1 580

(1)(2)

Испания

 

1 590

(1)(2)

Съюз

 

5 129

(1)(2)

Обединено кралство

 

11

(1)(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

5 140

(2)

(1)

Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/89-C.), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/89-C.) и морска лисица (Raja clavata) (RJC/89-C.) се докладва отделно.

(2)

Не се прилага за вълнист скат (Raja undulata). Не се извършва целеви риболов на този вид в зоните, в които се прилага посоченият ОДУ. В случаите, в които задължението за разтоварване не се прилага, екземплярите от прилова на вълнист скат в подзони 8 и 9 могат да се разтоварват на сушата само цели или изчистени. Уловът остава в рамките на квотите, посочени в таблицата по-долу. Посочените разпоредби не засягат забраните, предвидени в членове 18 и 56 от настоящия регламент за посочените в тях зони. Приловът на вълнист скат се докладва отделно с кодовете, посочени в таблиците по-долу. Уловът в рамките на горните квоти не може да надвишава посочените по-долу количества вълнист скат:

Вид:

Вълнист скат

Raja undulata

Зона:

Води на Съюза от 8

(RJU/8-C.)

Белгия

0

Предпазен ОДУ

Франция

13

Португалия

10

Испания

10

Съюз

33

Обединено кралство

0

 

 

ОДУ

66

Вид:

Вълнист скат

Raja undulata

Зона:

Води на Съюза от 9

(RJU/9-C.)

Белгия

0

Предпазен ОДУ

Франция

20

Португалия

15

Испания

15

Съюз

50

Обединено кралство

0

 

 

ОДУ

100


Вид:

Черна писия

Reinhardtius hippoglossoides

Зона:

6; Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a; води на Обединеното кралство и международни води от 5b

(GHL/2A-C46)

Дания

 

29

 

Аналитичен ОДУ

Германия

 

51

 

Естония

 

29

 

Испания

 

29

 

Франция

 

478

 

Ирландия

 

29

 

Литва

 

29

 

Полша

 

29

 

Съюз

 

703

 

Норвегия

 

0

 

Обединено кралство

 

1 868

 

 

 

 

 

ОДУ

 

2 571

 


Вид:

Скумрия

Scomber scombrus

Зона:

3a; Води на Обединеното кралство и на Съюза от 2a, 3b, 3c, 3d и 4;

(MAC/2A34.)

Белгия

 

510

(1)(2)

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Дания

 

17 468

(1)(2)

Германия

 

531

(1)(2)

Франция

 

1 605

(1)(2)

Нидерландия

 

1 615

(1)(2)

Швеция

 

4 833

(1)(2)(3)

Съюз

 

26 562

(1)(2)

Норвегия

 

Не се прилага

(4)

Обединено кралство

 

Не се прилага

(1)(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 

(1)

Специално условие: до 60 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и в международни води от 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 и 14 (MAC/*2AX14).

(2)

Уловът в рамките на тези квоти не може да надвишава посочените по-долу количества и в следните две зони:

 

Норвежки води от 2a (MAC/*02AN-)

Фарьорски води (MAC/*FRO1)

Белгия

0

0

Дания

0

0

Германия

0

0

Франция

0

0

Нидерландия

0

0

Швеция

0

0

Съюз

0

0

(3)

Специално условие: в това число следното количество в тонове, което може да се лови в норвежки води от 2a и 4a (MAC/*2A4AN):

 

283

 

 

Когато се извършва риболов при това специално условие, приловът на атлантическа треска, пикша, сребриста сайда, меджид и сайда се приспада от квотите за тези видове.

(4)

Да се приспадне от дела на Норвегия в ОДУ (квота за достъп). Това количество включва следния норвежки дял от ОДУ за Северно море:

 

0

 

 

Риболов по тази квота може да се извършва само в 4a (MAC/*04A.), освен за следното количество (в тонове), което може да се лови в 3a (MAC/*03A.):

 

0

 

 

Специално условие: в рамките на тези квоти не могат да се ловят повече от указаните по-долу количества в следните зони:

 

3a

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 3a, 4b и 4c

4b

4c

Води на Обединеното кралство и международни води от 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 и 14

 

(MAC/*03A.)

