Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007SC1321

    Работен документ на службите на Комисията - Съпътстващ документ към Съобщение на Комисията - План за действие в областта на логистиката на превоза на товари - Резюме на оценката на въздействието {COM(2007) 607 окончателен} {SEC(2007) 1320}

    /* SEC/2007/1321 окончателен */

    52007SC1321

    Работен документ на службите на Комисията - Съпътстващ документ към Съобщение на Комисията - План за действие в областта на логистиката на превоза на товари - Резюме на оценката на въздействието {COM(2007) 607 окончателен} {SEC(2007) 1320} /* SEC/2007/1321 окончателен */


    [pic] | КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ |

    Брюксел, 18.10.2007 г.

    SEC(2007) 1321

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    Съпътстващ документ към СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА План за действие в областта на логистиката на превоза на товари РЕЗЮМЕ НА ОЦЕНКАТА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО {COM(2007) 607 окончателен}{SEC(2007) 1320}

    РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА СЛУЖБИТЕ НА КОМИСИЯТА

    Резюме на оценката на въздействието на план за действие в областта на логистиката на превоза на товари

    Водеща ГД : Генерална дирекция „Енергетика и транспорт“

    Въведение

    Налице са голям брой фактори, които събрани заедно упражняват натиск върху свързаните с транспорта разходи на логистичните услуги в Европа и застрашават устойчивостта на практиките в секторите на логистиката и превоза на товари.

    Растящият дял на логистиката в икономиката означава, че тези тенденции може да имат широко разпространени последици за европейската конкурентоспособност.

    Друг аспект на безпокойство в развитието на логистиката е въздействието й върху околната среда и по-специално нейният принос за емисиите на парникови газове. По време, когато поведението на много сектори на промишлеността спрямо околната среда се подобрява , свързаните с транспорта емисии на СО2, от които една трета се дължат на превоза на товари, се увеличават и могат да изложат на опасност постигането на целите на ЕС за емисиите на парникови газове. Тази тенденция очевидно не е устойчива и е необходимо да се провери.

    И двете тенденции – икономическата и тази за околната среда, изискват мобилизирането на неизползвани ефективни методи в логистиката, за да се постигне по-разумно и по-ефективно използване на операциите за превоз на товари. Тази нужда е още по-належаща на фона на очаквания растеж на превоза на товари и ръста на цените на изкопаемите горива.

    Процедурни въпроси и консултация на заинтересованите страни

    След приемането на съобщението относно логистиката на превоза на товари през юни 2006 г., Комисията насърчи заинтересованите страни да изразят становищата си за това как сферите за действие, идентифицирани в съобщението, трябва да се развият в план за действие в областта на логистиката. Тези усилия включват семинар на експерти, организиран през октомври 2006 г. съвместно с финландското председателство на Съвета на ЕС, пускането през декември 2006 г. на открита покана до отрасъла и други заинтересовани страни за идентифициране и докладване на пречките пред ефективното предоставяне на логистични услуги, различни събития във връзка със специфични въпроси, представляващи интерес, като европейската интермодална товарна единица (EILU) или използването на информационни и комуникационни технологии в логистиката, проучване на основата на въпросник, което беше започнато през март 2007 г., и най-накрая – публична конференция, организирана съвместно с германското председателство на Съвета на ЕС в началото на май 2007 г.

    Тези консултации потвърдиха, че политическото признаване на важността на логистиката се оценява високо от играчите в отрасъла. Съществува и общо разбиране, че ефективността, както и устойчивостта на отрасъла на логистиката не може да се приемат за даденост. Що се отнася до предложените мерки, мненията на заинтересованите лица в по-голямата си част са положителни, като все пак има известни различия във вижданията на отделните играчи. Така например, отрасълът като цяло придава особено значение на изискванията за транспортната инфраструктура, на намаляването на разходите за спазване на административните разпоредби и на необходимостта да се направи железопътният транспорт по-ефективен за превоз на товари. Общо взето отрасълът също така подкрепя мерки за улесняване на усвояването на информационни и комуникационни технологии и в подкрепа на обучението по логистика. За разлика от горното, няма единодушно становище по предложенията за въвеждане на схеми за признаване на качеството и режими на отговорност при комбинирания транспорт или за преразглеждане на ограниченията за размерите на превозните средства.

