Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0049

    2007/49/ЕОРешение на Съвета от 22 януари 2007 година относно принципите, приоритетите и условията, съдържащи се в Европейското партньорство с Черна гора

    OB L 20, 27.1.2007, p. 16–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
    OB L 4M, 8.1.2008, p. 34–49 (MT)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/49(1)/oj

    27.1.2007   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 20/16


    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    от 22 януари 2007 година

    относно принципите, приоритетите и условията, съдържащи се в Европейското партньорство с Черна гора

    (2007/49/ЕО)

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 533/2004 на Съвета от 22 март 2004 г. за създаване на партньорства в рамките на процеса на стабилизиране и асоцииране (1), и по-специално член 2 от него,

    като взе предвид предложението на Комисията,

    като има предвид, че:

    (1)

    Европейският съвет в Солун от 19 и 20 юни 2003 г. утвърди въвеждането на европейските партньорства като средство за осъществяване на Европейската перспектива за страните от Западните Балкани.

    (2)

    Регламент (ЕО) № 533/2004 предвижда, че Съветът взема решения относно принципите, приоритетите и условията, които са заложени в европейските партньорства, както и за всякакви последващи корекции.

    (3)

    Регламент (ЕО) № 533/2004 постановява, че проследяването на дейността по европейските партньорства ще бъде гарантирано чрез механизмите, изградени в процеса на стабилизиране и асоцииране, особено чрез годишните доклади за напредъка.

    (4)

    На 14 юни 2004 г. Съветът прие първото Европейско партньорство със Сърбия и Черна гора, включително Косово, съгласно определението в Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации (2). На 30 януари 2006 г. Съветът реши да актуализира посоченото европейско партньорство (3).

    (5)

    Черна гора обяви своята независимост на 3 юни 2006 г. след провеждане на референдум по този въпрос на 21 май 2006 г.

    (6)

    На Съвета по общи въпроси и външни отношения от 12 юни 2006 г. Европейският съюз и неговите държави-членки взеха решение да доразвият отношенията си с Република Черна гора като суверенна, независима държава.

    (7)

    Следователно е целесъобразно да се създаде ново европейско партньорство с Черна гора въз основа на частта, касаеща Черна гора, от Европейското партньорство със Сърбия и Черна гора, прието през януари 2006 г., актуализирано с оглед констатациите на Доклада за напредъка от 2006 г. и допълнено с приоритетите при справянето с предизвикателствата пред Черна гора като независима държава.

    (8)

    За да се подготвят за по-нататъшна интеграция с Европейския съюз, компетентните власти на Черна гора следва да разработят план с график и конкретни мерки за прилагане на приоритетите на настоящото европейско партньорство,

    РЕШИ:

    Член 1

    В съответствие с член 1 от Регламент (ЕО) № 533/2004 принципите, приоритетите и условията в Европейското партньорство с Черна гора са изложени в приложението, което е неразделна част от настоящото решение и заменя, по отношение на Черна гора, тези, които се съдържат в приложението към Решение 2006/56/ЕО.

    Член 2

    Изпълнението на Европейското партньорство с Черна гора се преценява чрез механизмите, които са установени в процеса на стабилизиране и асоцииране предимно чрез представяните от Комисията годишни доклади за напредъка.

    Член 3

    Настоящото решение влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Съставено в Брюксел на 22 януари 2007 година.

    За Съвета

    Председател

    F.-W. STEINMEIER


    (1)  ОВ L 86, 24.03.2004 г., стр. 1. Регламент, изменен с Регламент (ЕО) № 269/2006 (ОВ L 47, 17.2.2006 г., стр. 7).

    (2)  Решение 2004/520/ЕО на Съвета от 14 юни 2004 г. относно принципите, приоритетите и условията на Европейското партньорство със Сърбия и Черна гора, включително Косово, съгласно определението в Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации от 10 юни 1999 г. (ОВ L 227, 26.6.2004 г., стр. 21).

