Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021XC1122(01)

    Публикуване на съобщение за одобрение на стандартно изменение на продуктовата спецификация на наименование в лозаро-винарския сектор по член 17, параграфи 2 и 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията 2021/C 470/08

    PUB/2021/732

    OB C 470, 22.11.2021, p. 8–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    22.11.2021   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 470/8


    Публикуване на съобщение за одобрение на стандартно изменение на продуктовата спецификация на наименование в лозаро-винарския сектор по член 17, параграфи 2 и 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията

    (2021/C 470/08)

    Настоящото съобщение се публикува в съответствие с член 17, параграф 5 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията (1).

    СЪОБЩЕНИЕ ЗА ОДОБРЕНИЕТО НА СТАНДАРТНО ИЗМЕНЕНИЕ

    „Gavi“/„Cortese di Gavi“

    PDO-IT-A1310-AM04

    Дата на съобщението: 24 август 2021 г.

    ОПИСАНИЕ И ОСНОВАНИЯ ЗА ОДОБРЕНОТО ИЗМЕНЕНИЕ

    1.   Заличаване на излишни изисквания

    Описание:

    Следната формулировка се заличава от член 4 от продуктовата спецификация: „Пратките от грозде, предназначени за вида „Riserva“, следва да бъдат обхванати от отделна процедура за регистрация и докладване. Ако след докладването се проведе вторична ферментация, „Gavi“ Riserva може да се прекласифицира като „Gavi“ Riserva Spumante. Пратките от грозде, предназначени за вида „Gavi“/„Cortese di Gavi“ Spumante, които не съдържат 9,50 % об. следва да подлежат на отделна регистрация и докладване.“

    Следната формулировка се заличава от член 5, параграф 1 от продуктовата спецификация: „В процеса на винопроизводство могат да се използват само честни и утвърдени енологични практики, които са предназначени да придават на вината техните специални характеристики.“

    Следната формулировка се заличава от член 5, параграф 7 от продуктовата спецификация: „Алкохолното съдържание в обемни проценти на гроздовата мъст или на младото вино, което все още е в процес на ферментация, предназначено за производството на вината „Gavi“/„Cortese di Gavi“ DOCG, трябва да се увеличава, като се използва концентрирана гроздова мъст от грозде от сорта Cortese, произведено в района, посочен в член 3, и вписано в регистъра на лозята за „Gavi“/„Cortese di Gavi“ DOCG, или с помощта на ректифицирана концентрирана гроздова мъст“. Тя се заменя с новата формулировка: „Вината могат да бъдат обогатявани“.

    Основание: Тъй като горепосочените изисквания са установени в националното законодателство, повтарянето им в продуктовата спецификация се счита за излишно.

    2.   Коригиране на грешки и актуализиране на информацията

    Описание: Границата на географския район пресича Via Edilio Raggio, а не Via Egidio Raggio (грешката се повтаря три пъти в същия член).

    Основание: Това е правописна грешка.

    Изменението се отнася до член 3 от спецификацията и до раздел „Определен географски район“ от единния документ.

    Описание: Формулировката „Терените, засадени с лозя, са с надморска височина между 150 m и 450 m“ се заличава.

    Основание: Това е просто описание на местоположението на лозята от преди около 8 години. Въпреки че няма обвързващ характер за стопанските субекти, това указание следва да се заличи, за да се избегнат недоразумения сред потребителите на продукти с това обозначение, тъй като в няколко общини в географския район има лозя на надморска височина над 450 m.

    Изменението се отнася до член 8, буква A) от спецификацията и до раздел „Връзка с географския район“ от единния документ.

    Описание: Името на местността „Meirana“, посочено в спецификацията, е погрешно изписано и следва да бъде „Mariana“.

    Основание: Тази грешка в спецификацията беше установена, когато беше открит исторически документ от 972 от н.е. относно лозарството в Gavi. Днес, повече от хиляда години по-късно, няма следа от местност с това име и затова то следва да не се включва в спецификацията.