    Цели на плана за действие в областта на логистиката на превоза на товари

    Общата цел на плана за действие в областта на логистиката е мобилизирането на неизползвани ефективни методи в логистиката, за да се постигне по-разумно и по-ефективно използване на операциите за превоз на товари. Тази нужда е още по-належаща на фона на очаквания растеж на превоза на товари и ръста на цените на изкопаемите горива. Чрез предложените действия планът за действие в областта на логистиката цели прилагането на принципа на интермодалността, т.е. да се подобри ефективността на всеки вид транспорт и да се преодолеят пречките пред оперативната съвместимост между различите видове транспорт, за да се подпомогне мобилизирането на резервите в производителността на транспортните системи в Европа и тяхното насочване към устойчиво развитие.

    По-специално планът за действие ще съдейства за

    - постигането на по-добро използване на транспортната инфраструктура, включително посредством управлението на превозните средства и коефициентите на натоварване, и точното определяне на инфраструктурните инвестиции, което би подпомогнало превоза на товари,

    - подобреното трансгранично управление на товарните потоци и свързаните с тях изисквания за административно отчитане,

    - по-доброто интегриране на различните видове транспорт и намаляването на разходите, свързани с присъщите на интермодалния транспорт конфликти,

    - по-голямото внимание към критериите за качество при избора на вид транспорт,

    - и за по-високите нива на компетентност, мобилност и привлекателност на свързаните с логистиката професии.

    Варианти за действия

    С оглед на предизвикателствата, пред които е изправен логистичният отрасъл, се счита, че алтернативата да се продължи както досега (сценарият „обичайната практика“), изисква комбинация от мерки и набор от инструменти. Те бяха категоризирани в група от подварианти, отнасящи се до областите на електронния транспорт (e-Freight) и интелигентните транспортни системи (ИТС), устойчивото качество, опростяването на процедурите, размерите на превозните средства и транспорта в града. Градската среда и транспортните коридори с голяма интензивност на потока са приоритетните области за прилагането на тези действия. Бяха идентифицирани общо почти 30 мерки, които трябва да се предприемат от ЕС, за да се гарантира устойчивостта и трайната ефективност на транспортната логистика в Европа.

    Очаквано въздействие

    Оценката на въздействието разглежда вероятните икономически, социални и свързани с околната среда последици от предложенията, и по-специално техния принос за смекчаване на идентифицираните в самото начало проблеми.

    Що се отнася до икономическото измерение, анализът прилага концепцията за общи логистични разходи, която се стреми да измери свързаните с логистиката разходи на фирмата по отношение на свързаните с транспорта фактори и чрез включване също така на разходите „нагоре по веригата“, като например поръчването на транспортни услуги, и спомагателните разходи, свързани с необходимостта да се осигури безопасност и складови запаси. Този микроикономически анализ беше допълнен с опит да се оценят последиците за по-широката икономика – от гледна точка на ефектите върху БВП.

    Ефектите, свързани с околната среда, бяха оценявани преди всичко спрямо въздействието върху емисиите на парникови газове, които вероятно понастоящем представляват най-голямото предизвикателство за транспорта. Все пак, по-специално в градски условия, емисията на замърсители продължава да е причина за безпокойство.

    Анализираното социално измерение се отнася преди всичко до хората, заети в логистиката и свързаните сектори на икономиката. Ето защо на въпроси като обучение и мобилност се отдава първостепенно значение, макар че оценката на въздействието също се стреми да разгледа възможните ефекти на предложените марки върху обществото като цяло – по-специално ефектите от тях върху качеството на живот в градската среда.

    Микроикономически ползи

    С полагане на основата за отчитане на електронните услуги в областта на логистиката, за по-добра предвидимост и мониторинг на движението на товарите и по-високи коефициенти на натоварване, както и по-ефективно използване на превозните средства, може да се очаква, че действията по подварианта e-Freight/ИТС ще намалят разходите, свързани с поръчване на транспортните услуги, с инвентаризацията и съхраняването и самите транспортни разходи.

