EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0523

Регламент (ЕС) 2015/523 на Съвета от 25 март 2015 година за изменение на регламенти (ЕС) № 43/2014 и (ЕС) 2015/104 по отношение на определени възможности за риболов

OJ L 84, 28.3.2015, p. 1–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/523/oj

28.3.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 84/1


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2015/523 НА СЪВЕТА

от 25 март 2015 година

за изменение на регламенти (ЕС) № 43/2014 и (ЕС) 2015/104 по отношение на определени възможности за риболов

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 43, параграф 3 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

Регламент (ЕС) 2015/104 на Съвета (1) не включва ограничения на възможностите за риболов за запаса от лаврак (Dicentrarchus labrax) в североизточната част на Атлантическия океан.

(2)

През юни 2014 г. Международният съвет за изследване на морето (ICES) публикува научно становище за запаса от лаврак в североизточната част на Атлантическия океан и потвърди, че от 2012 г. насам се наблюдава бързо влошаване на състоянието на този запас. Същевременно Научният, технически и икономически комитет по рибарство (НТИКР) разгледа въведените национални мерки, насочени към защитата на запаса от лаврак, и принципно ги определи като неефективни. Лавракът е късносъзряващ и бавнорастящ вид. Смъртността от риболов за лаврак в североизточната част на Атлантическия океан е понастоящем четири пъти по-висока, отколкото равнището, необходимо за осигуряването на максималния устойчив улов.

(3)

Комисията прие Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/111 (2) въз основа на член 12 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета (3) с цел облекчаване на сериозна заплаха за опазването на запасите от лаврак (Dicentrarchus labrax) в Келтско море, Ламанша, Ирландско море и южната част на Северно море.

Любителският риболов също е значителен фактор за смъртността от риболов при този запас. Поради това е целесъобразно да се определят възможности за риболов под формата на дневно ограничение за броя риби, които практикуващите любителски риболов могат да задържат. Любителският риболов има различни форми, като например риболов на борда на плавателен съд за отдих или риболов от брега.

(4)

За да се избегнат проблеми при тълкуването член 7, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) 2015/104 следва да бъдат формулирани по начин, който да съответства на текста в член 15 от Регламент (ЕС) № 1380/2013.

(5)

В приложение IA към Регламент (ЕС) 2015/104 ограниченията на улова на пясъчница бяха определени на нулево равнище във водите на Съюза от зони IIa, IIIa и IV на ICES в очакване на становището на ICES. Становището на ICES относно посочения запас бе оповестено на 23 февруари 2015 г., поради което вече е възможно определянето на общия допустим улов (ОДУ) за пясъчница в този район, който е разпределен между седем зони на управление, за да се избегне локалното изчерпване на запаса.

(6)

Целесъобразно е да се предвиди определена гъвкавост между зоните за мегрим, който представлява същия биологически запас за всички държави членки с квоти в съответните зони.

(7)

Регламент (ЕС) 2015/104 съдържа грешка в ОДУ и квотата за северна скарида в Северно море, за която е следвало да бъде запазено равнището на ОДУ за 2014 г. Приложение IA към Регламент (ЕС) 2015/104 следва да бъде съответно изменено.

(8)

За някои запаси възможностите за риболов и условията за достъп до рибни ресурси за кораби във водите на крайбрежни държави се определят всяка година предвид резултата от консултациите във връзка с риболова между съответните крайбрежни държави. Тъй като не е постигнато споразумение по договореност за 2015 г. за разпределение на квотите за атлантическо-скандинавска херинга, е целесъобразно да се определи автономна квота на базата на квотата на ЕС за този запас през последните години. Приложение IБ към Регламент (ЕС) 2015/104 следва да бъде съответно изменено.

(9)

На третото си годишно заседание през 2015 г. Регионалната организация за управление на рибарството в южната част на Тихия океан (SPRFMO) определи възможностите за риболов, състоящи се от общ допустим улов (ОДУ) за сафрид. Тази мярка следва да се въведе в правото на Съюза.

(10)

В бележка под линия в приложение III към Регламент (ЕС) 2015/104 погрешно се прави позоваване на старо споразумение, което следва съответно да се коригира.

(11)

За да се отрази точно настоящото разпределение на риболовните уреди на френския и испанския риболовен флот за улов на червен тон за 2015 г., е необходимо да се измени приложение IV към Регламент (ЕС) 2015/104, което определя ограничения на капацитета за улов, отглеждане и угояване на червен тон.

(12)

Необходимо е да се коригира грешка в таблицата за ОДУ на скумрия (Scomber scombrus) в зони VI, VII, VIIIa, VIIIb, VIIId и VIIIe; води на Съюза и международни води от Vb; международни води от IIa, XII и XIV (MAC/2CX14-).

(13)

В научното становище, представено от НТИКР на 2 март 2015 г., като по-предпазлив подход се посочва разрешаването на малка квота за прилов на вълнист скат (Raia undulata) в зони на ICES VIa, VIb, VIIa-c, VIId, VIIe-k, VIII и IX. Приложение IA към Регламент (ЕС) 2015/104 следва да бъде съответно изменено.