(MAC/*3A4BC)

(MAC/*04B.)

(MAC/*04C.)

(MAC/*2AX14)

Белгия

0

0

0

0

306

Дания

0

4 130

0

0

10 480

Германия

0

0

0

0

319

Франция

0

490

0

0

963

Нидерландия

0

490

0

0

969

Швеция

0

0

390

10

2 900

Съюз

0

5 110

390

10

15 937

Обединено кралство

0

Не се прилага

0

0

Не се прилага

Норвегия

0

0

0

0

0


Вид:

Обикновен морски език

Solea solea

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(SOL/24-C.)

Белгия

 

1 120

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Дания

 

512

 

Германия

 

896

 

Франция

 

224

 

Нидерландия

 

10 107

 

Съюз

 

12 859

 

Норвегия

 

10

(1)

Обединено кралство

 

2 022

 

 

 

 

 

ОДУ

 

15 330

 

(1)

Може да се лови само във води на Съюза от 4 (SOL/*04-C.).


Вид:

Обикновен морски език

Solea solea

Зона:

6; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

(SOL/56-14)

Ирландия

 

46

 

Предпазен ОДУ

Съюз

 

46

 

Обединено кралство

 

11

 

 

 

 

 

ОДУ

 

57

 


Вид:

Обикновен морски език

Solea solea

Зона:

7a

(SOL/07A.)

Белгия

 

364

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

 

5

 

Ирландия

 

105

 

Нидерландия

 

116

 

Съюз

 

590

 

Обединено кралство

 

181

 

 

 

 

 

ОДУ

 

787

 


Вид:

Обикновен морски език

Solea solea

Зона:

7d

(SOL/07D.)

Белгия

 

624

 

Предпазен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

1 249

 

Съюз

 

1 873

 

Обединено кралство

 

471

 

 

 

 

 

ОДУ

 

2 380

 


Вид:

Обикновен морски език

Solea solea

Зона:

7e

(SOL/07E.)

Белгия

 

59

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

631

 

Съюз

 

690

 

Обединено кралство

 

1 111

 

 

 

 

 

ОДУ

 

1 810

 


Вид:

Обикновен морски език

Solea solea

Зона:

7f и 7g

(SOL/7FG.)

Белгия

 

781

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

78

 

Ирландия

 

39

 

Съюз

 

898

 

Обединено кралство

 

415

 

 

 

 

 

ОДУ

 

1 337

 


Вид:

Обикновен морски език

Solea solea

Зона:

7h, 7j и 7k

(SOL/7HJK.)

Белгия

 

18

 

Предпазен ОДУ

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Франция

 

36

 

Ирландия

 

95

 

Нидерландия

 

28

 

Съюз

 

177

 

Обединено кралство

 

36

 

 

 

 

 

ОДУ

 

213

 


Вид:

Цаца и съответен прилов

Sprattus sprattus

Зона:

3a

(SPR/03A.)

Дания

 

0

(1)(2)

Аналитичен ОДУ

Германия

 

0

(1)(2)

Швеция

 

0

(1)(2)

Съюз

 

0

(1)(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

0

(2)

(1)

Приловът на меджид и пикша може да бъде до 5 % от квотата (OTH/*03A.). Сборът от прилова на меджид и пикша, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не трябва да надхвърля 9 % от квотата.

(2)

Риболов по тази квота може да се извършва само от 1 юли 2022 г. до 30 юни 2023 г. От тази квота могат да се правят прехвърляния към води на Обединеното кралство и на Съюза от 2a и 4. За тези прехвърляния обаче се изпраща предварително уведомление до Комисията и Обединеното кралство.


Вид:

Цаца и съответен прилов

Sprattus sprattus

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(SPR/2AC4-C)

Белгия

 

0

(1)(2)

Аналитичен ОДУ

Дания

 

0

(1)(2)

Германия

 

0

(1)(2)

Франция

 

0

(1)(2)

Нидерландия

 

0

(1)(2)

Швеция

 

0

(1)(2)(3)

Съюз

 

0

(1)(2)

Норвегия

 

0

(1)

Фарьорски острови

 

0

(1)(4)

Обединено кралство

 

0

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

0

(1)

(1)

Риболов по тази квота може да се извършва само от 1 юли 2022 г. до 30 юни 2023 г.