    (3)  Решение 2006/56/ЕО на Съвета от 30 януари 2006 г. относно принципите, приоритетите и условията на Европейското партньорство със Сърбия и Черна гора, включително Косово, съгласно определението в Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации от 10 юни 1999 г. и за отмяна на Решение 2004/520/ЕО (ОВ L 35, 7.2.2006 г., стр. 32).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ЧЕРНА ГОРА: ЕВРОПЕЙСКО ПАРТНЬОРСТВО ОТ 2006 ГОДИНА

    1.   ВЪВЕДЕНИЕ

    Европейският съвет утвърди въвеждането на европейските партньорства като средство за осъществяване на Европейската перспектива за страните от Западните Балкани.

    На 30 януари 2006 г. Съвета на Европейския съюз прие актуализирано Европейско партньорство със Сърбия и Черна гора, включително Косово, съгласно определението в Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации от 10 юни 1999 г. Черна гора обяви своята независимост на 3 юни 2006 г. след провеждане на референдум на 21 май. Това бе последвано от признаване от страна на ЕС и неговите държави-членки. Следователно е целесъобразно да се приеме актуализирано Европейско партньорство само за Черна гора. То се основава на отнасящите се за Черна гора части от предишното Европейско партньорство със Сърбия и Черна гора (включително Косово). В него са добавени елементи, които отразяват новите правомощия на Черна гора и предизвикателствата, пред които се изправя като независима държава.

    Компетентните власти в Черна гора следва да разработят план, включващ график и специфични мерки за изпълнение на приоритетите на Европейското партньорство.

    2.   ПРИНЦИПИ

    Процесът на стабилизиране и асоцииране продължава да бъде рамката за европейския курс на страните от Западните Балкани по пътя на тяхното бъдещо присъединяване.

    Посочените основни приоритети се отнасят до способността за изпълнение на критериите, определени на Европейския съвет в Копенхаген през 1993 г., и условията, предвидени относно процеса на стабилизиране и асоцииране, по-специално условията, определени от Съвета в неговите заключения от 29 април 1997 г. и от 21 и 22 юни 1999 г., съдържанието на заключителната декларация от срещата на високо равнище в Загреб на 24 ноември 2000 г. и Солунския дневен ред.

    3.   ПРИОРИТЕТИ

    Приоритетите, изброени в настоящото европейско партньорство, са подбрани въз основа на преценката, че е реалистично да се очаква Черна гора да може да ги осъществи или да постигне значителен напредък в прилагането им през следващите няколко години. Прави се разграничение между краткосрочните приоритети, които се очаква да бъдат осъществени в рамките на една до две години, и средносрочни приоритети, които се очаква да бъдат осъществени в рамките на три до четири години. Приоритетите се отнасят както до законодателството, така и до неговото прилагане.

    Като се отчитат значителните разходи, свързани с изпълнението на всички изисквания на ЕС, както и сложността на тези изисквания в някои области, на този етап настоящото партньорство не включва всички важни задачи. Бъдещите партньорства ще включват допълнителни приоритети в съответствие с напредъка, осъществен от Черна гора.

    Измежду краткосрочните приоритети бяха откроени и групирани основните приоритети, посочени в началото на списъка. Редът на изброяване на тези основни приоритети не отразява степента на тяхната значимост.

    3.1.   КРАТКОСРОЧНИ ПРИОРИТЕТИ

    Основни приоритети

    Приемане на нова конституция въз основа на широк консенсус в съответствие с европейските стандарти, по-специално в сферата на човешките права и правата на малцинствата, организацията на съдебните структури, структурите за одит, сигурност и отбрана.

    Завършване на правната и институционалната рамка, необходима за една независима държава, включително подписването и ратифицирането на международните инструменти, към които се е присъединил държавният съюз Сърбия и Черна гора.

    Полагане на по-нататъшни усилия за прилагане на реформата в държавната администрация, включително системата на заплащане на държавните служители, с цел гарантиране на прозрачност при набиране на служители, професионализъм и отчетност; продължаване, в частност, на укрепването на структурите за европейска интеграция на всички равнища (включително по отношение на ресорните министерства и парламента) и механизмите за сътрудничество по въпросите на ЕС.

