Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XE0987

    Резолюция на Европейския икономически и социален комитет в подкрепа на Шенгенското споразумение — Свободно движение, подкрепа за Шенген

    OB C 133, 14.4.2016, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.4.2016   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 133/1


    Резолюция на Европейския икономически и социален комитет в подкрепа на Шенгенското споразумение

    Свободно движение, подкрепа за Шенген

    (2016/C 133/01)

    Свободното движение е най-осезаемият успех на европейската интеграция. Шенгенското споразумение, което позволява на хората да пътуват свободно между отделните държави с цел работа, обучение или развлечение и премахва материалните пречки пред движението на стоки и услуги, е крайъгълен камък на вътрешния пазар, на който се осъществява обмен на стойност 2 800 млрд. евро и който обхваща 1,7 млн. трансгранични работници и 57 млн. трансгранични придвижвания с автомобилен транспорт годишно. Премахването на контрола по вътрешните граници изигра значителна роля за отстраняването на бариерите, сближаването между хората и насърчаването на европейската икономика. Няколко поколения европейци израснаха, радвайки се на ползите от Шенгенското споразумение, без дори да си дават сметка за това. Според оценките връщането на контрола по вътрешните граници би струвало 100 млрд. евро, което представлява 0,8 % от БВП; то би ни направила по-бедни в културно, социално и икономическо отношение.

    Европейският икономически и социален комитет безрезервно подкрепя принципите, които накараха държавите членки, подписали споразумението от 1985 г., да заявят, че „си дават сметка, че все по-тесният съюз между народите на държавите членки на Европейските общности следва да намира израз в свободата на преминаване на вътрешните граници за всички граждани на държавите членки и в свободното движение на стоки и услуги“ и че са „загрижени за укрепването на солидарността между своите народи чрез премахване на ограниченията пред свободното движение през общите граници на държавите […]“. Това споразумение имаше за цел да насърчи съюза на народите и солидарността между тях. Следователно подкопаването му не само би предизвикало ужасяващи икономически последствия, но би нанесло и удар върху солидарността на самия Европейски съюз, който може да се окаже фатален.

    Комитетът одобрява безрезервно и принципа, накарал държавите членки, подписали Договора за функционирането на Европейския съюз, да заявят, че „Съюзът развива политика, която […] наред с другото има за цел да се гарантира отсъствие на всякакъв контрол на лицата, без оглед на тяхното гражданство, при преминаване на вътрешните граници“, като същевременно осигурява ефикасно управление на контрола по външните граници (член 77, параграф 1).

    В качеството си на представители на европейското гражданско общество членовете на ЕИСК следят с нарастващо безпокойство натиска, на който е подложено Шенгенското споразумение. ЕИСК призовава европейските правителства да не се поддават на популисткия натиск и на страха, а да защитят правата, за които сме се борили. Комитетът признава, че неотдавнашните събития породиха сериозни съмнения относно пропуските в рамката, уреждаща европейските граници, и способността ни да следим ефективно движението на лицата, които желаят да причинят вреда. На тези опасения трябва да бъде отговорено, но проблемът не е в Шенгенското пространство и то не бива да се нарочва за лесна изкупителна жертва. Институциите на ЕС трябва да предотвратят постепенния разпад на шенгенските правила, а оттам и на вътрешния пазар, което в крайна сметка би било във вреда на всички.

    Шенгенското пространство не може да бъде силно колкото най-слабото си звено. Защитата на границите на ЕС трябва да бъде общо усилие и споделена отговорност между всички държави членки. Поетите от държавите членки ангажименти за въвеждане и укрепване на ефикасна и оперативна система Frontex трябва да бъдат спазени. Без ефикасен контрол на външните граници ЕС няма да може да приема онези бежанци, които се нуждаят от помощ. Ефективният контрол на външните граници в крайна сметка е предпоставка за запазването на Шенгенската система. Обезпечаването на сигурността на границите не трябва да означава недопускане на лицата, които се нуждаят от закрила по хуманитарни причини, съгласно Женевската конвенция.

    Трябва да бъдем готови да приемем смели решения, които да могат да защитят нашите права и нашия Съюз без вътрешни граници, позволявайки на хората свободно да работят, търгуват, учат и обменят идеи, стоки и услуги. Това са нашата Европа, нашето Шенгенско пространство и нашите социални и основни права и ние трябва да ги защитим.

    Поради това Комитетът се обръща към европейските и националните организации на гражданското общество с призив да изразят своята подкрепа не само за запазването на Шенгенското пространство, но и за неговото консолидиране и разширяване. От своя страна той се ангажира да предприеме постъпки пред институциите на ЕС, и по-специално пред Съвета, за да гарантира, че държавите членки ще останат верни на принципите, залегнали в договорите и споразуменията, които представляват безспорно достижение за Съюза на европейските народи.

    Брюксел, 17 февруари 2016 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Georges DASSIS


    Top