(14)

Поради факта, че в съответствие с процедурата, предвидена в споразумението за отношенията в областта на рибарството с Фарьорските острови, Съюзът проведе допълнителни консултации във връзка с реципрочните договорености с Фарьорските острови относно възможностите за риболов на атлантическо-скандинавска херинга и син меджид за 2015 г., е целесъобразно да се определят възможностите за риболов за тези запаси.

(15)

Следователно Регламент (ЕС) 2015/104 следва да бъде съответно изменен.

(16)

Съгласно член 3, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 847/96 на Съвета (4), когато равнището на експлоатация на предпазния ОДУ превиши 75 % преди 31 октомври в годината на неговото прилагане, всяка държава членка, която разполага с квота за запаса, може да поиска неговото повишаване. Комисията е получила искане за 10-процентно повишаване на ОДУ за 2014 г. за скатове и скатоподобни в Северно море. Придружаващата искането информация за биологичното състояние на запаса е била проверена и валидирана от експерти в Съвместния изследователски център на Комисията.

(17)

Регламент (ЕС) № 43/2014 на Съвета (5) следва да бъде съответно изменен.

(18)

Предвидените в Регламент (ЕС) 2015/104 ограничения на улова се прилагат от 1 януари 2015 г. Поради това разпоредбите на настоящия регламент, засягащи ограниченията на улова, следва също да се прилагат от същата дата. Това прилагане с обратно действие не засяга принципите на правна сигурност и защита на законови очаквания, тъй като съответните възможности за риболов не са изчерпани. Новото ограничение на улова на лаврак обаче следва да се прилага от датата на влизане в сила на настоящия регламент.Тъй като изменението на ограниченията на улова оказва влияние върху икономическите дейности и планирането на риболовния сезон за корабите на Съюза, настоящият регламент следва да влезе в сила незабавно след публикуването му. Поради изложените в съображение 16 причини, разпоредбите за по-големи възможности за риболов на скатоподобни в Северно море следва да се прилагат, считано от 1 януари 2014 г.,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) 2015/104 се изменя, както следва:

1)

Член 2 се заменя със следното:

„Член 2

Приложно поле

1.   Настоящият регламент се прилага за следните кораби:

а)

кораби на Съюза;

б)

кораби на трети държави във водите на Съюза.

2.   За целите на член 11а настоящият регламент се прилага и по отношение на любителския риболов.“

2)

В член 3 се добавя следната буква:

„м)

„любителски риболов“ означава риболовни дейности с нетърговска цел, използващи живи морски ресурси за отмора, туризъм или спорт.“

3)

Член 7 се заменя със следното:

„Член 7

Условия за разтоварване на суша на улова и прилова

1.   Задължението за разтоварване на сушата съгласно член 15 от Регламент (ЕС) № 1380/2013 („задължение за разтоварване“) се отнася до улова на видове, за които се прилагат ограничения за улов, и който е уловен при посочените в член 15, параграф 1, буква а) от същия регламент видове риболов.

2.   Риба, за която се прилагат ограничения за улов, уловена при риболов, който не е предмет на задължението за разтоварване, се задържа на борда или се разтоварва единствено ако:

а)

уловът е извършен от кораби под знамето на държава членка, която има квота, и тази квота не е изчерпана; или

б)

уловът представлява част от квота на Съюза, която не е била разпределена по квоти между държавите членки, и тази квота на Съюза не е изчерпана.

3.   Запасите от нецелеви видове в рамките на безопасните биологични граници, посочени в член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, са изброени в приложение I към настоящия регламент с оглед на дерогацията от задължението за отчитане на улова спрямо съответните квоти, предвидено в същия член.“

4)

Вмъква се следният член:

„Член 11а

Любителски риболов на лаврак в североизточната част на Атлантическия океан

При любителски риболов в участъци IVb, IVc, VIIa, VIId, VIIe, VIIf, VIIg, VIIh, VIIj и VIIk на ICES могат да се задържат не повече от три екземпляра лаврак на човек на ден.“

5)

Приложение I към Регламент (ЕС) 2015/104 се изменя в съответствие с приложение I към настоящия регламент.

6)

Приложение IА към Регламент (ЕС) 2015/104 се изменя в съответствие с приложение III към настоящия регламент.

7)

Приложение IБ към Регламент (ЕС) 2015/104 се изменя в съответствие с приложение IV към настоящия регламент.

8)

Приложение IЙ към Регламент (ЕС) 2015/104 се заменя с приложение V към настоящия регламент.

9)

Приложение III към Регламент (ЕС) 2015/104 се заменя с приложение VI към настоящия регламент.

10)

Приложение IV към Регламент (ЕС) 2015/104 се заменя с приложение VII към настоящия регламент.

11)

Приложение VIII към Регламент (ЕС) 2015/104 се изменя в съответствие с приложение VIII към настоящия регламент.

Член 2

Приложение IА към Регламент (ЕС) № 43/2014 се изменя в съответствие с приложение II към настоящия регламент.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 1, точки 3, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 се прилага от 1 януари 2015 г.

Член 2 се прилага от 1 януари 2014 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 25 март 2015 година.

