Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021H2279

Препоръка (ЕС) 2021/2279 на Комисията от 15 декември 2021 година относно използването на методите за определяне на отпечатъка върху околната среда за измерване и оповестяване на показатели за екологосъобразността на продукти и организации на база жизнения цикъл

C/2021/9332

OB L 471, 30.12.2021, p. 1–396 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2021/2279/oj

30.12.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 471/1


ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2021/2279 НА КОМИСИЯТА

от 15 декември 2021 година

относно използването на методите за определяне на отпечатъка върху околната среда за измерване и оповестяване на показатели за екологосъобразността на продукти и организации на база жизнения цикъл

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално членове 191 и 292 от него,

като има предвид, че:

(1)

Надеждното и вярно измерване и информация за екологосъобразността на продуктите и организациите представлява съществен елемент при вземането на свързани с околната среда решения на широк кръг участници в стопанския живот.

(2)

Правилата за проучване на отпечатъка върху околната среда на категории продукти и методите за определяне на организационния отпечатък върху околната среда (наричани по-нататък „методи за определяне на отпечатъка върху околната среда“) дават на дружествата възможност да измерват и оповестяват своята екологосъобразност и по този начин да се конкурират на пазара въз основа на надеждна информация за околната среда. Те съдържат подробни указания за моделирането и изчисляването на въздействието на продуктите и организациите върху околната среда. Методите за определяне на отпечатъка върху околната среда се основават на съществуващи, международно приети практики, показатели и правила.

(3)

През 2013 г. Комисията прие Препоръка 2013/179/ЕС на Комисията (1) с цел насърчаване използването на общи методи за измерване и оповестяване на показатели за екологосъобразността на продукти и организации на база жизнения цикъл. В нея на държавите членки, дружествата, частните организации и финансовата общност се препоръчва използването им и съдържа две приложения с предложените методи.

(4)

Комисията създаде рамка за по-нататъшното разработване на методите за определяне на отпечатъка върху околната среда с участието на широк кръг заинтересовани страни, включително от промишлеността и особено от малките и средните предприятия, чрез пилотна фаза.

(5)

В пилотната фаза, продължила от 2013 до 2018 г., разработването на специфични за отделните продукти правила (правила за проучване на отпечатъка върху околната среда на категории продукти, ППООСКП) и специфични за отделните сектори правила (секторни правила за проучване на организационния отпечатък върху околната среда, СППОООС) беше тествано с активното участие на заинтересованите страни и доведе до финализирането на 19 ППООСКП и 2 СППОООС.

(6)

Методите за определяне на отпечатъка върху околната среда също така бяха актуализирани по няколко технически аспекта, като например: 1) прилагане на принципа на същественост („действия там, където е най-необходимо“); 2) определяне на референтни показатели, които отговарят на профила на отпечатъка върху околната среда за средностатистическия продукт на пазара, наричан също „представителен продукт“/„представителна организация“; 3) споразумения относно моделирането на ключови аспекти, свързани с изменението на климата, електроснабдяването, транспорта, инфраструктурата и оборудването, пакетирането, края на жизнения цикъл и селското стопанство; 4) включване на нормализация и претегляне; 5) насоки относно начина за включване на биоразнообразието като допълнителна информация за околната среда; 6) подобряване на някои методи за оценка на въздействието, като се обърне специално внимание на свързаните с токсичността методи (токсичност за човека — канцерогенни ефекти; токсичност за човека — неканцерогенни ефекти; екотоксичност — пресноводна, използване на водите, земеползване, ресурси и прахови частици); 7) определяне на фактори за характеризиране въз основа на данните за REACH; и 8) ръководство за наборите от данни, съвместими с отпечатъка върху околната среда.

(7)

Резултатите от пилотната фаза са представени в работния документ на службите на Комисията за 2019 г., озаглавен „Устойчиви продукти в кръговата икономика — към рамка на ЕС за продуктовата политика, допринасяща за кръговата икономика“ (2). В същия работен документ на службите са посочени и възможните начини за използване на методите за определяне на отпечатъка върху околната среда при разработването на политики на равнище ЕС. От 2019 г. насам и след покана за изразяване на интерес, отправена към промишлеността, Комисията продължи да разработва нови правила за проучване на отпечатъка върху околната среда на категории продукти.

(8)

В заключенията на Съвета от октомври 2019 г. (3) се приветства пилотната фаза на методиката на ЕС за определяне на отпечатъка върху околната среда както и всички инициативи в подкрепа на съобщението за въздействията върху околната среда, основани на пилотната фаза на отпечатък върху околната среда.