(2)

Приловът на меджид може да бъде до 2 % от квотата (OTH/*2AC4C). Сборът от прилова на меджид, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не трябва да надхвърля 9 % от квотата.

(3)

Включително пясъчници.

(4)

Може да съдържа до 4 % прилов на херинга.


Вид:

Цаца

Sprattus sprattus

Зона:

7d и 7e

(SPR/7DE.)

Белгия

 

1

(1)

Предпазен ОДУ

Дания

 

96

(1)

Германия

 

1

(1)

Франция

 

21

(1)

Нидерландия

 

21

(1)

Съюз

 

140

 

Обединено кралство

 

410

 

 

 

 

 

ОДУ

 

550

 

(1)

Риболов по тази квота може да се осъществява само от 1 януари 2022 г. до 30 юни 2022 г.


Вид:

Бодлива акула

Squalus acanthias

Зона:

6,7 и 8; Води на Обединеното кралство и международни води от 5; международни води от 1, 12 и 14

(DGS/15X14)

Белгия

 

18

(1)

Предпазен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Германия

 

4

(1)

Испания

 

9

(1)

Франция

 

75

(1)

Ирландия

 

47

(1)

Нидерландия

 

0

(1)

Португалия

 

0

(1)

Съюз

 

153

(1)

Обединено кралство

 

117

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

270

(1)

(1)

Не се извършва целеви риболов на бодлива акула в зоните, в които се прилага това разрешение за прилов. Корабите, участващи в схеми за управление на прилова, могат обаче да разтоварват на сушата месечно и на кораб не повече от 2 тона бодливи акули, които са били мъртви към момента на изтегляне на риболовния уред на борда по тази квота. Съюзът и Обединеното кралство определят всеки поотделно как да разпределят квотата си между корабите, участващи в схемите им за управление на прилова. Съюзът и Обединеното кралство гарантират, че общото годишно количество на разтоварванията на бодлива акула съгласно разрешението за прилов не надвишава посочените по-горе количества. Преди да дадат разрешение за разтоварване на сушата, Съюзът и Обединеното кралство следва да обменят списък на участващите кораби.


Вид:

Сафрид и съответен прилов

Trachurus spp.

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4b, 4c и 7d

(JAX/4BC7D)

Белгия

 

7

(1)

Предпазен ОДУ

Дания

 

3 216

(1)

Германия

 

284

(1)(2)

Испания

 

60

(1)

Франция

 

267

(1)(2)

Ирландия

 

202

(1)

Нидерландия

 

1 936

(1)(2)

Португалия

 

7

(1)

Швеция

 

75

(1)

Съюз

 

6 055

 

Норвегия

 

0

(3)

Обединено кралство

 

2 816

(1)(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

8 969

 

(1)

Приловът на капрови риби, пикша, меджид и скумрия може да бъде до 5 % от квотата (OTH/*4BC7D). Сборът от прилова на капрови риби, пикша, меджид и скумрия, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не трябва да надхвърля 9 % от квотата.

(2)

Специално условие: до 5% от тази квота, уловени в участък 7d, могат да се отчетат като уловени по квотата, отнасяща се за следната зона: води на Обединеното кралство от 4a; 6, 7a—c, e—k; 8ab, d—e; води на Обединеното кралство от 2a; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14 (JAX/*7D-EU).

(3)

Не може да се лови във водите на Съюза от 7d.


Вид:

Сафрид и съответен прилов

Trachurus spp.

Зона:

Води на Обединеното кралство от 2а; 4a; 6, 7a—c, e—k; 8a—b, d—e; води на Обединеното кралство и международни води от 5b; международни води от 12 и 14

(JAX/2A-14)

Дания

 

6 056

(1)(3)

Аналитичен ОДУ

Германия

 

4 725

(1)(2)(3)

Испания

 

6 445

(3)(5)

Франция

 

2 432

(1)(2)(3)(5)

Ирландия

 

15 737

(1)(3)

Нидерландия

 

18 958

(1)(2)(3)

Португалия

 

621

(3)(5)

Швеция

 

675

(1)(3)

Съюз

 

55 649

(3)

Фарьорски острови

 

0

(4)

Обединено кралство

 

5 767

(1)(2)(3)

 

 

 

 

ОДУ

 

61 416

 

(1)

Специално условие: до 5 % от тази квота, уловени във водите на Обединеното кралство от 2a или 4a преди 30 юни, могат да се отчетат като уловени по квотата, която се отнася за зоната, състояща се от води на Обединеното кралство и на Съюза от 4b, 4c и 7d (JAX/*2A4AC).

