EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0630(01)

Решение за изпълнение на Комисията от 29 юни 2017 година относно публикуването в Официален вестник на Европейския съюз на заявка за изменение на спецификацията на наименование в лозаро-винарския сектор съгласно член 105 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета Vacqueyras (ЗНП)

C/2017/4362

OJ C 206, 30.6.2017, p. 9–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

30.6.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 206/9


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 29 юни 2017 година

относно публикуването в Официален вестник на Европейския съюз на заявка за изменение на спецификацията на наименование в лозаро-винарския сектор съгласно член 105 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета Vacqueyras (ЗНП)

(2017/C 206/04)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 на Съвета (1), и по-специално член 97, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

Франция подаде заявка за изменение на спецификацията на продукт с наименованието „Vacqueyras“ в съответствие с член 105 от Регламент (ЕС) № 1308/2013.

(2)

Комисията разгледа заявката и установи, че са изпълнени условията по членове 93—96, член 97, параграф 1 и членове 100, 101 и 102 от Регламент (ЕС) № 1308/2013.

(3)

За да се даде възможност за подаване на декларации за възражение в съответствие с член 98 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, заявката за изменение на спецификацията на продукт с наименованието „Vacqueyras“ следва да се публикува в Официален вестник на Европейския съюз,

РЕШИ:

Член единствен

Заявката за изменение на спецификацията на продукт с наименованието „Vacqueyras“ (ЗНП) в съответствие с член 105 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 се съдържа в приложението към настоящото решение.

В съответствие с член 98 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 в срок от два месеца от датата на публикуване на настоящото решение в Официален вестник на Европейския съюз се дава право на възражение срещу изменението на спецификацията, посочено в първата алинея от настоящия член.

Съставено в Брюксел на 29 юни 2017 година.

За Комисията

Phil HOGAN

Член на Комисията


(1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.


ПРИЛОЖЕНИЕ

ЗАЯВКА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ПРОДУКТОВАТА СПЕЦИФИКАЦИЯ

„VACQUEYRAS“

AOP-FR-A0151-AM01

Дата на подаване на заявката: 3 декември 2015 г.

1.   Приложими правила по отношение на изменението:

Член 105 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 — изменение, което не е несъществено

2.   Описание и основания за изменението

2.1.   Правила за сортовия състав на лозовите насаждения в стопанството

В точка V от спецификацията са определени правила за съотношението между различните винени сортове лози, разрешени за засаждане в рамките на едно стопанство. По отношение на червените вина правилата са, както следва:

съотношението на основния и допълнителните винени сортове лози, взети заедно, трябва да е по-голямо или равно на 90 % от сортовия състав на лозовите насаждения,

съотношението на сорта Grenache N трябва да е по-голямо или равно на 50 % от сортовия състав на лозовите насаждения,

съотношението на сортовете Mourvèdre N и Syrah N трябва да е по-голямо или равно на 20 % от сортовия състав на лозовите насаждения.

За червените вина е въведено адаптиране: такова не се прилага за стопанските субекти — производители на грозде, които не произвеждат вино от своята продукция и стопанисват обща площ (с всякакъв цвят грозде), в рамките на обособения парцел, от по-малко от 1,5 хектара със ЗНП „Vacqueyras“.

Посочените по-горе правила относно сортовия състав не са подходящи за дребните стопанства, които най-често са съставени от няколко парцела и не произвеждат собствено вино.

Това изменение не засяга единния документ.

2.2.   Агротехнически практики

Второто тире в точка VI, подточка 2 от спецификацията, което гласи: „Овладяването на спонтанно поникналата растителност се извършва от 1 септември до 1 февруари било чрез механични средства, било посредством използването на технически средства, които осигуряват третиране с необходимата точност със съответните продукти“ се заменя със следното: „Върху поне 60 % от площта на всяко междуредие се извършва обработка на почвата или присъства засята или спонтанно поникнала растителна покривка. В последния случай овладяването на спонтанно поникналата растителност се извършва било чрез механични средства, било посредством използването на технически средства, които осигуряват третиране с необходимата точност със съответните продукти.“

Желанието на групата заявител е механична обработка на почвата да се извършва през цялата година, така че да няма повече гола почва.

Това изменение не засяга единния документ.

2.3.   Аналитични стандарти

В точка IX, подточка 1, буква в) от спецификацията стандартът за интензитет на цвета на червените вина се променя от 6 на 5.

Тази промяна се налага поради това, че сегашният праг е твърде висок и ощетява ферментационните смеси с високо процентно съдържание на сорта Grenache N, който е основният сорт, използван за червените вина с въпросното наименование. Този сорт е по-светъл на цвят (със сравнително ниска концентрация на антоциани), което не позволява да се получи много висок интензитет на обагряне.