За Съвета

Председател

E. RINKĒVIČS


(1)  Регламент (ЕС) 2015/104 на Съвета от 19 януари 2015 г. за определяне за 2015 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза и за корабите на Съюза в някои води извън Съюза, за изменение на Регламент (ЕС) № 43/2014 и за отмяна на Регламент (ЕС) № 779/2014(ОВ L 22, 28.1.2015 г., стр. 1).

(2)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/111 на Комисията от 26 януари 2015 година за установяване на мерки за облекчаване на сериозна заплаха за опазването на запасите от лаврак (Dicentrarchus labrax) в Келтско море, Ламанша, Ирландско море и южната част на Северно море (ОВ L 20, 27.1.2015 г., стр. 31).

(3)  Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. относно общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 1954/2003 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2371/2002 и (ЕО) № 639/2004 на Съвета и Решение 2004/585/ЕО на Съвета EC (ОВ L 354, 28.12.2013 г., стр. 22).

(4)  Регламент (ЕО) № 847/96 на Съвета от 6 май 1996 г. относно определяне на допълнителните условия за годишното управление на допустимите количества улов и на квотите (ОВ L 115, 9.5.1996 г., стр. 3).

(5)  Регламент (ЕС) № 43/2014 на Съвета от 20 януари 2014 г. за установяване на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси за 2014 година, приложими във водите на Съюза и за корабите на Съюза в някои води извън Съюза (ОВ L 24, 28.1.2014 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Приложение I към Регламент (ЕС) 2015/104 се изменя, както следва:

1.

В първата таблица (таблица за съответствие на латинските наименования и общоприетите наименования) се вмъква следното вписване след вписването за Deania calcea:

„Dicentrarchus labrax

BSS

Лавpак“

2.

Във втората таблица (таблица за съответствие на общоприетите наименования и латинските наименования) се вмъква следното вписване след вписването за пясъчен скат:

„Лаврак

BSS

Dicentrarchus labrax“


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Вид:

Скатоподобни

Rajiformes

Зона:

Води на Съюза от IIa и IV

(SRX/2AC4-C)

Белгия

233 (1)  (2)  (3)

 

 

Дания

9 (1)  (2)  (3)

 

 

Германия

11 (1)  (2)  (3)

 

 

Франция

36 (1)  (2)  (3)

 

 

Нидерландия

198 (1)  (2)  (3)

 

 

Обединено кралство

895 (1)  (2)  (3)

 

 

Съюз

1 382 (1)  (3)

 

 

ОДУ

1 382 (3)

 

Предпазен ОДУ

(1)  Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/2AC4-C), морска лисица (Raja clavata) (RJC/2AC4-C), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/2AC4-C) и петнист скат (Raja montagui) (RJM/2AC4-C) се отчита отделно.

(2)  Квота за прилов. Тези видове не могат да съставляват повече от 25 % от живото тегло на улова, задържан на борда, на риболовен рейс. Това условие се прилага само за съдове с обща дължина над 15 m.

(3)  Не се прилага за обикновен скат (Dipturus batis), комплекс от видове (Dipturus cf. flossada и Dipturus cf. intermedia), и бодлив скат (Amblyraja radiata). Ако бъдат случайно уловени, тези видове не се нараняват. Екземплярите незабавно се пускат обратно в морето. Рибарите се насърчават да разработват и използват техники и съоръжения, които способстват за бързото и безопасно освобождаване на екземплярите от тези видове.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Вид:

Пясъчница, видове

Ammodytes spp.

Зона:

Норвежки води от IV

(SAN/04-N.)

Дания

0

 

 

Обединено кралство

0

 

 

Съюз

0

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.


Вид:

Пясъчница, видове

Ammodytes spp.

Зона:

Води на Съюза от IIа, IIIa и IV (1)

Дания

336 964 (2)

 

 

Обединено кралство

7 366 (2)

 

 

Германия

515 (2)

 

 

Швеция

12 374 (2)

 

 

Съюз

357 219

 

 

ОДУ

357 219

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.


Вид:

Мегрим, видове

Lepidorhombus spp.

Зона:

VII

(LEZ/07.)

Белгия

470 (3)  (5)

 

 

Испания

5 216 (3)  (4)

 

 

Франция

6 329 (3)  (4)

 

 

Ирландия

2 878 (3)  (5)

 

 

Обединено кралство

2 492 (3)  (5)

 

 

Съюз

17 385

 

 

ОДУ

17 385

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 11 от настоящия регламент


Вид:

Син меджид

Micromesistius poutassou

Зона:

Води на Съюза и международни води от I, II, III, IV, V, VI, VII, VIIIa, VIIIb, VIIId, VIIIe, XII и XIV

(WHB/1X14)

Дания

30 106 (6)  (8)

 

 

Германия

11 706 (6)  (8)

 

 

Испания

25 524 (6)  (7)  (8)

 

 

Франция

20 952 (6)  (8)

 

 

Ирландия

23 313 (6)  (8)

 

 

Нидерландия

36 711 (6)  (8)

 

 

Португалия

2 371 (6)  (7)  (8)

 

 

Швеция

7 447 (6)  (8)

 

 

Обединено кралство

39 065 (6)  (8)

 

 

Съюз

197 195 (6)  (8)

 

 

Норвегия

102 605

 

 

Фарьорски острови

15 000

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

Аналитичен ОДУ


Вид:

Син меджид

Micromesistius poutassou

Зона:

Води на Съюза от II, IVa, V, VI на север от 56° 30′ с.ш. и VII на запад от 12° з.д.