(9)

Целта на Европейския зелен пакт (4) е да се мобилизират предприятията за чиста и кръгова икономика и се подчертава, че за да се даде възможност на купувачите да вземат по-устойчиви решения и да се намали рискът от „зелено промиване“, е необходима надеждна, сравнима и проверима информация.

(10)

В съобщението си, озаглавено „Нов план за действие относно кръговата икономика — за по-чиста и по-конкурентоспособна Европа“ (5), Комисията подчерта. че дружествата следва да доказват своите твърдения за екологосъобразност чрез използване на методите за определяне на продуктовия и на организационния отпечатък и на организационния отпечатък върху околната среда и да се ангажират с изпитването на интегрирането на тези методи в екомаркировката на ЕС.

(11)

В съобщението си, озаглавено „Нова програма за потребителите — Повишаване на издръжливостта на потребителите за постигане на устойчиво възстановяване“ (6) е посочено, че за да стимулира повече доброволни корпоративни действия, Комисията планира да работи с икономически оператори, за да насърчи доброволно поети от тях ангажименти да уведомяват потребителите за отпечатъка на дружеството върху околната среда, да подобряват своята устойчивост и да намаляват въздействието върху околната среда.

(12)

В заключенията на Съвета от декември 2020 г. е отбелязано, че методът за определяне на продуктовия отпечатък върху околната среда има потенциал да бъде основна методика за различните инструменти на продуктовата политика в ЕС и рамката за устойчиви продукти, като се вземат предвид и други подходящи методики.

(13)

Използването на методите за определяне на отпечатъка върху околната среда вече е предвидено в контекста на политиките и законодателството на ЕС, напр. Регламента за таксономията (7), Инициативата за устойчиви акумулаторни батерии (8) или инициативата „Ангажимент за екологосъобразно потребление“ (9).

(14)

В контекста на тези развития, Препоръка 2013/179/ЕС на Комисията следва да се актуализира, за да се интегрират техническите разработки от пилотната фаза, по-специално разработването на правила за отделните категории и сектори, и по този начин да се създаде здрава основа за по-нататъшно развитие и изпълнение на политиката. Това следва да улесни дружествата да изчисляват показателите за своята екологосъобразност въз основа на надеждна, проверима и сравнима информация, а на другите участници в стопанския живот (например държавна администрация, НПО, бизнес партньори) — да имат достъп до такава информация. То следва също така да подобри разработването на база данни на ЕС за отпечатъка върху околната среда.

(15)

Малките и средните предприятия е възможно да нямат необходимите експертни познания и ресурси, за да могат да отговорят на искания за информация за екологосъобразността на база жизнения цикъл. Ето защо не само Комисията, но и държавите членки и браншовите асоциации следва да им оказват помощ.

(16)

С появата на нови подходи, съгласувани на международно равнище, се очаква методите за определяне на отпечатъка върху околната среда да бъдат актуализирани, за да се интегрират нови показатели или правила за моделиране. Тези аспекти се обсъждат в експертната група на Комисията към Техническия консултативен съвет за отпечатъка върху околната среда. Например понастоящем се разглеждат въздействията, свързани с биологичното разнообразие.

(17)

Както беше оповестено в новия План за действие относно кръговата икономика, Комисията ще проучи разработването на регулаторна рамка за сертифициране на поглъщанията на въглерод въз основа на надеждно и прозрачно отчитане на въглерода с цел наблюдение и проверка дали реално е извършено такова поглъщане. Тази рамка ще бъде разработена в ползотворно взаимодействие и в съответствие с метода за определяне на отпечатъка върху околната среда и, когато е необходимо, ще бъде отразена в бъдещите актуализации на настоящата препоръка.

(18)

Макар че настоящата препоръка е насочена към въздействията върху околната среда, в глобален контекст опасения, като например икономическите и социалните въздействия, включително практиките на трудовия пазар, играят все по-важна роля. Комисията ще продължи да следи отблизо тези развития, както и методите за анализ на въздействието върху околната среда и социалните и икономическите въздействия върху веригата на доставка от продуктите, които се потребяват в ЕС и оказват влияние по веригата на доставка в трети държави.

(19)

Настоящата препоръка следва да замести Препоръка 2013/179/ЕС на Комисията,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

1.   ЦЕЛ И ПРИЛОЖНО ПОЛЕ

1.1.