(2)

Специално условие: до 5% от тази квота може да се ловят в 7d (JAX/*07D.). Съгласно това специално условие и в съответствие с бележка под линия 3 приловът на капрови риби и меджид се отчита отделно със следния код: (OTH/*07D.).

(3)

Приловът на капрови риби, пикша, меджид и скумрия може да бъде до 5 % от квотата (OTH/*2A-14). Сборът от прилова на капрови риби, пикша, меджид и скумрия, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не трябва да надхвърля 9 % от квотата.

(4)

Ограничено до 4a, 6a (само на север от 56° 30′ с.ш.), 7e, 7f, 7h.

(5)

Специално условие: до 80% от тази квота могат да се ловят в 8c (JAX/*08C2). Съгласно това специално условие и в съответствие с бележка под линия 3 приловът на капрови риби и меджид се отчита отделно със следния код: (OTH/*08C2).


Вид:

Сафрид

Trachurus spp.

Зона:

8c

(JAX/08C.)

Испания

 

8 710

(1)

Аналитичен ОДУ

Франция

 

151

 

Португалия

 

861

(1)

Съюз

 

9 722

 

 

 

 

 

ОДУ

 

9 722

 

(1)

Специално условие: до 10% от тази квота може да се ловят в 9 (JAX/*09.).


Вид:

Норвежки паут и съответен прилов

Trisopterus esmarkii

Зона:

3a; Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

(NOP/2A3A4.)

Година

2022

 

2023

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Дания

49 478

(1)(3)

0

(1)(6)

Германия

9

(1)(2)(3)

0

(1)(2)(6)

Нидерландия

36

(1)(2)(3)

0

(1)(2)(6)

Съюз

49 524

(1)(3)

0

(1)(6)

Обединено кралство

10 204

(2)(3)

0

(2)(6)

Норвегия

0

(4)

0

(4)

Фарьорски острови

0

(5)

0

(5)

 

 

 

 

 

ОДУ

59 728

 

Не се прилага

 

(1)

Приловът на пикша и меджид може да бъде до 5 % от квотата (OT2/*2A3A4). Сборът от прилова на пикша и меджид, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и от прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не трябва да надхвърля 9 % от квотата.

(2)

Риболов по тази квота може да се извършва само във водите на Обединеното кралство и на Съюза от зони 2a, 3a и 4.

(3)

Може да се лови само от 1 ноември 2021 г. до 31 октомври 2022 г.

(4)

Използват се сортиращи решетки.

(5)

Използват се сортиращи решетки. Това количество включва не повече от 15 % неизбежен прилов (NOP/*2A3A4), който се приспада от посочената квота.

(6)

Може да се лови само от 1 ноември 2022 г. до 31 октомври 2023 г.“


ПРИЛОЖЕНИЕ II

В приложение IБ към Регламент (ЕС) 2022/109 четвъртата таблица, установяващa ограничения върху улова на атлантическа треска (Gadus morhua) в 1 и 2b, се заменя със следното:

„Вид:

Атлантическа треска

Gadus morhua

Зона:

1 и 2b

(COD/1/2B.)

Германия

923

(1)(2)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Испания

2 220

(1)(2)

Франция

407

(1)(2)

Полша

419

(1)(2)

Португалия

463

(1)(2)

Други държави членки

68

(1)(2)(3)

Съюз

4 500

(1)(2)

 

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

(1)

Прилага се временно от 1 януари до 30 април 2022 г. Разпределянето на дела от запаса на атлантическа треска, с който разполага Съюзът в зоната Шпицберген и остров Беар, и съответният прилов на пикша в никаква степен не засягат правата и задълженията, произтичащи от Парижкия договор от 1920 г.

(2)

Приловът на пикша може да представлява до 14% от количеството на всяко изтегляне. Количествата прилов на пикша са в допълнение към квотата за атлантическа треска.

