Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AE6314

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно предложението за директива на Съвета за изменение на Директива 2011/16/ЕС на Съвета относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане (COM(2022) 707 final — 2022/0413 (CNS))

    EESC 2022/06314

    OB C 184, 25.5.2023, p. 55–58 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.5.2023   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 184/55


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно предложението за директива на Съвета за изменение на Директива 2011/16/ЕС на Съвета относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане

    (COM(2022) 707 final — 2022/0413 (CNS))

    (2023/C 184/10)

    Докладчик: Petru Sorin DANDEA

    Съдокладчик: Benjamin RIZZO

    Искане за консултация

    Съвет, 7.2.2023 г.

    Правно основание

    Член 113, член 115 и член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

    Компетентна секция

    „Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“

    Приемане от секцията

    2.3.2023 г.

    Приемане на пленарна сесия

    22.3.2023 г.

    Пленарна сесия №

    577

    Резултат от гласуването

    („за“/„против“/„въздържал се“)

    208/0/5

    1.   Заключения и препоръки

    1.1.

    ЕИСК приветства предложението на Комисията за изменение на Директивата относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане (ДАС 8), което представлява съществена стъпка напред в подобряването и допълването на действащата Директива относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане (ДАС).

    1.2.

    ЕИСК счита, че чрез предложените подобрения на Директивата ДАС може ефективно да се предотврати неспазването на фискалните правила от страна на притежателите на криптоактиви, като по този начин се засили борбата срещу данъчните измами, отклонението от данъчно облагане и избягването на данъци, в съответствие с редица предишни инициативи на Комисията.

    1.3.

    ЕИСК счита, че инициативата на Комисията съответства напълно на принципа на справедливо и ефективно данъчно облагане, който е крайъгълен камък на европейската социална пазарна икономика и има за цел да гарантира, че всеки внася своя справедлив дял и се ползва от равно и пропорционално третиране, независимо от вида на притежаваните активи.

    1.4.

    ЕИСК отбелязва, че за успешното преодоляване на нарастващите проблеми и последици в световен мащаб, свързани с криптоактивите, от ключово значение е да се положат усилия на глобално равнище за регулирането на криптоактивите и тяхното използване. В това отношение от решаващо значение e текущата работа в рамките на ОИСР и Г-20 за постигане на глобално споразумение относно прозрачността на криптовалутите и ЕИСК призовава Комисията да играе активна роля на международната сцена.

    1.5.

    ЕИСК оценява факта, че по-високото и по-ефективно данъчно облагане на криптоактивите ще допринесе за разширяване на обхвата на данъчното облагане и за укрепване на националните бюджети, което ще даде възможност за разгръщането на допълнителни ресурси, насочени към общото благо и инвестиционните приоритети на Комисията (екологичен преход и цифровизация).

    1.6.

    ЕИСК счита, че системата за предоставяне на информация с посочване на данъчния идентификационен номер (ДИН) е най-ефективният метод за осигуряване на съответствие, за да се гарантира ефективността на новите правила. Ето защо ЕИСК изразява категоричната си подкрепа за предложението на Комисията относно ДИН, тъй като то допринася за предотвратяване на евентуални грешки, като повишава правната сигурност и предвидимостта на системата.

    1.7.

    ЕИСК счита, че задълженията за предоставяне на информация не следва да се ограничават единствено до обмена и прехвърлянията на криптоактиви, а следва да бъдат разширени, поне по време на първоначалния етап, така че да обхванат цялостните притежания на активи в криптовалута в интерес на прозрачността и сигурността, въпреки че данъчното облагане очевидно следва да се прилага само по отношение на действителните печалби.

    1.8.

    ЕИСК подчертава необходимостта от ефективни и пропорционални санкции, като се остави на държавите членки да вземат решение относно конкретните размери на санкциите, които да бъдат налагани. ЕИСК препоръчва също така след въвеждането на директивата Комисията да докладва относно структурите за налагане на санкции, прилагани от държавите членки, като при необходимост предостави насоки за евентуални промени.

    1.9.

    ЕИСК изразява надежда, че чрез санкциите и мерките за осигуряване на съответствие ще може да се постигне точен баланс между ефективността на правилата и необходимото възпиране, от една страна, и пропорционалността, от друга. Пропорционалността може да се гарантира например чрез надлежно отчитане на броя на сделките, свързани с извършените от дадено дружество нарушения.

