EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1972

Регламент (ЕС) 2017/1972 на Комисията от 30 октомври 2017 година за изменение на приложения I и III към Регламент (ЕО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета относно програма за наблюдение на болестта хронично линеене при животните от семейство еленови в Естония, Латвия, Литва, Полша, Финландия и Швеция и за отмяна на Решение 2007/182/ЕО на Комисията (Текст от значение за ЕИП. )

C/2017/7140

OJ L 281, 31.10.2017, p. 14–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2017/1972/oj

31.10.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 281/14


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2017/1972 НА КОМИСИЯТА

от 30 октомври 2017 година

за изменение на приложения I и III към Регламент (ЕО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета относно програма за наблюдение на болестта хронично линеене при животните от семейство еленови в Естония, Латвия, Литва, Полша, Финландия и Швеция и за отмяна на Решение 2007/182/ЕО на Комисията

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 999/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2001 г. относно определяне на правила за превенция, контрол и ликвидиране на някои трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (1), и по-специално член 23, първа алинея от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕО) № 999/2001 се определят правила за превенция, контрол и ликвидиране на трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (ТСЕ) при животни от рода на едрия рогат добитък, овцете и козите. Той се прилага за производството и пускането на пазара на живи животни и продукти от животински произход, а в някои конкретни случаи — и за износа им.

(2)

Болестта хронично линеене (ХЛ) е ТСЕ, засягаща животните от семейство еленови, която е широко разпространена в Северна Америка, но за чиято поява до момента не е имало данни в Общността; през април 2016 г. обаче в Норвегия е установен първият случай на болестта при представител на вида северен елен. Впоследствие Норвегия засилва своята програма за наблюдение на болестта ХЛ при животните от семейство еленови и установява редица други случаи на болестта при северни елени и лосове.

(3)

На 2 декември 2016 г. Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) прие научно становище относно наличието на болестта хронично линеене при животните от семейство еленови („становището на ЕОБХ“) (2). Становището на ЕОБХ съдържа препоръки за изпълнението на тригодишна програма за наблюдение на болестта ХЛ при животните от семейство еленови в Естония, Исландия, Латвия, Литва, Норвегия, Полша, Финландия, Швеция, които са държавите от Европейския съюз и ЕИП с популации на северни елени и/или лосове. В становището си ЕОБХ подчертава, че тригодишната програма за мониторинг цели да потвърди или отхвърли наличието на болестта ХЛ в държави, в които тази болест не се е срещала до момента и в държави, в които е била открита (до сега само в Норвегия), за да се оцени нейната заболеваемост и географско разпространение.

(4)

Член 6, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 999/2001 предвижда, че всяка държава членка трябва да изпълнява годишна програма за мониторинг на ТСЕ въз основа на активното и пасивното наблюдение в съответствие с приложение III към посочения регламент.

(5)

Следователно в глава А от приложение III към Регламент (ЕО) № 999/2001 следва да бъдат добавени, въз основа на препоръките, съдържащи се в становището на ЕОБХ, изискванията по отношение на тригодишната програма за наблюдение на болестта ХЛ в Естония, Исландия, Латвия, Литва, Норвегия, Полша, Финландия и Швеция. Тези изисквания следва да бъдат смятани за минималните изисквания, които съответните държави членки трябва да спазват. Тези държави членки обаче могат допълнително да усъвършенстват своята програма за наблюдение на болестта ХЛ, с цел да я адаптират към конкретното си положение.

(6)

Освен това в глава А, част III от приложение III следва да се пояснят лабораторните протоколи и методите за тестване, които следва да се използват в рамките на програмата за мониторинг на болестта ХЛ, както и мерките, които трябва да бъдат предприети след изследване за болестта ХЛ.

(7)

Съгласно препоръките в становището на ЕОБХ, тригодишната програма за мониторинг на болестта ХЛ, следва да бъде насочена, от една страна, към елени, отглеждани в стопанства и в плен, и от друга страна, към диви и полупитомни елени. С цел да се гарантира правна сигурност, в приложение I към Регламент (ЕО) № 999/2001 следва да бъдат вмъкнати определения за „елени, отглеждани в стопанства и в плен“ и „диви“ и „полупитомни елени“.

