Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0919(04)

    Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    OB C 283, 19.9.2012, p. 18–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.9.2012   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 283/18


    Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    2012/C 283/10

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    „BAMBERGER HÖRNLA“/„BAMBERGER HÖRNLE“/„BAMBERGER HÖRNCHEN“

    ЕО №: DE-PGI-0005-0802-17.03.2010

    ЗГУ ( X ) ЗНП ( )

    1.   Наименование:

    „Bamberger Hörnla“/„Bamberger Hörnle“/„Bamberger Hörnchen“

    2.   Държава-членка или трета държава:

    Германия

    3.   Описание на земеделския продукт или храна:

    3.1.   Вид продукт:

    Клас 1.6 —

    Плодове, зеленчуци и зърнени култури, пресни или преработени

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1:

    Картофът (ботаническо наименование: Solanum tuberosum subspecies Tuberosum L.) спада към семейство Картофови (Solanaceae), както и доматът, чушката и патладжанът.

    Сортът картофи „Bamberger Hörnla“ представлява един от „старите селски сортове“. Той не е продукт на селекция. Защитата за наименованието Bamberger Hörnla се отнася за картофите, предназначени за консумация от човека.

    Растението е дребно, има тънки, фини листа и бели цветове. То се нуждае от богати на хранителни вещества и по възможност леки почви, тъй като е много чувствително към задържаната вода. Грудките се прибират през септември/октомври.

    Грудките на този картоф са малки, с форма на пръст и леко извити като рогче; при някои екземпляри има и лека втора кривина в другата посока или странно усукани форми. Съотношението дължина/ширина, което описва продълговатата форма на Bamberger Hörnla, е обикновено от 2 до 3,5.

    Кората е гладка, с матово-копринен блясък, светло-охровожълт цвят с лек червеникав блясък, който идва от пъпките, където е най-интензивен. Червеникавият блясък е най-силен малко след прибирането на реколтата и намалява видимо с течение на времето на съхранение.

    „Bamberger Hörnla“ има интензивен вкус на орехи. Съгласно Насоките за оценка на готварските и вкусовите качества на картофи за консумация от човека, издадени от Федералната служба за сортовете растения (Bundessortenamt), този сорт е „стегнат след варене“, с жълто месо, стойността му на сипкавост е по принцип под 4 (т.е. не е сипкав) и стойността му на консистенция — над 6 (т.е. восъчна, стегната консистенция). Средното съдържание на скорбяла в суровата маса е над 13 %.

    3.3.   Суровини (само за преработени продукти):

    3.4.   Фуражи (само за продукти от животински произход):

    3.5.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район:

    Сортът Bamberger Hörnla трябва да бъде отглеждан в една от трите административни области на Франкония Oberfranken, Mittelfranken и Unterfranken (Горна, Средна и Долна Франкония). Картофите за посев също трябва да са от този район.

    „Bamberger Hörnchen“ е одобрен от Федералната служба за сортовете растения като сорт за съхранение в съответствие с Регламента за одобряване на сортове за съхранение и търговията със семена и растения на сортовете за съхранение от 21 юли 2009 г. (Регламент за сортовете за съхранение — BGBl. I, стр. 2107).

    Съгласно параграф 4, втора алинея, първо изречение, точка 4 от гореспоменатия национален регламент семената (в случая картофите за посев) на сортове за съхранение могат да се пускат на пазара, само ако са произведени в един от районите на произход, посочен в одобрението на сорта. Поради това картофите за посев трябва да произхождат от една от трите административни области на Франкония Oberfranken, Mittelfranken и Unterfranken.

    3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и пр.:

    3.7.   Специфични правила за етикетиране:

    4.   Кратко определение на географския район:

    Географският район обхваща трите административни области на Франкония Oberfranken, Mittelfranken и Unterfranken.

    5.   Връзка с географския район:

    5.1.   Специфична характеристика на географския район:

    От столетия във Франкония градинарството и зеленчуците играят по-голяма роля в производството на хранителни продукти отколкото в други райони (по-специално градинарството около Бамберг е било основен фактор за стопанския живот на този град от 14-ти до средата на 19-ти век — особеност, която не е била характерна за другите градове). Съответно зеленчуците и до днес много се ценят в традиционната регионална кухня на Франкония.

    Отглеждането на картофи във Франкония има особено дълга традиция. За първи път в Германия картофите започват да се отглеждат мащабно през 1694 г. във Франкония. При това Bamberger Hörnla е предпочитан сорт в регионалната кухня на Франкония, когато става въпрос за приготвяне на деликатесната картофена салата.