    Финализиране на плановете за реформа на съдебната система; отнемане правомощията за наемане и управление на кариерата от парламента и установяване на прозрачни процедури, основаващи се на професионални и обективни критерии за подбор и професионален напредък; рационализиране на съдебната система, осъвременяване на процедурите и внасяне на подобрения в администрацията; осигуряване на целесъобразно и устойчиво финансиране за съдебната система.

    Засилване на борбата срещу организираната престъпност и корупцията на всички нива, включително с установяването на ефективни институционални механизми за сътрудничество между агенциите и засилване на оперативния капацитет на правоприлагащите органи.

    Засилване на парламентарния контрол върху структурите за сигурност и отбрана.

    По-нататъшно гарантиране на пълно сътрудничество с Международния трибунал за бивша Югославия (МТБЮ).

    Подобряване на капацитета за приемане и прилагане на мерки, които произтичат от ангажиментите, договорени съгласно Споразумението за стабилизиране и асоцииране, в частност подобряване на капацитета на митниците за правилно прилагане на правилата за произход и методите за административно сътрудничество.

    Политически критерии

    Демокрация и принцип на правовата държава

    Избори

    Деполитизиране на изборните структури в съответствие с препоръките на Службата за демократични институции и човешки права, подобряване на функционирането им, в частност що се отнася до оповестяването на резултатите, кодифициране на законодателство, свързано с изборите, установяване на правила за медийно отразяване на кампаниите и въвеждане на правила, гарантиращи прозрачността при разпределянето на местата в съответствие с европейските стандарти; създаване на прозрачна мрежа за финансиране на кампаниите.

    Парламент

    Подобряване на цялостния капацитет за извършване на законодателна и контролна дейност на парламента, в частност чрез прилагане на новоприетия процедурен правилник.

    Подобряване на капацитета на парламента в нови сфери на компетентност.

    Подобряване функционирането на комитет „Европейска интеграция“ и предвиждане на целесъобразна административна и експертна подкрепа.

    Публична администрация

    Продължаване на процеса на деполитизация в държавната администрация.

    Подобряване на административния капацитет на службата на омбудсмана; гарантиране на съответните последващи действия по препоръките на омбудсмана.

    Продължаване прилагането на процеса на децентрализация и повишаване на капацитета на общините.

    Съдебна система

    Гарантиране на приложението на нормативната уредба относно задължително първоначално и непрекъснато обучение за съдиите, прокурорите и помощния съдебен персонал и по-нататъшно укрепване на Центровете за обучение на магистрати.

    Финализиране на плановете за реформа на съдебната система; отнемане правомощията за наемане и управление на кариерата от парламента и установяване на прозрачни процедури, основаващи се на професионални и обективни критерии за избор; рационализиране на съдебната система, осъвременяване на процедурите и внасяне на подобрения в администрацията; осигуряване на целесъобразно и устойчиво финансиране за съдебната система.

    Осигуряване на гаранции за укрепване на независимостта и ефективността на прокуратурата, включително във връзка с бюджетни въпроси. Утвърждаване на прокурорската длъжност за организираната престъпност и повишаване на капацитета в сферата на политиката на борба с корупцията.

    Повишаване на капацитета на Министерството на правосъдието за международно съдебно сътрудничество.

    Политика на борба с корупцията

    Промяна на законодателството относно конфликта на интереси и прилагането му по начин, който да елиминира всички възможни случаи на конфликт на интереси на длъжностни лица.

    Увеличаване на усилията за прилагане на стратегията за борба с корупцията, особено чрез осигуряване на целесъобразни финансови и човешки ресурси на правоприлагащите органи, за да гарантират нейното прилагане.

    Разработване и прилагане в пълна степен на законите за политическите партии и финансирането на политическите партии, така че да се гарантират прозрачност и яснота.