    1.10.

    ЕИСК подчертава, че за да бъдат напълно защитени основните права на лицата, чиито данни ще бъдат събирани, обменяни и съхранявани, следва надлежно да се прилагат и спазват специфичните разпоредби и гаранциите за защита на личните данни, които са включени в предложението за директива и са в съответствие с правилата на ОРЗД, като се съблюдават високи стандарти.

    1.11.

    ЕИСК препоръчва на Комисията да включи в своето проектопредложение правила за засилване на сътрудничеството между вече обхванатите от настоящия текст данъчни органи и органите, отговарящи за борбата с изпирането на пари и финансирането на незаконни дейности и тероризъм. Във връзка с това ЕИСК отново заявява, че публичните органи, в случая данъчните органи, се нуждаят от подходящи ресурси както по отношение на квалифицирания персонал, така и по отношение на висококачествените цифрови технологии и стандарти.

    2.   Предложение на Комисията

    2.1.

    Предложението на Комисията за директива на Съвета за изменение на Директива 2011/16/ЕС (1) относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане („ДАС 8“) (2) има за цел да актуализира действащата директива („ДАС“), за да се разшири обхватът на предоставянето и обмена на информация между данъчните органи, така че да бъдат обхванати и доходите или приходите, генерирани чрез криптоактиви от ползватели, пребиваващи в Европейския съюз. Понастоящем данъчните органи не разполагат с необходимата информация, за да следят постъпленията, получени чрез използване на криптоактиви, които лесно се търгуват през граница.

    2.2.

    Законодателната инициатива има за цел да въведе по-голяма прозрачност по отношение на криптоактивите чрез специални разпоредби относно предоставянето и обмена на информация за целите на прякото данъчно облагане. Чрез предложението също така се усъвършенстват съществуващите приложими разпоредби, за да се избегнат пропуски и да се укрепи правната рамка.

    2.3.

    ДАС 8 е съгласувана с определенията, посочени в Регламента относно пазарите на криптоактиви („ПКА“) (3), който сам по себе си не представлява основание за събиране и обмен от страна на данъчните органи на информацията, необходима за данъчното облагане на доходите от криптоактиви. ДАС 8 обаче черпи от придобития при прилагането на ПКА опит и залага на вече въведеното с този регламент изискване за издаване на лиценз, като по този начин се избягва допълнителната административна тежест за доставчиците на услуги за криптоактиви.

    2.4.

    Предложението е в съответствие с наскоро одобрената рамка на ОИСР относно предоставянето на информация за криптоактивите (CARF) (4), както и с измененията на нейния общ стандарт за предоставяне на информация. Подобни стандарти бяха одобрени и от Г-20. По време на проведената от Комисията консултация повечето държави членки подкрепиха привеждането на обхвата на правната рамка на ЕС в съответствие с работата на ОИСР.

    2.5.

    С цел подобряване способността на държавите членки за разкриване на данъчните измами, отклонението от данъчно облагане и избягването на данъци и за борба с тези проблеми, от всички предоставящи информация доставчици на услуги за криптоактиви, независимо от техния размер или местоположение, ще се изисква да съобщават информация за сделките на своите клиенти, пребиваващи в ЕС. това се отнася както за вътрешните, така и за трансграничните сделки. В някои случаи в обхвата на задълженията за предоставяне на информация ще попадат и незаменяемите токени. В приложение VI са изложени подробни правила относно задълженията, които трябва да изпълняват предоставящите информация доставчици на услуги за криптоактиви.

    2.6.

    Сделките, за които се предоставя информация, включват разменните сделки и преводите на криптоактиви, за които се предоставя информация. В обхвата на предложението попадат както национални, така и трансгранични сделки, които са обобщени по видове криптоактиви, за които се предоставя информация.

    2.7.

    Финансовите институции ще предоставят информация за електронни пари и цифрови валути на централните банки, а обхватът на автоматичния обмен на информация за предварителни трансгранични данъчни становища за лица с висока нетна стойност на активите ще бъде разширен. Такива са лицата, които притежават финансово или инвестиционно богатство или активи под управление на стойност най-малко 1 000 000 евро. Държавите членки ще обменят информация относно издадени, изменени или подновени между 1 януари 2020 г. и 31 декември 2025 г. трансгранични данъчни становища.

    2.8.

