EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R0897

Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/897 на Комисията от 4 март 2021 година за определяне на технически стандарти за изпълнение за прилагането на Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на формàта на надзорната отчетност пред компетентните органи и сътрудничеството и обмена на информация между компетентните органи и с Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (текст от значение за ЕИП)

C/2021/1421

OJ L 197, 4.6.2021, p. 7–66 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/897/oj

4.6.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 197/7


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2021/897 НА КОМИСИЯТА

от 4 март 2021 година

за определяне на технически стандарти за изпълнение за прилагането на Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на формàта на надзорната отчетност пред компетентните органи и сътрудничеството и обмена на информация между компетентните органи и с Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно паневропейски персонален пенсионен продукт (ПЕПП) (1), и по-специално член 40, параграф 9, четвърта алинея и член 66, параграф 5, трета алинея от него,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕС) 2019/1238 се определят единни правила относно регистрацията, създаването, дистрибуцията и надзора на персонални пенсионни продукти, които са предмет на дистрибуция в Съюза с обозначението паневропейски персонални пенсионни продукти (ПЕПП).

(2)

Подходящото равнище на подробност на информацията е от решаващо значение за прилагането на ориентиран към риска процес на надзорен преглед и надзор на равнище продукт. Образците за предоставяне на информация в съответствие с Делегиран регламент 2021/896 на Комисията (2), следва да осигуряват визуално представяне на тази информация и да отразяват равнището на нейната подробност.

(3)

За да се насърчи сближаването в областта на надзора, информацията, която трябва да се докладва на компетентните органи в съответствие с член 40 от Регламент (ЕС) 2019/1238, следва да се предоставя посредством образци.

(4)

Рамката за сътрудничество и обмен на информация между ЕОЗППО и компетентните органи на държавите членки по произход и на приемащите държави членки следва да улесни ефективността на изпълнението на съответните им задачи и задължения и да осигури последователен и ефективен надзор. По-специално е необходимо да се уточнят методите, средствата и други подробности, свързани с обмена на информация, включително обхватът и третирането на информацията, която ще се обменя.

(5)

С цел да се осигури ефективен и ефикасен надзор, при обмена на информация и при сътрудничеството между компетентните органи следва да се вземат предвид естеството, мащабът и сложността на продукта, както и наличността и видът на информацията и най-актуалните и съществени сведения. За да се осигури ефективно и навременно сътрудничество и обмен на информация, е необходимо да се установят стандартизирани процедури и образци.

(6)

Компетентните органи и ЕОЗППО следва да използват стандартизираните процедури и образци също и при предаването на информация на доброволни начала, когато преценят, че информацията, която притежават, може да бъде полезна на друг компетентен орган или на Европейския орган за ценни книжа и пазари и Европейския банков орган.

(7)

За да могат компетентните органи ефективно да наблюдават доставчиците и дистрибуторите на ПЕПП, е необходимо редовно да обменят информация относно предлаганите на пазара ПЕПП, като например съответните ключови информационни документи, информация за трансграничните дейности, както и информация относно санкциите и специфичните характеристики на поведението.

(8)

За да се осигури гладкото и своевременно прилагане на изискванията за уведомяване в случай на административни санкции и други мерки, компетентните органи следва да се уведомяват взаимно, както и да уведомят ЕОЗППО за всяко нарушение или съмнение за нарушение.

(9)

Разпоредбите в настоящия регламент относно надзорната отчетност и сътрудничеството между компетентните органи и с ЕОЗППО са тясно свързани. В тях се определят изискванията за подаване и споделяне на актуална информация относно надзора на ПЕПП. За да се осигури съгласуваност между тези разпоредби, които следва да влязат в сила едновременно, е необходимо всички технически стандарти за изпълнение, изисквани съгласно член 40, параграф 9 и член 66, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2019/1238, да бъдат включени в единен регламент за изпълнение.

(10)

Настоящият регламент е изготвен въз основа на проектите на технически стандарти за изпълнение, представени на Комисията от ЕОЗППО.

(11)

ЕОЗППО проведе открити обществени консултации по проектите на техническите стандарти за изпълнение, въз основа на които е изготвен настоящият регламент, анализира потенциалните разходи и ползи по отношение на главите за надзорна отчетност пред компетентните органи и поиска становище от Групата на участниците от сектора на застраховането и презастраховането и Групата на участниците от професионалните пенсионни фондове, създадени по силата на член 37 от Регламент (ЕС) № 1094/2010 на Европейския парламент и на Съвета (3). По отношение на главите относно сътрудничеството и обмена на информация ЕОЗППО не е анализирал потенциалните разходи и ползи, тъй като това би било непропорционално по отношение на обхвата и въздействието на проекта за технически стандарти за изпълнение, като се има предвид, че техните адресати са единствено компетентните органи и ЕОЗППО, а не участниците на финансовия пазар,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

ГЛАВА I

НАДЗОРНА ОТЧЕТНОСТ И КОЛИЧЕСТВЕНО ОТЧИТАНЕ

Член 1

Формати на надзорната отчетност

Доставчиците на паневропейски персонален пенсионен продукт (ПЕПП) предоставят информацията, посочена в член 40, параграфи 1—5 от Регламент (ЕС) 2019/1238, в съответствие със следните спецификации:

а)

данните от категория „парични“ се представят в единици като цели числа, с изключение на образци PP.06.02 и PP.08.03, както е определено в приложения I и II, в които се представят в единици като числа, с точност до два знака след десетичната запетая;

б)

данните от категория „процент“ се представят за единица, с точност до четири знака след десетичната запетая;

в)

данните от категория „цели числа“ се представят в единици като цели числа;

г)

данните се изразяват като положителни величини, с изключение на следните случаи:

i)

същината на данните е противоположна на естествената стойност на позицията;

ii)

естеството на данните позволява отчитането на положителни и отрицателни величини;

iii)

съответните указания, посочени в приложения V—XIV към настоящия регламент, предвиждат друг формат за отчитане.

Член 2

Отчетна валута

1.   За целите на настоящия регламент „отчетна валута“ е валутата, използвана за изготвяне на финансовите отчети на доставчика на ПЕПП, освен ако компетентният орган не изисква друго.

2.   Данните и стойностите от категория „парични“ се представят в отчетната валута, което изисква конвертирането на всички други парични единици в отчетната валута, освен ако в настоящия регламент не е посочено друго.

3.   При изразяването на стойността на всеки актив или пасив, деноминиран във валута, различна от отчетната валута, стойността се конвертира в отчетната валута, все едно че конвертирането е било осъществено по заключителния курс в последния ден, за който е налице подходящ обменен курс през отчетния период, за който се отнася активът или пасивът.

4.   Стойността на всеки приход или разход се посочва, след като бъде конвертирана в отчетната валута чрез прилагане на базата за конвертиране, използвана за счетоводни цели.

5.   Конвертирането в отчетната валута се изчислява чрез прилагане на обменния курс от същия източник, използван за финансовите отчети на доставчика на ПЕПП, освен ако компетентният орган не изисква друго.

Член 3

Образци за годишно количествено отчитане

Доставчиците на ПЕПП подават ежегодно информацията, посочена в член 1 от Делегиран регламент (ЕС) 2021/[2021/896, като използват следните образци:

а)

образец PP.01.01 от приложение I, уточняващ съдържанието на подаваната информация, съгласно указанията в раздел PP.01.01 от приложение II;

б)

образец PP.01.02 от приложение I, съдържащ основна информация относно ПЕПП и отчетните данни, съгласно указанията в раздел PP.01.02 от приложение II;

в)

образец PP.52.01 от приложение I, съдържащ информация относно ПЕПП и осигуреното по ПЕПП лице, съгласно указанията в раздел PP.52.01 от приложение II;

г)

образец PP.06.02 от приложение I, съдържащ списък по отделни позиции на активите, съгласно указанията в раздел PP.06.02 от приложение II, и като се използва допълнителният идентификационен код („CIC“), посочен в приложение III и определен в приложение IV;

д)

образец PP.06.03 от приложение I, предоставящ информация за подробния преглед на всички колективни инвестиции, притежавани от доставчика на ПЕПП, съгласно указанията в раздел PP.06.03 от приложение II;

е)

образец PP.08.03 от приложение I, предоставящ обобщена информация по открити позиции върху деривати, съгласно указанията в раздел PP.08.03 от приложение II, и като се използва CIC, посочен в приложение III и определен в приложение IV.

Член 4

Надеждност на предоставената информация

За целите на член 40, параграф 6 от Регламент (ЕС) 2019/1238 доставчиците на ПЕПП използват съответните образци, посочени в приложение I към настоящия регламент, за да гарантират постоянната надеждност на предоставената информация.

ГЛАВА II

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ ОТНОСНО СЪТРУДНИЧЕСТВОТО И ОБМЕНА НА ИНФОРМАЦИЯ

Член 5

Общи принципи

Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (ЕОЗППО) улеснява редовния обмен на информация между компетентните органи на държавите членки по произход и на приемащите държави членки и, ако информацията е от значение за задълженията на ЕОЗППО, бива информиран за всеки двустранен обмен на информация.

Член 6

Единни звена за контакт

Компетентните органи предоставят на ЕОЗППО подробни данни за единните звена за контакт и информират ЕОЗППО за всички промени в тези подробни данни. ЕОЗППО поддържа актуален списък на единните звена за контакт и предоставя списъка на разположение на компетентните органи.

Член 7

Средства за обмен на информация

Компетентните органи и ЕОЗППО предават информацията и документацията, свързани със сътрудничеството и обмена на информация, посочени в глава I, по сигурен начин по електронен път. Компетентните органи изпращат електронно потвърждение след получаване на тази информация и документация.

Член 8

Парична единица

Когато обменят информация помежду си компетентните органи и ЕОЗППО изразяват сумите в евро. Компетентните органи обаче могат да се споразумеят да използват друга парична единица за двустранния обмен на информация.

ГЛАВА III

СЪТРУДНИЧЕСТВО И ОБМЕН НА ИНФОРМАЦИЯ ПРИ ПРОЦЕСА НА РЕГИСТРАЦИЯ И НА ОТМЯНА НА РЕГИСТРАЦИЯТА

Член 9

Регистрация на ПЕПП

1.   Компетентните органи съобщават на ЕОЗППО информацията, посочена в член 6, параграф 2, букви а), б), г), е) и ж) от Регламент (ЕС) 2019/1238, като използват образеца, установен в приложение V към настоящия регламент.

2.   Компетентните органи съобщават на ЕОЗППО всички изменения на информацията и документите, предоставени в заявлението, като попълват само онези части от образеца, установен в приложение V, които са засегнати от измененията.

3.   ЕОЗППО информира незабавно компетентните органи, ако измененията засягат дейностите на доставчика на ПЕПП в съответните държави членки, като използва образците, установени в приложение VI или приложение VIII.

4.   След като продуктът е регистриран в централния публичен регистър, ЕОЗППО уведомява съответните компетентни органи за това посредством образеца, установен в приложение VI.

Член 10

Откриване на нова подсметка

1.   В случай на откриване на нова подсметка компетентният орган на държавата членка по произход уведомява компетентния орган на приемащата държава членка и ЕОЗППО чрез образеца, установен в приложение IX.

2.   Компетентният орган на приемащата държава членка по произход потвърждава получаването на информацията и документите посредством образеца, установен в приложение X. Компетентният орган на държавата членка по произход съобщава на компетентния орган на приемащата държава членка и на ЕОЗППО всички изменения по отношение на подсметката, като попълва само онези части от образеца, установен в приложение IX, които са засегнати от измененията.

Член 11

Информация относно националните разпоредби

Чрез образеца, установен в приложение XIV към настоящия регламент, компетентните органи предоставят на ЕОЗППО електронна препратка към всички изброени по-долу сведения:

а)

текста на националните законови, подзаконови и административни разпоредби, с които се уреждат условията, свързани с фазата на натрупване, посочена в член 47 от Регламент (ЕС) 2019/1238;

б)

условията, свързани с фазата на изплащане, посочени в член 57 от Регламент (ЕС) 2019/1238;

в)

когато е приложимо, информация за допълнителни процедури за подаване на заявления за предимства и стимули, определени на национално равнище.

Член 12

Отмяна на регистрацията на ПЕПП

1.   Компетентният орган уведомява ЕОЗППО за решението си за отмяна на регистрацията на ПЕПП чрез образеца, установен в приложение VII.

2.   ЕОЗППО отменя регистрацията на ПЕПП в централния си публичен регистър и уведомява съответните компетентни органи за това посредством образеца, установен в приложение VIII.

ГЛАВА IV

ТЕКУЩО СЪТРУДНИЧЕСТВО И РЕДОВЕН ОБМЕН НА ИНФОРМАЦИЯ

Член 13

Сътрудничество между компетентните органи и с ЕОЗППО

1.   Сътрудничеството между компетентните органи и с ЕОЗППО обхваща поне следните области:

а)

надзор;

б)

инспекции и разследвания;

в)

установяване и отстраняване на нарушения на Регламент (ЕС) 2019/1238;

г)

информация относно жалби;

д)

планирани надзорни действия срещу доставчика или дистрибутора на ПЕПП, когато това е целесъобразно по отношение на продукта ПЕПП;

е)

планирани надзорни действия за смекчаване на вредите за осигурените по ПЕПП лица, включително предвиденото упражняване на правомощия за намеса по отношение на продуктите, посочени в член 63 от Регламент (ЕС) 2019/1238.

2.   ЕОЗППО предоставя ежегодно на съответния компетентен орган на приемащата държава членка надзорната информация, свързана с ПЕПП, който се предоставя в съответната държава членка, както е предвидено в член 14.

3.   При искане, отправено съгласно член 16, компетентните органи и ЕОЗППО обменят, доколкото разполагат с такава, всякаква информация, свързана с ПЕПП, която е от значение за изпълнението на задълженията им и не е предвидена в член 15.

4.   Когато е целесъобразно, компетентният орган на държавата членка по произход информира незабавно компетентния орган на приемащата държава членка за всички констатации от процесите на надзорен преглед, които са свързани с рискове, произтичащи от или засягащи трансграничните продажби или подсметки на ПЕПП. Компетентният орган на държавата членка по произход предоставя тази информация в случаите, когато компетентният орган на приемащата държава членка вече е изразил опасения.

5.   Компетентният орган на приемащата държава членка информира незабавно компетентния орган на държавата членка по произход, ако има основания да счита, че дейностите на даден доставчик на ПЕПП могат да засегнат финансовата стабилност на този доставчик на ПЕПП или защитата на потребителите в други държави членки.

6.   Компетентният орган на държавата членка по произход си сътрудничи с компетентния орган на приемащата държава членка, за да прецени дали доставчикът на ПЕПП ясно разбира целевия пазар и рисковете, на които продуктите са изложени или могат да бъдат изложени в приемащата държава членка, и какви конкретни свързани инструменти за управление на риска и вътрешен контрол са въведени, като взема предвид принципа на пропорционалност и подхода, основан на риска.