(3)

С изключение на Германия, Испания, Франция, Полша и Португалия. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (COD/1/2B_AMS).“


ПРИЛОЖЕНИЕ III

В приложение IВ към Регламент (ЕС) 2022/109 последната таблица за ограниченията на улова на бяла мерлуза (Urophycis tenuis) в NAFO 3NO, се заменя със следното:

„Вид:

Бяла мерлуза

Urophycis tenuis

Зона:

NAFO 3NO

(HKW/N3NO.)

Испания

255

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Португалия

333

 

Съюз

588

(1)

 

 

 

ОДУ

1 000

 

(1)

Когато, в съответствие с приложение IA към Мерките на NAFO за опазване и изпълнение, посредством положителен вот на договарящите страни по NAFO бъде потвърдено, че ОДУ е 2 000 тона, съответните квоти на Съюза и на държавите членки са, както следва:

Испания

509

 

Португалия

667

 

Съюз

1 176 “

 


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Приложение IГ към Регламент (ЕС) 2022/109 се изменя както следва:

1)

седмата, осмата и деветата таблица за ограниченията на улова на северен бял тон (Thunnus alalunga) (ALB/AN05N) и на южен бял тон (ALB/AS05N) в Атлантическия океан, както и на средиземноморски бял тон (Thunnus alalunga) в Средиземно море (ALB/MED) се заменят със следното:

„Вид:

Северен бял тон

Thunnus alalunga

Зона:

Атлантически океан, на север от 5° с.ш.

(ALB/AN05N)

Ирландия

 

3 316,79

 

Аналитичен ОДУ

Испания

 

18 694,64

 

Франция

 

5 879,76

 

Португалия

 

2 050,38

 

Съюз

 

29 941,57

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

37 801

 

(1)

Броят риболовни кораби на Съюза, извършващи риболов на северен бял тон като целеви вид в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 520/2007, е 1 241 кораба.


Вид:

Южен бял тон

Thunnus alalunga

Зона:

Атлантически океан, на юг от 5° с.ш.

(ALB/AS05N)

Испания

 

905,86

 

Аналитичен ОДУ

Франция

 

297,70

 

Португалия

 

633,94

 

Съюз

 

1 837,50

 

 

 

 

 

ОДУ

 

24 000

 


Вид:

Средиземноморски бял тон

Thunnus alalunga

Зона:

Средиземно море

(ALB/MED)

Гърция

 

400

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Испания

 

103,26

 

Франция

 

15

 

Хърватия

 

7

 

Италия

 

1 171,29

 

Кипър

 

431,94

 

Малта

 

41,19

 

Съюз

 

2 169,68

 

 

 

 

 

ОДУ

 

2 500

(1)(2)

(1)

С цел да бъдат защитени младите екземпляри риба меч, периодът на забрана се прилага и за корабите с парагади, извършващи целеви риболов на средиземноморски бял тон от 1 октомври до 30 ноември. Освен това средиземноморският бял тон, било като целеви вид, или като прилов, не може да бъде ловен, задържан на борда, трансбордиран или разтоварван на сушата по време на следните периоди:

Гърция, Хърватия, Италия и Кипър: от 1 октомври до 30 ноември и от 1 до 31 март,

Испания, Франция и Малта: от 1 януари до 31 март.

(2)

Всяка държава членка ограничава броя на своите риболовни кораби с разрешение за риболов на средиземноморски бял тон до броя на корабите с разрешение за риболов на този вид през 2017 г. Държавите членки могат да прилагат допустимо отклонение от 10% към това ограничение на капацитета.“

2)

Таблицата за ограничения на улова на големоок тон (Thunnus obesus) в Атлантическия океан (BET/ATLANT) се заменя със следното:

„Вид:

Големоок тон

Thunnus obesus

Зона:

Атлантически океан

(BET/ATLANT)

Испания

 

8 181,90

(1)

Аналитичен ОДУ

Франция

 

3 475,31

(1)

Португалия

 

3 106,23

(1)

Съюз

 

14 763,44

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

62 000

(1)

(1)

