Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R0419

    Делегиран регламент (ЕС) 2020/419 на Комисията от 30 януари 2020 година за дерогация от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149 за допълнение на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на националните програми за подпомагане в лозаро-винарския сектор

    C/2020/423

    OB L 84, 20.3.2020, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/419/oj

    20.3.2020   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 84/1


    ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2020/419 НА КОМИСИЯТА

    от 30 януари 2020 година

    за дерогация от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149 за допълнение на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на националните програми за подпомагане в лозаро-винарския сектор

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 на Съвета (1), и по-специално член 53, букви б) и з) от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    На 2 октомври 2019 г. Световната търговска организация (СТО) издаде арбитражното решение за Европейските общности и някои държави членки — мерки, засягащи търговията с големи граждански въздухоплавателни средства, WT/DS316/ARB. Арбитражното решение дава право на Съединените американски щати (САЩ) да поискат разрешение за налагане на мерки за противодействие в размер, който не надхвърля 7,5 милиарда щатски долара годишно, като реакция на субсидиите от Съюза за „Еърбъс“. На 18 октомври 2019 г. САЩ наложиха адвалорно вносно мито в размер на 25 % върху някои продукти, сред които тихи вина, изнасяни за САЩ от Германия, Испания, Франция и Обединеното кралство. Това извънредно, несправедливо и непредвидимо положение оказва сериозно и вредно въздействие върху световната търговия на всички вина от Съюза. САЩ заплашиха също така, че ще наложат100 % адвалорни мита върху вноса на френските пенливи вина като реакция на френския данък върху цифровите услуги (данък GAFA).

    (2)

    Вносните мита, наложени от САЩ, оказват пряко и сериозно въздействие върху търговията с вина от Съюза на пазара на САЩ, който е най-големият пазар за износ на селскостопански продукти на Съюза, и по-специално на вино, както по отношение на стойността, така и по отношение на обема на износа. През 2018 г. износът на вино от Съюза за САЩ е 6,5 милиона хектолитра, което възлиза на 4 милиарда евро. Износът на вино от Съюза за САЩ обикновено представлява между 30 и 40 % от общата стойност на износа на вино от Съюза.

    (3)

    Увеличените вносни мита, наложени от САЩ, оказват вредно въздействие върху всички вина от Съюза, а не само върху тихите вина с произход от четирите държави членки, спрямо които се прилагат повишените вносни мита. В резултат на това репутацията на всички вина от Съюза, които могат да бъдат намерени на пазара на САЩ, и търговията с тях са засегнати неблагоприятно. Репутацията на дадено вино се определя не само от неговото качество, но и от цената му и от оценката на съотношението между цена и качество. Това важи в особено голяма степен за вината от ниския и средния ценови клас — наложеното вносно мито в размер на 25 % в абсолютно изражение засяга много повече тях, отколкото по-скъпите вина, закупувани от познавачите, за които увеличението на цените няма възпиращ ефект. На пазара на САЩ вината от Съюза се конкурират с вина с поизход извън ЕС, като например Южна Америка, Австралия или Южна Африка. Предвид тази ожесточена и силна конкуренция начинът, по който цената се възприема, играе значителна роля. Когато потребителят е наясно, че цената на виното с произход от някои части на Съюза е обвързана с увеличено вносно мито, това ще има отрицателно въздействие върху цялостния начин на възприемане на ценовия диапазон като такъв на вината от Съюза и по този начин ще отклони потребителското търсене към продукти с произход от други места. С оглед на установените в резултат на това пазарни условия и намаляването на общата възвръщаемост за производителите са необходими незабавни мерки за справяне с последиците от вносните мита за всички вина с произход от всички държави членки, не само тези, които са пряко засегнати от вносните мита.

    (4)

    От гледна точка на стабилността на пазара режимът на вносните мита, наложен от САЩ, не представлява изолирана национална мярка, чиито последици засягат само търговията със САЩ. Случващото се на световния пазар на вино засяга всички участници в него и отделните мерки, предприети от важни икономически фактори като САЩ, имат значителни последици за международната търговия с вино като цяло. Всяка неблагоприятна промяна в условията на някой от основните целеви пазари за вино от Съюза, какъвто е САЩ, неизбежно засяга други пазари, тъй като продуктите, които не могат да бъдат продадени в САЩ поради повишената си цена, трябва да бъдат пренасочени другаде. Следователно потребителите в тези други пазари, които добре познават пазарните условия, ще упражнят допълнителен натиск върху цените и конкуренцията ще бъде още по-ожесточена от обичайното. Поради това е вероятно настоящите вносни мита, наложени от САЩ, да доведат до стагнация в световен мащаб за износа на вино от Съюза. От информацията, получена от представляващите лозаро-винарския сектор, става ясно, че значителни поръчки на френски вина за пазара на САЩ вече са отменени.

