EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0168

Решение за изпълнение (ЕС) 2017/168 на Комисията от 31 януари 2017 година относно идентифицирането на техническите спецификации, разработени от Работната група за интернет инженеринг, като допустими за позоваване в обществените поръчки (Текст от значение за ЕИП. )

C/2017/0271

OJ L 27, 1.2.2017, p. 151–154 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/168/oj

1.2.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 27/151


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2017/168 НА КОМИСИЯТА

от 31 януари 2017 година

относно идентифицирането на техническите спецификации, разработени от Работната група за интернет инженеринг, като допустими за позоваване в обществените поръчки

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1025/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно европейската стандартизация, за изменение на директиви 89/686/ЕИО и 93/15/ЕИО на Съвета и на директиви 94/9/ЕО, 94/25/ЕО, 95/16/ЕО, 97/23/ЕО, 98/34/ЕО, 2004/22/ЕО, 2007/23/ЕО, 2009/23/ЕО и 2009/105/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Решение 87/95/ЕИО на Съвета и на Решение № 1673/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (1), и по-специално член 13, параграф 1 от него,

след консултация с Европейската многостранна платформа по въпросите на стандартизацията в областта на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) и с експерти от сектора,

като има предвид, че:

(1)

Стандартизацията играе важна роля в подкрепа на стратегията „Европа 2020“, както е посочено в съобщението на Комисията, озаглавено „Европа 2020: Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж (2)“. В няколко водещи инициативи по стратегията „Европа 2020“ се подчертава значението на доброволната стандартизация в рамките на пазарите на продукти или услуги, за да се гарантират съгласуваността и оперативната съвместимост между продуктите и услугите, да се насърчи технологичното развитие и да се окаже подкрепа на иновациите.

(2)

Значението на стандартите също се признава в съобщението на Комисията „Осъвременяване на единния пазар: повече възможности за гражданите и предприятията“ (3), в което се посочва същественото значение на стандартите за конкурентоспособността на Европа и решаващата им роля за иновациите и напредъка в рамките на единния пазар, тъй като благодарение на тях се подобряват безопасността и оперативната съвместимост, засилва се конкуренцията и се спомага за премахването на пречките пред търговията.

(3)

Завършването на изграждането на цифровия единен пазар е ключов приоритет за Европейския съюз, както се посочва в съобщението на Комисията, озаглавено „Годишна стратегия за растеж за 2015 г.“ (4). В съобщението си „Стратегия за цифров единен пазар за Европа“ (5) Комисията подчерта ролята на стандартизацията и оперативната съвместимост за създаването на европейска цифрова икономика с дългосрочен потенциал за растеж.

(4)

В цифровото общество стандартизационните документи стават жизненонеобходими, за да се осигури оперативната съвместимост между устройствата, приложенията, хранилищата на данни, услугите и мрежите. В съобщението на Комисията „Стратегическа визия за европейските стандарти: към по-голям и ускорен устойчив растеж на европейската икономика до 2020 г.“ (6) се признава специфичният характер на стандартизацията в областта на информационните и комуникационните технологии (ИКТ), в която различните решения, приложения и услуги често се разработват от световни форуми и консорциуми в областта на ИКТ, които са се наложили като водещи организации за разработване на ИКТ стандарти.

(5)

С Регламент (ЕС) № 1025/2012 се цели модернизиране и усъвършенстване на европейската рамка за стандартизация. С него се създава система, посредством която Комисията може да реши да идентифицира онези технически спецификации в областта на ИКТ, които са най-подходящи и най-широко възприети и са издадени от организации, които не са европейски, международни или национални организации по стандартизация. Възможността за използване на пълния набор от технически спецификации в областта на ИКТ при обществени поръчки за хардуер, софтуер и услуги в сферата на информационните технологии ще позволи постигането на оперативна съвместимост между устройствата, услугите и приложенията, ще помогне на държавните администрации да предотвратят зависимостта от доставчика, когато възложителите на обществени поръчки не могат да го сменят след изтичането на договора за възлагане на обществена поръчка поради използването на ИКТ решения със затворен код и ще насърчи конкуренцията при предлагането на оперативно съвместими ИКТ решения.

(6)

За да са допустими за позоваване в обществените поръчки, техническите спецификации в областта на ИКТ трябва да отговарят на изискванията, посочени в приложение II към Регламент (ЕС) № 1025/2012. Спазването на тези изисквания дава гаранция на публичните органи, че техническите спецификации в областта на ИКТ са установени в съответствие с принципите на откритост, справедливост, обективност и недискриминация, които са признати от Световната търговска организация (СТО) в областта на стандартизацията.

(7)

Решението за идентифициране на дадена спецификация в областта на ИКТ трябва да бъде взето след консултация с Европейската многостранна платформа по въпросите на стандартизацията в областта на ИКТ, създадена с Решение на Комисията (7), допълнена от други форми на консултация с експерти от сектора.

(8)

На 11 юни 2015 г. Европейската многостранна платформа по въпросите на стандартизацията в областта на ИКТ извърши оценка на 27 технически спецификации, разработени от Работната група за интернет инженеринг (IETF), съобразно изискванията, посочени в приложение II към Регламент (ЕС) № 1025/2012, и даде положително становище относно идентифицирането им с оглед позоваване на тях в обществените поръчки. Оценката на техническите спецификации, разработени от IETF, впоследствие бе представена за консултация с експерти от сектора, в която беше потвърдено положителното становище относно тяхното идентифициране.