    Изменението се отнася до член 8, буква Б) от спецификацията и до раздел „Връзка с географския район“ от единния документ.

    Описание: Адресът на главното управление на Valoritalia е актуализиран.

    Основание: Тази поправка е необходима, тъй като има промяна в адреса на контролния орган.

    Изменението се отнася до член 9 от спецификацията и до раздел „Данни за контролния орган“ от единния документ.

    3.   Добавяне на подробности относно производството на искрящи и пенливи вина

    Описание: Добавя се следното изречение: Вината „Gavi“ Frizzante DOCG (искрящо) и „Gavi“ Spumante DOCG (пенливо) могат да се преработват и да отлежават в рамките на административната територия на провинции Alessandria, Asti и Cuneo на регион Piemonte.

    Основание: Необходимо е да се включат правила относно производството на „Gavi“ Frizzante DOCG и „Gavi“ Spumante DOCG извън района, в който гроздето се преработва във вино. С това изменение само се актуализира текстът от спецификацията на продукта, което не засяга самия процес на винопроизводство. Тъй като за производството на пенливо и искрящо вино е необходимо оборудване, с каквото малките винарни често не разполагат, този вид обработка следва да бъде разрешен и извън района за производство на гроздето; в тази връзка добавката се прави, за да се подпомогнат операторите.

    Изменението се отнася до член 5 от спецификацията и до раздел „Други условия“ от единния документ.

    4.   Продължителност на ферментацията върху утайка

    Описание: Добавя се следното изречение: „За партиди, предназначени за производство на „Gavi“ Spumante, минималната продължителност на ферментацията върху утайка е 6 месеца за ферментация в затворени съдове с бъркалки (метод Шармат) и 9 месеца за ферментация в бутилката (класически метод)“.

    Основание: Минималната продължителност на ферментацията върху утайка следва да бъде конкретно посочена, за да се защити процеса на винопроизводство, който се използва в момента.

    Изменението се отнася до член 5 от спецификацията.

    5.   Премахване на задължението за използване на понятието „Vigna“, последвано от името на мястото или лозето, за видовете Riserva и Riserva Spumante Metodo Classico

    Описание: Използването на понятието „Vigna“, последвано от името на мястото или лозето, вече не е задължително за видовете Riserva и Riserva Spumante.

    Основание: Тъй като в района на производство има малко подходящи имена на места и традиционни понятия, вече не е задължително производителите на вината „Gavi“ DOCG да включват име на място или лозе върху етикета за видовете Riserva.

    Изменението се отнася до член 7 от спецификацията.

    6.   Връзка към списъка на поземлените участъци

    Описание: Съответните географски данни и имена на общини и части от общини, които могат да бъдат посочвани върху етикетите, вече са изброени в приложение 1 към спецификацията; с изменението се добавя връзка към уебсайтове, където са показани всички отделни поземлени участъци, които са включени.

    Основание: За да се гарантира правилното използване на имената на места, които могат да се отпечатват върху етикетите, е очертана карта на съответните поземлени участъци, която може да се изтегли като файл във формат .pdf от уебсайта на регион Piemonte и уебсайта на Consorzio tutela del Gavi (Сдружение за защита на на наименованието Gavi).

    Изменението се отнася до член 7 от спецификацията.

    7.   Правила относно етикетирането

    Описание: Добавят се следните параграфи: „Формулировката „община...“, последвана от името на общината, където е произведено гроздето, трябва да бъде отпечатана върху етикета и върху опаковката, като се използва същият вид, размер и цвят на шрифта“; и „Формулировката „община...“, последвана от името на общината, където е произведено гроздето, трябва да бъде отпечатана върху етикета и върху опаковката, като се използва шрифт с размер най-малко 50 % по-малък от шрифта, с който е изписано „Gavi“ DOCG“.