    (5)

    През 2019 г. пазарът на вино в Съюза функционираше при много неблагоприятни условия, докато запасите от вино са на най-високото си равнище от 2009 г. насам. Тази тенденция може да се обясни преди всичко с комбинацията от рекордно високата реколта през 2018 г. и свиващото се потребление на вино в Съюза. Ако вината, които подлежат на вносните мита, наложени от САЩ, не бъдат продадени на експортните пазари извън Съюза, това само ще влоши и задълбочи проблемите на пазара на Съюза. Следва да се отбележи също така, че положението се усложнява и от момента, избран за налагане на вносните мита. Те се прилагат, считано от 18 октомври 2019 г., което е точно в разгара на прибирането на реколтата и производството на вино за 2019 г. и непосредствено преди периода на празниците в края на годината — това са два от най-важните периоди на продажби на вино през годината за лозаро-винарския сектор в Съюза. Предвид това е необходимо да се предприемат незабавни мерки за справяне със ситуацията.

    (6)

    Сред мерките за подпомагане на лозаро-винарския сектор, посочени в член 43 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, само мярката за популяризиране по член 45, параграф 1, буква б) от същия регламент, е насочена пряко към популяризиране на вината от Съюза в трети държави с цел повишаване на тяхната конкурентоспособност. През годините тази мярка за популяризиране се оказа особено ефективна за раширяване и консолидиране на пазарите в трети държави. Тя се оказа най-ефективният инструмент за подкрепа на вината от Съюза на пазарите на трети държави чрез повишаване на тяхната репутация и увеличаване на осведомеността за тяхното качество. Международният пазар на вино е световен пазар и всяка операция за популяризиране на виното от Съюза на пазарите на трети държави е от полза за всички вина от Съюза. Така се откриват възможности за операторите, които предстои да навлязат на съответния пазар с други вина от Съюза. Индивидуалните действия за популяризиране имат т. нар. „мултипликационен ефект“ върху продажбите, тъй като те засягат цяла гама от вина или цели винарски региони, не само отделна търговска марка или вид вино. Ето защо от съществено значение е да се продължат и активизират дейностите за популяризиране на всички пазари, както и да се стартират нови, за да се намерят възможности за реализация на вина, които няма да се продават на пазара в САЩ, и да се запази репутацията на вината от Съюза на тези други пазари, а така също и да се противодейства на натиска върху цените.

    (7)

    Поради това, за да се помогне на операторите да реагират на настоящите извънредни обстоятелства на експортните пазари в целия свят след режима на вносните мита, наложен от САЩ, и да се справят с това непредвидимо и несигурно положение, е целесъобразно да се планира допълнителна гъвкавост при прилагането на мярката за популяризиране по член 45, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1308/2013 чрез дерогация от някои разпоредби, предвидени в Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149 на Комисията (2).

    (8)

    За да се даде възможност на бенефициерите да укрепят действията си по популяризиране и да консолидират присъствието си на целевите пазари, следва да бъде възможно държавите членки да удължат срока на подпомагането на вече подбраните операции съгласно мярката за популяризиране, посочена в член 45, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1308/2013, и той да надхвърли максималната продължителност от 5 години, предвидена в член 4 от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149. Подобна мярка ще предложи по-голяма стабилност и непрекъснатост на дейностите по популяризиране на операторите, които вече присъстват на пазара на САЩ и са пряко засегнати от вносните мита. Освен това тя ще бъде от полза и за операторите, които популяризират вина на пазарите на други трети държави, които не са обвързани пряко с режима на вносните мита, наложен от САЩ, но на които им е трудно да запазят позициите си при създалото се на фона на ожесточената конкуренция нестабилно положение на пазара на вино.

    (9)

    Удълженият срок на действие на отделните проекти обаче не следва да надхвърля срока на действие на текущия програмен период, който е от 2019 г. до 2023 г. и следва да приключи на 15 октомври 2023 г.

    (10)

    Следва да се предостави възможност за допълнителна гъвкавост по отношение на възможните промени на операциите по мярката за популяризиране, посочена в член 45, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1308/2013, както е предвидено в член 53, параграф 1 от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149. За да се даде възможност на бенефициерите да реагират адекватно и ефикасно при извънредни обстоятелства и при необходимост да адаптират своите целеви пазари, е целесъобразно да се разреши на държавите членки да направят дерогация от тези правила, като разрешат въвеждането на промени на пазара на местоназначението, дори ако промяната не е в съответствие с първоначалната цел на операцията. Подобна дерогация би помогнала на бенефициерите, които в момента извършват дейности по популяризиране в САЩ, да се насочат към други пазари и да предотвратят по-нататъшни икономически загуби. С нея също така ще се предложи съдействие на бенефициерите, които извършват операции в други трети държави, засегнати от последиците от наложения от САЩ режим на вносни мита за тях, и които желаят да пренасочат своите усилия другаде.