(9)

Посочените 27 технически спецификации са разработени и управлявани от IETF — основната организация, участваща в разработването на нови висококачествени спецификации за интернет стандарти за проектирането, използването и управлението на интернет. IETF е световна организация, чиято дейност е свързана с процеса на разработване на интернет стандарти — открит, прозрачен и основан на консенсус процес, използван от интернет общността за стандартизиране на протоколи и процедури в полза на всички потребители в световен мащаб.

(10)

Разработените от IETF 27 технически спецификации са широко използвани за целите на интернет. Те се състоят от стандарти и протоколи за създаването на интернет мрежа (Transmission Control Protocol/Internet protocol (TCP/IP), User Datagram Protocol (UDP), Domain Name System (DNS), Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP), Simple Network Management Protocol (SNMP), Security Architecture for the Internet Protocol (IPsec) и Network Time Protocol (NTP); стандарти и протоколи за сигурни връзки (Secure Shell-2 (SSH-2) Protocol, Transport Layer Security (TLS) Protocol и Internet X.509 Public Key Infrastructure Certificate and Certificate Revocation List (CRL) Profile (PKIX); стандарти и протоколи за създаване на уебсайт (Hypertext Transfer Protocol (HTTP), Upgrading to TLS Within HTTP/1.1, Uniform Resource Identifiers (URI), Uniform Resource Locator (URL), Uniform Resource Names (URN), File Transfer Protocol (FTP), 8-bit Unicode Transformation Format (UTF-8), JavaScript Object Notation (JSON); стандарти и протоколи за електронна поща, електронен календар и приложения за новини (Simple Mail Transfer Protocol (SMTP), Internet Message Access Protocol (IMAP), Post Office Protocol — версия 3 (POP3), Multipurpose Internet Mail Extensions (MIME), Network News Transfer Protocol (NNTP), Internet Calendaring and Scheduling Core Object Specification (iCalendar), vCard (VCF), Common Format and MIME Type for Comma-Separated Values (CSV), както и стандарти и протоколи за приложения за мултимедийно излъчване по интернет в реално време (Real-time Transport Protocol (RTP) и Session Initiation Protocol (SIP).

(11)

Поради това посочените по-горе 27 технически спецификации, разработени от IETF, следва да бъдат идентифицирани като технически спецификации в областта на ИКТ, допустими за позоваване в обществените поръчки,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Посочените в приложението технически спецификации, разработени от Работната група за интернет инженеринг, са допустими за позоваване в обществените поръчки.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 31 януари 2017 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 316, 14.11.2012 г., стр. 12.

(2)  COM(2010) 2020 final от 3 март 2010 г.

(3)  COM(2015) 550 final от 28 октомври 2015 г.

(4)  COM(2014) 902 final от 28 ноември 2014 г.

(5)  COM(2015) 192 final от 6 май 2015 г.

(6)  COM(2011) 311 final от 1 юни 2011 г.

(7)  Решение на Комисията от 28 ноември 2011 г. за създаване на Европейска многостранна платформа по въпросите на стандартизацията в областта на ИКТ (ОВ C 349, 30.11.2011 г., стр. 4).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Списък на техническите спецификации, разработени от Работната група за интернет инженеринг (IETF), които са допустими за позоваване в обществените поръчки  (1)

1.

Transmission Control Protocol/Internet protocol (TCP/IP)

2.

User Datagram Protocol (UDP)

3.

Domain Name System (DNS)

4.

Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP)

5.

Simple Network Management Protocol (SNMP)

6.

Security Architecture for the Internet Protocol (IPsec)

7.

Network Time Protocol (NTP)

8.

Secure Shell-2 Protocol (SSH-2)

9.

Transport Layer Security Protocol (TLS)

10.

Internet X.509 Public Key Infrastructure Certificate and Certificate Revocation List (CRL) Profile (PKIX)

11.

Hypertext Transfer Protocol (HTTP)

12.

Upgrading to TLS Within HTTP/1.1 (HTTPS)

13.

Uniform Resource Identifiers (URI)

14.

Uniform Resource Locator (URL)

15.

Uniform Resource Names (URN)

16.

File Transfer Protocol (FTP)

17.

8-bit Unicode Transformation Format (UTF-8)

18.

Simple Mail Transfer Protocol (SMTP)

19.

Internet Message Access Protocol (IMAP)

20.

Post Office Protocol — версия 3 (POP3)

21.

Multipurpose Internet Mail Extensions (MIME)

22.

Network News Transfer Protocol (NNTP)

23.

Internet Calendaring and Scheduling Core Object Specification (iCalendar)

24.

File format standard for electronic business cardS (vCard)

25.

Common Format and MIME Type for Comma-Separated Values (CSV)

26.

Real-time Transport Protocol (RTP)

27.

Session Initiation Protocol (SIP)


(1)  Техническите спецификации, разработени от IETF, са достъпни за безплатно изтегляне на адрес http://www.rfc-editor.org/


Top