    Предложението не ограничава възможността на държавите членки да определят своя система за осигуряване на съответствие. Ще бъде обаче установен и наложен общ минимален размер на санкциите за най-сериозните прояви на неспазване на изискванията, като например пълното отсъствие на предоставяне на информация независимо от административните напомняния.

    3.   Общи бележки

    3.1.

    ЕИСК приветства и подкрепя предложението на Комисията относно ДАС 8, тъй като то представлява съществена стъпка напред към подобряване и завършване на Директивата ДАС в изпълнение на препоръките на Европейската сметна палата, която предупреди, че „ако данъкоплатец притежава пари в електронни криптовалути, платформата или другите електронни доставчици, предоставящи портфейлни услуги за такива клиенти, не са длъжни да декларират тези придобити суми или печалби пред данъчните органи. Ето защо парите, държани в такива електронни инструменти, остават до голяма степен необложени с данък“ (5).

    3.2.

    ЕИСК счита, че предложените подобрения на Директивата ДАС са ефективно средство за предотвратяване на неспазването на фискалните правила от страна на притежателите на криптоактиви, като по този начин се подпомага борбата срещу данъчните измами, отклонението от данъчно облагане и избягването на данъци, в съответствие с няколко инициативи, предприети от Комисията през последните години.

    3.3.

    ЕИСК оценява високо проведената от Комисията обширна и добре структурирана консултация във връзка с разглежданото предложение с участието на всички заинтересовани страни, както и отделните консултации, проведени с по-тясно профилирана аудитория от оператори от сектора. Държавите членки също имаха възможност да изразят своята позиция, като насърчиха Комисията да работи в тясно съответствие с текущата работа на ОИСР. Консултациите придадоха на законодателния процес по-голяма прозрачност и значимост, независимо от твърде техническия характер на предложението.

    3.4.

    ЕИСК подчертава, че за успешното преодоляване на нарастващите проблеми и последици в световен мащаб, свързани с криптоактивите, са необходими усилия на глобално равнище за регулирането на криптоактивите и тяхното използване. В това отношение от решаващо значение са текущата работа и преговорите, провеждани на равнището на ОИСР и Г-20 за постигането на глобално споразумение относно прозрачността на криптовалутите, и ЕИСК призовава Комисията да поеме водеща роля на международната сцена.

    3.5.

    ЕИСК счита, че инициативата на Комисията е в пълно съответствие с принципа на справедливо и ефективно данъчно облагане, който е крайъгълен камък на европейската социална пазарна икономика и има за цел да гарантира, че всеки внася своя справедлив дял и се ползва от равно и пропорционално третиране, независимо от вида на притежаваните активи или формата на приеманите плащания.

    3.6.

    ЕИСК оценява факта, че по-високото и по-ефективно данъчно облагане на криптоактивите ще допринесе за разширяване на обхвата на данъчното облагане и за укрепване на националните бюджети, което ще даде възможност за разгръщането на допълнителни ресурси, насочени към общото благо и инвестиционните приоритети на Комисията (екологичен преход и цифровизация).

    3.7.

    ЕИСК изразява пълно съгласие с Комисията, че по-голямата прозрачност ще намали несъответствията и настоящите необосновани разграничения в правната рамка и третирането, в резултат на които ползвателите на криптоактиви се радват на предимство пред тези, които не инвестират в криптоактиви, което възпрепятства не само „целта за справедливо данъчно облагане“, но и правилното функциониране на единния пазар и равнопоставените условия на конкуренция.

    3.8.

    ЕИСК подкрепя съвместното използване на член 113 от ДФЕС (тъй като обменяната информация може да се използва и за целите на ДДС) и на член 115 от ДФЕС като правно основание в подкрепа на предложението. Сближаването на националните законодателства, които засягат функционирането на единния пазар, заложено в член 115, действително е от значение за дадения случай, предвид факта, че криптоактивите могат да се използват за няколко цели. Поради това следва да се избягват несъответствия както в общата правна рамка, така и в инструментите за правоприлагане в рамките на единния пазар, тъй като те могат да навредят на неговото консолидиране.

    4.   Конкретни бележки

    4.1.

    ЕИСК призовава Комисията и държавите членки да включат в настоящото предложение задължения за предоставяне на информация за физически лица, които притежават криптоактиви. Това със сигурност ще увеличи ефективността и приложното поле на предложението.

    4.2.