2.4.   Други изменения

В рамките на настоящата заявка за изменение, единният документ е актуализиран съгласно новите правила за въвеждане на данни на приложението e-Ambrosia.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

1.   Наименование

Vacqueyras

2.   Вид географско означение

ЗНП — Защитено наименование за произход

3.   Категории лозаро-винарски продукти

1.

Вино

4.   Описание на виното или вината

Тихи бели вина

При все че белите вина съставляват само малка част от произведеното вино, те се отличават с ярка индивидуалност с предимно флорални аромати, омекотени от нотки на цитрусови плодове. Благодарение на своята структура и изразителност, те изпълват небцето с дълготраен ароматен привкус.

Белите вина се произвеждат от сортовете грозде Bourboulenc B, Clairette B, Grenache blanc B, Marsanne B, Roussanne B и Viognier B.

Минимално естествено алкохолно съдържание: 12 обемни %.

В бутилиран вид:

съдържание на ферментируеми захари ≤ 3 g/l, ако минималното алкохолно съдържание е ≤ 14 обемни %,

съдържание на ферментируеми захари ≤ 4 g/l, ако минималното алкохолно съдържание е > 14 обемни %.

Максимално общо алкохолно съдържание (в обемни проценти): 14

Максимално съдържание на летливи киселини (в милиеквиваленти на литър):

Останалите аналитични критерии отговарят на нормите на ЕС.

Тихи червени вина

Червените вина, съставляващи преобладаваща част от произведеното вино, са повлияни от различните видове срещани почви и се произвеждат предимно от сортовете Grenache N, Mourvèdre N и Syrah N.

Независимо от това, те се отличават с ярка индивидуалност, която често се подсилва от сравнително дългия период на стареене, макар и да няма изискване за такъв. Ароматите са комплексни, доминирани от червени или черни плодове, често с нотки на презряло, на захаросани или конфитюрени плодове.

С времето те придобиват по-пикантни, по-животински нотки (на кожа, дивеч и т.н.). Те изпълват небцето с щедър, плътен и добре структуриран танинов привкус, който е наситен, без обаче да бъде агресивен. Това са силни, консистентни и елегантни вина.

Минимално естествено алкохолно съдържание: 12,5 обемни %.

В бутилиран вид:

съдържание на ферментируеми захари ≤ 3 g/l, ако минималното алкохолно съдържание е ≤ 14 обемни %,

съдържание на ферментируеми захари ≤ 4 g/l, ако минималното алкохолно съдържание е > 14 обемни %,

съдържание на ябълчена киселина ≤ 0,4 g/l,

интензитет на обагряне (OD 420 nm + OD 520 nm + OD 620 nm) ≥ 5,

общ полифенолен индекс (OD 280 nm) ≥ 45.

Максимално общо алкохолно съдържание (в обемни проценти): 14

Максимално съдържание на летливи киселини (в милиеквиваленти на литър):

Останалите аналитични критерии отговарят на нормите на ЕС.

Тихи розови вина (розе)

Вината розе, които се произвеждат в също толкова малки количества като белите вина, се характеризират със сравнително интензивен цвят, са богати и силни, като правило доминирани от плодова нотка, и също се произвеждат предимно от сортовете Grenache N, Mourvèdre N и Syrah N. Отличават се с дълготраен аромат.

Минимално естествено алкохолно съдържание: 12 обемни %.

В бутилиран вид:

съдържание на ферментируеми захари ≤ 3 g/l, ако минималното алкохолно съдържание е ≤ 14 обемни %,

съдържание на ферментируеми захари ≤ 4 g/l, ако минималното алкохолно съдържание е > 14 обемни %.

Максимално общо алкохолно съдържание (в обемни проценти): 14

Максимално съдържание на летливи киселини (в милиеквиваленти на литър):

Останалите аналитични критерии отговарят на нормите на ЕС.

5.   Лозаро-винарски практики

а.   Основни енологични практики

Eнологични практики

Приложимо ограничение при винопроизводството

Не се допуска използването на парчета дърво.

При производството на вината розе не се допуска използването на активен въглен за енологична употреба, било то самостоятелно или в приготвени смеси.

Междуредие и разстояние между лозите

Агротехническа практика

Междуредието не може да превишава 2,50 метра.

Всяка лоза разполага с максимална площ от 2,50 квадратни метра. Вътрередовото разстояние между лозите е в диапазона от 0,85 до 1,20 метра.

Резитба на лозата

Агротехническа практика

Лозите се подрязват късо (по метода „Gobelet“ или „Cordon de Royat“), с максимум 6 израстъка. Всеки израстък има максимум две пъпки.

Периодът на формиране или регенериране при метода „Cordon de Royat“ е максимум 2 години. По време на този период може да бъде използван методът „Guyot“ с кол с максимум 8 пъпки и израстък с максимум 2 пъпки.

Сортът Viognier B може да бъде подрязван:

било по метода „единичен Guyot“ с максимум 8 пъпки на кола и 1 или 2 израстъка с максимум 2 пъпки,

било по метода „двоен Guyot“ с максимум 6 пъпки на всеки кол и 1 или 2 израстъка с максимум 2 пъпки.

