EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0602

Решение за изпълнение (ЕС) 2022/602 на Комисията от 8 април 2022 година за признаване на доброволната схема „International Sustainability & Carbon Certification- ISCC EU“ за доказване на съответствие с изискванията, определени в Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на биогоривата, течните горива от биомаса, газообразните и твърдите горива от биомаса, възобновяемите течни и газообразни горива от небиологичен произход и рециклираните въглеродни горива (текст от значение за ЕИП)

C/2022/2117

OJ L 114, 12.4.2022, p. 182–184 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/602/oj

12.4.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 114/182


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/602 НА КОМИСИЯТА

от 8 април 2022 година

за признаване на доброволната схема „International Sustainability & Carbon Certification- ISCC EU“ за доказване на съответствие с изискванията, определени в Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на биогоривата, течните горива от биомаса, газообразните и твърдите горива от биомаса, възобновяемите течни и газообразни горива от небиологичен произход и рециклираните въглеродни горива

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници (1), и по-специално член 30, параграф 4 от нея,

като има предвид, че:

(1)

С Директива (ЕС) 2018/2001 се установяват изисквания за някои горива, а именно биогоривата, течните горива от биомаса, газообразните и твърдите горива от биомаса, възобновяемите течни и газообразни горива от небиологичен произход и рециклираните въглеродни горива, за да се гарантира, че те могат да бъдат отчитани за постигане на целите, определени в директивата, само ако са произведени по устойчив начин и спестяват значително количество емисии на парникови газове в сравнение с изкопаемите горива. Първо, с член 29 от Директивата се определят критерии за устойчивост и за намаление на емисиите на парникови газове за биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса, а с член 26 от Директивата и Делегиран регламент (ЕС) 2019/807 на Комисията (2) се установяват критерии за определяне на това коя суровина за биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса е свързана с висок риск от непреки промени в земеползването, от една страна, и кои биогорива, течни горива от биомаса или газообразни и твърди горива от биомаса, свързани с висок риск от непреки промени в земеползването, които отговарят на определени условия, могат да бъдат сертифицирани като такива с нисък риск от непреки промени в земеползването, от друга страна. Второ, в член 25, параграф 2 от Директивата се определят критерии за намаление на емисиите на парникови газове за възобновяемите течни и газообразни горива от небиологичен произход и рециклираните въглеродни горива, използвани в транспорта. Трето, член 28, с параграф 2 от Директивата от икономическите оператори се изисква да въвеждат информация в база данни на Съюза относно извършените сделки и характеристиките за устойчивост на възобновяемите горива (биогорива, биогаз и възобновяеми течни и газообразни горива от небиологичен произход) и рециклираните въглеродни горива, използвани в транспорта.

(2)

В Директивата са предвидени и правила за изчисляване на приноса на електроенергията от възобновяеми източници за постигането на целите в областта на транспорта. По-специално, в член 27, параграф 3 от Директивата се предвиждат правила за такова изчисление, когато електроенергията се използва пряко за задвижване на електрически превозни средства, а също и когато се използва за производство на възобновяеми течни и газообразни горива от небиологичен произход, които се използват в транспорта.

(3)

За да проверят дали е постигнато съответствие с правилата за биогоривата, течните горива от биомаса, газообразните и твърдите горива от биомаса, възобновяемите течни и газообразни горива от небиологичен произход и рециклираните въглеродни горива, държавите членки могат да използват доброволни схеми. Доброволните схеми изиграха важна роля за предоставяне на доказателства за спазването на критериите за устойчивост и за намаление на емисиите на парникови газове за биогоривата и течните горива от биомаса съгласно Директива № 2009/28/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (3). С Директива (ЕС) 2018/2001 ролята на доброволните схеми беше разширена. Първо, те вече могат да служат за удостоверяване на съответствието на всички горива, произведени от биомаса, включително газообразни и твърди горива, с критериите за устойчивост, определени в Директива (ЕС) 2018/2001, и да предоставят точни данни за постигнатото с тяхна помощ намаление на емисиите на парникови газове. Второ, те могат да служат за удостоверяване на съответствието на възобновяемите течни и газообразни транспортни горива от небиологичен произход и рециклираните въглеродни горива с определените в схемите критерии за намаление на емисиите на парникови газове. Трето, те могат да служат за доказване на спазването на правилата, установени в член 27, параграф 3 от Директива (ЕС) 2018/2001 за изчисляване на електроенергията от възобновяеми източници в транспорта. Четвърто, те могат да служат за доказване, че икономическите оператори въвеждат точна информация в базата данни на Съюза или в националната база данни за възобновяемите горива и рециклираните въглеродни горива, използвани в транспорта, в съответствие с член 28, параграф 4 от Директива (ЕС) 2018/2001. Пето, те могат да се използват за сертифициране на биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса с нисък риск от непреки промени в земеползването. Комисията може да реши, че доброволните национални или международни схеми могат да обслужват всички цели или някои от тях.

(4)

Когато икономически оператор предостави доказателства или данни за съответствие с критериите за устойчивост и за намаление на емисиите на парникови газове, получени в съответствие с призната от Комисията доброволна схема, доколкото тези данни или доказателства са обхванати от решението за признаване на доброволната схема, съответната държава членка не трябва да изисква от подалия данните да предостави допълнителни доказателства.