    (11)

    За да се избегне ситуация, при която бенефициерите, които желаят да се възползват от предложената гъвкавост и които са решили да променят целевия пазар, се санкционират за това, че не са изпълнили докрай дейността, както е одобрена първоначално от компетентния орган, е необходимо също така да се направи дерогация от член 54, параграф 1 от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149. Така ще се гарантира, че се изплащат средства за подпомагане за отделните действия според измененията, направени с настоящия регламент, при условие че тези действия се изпълнят докрай и са обвързани с приложимите проверки, определени в глава IV, раздел 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1150 на Комисията (3).

    (12)

    Двете мерки, въведени с настоящия регламент, следва да бъдат приложими за всички оператори, които вече присъстват на пазара на дадена трета държава, за да се гарантира, че те се подпомагат по същия начин като новите участници на този пазар, които ще имат право да се ползват от по-висока ставка на участието на Съюза в размер на до 60 % от допустимите разходи съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/132 на Комисията (4). Тези мерки следва също така да се прилагат за всички операции, с които се популяризират вината съгласно член 45, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1308/2013, без значение от конкретната категория вино, която се популяризира, като се има предвид фактът, че наложеният от САЩ режим на вносни мита оказва въздействие върху репутацията на всички вина от Съюза като цяло. Освен това би било много трудно в рамките на една операция за популяризиране да се отделят действията, отнасящи се до тихите вина, от действията, отнасящи се до други вина, тъй като операциите за популяризиране обикновено са предназначени за насърчаване на цяла гама продукти, а не само на конкретна категория. Много кампании за популяризиране се отнасят до всички вина от даден регион или до широка гама от вина, продавани от даден оператор. Разделянето на действията, отнасящи се до други вина, от действията, отнасящи се до тихи вина, в рамките на една кампания за популяризиране, би представлявало голяма административна тежест и би подкопало положителните ефекти от операциите за популяризиране.

    (13)

    Поради това е необходимо да се въведе дерогация от член 4, член 53, параграф 1 и член 54, параграф 1 от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Категории продукти, попадащи в обхвата на настоящия регламент

    Настоящият регламент се прилага за популяризиране на виното по смисъла на точки 1—9, 15 и 16 от част II от приложение VII към Регламент (ЕС) № 1308/2013.

    Член 2

    Продължителност на подпомагането

    Чрез дерогация от член 4 от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149 и ако е оправдано предвид последиците от операцията, срокът на продължителността на подпомагането за даден бенефициер в дадена трета държава или на пазара на трета държава за мярката за популяризиране, посочена в член 45, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1308/2013, може да бъде удължен след изтичането на петгодишния срок, определен в член 4 от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149, но не по-късно от 15 октомври 2023 г.

    Член 3

    Промени на одобрените операции

    Чрез дерогация от член 53, параграф 1 от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149 държавите членки могат да разрешат на бенефициерите на текуща операция по мярката за популяризиране, посочена в член 45, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1308/2013, да внесат — чрез уведомление до компетентния орган — промени на пазара на местоназначението на тази операция, дори ако тази промяна променя първоначалната цел на операцията. За тези промени не се изисква предварително одобрение от компетентния орган. Уведомлението се подава от бенефициерите в сроковете, определени от държавите членки.

    Член 4

    Подпомагане за осъществявани индивидуални действия

    Чрез дерогация от член 54, параграф 1 от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149, когато в съответствие с член 3 от настоящия регламент компетентният орган вече е уведомен за дадена промяна на пазара на местоназначение на вече одобрена операция, подпомагането се изплаща за отделните действия, които вече са извършени по настоящата операция, ако тези действия са били изцяло извършени и са били обвързани с административни проверки, а когато е приложимо — и с проверки на място в съответствие с глава IV, раздел 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1150.

    Член 5

    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 30 януари 2020 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.

    (2)  Делегиран регламент (ЕС) 2016/1149 на Комисията от 15 април 2016 г. за допълване на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на националните програми за подпомагане в лозаро-винарския сектор и за изменение на Регламент (ЕО) № 555/2008 на Комисията (ОВ L 190, 15.7.2016 г., стр. 1).

    (3)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1150 на Комисията от 15 април 2016 г. за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на националните програми за подпомагане в лозаро-винарския сектор (ОВ L 190, 15.7.2016 г., стр. 23).

    (4)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/132 на Комисията от 30 януари 2020 г. за определяне на спешна мярка под формата на дерогация от член 45, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на участието на Съюза в мярката за популяризиране в лозаро-винарския сектор (ОВ L 27, 31.1.2020 г., стр. 20).


    Top