    Човешки права и закрила на малцинствата

    Гарантиране на ефективни механизми за изпълнение на задълженията, произтичащи от международни инструменти, по-специално по отношение на Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи и Европейската конвенция за предотвратяване на изтезанията.

    Предприемане на щателни и прозрачни действия по всички случаи на предполагаемо малтретиране. Засилване на службите за вътрешен контрол, които се занимават с малтретиране от страна на служители на правоприлагащите органи.

    Подобряване на условията в затворите, по-конкретно по отношение на уязвимите групи, като малолетни престъпници и нуждаещите се от психиатрична помощ; гарантиране на наблюдение на условията в затворите за изтърпяващи дългосрочни присъди и за осъдени за организирана престъпност, гарантиране на по-нататъшно обучение на служителите в институциите за лишаване от свобода и подобряване на условията за хора със специални нужди.

    Приемане на цялостна нормативна уредба за борба с дискриминацията.

    Гарантиране прилагането на Закона за достъп до публичната информация. По-нататъшно преобразуване на радиото и телевизията на Черна гора в обществени медии и осигуряване на необходимите за това средства.

    Изпълнение на меморандума относно сътрудничеството между НПО и правителствените органи.

    По-нататъшно прилагане на нормативната уредба относно реституцията на недвижима собственост.

    Осигуряване на подходяща рамка, включително на конституционално ниво, за защита на правата на малцинствата. Прилагане на стратегията и плана за действие относно интеграцията на ромите, включително бежанците.

    Регионални въпроси и международни задължения

    Засилване на регионалното сътрудничество и отношенията на добросъседство. Прилагане на споразуменията за свободна търговия със съседните страни, особено по смисъла на новото Централноевропейско споразумение за свободна търговия (ЦEФTA). Подобряване на трансграничното сътрудничество в сферата на борбата срещу организираната престъпност, трафика и контрабандата, сътрудничеството в областта на правосъдието, управлението на границите, околната среда, транспорта и енергетиката.

    Гарантиране защита на правата на бежанците и вътрешно разселените лица. Отмяна на всички дискриминационни разпоредби в сферата на труда, достъпа до вещни права, правната защита и достъпа до гражданство; гарантиране на безпрепятствен достъп до здравни услуги и лични документи. Гарантиране правото на реален избор между устойчиво завръщане и интеграция и предвиждане на условия за интеграцията на тези, които изберат второто.

    Привеждане на националните законодателство и практика в съответствие с международните стандарти и споразумения чрез подписване и ратификация на съответните международни инструменти на равнище Съвет на Европа и Организация на обединени нации за борба срещу организираната престъпност и финансовите престъпления, включително корупцията.

    Икономически критерии

    Постигане на устойчива макроикономическа стабилност чрез стремеж към необходимите фискално приспособяване и консолидация.

    Развитите на институционалния и аналитичния капацитет, необходим за разработването и прилагането на „Икономическа и фискална програма“, предложена от службите на Комисията.

    Прилагане на системата за управление на обществените разходи, особено бюджетното планиране, средносрочното бюджетно планиране и въвеждането на елементи от счетоводния принцип на начисляване.

    Цялостно включване на капиталовия бюджет в сметките на публичната администрация, включително капиталовите разходи на местната публична администрация.

    Продължаване процеса на преструктуриране и приватизация на държавните предприятия.

    Приемане и прилагане на законодателството за контрол върху застраховането.

    Продължаване на усилията за насърчаване на адаптивността и уменията на работната сила с пълното участие на работодателите и синдикатите в този процес.

    Продължаване извършването на необходимите промени в черногорските търговски режими, за да се съобразят с мерките за автономна търговия и бъдещото споразумение за стабилизиране и асоцииране (ССА).

    Европейски стандарти

    Вътрешен пазар

    Свободно движение на стоки

    Продължаване на усилията за създаване на правна и институционална рамка относно стандартизация, сертификация, метрология, акредитация и оценка на съответствието с достиженията на правото на ЕО, за да се създадат благоприятни условия за търговия. Започване приемането на европейските стандарти.