С настоящата препоръка се насърчава прилагането на методите за определяне на отпечатъка върху околната среда в съответните политики и схеми, свързани с определянето и/или обявяването на данни за екологосъобразността на всички видове продукти, включително както стоки, така и услуги, а също така и на организации на база жизнения цикъл.

1.2.

Препоръката е адресирана към държавите членки, както и към частните и публичните организации, които определят или възнамеряват да измерват екологосъобразността на база жизнения цикъл на своя продукт или на своята организация и/или оповестяват или възнамеряват да оповестяват информация за екологосъобразността на база жизнения цикъл на всяко заинтересовано лице от частния сектор, публичния сектор или гражданското общество в ЕС.

1.3.

Настоящата препоръка не се отнася до прилагането на задължителното законодателство на ЕС, в което е предвидена специфична методика за изчисляването на екологосъобразността на продуктите или организациите на база жизнения цикъл. Настоящата препоръка обаче може да бъде посочена в законодателството или в политиката на ЕС като метод за изчисляването на екологосъобразността на продуктите или организациите на база жизнения цикъл.

2.   ОПРЕДЕЛЕНИЯ

За целите на настоящата препоръка се прилагат следните определения:

а)

метод за определяне на продуктовия отпечатък върху околната среда (по-нататък метод за определяне на ПООС): общ метод за измерване и оповестяване на потенциалното въздействие на даден продукт върху околната среда през целия му жизнен цикъл, както е описано в приложение I;

б)

метод за определяне на организационния отпечатък върху околната среда (по-нататък метод за определяне на ОООС): общ метод за измерване и оповестяване на потенциалното въздействие на дадена организация върху околната среда в рамките на цялостния жизнен цикъл, както е описано в приложение II;

в)

продуктов отпечатък върху околната среда: резултат от проучване на продуктовия отпечатък върху околната среда, основаващо се на метода за определяне на ПООС;

г)

организационен отпечатък върху околната среда: резултат от проучване на организационния отпечатък върху околната среда, основаващо се на метода за определяне на ОООС;

д)

правила за проучване на отпечатъка върху околната среда на категории продукти (по-нататък ППООСКП): специфични за дадена категория продукти правила, базиращи се на цялостния жизнен цикъл, които допълват общите методологични указания за проучване на ПООС с допълнителни уточнения на равнището на конкретна категория продукти. Ако съществуват ППООСКП, те следва да се използват за изчисляване на отпечатъка върху околната среда на продукт, принадлежащ към съответната категория продукти;

е)

секторни правила за проучване на организационния отпечатък върху околната среда (по-нататък СППОООС): специфични за отделните сектори правила, базиращи се на жизнения цикъл, които допълват общите методологични указания за проучване на ОООС с допълнителни уточнения на равнището на конкретен сектор. Ако съществуват СППОООС, те следва да се използват за изчисляване на отпечатъка върху околната среда на организация, принадлежаща към съответния сектор;

ж)

екологосъобразност на база жизнения цикъл: количествено измерване на потенциалното въздействие върху околната среда, като се вземат предвид всички стадии на жизнения цикъл на даден продукт или организация, които са от значение от гледна точка на веригата на доставка;

з)

оповестяване на данни за екологосъобразността на база жизнения цикъл: всяко разкриване на информация за екологосъобразността на база жизнения цикъл, в това число на бизнес партньори, инвеститори, публични органи или потребители;

и)

организация: дружество, корпорация, фирма, предприятие, орган или институция, или част или комбинация от тях, регистрирани или не като юридическо лице по публичното или частното право, които имат собствени функции и администрация;

й)

схема: инициатива със стопанска или идеална цел, подета от частни дружества или асоциация от такива дружества, от публично-частно партньорство или от правителствени или неправителствени организации, която е свързана с изисквания за измерване или оповестяване на екологосъобразността на база жизнения цикъл;

к)

браншова асоциация: организация, представляваща частни дружества, които членуват в нея, или частни дружества, принадлежащи към даден сектор, съответно на местно, регионално, национално или международно равнище;

л)

финансова общност: всички участници в стопанския живот, които предоставят финансови услуги (включително финансови консултации), в т.ч. банки, инвеститори и застрахователни дружества.

3.   ИЗПОЛЗВАНЕ НА МЕТОДИТЕ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПООС И ОООС В ПОЛИТИКИТЕ НА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ

Държавите членки следва:

3.1.

Да използват метода за определяне на ПООС или метода за определяне на ОООС и свързаните с тях ППООСКП и СППОООС при доброволни политики във връзка с измерването или оповестяването на екологосъобразността на база жизнения цикъл на продуктите или организациите, като гарантират, че такива политики няма да поставят препятствия пред свободното движение на стоки в ЕС.

