EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004D0005

Решение на Комисията от 5 ноември 2003 година за създаване на Комитет на европейските банкови надзорнициТекст от значение за ЕИП.

OJ L 3, 7.1.2004, p. 28–29 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
Special edition in Czech: Chapter 06 Volume 007 P. 7 - 8
Special edition in Estonian: Chapter 06 Volume 007 P. 7 - 8
Special edition in Latvian: Chapter 06 Volume 007 P. 7 - 8
Special edition in Lithuanian: Chapter 06 Volume 007 P. 7 - 8
Special edition in Hungarian Chapter 06 Volume 007 P. 7 - 8
Special edition in Maltese: Chapter 06 Volume 007 P. 7 - 8
Special edition in Polish: Chapter 06 Volume 007 P. 7 - 8
Special edition in Slovak: Chapter 06 Volume 007 P. 7 - 8
Special edition in Slovene: Chapter 06 Volume 007 P. 7 - 8
Special edition in Bulgarian: Chapter 06 Volume 007 P. 49 - 50
Special edition in Romanian: Chapter 06 Volume 007 P. 49 - 50

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 29/01/2009; отменен от 32009D0078

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2004/5(1)/oj

06/ 07

BG

Официален вестник на Европейския съюз

49


32004D0005


L 003/28

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 5 ноември 2003 година

за създаване на Комитет на европейските банкови надзорници

(текст от значение за ЕИП)

(2004/5/EО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като има предвид, че:

(1)

През месец юни 2001 г. Комисията прие Решения 2001/527/EО (1) и 2001/528/EО (2) за създаване съответно на Комитета на европейските регулатори на ценни книжа и на Европейския комитет по ценни книжа.

(2)

В своите Резолюции от 5 февруари и от 21 ноември 2002 г. Европейският парламент възприе четиристепенния подход, който беше застъпен в заключителния доклад на Комитета на мъдреците относно регламентирането на европейските пазари на ценни книжа и призова някои аспекти от този доклад да бъдат приложени също по отношение на банковия и застрахователния сектори, при условие че е налице ясно задължение на Съвета да гарантира подходящ институционален баланс.

(3)

На 3 декември 2002 г. Съветът покани Комисията да приложи подобни разпоредби в областта на банковото и застрахователното дело и професионалните пенсии и да създаде възможно най-скоро нови комитети с консултативен капацитет във връзка с тези области.

(4)

Следва да бъде създаден независим орган за отразяване, разискване и консултиране на Комисията в областите на банковата уредба и надзор.

(5)

Такъв орган, който ще бъде наречен Комитет на европейските банкови надзорници, наричан по-долу „Комитетът“, също така следва да допринесе за последователното и своевременно приложение на общностното законодателство в държавите-членки и за сближаването на надзорните практики на територията на Общността.

(6)

Комитетът следва да насърчава сътрудничеството в областта на банковото дело, а именно обмена на информация.

(7)

Създаването на Комитета не засяга организацията на банковия надзор както на национално, така и на общностно равнище.

(8)

Съставът на Комитета следва да отразява организацията на банковия надзор и следва да отчита ролята на централните банки относно цялостната стабилност на банковия сектор на национално и общностно равнище. Съответните права на различните категории участници следва да бъдат ясно определени. По-специално, председателството и правото на глас следва да бъдат запазени за компетентните надзорни органи на всяка държава-членка, а участието в поверителни обсъждания относно отделни поднадзорни институции следва, когато е подходящо, да бъде ограничено до компетентните надзорни органи и до централните банки, на които са поверени специални работни отговорности за надзор над отделните кредитни институции.

(9)

Комитетът следва да организира разпоредбите във връзка със своята дейност и да поддържа тесни работни връзки с Комисията и с Комитета, създаден по силата на Решение 2004/10/ЕО на Комисията от 5 ноември 2003 г. относно създаване на Европейски банков комитет (3).