(WHB/24A567)

Норвегия

0 (9)  (10)

 

 

Фарьорски острови

35 000 (11)  (12)

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

Аналитичен ОДУ


Вид:

Северна скарида

Pandalus borealis

Зона:

Води на Съюза от IIa и IV

(PRA/2AC4-C)

Дания

1 818

 

 

Нидерландия

17

 

 

Швеция

73

 

 

Обединено кралство

538

 

 

Съюз

2 446

 

 

ОДУ

2 446

 

Аналитичен ОДУ


Вид:

Скатоподобни

Rajiformes

Зона:

Води на Съюза от VIa, VIb, VIIa—c и VIIe—k

(SRX/67AKXD)

Белгия

725 (13)  (14)  (15)

 

 

Естония

4 (13)  (14)  (15)

 

 

Франция

3 255 (13)  (14)  (15)

 

 

Германия

10 (13)  (14)  (15)

 

 

Ирландия

1 048 (13)  (14)  (15)

 

 

Литва

17 (13)  (14)  (15)

 

 

Нидерландия

3 (13)  (14)  (15)

 

 

Португалия

18 (13)  (14)  (15)

 

 

Испания

876 (13)  (14)  (15)

 

 

Обединено кралство

2 076 (13)  (14)  (15)

 

 

Съюз

8 032 (13)  (14)  (15)

 

 

ОДУ

8 032 (14)

 

Предпазен ОДУ

Прилага се член 11 от настоящия регламент


Вид:

Скатоподобни

Rajiformes

Зона:

Води на Съюза от VIId

(SRX/07D.)

Белгия

72 (16)  (17)  (18)

 

 

Франция

602 (16)  (17)  (18)

 

 

Нидерландия

4 (16)  (17)  (18)

 

 

Обединено кралство

120 (16)  (17)  (18)

 

 

Съюз

798 (16)  (17)  (18)

 

 

ОДУ

798 (17)

 

Предпазен ОДУ


Вид:

Скатоподобни

Rajiformes

Зона:

Води на Съюза от VIII и IX

(SRX/89-C.)

Белгия

7 (19)  (20)

 

 

Франция

1 298 (19)  (20)

 

 

Португалия

1 051 (19)  (20)

 

 

Испания

1 057 (19)  (20)

 

 

Обединено кралство

7 (19)  (20)

 

 

Съюз

3 420 (19)  (20)

 

 

ОДУ

3 420 (20)

 

Предпазен ОДУ


Вид:

Скумрия

Scomber scombrus

Зона:

VI, VII, VIIIa, VIIIb, VIIId и VIIIe; води на Съюза и международни води от Vb; международни води от IIa, XII и XIV

(MAC/2CX14-)

Германия

26 766

 

 

Испания

28

 

 

Естония

223

 

 

Франция

17 846

 

 

Ирландия

89 220

 

 

Латвия

164

 

 

Литва

164

 

 

Нидерландия

39 033

 

 

Полша

1 885

 

 

Обединено кралство

245 363

 

 

Съюз

420 692

 

 

Норвегия

18 852 (21)  (22)

 

 

Фарьорски острови

39 824 (23)

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

Аналитичен ОДУ

Прилага се член 7, параграф 3 от настоящия регламент


(1)  С изключение на водите в шестмилната зона от изходните линии на Обединеното кралство при Shetland, Fair Isle и Foula.

(2)  Без това да засяга задължението за разтоварване, приловът на лиманда и меджид може да се приспада до 2 % от квотата (OT1/*2A3A4), при условие че не повече от 9 % общо от тази квота за пясъчници се образува от уловите и приловите на тези видове, които се отчитат съгласно член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013.

Специално условие:

в рамките на ограниченията на посочените по-горе квоти, в следните зони за управление на запасите от пясъчница, определени в приложение IIГ, не може да се лови повече риба от количествата, посочени по-долу:

Зона

:

Води на Съюза в зоните за управление по отношение на пясъчницата

 

1

2

3

4

5

6

7

 

(SAN/234_1)

(SAN/234_2)

(SAN/234_3)

(SAN/234_4)

(SAN/234_5)

(SAN/234_6)

(SAN/234_7)

Дания

125 459

27 355

179 227

4 717

0

206

0

Обединено кралство

2 742

598

3 918

103

0

5

0

Германия

192

42

274

7

0

0

0

Швеция

4 607

1 005

6 581

173

0

8

0

Съюз

133 000

29 000

190 000

5 000

0

219

0

Общо

133 000

29 000

190 000

5 000

0

219

0

(3)  Освен тази квота дадена държава членка може да предоставя на кораби под свое знаме, които участват в опити за напълно документиран риболов, допълнително количество в рамките на общо ограничение от 1 % от квотата, разпределена на тази държава членка, при условията, предвидени в дял II, глава II от настоящия регламент.