    ЕИСК счита, че системата за предоставяне на информация с посочване на данъчния идентификационен номер (ДИН) е най-ефективният метод за осигуряване на съответствие, за да се гарантира ефективността на новите правила. Ето защо ЕИСК категорично подкрепя предложението на Комисията относно ДИН, доколкото това допринася за по-голямата ефективност на предложението, предвид факта, че като уникален идентификационен код ДИН дава възможност да се избягват грешки и по този начин спомага за правната сигурност и предвидимостта на системата.

    4.3.

    ЕИСК отбелязва, че повечето държави членки вече разполагат със законодателство или поне административни насоки за данъчно облагане на доходите, получени чрез инвестиции в криптоактиви, но компетентните органи често нямат необходимата информация, за да приложат това на практика. Поради това правната сигурност и яснота могат да бъдат гарантирани единствено чрез преодоляване на неефективността на национално равнище посредством законодателна инициатива на ЕС, чиято цел е да даде тласък на ефективното и ефикасно сътрудничество между данъчните органи.

    4.4.

    ЕИСК счита, че задълженията за предоставяне на информация не следва да се ограничават единствено до обмена и прехвърлянията на криптоактиви, а следва да бъдат разширени, поне в настоящия първоначален етап, така че да обхванат цялостните притежания на активи в криптовалута в интерес на прозрачността и сигурността, въпреки че данъчното облагане очевидно следва да се прилага само за действителните печалби.

    4.5.

    ЕИСК подчертава необходимостта от ефективни и пропорционални санкции, като се остави на държавите членки да вземат решение относно конкретните размери на санкциите, които да бъдат налагани. Минималните прагове изглежда имат потенциала да повишат ефективността на новите правила за данъчно облагане на криптовалутите. ЕИСК изразява надежда, че чрез санкциите и мерките за осигуряване на съответствие ще може да се постигне точен баланс между ефективността на правилата и необходимото възпиране, от една страна, и пропорционалността, от друга. Пропорционалността може да се гарантира например чрез надлежно отчитане на броя на сделките, свързани с извършените от дадено дружество нарушения.

    4.6.

    Освен това след въвеждането на директивата Комисията следва да докладва за структурите за налагане на санкции, прилагани от държавите членки, и при необходимост да предостави насоки относно необходимите промени в системата от санкции и мерки за осигуряване на съответствие.

    4.7.

    ЕИСК подчертава, че за да бъдат напълно защитени основните права на лицата, чиито данни ще бъдат събирани, обменяни и съхранявани, следва внимателно да се прилагат и спазват специфичните разпоредби и гаранциите за защита на личните данни, които са включени в предложението за директива и са в съответствие с правилата и принципите на ОРЗД, като се съблюдават високи стандарти.

    4.8.

    ЕИСК отново призовава държавите членки да инвестират адекватно в своите данъчни органи и други участващи администрации с оглед на необходимия капацитет за изпълнението на задачата за по-добро сътрудничество в областта на данъчното облагане.

    4.9.

    В заключение ЕИСК препоръчва на Комисията да включи в своето проектопредложение изискването за сътрудничество между вече обхванатите от настоящия текст данъчни органи и органите, отговарящи за борбата с изпирането на пари и финансирането на незаконни дейности и тероризъм, тъй като може да се окаже, че през последните години са излезли наяве редица случаи на използване на криптоактиви за незаконни цели и изпиране на пари. Във връзка с това ЕИСК отново заявява, че публичните органи, в този случай данъчните органи, се нуждаят от подходящи ресурси по отношение на квалифицирания персонал и висококачествените цифрови технологии и стандарти.

    Брюксел, 22 март 2023 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Christa SCHWENG


    (1)  Директива 2011/16/ЕС на Съвета от 15 февруари 2011 година относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане и за отмяна на Директива 77/799/ЕИО (OB L 64, 11.3.2011 г., стр. 1).

    (2)  COM(2022) 707 final.

    (3)  COM(2020) 593 final.

    (4)  Рамка относно предоставянето на информация за криптоактивите и изменения в общия стандарт за предоставяне на информация, ОИСР, 8.10.2022 г.

    (5)  Европейска сметна палата (2021 г.), Обмен на данъчна информация в ЕС — солидна основа, пропуски в изпълнението. Обменът на информация се е увеличил, но част от информацията все още не се предоставя.


    Top