    Основание: Правилата относно посочването на общините върху етикетите са уточнени с цел яснота и за избягване на заблуда на потребителите.

    Изменението се отнася до член 7 от спецификацията.

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    1.   Наименование на продукта

     

    Gavi

     

    Cortese di Gavi

    2.   Вид географско означение

    ЗНП — Защитено наименование за произход

    3.   Категории лозаро-винарски продукти

    1.

    Вино

    4.

    Пенливо вино

    8.

    Искрящо вино

    4.   Описание на виното или вината

    „Gavi“ DOCG Tranquillo (тихо вино)

    КРАТКО ТЕКСТОВО ОПИСАНИЕ

    Цвят: сламеножълт с различна наситеност;

    Аромат: отличителен, деликатен;

    Вкус: сух, приятен, свеж и хармоничен;

    Минимално общо алкохолно съдържание в обемни проценти: 10,50 %;

    Минимален беззахарен екстракт: 15,0 g/l.

    Останалите аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са в съответствие с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и в законодателството на ЕС.

    ОБЩИ АНАЛИТИЧНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

    Максимално общо алкохолно съдържание (% об.)

    Минимално действително алкохолно съдържание (% об.)

    Минимална обща киселинност:

    5 g/l, изразена като съдържание на винена киселина

    Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l):

    Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l):

    „Gavi“ DOCG Frizzante (искрящо вино)

    КРАТКО ТЕКСТОВО ОПИСАНИЕ

    Пяна: фина и краткотрайна;

    Цвят: сламеножълт с различна наситеност;

    Аромат: фин, деликатен, характерен;

    Вкус: сух, приятен, свеж и хармоничен;

    Минимално общо алкохолно съдържание в обемни проценти: 10,50 %;

    Минимален беззахарен екстракт: 15,0 g/l.

    Останалите аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са в съответствие с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и в законодателството на ЕС.

    ОБЩИ АНАЛИТИЧНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

    Максимално общо алкохолно съдържание (% об.)

    Минимално действително алкохолно съдържание (% об.)

    Минимална обща киселинност:

    5 g/l, изразена като съдържание на винена киселина

    Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l):

    Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l):

    „Gavi“ DOCG Spumante (пенливо вино)

    КРАТКО ТЕКСТОВО ОПИСАНИЕ

    Цвят: сламеножълт с различна наситеност;

    Пяна: фина и дълготрайна;

    Аромат: фин, деликатен, характерен;

    Вкус: от брют натюр до екстра сух, хармоничен, приятен;

    Минимално общо алкохолно съдържание в обемни проценти: 10,50 %;

    Минимален беззахарен екстракт: 15,0 g/l.

    Останалите аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са в съответствие с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и в законодателството на ЕС.

    ОБЩИ АНАЛИТИЧНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

    Максимално общо алкохолно съдържание (% об.)

    Минимално действително алкохолно съдържание (% об.)

    Минимална обща киселинност:

    5 g/l, изразена като съдържание на винена киселина

    Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l):

    Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l):

    „Gavi“ DOCG Riserva

    КРАТКО ТЕКСТОВО ОПИСАНИЕ

    Цвят: сламеножълт с различна наситеност;

    Аромат: фин, деликатен, характерен;

    Вкус: хармоничен, сух, приятен;

    Минимално общо алкохолно съдържание в обемни проценти: 11,00 %;

    Минимален беззахарен екстракт: 17,0 g/l.

    Останалите аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са в съответствие с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и в законодателството на ЕС.

    ОБЩИ АНАЛИТИЧНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

    Максимално общо алкохолно съдържание (% об.)

    Минимално действително алкохолно съдържание (% об.)