(4)  5 % от тази квота могат да бъдат уловени в зони VIIIa, VIIIb, VIIId и VIIIe (LEZ/*8ABDE).

(5)  5 % от тази квота могат да бъдат използвани в зони VIIIa, VIIIb, VIIId и VIIIe (LEZ/*8ABDE) за прилов при целеви риболов на морски език.

(6)  Специално условие: от които до следните проценти могат да се ловят в норвежката икономическа зона или в риболовната зона около Jan Mayen (WHB/*NZJM1): 0 %

(7)  От тази квота могат да се правят прехвърляния към VIIIc, IX и X; води на Съюза от CECAF 34.1.1. За тези прехвърляния обаче се изпраща предварително уведомление до Комисията.

(8)  Специално условие: в рамките на общото количество за достъп от 35 000 тона за Съюза, държавите членки могат да извършват улов до следните проценти от съответните им квоти във фарьорски води (WHB/*05-F.): 17,7 %

(9)  Приспадат се от ограниченията на улова на Норвегия, определени по спогодбата на крайбрежните държави.

(10)  Специално условие: уловът в IV да не надвишава следното количество (WHB/*04A-C): 0

Това ограничение на улова в IV възлиза на следния процент от квотата за достъп на Норвегия: 0 %

(11)  Приспада се от ограниченията за улов на Фарьорските острови.

(12)  Специални условия: може да се лови също в VIb (WHB/*06B-C). Уловът в IVa да не надхвърля следното количество (WHB/*04A-C): 6 250

(13)  Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/67AKXD), морска лисица (Raja clavata) (RJC/67AKXD), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/67AKXD), петнист скат (Raja montagui) (RJM/67AKXD), скат от вида Raja microocellata (RJE/67AKXD), пясъчен скат (Raja circularis) (RJI/67AKXD) и скат от вида Raja fullonica (RJF/67AKXD) се отчита поотделно.

(14)  Не се прилага за вълнист скат (Raja undulata). Посоченият вид не представлява целеви улов в зоните, в които се прилага този ОДУ. Приловът на вълнист скат в зона VIIe по изключение може да бъде разтоварван, при условие че не представлява повече от 20 килограма живо тегло на риболовен рейс и остава под квотите, посочени в таблицата по-долу. Тази разпоредба не се прилага за улов, подлежащ на задължението за разтоварване. Предишните разпоредби не засягат забраните, предвидени в членове 12 и 44 от настоящия регламент, за посочените там зони. Приловът на вълнист скат се отчита отделно със следния код: (RJU/67AKXD). В рамките на горепосочените квоти не могат да се ловят повече от указаните по-долу количества вълнист скат:

Вид:

Вълнист скат

Raja undulata

Зона:

Води на Съюза от VIIe

(RJU/67AKXD)

Белгия

9

 

 

Естония

0

 

 

Франция

41

 

 

Германия

0

 

 

Ирландия

13

 

 

Литва

0

 

 

Нидерландия

0

 

 

Португалия

0

 

 

Испания

11

 

 

Обединено кралство

26

 

 

Съюз

100

 

 

ОДУ

100

 

 

(15)  Специално условие: от които до 5 % могат да се ловят във води на Съюза от VIId (SRX/*07D.), без да се нарушават забраните по членове 12 и 44 от настоящия регламент за посочените там зони. Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/*07D.), морска лисица (Raja clavata) (RJC/*07D.), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/*07D.), петнист скат (Raja montagui) (RJM/*07D.), скат от вида Raja microocellata (RJE/*07D.), пясъчен скат (Raja circularis) (RJI/*07D.), скат от вида Raja fullonica (RJF/*07D.) и вълнист скат (Raja undulata) (RJU/*07D.) се отчита отделно.

(16)  Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/07D.), морска лисица (Raja clavata) (RJC/07D.), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/07D.), петнист скат (Raja montagui) (RJM/07D.), скат от вида Raja microocellata (RJE/07D.) и вълнист скат (Raja undulata) (RJU/07D.) се отчита отделно.

(17)  Не се прилага за вълнист скат (Raja undulata). Посоченият вид не представлява целеви улов в зоните, в които се прилага този ОДУ. Приловът на вълнист скат в зоната, в която се прилага този ОДУ, по изключение може да бъде разтоварван, при условие че не представлява повече от 20 килограма живо тегло на риболовен рейс и остава под квотите, посочени в таблицата по-долу. Тази разпоредба не се прилага за улов, подлежащ на задължението за разтоварване. Предишните разпоредби не засягат забраните, предвидени в членове 12 и 44 от настоящия регламент, за посочените там зони. Приловът на вълнист скат се отчита отделно със следния код: (RJU/07D.). В рамките на горепосочените квоти не могат да се ловят повече от указаните по-долу количества вълнист скат:

Вид:

Вълнист скат

Raja undulata

Зона:

Води на Съюза от VIId

(RJU/07D.)