(8)

Член 6, параграф 4 от Регламент (ЕО) № 999/2001 предвижда, че държавите членки трябва да предоставят на Комисията годишен доклад относно своите дейности по мониторинг на ТСЕ. Глава Б, част I, буква А от приложение III към посочения регламент определя информацията, която държавите членки следва да включат в годишните си доклади, посредством редовни подавания към базата данни за ТСЕ на ЕС и/или чрез включване в годишния доклад. Част II от посочената глава предвижда, че ЕОБХ следва да анализира информацията, която държавите членки включват в своите годишни отчети, както и да публикува ежегодно доклад за тенденциите и източниците на ТСЕ в Съюза. Изискванията за докладване, обхващащи тригодишната програма за наблюдение на болестта ХЛ, следва да бъдат вмъкнати в глава Б, част I, буква A от приложение III, с цел да се гарантира, че данните, получени от тази програма са подадени към базата данни за ТСЕ на ЕС от съответните държави членки и по този начин да се позволи тяхното включване и анализ в обобщения годишен доклад на ЕС за мониторинг на ТСЕ, който се изготвя от ЕОБХ в съответствие с част II от посочената глава.

(9)

Решение № 2007/182/ЕО на Комисията (3) съдържа изисквания относно изследванията за болестта ХЛ при животни от семейство еленови, проведени между 2007 и 2010 г. Тъй като тези изследвания са приключили, и с цел да се избегне разминаването между определенията за мониторинг на болестта ХЛ, съдържащи се в приложение I към посоченото решение и тези, съдържащи се в настоящия регламент, Решение № 2007/182/ЕО следва да бъде отменено. Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложения I и III към Регламент (ЕО) № 999/2001 се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Решение 2007/182/ЕО се отменя.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 30 октомври 2017 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 147, 31.5.2001 г., стр. 1.

(2)  Scientific Opinion on Chronic wasting disease (CWD) in cervids (Научно становище относно болестта хронично линеене (ХЛ) при животни от семейство еленови), The EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) (2017); 15(1): 46.

(3)  Решение № 2007/182/ЕО на Комисията от 19 март 2007 г. относно изследвания за хронично линеене при животни от семейство еленови (ОВ L 84, 24.3.2007 г., стр. 37).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения I и III към Регламент (ЕО) № 999/2001 се изменят, както следва:

1.

В приложение I към точка 2 се добавят следните букви:

„о)

„животни от семейство еленови, отглеждани в стопанства и в плен“ означава животни от семейство еленови, които са отглеждани от човека в оградена територия;

п)

„диви животни от семейство еленови“ означава животни от семейство еленови, които не са отглеждани от човека;

р)

„полупитомни животни от семейство еленови“ означава животни от семейство еленови, които са отглеждани от човека, но не в оградена територия.“

2.

Приложение III се изменя, както следва:

а)

в глава А част III се заменя със следното:

„III.   МОНИТОРИНГ НА ЖИВОТНИ ОТ СЕМЕЙСТВО ЕЛЕНОВИ

А.   Тригодишна програма за мониторинг на болестта хронично линеене (ХЛ)

1.   Общи положения

1.1.

От 1 януари 2018 г. до 31 декември 2020 г. държавите членки, в които има популации от диви и/или полупитомни лосове и/или елени и/или такива, отглеждани в стопанства (Естония, Латвия, Литва, Полша, Финландия и Швеция), изпълняват тригодишна програма за мониторинг на болестта ХЛ при животните от семейство еленови. Изследванията за ТСЕ, извършвани за целите на тази програма за мониторинг, се провеждат между 1 януари 2018 г. и 31 декември 2020 г., като вземането на проби за целите на програмата за мониторинг обаче може да започне през 2017 г.

1.2.

Тригодишната програма за мониторинг на болестта ХЛ обхваща следните животни от семейство еленови:

Планински северен елен (Rangifer tarandus tarandus),

Финландски горски северен елен (Rangifer tarandus fennicus),

Лос (Alces alces),

Сърна (Capreolus capreolus),

Белоопашат елен (Odocoileus virginianus),

Благороден елен (Cervus elaphus).

1.3.

Чрез дерогация от точка 1.2, въз основа на документираната оценка на риска, представена на Европейската комисия, държавите членки определят подгрупа представители от изброените в посочената точка, които да включат в тригодишната програма за мониторинг на болестта ХЛ.

2.   Модел на вземане на пробите

2.1.

