Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R1004

    Регламент (ЕО) № 1004/2008 на Комисията от 15 октомври 2008 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1725/2003 относно приемането на някои международни счетоводни стандарти в съответствие с Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на Международен счетоводен стандарт (МСС) 39 и Международен стандарт за финансово отчитане (МСФО) 7 (Текст от значение за ЕИП)

    OB L 275, 16.10.2008, p. 37–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 01/12/2008; заключение отменено от 32008R1126

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1004/oj

    16.10.2008   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 275/37


    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 1004/2008 НА КОМИСИЯТА

    от 15 октомври 2008 година

    за изменение на Регламент (ЕО) № 1725/2003 относно приемането на някои международни счетоводни стандарти в съответствие с Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на Международен счетоводен стандарт (МСС) 39 и Международен стандарт за финансово отчитане (МСФО) 7

    (текст от значение за ЕИП)

    КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 19 юли 2002 г. за прилагането на международните счетоводни стандарти (1), и по-специално член 3, параграф 1 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    С Регламент (ЕО) № 1725/2003 на Комисията от 29 септември 2003 г. (2) бяха приети някои международни стандарти и разяснения, съществуващи към 14 септември 2002 г.

    (2)

    На 13 октомври 2008 г. Съветът по международни счетоводни стандарти (IASB) прие изменения на Международен счетоводен стандарт (МСС) 39 Финансови инструменти: Признаване и оценяване и Международен стандарт за финансово отчитане (МСФО) 7 Финансови инструменти: Оповестявания, наречени по-долу „изменения на МСС 39 и МСФО 7“. Измененията на МСС 39 и МСФО 7 позволяват прекласифицирането на някои финансови инструменти от категория „държани за търгуване“ при необичайни обстоятелства. Настоящата финансова криза се смята за такова необичайно обстоятелство, което би оправдало използването на тази възможност от страна на дружествата.

    (3)

    В съответствие с измененията на МСС 39 и МСФО 7 дружествата следва да могат да прекласифицират някои финансови инструменти считано от 1 юли 2008 г.

    (4)

    Консултацията с Техническата експертна група (ТЕГ) при Европейската консултативна група по финансова отчетност (ЕКГФО) потвърждава, че измененията на МСС 39 и МСФО 7 отговарят на техническите критерии за приемане, формулирани в член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1606/2002. В съответствие с Решение № 2006/505/ЕО на Комисията от 14 юли 2006 г. за създаване на група за проучване на становищата относно счетоводните стандарти, предназначенa да консултира Комисията за обективността и неутралитета на становищата на Европейската консултативна група за финансова отчетност в Европа (EFRAG) (3) групата за проучване на становищата относно счетоводните стандарти взе под внимание становището на EFRAG относно одобряването на измененията и потвърди пред Европейската комисия, че то е балансирано и обективно.

    (5)

    Поради това Регламент (ЕО) № 1725/2003 следва да бъде съответно изменен.

    (6)

    В условията на настоящите финансови сътресения и предвид факта, че някои финансови инструменти вече не се търгуват или свързаните с тях пазари вече не са активни или изпитват затруднения, е необходимо измененията, позволяващи прекласифициране на някои финансови инструменти, да бъдат приведени в действие незабавно и следователно настоящият регламент следва спешно да влезе в сила.

    (7)

    Предвидените в настоящия регламент мерки са съобразени със становището на Регулаторния комитет по счетоводство,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    В приложението към Регламент (ЕО) № 1725/2003 Международен счетоводен стандарт (МСС) 39 Финансови инструменти: Признаване и оценяване и Международен стандарт за финансово отчитане (МСФО) 7 Финансови инструменти: Оповестявания се изменят, както е предвидено в приложението към настоящия регламент.

    Член 2

    Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

    Съставено в Брюксел на 15 октомври 2008 година.

    За Комисията

    Charlie McCREEVY

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 243, 11.9.2002 г., стр. 1

    (2)  ОВ L 261, 13.10.2003 г., стр. 1.