Белгия

1

 

 

Франция

8

 

 

Нидерландия

0

 

 

Обединено кралство

2

 

 

Съюз

11

 

 

ОДУ

11

 

 

(18)  Специално условие: от които до 5 % могат да се ловят във води на Съюза от VIa, VIb, VIIa—c и VIIe—k (SRX/*67AKD). За вълнистия скат това специално условие се прилага изключително в зона VIIe. Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/*67AKD), морска лисица (Raja clavata) (RJC/*67AKD), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/*67AKD), петнист скат (Raja montagui) (RJM/*67AKD), скат от вида Raja microocellata (RJE/*67AKD) и вълнист скат (Raja undulata) (RJU/*67AKD) се отчита отделно.

(19)  Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/89-C.), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/89-C.), морска лисица (Raja clavata) (RJC/89-C.) и вълнист скат (Raja undulata) (RJU/89-C.) се отчита отделно.

(20)  Не се прилага за вълнист скат (Raja undulata). Посоченият вид не представлява целеви улов в зоните, в които се прилага този ОДУ. Приловът на вълнист скат в зона VIII по изключение може да бъде разтоварван, при условие че не представлява повече от 20 килограма живо тегло на риболовен рейс и остава под квотите, посочени в таблицата по-долу. Тази разпоредба не се прилага за улов, подлежащ на задължението за разтоварване. Предишните разпоредби не засягат забраните, предвидени в членове 12 и 44 от настоящия регламент, за посочените там зони. Приловът на вълнист скат се отчита отделно със следния код: (RJU/89-C.). В рамките на горепосочените квоти не могат да се ловят повече от указаните по-долу количества вълнист скат:

Вид:

Вълнист скат

Raja undulata

Зона:

Води на Съюза от VIII

(RJU/89-C.)

Белгия

0

 

 

Франция

9

 

 

Португалия

8

 

 

Испания

8

 

 

Обединено кралство

0

 

 

Съюз

25

 

 

ОДУ

25

 

 

(21)  Може да се лови в IIa, VIa на север от 56° 30′ с.ш., IVa, VIId, VIIe, VIIf и VIIh (MAC/*AX7H).

(22)  Норвегия може да лови следното допълнително количество (в тонове) от квотата за достъп на север от 56° 30′ с.ш., което се приспада от нейното ограничение на улова (MAC/*N5630): 43 680

(23)  Това количество се приспада от ограничението на улова (квотата за достъп) на Фарьорските острови. Може да се лови само в VIa на север от 56° 30′ с.ш. (MAC/*6AN56). Същевременно от 1 януари до 15 февруари и от 1 октомври до 31 декември тази квота може да се лови също и в IIa, IVa на север от 59° с.ш. (зона на ЕС) (MAC/*24N 59).

Специално условие:

в рамките на посочените по-горе квоти не могат да се ловят повече от указаните по-долу количества в следните зони и периоди:

 

Води на Съюза от IIa; води на Съюза и норвежки води от IVa. През периодите от 1 януари до 15 февруари 2015 г. и от 1 септември до 31 декември 2015 г.

(MAC/*4A-EN)

Норвежки води от IIa

(MAC/*2AN-)

Фарьорски води

(MAC/*FRO2)

Германия

16 154

2 176

2 228

Франция

10 770

1 449

1 485

Ирландия

53 847

7 254

7 426

Нидерландия

23 557

3 172

3 249

Обединено кралство

148 087

19 952

20 424

Съюз

252 415

34 003

34 812


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Вид:

Херинга

Clupea harengus

Зона:

Води на Съюза и международни води от I и II

(HER/1/2-)

Белгия

6 (1)

 

 

Дания

6 314 (1)

 

 

Германия

1 105 (1)

 

 

Испания

21 (1)

 

 

Франция

272 (1)

 

 

Ирландия

1 634 (1)

 

 

Нидерландия

2 259 (1)

 

 

Полша

319 (1)

 

 

Португалия

21 (1)

 

 

Финландия

98 (1)

 

 

Швеция

2 339 (1)

 

 

Обединено кралство

4 036 (1)

 

 

Съюз

18 424 (1)

 

 

Фарьорски острови

9 000 (2)  (3)

 

 

ОДУ

Не е установен

 

Аналитичен ОДУ

(1)  При отчитане на улов пред Комисията се отчитат също така количествата, уловени във всяка от следните зони: регулаторна зона на NEAFC и води на Съюза.

(2)  Може да се лови във води на Съюза северно от 62° с. ш.

(3)  Приспада се от ограниченията за улов на Фарьорските острови.

Специално условие:

в рамките на посочените по-горе квоти не могат да се ловят повече от указаните по-долу количества в следните зони:

Норвежки води на север от 62° с.ш. и риболовната зона около Jan Mayen (HER/*2AJMN)

0

 

II, Vb на север от 62° с.ш. (фарьорски води) (HER/*2A 5B-F)

Белгия

3

Дания

3 084

Германия

540

Испания

10

Франция

133

Ирландия

798

Нидерландия

1 104

Полша

156

Португалия

10

Финландия

48

Швеция

1 143

Обединено кралство

1 971


ПРИЛОЖЕНИЕ V

„ПРИЛОЖЕНИЕ IЙ

ЗОНА НА КОНВЕНЦИЯТА SPRFMO

Вид:

Чилийски сафрид

Trachurus murphyi

Зона:

Зона на конвенцията SPRFMO

(CJM/SPRFMO)

Германия

7 067,15

 

 

Нидерландия

7 660,06

 

 

Литва

4 917,5

 

 

Полша

8 455,29

 

 

Съюз

28 100

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

Аналитичен ОДУ

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага“


ПРИЛОЖЕНИЕ VI

„ПРИЛОЖЕНИЕ III

МАКСИМАЛЕН БРОЙ РАЗРЕШЕНИЯ ЗА РИБОЛОВ ЗА КОРАБИ НА СЪЮЗА, ИЗВЪРШВАЩИ РИБОЛОВ ВЪВ ВОДИ НА ТРЕТИ ДЪРЖАВИ

Риболовна зона

Риболов

Брой разрешения за риболов

Разпределение на разрешенията за риболов между държавите членки

Максимален брой кораби в зоната във всеки един момент

Норвежки води и риболовната зона около Jan Mayen

Херинга, на север от 62° 00′ с.ш.

Подлежи на определяне

DK

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

DE

Подлежи на определяне

FR

Подлежи на определяне

IE

Подлежи на определяне

NL

Подлежи на определяне

PL

Подлежи на определяне

SV

Подлежи на определяне

UK

Подлежи на определяне

Дънни видове, на север от 62° 00′ с.ш.

80

DE

16

50

IE

1

ES

20

FR

18

PT

9

UK

14

Неразпределени

2

Скумрия (1)

Не се прилага

Не се прилага

70

Промишлени видове, на юг от 62° 00′ с.ш.

480

DK

450

150

UK

30

Фарьорски води

Всички видове риболов с тралове от страна на кораби с дължина до 180 фута в зоната между 12 и 21 мили от изходните линии на Фарьорските острови

26

BE

0

13

DE

4

FR

4

UK

18

Целеви риболов на атлантическа треска и пикша с минимален размер на окото 135 mm, ограничен до зоната на юг от 62° 28′ с.ш. и на изток от 6° 30′ з.д.

8 (2)

Не се прилага

4

Риболов с трал извън 21 мили от изходните линии на Фарьорските острови. В периодите от 1 март до 31 май и от 1 октомври до 31 декември тези кораби могат да оперират в зоната между 61° 20′ с.ш. и 62° 00′ с.ш. и между 12 и 21 мили от изходните линии.

70

BE

0

26

DE

10

FR

40

UK

20

Риболов на синя молва с трал с минимален размер на окото 100 mm в зоната на юг от 61° 30′ с.ш. и на запад от 9° 00′ з.д., в зоната между 7° 00′ з.д. и 9° 00′ з.д., на юг от 60° 30′ с.ш. и в зоната на югозапад от линията между 60° 30′ с.ш., 7° 00′ з.д. и 60° 00′ с.ш., 6° 00′ з.д.

70

DE (3)

8

20 (4)

FR (3)

12

Целеви риболов на сайда с трал с минимален размер на окото 120 mm и с възможност да се използват кръгли ленти около затворения край

70

Не се прилага

22 (4)

Риболов на син меджид. Общият брой на разрешенията за риболов може да бъде увеличен с четири кораба, които формират двойки, ако фарьорските власти въведат специални правила за достъп до зона, наречена „главна зона за риболов на син меджид“.

34

DE

2

20

DK

5

FR

4

NL

6

UK

7

SE

1

ES

4

IE

4

PT

1

Риболов с въдици

10

UK

10

6

Скумрия

12

DK

1

12

BE

0

DE

1

FR

1

IE

2

NL

1

SE

1

UK

5

Херинга, на север от 62° 00′ с.ш.

20

DK

5

 

DE

2

IE

2

FR

1

NL

2

PL

1

SE

3

UK

4


(1)  Без да се засягат допълнителните разрешения, предоставени на Швеция от Норвегия в съответствие с установената практика.

(2)  Тези данни са включени в данните за всички видове риболов с тралове от страна на кораби с дължина до 180 фута в зоната между 12 и 21 мили от изходните линии на Фарьорските острови.

(3)  Тези данни се отнасят до максималния брой кораби в зоната във всеки един момент.

(4)  Тези данни са включени в данните в раздел „Риболов с тралове отвъд 21 мили от изходните линии на Фарьорските острови““.


ПРИЛОЖЕНИЕ VII

„ПРИЛОЖЕНИЕ IV

ЗОНА НА КОНВЕНЦИЯТА ICCAT (1)

1.   Максимален брой кораби на Съюза с подхранка и кораби за тралене с разрешение за активен риболов на червен тон с размери от 8 kg/75 cm до 30 kg/115 cm в източната част на Атлантическия океан

Испания

60

Франция

37

Съюз

97

2.   Максимален брой съдове на Съюза за крайбрежен непромишлен риболов с разрешение за активен риболов на червен тон с размери от 8 kg/75 cm до 30 kg/115 cm в Средиземно море

Испания

151

Франция

94

Италия

30

Кипър

6 (2)

Малта

28 (3)

Съюз

309

3.   Максимален брой кораби на Съюза, на които е разрешено да извършват активен риболов на червен тон с размери от 8 kg/75 cm до 30 kg/115 cm в Адриатическо море с цел отглеждане