    Минимална обща киселинност:

    5,5 g/l, изразена като съдържание на винена киселина

    Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l):

    Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l):

    „Gavi“ DOCG Riserva Spumante Metodo Classico (класически метод)

    КРАТКО ТЕКСТОВО ОПИСАНИЕ

    Цвят: сламеножълт с различна наситеност;

    Пяна: фина и дълготрайна;

    Аромат: фин, деликатен, характерен;

    Вкус: от брют натюр до екстра сух, хармоничен, приятен;

    Минимално общо алкохолно съдържание в обемни проценти: 11,00 %;

    Минимален беззахарен екстракт: 17,0 g/l.

    Останалите аналитични параметри, които не фигурират в таблицата по-долу, са в съответствие с пределните стойности, предвидени в националното законодателство и в законодателството на ЕС.

    ОБЩИ АНАЛИТИЧНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

    Максимално общо алкохолно съдържание (% об.)

    Минимално действително алкохолно съдържание (% об.)

    Минимална обща киселинност:

    5,5 g/l, изразена като съдържание на винена киселина

    Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l):

    Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l):

    5.   Винопроизводствени практики

    5.1.   Специфични енологични практики

    5.2.   Максимални добиви:

     

    „Gavi“ DOCG Tranquillo, Frizzante, Spumante

     

    9 500 килограма грозде от хектар

     

    „Gavi“ DOCG Vigna

     

    8 500 килограма грозде от хектар

     

    „Gavi“ DOCG Riserva и Riserva Spumante (класически метод)

     

    6 500 килограма грозде от хектар

     

    „Gavi“ DOCG Tranquillo, Frizzante, Spumante

     

    66,50 хектолитра от хектар

     

    „Gavi“ DOCG Vigna

     

    59,50 хектолитра от хектар

     

    „Gavi“ DOCG Riserva и Riserva Spumante (класически метод)

     

    45,50 хектолитра от хектар

    6.   Определен географски район

    Районът, където се произвеждат вината „Gavi“ DOCG, е разположен в регион Piemontе и обхваща цялата територия или части от следните 11 общини в провинция Alessandria: Gavi, Carrosio, Bosio, Parodi и S. Cristoforo (изцяло) и Novi Ligure, Serravalle Scrivia, Capriata d’Orba, Francavilla Bisio, Pasturana и Tassarolo (частично).

    7.   Основни сортове грозде

    Cortese B – Bianca Fernanda

    8.   Описание на връзката (връзките)

    8.1.   „Gavi“ DOCG Tranquillo (тихо вино)

    Cortese e местен сорт грозде, който се е отглеждал в района на производство на „Gavi“ DOCG в продължение на повече от хиляда години. Лозята са разположени върху хълмисти склонове, чиято северозападна страна, югоизточна страна и наклон на склона осигуряват идеални условия за този сорт. Районът не включва ниската част на долината, която не е подходяща за висококачествено лозарство. Редуването между глинест мергел, известен в района като „бели почви“, и „червени почви“, характеризиращи се с кафяви, избелени и хидроморфни почви с франгипан, оказва влияние върху плодородието на почвата и добавя различни нюанси към лозата от сорта Cortese. Тези земи не се поддават особено добре на интензивнo отглеждане на други култури (основно заради своето разположение), но именно заради техните специфични характеристики те са подходящи за качествено лозарство и винопроизводство, при ниски добиви, които водят до особено ярки и комплексни вина. Повече от хиляда години лозарство и винопроизводство в рамките на територията на DOCG, за което свидетелстват многобройни документи, са надлежно доказателство за неразривното взаимодействие между човешките фактори и уникалните качества на „Gavi“ DOCG. Техниките за отглеждане на лозя са предавани през вековете и така ясно утвърждават винопроизводствената култура в рамките на територията и превръщат „Gavi“ DOCG в основен източник на доходи в района, както и служат като обединяващ фактор за единадесетте общини, включени в района на производство. Виното е създадено за кралските дворове и никога не е изменило на своя ангажимент за качество и елегантност; напротив — тези качества са усъвършенствани в днешно време с помощта на най-съвременни техники, за да се получи вино, което е известно и ценено на петте континента.

