EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0488

Регламент (ЕС) № 488/2014 на Комисията от 12 май 2014 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1881/2006 по отношение на максимално допустимите количества кадмий в храните Текст от значение за ЕИП

OJ L 138, 13.5.2014, p. 75–79 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 24/05/2023; заключение отменено от 32023R0915

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/488/oj

13.5.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 138/75


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 488/2014 НА КОМИСИЯТА

от 12 май 2014 година

за изменение на Регламент (ЕО) № 1881/2006 по отношение на максимално допустимите количества кадмий в храните

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕИО) № 315/93 на Съвета от 8 февруари 1993 г. за установяване на общностни процедури относно замърсителите в храните (1), и по-специално член 2, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията (2) са определени максималните количества кадмий за редица храни.

(2)

На 30 януари 2009 г. Научният комитет по замърсителите в хранителната верига (Комитет CONTAM) на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) прие становище относно кадмия в храните (3). В посоченото становище ЕОБХ определи приемлив седмичен прием (TWI) за кадмий от 2,5 μg/kg телесно тегло. В своето становище относно приемливия седмичен прием на кадмий (4) ЕОБХ отчете направената неотдавна от Съвместния експертен комитет на ФАО и СЗО по добавките в храните (JECFA) (5) оценка на риска и потвърди TWI от 2,5 μg/kg телесно тегло.

(3)

В научното си становище относно кадмия в храните Комитетът CONTAM заключи, че в европейските държави медианната експозиция на кадмий чрез храната е близка до или надхвърля с малко TWI от 2,5 μg/kg телесно тегло. При някои подгрупи от населението TWI може и да бъде надвишен до около 2 пъти. Комитетът CONTAM заключи освен това, че въпреки че не е вероятно при лице, изложено на прием при тези равнища, да се стигне до неблагоприятни последици за функцията на бъбреците, експозицията на кадмий за населението като цяло следва да бъде намалена.

(4)

В съответствие с научното становище на Комитета CONTAM относно кадмия в храните групите храни, на които се дължи най-голяма част от експозицията на кадмий чрез храната, най-вече поради тяхната голяма консумация, са зърнените култури и зърнените продукти, зеленчуците, ядките и варивата, съдържащите нишесте кореноплодни, картофите, месото и месните продукти. Най-високи концентрации на кадмий са установени при хранителните стоки морски водорасли, риба и морски дарове, шоколад и храни със специално диетично предназначение, както и гъби, маслодайни семена и годна за консумация карантия.

(5)

В по-прецизирана оценка на експозицията, направена от ЕОБХ в неговия научен доклад „Експозиция на европейското население на кадмий чрез храната“ (6) с помощта на новата комплексна база данни за консумацията на храни, която съдържа актуална информация относно консумацията на храни в различните държави членки и сред различните възрастови групи на населението, е предоставена по-подробна информация по възрастови групи относно конкретните хранителни стоки, които допринасят за експозицията на кадмий. При възрастните съдържащите нишесте кореноплодни и клубени, зърнените култури и продуктите на база зърнени култури, както и зеленчуците и зеленчуковите продукти са основните фактори за експозицията. При децата и подрастващите основни фактори за експозиция са съдържащите нишесте кореноплодни и клубени, зърнените култури, продуктите на база зърнени култури, захарта и захарните изделия, докато при кърмачетата и малките деца това са съдържащите нишесте кореноплодни и клубени, зърнените култури и продуктите на база зърнени култури, зеленчуците и продуктите на база зеленчуци, млякото и млечните произведения и храните за кърмачета и малки деца. По-прецизираната оценка на експозицията показва, че цялостната експозиция е следствие не само от няколко основни фактора, а сбор от приноса на редица различни групи храни.

(6)

За кадмий са определени максимални количества по отношение на широка гама от храни, включително зърнени култури, зеленчуци, месо, риба, морски дарове, карантия и добавки в храни. За някои храни, които имат значителен принос към експозицията на определени групи от населението (шоколад и какаови продукти, храни за кърмачета и малки деца), все още не са определени максимално допустими количества. Поради това е необходимо за тези храни да се определят максимално допустими количества.