Уловът на големоок тон, извършен от кораби с мрежи гъргър (BET/*ATLPS) и кораби с парагади с обща дължина 20 m и повече (BET/*ATLLL), се докладва отделно. Считано от юни 2022 г., когато уловът достигне 80% от квотата, държавите членки са длъжни да предават данните за улова, извършен от посочените кораби, ежеседмично.“

3)

В дванадесетата таблица за ограниченията на улова на червен тон (Thunnus thynnus) в Атлантическия океан, на изток от 45° з.д., и в Средиземно море (BFT/AE45WM), бележка под линия 5 се заменя със следната бележка под линия:

(5)

Специално условие: в рамките на този ОДУ по отношение на улова на червен тон от 8 kg/75 cm до 30 kg/115 cm, извършван от корабите, посочени в приложение VI, точка 3, се прилагат следните ограничения на улова и следното разпределение между държавите членки (BFT/*643):

Италия

94,91

 

Съюз

94,91 “

 

4)

Тринадесетата и четиринадесетата таблица за ограниченията на улова на риба меч (Xiphias gladius) в Атлантическия океан, на север от 5° с.ш. (SWO/AN05N,) и на риба меч в Атлантическия океан, на юг от 5° с.ш. (SWO/AS05N), се заменят със следното:

„Вид:

Риба меч

Xiphias gladius

Зона:

Атлантически океан, на север от 5° с.ш.

(SWO/AN05N)

Испания

 

6 392,46

(2)

Аналитичен ОДУ

Португалия

 

1 161,84

(2)

Други държави членки

 

130,72

(1)(2)

Съюз

 

7 685,03

 

 

 

 

 

ОДУ

 

13 200

 

(1)

Изключително за прилов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (SWO/AN05N_AMS).

(2)

Специално условие: до 2,39% от това количество може да се ловят в Атлантическия океан, на юг от 5° с.ш. (SWO/*AS05N). Уловът, който се приспада от специалното условие за общата квота, се докладва отделно (SWO/*AS05N_AMS).


Вид:

Риба меч

Xiphias gladius

Зона:

Атлантически океан, на юг от 5° с.ш.

(SWO/AS05N)

Испания

 

4 770,75

(1)

Аналитичен ОДУ

Португалия

 

314,25

(1)

Съюз

 

5 085,01

 

 

 

 

 

ОДУ

 

14 000

 

(1)

Специално условие: до 3,51% от това количество може да се ловят в Атлантическия океан, на север от 5° с.ш. (SWO/*AN05N).“


ПРИЛОЖЕНИЕ V

„ПРИЛОЖЕНИЕ IЗ

ЗОНА НА КОНВЕНЦИЯТА SPRFMO

Вид:

Кликач, видове

Dissostichus spp.

Зона:

Зона на Конвенцията SPRFMO

(TOT/SPR-RB)

ОДУ

75

(1)

Предпазен ОДУ

(1)

Този годишен ОДУ е само за проучвателен риболов. Риболовът се извършва само в рамките на следните проучвателни участъци:

NW

50° 30’ ю.ш., 136° и.д.

 

NE

50° 30’ ю.ш, 140° 30’ и.д.

 

точка

52° 45’ ю.ш, 140° 30’ и.д

 

точка

52° 45’ ю.ш, 145° 30’ и.д

 

SE

54° 50’ ю.ш, 145° 30’ и.д

 

SW

54° 50’ ю.ш., 136° и.д.

 


Вид:

Чилийски сафрид

Trachurus murphyi

Зона:

Зона на Конвенцията SPRFMO

(CJM/SPRFMO)

Германия

 

13 826,71

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Нидерландия

 

14 986,73

 

Литва

 

9 620,98

 

Полша

 

16 542,58

 

Съюз

 

54 977,00

 

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 


ПРИЛОЖЕНИЕ VI

„ПРИЛОЖЕНИЕ IЙ

ЗОНА НА КОМПЕТЕНТНОСТ НА IOTC

Уловът на жълтопер тунец (Thunnus albacares) от кораби на Съюза, извършващи риболов с мрежи гъргър, не може да надвишава ограниченията на улова, определени в настоящото приложение.