    8.2.   „Gavi“ DOCG Frizzante (искрящо вино)

    Cortese e местен сорт грозде, който се е отглеждал в района за производството на „Gavi“ DOCG в продължение на повече от хиляда години. Лозята са разположени върху хълмисти склонове, чиято северозападна страна, югоизточна страна и наклон на склона осигуряват идеални условия за този сорт. Районът не включва ниската част на долината, която не е подходяща за висококачествено лозарство. Редуването между глинест мергел, известен в района като „бели почви“, и „червени почви“, характеризиращи се с кафяви, избелени и хидроморфни почви с франгипан, оказва влияние върху плодородието на почвата и добавя различни нюанси към лозата от сорта Cortese. Тези земи не се поддават особено добре на интензивно отглеждане на други култури (основно заради своето разположение), но именно заради техните специфични характеристики те са подходящи за качествено лозарство и винопроизводство, при ниски добиви, които водят до особено ярки и комплексни вина. Повече от хиляда години лозарство и винопроизводство в рамките на територията на DOCG, за което свидетелстват многобройни документи, са надлежно доказателство за неразривното взаимодействие между човешките фактори и уникалните качества на „Gavi“ DOCG. Техниките за отглеждане на лозя са предавани през вековете и така ясно утвърждават винопроизводствената култура в рамките на територията и превръщат „Gavi“ DOCG в основен източник на доходи в района, както и служат като обединяващ фактор за единадесетте общини, включени в района на производство. Виното е създадено за кралските дворове и никога не е изменило на своя ангажимент за качество и елегантност; напротив — тези качества са усъвършенствани в днешно време с помощта на най-съвременни техники, за да се получи вино, което е известно и ценено на петте континента.

    8.3.   „Gavi“ DOCG Spumante (пенливо вино)

    Cortese e местен сорт грозде, който се е отглеждал в района на производство на „Gavi“ DOCG в продължение на повече от хиляда години. Лозята са разположени върху хълмисти склонове, чиято северозападна страна, югоизточна страна и наклон на склона осигуряват идеални условия за този сорт. Районът не включва ниската част на долината, която не е подходяща за висококачествено лозарство. Редуването между глинест мергел, известен в района като „бели почви“, и „червени почви“, характеризиращи се с кафяви, избелени и хидроморфни почви с франгипан, оказва влияние върху плодородието на почвата и добавя различни нюанси към лозата от сорта Cortese. Тези земи не се поддават особено добре на интензивно отглеждане на други култури (основно заради своето разположение), но именно заради техните специфични характеристики те са подходящи за качествено лозарство и винопроизводство, при ниски добиви, които водят до особено ярки и комплексни вина. Повече от хиляда години лозарство и винопроизводство в рамките на територията на DOCG, за което свидетелстват многобройни документи, са надлежно доказателство за неразривното взаимодействие между човешките фактори и уникалните качества на „Gavi“ DOCG. Техниките за отглеждане на лозя са предавани през вековете и така ясно утвърждават винопроизводствената култура в рамките на територията и превръщат „Gavi“ DOCG в основен източник на доходи в района, както и служат като обединяващ фактор за единадесетте общини, включени в района на производство. Виното е създадено за кралските дворове и никога не е изменило на своя ангажимент за качество и елегантност; напротив — тези качества са усъвършенствани в днешно време с помощта на най-съвременни техники, за да се получи вино, което е известно и ценено на петте континента.