7.   Сътрудничеството е с акцент по-специално върху следните рискови области:

а)

профил на осигурените по ПЕПП лица;

б)

местни партньорства и партньори за дистрибуция на ПЕПП;

в)

обработка на жалби;

г)

изпълнение на изискванията;

д)

защита на потребителите и всякакви други аспекти, свързани с поведението на доставчика на ПЕПП и дистрибутора на ПЕПП, включително изисквания за надзор и управление на продуктите.

Член 14

Редовен обмен на информация

1.   ЕОЗППО извлича и получава следната информация за всеки ПЕПП, предоставян в приемаща държава членка:

а)

брой на осигурените по ПЕПП лица в съответната държава членка;

б)

държави членки, за които доставчикът на ПЕПП предлага подсметки;

в)

брой заявления за прехвърляне и действителни прехвърляния, ако не се предлага конкретна подсметка в съответната държава членка;

г)

информация относно всеки ПЕПП, предоставян в съответната държава членка, в зависимост от наличността, както е отчетена в:

i)

образец PP.01.02 от приложение I, съдържащ основна информация относно ПЕПП и отчетните данни, съгласно указанията в раздел PP.01.02 от приложение II;

ii)

образец PP.52.01 от приложение I, съдържащ информация относно ПЕПП и осигурените по ПЕПП лица, съгласно указанията в раздел PP.52.01 от приложение II;

iii)

образец PP.06.02 от приложение I, съдържащ списък по отделни позиции на активите, съгласно указанията в раздел PP.06.02 от приложение II, и като се използва CIC, посочен в приложение III и определен в приложение IV;

iv)

образец PP.06.03 от приложение I, предоставящ информация за подробния преглед на всички колективни инвестиции, притежавани от доставчиците на ПЕПП, съгласно указанията в раздел PP.06.03 от приложение II;

v)

образец PP.08.03 от приложение I, предоставящ обобщена информация по открити позиции върху деривати, съгласно указанията в раздел PP.08.03 от приложение II, и като се използва CIC, посочен в приложение III и определен в приложение IV;

ЕОЗППО предоставя на годишна база информацията, посочена в първа алинея за всеки ПЕПП, на всеки засегнат приемащ компетентен орган.

2.   Параграф 1 не възпрепятства компетентните органи да обменят по-подробни данни по-често или при поискване.

ГЛАВА V

AD-HOC СЪТРУДНИЧЕСТВО И ОБМЕН НА ИНФОРМАЦИЯ

Член 15

Подаване на искане за оказване на сътрудничество или за обмен на информация

1.   Даден компетентен орган подава искането до запитания компетентен орган посредством образеца, установен в приложение XI. Запитващият компетентен орган може да приложи към искането всякакви подкрепящи материали, които счита за подходящи. В случай че искането за информация е от значение за задълженията на ЕОЗППО, запитващият компетентен орган изпраща искането и до ЕОЗППО.

2.   Запитващият компетентен орган посочва спешността на искането. Когато искането за сътрудничество включва искане за информация, запитващият компетентен орган:

а)

посочва, доколкото е възможно, подробностите за търсената информация, включително причините, поради които се счита, че тази информация е от значение за изпълнението на задълженията му съгласно Регламент (ЕС) 2019/1238;

б)

определя, когато е целесъобразно, всички аспекти, свързани с поверителността на търсената информация, включително всички специални предпазни мерки за събирането на тази информация.

3.   Когато запитващият компетентен орган има основателни причини да категоризира искането си като спешно, той може да го отправи чрез средства, различни от предвидените в параграф 1, ако впоследствие искането се изпрати по електронен път в съответствие с посочения параграф, освен ако участващите компетентни органи не се договорят друго.

Член 16

Отговор на искане за оказване на сътрудничество или обмен на информация

1.   Запитаният компетентен орган предоставя своя отговор на запитващия компетентен орган посредством образеца, установен в приложение XII. В случай че отговорът е от значение за задълженията на ЕОЗППО, запитаният компетентен орган изпраща отговора и до ЕОЗППО. В отговора си запитаният компетентен орган:

а)

иска допълнителни разяснения във всякаква форма възможно най-скоро, когато има съмнения по отношение на искането;

б)

в рамките на своите правомощия предприема разумни стъпки за оказване на сътрудничество или предоставяне на исканата информация;

в)

изпълнява искането по начин, който улеснява своевременното предприемане на всички необходими регулаторни действия, като се отчита сложността на искането и необходимостта от включване на друг компетентен орган;

г)

предоставя допълнителна съществена информация по собствена инициатива.

2.   Когато поради сложността на искането или обема на поисканата информация запитаният компетентен орган не е в състояние да спази срока, определен в съответното искане, той:

а)

незабавно информира запитващия компетентен орган за причините, които обосновават такова забавяне, и посочва очакваната дата на отговор;

б)

предоставя вече налична информация посредством образеца, установен в приложение XII;

в)

предоставя всяка липсваща информация веднага щом тя стане налична по начин, който гарантира, че всички необходими действия могат да бъдат предприети своевременно.

Член 17

Сътрудничество и обмен на информация в случай на нарушения

1.   След като узнаят за нарушение или съмнение за нарушение от страна на доставчик на ПЕПП или дистрибутор на ПЕПП или ако такова нарушение възникне при упражняване на свободата на предоставяне на услуги или свободата на установяване, компетентният орган или ЕОЗППО, според случая, незабавно уведомяват съответния компетентен орган посредством образеца, посочен в приложение XIII. Уведомяващият компетентен орган може да приложи към уведомлението всякакви подкрепящи материали, които счита за необходими. Ако нарушението е от значение за задълженията на ЕОЗППО, уведомяващият компетентен орган също така незабавно уведомява ЕОЗППО посредством образеца, установен в приложение XIII.

2.   Уведомяващият компетентен орган или ЕОЗППО, според случая, предоставят на уведомения компетентен орган цялата информация, необходима за оценка на въпроса, и по-специално следната информация:

а)

вида, естеството, съществеността и продължителността на нарушението или съмнението за нарушение;

б)

предложените действия и потенциалното публикуване, ако има такива, които е планирано да бъдат предприети от уведомяващия компетентен орган;

в)

доказателствата, на които те са основали своето решение.

Уведоменият компетентен орган и ЕОЗППО, според случая, могат да поискат от уведомяващия компетентен орган всякаква друга информация, която считат за необходима за своята оценка и действие.

3.   Когато уведомяващият компетентен орган счита, че информацията трябва да бъде изпратена спешно, той може първоначално да уведоми устно уведомения компетентен орган и ЕОЗППО, според случая, при условие че информацията впоследствие бъде изпратена по електронен път в съответствие с параграф 1, освен ако участващите компетентни органи не се договорят друго.

Член 18

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 4 март 2021 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 198, 25.7.2019 г., стр. 1.

(2)  Делегиран регламент (ЕС)2021/896 на Комисията от 24 февруари 2021 г. за допълване на Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на допълнителната информация за целите на сближаването на надзорната отчетност (вж. страница 5 от настоящия брой на Официален вестник).

(3)  Регламент (ЕС) № 1094/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/79/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 48).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Образци за отчитане

PP.01.01.33

СЪДЪРЖАНИЕ НА ПОДАДЕНАТА ИНФОРМАЦИЯ

 

 

 

 

 

C0010

Код на образеца – Наименование на образеца

 

 

PP.01.02.33 – Основна информация — Общи положения

R0010

 

PP.52.01.33 – Информация за ПЕПП и осигурените по ПЕПП лица

R0020

 

PP.06.02.33 – Списък на активите

R0030

 

PP.06.03.33 – Предприятия за колективно инвестиране – Подход на подробен преглед

R0040

 

PP.08.03.33 – Обобщена информация по открити позиции върху деривати

R0050

 

PP.01.02.33

ОСНОВНА ИНФОРМАЦИЯ — ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

 

 

 

 

 

C0010

Наименование на ПЕПП

R0010

 

Регистрационен номер на ПЕПП

R0020

 

Език на отчитане

R0030

 

Дата на подаване на отчета

R0040

 

Край на финансовата година

R0050

 

Референта дата на отчета

R0060

 

Редовно/Ad-hoc подаване

R0070

 

Отчетна валута

R0090

 

Продуктът все още ли се продава?

R0260

 

Категория субект

R0270

 

Използване на общ фонд от активи за всички инвестиционни варианти

R0280

 

PP.52.01.33

Информация за ПЕПП и осигурените по ПЕПП лица (1)

 

 

 

 

Разходи

 

 

Разходи за администриране

Разходи за дистрибуция

Инвестиционни разходи

Разходи за капиталови гаранции, ако има такива

 

 

 

Разходи за предоставяне на съвети

 

 

C0020

C0040

C0050

C0060

C0100

Основен ПЕПП

R0010

 

 

 

 

 

Алтернативни инвестиционни варианти

R0040

 

 

 

 

 

Информация за ПЕПП и осигурените по ПЕПП лица (2)

Държава

 


 

 

 

 

 

Брой на осигурените по ПЕПП лица

Финансови потоци и потоци на осигурените лица

 

Общ размер на получените брутни вноски

Общ размер на брутната възвръщаемост на инвестицията

 

 

C0150

C0160

C0170

 

Основен ПЕПП

R0010

 

 

 

 

Продажба в държавата

R0020

 

 

 

 

В процес на прекратяване

R0030

 

 

 

 

Алтернативни инвестиционни варианти

R0040

 

 

 

 

Продажба в държавата

R0050

 

 

 

 

В процес на прекратяване

R0060

 

 

 

 


 

 

 

Финансови потоци и потоци на осигурените лица

 

 

 

 

 

 

 

Брой Уведомления в съответствие С член 20, параграф 1, получени от осигурени по ПЕПП Лица, които Са променили Своето местопребиваване в друга Държава членка

 

 

Осигурителни плащания, които не са свързани с пенсионирането

 

 

 

 

Общо осигурителни плащания

Осигурителни плащания, свързани с пенсионирането

Осигурителни плащания, свързани с Пенсионирането, Платени чрез анюитети

Осигурителни плащания, свързани с Пенсионирането, Платени чрез еднократна сума

Осигурителни плащания, свързани с Пенсионирането, Платени чрез разсрочени плащания

 

C0190

C0200

C0210

C0220

C0230

C0240

C0250

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

ФИНАНСОВИ ПОТОЦИ И ПОТОЦИ НА ОСИГУРЕНИТЕ ЛИЦА

 

 

АКТИВИ

ЗАДЪЛЖЕНИЯ

БРОЙ ЗАЯВЛЕНИЯ ЗА ОТКРИВАНЕ НА ПОДСМЕТКА В СЪОТВЕТСТВИЕ С ЧЛЕН 20, ПАРАГРАФ 2 ОТ РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/1238

БРОЙ ПОДСМЕТКИ, ОТКРИТИ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ЧЛЕН 20, ПАРАГРАФ 2 ОТ РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/1238

БРОЙ ЗАЯВЛЕНИЯ ОТ ОСИГУРЕНИ ПО ПЕПП ЛИЦА ЗА ПРЕХВЪРЛЯНЕ В СЪОТВЕТСТВИЕ С С ЧЛЕН 20, ПАРАГРАФ 5, БУКВА А) ОТ РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/1238

ДЕЙСТВИТЕЛНИ ПРЕХВЪРЛЯНИЯ, НАПРАВЕНИ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ЧЛЕН 20, ПАРАГРАФ 5, БУКВА А) ОТ РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/1238

БРОЙ ЗАЯВЛЕНИЯ ОТ ОСИГУРЕНИ ПО ПЕПП ЛИЦА ЗА ПРЕХВЪРЛЯНЕ, НАПРАВЕНИ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ЧЛЕН 52, ПАРАГРАФ 3 ОТ РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/1238 ДЕЙСТВИТЕЛНИ ПРЕХВЪРЛЯНИЯ, НАПРАВЕНИ В

СЪОТВЕТСТВИЕ С ЧЛЕН 52, ПАРАГРАФ 3 ОТ РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2019/1238

C0260

C0270

C0280

C0290

C0300

C0310

C0320

C0330

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Брой жалби

C0340

 

 

 

 

 

PP.06.02.33

Списък на активите

Информация за държани позиции

Идентификационен код на актива и вид код

Основен ПЕПП/алтернативни инвестиционни варианти

Държава на попечителство

Попечител

Количество

C0011

C0010

C0040

C0050

C0060

 

 

 

 

 

 

 


Номинална сума

Метод за определяне на стойността

Стойност на придобиване

Начислена лихва

Пазарна стойност на активите

C0070

C0075

C0080

C0090

C0100

 

 

 

 

 

Информация за активи

Идентификационен код на актива и вид код

Наименование на позицията

Наименование на емитента

Код на емитента и вид код на емитента

Сектор на емитента

C0011

C0130

C0140

C0150

C0170

 

 

 

 

 

 

 


Група на емитента

Код на групата на емитента и Вид код на групата на емитента

Държава на емитента

Валута

CIC

C0180

C0190

C0210

C0220

C0230

 

 

 

 

 

 

 


Алтернативни инвестиции

Външен рейтинг

Призната АВКО

Единична цена

Процент от номиналната цена

Продължителност

Падеж

C0240

C0250

C0260

C0370

C0380

C0270

C0280

 

 

 

 

 

 

 

PP.06.03.33

Предприятия за колективно инвестиране — подход на подробен преглед

Идентификационен код и вид код на Предприятие за колективно инвестиране

Категория базови активи

Държава на емитиране

Валута

Обща сума

C0010

C0030

C0040

C0050

C0060

 

 

 

 

 

PP.08.03.33

Информация за държани позиции — условна стойност

 

 

 

 

 

Условна стойност

Основен ПЕПП

Алтернативни инвестиции

Активи по ПЕПП

C0010

C0030

C0050

Лихвени суапове (D1)

R0010

 

 

 

Форуърден договор за обмен на валута (F2)

R0020

 

 

 

Други деривати

R0030

 

 

 

Информация за държани позиции — стойност

 

 

 

 

 

Стойност

 

 

Основен ПЕПП

Алтернативни инвестиционни варианти

Активи по ПЕПП

 

 

C0020

C0040

C0060

Лихвени суапове (D1)

R0010

 

 

 

Форуърден договор за обмен на валута (F2)

R0020

 

 

 

Други деривати

R0030

 

 

 


ПРИЛОЖЕНИЕ II

УКАЗАНИЯ относно образци за докладване

Настоящото приложение съдържа допълнителни УКАЗАНИЯ във връзка с образците, установени в приложение I.

Образците, които се попълват в съответствие с указанията от различните раздели от настоящото приложение, са посочени като „настоящия образец“ в целия текст на настоящото приложение.

PP.01.01.33 — Съдържание на подадената информация

Общи коментари:

Настоящият раздел се отнася до ежегодното подаване на информация за паневропейските персонални пенсионни продукти (ПЕПП).

Когато е необходима специална обосновка, обяснението не се подава в образеца за отчитане, а е част от диалога между предприятието, предоставящо ПЕПП, и компетентните органи.

