Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2010/278/12

    Покана за представяне на предложения — EACEA/32/10 — Темпус IV — Реформа във висшето образование посредством международно университетско сътрудничество

    OB C 278, 15.10.2010, p. 18–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.10.2010   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 278/18


    ПОКАНА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ — EACEA/32/10

    Темпус IV — Реформа във висшето образование посредством международно университетско сътрудничество

    2010/C 278/12

    1.   Цели и описание

    Четвъртата фаза на програма Темпус обхваща периода 2007—2013 г.

    Общата цел на програмата е да допринесе за улесняване на сътрудничеството в областта на висшето образование сред държавите-членки на Европейския съюз (ЕС) и съседните държави партньорки. По-специално програмата ще спомогне за насърчаване на доброволното сближаване с достиженията на ЕС в областта на висшето образование, произтичащи от Стратегията „Европа 2020“, Стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението (ЕСЕТ 2020) и Болонския процес.

    Целта на настоящата покана за представяне на предложения е да насърчи многостранното сътрудничество между висшите учебни заведения, органите и организациите в държавите-членки на ЕС и държавите партньорки, като вниманието е насочено към реформата и модернизацията на висшето образование.

    За управлението на настоящата покана за представяне на предложения отговаря Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура („Агенцията“), действаща съгласно правомощията, предоставени от Европейската комисия („Комисията“).

    2.   Допустими кандидати

    До получаване на безвъзмездни средства се допускат кандидати юридически лица („правни субекти“), учредени съгласно изискванията на законите преди повече от 5 години в държави-членки на ЕС или в държави партньорки по програмата Темпус.

    Кандидатите за Съвместни проекти трябва да бъдат признати от държавата публични или частни висши учебни заведения или асоциации, организации или мрежи от висши учебни заведения, занимаващи се с подпомагане, подобряване и реформа на висшето образование.

    Кандидатите за Структурни мерки трябва да бъдат правни субекти, както е посочено по-горе, по отношение на съвместните проекти или национални или международни организации на ректори, преподаватели или студенти.

    Участващите като партньори/съвместни бенефициери по програма Темпус институции и организации могат да бъдат както висши учебни заведения и организации, така и неакадемични институции и организации, например неправителствени организации, дружества, индустрии и публични органи.

    Седалището на тези институции и организации трябва да е в някоя от следните четири групи допустими държави:

    27-те държави-членки на Европейския съюз,

    4-те държави от района на Западните Балкани: Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия, както и Косово (1),

    17-те държави от съседните южни и източни райони на Европейския съюз: Алжир, Египет, Израел, Йордания, Ливан, Либия, Мароко, окупираната палестинска територия, Сирия, Тунис, Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова, Руската федерация и Украйна,

    5-те републики от Централна Азия: Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.

    3.   Допустими дейности и продължителност

    Двата основни инструмента за сътрудничество по настоящата покана за представяне на предложения по програма Темпус са:

    —   съвместни проекти: проекти на основата на „възходящ подход“, насочени към модернизиране и реформа на институционално (университетско) равнище. Цел на съвместните проекти е обменът на знания между университети, организации и институции от ЕС и държавите партньорки, а също така и между учреждения в държавите партньорки при необходимост.

    —   структурни мерки: проекти, насочени към съдействие за развитие и реформа на системите за висше образование в държавите партньорки, както и към подобряване на качеството и значението им, и към по-голямо доброволно сближаване с достиженията на ЕС. Структурните мерки засягат посреднически дейности в подкрепа на структурните реформи в системите за висше образование, както и разработването на стратегическа рамка на национално равнище.

    Според настоящата покана могат да бъдат финансирани национални проекти, както и проекти с участие на няколко държави:

    Проектите на национално равнище трябва да отговарят на националните приоритети, установени в тесен диалог между делегациите на Европейския съюз и съответните органи в държавите партньорки.

    За национални проекти предложенията трябва да бъдат представени от групи институции, които включват:

    най-малко три висши учебни заведения от държава партньорка (когато предложението е от Черна гора и Косово, е достатъчен един университет поради малкия мащаб на сектора за висше образование);

    най-малко три висши учебни заведения от ЕС, като всяко от тях е от различна държава-членка на ЕС.

    Проектите с участие на няколко държави трябва да бъдат съобразени с регионалните приоритети, определени въз основа на политиката на ЕС за сътрудничество с районите на държавите партньорки, установена в неговите стратегически документи относно съседните държави (2), държавите в процес на предприсъединяване към ЕС (3), както и държавите от Централна Азия (4), които са общи за всички държави партньорки в даден район или са насочени към национален приоритет, общ за всички участващи държави партньорки.

    За проекти с участие на няколко държави предложенията трябва да бъдат представяни от групи от институции, които включват:

    най-малко две висши учебни заведения от всяка от участващите държави партньорки (минимум две държави партньорки), включени в предложението (с изключение на Косово и Черна гора, за които изискването е за едно висше учебно заведение от всяка държава).

    най-малко три висши учебни заведения, като всяко от тях е от различна държава-членка на ЕС.

    За структурните мерки се изисква допълнително условие: министерството/ата, отговарящо/и за висшето образование в държавата/ите партньорка/и, трябва да участва/т като партньор/и в проект за структурни мерки.

    Максималната продължителност на проектите е 24 месеца или 36 месеца. Периодът на допустимост на разходите се очаква да започне на 15 октомври 2011 г.

