EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D1564

Решение (ЕС) 2019/1564 на Комисията от 4 септември 2019 година относно предложената гражданска инициатива под надслов „Да се изкорени корупцията в Европа, като се спре отпускането на средства за държавите с неефективна съдебна система след срока“ (нотифицирано под номер C(2019) 6387)

C/2019/6387

OJ L 241, 19.9.2019, p. 6–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/1564/oj

19.9.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 241/6


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2019/1564 НА КОМИСИЯТА

от 4 септември 2019 година

относно предложената гражданска инициатива под надслов „Да се изкорени корупцията в Европа, като се спре отпускането на средства за държавите с неефективна съдебна система след срока“

(нотифицирано под номер C(2019) 6387)

(само текстът на английски език е автентичен)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 211/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. относно гражданската инициатива (1), и по-специално член 4 от него,

като има предвид, че:

(1)

Като предмет на предложената гражданска инициатива под надслов „Да се изкорени корупцията в Европа, като се спре отпускането на средства за държавите с неефективна съдебна система след срока“ е посочено следното: „Въвеждане на категоричен 10-годишен срок след присъединяването за автоматичeн мораториум върху плащанията по линия на структурните и кохезионните фондове в полза на новоприсъединила се държава, докато механизмът за наблюдение спре да се прилага спрямо нейната съдебна система.“

(2)

Целите на предложената гражданска инициатива са: „Настоящият правен кодекс на ЕС дава възможност за неправилно тълкуване. При определени условия корупцията сред политическия елит в новоприсъединилите се държави може да се окаже от полза за други държави в Съюза и относителното понятие „временно“ да се прилага до безкрай. С определянето на строги срокове се избягват прякото и непрякото стимулиране на корупцията в държавите — членки на ЕС. Пример за това е неефикасността на съществуващия механизъм за наблюдение по отношение на България и Румъния.“

(3)

С Договора за Европейския съюз (ДЕС) се укрепва гражданството на Съюза и се засилва допълнително демократичното функциониране на Съюза, като се предвижда, наред с другото, че всеки гражданин трябва да има правото да участва в демократичния живот на Съюза чрез европейска гражданска инициатива.

(4)

За тази цел процедурите и условията, необходими за гражданската инициатива, следва да бъдат ясни, разбираеми, лесни за прилагане и пропорционални на естеството на гражданската инициатива, така че да насърчават участието на гражданите и да правят Съюза по-достъпен.

(5)

С цел изпълнение на Договорите може да бъде приет правен акт на Съюза относно финансовите норми, които по-специално определят реда и условията за изпълнение на бюджета, както и за представяне и проверка на отчетите, в съответствие с член 322, параграф 1, буква а) от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

(6)

По тези причини предложената гражданска инициатива не попада по очевиден начин извън обхвата на правомощията на Комисията да представи предложение за правен акт на Съюза с цел изпълнение на Договорите в съответствие с член 4, параграф 2, буква б) от Регламента.

(7)

Освен това гражданският комитет е образуван и лицата за контакт са определени в съответствие с член 3, параграф 2 от Регламента и предложената гражданска инициатива не е явно в злоупотреба, несериозна или злонамерена, нито е в явно противоречие с ценностите на Съюза, установени в член 2 от ДЕС.

(8)

Поради това предложената гражданска инициатива под надслов „Да се изкорени корупцията в Европа, като се спре отпускането на средства за държавите с неефективна съдебна система след срока“ следва да бъде регистрирана,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Предложената гражданска инициатива под надслов „Да се изкорени корупцията в Европа, като се спре отпускането на средства за държавите с неефективна съдебна система след срока“ се регистрира.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила на 12 септември 2019 г.

Член 3

Адресати на настоящото решение са организаторите (членовете на гражданския комитет) на предложената гражданска инициатива под надслов „Да се изкорени корупцията в Европа, като се спре отпускането на средства за държавите с неефективна съдебна система след срока“, представлявани от г-жа Венета Константинова МАДЖИСТРЕЛИ и г-жа Добринка Русева МОСКОВА в качеството им на лица за контакт.

Съставено в Брюксел на 4 септември 2019 година.

За Комисията

Frans TIMMERMANS

Заместник-председател


(1)  ОВ L 65, 11.3.2011 г., стр. 1.


Top