    Създаване на механизми за вътрешно съгласуване и уведомяване преди приемането на нови технически разпоредби относно мерки, които оказват влияние на търговията.

    Създаване на правна рамка и административен капацитет за активна защита на потребителите и здравеопазването в съответствие с политиката на ЕС относно потребителите и здравеопазването.

    Продължаване на необходимите реформи за съобразяване с правилата и задълженията на СТО с цел ускоряване на процеса на присъединяване към СТО.

    Митници и данъчна политика

    По-нататъшно сближаване на митническото законодателство и процедури с достиженията на правото на ЕО. Продължаване модернизацията на митническите администрации, за да се гарантира високо равнище на административен капацитет и борба с корупцията, трансграничната престъпност и избягването на данъчното облагане.

    Изменение и прилагане на законодателството в сферата на правилата за произход, за да се въведе правна основа за прилагането на правилата за произход на ЕО за целите на Автономните търговски мерки, като във връзка с това се гарантира осигуряването на информация и обучението на изпълнителите и митническите служители.

    По-нататъшно сближаване на данъчната нормативна уредба с достиженията на правото на ЕС. По-добро прилагане на данъчното законодателство, особено в частта на събирането на приходите и контрола с цел намаляване на данъчните измами.

    Спазване на принципите на Кодекса за поведение при корпоративното данъчно облагане и гарантиране на съответствието на новите данъчни мерки с тези принципи.

    Конкуренция

    Предвиждане и осигуряване на адекватни средства за функционирането на оперативно независим орган по конкуренцията.

    Укрепване на мрежата за държавни помощи и увеличаване на прозрачността като първа стъпка към контрол върху държавните помощи в съответствие с изискванията на Споразумението за стабилизиране и асоцииране.

    Обществени поръчки

    Въвеждане на ефективен режим за възлагане на обществени поръчки в съответствие с принципите на ЕС, включително що се отнася до средствата за правна защита. Гарантиране на пълна прозрачност на процедурите независимо от стойността на съответния договор и недискриминация между доставчици от Черна гора и ЕС.

    Гарантиране на създаването и функционирането на агенция за обществени поръчки и преразглеждащ орган и осъвременяване на административния им капацитет; осигуряване на целесъобразно обучение на отговорния персонал в договарящите се организации, който да прилага правилата за обществени поръчки.

    Нормативна уредба в областта на интелектуалната собственост

    Значително засилване на защитата на правата на интелектуална собственост, в частност чрез приемане на широка законодателна рамка относно правата на интелектуална собственост, включително действащите разпоредби за прилагане, и чрез създаване на служба за правата на интелектуална собственост.

    Повишаване на капацитета за прилагане и принудително прилагане в тази сфера, включително в граничните служби, правоприлагащите органи и съдебната система.

    Официално потвърждаване на участието в основните международни споразумения в сферата на законодателството относно интелектуалната собственост.

    Финансови услуги

    Укрепване на регулаторната и контролната рамка за финансовите институции и пазари в съответствие с текущите практики на ЕС, в частност относно банковия сектор.

    Укрепване на сътрудничеството с вътрешните наблюдатели от чуждестранни банки с големи филиали в Черна гора, включително чрез сключване на споразумения за сътрудничество.

    Дружествено право

    Засилване на прилагането на изискванията за финансово отчитане, в частност за финансовите институции и дружества, които са листвани.

    Заетост и социални политики

    Повишаване на капацитета на Министерството на труда и социалните грижи за определяне и наблюдение на политиката, с акцент върху интегрирането на младежите, жените и уязвимите групи на пазара на труда; осъвременяване управлението на изпълнението на мерки за активна заетост, прилагани от Службата по заетостта на Черна гора.

    Подобряване на дейността на трудовите инспекторати с цел гарантиране опазване на здравето и безопасност при работа.

    Ускоряване на усилията за насърчаване на качеството в образователната система и обучението през целия живот.