(10)

Комитетът следва да си сътрудничи с другите комитети във финансовия сектор, по-специално с Комитета, създаден по силата на Решение 2004/10/ЕО, с Комитета за банков надзор на Европейската система на централните банки и с Групата за връзка на Европейските банкови надзорници. По-специално, следва да бъде възможно Комитетът да кани наблюдатели от други комитети в банковия и финансовия сектор.

(11)

Комитетът следва да се консултира на един ранен етап подробно и по открит и прозрачен начин с участниците на пазара, потребителите и крайните ползватели.

(12)

Когато Комитетът предоставя консултация относно разпоредбите, приложими както към кредитните институции, така и към инвестиционните посредници, той следва да се консултира с тези органи, които са компетентни за надзора над инвестиционните посредници, които все още не са представени в Комитета,

РЕШИ:

Член 1

Създава се независима консултативна група за банков надзор в Общността, наречена „Комитет на европейските банкови надзорници“ (наричан по-долу „Комитетът“).

Член 2

Задачата на Комитета е да консултира Комисията или по нейно искане, в рамките на определен срок, какъвто Комисията може да установи съобразно спешността на въпроса или по собствена инициатива на Комитета, по-специално що се отнася до изготвянето на проекти за мерките по прилагането в областта на банковите дейности.

Комитетът допринася за последователното прилагане на директивите на Общността и за сближаването на надзорните практики в държавите-членки на територията на Общността.

Той насърчава надзорното сътрудничество, включително обмена на информация за отделни поднадзорни институции.

Член 3

Комитетът се състои от представители на високо равнище от следните организации:

а)

националните публични органи, които са компетентни за надзора над кредитните институции, наричани от тук нататък „компетентните надзорни органи“;

б)

националните централни банки, на които са възложени специални работни отговорности за надзора над отделни кредитни институции наред с компетентния надзорен орган;

в)

централните банки, които участват пряко в надзора над отделни кредитни институции, включително Европейската централна банка.

Всяка държава-членка определя представители на високо равнище за участие в заседанията на Комитета. Европейската централна банка определя представител на високо равнище за участие в Комитета.

Комисията присъства на заседанията на Комитета и определя представител на високо равнище за участие в работата на Комитета.

Когато се обменя поверителна информация относно отделна поднадзорна институция, участието в подобно обсъждане може да бъде ограничено до компетентните надзорни органи и националните централни банки, на които са възложени специални работни отговорности за надзора над съответната отделна кредитна институция.

Комитетът избира председател сред представителите на компетентните надзорни органи.

Комитетът може да кани експерти и наблюдатели за участие в заседанията си.

Член 4

Комитетът поддържа тесни оперативни връзки с Комисията и с комитета, създаден по силата на Решение 2004/10/ЕО на Комисията.

Той може да създава работни групи. За участие в работните групи се кани Комисията.

Член 5

Преди да изпрати становището си на Комисията, Комитетът на един ранен етап се консултира подробно и по открит и прозрачен начин с участниците на пазара, потребителите и крайните ползватели.

Когато предоставя консултация относно разпоредбите, приложими както към кредитните институции, така и към инвестиционните посредници, Комитетът провежда консултации с всички органи, които имат правомощия за надзора върху инвестиционните дружества и които все още не са представени в Комитета.

Член 6

Комитетът представя годишен доклад на Комисията.

Член 7

Комитетът приема свой процедурен правилник и организира разпоредбите за дейността си, включително правото на гласуване. Право на глас получават само представители на компетентните надзорни органи.

Член 8

Комитетът поема задълженията си на 1 януари 2004 г.

Съставено в Брюксел на 5 ноември 2003 година.

За Комисията

Frederik BOLKESTEIN

Член на Комисията


(1)  ОВ L 191, 13.7.2001 г., стр. 43.

(2)  ОВ L 191, 13.7.2001 г., стр. 45.

(3)  ОВ L 3, 7.1.2004 г., стр. 36.


Top