Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC0816(02)

    Публикация на единния документ, изменен вследствие на одобрението на несъществено изменение в съответствие с член 53, параграф 2, втора алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012 2022/C 309/07

    C/2022/5868

    OB C 309, 16.8.2022, p. 8–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.8.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 309/8


    Публикация на единния документ, изменен вследствие на одобрението на несъществено изменение в съответствие с член 53, параграф 2, втора алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012

    (2022/C 309/07)

    Европейската комисия одобри това несъществено изменение в съответствие с член 6, параграф 2, трета алинея от Делегиран регламент (ЕС) № 664/2014 на Комисията (1).

    Заявлението за одобрение на това несъществено изменение е публикувано в базата данни eAmbrosia на Комисията.

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    „PLÁTANO DE CANARIAS“

    ЕС №: PGI-ES-0867-AM01 — 10.1.2022

    ЗНП ( ) ЗГУ (X)

    1.   Наименование

    „Plátano de Canarias“

    2.   Държава членка или трета държава

    Испания

    3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

    3.1.   Вид продукт

    Клас 1.6. Плодове, зеленчуци и зърнени храни, пресни или преработени

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

    Защитеното географско указание (ЗГУ) Plátano de Canarias се отнася за банани от вида Musa acuminata Colla (AAA), сорт Cavendish, които се отглеждат на Канарските острови, предлагат се на пазара в специални опаковки след подготовка и са предназначени за консумация в прясно състояние.

    Цветът на кората на бананите варира от зелен (при брането) до яркожълт (при консумацията), а ядивната част може да е с цвят слонова кост, бледожълта или жълта.

    По кората на Plátano de Canarias се наблюдават ситни кафеникави петна, които са отличителен белег на продукта и спомагат за лесното му разпознаване от потребителите.

    Plátano de Canarias се характеризира с висока активност на ензимите полифенолоксидаза и пероксидаза — те катализират окислителните процеси, на които се дължи кафявата окраска по кората. Тази особеност се проявява в процеса на зреене на плода, когато е възможна по-голяма податливост на нараняване и по повърхността му се образуват тъмни петънца, сочени като една от спецификите на този продукт.

    Бананите се характеризират с продълговата форма, ясно изразена извивка и наличие на стеснен участък в близост до дръжката.

    Калибрирането на продукта е задължително, като се измерват дължината и дебелината на плода — минималните стойности за тези показатели са съответно 14 cm и 27 mm.

    Основните химични характеристики на Plátano de Canarias са следните:

    съдържание на нишесте под 8;

    общо съдържание на захари над 10.

    Съдържанието на нишесте и на захари е изразено в грамове за 100 g зрял пулп.

    Ниското съдържание на нишесте и високото съдържание на захари са специфични белези на продукта, обхванат от ЗГУ.

    Основните органолептични характеристики на Plátano de Canarias са следните:

    много сладък вкус, дължащ се на високото съдържание на захари и ниското съдържание на нишесте;

    силен аромат (известен като „impacto a plátano“), който е резултат от високата концентрация на веществата изоамилацетат и хексилбутаноат:

    Т.нар. „impacto a plátano“ се дължи на съдържанието на 3-метилбутилацетат или изоамилацетат. Наличните изследвания сочат, че концентрацията на това съединение в Plátano de Canarias e много по-висока, отколкото в бананите, отглеждани в други райони. Наред с това Plátano de Canarias съдържа съединения, предизвикващи характерния бананов аромат, като хексилбутаноат — за сравнение, неговото съдържание в банани от други райони е пренебрежимо малко.

    характерни тъмни петънца по кората на банана, дължащи се на високата активност на ензимите полифенолоксидаза и пероксидаза, които служат като катализатори на окислителните процеси, свързани с появата на кафява окраска.

    3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

    3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

    Отглеждането на Plátano de Canarias трябва да се извършва в района, определен от защитеното географско указание.

    Окончателното узряване и опаковането на продукта могат да се извършват извън посочения район.

    3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

    3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

    На видно място върху опаковката трябва да фигурират наименованието и логото на ЗГУ Plátano de Canarias, логото на Европейския съюз и данни от общ характер, изисквани съгласно действащото законодателство.

    Посоченото по-долу лого на ЗГУ Plátano de Canarias е със следните характеристики:

    Image 1

    цвят Pantone 295 (син) за фона на елипсата;

    цвят Pantone 347 (зелен) за очертанието на банана и фона на банановите листа;

    цвят Pantone 109 (жълт) за изображението на банана.

    4.   Кратко определение на географския район

    Районът на производство на бананите, обхванати от ЗГУ Plátano de Canarias, е Archipiélago de las Islas Canarias (Канарският архипелаг) и в него са включени всички земеделски площи с надморска височина под 500 m.

    5.   Връзка с географския район

    а)   Специфична характеристика на географския район:

    Канарските острови се намират срещу северозападното крайбрежие на Африка, между 27° 37′ и 29° 25′ северна ширина. Географското разположение на архипелага, наред с влиянието на горещите ветрове от Африка и студеното Канарско течение, обуславя наличието на влажен и мек субтропически климат с оскъдни валежи.

    Средните температурни стойности, характерни за района на производство, се запазват относително постоянни през цялата година. По крайбрежието те са около 20 °C, като с увеличаване на надморската височина се наблюдава чувствително застудяване с по-отчетливи денонощни амплитуди.

    Мекият климат и влиянието на влажните въздушни маси обуславят бавното развитие на банановите растения и по-дългия период на зреене на плода, в резултат на което се формират спецификите на Plátano de Canarias.