(5)

На 17 декември 2020 г. съгласно член 30, параграф 4 от Директивата до Комисията за пръв път беше подадено искане за признаване на доброволната схема „International Sustainability & Carbon Certification“. Подаването на искане бе последвано от оценка на схемата от страна на Комисията, при която бяха установени някои проблеми, изискващи изменение. При повторното подаване на искане за признаване, направено на 23 юни 2021 г., подходът към тези въпроси бе коригиран. Схемата обхваща всички суровини, включително отпадъци и остатъци, както и цялата верига на доставки.

(6)

При оценката на доброволната схема „International Sustainability & Carbon Certification“ Комисията установи, че тя адекватно обхваща критериите за устойчивост, определени в член 29, параграфи 2 — 5, като същевременно съдържа точни данни за намалението на емисиите на парникови газове за целите на член 29, параграф 10 от Директива (ЕС) 2018/2001 и прилага методика за масов баланс в съответствие с изискванията на член 30, параграфи 1 и 2 от Директива (ЕС) 2018/2001. Тази оценка не взема предвид предстоящия акт за изпълнение, който предстои да бъде приет в съответствие с член 30, параграф 8 от Директива (ЕС) 2018/2001 относно правилата за проверка на устойчивостта и критериите за намаление на емисиите на парникови газове и критериите за нисък риск от непреки промени в земеползването, както и делегираните актове, които трябва да бъдат приети в съответствие с член 28, параграф 5 от Директива (ЕС) 2018/2001. Поради това „ISCC“ ще бъде подложена на повторна оценка, когато бъдат приети такива актове за изпълнение и делегирани актове.

(7)

Оценката на доброволната схема „International Sustainability & Carbon Certification“ показа, че тя отговаря на съответните стандарти за надеждност, прозрачност и независим одит и е в съответствие с методическите изисквания, определени в приложения V и VI към Директива (ЕС) 2018/2001.

(8)

На уебсайта EUROPA на Комисията в раздела, посветен на доброволните схеми, следва да се даде достъп до признатата схема.

(9)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета по устойчивост на биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Доброволната схема „International Sustainability & Carbon Certification“ (наричана по-нататък „схемата“), представена за признаване на Комисията на 14 юни 2021 г., за одитираните по схемата горива показва следните елементи:

а)

съответствие на партидите биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса с критериите за устойчивост, посочени в член 29, параграфи 2—5 и параграф 10 от Директива (ЕС) 2018/2001;

б)

съответствие на икономическите оператори със задължението да въвеждат точна информация в базата данни на Съюза или в националната база данни за възобновяемите горива и рециклираните въглеродни горива, използвани в транспорта, в съответствие с член 28, параграф 4 от Директива (ЕС) 2018/2001.

в)

съответствие на партидите биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса с критериите за нисък риск от непреки промени в земеползването, определени в Делегиран регламент (ЕС) 2019/807.

Схемата съдържа точни данни за намаленията на емисиите на парникови газове за целите на член 29, параграф 10 от Директива (ЕС) 2018/2001, доколкото осигурява, че цялата информация от икономическите оператори нагоре по веригата на съхранението се прехвърля на икономическите оператори надолу по веригата на съхранението.

Член 2

Настоящото решение е валидно за срок от 5 години след влизането му в сила. Ако съдържанието на схемата във вида, в който е представена за признаване от Комисията на 14 юни 2021 г., претърпи промени по начин, който може да засегне основанието за настоящото решение, Комисията се уведомява без забавяне за тези промени. Комисията извършва оценка на промените, за които е уведомена, с цел да установи дали схемата все още покрива в достатъчна степен критериите за устойчивост, за които е призната.

Член 3

Комисията може да отмени настоящото решение, наред с друго, при следните обстоятелства:

а)

ако бъде доказано ясно, че схемата не е изпълнила елементи, за които се смята, че имат важно значение за настоящото решение, или ако са налице тежки и структурни нарушения на такива елементи;

б)

ако схемата не подава до Комисията годишни доклади в съответствие с член 30, параграф 5 от Директива (ЕС) 2018/2001;

в)

ако в рамките на схемата не се постигне прилагане на стандартите за независим одит и други изисквания, определени в актовете за изпълнение, посочени в член 30, параграф 8 от Директива (ЕС) 2018/2001, или подобрения на други елементи на схемата, смятани за важни за продължаване на признаването.

Член 4

Настоящото решение влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 8 април 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 328, 21.12.2018 г., стр. 82.

(2)  Делегиран регламент (ЕС) 2019/807 на Комисията от 13 март 2019 г. за допълване на Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на определянето на суровините с висок риск от непреки промени в земеползването, за които се наблюдава значително разширяване на производствения район в терени с високи въглеродни запаси и за сертифициране на биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса с нисък риск от непреки промени в земеползването ОВ L 133, 21.5.2019 г., стр. 1).

(3)  Директива 2009/28/ЕО на Eвропейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и за изменение и впоследствие за отмяна на директиви 2001/77/ЕО и 2003/30/ЕО (ОВ L 140, 5.6.2009 г., стр. 16).


Top