Държавите членки, посочени в точка 1.1, определят основните извадкови единици (ОИЕ), които обхващат всички територии, където се срещат животни от семейство еленови, съобразявайки се най-малко със следните особености:

а)

по отношение на животните от семейство еленови, отглеждани в стопанства и в плен, ОИЕ е всяка една оградена територия, в която се отглеждат животни от семейство еленови;

б)

по отношение на дивите и полупитомните животни от семейство еленови ОИЕ се определя в зависимост от:

i)

зоните, в които дивите и полупитомни животни от видовете, обхванати от програмата за мониторинг, се струпват поне в определен период от годината;

ii)

ако няма струпване на животни от даден вид — зоните, очертани от естествени или изкуствени граници, в които се срещат видовете, обхванати от програмата за мониторинг;

iii)

зоните, в които животни от видовете, обхванати от програмата за мониторинг, са обект на ловуване и зоните, в които се извършват други съответни дейности, свързани с видовете, обхванати от програмата за мониторинг.

2.2.

Държавите членки, посочени в точка 1.1, подбират отглеждани в стопанства, отглеждани в плен, диви и полупитомни животни от семейство еленови за изследване за ТСЕ, като използват следния двуетапен подход за вземане на проби:

а)

през първия етап, държавите членки:

i)

по отношение на животните от семейство еленови, отглеждани в стопанства и в плен:

определят на случаен принцип 100 ОИЕ, които следва да бъдат обхванати през тригодишния период на програмата за мониторинг, като гарантират географски баланс, и ако е необходимо, вземат предвид съответните рискови фактори, установени в документирана оценка на риска, извършена от държавата членка, или

ако държавата членка не е била в състояние да определи 100 ОИЕ за проби от елени, отглеждани в стопанства и в плен, тя подбира всички идентифицирани ОИЕ;

ii)

по отношение на дивите и полупитомните животни от семейство еленови:

определят на случаен принцип 100 ОИЕ, които следва да бъдат обхванати през тригодишния период на програмата за мониторинг, като гарантират географски баланс, и ако е необходимо, вземат предвид съответните рискови фактори, установени в документирана оценка на риска, извършена от държавата членка, или

ако държавата членка не е била в състояние да определи 100 ОИЕ за проби от диви и полупитомни животни от семейство еленови, тя посочва всички идентифицирани ОИЕ;

б)

през втория етап:

i)

по отношение на животните от семейство еленови, отглеждани в стопанства и в плен:

през тригодишния период всяка държава членка, която е определила своите 100 ОИЕ, взема проби от всички животни, намиращи се във всяка една посочена ОИЕ и принадлежащи към целевите групи, изброени в точка 2.4, буква а), докато достигне целевия брой от 30 изследвани животни на ОИЕ. Ако държавата членка обаче не е успяла да достигне целевия брой от 30 изследвани животни на ОИЕ поради ограничения размер на популацията, вземането на проби от животни, принадлежащи към целевите групи, изброени в точка 2.4, буква а), може да продължи да се извършва в по-големи ОИЕ, дори след достигането на целевия брой от 30 изследвани животни с цел да се достигне, когато е възможно, общ брой от 3 000 животни от семейство еленови, отглеждани в стопанства и в плен, изследвани на национално ниво през тригодишния период на програмата за мониторинг,

през тригодишния период всяка държава членка, която е определила по-малко от 100 ОИЕ, взема проба от всички животни, намиращи се в посочените ОИЕ и принадлежащи към целевите групи, изброени в точка 2.4, буква а), с цел да се достигне, когато е възможно, общ брой от 3 000 животни от семейство еленови, отглеждани в стопанства и в плен, изследвани на национално ниво през тригодишния период на програмата за мониторинг;

ii)

по отношение на дивите и полупитомните животни от семейство еленови:

през тригодишния период всяка държава членка, която е определила 100 ОИЕ, взема проби от всички животни, намиращи се в посочените ОИЕ и принадлежащи към целевите групи, изброени в точка 2.4, буква б), докато достигне целевия брой от 30 изследвани животни на ОИЕ, с цел да се достигне брой от 3 000 диви и полупитомни животни от семейство еленови, изследвани на национално ниво през тригодишния период,

през тригодишния период всяка държава членка, която е определила по-малко от 100 ОИЕ, взема проба от всички животни, намиращи се в посочените ОИЕ и принадлежащи към целевите групи, изброени в точка 2.4, буква б) с цел да се достигне общ брой от 3 000 диви и полупитомни животни от семейство еленови, изследвани на национално ниво през тригодишния период на програмата за мониторинг.