3.2.

Да считат информацията за екологосъобразността на база жизнения цикъл или съответно твърденията, основаващи се на използване на метода за определяне на ПООС или метода за определяне на ОООС и свързаните с тях ППООСКП и СППОООС, за валидни в рамките на съответните национални схеми, включващи измерване или оповестяване на екологосъобразността на база жизнения цикъл на продуктите или организациите.

3.3.

Да полагат усилия за увеличаване на наличието на висококачествени данни на база жизнения цикъл, като организират дейности за разработване, преглед и осигуряване на достъп до национални бази данни и като допринасят за допълване на съществуващите публични бази данни съгласно изискванията за съвместими с отпечатъка върху околната среда набори от данни. Да осигурят логическа обвързаност между различните бази данни.

3.4.

Да допринасят за усилията на Комисията в посока наличието на висококачествени набори от данни, които са съвместими с ООС.

3.5.

Да осигуряват съдействие и инструменти за малките и средните предприятия, с които да ги подпомагат при измерването, подобряването и оповестяването на екологосъобразността на база жизнения цикъл на техните продукти или организация въз основа на методите за определяне на ПООС или ОООС, както и във връзка с ППООСКП и СППОООС. При това органите следва да избягват да дублират съществуващи инструменти, когато те са подходящи за целта.

3.6.

Да насърчават използването на метода за определяне на ОООС и на свързаните с него СППОООС, когато е приложимо, за измерване или оповестяване на екологосъобразността на публични организации на база жизнения цикъл.

3.7.

Да насърчават и подкрепят използването на методи за определяне на ПООС и ОООС на международно равнище, включително в многостранни форуми или във връзка със схеми за измерване или оповестяване на екологосъобразността на база жизнения цикъл. При това органите следва да разгледат възможността за предоставяне на малките и средните предприятия в държавите партньори на ЕС на помощ и инструменти за измерване и подобряване на екологосъобразността на база жизнения цикъл на всички междинни стоки или полуготови продукти, които тези МСП произвеждат.

4.   ИЗПОЛЗВАНЕ НА МЕТОДИТЕ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПООС И ОООС ОТ ДРУЖЕСТВА И ДРУГИ ЧАСТНИ ОРГАНИЗАЦИИ

Дружествата и другите частни организации, които решат да измерват или оповестяват екологосъобразността на база жизнения цикъл на своите продукти или организация, следва:

4.1.

Да използват метода за определяне на ПООС и метода за определяне на ОООС и свързаните с тях ППООСКП и СППОООС за измерването или оповестяването на екологосъобразността на база жизнения цикъл на своите продукти или своята организация.

4.2.

Да допринасят за прегледа на публичните бази данни и да подават в тях висококачествени данни на база жизнения цикъл, в съответствие с изискванията за съвместими с отпечатъка върху околната среда набори от данни. Да допринасят за усилията на Комисията в посока наличието на висококачествени набори от данни, които са съвместими с ООС.

4.3.

Да разглеждат възможността за оказване на подкрепа на действащите в рамките на тяхната верига на доставка дружества, особено на малките и средните предприятия, за предоставянето на информация въз основа на ПООС и ОООС или на ППООСКП и СППОООС, както и за подобряването на екологосъобразността на база жизнения цикъл на техните продукти и организации.

Браншовите асоциации следва:

4.4.

Да насърчават използването на метода за определяне на ПООС и метода за определяне на ОООС, както и на свързаните с тях ППООСКП и СППОООС от страна на своите членове.

4.5.

Да допринасят за прегледа на публичните бази данни и да подават в тях висококачествени данни на база жизнения цикъл, в съответствие с изискванията за съвместими с отпечатъка върху околната среда набори от данни. Да допринасят за усилията на Комисията в посока наличието на висококачествени набори от данни, които са съвместими с ООС.

4.6.

Да предоставят опростени изчислителни методи и експертни познания, с които да подпомагат членуващите в тях малки и средни предприятия да изчисляват екологосъобразността на база жизнения цикъл на своите продукти или организация въз основа методите за определяне на ПООС и ОООС и на свързаните с тях ППООСКП и СППОООС.

4.7.

Да насърчават и подкрепят използването на методи за определяне на ПООС и ОООС на международно равнище, включително в многостранни форуми или във връзка със схеми за измерване или оповестяване на екологосъобразността на база жизнения цикъл.