НОМЕР В ТАБЛИЦАТА

ПОЗИЦИЯ

УКАЗАНИЯ

C0010/R0010

PP.01.02.33 — Основна информация — обща

Този образец се отчита винаги. Единственият възможен вариант е: 1 — Отчетено

C0010/R0020

PP.52.01.33 — Информация за ПЕПП и осигурените по ПЕПП лица

Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък:

 

1 — Отчетено

 

0 — Неотчетено — друга причина (в този случай да се представи конкретна обосновка)

C0010/R0030

PP.06.02.33 — Списък на активите

Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък:

 

1 — Отчетено

 

0 — Неотчетено — друга причина (в този случай да се представи конкретна обосновка)

C0010/R0040

PP.06.03.33 — Предприятия за колективно инвестиране — подход на подробен преглед

Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък:

 

1 — Отчетено

 

2 — Неотчетено — няма предприятия за колективно инвестиране

 

0 — Неотчетено (в този случай да се представи конкретна обосновка)

C0010/R0050

PP.08.03.33 — Обобщена информация по открити позиции върху деривати

Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък:

 

1 — Отчетено

 

2 — Неотчетено — няма сделки с деривати

 

0 — Неотчетено — друга причина (в този случай да се представи конкретна обосновка)

PP.01.02 — Основна информация — Обща

Общи коментари:

Настоящият раздел се отнася до ежегодното подаване на основна информация за ПЕПП.

НОМЕР В ТАБЛИЦАТА

ПОЗИЦИЯ

УКАЗАНИЯ

C0010/R0010

Наименование на ПЕПП

Търговско наименование на ПЕПП (специфично за предприятието)

C0010/R0020

Регистрационен номер на ПЕПП

Регистрационен номер за ПЕПП, който се задава от Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (ЕОЗППО).

C0010/R0030

Език на отчитане

Посочва се двубуквеният код на езика, използван при подаване на информацията, съгласно стандарт ISO 639-1

C0010/R0040

Дата на подаване на отчета

Посочва се датата, на която се извършва отчитането пред надзорния орган, съгласно стандарт ISO 8601 (формат гггг-мм-дд)

C0010/R0050

Край на финансовата година

Посочва се краят на финансовата година на предприятието съгласно стандарт ISO 8601 (формат гггг-мм-дд), например 2017-12-31

C0010/R0060

Референта дата на отчета

Посочва се крайна дата на отчетния период съгласно стандарт ISO 8601 (формат гггг-мм-дд)

C0010/R0070

Редовно/Ad-hoc подаване

Посочва се дали подаването на информация е редовно или аd-hoc.

Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък:

1

— Редовна отчетност

2

Ad-hoc отчетност

C0010/R0090

Отчетна валута

Посочва се буквеният код на валутата, в която са изразени паричните суми във всеки отчет, съгласно стандарт ISO 4217

C0010/R0260

ПЕПП все още ли се продава?

Да се определи дали продуктът все още се предлага или вече е изтеглен.

Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък:

Все още се продава

В процес на прекратяване

C0010/R0270

Категория субект

Посочете категорията субекти, в която попада доставчикът на ПЕПП, който предоставя данните за своя ПЕПП.

Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък:

Кредитна институция (в съответствие с Директива 2013/36/ЕС на Европейския парламент и на Съвета  (1))

Застрахователно предприятие (в съответствие с Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета  (2))

Институция за професионално пенсионно осигуряване (в съответствие с Директива (ЕС) 2016/2341 на Европейския парламент и на Съвета  (3)).

Инвестиционен посредник (в съответствие с Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета  (4))

Инвестиционно дружество или управляващо дружество (в съответствие с Директива 2009/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета  (5)).

Лица, управляващи алтернативни инвестиционни фондове от ЕС (ЛУАИФ от ЕС) (в съответствие с Директива 2011/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета  (6)).

C0010/R0280

Използване на общ фонд от активи за всички инвестиционни варианти

Да се посочи дали се използва общият фонд от активи за всички инвестиционни варианти

Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък:

 

1 — Да

2 — Не

PP.52.01 — Информация за ПЕПП и осигурените по ПЕПП

лица Общи коментари:

Настоящият раздел се отнася до ежегодното подаване на подробна информация за конкретен ПЕПП. Освен това се изисква да бъде предоставена допълнителна информация за конкретен инвестиционен вариант за ПЕПП, т.е. Основен ПЕПП или алтернативни инвестиционни варианти, по държави, в които се продава този продукт, както и по открити подсметки. В случай че алтернативните варианти за инвестиции станат, поотделно или съвкупно, значими по отношение на спестяванията в Основен ПЕПП, информацията се отчита на по-подробно равнище или на равнището на всеки инвестиционен вариант.

Всички стойности се предоставят така, както биха били отчетени в съответствие с пруденциалната рамка, в която попада субектът.

Информацията относно всички алтернативни инвестиционни варианти се обобщава.

Информация за ПЕПП и осигурените по ПЕПП лица (1)

НОМЕР В ТАБЛИЦАТА

ПОЗИЦИЯ

УКАЗАНИЯ

C0020/R0010

Разходи за администриране за Основен ПЕПП

Общ размер на разходите за администриране, свързани с администрирането на ПЕПП, начислени на осигуреното по ПЕПП лице през отчетния период.

Сумата се отнася за еднократните и периодичните разходи за Основен ПЕПП.

C0040/R0010

Разходи за дистрибуция на Основен ПЕПП

Общ размер на разходите, свързани с дистрибуцията на ПЕПП. Сумата се отнася за еднократните и периодичните разходи за Основен ПЕПП.

C0050/R0010

Разходи за консултации за Основен ПЕПП

Общ размер на разходите, свързани разходите за консултации за ПЕПП, начислени през отчетния период.

Сумата се отнася за еднократните и периодичните разходи за Основен ПЕПП.

C0060/R0010

Инвестиционни разходи за Основен ПЕПП

Общ размер на инвестиционните разходи, свързани с ПЕПП, начислени през отчетния период. Тези разходи покриват таксите, свързани със съхранението на активи, дейности, произтичащи от извършване на сделки, и други разходи, свързани с инвестиционните дейности, но които не могат да бъдат отнесени към двете категории, посочени по-горе.

Сумата се отнася за еднократните и периодичните разходи за Основен ПЕПП.

C0100/R0010

Разходи за капиталовите гаранции, ако има такива, за Основен ПЕПП

Общ размер на разходите за капиталовите гаранции за ПЕПП, начислени през отчетния период.

Сумата се отнася за еднократните и периодичните разходи за Основен ПЕПП.

C0020/R0040

Разходи за администриране на алтернативни инвестиционни варианти

Общ размер на разходите за администриране, свързани с администрирането на ПЕПП, начислени на осигуреното по ПЕПП лице през отчетния период.

Сумата се отнася за еднократните и периодичните разходи за алтернативни инвестиционни варианти.

C0040/R0040

Разходи за дистрибуция на алтернативни инвестиционни варианти

Общ размер на разходите, свързани с дистрибуцията на ПЕПП.

Сумата се отнася за еднократните и периодичните разходи за алтернативни инвестиционни варианти.

C0050/R0040

Разходи за консултации за алтернативни инвестиционни варианти

Общ размер на разходите, свързани разходите за предоставяне на съвети за ПЕПП, начислени през отчетния период.

Сумата се отнася за еднократните и периодичните разходи за алтернативни инвестиционни варианти.

C0060/R0040

Инвестиционни разходи за алтернативни инвестиционни варианти

Общ размер на инвестиционните разходи, свързани с ПЕПП, начислени през отчетния период. Тези разходи покриват таксите, свързани със съхранението на активи, дейности, произтичащи от извършване на сделки, и други разходи, свързани с инвестиционните дейности, но които не могат да бъдат отнесени към двете категории, посочени по-горе.

Сумата се отнася за еднократните и периодичните разходи за алтернативни инвестиционни варианти.

Информация за ПЕПП и осигурените по ПЕПП лица (2)

НОМЕР В ТАБЛИЦАТА

ПОЗИЦИЯ

УКАЗАНИЯ

Z0010

Държава

Двубуквен код на държавата по произход или приемащата държава във връзка с ПЕПП съгласно стандарт ISO 3166-1. Тази позиция се попълва за всяка държава, в която има налична подсметка или в която се предоставя ПЕПП.

C0150/R0020

Брой осигурени по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Брой осигурени по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

C0160/R0020

Общо получени брутни вноски за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Общ размер на вноските през отчетния период, платени от осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

C0170/R0020

Общ размер на брутната възвръщаемост на инвестицията за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Общ размер на брутната възвръщаемост на инвестицията, разпределена за осигурените по ПЕПП лица. Стойността включва инвестиционните разходи за предлагания в държавата Основен ПЕПП.

C0190/R0020

Общо осигурителни плащания за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Общ размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който се предлага в държавата. Тази сума включва всички изплатени обезщетения, т.е. включително биометрични рискове и други възможни варианти, включени в конкретния продукт.

C0200/R0020

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране по Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който се предлага в държавата. Тази сума включва само обезщетения, свързани с пенсиониране.

C0210/R0020

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране, платени чрез анюитети за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който се предлага в държавата. Тази сума включва само свързаните с пенсиониране обезщетения, платени чрез анюитети.

C0220/R0020

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране, платени чрез еднократна сума за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който се предлага в държавата. Тази сума включва само свързаните с пенсиониране обезщетения, платени чрез еднократна сума.

C0230/R0020

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране, платени чрез разсрочени плащания за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който се предлага в държавата. Тази сума включва само свързаните с пенсиониране обезщетения, платени чрез разсрочени плащания.

C0240/R0020

Осигурителни плащания, които не са свързани с пенсиониране по Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който се предлага в държавата. Тази сума включва само обезщетения, които се отнасят до несвързани с пенсиониране покрития, т.е. биометрични рискове и други възможни варианти.

C0250/R0020

Брой уведомления в съответствие с член 20, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/1238, получени от осигурени по ПЕПП лица, които са променили своето местопребиваване в друга държава членка, за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Брой уведомления, получени от осигурени по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който се предлага в държавата, свързани с промяна на местопребиваването на осигуреното по ПЕПП лице в друга държава членка.

C0260/R0020

Брой на заявленията за откриване на подсметка в съответствие с член 20, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Брой заявления за откриване на нова подсметка за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата, получени от осигурени по ПЕПП лица, които са информирали доставчика на ПЕПП за намерението си да променят местопребиваването в друга държава членка.

C0270/R0020

Брой подсметки, открити в съответствие с член 20, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1238, за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Брой действително открити подсметки за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата, свързани със заявления, получени от осигурени по ПЕПП лица, които са информирали доставчика на ПЕПП за намерението си да променят местопребиваването в друга държава членка.

C0280/R0020

Брой заявления от осигурени по ПЕПП лица за прехвърляне в съответствие с член 20, параграф 5, буква а) от Регламент (ЕС) 2019/1238 за Основен ПЕПП, предлаган в държавата

Брой заявления за прехвърляне към друг доставчик на ПЕПП, тъй като настоящият доставчик на ПЕПП не може да създаде подсметка, свързана с осигурени по ПЕПП лица в предлаган в държавата Основен ПЕПП, които променят местопребиваването си в друга държава членка.

C0290/R0020

Действителни прехвърляния, направени в съответствие с член 20, параграф 5, буква а) от Регламент (ЕС) 2019/1238 за Основен ПЕПП, предлаган в държавата

Брой действителни прехвърляния към друг доставчик на ПЕПП, тъй като настоящият доставчик на ПЕПП не може да създаде подсметка, свързана с осигурени по ПЕПП лица в предлаган в държавата Основен ПЕПП, които променят местопребиваването си в друга държава членка.

C0300/R0020

Брой на заявленията от осигурени по ПЕПП лица за прехвърляне в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Брой заявления за прехвърляне към друг доставчик на ПЕПП при поискване от осигурени по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който се предлага в държавата, представени в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238

C0310/R0020

Брой действителни прехвърляния, направени в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Брой действителни прехвърляния към друг доставчик на ПЕПП при поискване от осигурени по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който се предлага в държавата, представени в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238

C0320/R0020

Активи по Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Обща сума на активите, свързани с Основен ПЕПП, който се предлага в държавата.

C0330/R0020

Задължения по Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Общ размер на техническите резерви и други задължения, когато е целесъобразно, свързани с предлагания в държавата Основен ПЕПП

C0340/R0020

Брой жалби във връзка с Основен ПЕПП, който се предлага в държавата

Общият брой жалби, получени през отчетния период във връзка с предлагания в държавата Основен ПЕПП.

C0150/R0030

Брой осигурени по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Брой осигурени по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

C0160/R0030

Общо получени брутни вноски за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Обща сума на вноските през отчетния период, платени от осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

C0170/R0030

Общ размер на брутната възвръщаемост на инвестицията за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Общ размер на брутната възвръщаемост на инвестицията, разпределена за осигурените по ПЕПП лица. Стойността включва инвестиционните разходи за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване.

C0190/R0030

Общо осигурителни плащания за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Общ размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване. Тази сума включва всички изплатени обезщетения, т.е. включително биометрични рискове и други възможни варианти, включени в конкретния продукт.

C0200/R0030

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране по Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване. Тази сума включва само обезщетения, свързани с пенсиониране.

C0210/R0030

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране, платени чрез анюитети за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване. Тази сума включва само обезщетения, свързани с пенсиониране, платени чрез анюитети.

C0220/R0030

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране, платени чрез еднократна сума за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване. Тази сума включва само обезщетения, свързани с пенсиониране, платени чрез еднократна сума.

C0230/R0030

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране, платени чрез разсрочени плащания за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване. Тази сума включва само обезщетения, свързани с пенсиониране, платени чрез разсрочени плащания.

C0240/R0030

Осигурителни плащания, които не са свързани с пенсиониране по Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване. Тази сума включва само обезщетения, които се отнасят до несвързани с пенсиониране покрития, т.е. биометрични рискове и други възможни варианти.

C0250/R0030

Брой уведомления в съответствие с член 20, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/1238, получени от осигурени по ПЕПП лица, които са променили своето местопребиваване в друга държава членка, за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Брой уведомления, получени от осигурени по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване, свързани с промяна на местопребиваването на осигуреното по ПЕПП лице в друга държава членка.

C0260/R0030

Брой на заявленията за откриване на подсметка в съответствие с член 20, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Брой заявления за откриване на нова подсметка за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване, получени от осигурени по ПЕПП лица, които са информирали доставчика на ПЕПП за намерението си да променят местопребиваването в друга държава членка.

C0270/R0030

Брой подсметки, открити в съответствие с член 20, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Брой действително открити подсметки за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване, свързани със заявления, получени от осигурени по ПЕПП лица, които са информирали доставчика на ПЕПП за намерението си да променят местопребиваването в друга държава членка.

C0280/R0030

Брой заявления от осигурени по ПЕПП лица за прехвърляне в съответствие с член 20, параграф 5, буква а) от Регламент (ЕС) 2019/1238 за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Брой заявления за прехвърляне към друг доставчик на ПЕПП, тъй като настоящият доставчик на ПЕПП не може да създаде подсметка, свързана с осигурени по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване, които променят местопребиваването си в друга държава членка.