(7)

За замърсители максимално допустимите количества се определят в съответствие с принципа АЛАРА — „толкова ниски стойности, колкото е разумно постижимо“, както при стоките, за които максимално допустими количества съществуват към момента (като зеленчуци, месо, риба, морски дарове, карантия и добавки в храните), така и за стоките, за които максимално допустимите количества са нови (като какаови и шоколадови продукти) и при определянето на които са били използвани данни за наличието и моделите на консумация сред гражданите на Европейския съюз.

(8)

Шоколадът и какаото на прах, продавани на крайния потребител, могат да съдържат големи количества кадмий и са важен източник по отношение на експозицията на човека. Те често се консумират от деца, например като шоколад или под формата на различни видове посладено какао на прах, използвано в какаовите напитки. При определянето на максимално допустими количества за кадмия следва да се отчитат данните за наличието при различните видове шоколад и какао на прах, продавани на крайния потребител. Тъй като количеството на кадмия в какаовите продукти е свързано със съдържанието на какаото в тях, е целесъобразно да бъдат определени различни максимално допустими количества кадмий за продуктите, съдържащи различен процент какао. Това следва да гарантира, че на максимално допустимите количества ще могат да отговарят и шоколади с по-високо съдържание на какао.

(9)

В някои региони на държавите производителки на какао могат да се срещат естествено високи нива на кадмия в почвата. Поради това при определянето на максимално допустимите количества за кадмия следва да се отчитат данните за наличието при какаови и шоколадови продукти, предоставени от държавите с високи нива на кадмий в почвата.

(10)

Храните за кърмачета и преходните храни имат значителен принос за експозицията на кърмачетата и малките деца на кадмий. Храните за кърмачета и преходните храни, произвеждани само от изолати на соевия белтък или от смес от такива изолати и белтъци на кравето мляко, могат да съдържат по-големи количества кадмий от продуктите на база мляко, тъй като соята поема естествено кадмия от почвата. Храните на база соя са важна алтернатива за кърмачетата с непоносимост към лактозата, поради което трябва да се гарантира достатъчното снабдяване на пазара с тях. Поради това е целесъобразно да бъдат определени по-високи максимално допустими количества за продуктите на база соя.

(11)

Обработените храни на база зърнени култури и останалите детски храни за кърмачета и малки деца са важен източник по отношение на експозицията на кърмачетата и малките деца на кадмий. Поради това следва да се определи специално максимално допустимо количество кадмий за обработените храни на база зърнени култури и за останалите бебешки храни.

(12)

Намалената експозиция на една силно уязвима група потребители може да бъде постигната чрез определянето на максимално допустими количества за определени категории храни със специално диетично предназначение (например храни за кърмачета, предназначени за специални медицински цели). Ако липсват обаче данни, които да мотивират подобно максимално равнище, с оглед на евентуалното определяне на специални максимално допустими количества в бъдеще следва да бъдат събирани данни за наличието.

(13)

При някои зеленчуци (козя брада, пащърнак, листна и дръжкова целина, хрян) е трудно да се постигне съответствие със сега действащите максимално допустими количества, като данните за наличието, предоставени от държавите членки, показват, че естествените фонови количества са по-високи и са съпоставими с тези за главеста целина. Тъй като консумацията на тези стоки е ограничена и въздействието върху експозицията на човека е пренебрежимо, е целесъобразно максимално допустимите количества кадмий за пащърнак, козя брада, листна и дръжкова целина и хрян да бъдат увеличени до тези за главеста целина.

(14)

Някои видове риби понастоящем са освободени от изискването за максимално допустимото количество, приложимо по подразбиране за риба — 0,05 mg/kg. За видовете паламуд (Sarda sarda), обикновена морска каракуда (Diplodus vulgaris), змиорка (Anguilla anguilla), морски кефал (Mugil labrosus labrosus), сафрид (Trachurus species), лувар (Luvarus imperialis), сардинопс (Sardinops species) и морски език (Dicologoglossa cuneata) нови данни относно наличието показват, че освобождаването от това изискване вече не е необходимо и че максимално допустимото количество по подразбиране може да бъде постигнато при спазване на добрите практики в рибното стопанство. Поради това за тези видове риби повече не са необходими специални максимално допустими количества.