2.3.

Всички избрани животни от семейство еленови трябва да са на повече от 12 месеца. Възрастта на животните се преценява въз основа на озъбяването, по видими признаци за зрялост или според друга надеждна информация.

2.4.

Животните от семейство еленови се избират от следните целеви групи:

а)

по отношение на животните от семейство еленови, отглеждани в стопанства и в плен:

i)

мъртви/умъртвени животни от семейство еленови, отглеждани в стопанства и в плен, намерени мъртви в оградена територия, която са обитавали, по време на транспортиране или в кланица, както и животни от семейство еленови, отглеждани в стопанства и в плен, умъртвени по здравословни/възрастови причини;

ii)

болни/показващи клинични признаци животни от семейство еленови, отглеждани в стопанства и в плен, с анормални поведенчески признаци и/или двигателни смущения, и/или цялостно лошо състояние;

iii)

заклани животни от семейство еленови, отглеждани в стопанства, обявени за негодни за консумация от човека;

iv)

заклани животни от семейство еленови, отглеждани в стопанства, считани за годни за консумация от човека, ако дадена държава членка определи по малко от 3 000 животни от семейство еленови, отглеждани в стопанства и в плен от групи от i) до iii);

б)

по отношение на дивите и полупитомните животни от семейство еленови:

i)

мъртви/умъртвени диви или полупитомни животни от семейство еленови, определени като животни от семейство еленови, които са намерени мъртви на свобода, както и полупитомни животни от семейство еленови, които са намерени мъртви или са били умъртвени по здравословни/възрастови причини;

ii)

убити при пътнотранспортно произшествие или ранени от хищник животни от семейство еленови, определени като диви или полупитомни животни, ударени от превозно средство или влак, или нападнати от хищник;

iii)

болни/показващи клинични признаци диви или полупитомни животни от семейство еленови, определени като диви или полупитомни животни от семейство еленови, при които се забелязват анормални поведенчески признаци и/или двигателни смущения, и/или цялостно лошо състояние;

iv)

уловени диви животни от семейство еленови и заклани полупитомни животни от семейство еленови, обявени за негодни за консумация от човека;

v)

уловен дивеч и заклани полупитомни животни от семейство еленови, считани за годни за консумация от човека, ако дадена държава членка определи по малко от 3 000 диви или полупитомни животни от семейство еленови от групите от i) до iv).

2.5.

В случай на положителна проба за ТСЕ при животни от семейство еленови, броят на пробите, взети от зоната, където е бил открит случаят на ТСЕ, трябва да бъде увеличен въз основа на оценка, извършена от съответната държава членка.

3.   Вземане на проби и лабораторни изследвания

3.1.

От всяко едно животно от семейство еленови, избрано съгласно точка 2, се взима се проба от обекса (оградата), която се изследва за ТСЕ.

Освен това, когато е възможно, се взема проба от една от следните тъкани в следния ред на предпочитание:

а)

ретрофарингеални лимфни възли;

б)

сливици;

в)

други лимфни възли в областта на главата.

Изпраща се полуразрез на обекса (оградата) в прясно или замразено състояние за провеждането на бърз тест. Останалата част от полуразреза трябва да бъде фиксирана. При вземане на проби сливиците и лимфните възли трябва да бъдат фиксирани.

Част от прясната тъкан от всяка проба се съхранява в замразено състояние, до получаването на отрицателен резултат, в случай че се изисква биологично изследване.

3.2.

Докато референтната лаборатория на ЕС за ТСЕ не публикува насоки за изследване за ТСЕ при животни от семейство еленови, за целите на програмата за мониторинг на болестта ХЛ се използва следният лабораторен метод:

а)

бързи тестове:

Бързите тестове, посочени в глава В, точка 4 от приложение X, които се използват за откриване на трансмисивна спонгиформна енцефалопатия (ТСЕ) в обекса (оградата) на едър рогат добитък или дребни преживни животни, се считат за подходящи за откриване на трансмисивна спонгиформна енцефалопатия (ТСЕ) в обекса (оградата) на животни от семейство еленови. Бързите тестове, посочени в глава В, точка 4 от приложение X, използвани за откриване на трансмисивна спонгиформна енцефалопатия (ТСЕ) в лимфните възли на едър рогат добитък или дребни преживни животни, се считат за подходящи за откриване на трансмисивна спонгиформна енцефалопатия (ТСЕ) в лимфните възли на животни от семейство еленови. Държавите членки могат да проведат и имунохистохимично изследване, като за целта трябва да отговарят на изискванията на теста за пригодност на референтната лаборатория на ЕС за ТСЕ;