Хърватия

11

Италия

12

Съюз

23

4.   Максимален брой и общ капацитет в брутен тонаж на риболовни кораби на всяка държава членка, на които може да се разреши извършването на риболов, задържането на борда, трансбордирането, транспортирането или разтоварването на червен тон в източната част на Атлантическия океан и Средиземно море

Таблица A

Брой риболовни кораби (4)

 

Кипър (5)

Гърция (6)

Хърватия

Италия

Франция

Испания

Малта (7)

Кораби с мрежи гъргър

1

1

11

12

17

6

1

Кораби с парагади

6 (8)

0

0

30

8

58

28

Кораби с подхранка

0

0

0

0

8

70

0

Кораби с ръчни въдици

0

0

12

0

29 (9)

1

0

Траулери

0

0

0

0

57

0

0

Други — непромишлен риболов (10)

0

21

0

0

94

83

0


Таблица Б

Общ капацитет в брутен тонаж

 

Кипър

Хърватия

Гърция

Италия

Франция

Испания

Малта

Кораби с мрежи гъргър

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Кораби с парагади

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Кораби с подхранка

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Кораби с ръчни въдици

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Траулери

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Други — непромишлен риболов

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

5.   Максимален брой капани, използвани в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море за улов на червен тон, разрешени от всяка държава членка

 

Брой капани (11)

Испания

5

Италия

6

Португалия

2

6.   Максимален капацитет за отглеждане и угояване на червен тон за всяка държава членка и максимално количество уловен див червен тон, което всяка държава членка може да разпредели за стопанствата си в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море

Таблица A

Максимален капацитет за отглеждане и угояване на риба тон

 

Брой стопанства

Капацитет (тонове)

Испания

14

11 852

Италия

15

13 000

Гърция

2

2 100

Кипър

3

3 000

Хърватия

7

7 880

Малта

8

12 300


Таблица Б

Максимално количество уловен див червен тон (в тонове)

Испания

5 855

Италия

3 764

Гърция

785

Кипър

2 195

Хърватия

2 947

Малта

8 768


(1)  Броят, посочен в раздели 1, 2 и 3, може да бъде намален, за да се изпълнят международните задължения на Съюза.

(2)  Този брой може да се увеличи с 10, ако Кипър реши да замени оборудвания с мрежи гъргър кораб с 10 кораба с парагади, както е посочено в бележка под линия 5 към таблица А от раздел 4.

(3)  Този брой може да се увеличи с 10, ако Малта реши да замени оборудвания с мрежи гъргър кораб с 10 кораба с парагади, както е посочено в бележка под линия 7 към таблица А от раздел 4.

(4)  Броят в таблица А от раздел 4 може да бъде допълнително увеличен, ако са изпълнени международните задължения на Съюза.

(5)  Един среден кораб, оборудван с мрежи гъргър, може да бъде заменен от не повече от 10 кораба с парагади.

(6)  Един среден кораб, оборудван с мрежи гъргър, може да бъде заменен от не повече от 10 непромишлени кораба или от един малък кораб, оборудван с мрежи гъргър и три непромишлени кораба.

(7)  Един среден кораб, оборудван с мрежи гъргър, може да бъде заменен от не повече от 10 кораба с парагади.

(8)  Поливалентни кораби, използващи разнообразно оборудване.

(9)  Кораби с влачени въдици, извършващи риболов в източната част на Атлантическия океан.

(10)  Поливалентни кораби, използващи разнообразно оборудване (парагади, ръчни въдици, влачени въдици).

(11)  Броят може да бъде допълнително увеличен, ако са изпълнени международните задължения на Съюза.“


ПРИЛОЖЕНИЕ VIII

„ПРИЛОЖЕНИЕ VIII

КОЛИЧЕСТВЕНИ ОГРАНИЧЕНИЯ НА РАЗРЕШЕНИЯТА ЗА РИБОЛОВ ЗА КОРАБИ НА ТРЕТИ ДЪРЖАВИ, ИЗВЪРШВАЩИ РИБОЛОВ ВЪВ ВОДИ НА СЪЮЗА

Държава на знамето

Риболов

Брой разрешения за риболов

Максимален брой кораби в зоната във всеки един момент

Норвегия

Херинга, на север от 62° 00′ с.ш.

Подлежи на определяне

Подлежи на определяне

Фарьорски острови

Скумрия, зони VIa (на север от 56° 30′ с.ш.), IIa, IVa (на север от 59° с.ш.)

Сафрид, зони IV, VIa (на север от 56° 30′ с.ш.), VIIe, VIIf, VIIh

14

14

Херинга, на север от 62° 00′ с.ш.

20

 

Херинга, IIIa

4

4

Промишлен риболов на норвежки паут, зони IV, VIa (на север от 56° 30′ с.ш.) (включително неизбежния прилов на син меджид)

14

14

Молва и менек

20

10

Син меджид, зони II, IVa, V, VIa (на север от 56° 30′ с.ш.), VIb, VII (на запад от 12° 00′ з.д.)

20

20

Синя молва

16

16“


Top