Вид:

Жълтопер тунец

Thunnus albacares

Зона:

Зона на компетентност на IOTC

(YFT/IOTC)

Франция

 

13 868

(1)

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Италия

 

1 183

(1)

Испания

 

21 472

(1)

Португалия

 

50

(1)(2)

Съюз

 

36 573

(1)

 

 

 

 

ОДУ

 

Не се прилага

 

(1)

Квотите се прилагат временно от 1 януари 2022 г. до 30 юни 2022 г. Временните квоти не засягат определянето на окончателните квоти за 2022 г. в съответствие с квотата на Съюза за 2022 г. от 73 146 тона, установена с IOTC, и окончателното разпределение на квотата на Съюза между държавите членки.

(2)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.


ПРИЛОЖЕНИЕ VII

В глава III, точка 5 от приложение II към Регламент (ЕС) 2022/109, таблица I се заменя със следната таблица:

„Таблица I

Максимален брой дни разрешен престой на даден кораб в зоната, посочени по категория регламентирани уреди през текущия период на управление

Регламентирани уреди

Максимален брой дни

Бим тралове с размер на окото ≥ 80 mm

Белгия

176

Франция

188

Статични мрежи с размер на окото ≤ 220 mm

Белгия

176

Франция

191 “


ПРИЛОЖЕНИЕ VIII

Приложение VI към Регламент (ЕС) 2022/109 се изменя както следва:

1)

точка 4 се заменя със следното:

„4.

Максимален брой на риболовните кораби на всяка държава членка, на които може да се даде разрешение за извършване на риболов, задържане на борда, трансбордиране, транспортиране или разтоварване на сушата на червен тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море

Таблица A

 

Брой риболовни кораби (1)

 

Гърция (2)

Испания

Франция

Хърватия

Италия

Кипър (3)

Малта (4)

Португалия

Кораби с мрежи гъргър (5)

0

6

22

18

21

1

1

0

Кораби с парагади

0

43

23

0

40

27  (6)

63

0

Кораби с въдици и жива стръв

0

66

8

0

0

0

0

76  (7)

Кораби с ръчни въдици

0

1

47  (8)

12

0

0

0

0

Траулери

0

0

57

0

0

0

0

0

За дребномащабен риболов

45

660

140

0

0

0

120

0

Други кораби за непромишлен риболов (9)

74

0

0

0

0

0

0

0 “

2)

Точка 6 се заменя със следното:

„6.

Максимален капацитет за отглеждане и угояване на червен тон за всяка държава членка и максимално количество уловен див червен тон, което всяка държава членка може да разпредели на рибовъдните си стопанства в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море.

Таблица A

Максимален капацитет за отглеждане и угояване на червен тон

 

Брой рибовъдни стопанства

Капацитет (в тонове)

Гърция

2

2 100

Испания

10

11 852

Хърватия

4

7 880

Италия

13

8 370

Кипър

3

3 000

Малта

6

15 703

Португалия

2

500

Таблица Б

Максимално количество уловен див червен тон (в тонове)

Гърция

785

Испания

6 850

Хърватия

2 947

Италия

945

Кипър

2 195

Малта

11 054

Португалия

350 “


(1)  Броят в настоящата таблица може да се увеличи допълнително, ако са изпълнени международните задължения на Съюза.

(2)  Един среден кораб с мрежи гъргър е бил заменен с не повече от 10 кораба с парагади или с един малък кораб с мрежи гъргър и три други кораба за непромишлен риболов.

(3)  Един среден кораб с мрежи гъргър може да бъде заменен с не повече от 10 кораба с парагади или с един малък кораб с мрежи гъргър и не повече от три кораба с парагади.

(4)  Един среден кораб с мрежи гъргър може да бъде заменен с не повече от 10 кораба с парагади.

(5)  Индивидуалният брой на корабите с мрежи гъргър в тази таблица е резултат от прехвърляния между държавите членки и не представлява исторически права за в бъдеще.

(6)  Поливалентни кораби, използващи разнообразно оборудване.

(7)  Кораби с въдици и жива стръв в най-отдалечените региони на Азорските острови и Мадейра.

(8)  Кораби за улов с въдици, извършващи дейност в Атлантическия океан.

(9)  Поливалентни кораби, използващи разнообразно оборудване (парагади, ръчни въдици, влачени въдици).


Top