б)

потвърждаващи тестове:

Когато резултатът от бързия тест не позволява да се даде заключение или е положителен, пробата трябва да бъде подложена на потвърждаващи изследвания чрез поне един от следните методи и протоколи, определени в последното издание на Ръководство за стандарти за диагностични тестове и ваксини за сухоземни животни на Световната организация за здравеопазване на животните (OIE):

имунохистохимичен метод (IHC),

уестърн блот.

Когато дадена държава членка не е в състояние да потвърди положителен резултат от бърз тест, тя изпраща достатъчно тъкан на референтната лаборатория на ЕС за потвърждение;

в)

характеризиране на изолата:

В случай на откриване на положителна проба на ТСЕ се извършва допълнително характеризиране на изолата след консултация с референтната лаборатория на ЕС за ТСЕ.

3.3.

За всяка положителна проба за ТСЕ при животни от семейство еленови се определя прион протеиновият генотип.

В допълнение за всяко изследвано животно от семейство еленови, дало отрицателен резултат за ТСЕ:

или се определя прион протеиновият генотип на изследваното животно, дало отрицателен резултат за ТСЕ, или

до 31 декември 2021 г. в замразено състояние се съхранява тъканна проба, която може да бъде обекса (оградата), с цел определяне на генотип, ако бъде взето подобно решение.

B.   Друг вид мониторинг на животни от семейство еленови

Държавите членки извършват допълнителен мониторинг за наличие на ТСЕ при животните от семейство еленови въз основа на оценка на риска, която може да вземе под внимание наличието на ТСЕ при животни от семейство еленови в същия или в съседните региони.

Държавите членки, различни от посочените в част А, точка 1.1, могат доброволно да извършат мониторинг за наличие на ТСЕ при животните от семейство еленови.

След края на тригодишната програма за мониторинг, посочена в част А, държавите членки, посочени в точка 1.1, могат доброволно да извършат мониторинг за наличие на ТСЕ при животните от семейство еленови.“

б)

В глава А се добавя следната част IV:

„IV.   МОНИТОРИНГ НА ДРУГИ ЖИВОТИНСКИ ВИДОВЕ

Държавите членки могат доброволно да извършват мониторинг за наличие на ТСЕ при други животински видове, различни от едър рогат добитък, овце, кози и животни от семейство еленови.“

в)

В глава Б, част I, буква А, точка 7 се заменя със следното:

„7.

При животни, различни от едър рогат добитък, овце и кози, както и при животни от семейство еленови, различни от обхванатите от тригодишна програма за мониторинг на болестта ХЛ, посочена в глава А, част III, буква А от настоящото приложение, броят на пробите и потвърдените случаи на ТСЕ за всеки животински вид.“

г)

В глава Б, част I, буква А се добавя следната точка 9:

„9.

Годишният доклад за 2018, 2019 и 2020 г., изготвен от държавите членки, извършващи тригодишната програма за мониторинг, посочена в глава А, част III, буква А от настоящото приложение, включва:

а)

броя на пробите от животни от семейство еленови, които са били изпратени за изследване за всяка целева група, в съответствие със следните критерии:

идентификатор на основна извадкова единица (ОИЕ),

животински вид,

система за управление: отглеждани в стопанства, в плен, диви или полупитомни,

целева група,

пол;

б)

резултатите от бързите тестове и от потвърждаващите тестове (брой на положителните и отрицателните резултати) и, когато е приложимо, на допълнителното характеризиране на изолата, тъканта, от която е взета пробата, както и използваните техники за бързи и потвърждаващи тестове;

в)

географското местоположение с положителни случаи на ТСЕ, включително страната на произход, когато е различна от докладващата държава членка;

г)

генотипа и вида на всяко едно животно от семейство еленови, заразено с ТСЕ;

д)

в случай на анализ, тествания генотип на животните от семейство еленови, който е дал отрицателен резултат за ТСЕ.“


Top