C0290/R0030

Действителни прехвърляния, направени в съответствие с член 20, параграф 5, буква а) от Регламент (ЕС) 2019/1238 за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Брой действителни прехвърляния към друг доставчик на ПЕПП, тъй като настоящият доставчик на ПЕПП не може да създаде подсметка, свързана с осигурени по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване, които променят местопребиваването си в друга държава членка.

C0300/R0030

Брой заявления от осигурени по ПЕПП лица за прехвърляне в съответствие с член 52, параграф 3, буква а) от Регламент (ЕС) 2019/1238 за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Брой заявления за прехвърляне към друг доставчик на ПЕПП при поискване от осигурени по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване, представени в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238

C0310/R0030

Действителни прехвърляния, направени в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Брой действителни прехвърляния към друг доставчик на ПЕПП при поискване от осигурени по ПЕПП лица в Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване, представени в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238

C0320/R0030

Активи по Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Обща сума на активите, свързани с Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване.

C0330/R0030

Задължения по Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Общ размер на техническите резерви и други задължения, когато е целесъобразно, свързани с Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване.

C0340/R0030

Брой жалби по отношение на Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване

Общият брой жалби, получени през отчетния период за Основен ПЕПП, който е в процес на прекратяване.

C0150/R0050

Брой осигурени по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Брой осигурени по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

C0160/R0050

Общо получени брутни вноски за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Общ размер на вноските през отчетния период, платени от осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

C0170/R0050

Общ размер на брутната възвръщаемост на инвестицията за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Общ размер на брутната възвръщаемост на инвестицията, разпределена за осигурените по ПЕПП лица. Стойността включва инвестиционните разходи за предлаганите в държавата алтернативни инвестиционни варианти.

C0190/R0050

Общо осигурителни плащания за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Общ размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата. Тази сума включва всички изплатени обезщетения, т.е. включително биометрични рискове и други възможни варианти, включени в конкретния продукт.

C0200/R0050

Плащания на свързани с пенсиониране обезщетения за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата. Тази сума включва само обезщетения, свързани с пенсиониране.

C0210/R0050

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране, платени чрез анюитети за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата. Тази сума включва само свързаните с пенсиониране обезщетения, платени чрез анюитети.

C0220/R0050

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране, платени чрез еднократна сума за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата. Тази сума включва само свързаните с пенсиониране обезщетения, платени чрез еднократна сума.

C0230/R0050

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране, платени чрез разсрочени плащания за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата. Тази сума включва само свързаните с пенсиониране обезщетения, платени чрез разсрочени плащания.

C0240/R0050

Осигурителни плащания, които не са свързани с пенсиониране, за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата. Тази сума включва само обезщетения, които се отнасят до несвързани с пенсиониране покрития, т.е. биометрични рискове и други възможни варианти.

C0240/R0050

Брой уведомления в съответствие с член 20, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/1238, получени от осигурени по ПЕПП лица, които са променили своето местопребиваване в друга държава членка, за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Брой уведомления, получени от осигурени по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата, свързани с промяна на местопребиваването на осигуреното по ПЕПП лице в друга държава членка.

C0260/R0050

Брой заявления за откриване на подсметка в съответствие с член 20, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Брой заявления за откриване на нова подсметка за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата, получени от осигурени по ПЕПП лица, които са информирали доставчика на ПЕПП за намерението си да променят местопребиваването в друга държава членка.

C0270/R0050

Брой подсметки, открити в съответствие с член 20, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Брой действително открити подсметки за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата, свързани със заявления, получени от осигурени по ПЕПП лица, които са информирали доставчика на ПЕПП за намерението си да променят местопребиваването в друга държава членка.

C0280/R0050

Брой заявления от осигурени по ПЕПП лица за прехвърляне в съответствие с член 20, параграф 5, буква а) от Регламент (ЕС) 2019/1238 за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Брой заявления за прехвърляне към друг доставчик на ПЕПП, тъй като настоящият доставчик на ПЕПП не може да създаде подсметка, свързана с осигурени по ПЕПП лица в предлагани в държавата алтернативни инвестиционни варианти, които променят местопребиваването си в друга държава членка.

C0290/R0050

Действителни прехвърляния, направени в съответствие с член 20, параграф 5, буква а) от Регламент (ЕС) 2019/1238 за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Брой действителни прехвърляния към друг доставчик на ПЕПП, тъй като настоящият доставчик на ПЕПП не може да създаде подсметка, свързана с осигурени по ПЕПП лица в предлагани в държавата алтернативни инвестиционни варианти, които променят местопребиваването си в друга държава членка.

C0300/R0050

Брой заявления от осигурени по ПЕПП лица за прехвърляне в съответствие с член 52, параграф 3, от Регламент (ЕС) 2019/1238 за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Брой заявления за прехвърляне към друг доставчик на ПЕПП при поискване от осигурени по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата, представени в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238

C0310/R0050

Действителни прехвърляния, направени в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Брой действителни прехвърляния към друг доставчик на ПЕПП при поискване от осигурени по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата, представени в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238

C0320/R0050

Активи по алтернативните инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Обща сума на активите, свързани с алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата.

C0330/R0050

Задължения по алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Общ размер на техническите резерви и други задължения, когато е целесъобразно, свързани с предлаганите в държавата алтернативни инвестиционни варианти

C0340/R0050

Брой жалби във връзка с алтернативни инвестиционни варианти, които се предлагат в държавата

Общият брой жалби, получени през отчетния период във връзка с предлаганите в държавата алтернативни инвестиционни варианти.

C0149/R0060

Брой алтернативни инвестиционни варианти предлагани за ПЕПП продукт, който е в процес на прекратяване

Брой алтернативни инвестиционни варианти предлагани за ПЕПП продукт, който е в процес на прекратяване

C0150/R0060

Брой осигурени по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Брой осигурени по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

C0160/R0060

Общо получени брутни вноски за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Общ размер на вноските през отчетния период, платени от осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

C0170/R0060

Общ размер на брутната възвръщаемост на алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Общ размер на брутната възвръщаемост на инвестицията, разпределена за осигурените по ПЕПП лица. Стойността включва инвестиционните разходи за предлаганите в държавата алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване.

C0190/R0060

Общо осигурителни плащания за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Общ размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване. Тази сума включва всички изплатени обезщетения, т.е. включително биометрични рискове и други възможни варианти, включени в конкретния продукт.

C0200/R0060

Плащания на свързани с пенсиониране обезщетения за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване. Тази сума включва само обезщетения, свързани с пенсиониране.

C0210/R0060

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране, платени чрез анюитети за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване. Тази сума включва само обезщетения, свързани с пенсиониране, платени чрез анюитети.

C0220/R0060

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране, платени чрез еднократна сума за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване. Тази сума включва само обезщетения, свързани с пенсиониране, платени чрез еднократна сума.

C0230/R0060

Осигурителни плащания, свързани с пенсиониране, платени чрез разсрочени плащания за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване. Тази сума включва само обезщетения, свързани с пенсиониране, платени чрез разсрочени плащания.

C0240/R0060

Осигурителни плащания, които не са свързани с пенсиониране, за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Размер на осигурителните плащания през отчетния период към осигурените по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване. Тази сума включва само обезщетения, които се отнасят до несвързани с пенсиониране покрития, т.е. биометрични рискове и други възможни варианти.

C0250/R0060

Брой уведомления в съответствие с член 20, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/1238, получени от осигурени по ПЕПП лица, които са променили своето местопребиваване в друга Държава членка за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Брой уведомления, получени от осигурени по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване, свързани с промяна на местопребиваването на осигуреното по ПЕПП лице в друга държава членка.

C0260/R0060

Брой заявления за откриване на подсметка в съответствие с член 20, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Брой заявления за откриване на нова подсметка за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване, получени от осигурени по ПЕПП лица, които са информирали доставчика на ПЕПП за намерението си да променят местопребиваването в друга държава членка.

C0270/R0060

Брой подсметки, открити в съответствие с член 20, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Брой действително открити подсметки за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване, свързани със заявления, получени от осигурени по ПЕПП лица, които са информирали доставчика на ПЕПП за намерението си да променят местопребиваването в друга държава членка.

C0280/R0060

Брой заявления от осигурени по ПЕПП лица за прехвърляне в съответствие с член 20, параграф 5, буква а) от Регламент (ЕС) 2019/1238 за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Брой заявления за прехвърляне към друг доставчик на ПЕПП, тъй като настоящият доставчик на ПЕПП не може да създаде подсметка, свързана с осигурени по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване, които променят местопребиваването си в друга държава членка.

C0290/R0060

Действителни прехвърляния, направени в съответствие с член 20, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Брой действителни прехвърляния към друг доставчик на ПЕПП, тъй като настоящият доставчик на ПЕПП не може да създаде подсметка, свързана с осигурени по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване, които променят местопребиваването си в друга държава членка.

C0300/R0060

Брой заявления от осигурени по ПЕПП лица за прехвърляне в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Брой заявления за прехвърляне към друг доставчик на ПЕПП при поискване от осигурени по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване, представени в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238

C0310/R0060

Действителни прехвърляния, направени в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238 за алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Брой действителни прехвърляния към друг доставчик на ПЕПП при поискване от осигурени по ПЕПП лица в алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване, представени в съответствие с член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/1238

C0320/R0060

Активи по алтернативните инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Обща сума на активите, свързани с алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване.

C0330/R0060

Задължения по алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Общ размер на техническите резерви и други задължения, когато е целесъобразно, свързани с алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

C0340/R0060

Брой жалби във връзка с алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване

Общият брой жалби, получени през отчетния период във връзка с алтернативни инвестиционни варианти, които са в процес на прекратяване.

PP.06.02 — Списък на активите — Общи коментари:

Настоящият раздел се отнася до ежегодното подаване на информация за ПЕПП с по-нататъшно разделяне по Основни ПЕПП и алтернативни инвестиционни варианти. В случай че алтернативните варианти за инвестиции станат, поотделно или съвкупно, значими по отношение на спестяванията в Основен ПЕПП, информацията се отчита на по-подробно равнище или на равнището на всеки инвестиционен вариант.

Категориите активи, посочени в този образец, са определените в приложение IV — Определения от таблицата на CIC, а препратките към допълнителния идентификационен код (CIC) се отнасят към приложение III — таблицата на CIC.

Настоящият образец съдържа списък по отделни позиции на активите, свързани с ПЕПП (т.е. не на основата на подробен преглед), класифицирани по категории активи от 0 до 9, със следните изключения:

а)

паричните средства се отчитат в един ред за всяка отделна валута, за всяка комбинация от позиции C0060, C0070, C0080 и C0090;

б)

прехвърляемите депозити (парични еквиваленти) и други депозити със срок до падежа по-малко от една година се отчитат в един ред за всяка двойка банки и валута, за всяка комбинация от позиции C0060, C0070, C0080, C0090 и C0290;

в)

депозитите към цеденти се отчитат в един ред за всяка комбинация от позиции C0060, C0070, C0080 и C0090;

Образецът се състои от две таблици: „Информация за държани позиции“ и „Информация за активи“.

В таблица „Информация за държани позиции“ всеки актив се отчита отделно в толкова на брой реда, колкото е необходимо, за да се попълнят правилно всички изисквани в таблицата непарични променливи, с изключение на позицията „Количество“. Ако една променлива на даден актив може да получи две стойности, то този актив трябва да бъде отчетен в повече от един ред.

В таблица „Информация за активи“ всеки актив се отчита отделно, в един ред за всеки актив, като се попълват всички изисквани в таблицата приложими променливи. Активите се разпределят по инвестиционен вариант за ПЕПП (Основен ПЕПП и алтернативни инвестиционни варианти), освен ако за всички инвестиционни варианти на ПЕПП не се използва един и същ фонд от активи, в който активите са определени като „общи активи в ПЕПП“. В случай че алтернативните варианти за инвестиции станат, поотделно или съвкупно, значими по отношение на спестяванията в Основен ПЕПП, информацията се отчита на по-подробно равнище или на равнището на всеки инвестиционен вариант.

Всички стойности се отчитат в съответствие с пруденциалната рамка, в която попада субектът. Ако доставчикът на ПЕПП е освободен от докладване на институция(и) за външен рейтинг и външна кредитна оценка („АВКО“) съгласно приложимото за него секторно законодателство, информацията относно поле (C0250) и поле (C0260) може да бъде ограничена (не се докладва). В противен случай тази информация се докладва.

Информация за държани позиции

НОМЕР В ТАБЛИЦАТА

ПОЗИЦИЯ

УКАЗАНИЯ

C0011

Идентификационен код на актива и вид код

В тази информация се комбинират данни за идентификационния код на актива (колони

C0010 и C0110 от решението на Съвета на надзорниците) и вид идентификационен код на актива (колони C0020 и C0120 от решението на Съвета на надзорниците) Идентификационен код на актива, като се използва:

код ISIN съгласно стандарт ISO 6166

Само ако няма код ISIN:

други признати кодове (напр.: CUSIP, Bloomberg Ticker, Reuters RIC)

Зададен код, когато няма други налични признати кодове. Кодът трябва да бъде уникален и да се използва последователно във времето.

Вид идентификационен код, използван за позиция „Идентификационен код на актива“:

1

— ISO 6166 за ISIN код

2

— CUSIP (Committee on Uniform Securities Identification Procedures number, който се задава от CUSIP Service Bureau за дружества от САЩ и Канада)

3

— SEDOL (Stock Exchange Daily Official List за Лондонската фондова борса)

4

— WKN („Wertpapier Kenn-Nummer“, буквено-цифровият идентификационен номер в Германия)

 

 

5

— Bloomberg (буквеният код на Bloomberg за идентифициране на корпоративни ценни книжа)

6

— Bloomberg (BBGID Global ID)

7

— Reuters RIC (кодът на финансови инструменти на Reuters)

8

— FIGI (Financial Instrument Global Identifier — глобален идентификационен код на финансов инструмент)

9

— Друг код, зададен от членове на Асоциацията на националните номериращи агенции

99 — Зададен код

Когато един и същ идентификационен код на актив трябва да бъде отчетен за един актив, емитиран в две или повече различни валути, е необходимо да се уточни идентификационният код на актива и буквеният код на валутата съгласно стандарт ISO 4217, както е посочено в следния пример:

„код + EUR“ В този случай видът идентификационен код на актива се основава на вариант 99 и варианта на първоначалния идентификационен код на актива, както в следния пример, за който докладваният код е ISIN код + валута: „99/1“.

C0010

Основен

ПЕПП/алтернативни инвестиционни варианти

Вид на варианта за инвестиране в ПЕПП. Диференциацията, използвана в това поле, е между основния ПЕПП и алтернативните инвестиционни варианти. Вариант 3, активите по ПЕПП се използват, в случай че за всички инвестиционни варианти за ПЕПП се използва един и същ фонд от активи.

Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък:

1

— Основен ПЕПП

2

— Алтернативни инвестиционни варианти

3

— Общи активи по ПЕПП

C0040

Държава на попечителство

Двубуквен код на държавата, в която активите се държат под попечителство, съгласно стандарт ISO 3166-1. Когато се посочват международни попечители, като например Euroclear, държавата на попечителство ще бъде тази, която съответства на законното установяване, където попечителските услуги са били договорно определени.