    (3)  ОВ L 199, 21.7.2006 г., стр. 33.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    МЕЖДУНАРОДНИ СЧЕТОВОДНИ СТАНДАРТИ

    МСС 39

    Изменения на МСС 39 Финансови инструменти: Признаване и оценяване

    МСФО 7

    МСФО 7 Финансови инструменти: Оповестяване

    Възпроизвеждането е разрешено на територията на Европейското икономическо пространство. Всички права са запазени извън ЕИП с изключение на правото за възпроизвеждане за лична употреба или друга честна употреба. Допълнителна информация може да се получи от IASB на адрес www.iasb.org

    Прекласификация на финансови активи (изменения на МСС 39 Финансови инструменти: Признаване и оценяване и МСФО 7 Финансови инструменти: Оповестяване)

    Изменения на МСС 39

    Параграф 50 се изменя и се добавят параграфи 50Б—50Е и 103Ж.

    ОЦЕНЯВАНЕ

    Прекласификация

    50

    Предприятието:

    а)

    не прекласифицира деривативи извън категорията на финансовите активи/пасиви, отчитани по справедлива стойност в печалбата или загубата, докато те се държат или емитират;

    б)

    не може да прекласифицира финансов инструмент извън категорията на финансовите активи/пасиви, отчитани по справедлива стойност в печалбата или загубата, ако при първоначалното признаване той е бил определен от предприятието в печалбата или загубата по справедлива стойност; както и

    в)

    може, ако финансовият актив вече не се държи с цел продажба или обратно изкупуване в близко бъдеще (независимо от това, че финансовият актив може да е бил придобит или поет главно с цел продажба или обратно изкупуване в близко бъдеще), да прекласифицира този финансов актив извън категорията на финансовите активи/пасиви, отчитани по справедлива стойност в печалбата или загубата, ако са изпълнени условията в параграф 50Б или 50Г.

    Предприятието не прекласифицира финансови инструменти в категорията на финансовите активи/пасиви, отчитани по справедлива стойност в печалбата или загубата, след първоначалното признаване.

    50Б

    Финансов актив, за който се прилага параграф 50, буква в) (с изключение на финансови активи от типа, посочен в параграф 50Г), може да се прекласифицира извън категорията на финансовите активи/пасиви, отчитани по справедлива стойност в печалбата или загубата, само в редки случаи.

    50В

    Ако предприятието прекласифицира в съответствие с параграф 50Б даден финансов актив извън категорията на финансовите активи/пасиви, отчитани по справедлива стойност в печалбата или загубата, финансовият актив се прекласифицира по неговата справедлива стойност на датата на прекласификацията. Всички печалби или загуби, които вече са признати в печалбата или загубата, не се коригират с обратен знак. Справедливата стойност на финансовия актив на датата на прекласификация става неговата нова или амортизирана стойност, както е приложимо.

    50Г

    Финансов актив, към който се прилага параграф 50, буква в), който би бил в съответствие с дефиницията за кредити и вземания (ако не се е изисквало той да бъде класифициран при първоначалното признаване като държан за търгуване), може да се прекласифицира извън категорията на финансовите активи/пасиви, отчитани по справедлива стойност в печалбата или загубата, ако предприятието има намерение и е в състояние да задържи финансовия актив в обозримо бъдеще или до падежа.

    50Д

    Финансов актив, класифициран като такъв на разположение за продажба, който би бил в съответствие с дефиницията за кредити и вземания (ако не е бил определен като актив на разположение за продажба) може да бъде прекласифициран извън категорията на финансовите активи/пасиви на разположение за продажба, ако предприятието има намерение и е в състояние да задържи финансовия актив в обозримо бъдеще или до падежа.

    50Е

    Ако предприятието прекласифицира финансов актив извън категорията на финансовите активи/пасиви, отчитани по справедлива стойност в печалбата или загубата, в съответствие с параграф 50Г или извън категорията на финансовите активи/пасиви на разположение за продажба в съответствие с параграф 50Д, то прекласифицира финансовия актив по неговата справедлива стойност на датата на прекласификацията. За финансов актив, прекласифициран в съответствие с параграф 50Г, всички печалби или загуби, които вече са признати в отчета за доходите, не се коригират с обратен знак. Справедливата стойност на финансовия актив на датата на прекласификацията става неговата нова или амортизирана стойност, както е приложимо. За финансов актив, прекласифициран извън категорията на финансовите активи/пасиви, отчитани по справедлива стойност в печалбата или загубата, в съответствие с параграф 50Д, всички предходни печалби или загуби от този актив, които са били признати в друг всеобхватен доход в съответствие с параграф 55, буква б), се осчетоводяват в съответствие с параграф 54.

    ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА И ПРЕХОДНИ РАЗПОРЕДБИ

    103Ж

    С Прекласификация на финансови активи (изменение на МСС 39 и МСФО 7) от октомври 2008 г. се изменят параграф 50 и НП8 и се добавят параграфи 50Б—50Е. Предприятията прилагат тези изменения считано от 1 юли 2008 г. Предприятията не прекласифицират финансовите активи в съответствие с параграф 50Б, 50Г или 50Д преди 1 юли 2008 г. Всяка прекласификация на финансови активи, направена през периоди започващи на или след 1 ноември 2008 г., влиза в сила едва от датата, на която е направена прекласификацията. Всяка прекласификация на финансови активи в съответствие с параграф 50Б, 50Г или 50Д не се прилага с обратна сила за отчетни периоди, приключили преди датата на влизане в сила, определена в настоящия параграф.

    В приложение А Ръководство за прилагане се изменя параграф НП8.

    Ефективен лихвен процент

    НП8

    Ако предприятието преразгледа оценките си за плащания или вземания, то коригира балансовата стойност на финансовия актив или финансовия пасив (или на група финансови инструменти), за да отрази действителните и преразгледани очаквани парични потоци. Предприятието преизчислява балансовата стойност като изчислява настоящата стойност на очакваните бъдещи парични потоци с първоначалния ефективен лихвен процент за финансовия инструмент. Корекцията се признава като приход или разход в отчета за доходите. Ако финансовият актив се прекласифицира в съответствие с параграф 50Б, 50Г или 50Д и предприятието впоследствие увеличи оценката си за бъдещите парични вземания в резултат на увеличаване на тяхната събираемост, резултатът от това увеличение се признава като корекция на ефективния лихвен процент от датата на промяната в оценката, а не като корекция на балансовата стойност на актива на датата на промяната в оценката.

    Изменения на МСФО 7

    Параграф 12 се изменя и се добавят параграфи 12А и 44Д.

    Значение на финансовите инструменти за финансовото състояние и резултата от дейността

    Отчет за финансовото състояние

    Прекласификация

    12

    Ако предприятието е прекласифицирало финансов актив (в съответствие с параграфи 51—54 от МСС 39) като такъв, оценяван:

    а)

    по цена на придобиване или по амортизирана стойност, а не по справедлива стойност; или

    б)

    по справедлива стойност, а не по цена на придобиване или амортизирана стойност,

    то оповестява стойността, която е прекласифицирана във или от всяка категория, както и причината за тази прекласификация.

    12A

    Ако предприятието е прекласифицирало финансов актив извън категорията на финансовите активи/пасиви, отчитани по справедлива стойност в печалбата или загубата, в съответствие с параграф 50Б или 50Г от МСС39 или извън категорията на финансовите активи/пасиви на разположение за продажба в съответствие с параграф 50Д от МСС 39, то оповестява:

    а)

    стойността, която е прекласифицирана във или извън всяка категория;

    б)

    за всеки отчетен период до отписването, балансовите стойности и справедливите стойности на всички финансови активи, които са били прекласифицирани през текущия и предходния отчетен период;

    в)

    ако даден финансов актив е бил прекласифициран в съответствие с параграф 50Б, описание на редкия случай и фактите и обстоятелствата, сочещи че случаят е рядък;

    г)

    за отчетния период, през който е прекласифициран финансовият актив, увеличението или намалението на справедливата стойност на финансовия актив, което е признато в печалбата или загубата или в друг всеобхватен доход през този отчетен период и предходния отчетен период;

    д)

    за всеки отчетен период след прекласификацията (включително отчетния период, през който финансовият актив е прекласифициран) до отписването на финансовия актив, увеличението или намалението на справедливата стойност, което би било признато в печалбата или загубата или в друг всеобхватен доход, ако финансовият актив не е бил прекласифициран, и печалбата, загубата, приходите и разходите, които са признати в отчета за доходите; както и

    е)

    ефективния лихвен процент и приблизителната стойност на паричните потоци, които предприятието очаква да получи, към датата на прекласификацията на финансовия актив.

    ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА И ПРЕХОДНИ РАЗПОРЕДБИ

    44Д

    С Прекласификация на финансови активи (изменение на МСС 39 и МСФО 7) от октомври 2008 г. се изменя параграф 12 и се добавя параграф 12А. Предприятията прилагат тези изменения считано от 1 юли 2008 г.


    Top