    Мерките, групирани под заглавието „Устойчиво качество и ефективност“, трябва да окажат положително влияние върху компонентите на логистичните разходи чрез подобряване на подготовката в логистиката, което ще позволи на товародателите да прилагат критерии за качество при избора на транспортни оператори и ще съдейства да се подобри ефективността и ефикасността на платформите за претоварване, като се сравняват с други такива оператори.

    Опростяването на логистичните вериги ще доведе до големи икономии поради намаляване на административната тежест и облекчаване на разходите, направени в резултат от законовата несигурност що се отнася до отговорността при комбинираните транспортни вериги.

    Необходимо е да се направи задълбочено проучване на въздействията от размерите на превозните средства преди да се направят заключения за икономическите последици от тях. По отношение на определянето на стандарти за интермодални товарни транспортни единици може да се приеме, че те ще намалят разходите за товарене, разтоварване и претоварване на товарите и ще подобрят производителността на терминалите. Освен това те ще намалят транспортните разходи чрез значително подобряване на коефициентите на натоварване спрямо ISO контейнерите и определени сменяеми контейнери за комбиниран транспорт.

    Поставянето на специално ударение върху подобряването на транспортната ефективност в градската среда и върху коридорите за превоз на товари на далечни разстояния трябва да намали свързаните с транспорта разходи и да намали транспортните разстояния в градските доставки на стоки.

    Очакваните преки и косвени ефекти от вариантите върху намаляването на общите логистични разходи са обобщени в следващата таблица.

    Поръчване и комуникация | Разходи за инвентаризация, съхраняване и рискове | Товарене, разтоварване и претоварване | Транспорт |

    E-Freight / ИТС | + | + | + |

    Устойчиво качество | + | + | + |

    Опростяване | + | + | + |

    Размери на превозните средства и товарни единици | + | + |

    Транспорт в града | + |

    Зелени коридори | + | + | + | + |

    В субективната оценка на логистичните оператори и товародатели се очертава едно ясно диференциране по ефективност на всеки от вариантите (виж таблицата по-долу). Важно е да се подчертае, че посочените абсолютни стойности изразяват по-скоро предвижданите отколкото измерените ползи. Освен това при анализа на тези резултати трябва да се вземе под внимание общото предразположение към политиките, които имат непосредствен ефект, за разлика от мерките, които имат по-дългосрочни цели.

    Предвиждани ползи от предложените действия [1]

    Очаквани финансови икономии | Очаквани икономии на време |

    E-Freight / ИТС | 8% | 10% |

    Устойчиво качество | 10% | 12% |

    Опростяване | 4% | 5% |

    Размери на превозните средства и товарни единици | 11% | 9% |

    Транспорт в града | 14% | 14% |

    Макроикономически ползи

    Оценката на въздействието описва оптимистичен и реалистичен сценарий, съответстващи на обхвата на ефектите, очаквани от плана за действие. По причини за краткост тук е представен само реалистичният сценарий.

    Реалистичният сценарий приема, че планът за действие ще повиши темповете на производителността в секторите на логистиката най-малко с 3 % за вътрешния транспорт, с 5% за допълнителните транспортни услуги и с 3 % за комуникациите. Той освен това ще намали разходите на логистиката за превоза на товари с 2 % и времената за превоз на товари с 3 %, както и ще увеличи коефициентите на натоварване с 3 %. Тези стойности се основават на експертни оценки за очакваните цялостни ефекти от мерките, предложени в плана за действие в областта на логистиката.

    Като се използва моделът за изчисляване ASTRA, беше изчислено, че тези промени ще доведат до увеличение на средните годишни темпове на растеж на БВП за ЕС-27 с + 0.04 % в сравнение със сценария „обичайна практика“. Въпреки сравнително малката стойност, това все пак ще донесе няколко милиарда EUR допълнителен годишен ръст.