В случай че един и същ вид актив е под попечителство в повече от една държава, всеки актив се отчита поотделно в толкова на брой реда, колкото е необходимо, за да се посочат правилно всички държави на попечителство.

Що се отнася до недвижимата собственост, държавата на емитента се оценява според адреса на недвижимата собственост.

C0050

Попечител

Идентификационен код на правния субект (ИКПС) или, ако няма наличен ИКПС, наименование на финансовата институция, която е попечител.

В случай че един и същ вид актив е под попечителство от повече от един попечител, всеки актив се отчита поотделно в толкова на брой реда, колкото е необходимо, за да се посочат правилно всички попечители.

C0060

Количество

Брой активи, за съответните активи.

Тази позиция не се отчита, когато е отчетена позиция Номинална сума (C0070).

C0070

Номинална сума

Основна неизплатена сума, измерена по номинална стойност, за всички активи, за които тази позиция е приложима, и по номинална стойност за парични средства и парични еквиваленти.

Тази позиция не се отчита, когато е отчетена позиция Количество (C0060).

C0075

Метод за определяне на стойността

Стойността на финансовия инструмент е определена чрез:

1

- оценка по пазарни цени;

2

- пазарно съгласувана оценка;

3

- пазарно съгласуваната оценка не е приложима.

C0080

Стойност на придобиване

Обща стойност на придобиване за държаните активи, чиста стойност без начислена лихва.

C0090

Начислена лихва

Количествено определяне на размера на начислената лихва след последната дата на купон за лихвоносни ценни книжа.

C0100

Пазарна стойност на активите

Пазарна стойност на активите.

Информация за активи

НОМЕР В ТАБЛИЦАТА

ПОЗИЦИЯ

УКАЗАНИЕ

C0011

Идентификационен код на актива и вид код

В тази информация се комбинират данни за идентификационния код на актива (колони

C0010 и C0110 от решението на Съвета на надзорниците) и вид идентификационен код на актива (колони C0020 и C0120 от решението на Съвета на надзорниците) Идентификационен код на актива, като се използва:

код ISIN съгласно стандарт ISO 6166

Само ако няма код ISIN:

Други признати кодове (напр.: CUSIP, Bloomberg Ticker, Reuters RIC)

Зададен код, когато няма други налични признати кодове. Кодът трябва да бъде уникален и да се използва последователно във времето.

Вид идентификационен код, използван за позиция „Идентификационен код на актива“:

1

— ISO 6166 за ISIN код

2

— CUSIP (Committee on Uniform Securities Identification Procedures number, който се задава от CUSIP Service Bureau за дружества от САЩ и Канада)

3

— SEDOL (Stock Exchange Daily Official List за Лондонската фондова борса)

4

— WKN („Wertpapier Kenn-Nummer“, буквено-цифровият идентификационен номер в Германия)

5

— Bloomberg (буквеният код на Bloomberg за идентифициране на корпоративни ценни книжа)

6

— Bloomberg (BBGID Global ID)

7

— Reuters RIC (кодът на финансови инструменти на Reuters)

8

— FIGI (Financial Instrument Global Identifier — глобален идентификационен код на финансов инструмент)

9

— Друг код, зададен от членове на Асоциацията на националните номериращи агенции

99 — Зададен код

Когато един и същ идентификационен код на актив трябва да бъде отчетен за един актив, емитиран в две или повече различни валути, е необходимо да се уточни идентификационният код на актива и буквеният код на валутата съгласно стандарт ISO 4217, както е посочено в следния пример: „код + EUR“ В този случай Видът идентификационен код на актива се основава на вариант 99 и варианта на първоначалния идентификационен код на актива, както в

 

 

следния пример, за който докладваният код е ISIN код + валута: „99/1“.

C0130

Наименование на позицията

Наименование на актива (или адрес в случай на недвижимо имущество).

 

Наименование на емитента

Наименование на емитента, определен като предприятието, което емитира активи за инвеститорите.

Тази позиция съответства на наименованието на субекта в базата данни за ИКПС, ако има такова. При липса на такова тя съответства на юридическото наименование.

По отношение на инвестиционните фондове/дяловете в инвестиционни фондове наименованието на емитента е наименованието на лицето, управляващо фонда.

C0150

Код на емитента и вид код на емитента

В тази информация се комбинират данни за кода на емитента (колона C0150 от решението на Съвета на надзорниците) и вида код на емитента (колона C0160 от решението на Съвета на надзорниците).

За кода на емитента се използва ИКПС. Ако няма наличен ИКПС, тази позиция не се отчита.

По отношение на инвестиционните фондове/дяловете в инвестиционни фондове кодът на емитента е кодът на лицето, управляващо фонда.

Посочва се видът код, използван за позиция „Код на емитента“. Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък: 1 — ИКПС

9 — Няма

Тази позиция не се прилага за CIC категория 8 — Ипотеки и заеми, отнасящи се за ипотеки и заеми за физически лица. Тази позиция не се прилага за CIC 71, CIC 75 и CIC категория 9 — Недвижима собственост;

C0170

Сектор на емитента

Икономическият сектор на емитента въз основа на най-актуалния код по NACE (публикуван в приложение I към Регламент (ЕО) №

1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета  (7)). Определящата сектора буква от кода по NACE представлява минимално изискване за установяване на секторите (например „А“ „или „А0111“ би било допустимо) с изключение на кодове по NACE, отнасящи се до финансови и застрахователни дейности, за които трябва да се използва определящата сектора буква, последвана от 4-цифрен код за класа (например „K6411“).

По отношение на инвестиционните фондове секторът на емитента е секторът на лицето, управляващо фонда.

C0180

Група на емитента

Наименование на крайното предприятие майка на емитента. По отношение на инвестиционните фондове връзката с групата се отнася за лицето, управляващо фонда.

Тази позиция съответства на наименованието на субекта в базата данни за ИКПС, ако има такова. При липса на такова съответства на юридическото наименование.

C0190

Код на групата на емитента и вид код на групата на емитента

В тази информация се комбинират данни за кода на групата на емитента (колона C0190 от решението на Съвета на надзорниците) и вида код на групата на емитента (колона C0200 от решението на Съвета на надзорниците).

Идентификационен код на групата на емитента, като се използва идентификационният код на правния субект (ИКПС). Ако не е наличен ИКПС, тази позиция не се отчита.

По отношение на инвестиционните фондове връзката с групата се отнася за лицето, управляващо фонда.

Код, използван за позиция „Код на групата на емитента“:

 

1 — ИКПС

 

 

9 — Няма

C0210

Държава на емитента

Двубуквен код на държава на местонахождение на емитента съгласно стандарт ISO 3166-1.

Местонахождението на емитента се установява според адреса на предприятието, издало/емитирало актива.

По отношение на инвестиционните фондове връзката с групата се отнася за лицето, управляващо фонда.

Двубуквен код съгласно стандарт ISO 3166-1

XA: Наднационални емитенти

ЕС: Институции на Европейския съюз

C0220

Валута

Буквен код на валутата на емисията съгласно стандарт ISO 4217.

C0230

CIC

Допълнителен идентификационен код, използван за класифициране на активите.

C0240

Алтернативни инвестиции

Финансов инструмент, посочен в раздел В от приложение I към Директива 2014/65/ЕС, издаден от юридическо лице, упълномощено съгласно Директива 2011/61/ЕС  (8) да управлява алтернативни инвестиционни фондове:

1

— Алтернативни инвестиции

2

— Няма алтернативни инвестиции

C0250

Външен рейтинг

Рейтинг на актива към отчетната референтна дата, присъден от призната агенция за външна кредитна оценка (АВКО).

C0270

Продължителност

Дюрация на актива, определена като „остатъчна модифицирана дюрация“ (модифицирана дюрация, изчислена въз основа на оставащия срок до падежа на ценната книга, считано от референтната отчетна дата).

За активи без фиксиран падеж се използва първата дата на изкупуване. Дюрацията се изчислява на базата на икономическата стойност.

C0280

Падеж

Код на датата на падежа съгласно стандарт ISO 8601 (гггг-мм-дд).

За перпетюитети се използва „9999-12-31“

C0370

Единична цена

Пазарна цена за единица

C0380

Процент от номиналната цена

Процент от агрегираната номинална стойност.

PP.06.03 — Предприятия за колективно инвестиране — подход на подробен преглед

Общи коментари:

Настоящият раздел се отнася до ежегодното подаване на информация за ПЕПП с по-нататъшно разделяне по Основни ПЕПП и алтернативни инвестиционни варианти. В случай че алтернативните варианти за инвестиции станат, поотделно или съвкупно, значими по отношение на спестяванията в Основен ПЕПП, информацията се отчита на по-подробно равнище или на равнището на всеки инвестиционен вариант.

Настоящият образец съдържа информация за подробен преглед на предприятията за колективно инвестиране, както и на инвестициите под формата на фондове, включително когато те са дялови участия, по базова категория активи, държава на емитиране и валута. Предвид пропорционалността и конкретните указанията на образеца, подходът на подробен преглед се прилага, докато бъдат установени категориите активи, държави и валути. По отношение на фондове, инвестиращи във фондове, се прилага същият подход на подробен преглед.

Образецът включва информация за 100 % от стойността на инвестицията в предприятия за колективно инвестиране. Освен това, при установяването на държавите се прилага подходът на подробен преглед с цел да се определи експозицията за 80 % от общата стойност на фондовете минус сумите, свързани с CIC 8 и CIC 9, а при установяването на валутите — подходът на подробен преглед с цел да се определи експозицията за 80 % от общата стойност на фондовете. Доставчиците на ПЕПП диверсифицират по географски признак 20-те процента, които не са определени по държави, като например не инвестират повече от 5 % в една и съща държава. Доставчиците на ПЕПП прилагат подхода на подробен преглед, без да го изменят с времето; като отчитат инвестираната сума, те започват от най-големия и стигат до най-малкия обособен фонд.

Позициите се отчитат с тяхната положителна стойност, освен ако в съответните указания не е предвидено друго.

Всички стойности се отчитат в съответствие с пруденциалната рамка, в която попада субектът.

Категориите активи, посочени в настоящия образец, са определените в приложение IV — Определения от таблицата на CIC, а препратките към CIC се отнасят към приложение III — таблицата на CIC.

НОМЕР В ТАБЛИЦАТА

ПОЗИЦИЯ

УКАЗАНИЯ

C0010

Предприятие

за колективно

инвестиране,

идентификационен код (ID код)

Идентификационен код на актива при спазване на следната последователност:

код ISIN съгласно стандарт ISO 6166, ако има такъв;

други признати кодове (напр.: CUSIP, Bloomberg Ticker, Reuters RIC)

Код, зададен от предприятието, при липса на посочените по-горе варианти, който трябва да се използва последователно във времето

C0020

Предприятие

за колективно

инвестиране, вид идентификационен код

Вид идентификационен код, използван за позиция „Идентификационен код на актива“. Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък:

1

— ISO/6166 за ISIN

2

— CUSIP (Committee on Uniform Securities Identification Procedures number, който се задава от отдела „Service Bureau“ на CUSIP за дружествата от САЩ и Канада)

3

— SEDOL (Stock Exchange Daily Official List за Лондонската фондова борса)

4

— WKN („Wertpapier Kenn-Nummer“, буквено-цифровият идентификационен номер в Германия)

5

— Bloomberg (буквеният код на Bloomberg за идентифициране на корпоративни ценни книжа)

6

— Bloomberg (BBGID Global ID)

7

— Reuters RIC (кодът на финансови инструменти на Reuters)

8

— FIGI (Financial Instrument Global Identifier — глобален идентификационен код на финансов инструмент)

9

— Друг код, зададен от членове на Асоциацията на националните номериращи агенции

99 — Код, зададен от предприятието

C0030

Категория базови активи

Посочват се категориите активи, вземания и деривати в рамките на предприятието за колективно инвестиране. Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък:

1

— Държавни ценни книжа

2

— Корпоративни облигации

3L

— Капиталови инструменти, търгувани на фондова борса

3X

— Капиталови инструменти, нетъргувани на фондова борса

4

— Предприятия за колективно инвестиране

5

— Структурирани облигации

6

— Обезпечени ценни книжа

7

— Парични средства и депозити

8

— Ипотеки и заеми

9

— Недвижима собственост

0

— Други инвестиции (включително вземания)

A

— Фючърси

B

— Кол опции

C

— Пут опции

D

— Суапове

E

— Форуърдни договори

F

— Кредитни деривати

L

— Пасиви

Категория „4 — Предприятия за колективно инвестиране“ се използва само за несъществените остатъчни стойности на „фондове, инвестиращи във фондове“ и всякакви други фондове.

C0040

Държава на емитиране

Разбивка на всяка категория активи, определени в C0030, по държава на емитента. Посочва се държавата на местонахождение на емитента.

Местонахождението на емитента се установява според адреса на предприятието, издало/емитирало актива.

 

 

Следва да се използва един от следните варианти:

Двубуквен код съгласно стандарт ISO 3166-1

XA: Наднационални емитенти

ЕС: Институции на Европейския съюз

AA: агрегирани държави поради прилагането на праг

Тази позиция не се прилага за категории 8 и 9, отчетени в C0030.

C0050

Валута

Посочва се дали валутата на съответната категория активи е отчетната валута или чуждестранна валута. Всички валути, различни от отчетната валута, се посочват като чуждестранни валути. Използва се една от възможностите от следния изчерпателен списък:

1

— Отчетна валута

2

— Чуждестранна валута

3

— Агрегирани валути поради прилагането на праг

C0060

Обща сума

Общата стойност, инвестирана чрез предприятия за колективно инвестиране, по категория актив, по държава и по валута.

Пасивите се отчитат като положителна стойност, освен ако позицията е дериватен пасив.

Общата стойност на дериватите може да бъде положителна (актив) или отрицателна (пасив).

PP.08.03. Обобщена информация по открити позиции върху деривати

Общи коментари:

Настоящият раздел се отнася до ежегодното подаване на информация за ПЕПП с по-нататъшно разделяне по Основни ПЕПП и алтернативни инвестиционни варианти. В случай че алтернативните варианти за инвестиции станат, поотделно или съвкупно, значими по отношение на спестяванията в Основен ПЕПП, информацията се отчита на по-подробно равнище или на равнището на всеки инвестиционен вариант.

Категориите деривати, посочени в настоящия образец, са определените в приложение IV — Определения от таблицата на CIC, а препратките към CIC се отнасят към приложение III — таблицата на CIC.

Дериватите се разглеждат като активи, ако тяхната стойност е положителна или равна на нула. Те се считат за задължения, ако стойността им е отрицателна. Включват се както дериватите, разглеждани като активи, така и тези, разглеждани като пасиви.

Информацията обхваща всички договори за деривати, които са съществували през отчетния период и не са били приключени преди референтната отчетна дата.

Ако често се сключват сделки с един дериват, което води до множество открити позиции, дериватът може да бъде отчетен на агрегирана или нетна основа, доколкото всички съответни характеристики са общи, и като се следват конкретните указания за всяка съответна позиция.