    4.   Критерии за възлагане

    Допустимите кандидатури за съвместни проекти и за структурни мерки се оценяват от външни независими експерти по следните критерии за възлагане:

    яснота и съгласуваност на целите на проекта; тяхната значимост за реформите във висшето образование (Стратегията „Европа 2020“, Стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението (ЕСЕТ 2020) и Болонския процес) в институцията или системата на държавата партньорка и доказване на въздействието на проекта върху тези реформи (25 % от общия резултат),

    качество на партньорството (умения, признат експертен опит и необходими компетенции за осъществяване на всички аспекти на работната програма, подходящо разпределение на задачите, ефективна комуникация и сътрудничество (20 % от общия резултат),

    качество на съдържанието на проекта и прилаганата методология, включваща (но не само),съответствие на резултатите от проекта и свързаните дейности с целта на проекта и конкретните цели, доказан капацитет за логично и разумно планиране (логическа рамкова матрица и работен план), очакван контрол на качеството, наблюдение и управление на проекта (показатели и ориентири) (25 % от общия резултат),

    устойчивост или трайно въздействие на проекта върху институциите, целевите групи и/или системата за висше образование, включително разпространение и използване на дейностите и резултатите от проекта (15 % от общия резултат),

    бюджет и ефективност на разходите, включително планиране на персонала при спазване на равнищата на дневното възнаграждение, закупуване на подходящо оборудване, ефективно използване на периодите на мобилност, справедливо разпределение на бюджета, изпълнимост на проекта в рамките на определения бюджет (15 % от общия резултат).

    5.   Бюджет и размер на безвъзмездните средства

    Предвиденият бюджет, предназначен за съфинансирането на проекти по настоящата покана, е в размер на 48,7 млн. EUR.

    Финансовото участие от страна на Европейския съюз не може да надвишава 90 % от общата сума на допустимите разходи. Изисква се съфинансиране от най-малко 10 % от общата сума на допустимите разходи.

    Минималният размер на безвъзмездните средства както за съвместните проекти, така и за структурните мерки възлиза на 500 000 EUR. Максималният размер на безвъзмездните средства възлиза на 1 500 000 EUR. За национални проекти за Косово и Черна гора минималният размер на безвъзмездните средства и за двата вида проекти е определен на 300 000 EUR.

    6.   Представяне на предложения и краен срок

    Заявленията за безвъзмездни средства трябва да бъдат съставени на английски, френски или немски език, като се използва изготвеният специално за тази цел електронен формуляр, който ще бъде предоставен на уебсайта на Агенцията: http://eacea.ec.europa.eu/tempus

    Надлежно попълнените електронни формуляри за заявление за съвместни проекти и за структурни мерки трябва да бъдат изпратени не по-късно от 15 февруари 2011 г., 12,00 ч. брюкселско време.

    Подадените през интернет заявления се считат за основен екземпляр. Въпреки това, като гаранция както за кандидатите, така и за Агенцията, и с цел предоставяне на изискваната допълнителна информация до 15 февруари 2011 г. (дата на пощенското клеймо) по пощата трябва да бъде изпратен пълният вариант на електронния формуляр на хартиен носител, придружен от допълнителни документи (вж. насоки за кандидатите (Указанията за подаване на заявления) на следния адрес:

    Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

    Tempus & Bilateral Cooperation with Industrialised Countries

    Call for Proposal EACEA/32/10

    Office: BOUR 2/17

    Avenue du Bourget 1

    1140 Bruxelles/Brussel

    BELGIQUE/BELGIË

    Не се приемат заявления, изпратени по факс или електронна поща.

    7.   Допълнителна информация

    Заявленията за кандидатстване трябва да отговарят на условията от Указанията за подаване на заявления — покана за представяне на предложения EACEA/32/10, да бъдат подадени на предвидения за целта формуляр и да съдържат съответните приложения. Посочените документи могат да бъдат намерени на следния адрес в интернет:

    http://eacea.ec.europa.eu/tempus


    (1)  Под егидата на Организацията на обединените нации, съгласно Резолюция № 1244 на Съвета за сигурност на ООН от 10 юни 1999 г.

    (2)  Регламент (ЕО) № 1638/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 24 октомври 2006 г. за определяне на общи разпоредби относно установяване на Европейски инструмент за съседство и партньорство; http://ec.europa.eu/world/enp/pdf/oj_l310_en.pdf Европейски инструмент за съседство и партньорство, Междурегионална програма за ЕИСП, Стратегически документ за периода 2007—2013 г. и предварителна програма за периода 2007—2010 г.; http://ec.europa.eu/world/enp/pdf/country/enpi_interregional_en.pdf

    (3)  Регламент (EC) № 1085/2006 на Съвета от 17 юли 2006 г. за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП); http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/en/oj/2006/l_210/l_21020060731en00820093.pdf Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП), Документ за многогодишно индикативно планиране (ДМИП) за периода 2008—2010 г, няколко бенефициери; ДМИП (2008—2010 г.), референтен номер C(2008) 3585 от 17 юли 2008 г. http://www.cc.cec/sg_vista/cgi-bin/repository/getdoc/COMM_NATIVE_C_2008_3585_1_EN_ANNEXE.doc

    (4)  ЕС и Централна Азия: Стратегия за ново партньорство; Съвет на Европейския съюз, 31 май 2007 г, 10113/07 http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/librairie/PDF/EU_CtrlAsia_EN-RU.pdf


    Top