(15)

За ауксида (Auxis species), хамсия (Engraulis species) и риба меч (Xiphias gladius) нови данни относно наличието показват, че при спазване на добрите практики в рибното стопанство може да бъде спазено и по-ниско максимално допустимо количество. Поради това максимално допустимите количества за тези видове риби следва да бъдат коригирани.

(16)

За сардини (Sardina pilchardus) и черен кардинал (Sicyopterus lagocephalus) данните относно наличието показват, че е трудно да се постигне съответствие със сегашните максимално допустими количества, тъй като естествените фонови равнища могат да бъдат по-високи. Консумацията и на двата вида риби е ограничена и има пренебрежимо малко отражение върху експозицията на човека. Поради това е целесъобразно да бъдат определени по-високи максимално допустими количества за двата вида риби с цел да се гарантира предлагането им на пазара.

(17)

Поради това Регламент (ЕО) № 1881/2006 следва да бъде съответно изменен.

(18)

На държавите членки и стопанските субекти в хранителната промишленост следва да се даде време да се приспособят към новите максимално допустими количества, определени с настоящия регламент по отношение на какаовите продукти и храните за кърмачета и малки деца. Поради това датата на прилагане на максимално допустимите количества кадмий в тези стоки следва да бъде отложена.

(19)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложението към Регламент (ЕО) № 1881/2006 се изменя в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

1.   Максимално допустимите количества за кадмий, определени в точки 3.2.19 и 3.2.20 от приложението към Регламент (ЕО) № 1881/2006, изменен с настоящия регламент, се прилагат от 1 януари 2015 г. Храните, които не съответстват на тези максимално допустими количества и които са законно пуснати на пазара преди 1 януари 2015 г., могат да продължат да се предлагат и след тази дата до датата на минималната им трайност или до срока им на годност.

2.   Максимално допустимите количества за кадмий, определени в точка 3.2.7 от приложението към Регламент (ЕО) № 1881/2006, изменен с настоящия регламент, се прилагат от 1 януари 2019 г. Храните, които не съответстват на тези максимално допустими количества и които са законно пуснати на пазара преди 1 януари 2019 г., могат да продължат да се предлагат и след тази дата до датата на минималната им трайност или до срока им на годност.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 12 май 2014 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 37, 13.2.1993 г., стр. 1.

(2)  Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията от 19 декември 2006 г. за определяне на максимално допустимите количества на някои замърсители в храните (ОВ L 364, 20.12.2006 г., стр. 5).

(3)  Научно становище на Комитета по замърсителите в хранителната верига във връзка с искане на Европейската комисия относно съдържанието на кадмий в храните. EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) (2009) 980, стр. 1-139.

(4)  Комитет на ЕОБХ по замърсителите в хранителната верига (CONTAM); Научно становище относно приемливия седмичен прием на кадмий. EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2011 г.; 9(2):1975. [стр. 19] doi:10.2903/j.efsa.2011.1975. Публикувано онлайн на адрес: www.efsa.europa.eu/efsajournal

(5)  64-та серия на СЗО за добавките в храните, 73-то заседание на Съвместния експертен комитет на ФАО и СЗО по добавките в храните (JECFA), Световна здравна организация, Женева, 2011 г.

(6)  Европейски орган за безопасност на храните; Експозиция на европейското население на кадмий чрез храната. EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2012 г.; 10(1):2551. [стр. 37] doi:10.2903/j.efsa.2012.2551. Публикувано онлайн на адрес: www.efsa.europa.eu/efsajournal.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложението към Регламент (ЕО) № 1881/2006 се изменя, както следва:

1)

Точка 3.2 (Кадмий) се заменя със следното:

„3.2

Кадмий

 

3.2.1

Зеленчуци и плодове, с изключение на кореноплодни и грудкови, листни зеленчуци, свежи подправки, листно зеле, стеблени зеленчуци, гъби и морски водорасли (27)

0,050

3.2.2

Кореноплодни и грудкови (с изключение на главеста целина, пащърнак, козя брада и хрян), стеблени зеленчуци (с изключение на листна и дръжкова целина) (27). Максимално допустимото количество за картофи се отнася за белени картофи