Позициите се отчитат с тяхната положителна стойност, освен ако в съответните указания не е предвидено друго.

Дериват е финансов инструмент или друг договор, който притежава всяка от следните характеристики:

а)

неговата стойност се променя в отговор на промяната в определен лихвен процент, цена на финансов инструмент, цена на стока, валутен курс, индекс на цени или лихвени проценти, кредитен рейтинг или кредитен индекс, или друга променлива, при условие че в случай на нефинансова променлива, променливата не е специфична за дадена страна по договора (наричана понякога „базова“);

б)

той не изисква първоначална нетна инвестиция или изисква първоначална нетна инвестиция, която е по-малка от тази, която би се изисквала за други видове договори, за които би могло да се очаква да имат подобен отговор на промените в пазарните фактори;

в)

той се урежда на бъдеща дата.

Всички стойности се отчитат в съответствие с пруденциалната рамка, в която попада субектът.

Информация за държани позиции

НОМЕР В ТАБЛИЦАТА

ПОЗИЦИЯ

УКАЗАНИЯ

C0010/R0010

Лихвени суапове (D1) за условната стойност на Основен

ПЕПП

Сумата, покрита или изложена по отношение на лихвения суап (D1), за Основен ПЕПП.

За суапове представлява размерът на договорите, отчетени в този ред. Когато пределно допустимата стойност е диапазон, трябва да се използва средната стойност на диапазона.

Условната стойност представлява сумата, която се хеджира/инвестира (когато не са обхванати рискове). При няколко сделки тя представлява нетната сума към отчетната дата.

C0020/R0010

Лихвени суапове (D1) за пазарната стойност на Основния ПЕПП

Парична стойност на лихвения суап (D1) към отчетната дата за Основния ПЕПП. Може да има положителна, отрицателна или нулева стойност.

C0030/R0010

Лихвени суапове (D1) за условната стойност на алтернативните инвестиционни варианти

Сумата, покрита или изложена по отношение на лихвения суап (D1), за всеки алтернативен инвестиционен вариант.

За суапове представлява размерът на договорите, отчетени в този ред. Когато пределно допустимата стойност е диапазон, трябва да се използва средната стойност на диапазона.

Условната стойност представлява сумата, която се хеджира/инвестира (когато не са обхванати рискове). При няколко сделки тя представлява нетната сума към отчетната дата.

C0040/R0010

Лихвени суапове (D1) за пазарната стойност на алтернативните инвестиционни варианти

Парична стойност на лихвения суап (D1) към отчетната дата за алтернативния инвестиционен вариант. Може да има положителна, отрицателна или нулева стойност.

C0050/R0010

Лихвени суапове (D1) за условната стойност на общите активи на ПЕПП

Сумата, покрита или изложена по отношение на лихвения суап (D1), за всички инвестиционни варианти на ПЕПП, за които се използва един и същ фонд от активи.

За суапове представлява размерът на договорите, отчетени в този ред. Когато пределно допустимата стойност е диапазон, трябва да се използва средната стойност на диапазона.

Условната стойност представлява сумата, която се хеджира/инвестира (когато не са обхванати рискове). При няколко сделки тя представлява нетната сума към отчетната дата.

C0060/R0010

Лихвени суапове (D1) за пазарната стойност на общите активи на ПЕПП

Парична стойност на лихвения суап (D1) към отчетната дата за всички инвестиционни варианти на ПЕПП, за които се използва един и същ фонд от активи. Може да има положителна, отрицателна или нулева стойност.

C0010/R0020

Форуърден договор за обмен на валута (F2) за условната стойност на Основен ПЕПП

Сумата, покрита или изложена по отношение на Форуърден договор за обмен на валута (F2), за Основен ПЕПП.

За форуърди представлява размерът на договорите, отчетени в този ред. Когато пределно допустимата стойност е диапазон, трябва да се използва средната стойност на диапазона.

Условната стойност представлява сумата, която се хеджира/инвестира (когато не са обхванати рискове). При няколко сделки тя представлява нетната сума към отчетната дата.

C0020/R0020

Форуърден договор за обмен на валута (F2) за пазарна

стойност на Основен

ПЕПП

Парична стойност на форуърден договор за обмен на валута (F2) към отчетната дата за Основния ПЕПП. Може да има положителна, отрицателна или нулева стойност.

C0030/R0020

Форуърден договор за обмен на валута (F2) за условната стойност на алтернативните инвестиционни варианти

Сумата, покрита или изложена по отношение на форуърден договор за обмен на валута (F2), за всеки алтернативен инвестиционен вариант.

За форуърди представлява размерът на договорите, отчетени в този ред. Когато пределно допустимата стойност е диапазон, трябва да се използва средната стойност на диапазона.

Условната стойност представлява сумата, която се хеджира/инвестира (когато не са обхванати рискове). При няколко сделки тя представлява нетната сума към отчетната дата.

C0040/R0020

Форуърден договор за обмен на валута (F2) за пазарната стойност на алтернативните инвестиционни варианти

Парична стойност на форуърден договор за обмен на валута (F2) към отчетната дата за алтернативния инвестиционен вариант. Може да има положителна, отрицателна или нулева стойност.

C0050/R0020

Форуърден договор за обмен на валута (F2) за условната стойност на общите активи на ПЕПП

Сумата, покрита или изложена по отношение на форуърден договор за обмен на валута (F2), за всички инвестиционни варианти на ПЕПП, за които се използва един и същ фонд от активи.

За форуърди представлява размерът на договорите, отчетени в този ред. Когато пределно допустимата стойност е диапазон, трябва да се използва средната стойност на диапазона.

Условната стойност представлява сумата, която се хеджира/инвестира (когато не са обхванати рискове). При няколко сделки тя представлява нетната сума към отчетната дата.

C0060/R0020

Форуърден договор за обмен на валута (F2) за пазарната стойност на общите активи на ПЕПП

Парична стойност на форуърден договор за обмен на валута (F2) към отчетната дата за всички инвестиционни варианти на ПЕПП, за които се използва един и същ фонд от активи. Може да има положителна, отрицателна или нулева стойност.

C0010/R0030

Други деривати за условна стойност на Основен ПЕПП

Сумата, покрита или изложена по отношение на лихвени суапове (D1) и форуърдни договори за обмен на валута (F2), за Основен ПЕПП.

За фючърси и опции представлява размерът на договора, умножен по пределно допустимата стойност и по броя на отчетените в този ред договори. За суапове и форуърди представлява размерът на договорите, отчетени в този ред. Когато пределно допустимата стойност е диапазон, трябва да се използва средната стойност на диапазона.

Условната стойност представлява сумата, която се хеджира/инвестира (когато не са обхванати рискове). При няколко сделки тя представлява нетната сума към отчетната дата.

C0020/R0030

Други деривати за пазарна стойност на Основен ПЕПП

Парична стойност на дериватите, различни от лихвени суапове (D1) и форуърдни договори за обмен на валута (F2), към отчетната дата за Основния ПЕПП. Може да има положителна, отрицателна или нулева стойност.

C0030/R0030

Други деривати за условната стойност на алтернативните инвестиционни варианти

Сумата, покрита или изложена по отношение на деривати, различни от лихвени суапове (D1) и форуърдни договори за обмен на валута (F2), за алтернативни инвестиционни варианти.

За фючърси и опции представлява размерът на договора, умножен по пределно допустимата стойност и по броя на отчетените в този ред договори. За суапове и форуърди представлява размерът на договорите, отчетени в този ред. Когато пределно допустимата стойност е диапазон, трябва да се използва средната стойност на диапазона.

Условната стойност представлява сумата, която се хеджира/инвестира (когато не са обхванати рискове). При няколко сделки тя представлява нетната сума към отчетната дата.

C0040/R0030

Други деривати за пазарна стойност на алтернативни инвестиционни варианти

Парична стойност на дериватите, различни от лихвени суапове (D1) и форуърдни договори за обмен на валута (F2), към отчетната дата за алтернативни инвестиционни варианти. Може да има положителна, отрицателна или нулева стойност.

C0050/R0030

Други деривати за условната стойност на общите активи на ПЕПП

Сумата, покрита или изложена по отношение на деривати, различни от лихвени суапове (D1) и форуърдни договори за обмен на валута (F2), за всички инвестиционни варианти на ПЕПП, за които се използва един и същ фонд от активи.

За фючърси и опции представлява размерът на договора, умножен по пределно допустимата стойност и по броя на отчетените в този ред договори. За суапове и форуърди представлява размерът на договорите, отчетени в този ред. Когато пределно допустимата стойност е диапазон, трябва да се използва средната стойност на диапазона.

Условната стойност представлява сумата, която се хеджира/инвестира (когато не са обхванати рискове). При няколко сделки тя представлява нетната сума към отчетната дата.

C0060/R0030

Други деривати за пазарна стойност на общите активи на ПЕПП

Парична стойност на деривати, различни от лихвени суапове (D1) и форуърдни договори за обмен на валута (F2), към отчетната дата за всички инвестиционни варианти на ПЕПП, за които се използва един и същ фонд от активи. Може да има положителна, отрицателна или нулева стойност.


(1)  Директива 2013/36/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно достъпа до осъществяването на дейност от кредитните институции и относно пруденциалния надзор върху кредитните институции и инвестиционните посредници, за изменение на Директива 2002/87/ЕО и за отмяна на директиви 2006/48/ЕО и 2006/49/ЕО (ОВ L 176, 27.6.2013 г., стр. 338 ).

(2)  Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г. относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност II) (ОВ L 335, 17.12.2009 г., стр. 1).

(3)  Директива (ЕС) 2016/2341 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2016 г. относно дейностите и надзора на институциите за професионално пенсионно осигуряване (ИППО) (ОВ L 354, 23.12.2016 г., стр. 37).

(4)  Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Директива 2002/92/ЕО и на Директива 2011/61/ЕС (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 349).

(5)  Директива 2009/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) (ОВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 32).

(6)  Директива 2011/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2011 г. относно лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове и за изменение на директиви 2003/41/ЕО и 2009/65/ЕО и на регламенти (ЕО) № 1060/2009 и (ЕС) № 1095/2010 (ОВ L 174, 1.7.2011 г., стр. 1).

(7)  Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г. за установяване на статистическа класификация на икономическите дейности NACE Rev. 2 и за изменение на Регламент (ЕИО) № 3037/90 на Съвета, както и на някои ЕО Регламенти относно специфичните статистически области (ОВ L 393, 30.12.2006 г., стр. 1).

(8)  Директива 2011/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2011 г. относно лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове и за изменение на директиви 2003/41/ЕО и 2009/65/ЕО и на регламенти (ЕО) № 1060/2009 и (ЕС) № 1095/2010 ( ОВ L 174, 1.7.2011 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Таблица на CIC

Първа и втора позиции

Активи, търгувани в

Двубуквен код на държавите съгласно стандарт ISO 3166-1 или XL (за активи, които не се търгуват на фондова борса) или XT (за активи, които не са обменно търгуеми)

 

Трета позиция

Категория

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

А

Б

В

Г

Д

Е

Държавни облигации

Корпоративни облигации

Акции

Инвестиционни фондове Предприятия за колективно инвестиране

Структурирани облигации

Обезпечени ценни книжа

Парични средства и депозити

Ипотеки и заеми

Недвижима собственост

Други инвестиции

Фючърси

Кол опции

Пут опции

Суапове

Форуърди

Кредитни деривати

Четвърта позиция

Подкатегория или основен риск

1

1

1

1

1

1

1

1

1

 

1

1

1

1

1

1

Държавни облигации

Корпоративни облигации

Обикновени акции

Фондове за дялово участие

Риск, свързан с акции

Риск, свързан с акции

Парични средства

Отпуснати необезпечени заеми заеми

Недвижима собственост (офиси и търговски площи)

 

Фючърси върху акции и индекси

Опции върху акции и индекси

Опции върху акции и индекси

Лихвени суапове

Форуърдно лихвено споразумение

Суап за кредитно неизпълнение

2

2

2

2

2

2

2

2

2

 

2

2

2

2

2

2

Наднационални облигации

Конвертируеми облигации

Капиталови инструменти на дружества, осъществяващи дейност в областта на недвижимото имущество

Дългови фондове

Лихвен риск

Лихвен риск

Прехвърляеми депозити (парични еквиваленти)

Отпуснати заеми, обезпечени с ценни книжа

Недвижима собственост (жилища)

 

Лихвени фючърси

Опции върху облигации

Опции върху облигации

Валутни суапове

Форуърден договор за обмен на валута

Опции върху кредитен спред

3

3

3

3

3

3

3

 

3

 

3

3

3

3

 

3

Облигации на регионални правителства

Търговски ценни книжа

Права върху акции

Фондове на паричния пазар

Валутен риск

Валутен риск

Други краткосрочни депозити (със срок по-малък или равен на една година)

 

Недвижима собственост (за собствено ползване)

 

Валутни фючърси

Валутни опции

Валутни опции

Лихвени и валутни суапове

 

Суапове върху кредитен спред

4

4

4

4

4

4

4

4

4

 

 

4

4

 

 

4

Облигации на общинско управление

Инструменти на паричния пазар

Привилегировани акции

Фондове за разпределение на активи

Кредитен риск

Кредитен риск

Други дългосрочни депозити със срок по-голям от една година

Ипотеки

Недвижима собственост (в процес на изграждане)

 

 

Варанти

Варанти

 

 

Суап за обща доходност

5

5

 

5

5

5

5

5

5

 

5

5

5

5

 

 

Съкровищни бонове

Хибридни облигации

 

Фондове за недвижими имоти

Риск, свързан с недвижимо имущество

Риск, свързан с недвижимо имущество

Депозити към цеденти

Други отпуснати обезпечени заеми

Машини и съоръжения (за собствено ползване)

 

Фючърси върху стоки

Опции върху стоки

Опции върху стоки

Суапове върху ценни книжа

 

 

6

6

 

6

6

6

 

6

 

 

 

6

6

 

 

 

Покрити облигации

Обикновени покрити облигации

 

Алтернативни фондове

Стоков риск

Стоков риск

 

Заеми по полици

 

 

 

Суапции

Суапции

 

 

 

7

7

 

7

7

7

 

 

 

 

7

7

7

7

7

 

Национални централни банки

Покрити облигации, обект на специфично законодателство

 

Фондове за частни капиталови инвестиции

Катастрофичен и метеорологичен риск

Катастрофичен и метеорологичен риск

 

 

 

 

Катастрофичен и метеорологичен риск

Катастрофичен и метеорологичен риск

Катастрофичен и метеорологичен риск

Катастрофичен и метеорологичен риск

Катастрофичен и метеорологичен риск

 

 

8

 

8

8

8

 

 

 

 

8

8

8

8

8

 

 

Подчинени облигации

 

Инфраструктурни фондове

Риск от смъртност

Риск от смъртност

 

 

 

 

Риск от смъртност

Риск от смъртност

Риск от смъртност

Риск от смъртност

Риск от смъртност

 

9

9

9

9

9

9

9

9

9

9

9

9

9

9

9

9

друго

друго

друго

друго

друго

друго

друго

друго

друго

друго

друго

друго

друго

друго

друго

друго


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Определения от таблицата на допълнителните идентификационни кодове (CIC)

Първа и втора позиция — активи, търгувани в

Определение

Държава

Двубуквен код на държавите съгласно стандарт ISO 3166-1

Посочва се двубуквеният код съгласно стандарт ISO 3166-1 на държавата, в която активът се търгува на фондова борса. Даден актив се счита за търгуван на фондова борса, ако е договорен на регулиран пазар или чрез многостранна система за търговия, както е определено в Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета  (1). Ако активът се търгува на фондова борса в повече от една държава или при оценяване предприятието използва цени, предоставени от субект, който е един от съответните регулирани пазари или многостранна система за търговия, на които активът се котира, се посочва държавата на този регулиран пазар или многостранна система за търговия, използвани като източник за целите на оценяването.