    б)   Специфична характеристика на продукта:

    Бананите, обхванати от ЗГУ Plátano de Canarias, са с продълговата форма и ясно изразена извивка, с минимална дължина 14 cm, минимална дебелина 27 mm, много сладък вкус и кафяви петънца по кората.

    Наличието на тази окраска е отличителен белег на продукта и спомага за лесното разпознаване на Plátano de Canarias от страна на потребителите.

    Петната по кората на бананите са предизвикани от действието на някои специфични ензими, най-вече полифенолоксидаза и пероксидаза.

    В изследването, приложено като обосновка към заявлението за признаване на ЗГУ Plátano de Canarias, са посочени данни относно тези параметри, приложими за продукта, и сравнение с данните за банани, които се отглеждат в други райони. От тях става ясно, че при бананите от други райони активността на ензимите пероксидаза и полифенолоксидаза е много по-ниска, отколкото при Plátano de Canarias, в резултат на което този продукт се характеризира с наличието на по-голям брой кафяви петънца, които са негов отличителен белег.

    В същото изследване се анализират специфичните хранителни свойства на Plátano de Canarias, като при сравнението между него и бананите от други райони се наблюдават следните съществени различия: Plátano de Canarias съдържа по-малко нишесте и повече разтворими захари, поради което вкусът му е по-сладък; наред с това се характеризира с по-голямо съдържание на калий и фосфор и по-ниски нива на натрий и калций. Тези значителни различия потвърждават факта, че Plátano de Canarias представлява специфичен продукт, отличаващ се от бананите, отглеждани на други места по света (Forster и др., 2002 г.).

    в)   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството, репутацията и известността на наименованието „Plátano de Canarias“:

    Заявлението за регистриране на ЗГУ Plátano de Canarias се основава на качеството и репутацията на продукта. Характерните методи на отглеждане на Plátano de Canarias обаче се дължат на комбинация от исторически, природни и човешки фактори.

    Канарските острови са разположени срещу северозападното крайбрежие на Африка, между 27° 37′ и 29° 25′ северна ширина, в резултат на което архипелагът е с влажен и мек субтропически климат, а валежите са оскъдни.

    Разположението на Канарските острови в Атлантическия океан, по оста на субтропичния пояс и на запад от Африка обуславя наличието на специфичен климат, който е резултат от взаимодействието на два комплекса от фактори с различна интензивност — от една страна, атмосферната динамика, характерна за субтропическите ширини, а от друга — планинския релеф на повечето острови, които се намират близо до континента и са под влиянието на студеното океанско течение.

    Канарските острови са разположени както на географската, така и на климатичната граница за отглеждане на банани, за което е необходим топъл климат (около 25—27 °C). При температура около 16 °C растенията залиняват, а под 14 °C растежът им спира.

    Тъй като развитието на банановите растения зависи от броя на дните с температура над 14 °C, мекият климат на Канарските острови и влажните ветрове в района са причина за по-бавното развитие на бананите в сравнение с тези, отглеждани в тропичния пояс.

    По-продължителното отглеждане, свързано с по-дългия период на зреене на плода (той трябва да остане на растението до 3 месеца повече), определя спецификите на Plátano de Canarias, сред които са ниското съдържание на нишесте и високото съдържание на захари (най-вече захароза).

    Тези условия влияят също върху ензимната активност, включително високата каталитична активност, водеща до появата на кафява окраска. Наличието на кафяви петънца е отличителна черта на Plátano de Canarias и спомага за по-лесното му разпознаване от страна на потребителите.

    Особеностите на продукта са силно повлияни от условията на средата като слънцегреене, температура, води, почви, относителна влажност, вятър и др. Всички тези променливи се отразяват върху физиологичното развитие на банановите растения и определят специфичните характеристики, описани по-горе.

    Поради географското разположение на Канарските острови транспортирането на Plátano de Canarias до континенталния пазар отнема много по-малко време в сравнение с бананите от други райони. Това позволява беритбата да се извършва по-късно, когато плодът е узрял по-добре и е с оптимални органолептични характеристики, в резултат на което се гарантира високото качество на крайния продукт, предлаган на потребителите.

    В пресата, литературата и в други източници могат да бъдат намерени множество сведения за репутацията и популярността на Plátano de Canarias. По-долу са цитирани откъси от няколко материала в пресата:

    Вестник La Vanguardia от 25 май 1921 г. (сряда), стр. 11:

    „(…) От правителството бе поискано да съдейства пред Берлин с цел Германия да вдигне забраната върху вноса на Plátano de Canarias, наложена преди няколко месеца (…)“

    Вестник La Vanguardia от 24 юни 1930 г. (вторник), стр. 32:

    „Г-н Matos, който знае колко е важно производството на банани на Канарските острови, обеща, че ще направи всичко, което зависи от министерството му, в полза на тази кауза.“

    Вестник La Vanguardia от 21 ноември 1970 г. (събота), стр. 8:

    „Възобновяват се кампаниите за популяризиране на Plátano de Canarias“.

    Друго доказателство за популярността и репутацията на Plátano de Canarias може да се открие в „Estudio del Mercado del Plátano en España y Portugal“ (проучване на пазара на банани в Испания и Португалия), извършено през 2002 г. от Министерството на земеделието, риболова и хранителната промишленост, в чиито заключения категорично се заявява, че бананите се харесват на огромното мнозинство от потребителите, независимо от техния пол, възраст, социално положение и местожителство, чиято непосредствена и незабавна асоциация е Канарските острови.

    Препратка към публикуваната продуктова спецификация

    https://www.gobiernodecanarias.org/cmsgobcan/export/sites/agp/icca/galerias/doc/calidad/PLIEGO-DE-CONDICIONES-MODIFICADO-1.pdf


    (1)  OВ L 179, 19.6.2014 г., стр. 17.


    Top