    [pic]

    Въздействия върху околната среда

    В момент, когато се подобрява поведението на много сектори на промишлеността спрямо околната среда, свързаните с транспорта емисии на СО2, от които една трета се дължат на превоза на товари, се увеличават и могат да изложат на опасност постигането на целите на ЕС за емисиите на парникови газове. Комбинацията от предложените действия ще подпомогне решаването на тези въпроси, като се съдейства за намаляването на ненужната транспортна дейност, подобряването на интеграцията на отделните видове транспорт и привлекателността на онези, които са по-щадящи за околната среда, и като се улеснява обсъждането на качествените критерии – включително въздействията върху околната среда, по избор на клиента. Идеята за „зелен транспорт“ и приоритетната област на транспорта в града ще помогнат за прилагането на нови, щадящи околната среда технологии там, където тяхното въздействие ще е най-голямо.

    По-специално планът за действие в областта на логистиката ще е от полза за околната среда, тъй като:

    - ефикасното маршрутизиране на превоза на товари, особено в автомобилния транспорт, ще намали нивата на емисиите на СО2 чрез облекчаване на задръстванията и подобряване на коефициентите на натоварване;

    - електронният мониторинг на движението на товарите подобрява предвидимостта на доставките, спомага да се избегнат ненужните курсове и свързаните с изразходването на много енергия решения за „бързи“ доставки за непрекъсваемо производство или дистрибуция;

    - използването на товарни единици на комбиниран транспорт ще подобри оперативната съвместимост на различните видове транспорт и ще улесни преминаването към по-малко замърсяващи видове транспорт;

    - административното и законово опростяване ще намали разходите на комбинирания товарен транспорт и по този начин ще го направи по-привлекателен;

    - разпространението на добрата практика и подобряването на подготовката на логистиците ще гарантира, че решенията в областта на товарния транспорт се вземат при пълна информираност за алтернативите и за последиците от тях в областта на околната среда, социалната сфера, както и в икономиката.

    Значителни въздействия върху свързаната с околната среда ефективност на транспортната логистика може да се очакват, когато са налице атрактивни алтернативи на различните видове транспорт. Това плътно свързва успеха на плана за действие в областта на логистиката с други инициативи в областта на политиката в транспортната сфера – особено насърчаването на една ориентирана към превоза на товари железопътна мрежа и на морските магистрали. Тяхното прилагане и подкрепата за товарния транспорт при финансирането на трансевропейските транспортни системи (TEN-T) ще създаде условията, които ще дадат възможност на логистиката и транспортните оператори да предоставят услуги, които са не само икономически ефективни, но и устойчиви по отношение на въздействието върху околната среда. Освен това може да се очаква допълнителен стимул за използването на щадящи околната среда видове транспорт от интернализацията на външните разходи, за която в момента се работи по методологиите.

    Социални въздействия

    Планът за действие в областта на логистиката ще окаже въздействие върху онези от хората, които са заети в отрасъла, и върху онези, които са засегнати от неговите ефекти (шум, изгорели газове, емисии, задръствания).

    Предложената в плана за действие инициатива за създаване на схема за сертифициране на логистиците ще подобри нивата на подготовка и ще създаде нови перспективи в кариерата на работещите по схемата. Внедряването на нови технологии, по-специално в областта на ИТ, ще увеличи нуждата от специалисти в логистичния сектор и ще осигури добавена стойност към компетентностите на персонала.

    Що се отнася да широката общественост, ефектът от мерките на плана за действие върху социалните среди вероятно ще е положителен в дългосрочен план, благодарение по-специално на мерките за насърчаване на добрата практика в градската среда. Много ще зависи обаче и от технологичното развитие на транспортните технологии, а инициативи като развиването на „зелените коридори“ трябва също така да предвидят как да направят товарния транспорт по-съвместим с представите ни за качество на живот.

    Административни разходи

    С изключение на единното административно обслужване „на едно гише“, което ще изисква допълнителни инвестиции в националния ИТ капацитет, административните разходи по прилагането на плана за действие в областта на логистиката ще са ограничени, както за предприятията, така и за публичните органи. При публичните органи основните елементи на разходите се предвижда да са свързани с работата по нови стандарти, въвеждането на квалификационна схема за сертифициране и възможното адаптиране на националните учебни програми, прилагането на бенчмаркинг и измерване на ефективността и функционирането на центровете за насърчаване на комбинирания транспорт. Основните фактори за разходите на предприятията ще бъдат адаптирането към новите стандарти и спазването на изискванията за сертифициране и бенчмаркинг.