5.   ИЗПОЛЗВАНЕ НА МЕТОДИТЕ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПООС И ОООС И НА СВЪРЗАНИТЕ С ТЯХ ППООСКП И СППОООС В СХЕМИ ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗМЕРВАНЕТО ИЛИ ОПОВЕСТЯВАНЕТО НА ДАННИ ЗА ЕКОЛОГОСЪОБРАЗНОСТТА НА БАЗА ЖИЗНЕНИЯ ЦИКЪЛ

5.1

В схемите, свързани с измерването или оповестяването на данни за екологосъобразността на база жизнения цикъл, следва да използват методите за определяне на ПООС и ОООС и свързаните с тях ППООСКП/СППОООС като референтни методи за измерването или оповестяването на екологосъобразността на база жизнения цикъл на продуктите и организациите.

6.   ИЗПОЛЗВАНЕ НА МЕТОДИТЕ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПООС И ОООС И НА СВЪРЗАНИТЕ С ТЯХ ППООСКП И СППОООС ОТ ФИНАНСОВАТА ОБЩНОСТ

Членовете на финансовата общност следва по целесъобразност:

6.1.

Да насърчават използването на информация за екологосъобразността на база жизнения цикъл, определена въз основа на метода за определяне на ПООС или метода за определяне на ОООС и на свързаните с тях ППООСКП и СППОООС, в оценяването на финансовия риск във връзка с екологосъобразността на база жизнения цикъл.

6.2.

Да насърчават използването на информация, основаваща се на проучванията на ОООС, в своите оценки на показателите на екологичния компонент в индексите за устойчивост.

6.3.

Да насърчават и подкрепят използването на методи за определяне на ПООС и ОООС на международно равнище, включително в многостранни форуми или във връзка със схеми за измерване или оповестяване на екологосъобразността на база жизнения цикъл.

7.   ВЕРИФИКАЦИЯ

7.1.

Ако резултатите от проучванията на ПООС и ОООС се разкриват на трети страни, проучванията следва да бъдат верифицирани съгласно изискванията за методите за определяне на ПООС и ОООС и всички специфични указания в ППООСКП и СППОООС.

8.   ДОКЛАДВАНЕ ОТНОСНО ПРИЛАГАНЕТО НА ПРЕПОРЪКАТА

8.1.

Държавите членки се приканват ежегодно да информират Комисията за действията, предприети във връзка с настоящата препоръка. Първото подаване на информация следва да бъде направено една година след приемането на настоящата препоръка. Изпратената информация следва да включва:

а)

данни как методът за определяне на ПООС и методът за определяне на ОООС и свързаните с тях ППООСКП/СППОООС се използват в рамките на инициативи по съответната политика;

б)

брой на продуктите и организациите, обхванати от инициативата;

в)

стимули във връзка с екологосъобразността на база жизнения цикъл;

г)

данни за инициативи във връзка с разработването на висококачествени данни на база жизнения цикъл;

д)

данни за помощ, оказана на малки и средни предприятия за предоставянето на данни за екологосъобразността на база жизнения цикъл, както и за подобряване на тяхната екологосъобразност на база жизнения цикъл;

е)

евентуални проблеми или забавяния, забелязани при прилагането на методите.

9.   ОТМЯНА НА ПРЕДХОДНА ПРЕПОРЪКА

Препоръка 2013/179/ЕС на Комисията се отменя с настоящата препоръка. Позоваванията на отменената препоръка се тълкуват като позовавания на настоящата препоръка.

Съставено в Брюксел на 15 декември 2021 година.

За Комисията

Virginijus SINKEVIČIUS

Член на Комисията


(1)  Препоръка 2013/179/ЕС на Комисията от 9 април 2013 г. относно използването на общи методи за измерване и оповестяване на показатели за екологосъобразността на продукти и организации на база жизнения цикъл (ОВ L 124, 4.5.2013 г., стр. 1).

(2)  SWD(2019)91 final.

(3)  https://www.consilium.europa.eu/media/40928/st12791-en19.pdf

(4)  COM(2019) 640 final.

(5)  COM(2020) 98 final.

(6)  COM(2020) 696 final.

(7)  Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юни 2020 г. за създаване на рамка за улесняване на устойчивите инвестиции и за изменение на Регламент (ЕС) 2019/2088 (OВ L 198, 22.6.2020 г., стр. 13).

(8)  COM(2020) 798 final.

(9)  https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/working_document_for_the_green_consumption_pledges_0.pdf


Top