    8.4.   „Gavi“ DOCG Riserva

    Cortese e местен сорт грозде, който се е отглеждал в района на производство на „Gavi“ DOCG в продължение на повече от хиляда години. Лозята са разположени върху хълмисти склонове, чиято северозападна страна, югоизточна страна и наклон на склона осигуряват идеални условия за този сорт. Районът не включва ниската част на долината, която не е подходяща за висококачествено лозарство. Редуването между глинест мергел, известен в района като „бели почви“, и „червени почви“, характеризиращи се с кафяви, избелени и хидроморфни почви с франгипан, оказва влияние върху плодородието на почвата и добавя различни нюанси към лозата от сорта Cortese. Тези земи не се поддават особено добре на интензивно отглеждане на други култури (основно заради своето разположение), но именно заради техните специфични характеристики те са подходящи за качествено лозарство и винопроизводство, при ниски добиви, които водят до особено ярки и комплексни вина. Повече от хиляда години лозарство и винопроизводство в рамките на територията на DOCG, за което свидетелстват многобройни документи, са надлежно доказателство за неразривното взаимодействие между човешките фактори и уникалните качества на „Gavi“ DOCG. Техниките за отглеждане на лозя са предавани през вековете и така ясно утвърждават винопроизводствената култура в рамките на територията и превръщат „Gavi“ DOCG в основен източник на доходи в района, както и служат като обединяващ фактор за единадесетте общини, включени в района на производство. Виното е създадено за кралските дворове и никога не е изменило на своя ангажимент за качество и елегантност; напротив — тези качества са усъвършенствани в днешно време с помощта на най-съвременни техники, за да се получи вино, което е известно и ценено на петте континента.

    8.5.   „Gavi“ DOCG Riserva Spumante (класически метод)

    Cortese e местен сорт грозде, който се е отглеждал в района на производство на „Gavi“ DOCG в продължение на повече от хиляда години. Лозята са разположени върху хълмисти склонове, чиято северозападна страна, югоизточна страна и наклон на склона осигуряват идеални условия за този сорт. Районът не включва ниската част на долината, която не е подходяща за висококачествено лозарство. Редуването между глинест мергел, известен в района като „бели почви“, и „червени почви“, характеризиращи се с кафяви, избелени и хидроморфни почви с франгипан, оказва влияние върху плодородието на почвата и добавя различни нюанси към лозата от сорта Cortese. Тези земи не се поддават особено добре на интензивно отглеждане на други култури (основно заради своето разположение), но именно заради техните специфични характеристики те са подходящи за качествено лозарство и винопроизводство, при ниски добиви, които водят до особено ярки и комплексни вина. Повече от хиляда години лозарство и винопроизводство в рамките на територията на DOCG, за което свидетелстват многобройни документи, са надлежно доказателство за неразривното взаимодействие между човешките фактори и уникалните качества на „Gavi“ DOCG. Техниките за отглеждане на лозя са предавани през вековете и така ясно утвърждават винопроизводствената култура в рамките на територията и превръщат „Gavi“ DOCG в основен източник на доходи в района, като служат като обединяващ фактор за единадесетте общини, включени в района на производство. Виното е създадено за кралските дворове и никога не е изменило на своя ангажимент за качество и елегантност; напротив — тези качества са усъвършенствани в днешно време с помощта на най-съвременни техники, за да се получи вино, което е известно и ценено на петте континента.

    9.   Други основни условия (опаковане, етикетиране, други изисквания)

    „Gavi“ DOCG

     

    Правна уредба:

     

    Законодателство на ЕС

     

    Вид допълнително условие:

     

    Бутилиране в определения географски район

    Описание на условието:

    Бутилирането на вината „Gavi“/„Cortese di Gavi“ Riserva и Riserva Spumante Metodo Classico DOCG трябва да извършва в рамките на района за производство, посочен в член 3.

    Правна уредба:

    Законодателство на ЕС

    Вид допълнително условие:

    Дерогация от производството в определения географски район

    Описание на условието:

    Пенливите и искрящите вина „Gavi“/„Cortese di Gavi“ DOCG могат да се преработват и да отлежават в рамките на административната територия на провинции Alessandria, Asti и Cuneo на региона Piemonte.

    Връзка към продуктовата спецификация

    https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/17126


    (1)  ОВ L 9, 11.1.2019 г., стр. 2.


    Top