Напояване

Агротехническа практика

Напояването може да бъде разрешено.

б.   Максимални добиви

40 хектолитра от хектар

6.   Обособена зона

Беритбата на гроздето, винификацията, настойването и обработването преди бутилиране на вината се извършват на територията на следните общини от департамент Vaucluse: Sarrians, Vacqueyras.

7.   Основни винени сортове грозде

 

Viognier B

 

Bourboulenc B

 

Grenache N

 

Grenache blanc B

 

Clairette B

 

Cinsaut N

 

Mourvèdre N

 

Marsanne B

 

Syrah N

 

Roussanne B

8.   Описание на връзката или връзките

Насред лозята в южната част на долината на Рона и призната за „cru des Côtes du Rhône“, територията на контролираното наименование за произход „Vacqueyras“ е една от териториите, които обрамчват забележителния варовиков масив Dentelles de Montmirail. Тази великолепна планинска местност („mons mirabilis“) е най-близкият алпийски подстъп към долината на Рона, която тя частично пресича от изток на запад.

Географският район се вписва в общините Vacqueyras и Sarrians в департамент Vaucluse. „Vacqueyras“ напълно оправдава своето древно наименование: „Vallis Quadreria“, или Камениста долина, в която лозовите насаждения са засадени предимно върху обширни тераси по протежението на река Ouvèze, на надморска височина между 60 и 160 метра. Климатът е средиземноморски, топъл и сух с особено продължително слънцегреене. Той се отличава със слабо количество на годишните, при това твърде нередовни, валежи, което понякога контрастира със случаи на обилни валежи през периодите на годишно слънцестоене. През голяма част от годината (повече от 100 дни годишно) географският район е подложен също така на влиянието на мистрала — бурен и леден северен вятър.

Благодарение на природните условия, допринасящи за уникалния потенциал за реколта на грозде, а именно високопропускливите почви (пясък, каменист пясъчник, обли камъчета), често в съчетание с глинеста матрица, изпълняваща функцията на полезен воден резервоар през периодите на засушаване, в комбинация с умерения средиземноморски климат, дължащ се на близостта с Dentelles de Montmirail, създаващ благоприятни условия за зреенето на лозята, без остри колебания на температурите, и даващ възможност мистралът да окаже благотворното си влияние както върху концентрацията, така и за защитата срещу болести, предизвикани от спори, и на последно място, с човешкия фактор, който със смяната на поколенията намира израз в уменията на заетите със засаждането на сортовете и събирането на реколтата, вината, носещи контролираното наименование за произход „Vacqueyras“, свидетелстват за уникалността на този регион.

Това взаимодействие присъства особено отчетливо при червените вина, представляващи сложна комбинация от силен аромат и танинова структура, която срещаме в реколтата от покритите с обли камъчета почви, тънък плодов аромат на реколтата от по-песъчливите почви, хармония и балансираност при реколтата от каменистия пясъчник. Благодарение на своя потенциал, използваните умения позволяват да се запази уникалността на червените вина, като едновременно с това се съхранят специфичните характеристики на използваната за тях суровина.

По един изключителен за този винопроизводителен регион начин уникалността на произвежданите вина също е призната и за белите вина и вината розе, за което допринасят същите природни и агротехнически фактори, които са характерни за този регион.

Репутацията, производствените умения, традициите и качеството на вината са отличителните характеристики на лозята „Vacqueyras“, като всички те се дължат на богато и добре съхранено земеделско наследство.

9.   Други условия от съществено значение

По-обширна географска единица

Правна уредба:

Национална правна уредба

Вид допълнително условие:

Допълнителни разпоредби относно етикетирането

Описание на условието:

Етикетите на вината с контролираното наименование за произход могат да съдържат уточнение на по-обширната географска единица „Cru des Côtes du Rhône“ или „Vignobles de la Vallée du Rhône“. Условията за използването на по-обширната географска единица „Vignobles de la Vallée du Rhône“ са уточнени в споразумението, сключено от различните имащи отношение органи, натоварени със защитата и управлението, във връзка с условията за използване на тази по-обширна географска единица.

Област в непосредствена близост

Правна уредба:

Национална правна уредба

Вид допълнително условие:

Дерогация относно производството в обособения географски район

Описание на условието:

Областта в непосредствена близост, определена чрез дерогация за винификацията, настойването и обработването преди бутилиране на вината, се състои от територията на следните общини:

Департамент Ardèche: 2 общини

Департамент Drôme: 5 общини

Департамент Rhône: 3 общини

Департамент Vaucluse: 59 общини.

Списъкът на общините по департаменти е подробно изложен в продуктовата спецификация.

10.   Връзка към продуктовата спецификация

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-5cae91ee-7281-49fb-a01b-3d1fff4f78ec


Top