0,10

3.2.3

Листни зеленчуци, свежи подправки, листно зеле, листна и дръжкова целина, главеста целина, пащърнак, козя брада, хрян и следните гъби (27): Agaricus bisporus (двуспорова печурка), Pleurotus ostreatus (гъба кладница), Lentinula edodes (гъба Шиитаке)

0,20

3.2.4

Гъби, с изключение на посочените в точка 3.2.3 (27)

1,0

3.2.5

Зърнени култури, с изключение на пшеница и ориз

0,10

3.2.6

Пшеница, ориз

Пшенични трици и пшенични кълнове за пряка консумация

Соя

0,20

3.2.7

Конкретни какаови и шоколадови продукти като изброените по-долу (49)

 

Млечен шоколад с < 30 % обща суха какаова маса

0,10 от 1 януари 2019 г.

Шоколад с < 50 % обща суха какаова маса; млечен шоколад с ≥ 30 % обща суха какаова маса

0,30 от 1 януари 2019 г.

Шоколад с ≥ 50 % обща суха какаова маса

0,80 от 1 януари 2019 г.

Какао на прах, продавано на крайния потребител, или като съставка в подсладено какао на прах, продавано на крайния потребител (шоколад за пиене)

0,60 от 1 януари 2019 г.

3.2.8

Месо (с изключение на карантия) от говеда, овце, свине и домашни птици (6)

0,050

3.2.9

Месо от коне, с изключение на карантия (6)

0,20

3.2.10

Черен дроб от говеда, овце, свине, домашни птици и коне (6)

0,50

3.2.11

Бъбреци от говеда, овце, свине, домашни птици и коне (6)

1,0

3.2.12

Мускулно месо от риба (24) (25), с изключение на видовете, посочени в точки 3.2.13, 3.2.14 и 3.2.15

0,050

3.2.13

Мускулно месо от следните риби (24) (25):

скумрия (Scomber species), риба тон (Thunnus species, Katsuwonus pelamis, Euthynnus species), черен кардинал (Sicyopterus lagocephalus)

0,10

3.2.14

Мускулно месо от следните риби (24) (25):

ауксида (Auxis species)

0,15

3.2.15

Мускулно месо от следните риби (24) (25):

 

хамсия (Engraulis species)

 

риба меч (Xiphias gladius)

 

сардина (Sardina pilchardus)

0,25

3.2.16

Ракообразни (26): мускулно месо от крайници и корем (44). За крабове и крабоподобни ракообразни (Brachyura и Anomura) — мускулно месо от крайници

0,50

3.2.17

Двучерупчести мекотели (26)

1,0

3.2.18

Главоноги (без вътрешностите) (26)

1,0

3.2.19

Храни за кърмачета и преходни храни (8) (29)

 

храни на прах, произведени от белтъците на кравето мляко или от белтъчни хидролизати

0,010 от 1 януари 2015 г.

течни храни, произведени от белтъците на кравето мляко или от белтъчни хидролизати

0,005 от 1 януари 2015 г.

храни на прах, произведени само от изолати на соевия белтък или от смес от такива изолати и белтъци на кравето мляко

0,020 от 1 януари 2015 г.

течни храни, произведени само от изолати на соевия белтък или от смес от такива изолати и белтъци на кравето мляко

0,010 от 1 януари 2015 г.

3.2.20

Преработени храни на зърнена основа и детски храни за кърмачета и малки деца (3) (29)

0,040 от 1 януари 2015 г.

3.2.21

Хранителни добавки (39), с изключение на хранителните добавки, посочени в точка 3.2.22

1,0

3.2.22

Хранителни добавки (39), състоящи се изключително или предимно от изсушени морски водорасли, продукти, получени от морски водорасли, или от изсушени двучерупчести мекотели

3,0“

2)

В бележка (26) се добавя следното изречение: „При Pecten maximus максимално допустимото количество се прилага само за адукторния мускул и гонадите.“

3)

Добавя се следната бележка:

„(49)

За конкретните какаови и шоколадови продукти се прилагат определенията, посочени в буква A, точки 2, 3 и 4 от приложение I към Директива 2000/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 юни 2000 г. относно какаовите и шоколадовите продукти, предназначени за консумация от човека (ОВ L 197, 3.8.2000 г., стр. 19).“


Top