XV

Активи, търгувани на фондова борса в една или повече държави

Посочват се активите, търгувани на фондова борса в повече от една държава, но само когато за целите на оценяването предприятието използва цени, предоставени от субект, който не е регулираният пазар или многостранната система за търговия, на които активът се котира.

XL

Активи, които не се търгуват на фондова борса

Посочват се активите, които не са договорени на регулиран пазар или чрез многостранна система за търговия, както е определено в Директива 2014/65/ЕС.

XT

Активи, които не са обменно търгуеми

Посочват се активите, които по своето естество не подлежат на договаряне на регулиран пазар или чрез многостранна система за търговия, както е определено в Директива 2014/65/ЕС.

Трета и четвърта позиция — категория

Определение

1

Държавни облигации

Облигации, емитирани от публични органи, независимо дали централни правителства, наднационални държавни институции, регионални правителства или местни органи, и облигации, които са изцяло, безусловно и неотменяемо гарантирани от

Европейската централна банка, централно правителство и централна банка на държава членка, деноминирани и финансирани в националната валута на това централно правителство или централна банка, многостранните банки за развитие, посочени в член 117, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 575/2013  (2) , или международните организации, посочени в член 118 от Регламент (ЕС) № 575/2013, когато гаранцията отговаря на изискванията, установени в член 215 от Делегиран регламент (ЕС) 2015/35  (3).

По отношение на облигациите с допустима гаранция третата и четвъртата позиция се определят, като се посочи субектът, предоставящ гаранцията.

11

Държавни облигации

Облигации, емитирани от централни правителства.

12

Наднационални облигации

Облигации, емитирани от публични институции, създадени по силата на междудържавен ангажимент, например емитирани от някоя от многостранните банки за развитие, изброени в член 117, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 575/2013, или емитирани от някоя от международните организации, изброени в член 118 от Регламент (ЕС) № 575/2013.

13

Облигации на регионални правителства

Дългови инструменти на регионално правителство или автономна област, предлагани чрез публично предлагане на капиталовия пазар.

14

Облигации на местни органи

Облигации, емитирани от местните органи, в това число градове, провинции, региони и други общински органи.

15

Съкровищни бонове

Краткосрочни държавни облигации, емитирани от централните правителства (с падеж до 1 година)

16

Покрити облигации

Държавни облигации, които са обезпечени или „покрити“ с група активи. Тези активи остават част от баланса на емитента.

17

Национални централни банки

Облигации, емитирани от национални централни банки.

19

Други

Други държавни облигации, които не са класифицирани в горните категории.

2

Корпоративни облигации

Облигации, емитирани от дружества

21

Корпоративни облигации

Емитирани от дружества облигации с обикновени параметри, като най-често обхващат посочените като стандартни („plain vanilla“) облигации и не притежават никакви специални характеристики, подобни на описаните в категории 22—28

22

Конвертируеми облигации

Корпоративни облигации, които притежателят може да преобразува в обикновени акции на емитиращото дружество или в парични средства на същата стойност, притежаващи както дългови, така и капиталови характеристики.

23

Търговски ценни книжа

Необезпечени, краткосрочни дългови инструменти, емитирани от дружество, обикновено за финансиране на материални запаси и вземания и изпълняване на краткосрочни задължения, най-често с първоначален падеж до 270 дни.

24

Инструменти на паричния пазар

„Дългови ценни книжа с много кратък срок (най-често с падеж между 1 ден и 1 година), състоящи се предимно от прехвърляеми депозитни сертификати (CD), банкови акцепти и други инструменти с висока ликвидност. В тази категория не се включват търговски ценни книжа

25

Хибридни облигации

Корпоративни облигации, притежаващи както дългови, така и капиталови характеристики, които обаче не са конвертируеми.

26

Обикновени покрити облигации

Корпоративни облигации, които са обезпечени или „покрити“ с група активи. Тези активи остават част от баланса на емитента. В тази категория не се включват покритите облигации, обект на специфично законодателство.

27

Покрити облигации, обект на специфично законодателство

Корпоративни облигации, които са обезпечени или „покрити“ с група активи в случай на неплатежоспособност на инициатора и са обект на специален публичен надзор, целящ защитата на притежателите на облигации, както е определено в член 3, точка 1) от Директива (ЕС) 2019/2162 на Европейския парламент и на Съвета  (4).

Пример за тази категория е Pfandbrief: „Покрити облигации, емитирани въз основана на закона за Pfandbrief. Те се използват за рефинансиране на заеми, обезпечението по които е предоставено под формата на заеми, гарантирани с ипотеки върху недвижими имоти, публични заеми, ипотеки върху кораб или върху въздухоплавателно средство. Следователно разграничението между тези видове Pfandbrief зависи от групата от обезпечения, създадени за всеки вид Pfandbrief.“

28

Подчинени облигации

Корпоративни облигации, чийто ранг в случай на ликвидация е по-нисък от този на другите облигации на емитента.

29

Други

Други корпоративни облигации, чиито характеристики са различни от тези, посочени в горните категории.

3

Капиталови инструменти

Акции и други ценни книжа, еквивалентни на акции, представляващи капитала на дружество, например представляващи собственост в дадено дружество.

31

Обикновени акции

Капиталови инструменти, които представляват основни права на собственост върху дружества.

32

Капиталови инструменти на дружества, осъществяващи дейност в областта на недвижимото имущество

Капиталови инструменти, които представляват част от капитала на дружества, осъществяващи дейност в областта на недвижимото имущество.

33

Права върху акции

Права за записване на допълнителни акции от капитала по определена цена.

34

Привилегировани акции

Капиталова ценна книга с по-висок ранг от обикновените акции, т.е. гарантираща по-ранно удовлетворяване на вземанията върху активи и приходи, но с по-нисък ранг от облигациите.

39

Други

Други капиталови инструменти, които не са класифицирани в горните категории.

4

Предприятия за колективно инвестиране

Предприятие за колективно инвестиране означава предприятие за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) съгласно определението в член 1, параграф 2 от Директива 2009/65/ЕО или алтернативен инвестиционен фонд (АИФ) съгласно определението в член 4, параграф 1, буква а) от Директива 2011/61/ЕС.

41

Фондове за дялово участие

Предприятия за колективно инвестиране, инвестиращи предимно в капиталови инструменти.

42

Дългови фондове

Предприятия за колективно инвестиране, инвестиращи предимно в облигации.

43

Фондове на паричния пазар

Предприятия за колективно инвестиране съгласно определението на ESMA (CESR/10-049).

44

Фондове за разпределение на активи

Предприятие за колективно инвестиране, което инвестира, следвайки определена целева схема за разпределяне на активите си, например инвестирайки предимно в ценни книжа на дружества в държави с нововъзникващи фондови пазари или малки икономики, конкретни сектори или група от сектори, конкретни държави или други специфични инвестиционни цели.

45

Фондове за недвижими имоти

Предприятия за колективно инвестиране, инвестиращи предимно в недвижими имоти

46

Алтернативни фондове

Предприятия за колективно инвестиране, чиито инвестиционни стратегии включват например хеджиране, ориентиране към събития (event driven), насочване към фиксиран доход (fixed income directional) и относителна стойност (relative value), управлявани фючърси, стоки и т.н.

47

Фондове за частни капиталови инвестиции

Предприятия за колективно инвестиране, които се използват за инвестиране в капиталови ценни книжа съгласно стратегии за инвестиции в частен капитал.

48

Инфраструктурни фондове

Предприятия за колективно инвестиране, които инвестират в областта на комуналните услуги, например в платени пътища, мостове, тунели, летища и пристанища, дружества за разпределение на петрол, природен газ, електроенергия, както и социална инфраструктура в сферата на здравеопазването и образованието.

49

Други

Предприятия за колективно инвестиране, които не са класифицирани в горните категории

5

Структурирани облигации

Хибридни ценни книжа, които съчетават инструмент с фиксиран доход (възвръщаемост под формата на фиксирани плащания) и редица дериватни компоненти. От тази категория са изключени ценни книжа с фиксиран доход, емитирани от суверенни правителства. Отнася се до ценни книжа, включващи една или комбинация от категориите за деривати, в т.ч. суапове за кредитно неизпълнение (CDS), суапове с постоянен матуритет (CMS), опции за кредитно неизпълнение (CDOp). Активите в тази категория не са предмет на разделяне.

51

Риск, свързан с акции

Структурирани облигации, изложени основно на риск, свързан с акции.

52

Лихвен риск

Структурирани облигации, изложени основно на лихвен риск.

53

Валутен риск

Структурирани облигации, изложени основно на валутен риск.

54

Кредитен риск

Структурирани облигации, изложени основно на кредитен риск.

55

Риск, свързан с недвижимо имущество

Структурирани облигации, изложени основно на риск, свързан с недвижимо имущество.

56

Стоков риск

Структурирани облигации, изложени основно на стоков риск.

57

Катастрофичен и метеорологичен риск

Структурирани облигации, изложени основно на катастрофичен и метеорологичен риск.

58

Риск от смъртност

Структурирани облигации, изложени основно на риск от смъртност.

59

Други

Други структурирани облигации, които не са класифицирани в горните категории.

6

Обезпечени ценни книжа

Ценни книжа, чиято стойност и плащания се определят от портфейл от базови активи. Включва ценни книжа, обезпечени с активи (ABS), ценни книжа, обезпечени с ипотека (MBS), ценни книжа, обезпечени с ипотека върху търговски имот (CMBS),

обезпечени дългови задължения (CDO), обезпечени задължения по заеми (CLO), обезпечени задължения по ипотеки (CMO). Активите в тази категория не са предмет на разделяне.

61

Риск, свързан с акции

Обезпечени ценни книжа, изложени основно на риск, свързан с акции.

62

Лихвен риск

Обезпечени ценни книжа, изложени основно на лихвен риск.

63

Валутен риск

Обезпечени ценни книжа, изложени основно на валутен риск.

64

Кредитен риск

Обезпечени ценни книжа, изложени основно на кредитен риск.

65

Риск, свързан с недвижимо имущество

Обезпечени ценни книжа, изложени основно на риск, свързан с недвижимо имущество.

66

Стоков риск

Обезпечени ценни книжа, изложени основно на стоков риск.

67

Катастрофичен и метеорологичен риск

Обезпечени ценни книжа, изложени основно на катастрофичен и метеорологичен риск.

68

Риск от смъртност

Обезпечени ценни книжа, изложени основно на риск от смъртност.

69

Други

Други обезпечени ценни книжа, които не са класифицирани в горните категории.

7

Парични средства и депозити

Физически налични парични средства, парични еквиваленти, банкови депозити и други парични депозити.

71

Парични средства

Банкнотите и монетите в обращение, които обикновено се използват за извършване на плащания.

72

Прехвърляеми депозити (парични еквиваленти)

Депозити, които могат да бъдат обменени за валута при поискване по номинална стойност и които могат направо да се използват за извършване на плащания с чек, платежно нареждане, джиро, директен дебит/кредит или друг инструмент за директни плащания, без санкция или ограничение.

73

Други краткосрочни депозити (със срок по-малък или равен на една година)

Депозити, различни от прехвърляеми депозити, с остатъчен срок до падеж под 1 година, които не могат да се използват за извършване на плащания във всеки един момент и не могат да бъдат обменени за валута или прехвърляеми депозити без съществено ограничение или санкция.

74

Други дългосрочни депозити със срок по-голям от една година

Депозити, различни от прехвърляеми депозити, с остатъчен срок до падеж над 1 година, които не могат да се използват за извършване на плащания във всеки един момент и не могат да бъдат обменени за валута или прехвърляеми депозити без съществено ограничение или санкция.

75

Депозити към цеденти

Депозити, свързани с приета презастрахователна дейност.

79

Други

Други парични средства и депозити, които не са класифицирани в горните категории

8

Ипотеки и заеми

Финансови активи, които се създават, когато кредитори заемат средства на длъжници, със или без обезпечение, включително пулове от парични средства.

81

Отпуснати необезпечени заеми

Заеми, отпуснати без обезпечение.

82

Отпуснати заеми, обезпечени с ценни книжа

Заеми, отпуснати с обезпечение под формата на финансови ценни книжа.

84

Ипотеки

Заеми, отпуснати с обезпечение под формата на недвижимо имущество.

85

Други отпуснати обезпечени заеми

Заеми, отпуснати с обезпечение под друга форма.

86

Заеми по полици

Заеми, отпуснати с обезпечение под формата на застрахователни полици.

89

Други

Други ипотеки и заеми, които не са класифицирани в горните категории.

9

Недвижима собственост

Сгради, земя, други недвижими постройки и оборудване.

91

Недвижима собственост (офиси и търговски площи)

Офисни и търговски сгради, използвани за инвестиции.

92

Недвижима собственост (жилища)

Жилищни сгради, използвани за инвестиции.

93

Недвижима собственост (за собствено ползване)

Недвижимо имущество за собствено ползване от страна на предприятието.

94

Недвижима собственост (в процес на изграждане, с инвестиционно предназначение)

Недвижимо имущество, което е в процес на изграждане, с бъдещо инвестиционно предназначение.

95

Машини и съоръжения (за собствено ползване)

Машини и съоръжения за собствено ползване от страна на предприятието.

96

Недвижима собственост (в процес на изграждане, за собствено ползване)

Недвижимо имущество, което е в процес на изграждане, за бъдещо собствено ползване.

99

Други

Друго недвижимо имущество, което не е класифицирано в горните категории.

0

Други инвестиции

Други активи, които се отчитат в „Други инвестиции“.

А

Фючърси

Стандартизиран договор между две страни за покупка или продажба на конкретен актив със стандартизирано количество и качество на определена бъдеща дата по цена, договорена днес.

A1

Фючърси върху акции и индекси

Фючърси с базов инструмент под формата на акции или борсови индекси.

A2

Лихвени фючърси

Фючърси с базов инструмент под формата на облигации или друга ценна книга, обвързана с лихвен процент.

A3

Валутни фючърси

Фючърси с базов инструмент под формата на валути или друга ценна книга, обвързана с валута.

A5

Фючърси върху стоки

Фючърси с базов инструмент под формата на стоки или друга ценна книга, обвързана със стоки.