    Името „Bamberger Hörnla“ съществува в съзнанието на жителите на Франкония от повече от век. Устни сведения и препратки в литературата доказват, че сортът е произвеждан във Франкония към края на 19 век, и позволяват да се смята, че той произхожда от Франция. Освен това има доказателства, че „прародителите“ на Bamberger Hörnla още през 18-ти век са били пренесени от декоративните градини на бамбергските князе-епископи към домашните градини и полета на бамбергските градинари.

    Поради продълговатата, подобна на рогче форма (със съотношение дължина/ширина от 2 до 3,5) и големите разлики в големината на грудките реколтата на този картоф не може да се прибира с помощта на обикновени машини за събиране на картофи. Следователно реколтата се прибира на ръка или със специализирани машини. Тези специализирани машини обаче не работят така ефикасно, както обикновените, тъй като са специално настроени (намалени разстояния между прътите на конвейерите) и по този начин събират повече бучки пръст, които после с много труд трябва да бъдат извадени на ръка.

    В сравнение с други райони на отглеждане франконският се отличава като цяло с по-сух и по-топъл през лятото климат (континентален). Средногодишното количество на валежите е приблизително 630 mm, средните годишни температури варират между 8,6 и 8,8 °C и средногодишните часове слънцегреене — между 1 550 и 1 700.

    5.2.   Специфични характеристики на продукта:

    Характерна за Bamberger Hörnla е уникалната му форма. Картофите от този сорт са дребни, с форма на пръст и леко извити като рогче, което им е донесло името (Hörnchen — немската дума за рогче).

    Следва да се отбележи, че поради високото съдържание на скорбяла от средно над 13 % картофите от сорта Bamberger Hörnla би трябвало да са „предимно стегнати след варене“. Тестовете показват, че всъщност те са дори „изцяло стегнати след варене“. Това означава, че Bamberger Hörnla притежава особената характеристика на картоф, който е „изцяло стегнат след варене“ (восъчна консистенция) и същевременно има интензивен вкус на орехи.

    Вкусът на орехи в комбинация с восъчната (стегната) консистенция прави този сорт уникален дори спрямо останалите „пръстовидни картофи“ със сравнима форма, големина и вкус.

    Благодарение на восъчно-стегнатата си консистенция той по традиция се използва за приготвяне на картофена салата. Във връзка с това многобройни печатни статии документират, че Bamberger Hörnla се цени много от потребителите.

    5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или особеностите на продукта (за ЗНП), или специфичното качество, репутацията или други особености на продукта (за ЗГУ):

    В сравнение с други райони на отглеждане франконският се отличава с по-сух и по-топъл през лятото климат (континентален). В резултат на това съдържанието на скорбяла в Bamberger Hörnla е по-високо в този географски район отколкото ако сортът се отглеждаше в друг район. Благодарение на средното му съдържание на скорбяла в суровата маса, което е над 13 %, Bamberger Hörnla придобива типичния си интензивен вкус на орехи, който е уникален за картофи от типа „стегнати след варене“.

    Въз основа на особения си вкус, който е резултат от специалните климатични условия в географския район, Bamberger Hörnla се цени много от потребителите и най-вече от познавачите. През 2008 г. Bamberger Hörnla бе избран от експертно жури за „картоф на годината“. Освен това Bamberger Hörnla е важна и неразделна част от регионалната кухня на Франкония, след като от векове се отглежда в този регион. Това се отразява и във факта, че Bamberger Hörnla е включен в базата данни, която съдържа традиционните баварски специалитети (http://www.spezialitaetenland-bayern.de/) и се поддържа от Баварското министерство на храните, земеделието и горите.

    Тъй като особено прибирането на реколтата на Bamberger Hörnla почти не се поддава на механизация, неговото отглеждане е по-малко икономично от това на повечето други сортове. Освен това грудките на Bamberger Hörnla често имат издутини, които при сортиране или опаковане могат да причинят пропуквания, така че търговията на едро и продажбата на дребно в хранителните магазини се затруднява. Във връзка с издутините грудките на Bamberger Hörnla имат често и множество зелени петна; такива картофи трябва да се изхвърлят. Гореспоменатите фактори са довели до ограничаване на производството на Bamberger Hörnla до франконските райони на отглеждане, в които — от една страна — производителите притежават съответното ноу-хау за свеждане до минимум на тези недостатъци и — от друга страна — този картоф много се цени от потребителите и се радва на популярност сред тях, защото е важна част от традиционната кухня на Франкония.

    Препратка към публикуваната спецификация:

    Markenblatt (Регистър на марките), том 9 от 5 март 2010 г., част 7c, стр. 3573

    https://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/12301


    (1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.


    Top