    Заключения

    Следва да се приведе ясен аргумент – и големи надежди, за действията на ЕС в подкрепа на логистиката. Лицата, определящи политиката, трябва да улеснят съгласуването на изискването за ефективност на логистичните услуги (като ключов фактор на европейската конкурентоспособност) и устойчивостта на практиките в отрасъла.

    Макар че са налице ясни различия между различните представени варианти по отношение на очакваните ефекти, препоръчително е да се преследва съчетание на действията поради синергиите, които може да се развият между тях, и поради характеристиката на логистиката на превози на товари, които се влияят от развитието в редица технологични и регулаторни области.

    Пряко или косвено, съчетанието от тук предложените действия трябва да има положителен ефект върху общите логистични разходи в отрасъла, като намалява разходите за поръчване и комуникация, разходите, свързани със съхранението на товарите и управлението на риска, свързаните с претоварването разходи и най-накрая – разходите за самия транспорт. Някои от тези действия имат подготвителен характер. Самите те няма да имат непосредствен ефект върху ефективността на логистичните услуги в ЕС, но са необходими стъпки по пътя към подобряване на рамката на логистиката.

    Малките и средни предприятия са в особено изгодно положение, защото стандартизацията (в информационните системи и технологиите на превозните средства), както и опростяването на административните процедури, ще им позволят несъразмерно да намалят експлоатационните си разходи. Засилването на фактора на качеството при вземането на решения в логистиката на превоза на товари ще разкрие нови пазарни възможности.

    Може да се очаква, че предложените действия ще имат благоприятен ефект върху околната среда чрез принос за ограничаване на ненужната транспортна дейност, подобряване на интеграцията на различните видове транспорт и привлекателността на онези видове транспорт, които са повече щадящи околната среда, и чрез улесняване на разглеждането на критериите за качество – включително въздействията върху околната среда, по избор на клиента.

    Съчетанието от действия ще има и положително социално въздействие, изразяващо се в това, че те ще повишат качеството на подготовката и ще подобрят възможностите за мобилност. За гражданите като цяло по-ефективната логистика на превоза на товари ще спомогне да се гарантира качеството на живот, който ние очакваме като потребители, като същевременно ще намали отрицателните й ефекти върху нашата жизнена среда.

    Вътрешен преглед

    С оглед на ангажимента си за изработване на висококачествени и точни оценки на въздействието Комисията създаде Съвет за оценка на въздействието, който има за задача да подкрепя и следи качеството на отделните оценки, подготвени от службите. Съветът прегледа настоящия документ и даде становището си на 23 юли 2007 г. С оглед на тези забележки оценката на въздействието е основно преразгледана и е съкратена.

    Сред направените промени е дадена по-голяма прецизност на изложението на проблемите и целите на плана за действие, контекстът на политиките е отразен по-пълно, подчертани са очакваните въздействия върху околната среда и тези в социалната сфера, както и повече обяснителен текст беше отделен на макроикономическото моделиране.

    [1] За методологията, използвана в проучването, моля вижте документа „Подготвително проучване за оценка на въздействието върху план за действие в областта на логистиката на превоза на товари в ЕС, искане на заинтересованите страни за мерки в областта на политиката, април 2007 г“.

    Износ

    Разход

    Инвестиции

    Заетост

    БВП

    [% промяна спрямо BAU (обичаен работен сценарий)]

    2020

    2019

    2018

    2017

    2016

    2015

    2014

    2013

    2012

    2011

    2010

    2009

    2008

    2007

    0.8%

    0.7%

    0.6%

    0.5%

    0.4%

    0.3%

    0.2%

    0.1%

    0.0%

    -0.1%

    -0.2%

    (Умерен сценарий)

    Въздействия върху социоикономическите обобщени показатели за EС27

    Top