A7

Катастрофичен и метеорологичен риск

Фючърси, изложени основно на катастрофичен и метеорологичен риск.

A8

Риск от смъртност

Фючърси, изложени основно на риск от смъртност.

A9

Други

Други фючърси, които не са класифицирани в горните категории.

Б

Кол опции

Договор между две страни за покупка на актив по референтна цена в рамките на определен период, при който купувачът на кол опцията има правото, но не и задължението, да закупи базовия актив.

B1

Опции върху акции и индекси

Кол опции с базов инструмент под формата на акции или борсови индекси.

B2

Опции върху облигации

Кол опции с базов инструмент под формата на облигации или друга ценна книга, обвързана с лихвен процент.

B3

Валутни опции

Кол опции с базов инструмент под формата на валути или друга ценна книга, обвързана с валута.

B4

Варанти

Кол опции, които дават право на притежателя да закупи акции на дружеството емитент по определена цена.

B5

Опции върху стоки

Кол опции с базов инструмент под формата на стоки или друга ценна книга, обвързана със стоки.

B6

Суапции

Кол опции, предоставящи на притежателя правото, но не и задължението, да заеме дълга позиция в базов суап, т.е. да сключи суап, при който притежателят ще заплати фиксирания компонент и ще получи плаващия компонент.

B7

Катастрофичен и метеорологичен риск

Кол опции, изложени основно на катастрофичен и метеорологичен риск

B8

Риск от смъртност

Кол опции, изложени основно на риск от смъртност

B9

Други

Други кол опции, които не са класифицирани в горните категории

В

Пут опции

Договор между две страни за продажба на актив по референтна цена в рамките на определен период, при който купувачът на пут опцията има правото, но не и задължението, да продаде базовия актив

C1

Опции върху акции и индекси

Пут опции с базов инструмент под формата на акции или борсови индекси

C2

Опции върху облигации

Пут опции с базов инструмент под формата на облигации или друга ценна книга, обвързана с лихвен процент

C3

Валутни опции

Пут опции с базов инструмент под формата на валути или друга ценна книга, обвързана с валута

C4

Варанти

Пут опции, които дават право на притежателя да продаде акции на дружеството емитент по определена цена

C5

Опции върху стоки

Пут опции с базов инструмент под формата на стоки или друга ценна книга, обвързана със стоки

C6

Суапции

Пут опции, предоставящи на притежателя правото, но не и задължението, да заеме къса позиция в базов суап, т.е. да сключи суап, при който притежателят ще получи фиксирания компонент и ще заплати плаващия компонент

C7

Катастрофичен и метеорологичен риск

Пут опции, изложени основно на катастрофичен и метеорологичен риск.

C8

Риск от смъртност

Пут опции, изложени основно на риск от смъртност.

C9

друго

Други пут опции, които не са класифицирани в горните категории.

Г

Суапове

Договор, контрагентите по който обменят определени икономически ползи по финансов инструмент на едната страна срещу икономическите ползи по финансов инструмент на другата страна, и въпросните икономически ползи зависят от вида на съответните финансови инструменти.

D1

Лихвени суапове

Суап, по който се заменят лихвени потоци.

D2

Валутни суапове

Суап, по който се заменят валути

D3

Лихвени и валутни суапове

Суап, по който се заменят лихвени и валутни потоци.

D4

Суап за обща доходност

Суап, при който фиксираният компонент се основава на общата доходност по даден капиталов инструмент или инструмент с фиксирана доходност, чиято продължителност надхвърля тази на суапа.

D5

Суапове върху ценни книжа

Суап, по който се заменят ценни книжа.

D7

Катастрофичен и метеорологичен риск

Суапове, изложени основно на катастрофичен и метеорологичен риск

D8

Риск от смъртност

Суапове, изложени основно на риск от смъртност.

D9

Други

Други суапове, които не са класифицирани в горните категории

Д

Форуърди

Нестандартизиран договор между две страни за покупка или продажба на актив в определен бъдещ момент по цена, договорена днес.

E1

Форуърдно лихвено споразумение

Форуърден договор, при който едната страна обикновено плаща фиксиран, а получава променлив лихвен процент, основаващ се най-често на базов лихвен процент (индекс), на предварително определена бъдеща дата.

E2

Форуърден договор за обмен на валута

Форуърден договор, при който едната страна плаща сума в една валута, а получава еквивалентна сума в друга валута, получена в резултат на обмяната по договорния обменен курс, на предварително определена бъдеща дата.

E7

Катастрофичен и метеорологичен риск

Форуърди, изложени основно на катастрофичен и метеорологичен риск

E8

Риск от смъртност

Форуърди, изложени основно на риск от смъртност.

E9

Други

Други форуърди, които не са класифицирани в горните категории.

Е

Кредитни деривати

Дериват, чиято стойност се определя от кредитния риск на базова облигация, заем или друг финансов актив.

F1

Суап за кредитно неизпълнение

Кредитна дериватна трансакция, при която две страни сключват договор, съгласно който едната страна извършва в полза на другата фиксирани периодични плащания за определения срок на договора, а другата страна не извършва плащания освен ако не настъпи кредитно събитие, свързано с предварително определен референтен актив.

F2

Опции върху кредитен спред

Кредитен дериват, по който ще възникнат парични потоци, ако даден кредитен спред между два определени актива или референтни показателя се отклони от сегашното си ниво

F3

Суапове върху кредитен спред

Суап, при който едната страна извършва в полза на другата фиксирано плащане на датата на сетълмент на суапа, а другата плаща на първата сума, базирана на действителния кредитен спред.

F4

Суап за обща доходност

Суап, при който фиксираният компонент се основава на общата доходност по даден капиталов инструмент или инструмент с фиксирана доходност, чиято продължителност надхвърля тази на суапа.

F9

Други

Други кредитни деривати, които не са класифицирани в горните категории


(1)  Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Директива 2002/92/ЕО и на Директива 2011/61/ЕС (преработен текст) (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 349).

(2)  Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 176, 27.6.2013 г., стр. 1).

(3)  Делегиран регламент (ЕС) 2015/35 на Комисията от 10 октомври 2014 г. за допълнение на Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност II) (ОВ L 12, 17.1.2015 г., стр. 1).

(4)  Директива (ЕС) 2019/2162 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно емитирането на покрити облигации и публичния надзор върху тях и за изменение на директиви 2009/65/ЕО и 2014/59/ЕС (ОВ L 328, 18.12.2019 г., стр. 29).


ПРИЛОЖЕНИЕ V

Образец за регистрация

1.   

Дата на попълване на образеца за регистрация

2.   

Държава членка

3.   

Наименование на компетентния орган;

4.   

Единно звено за контакт (наименование/телефонен номер/електронна поща);

5.   

Вид на заявлението (първо заявление/промяна на предишно заявление/приключване на дейности)

6.   

Регистрационен номер на ПЕПП (ако това не е първо заявление)

7.   

Дата, на която е взето решение;

8.   

Наименованието, адресът и, когато е приложимо, номерът на разрешението на доставчика на ПЕПП в държавата членка по произход;

9.   

Когато е наличен, идентификационен код на правния субект на доставчика на ПЕПП;

10.   

Видът на доставчика на ПЕПП се избира от падащо меню в съответствие със списъка в член 6, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/1238);

11.   

Държавите членки, в които доставчикът на ПЕПП възнамерява да предлага ПЕПП (и естество: свобода на предоставяне на услуги/право на установяване);

12.   

Държавите членки, за които доставчикът на ПЕПП е открил или планира да открие подсметка;

13.   

Стандартните договорни условия, посочени в член 4 от Регламент (ЕС) 2019/1238;

описание на Основния ПЕПП, включително всички предлагани гаранции относно резултати от инвестицията, определено равнище на плащания и т.н., както и на техниката за намаляване на риска

описание на алтернативните инвестиционни варианти, когато е приложимо, включително всички предлагани гаранции относно резултати от инвестицията, определено равнище на плащания и т.н., както и на техниката за намаляване на риска

14.   

Описание на условията, свързани с изменението на инвестиционния вариант;

15.   

Покритие на биометричен риск, когато е целесъобразно:

Да се опише подробно покритието на биометричния риск

Да се опишат причините за покриване на биометричния риск

16.   

Пенсионни плащания съгласно ПЕПП;

Да се опишат видовете предлагани плащания;

Да се опишат възможните форми на изплащане;

Когато е приложимо, да се опише предлаганото допълнително покритие (например дългосрочни грижи, допълнителни биометрични рискове и т.н.) и кой предоставя допълнителното покритие;

Да се опише правото да бъде променена формата на изплащане;

17.   

Да се опишат условията, свързани с услугата за преносимост;

18.   

Да се опишат условията, свързани с услугата по прехвърлянето;

19.   

Да се опишат, когато е приложимо, категориите разходи и общите сумарни разходи, изразени като процент и като парична стойност;

20.   

Да се опишат условията, свързани с фазата на натрупване за съответната(ите) подсметка(и);

21.   

Да се опишат условията, свързани с фазата на изплащане за съответната(ите) подсметка(и);

22.   

Когато е приложимо, да се опишат условията, при които предоставените предимства или стимули следва да се възстановят на държавата членка по пребиваване на осигуреното по ПЕПП лице.

23.   

Всеки ключов информационен документ за ПЕПП (ПЕПП КИД), свързан с този ПЕПП, като приложение в машинно четим формат.


ПРИЛОЖЕНИЕ VI

Образец за уведомяване за регистрация

1.   

Дата на завършване на регистрацията;

2.   

Определено звено за контакт на ЕОЗППО (наименование/телефонен номер/електронна поща);

3.   

Регистрационен номер на ПЕПП;


ПРИЛОЖЕНИЕ VII

Образец за отмяна на регистрация

1.   

Дата на попълване на образеца за отмяна на регистрация;

2.   

Държава членка;

3.   

Наименованието на компетентния орган;

4.   

Определено звено за контакт (наименование/телефонен номер/електронна поща);

5.   

Регистрационен номер на ПЕПП;

6.   

Дата, на която е взето решение;

7.   

Причина за отмяна на регистрацията.


ПРИЛОЖЕНИЕ VIII

Образец за уведомяване за отмяна на регистрация

1. Дата на попълване на образеца за отмяна на регистрация; 2. Регистрационен номер на ПЕПП;


ПРИЛОЖЕНИЕ IX

Образец за откриване на подсметка

Дата;

От:

 

Държава членка;

 

Запитващ компетентен орган;

 

Определено звено за контакт (телефонен номер/електронна поща);

До:

 

Държава членка;

 

Компетентен орган;

 

Определено звено за контакт (наименование/телефонен номер/електронна поща);

Вид на заявлението (първо заявление/промяна на предишно заявление)

 

Датата на получаване на пълно и точно искане за откриване на нова подсметка в съответствие с член 21, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Планираната начална дата на дейностите;

 

Наименованието, адресът и, когато е приложимо, номерът на разрешението на доставчика на ПЕПП в държавата членка по произход;

 

Когато е наличен, идентификационен код на правния субект на доставчика на ПЕПП;

Видът на доставчика на ПЕПП;

Регистрационен номер на ПЕПП;

Декларация за общите плащания;

ПЕПП КИД за подсметката.

Описание на договорните условия, посочени в член 19, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2019/1238, когато е приложимо;

Описание на спазването на изискванията, посочени в член 6, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2019/1238, от страна на доставчика на ПЕПП, когато е приложимо.


ПРИЛОЖЕНИЕ X

Образец на уведомление за откриване на подсметка

Дата;

От:

 

Държава членка;

 

Запитващ компетентен орган;

 

Определено звено за контакт (телефонен номер/електронна поща);

До:

 

Държава членка;

 

Компетентен орган;

 

Определено звено за контакт (наименование/телефонен номер/електронна поща);

Датата на получаване на пълно и точно искане за откриване на образец за нова подсметка;

Потвърждение за получаване.


ПРИЛОЖЕНИЕ XI

Образец на искане за информация/сътрудничество

Референтен номер;

Дата;

От:

 

Държава членка;

Запитващ компетентен орган;

Определено звено за контакт (телефонен номер/електронна поща);

До:

 

Държава членка;

 

Компетентен орган;

 

Определено звено за контакт (наименование/телефонен номер/електронна поща);

Основания за искането;

Съдържание на искането;

Препратки;

Регистрационен номер на ПЕПП;

Обмен на информация, когато е приложимо;

Поверителност;

Допълнителна информация;

Спешност.


ПРИЛОЖЕНИЕ XII

Образец на отговор на искане за информация/сътрудничество

Регистрационен номер на искането;

Дата;

Дата на получаване на искането за информация/сътрудничество;

От:

 

Държава членка;

 

Запитващ компетентен орган;

 

Определено звено за контакт (телефонен номер/електронна поща);

До:

 

Държава членка;

 

Компетентен орган;

 

Определено звено за контакт (наименование/телефонен номер/електронна поща);

Регистрационен номер на ПЕПП;

Отговор на искането;

Причини за неспазване на крайния срок за искането и очакван краен срок;

Поверителност;

Допълнителна информация


ПРИЛОЖЕНИЕ XIII

Образец за уведомяване за нарушение

Референтен номер на уведомлението;

Дата;

От:

 

Държава членка;

 

Запитващ компетентен орган;

 

Определено звено за контакт (телефонен номер/електронна поща);

До:

 

Държава членка;

 

Компетентен орган;

 

Определено звено за контакт (наименование/телефонен номер/електронна поща);

Предмет;

 

Уведомяване на компетентен орган в съответствие с член 8, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Уведомяване на ЕОЗППО в съответствие с член 8, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Уведомяване на компетентен орган в съответствие с член 8, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Уведомяване на ЕОЗППО в съответствие с член 8, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Уведомяване на компетентен орган в съответствие с член 8, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Уведомяване на ЕОЗППО в съответствие с член 8, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Уведомяване на компетентен орган в съответствие с член 16 от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Уведомяване на ЕОЗППО в съответствие с член 16 от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Уведомяване на компетентен орган в съответствие с член 63 от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Уведомяване на ЕОЗППО в съответствие с член 63 от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Уведомяване на компетентен орган в съответствие с член 65 от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Уведомяване на компетентен орган в съответствие с член 67 от Регламент (ЕС) 2019/1238;

 

Уведомяване на ЕОЗППО в съответствие с член 67 от Регламент (ЕС) 2019/1238;

Продуктов номер на ПЕПП;

Държава(и), в която(които) е възникнало нарушението;

Вид нарушение:

 

Естество;

 

Същественост;

 

Продължителност;

Предложени действия:

 

Вид действие;

 

Планирано изпълнение/ефект от действието;

 

Държава(и), в която(които) действията ще имат ефект;

Доказателства, обосноваващи решението;

Спешност;

Препратки;

Предвидено е публикуване.


ПРИЛОЖЕНИЕ XIV

Образец за информация относно националните разпоредби

Дата на завършване на образеца за информация относно националните разпоредби;

Държава членка;

Наименованието на компетентния орган;

Определено звено за контакт (наименование/телефонен номер/електронна поща);

Вид на заявлението (първо заявление/промяна на предишно заявление);

Връзка към информацията, която е от значение за компетентния орган.


Top