    Продължаване подобряването на качеството, ефективността и целесъобразността на системата за висше образование и подпомагане интегрирането в европейската зона на висшето образование.

    Отраслови политики

    Индустрия и МСП

    Продължаване прилагането на Европейската харта за малките предприятия.

    Укрепване на агенцията за насърчаване на инвестициите. Подобряване на застъпничеството/консултациите с деловите среди.

    Приемане на законодателство относно хармонизацията и ускоряването на лицензирането и системите за издаване на разрешителни, прилагане на законодателството в тясно сътрудничество с местните правителствени органи и приемане и прилагане на план за действие относно намаляването на пречките в деловата сфера.

    Ускоряване на създаването и прилагането на национален гаранционен фонд за МСП.

    Земеделие и рибарство

    Продължаване повишаването на административния капацитет за формулиране и прилагане на политика за развитите на земеделието и селските райони.

    Приемане на закон за безопасност на храните, закон за хуманното отношение към животните и нов ветеринарен закон и утвърждаване на ветеринарните и фитосанитарните служби, включително контрола и лабораторния капацитет.

    Продължаване на усилията за изравняване на законодателството с достиженията на правото на ЕС във ветеринарната и фитосанитарната сфера, включително създаването на интегрирана система за безопасност на храните, целяща избягване на припокриването и увеличаване на безопасността на храните. Създаване на система за идентификация и регистрация на едрия рогат добитък в съответствие с изискванията на ЕС.

    Финализиране на стратегиите, свързани с рибарството, и повишаване на капацитета на Черна гора за провеждане на политика в сферата на рибарството в съответствие със стандартите на ЕС, включително в международното сътрудничество.

    Осигуряване на закрилата на географските означения и указанията за произход, които са регистрирани в общността съгласно Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1).

    Околна среда

    Продължаване хармонизирането на нормативната уредба на Черна гора с нормативната уредба и стандартите на ЕС, по-специално рамковата нормативна уредба за опазването на околната среда. Повишаване на административния капацитет за прилагане и привеждане в действие на приетото законодателство.

    Разработване на цялостна стратегия за опазване на околната среда (вода, отпадъци, въздух). Приемане на плана за земеползване; приемане на стратегията за устойчиво развитие и секторни стратегии (интегрирано управление на крайбрежната зона, биоразнообразие, промяна на климата). Укрепване на административния капацитет за управление на опазването на околната среда.

    Транспортна политика

    Продължаване хармонизирането на нормативната уредба в областта на въздухоплаването, включително контрола на въздушното движение, с общностното право в съответствие с ангажиментите, поети с подписването на Споразумението за обща европейска въздухоплавателна зона.

    Утвърждаване на Организацията за гражданско въздухоплаване и назначаване на оперативно независим орган за разследване на въздухоплавателни инциденти, национален орган за контрол на доставчика на аеронавигационно обслужване и орган, отговарящ за прилагането на правата на пътниците на въздухоплавателни средства.

    Продължаване прилагането на Меморандума за разбирателство относно развитието на основна регионална транспортна мрежа на Югоизточна Европа, включително сътрудничеството в транспортната обсерватория на Югоизточна Европа.

    Прилагане на Закона за автомобилния транспорт (включително изграждане на съответните структури за прилагането му). Осигуряване на достатъчно ресурси за поддръжката на транспортната инфраструктура и институции.

    Енергетика

    Ратифициране и продължаване прилагането на поетите ангажименти в рамките на подписания Договор за енергийната общност.

    Довършване и прилагане на стратегията за развитие на енергетиката, включително стратегията за енергийна ефективност; засилване на административния капацитет на Министерството на икономиката в областта на енергетиката.

    Установяване на регулаторен орган и приемане на целесъобразно законодателство в сферата на ядрената безопасност и защитата от радиация.

    Осигуряване на прилагане на правото и прозрачност на енергийния пазар.

    Информационно общество и средства за масово осведомяване

    Насърчаване на Агенцията за телекомуникации за засилване на пазарната конкуренция чрез прилагане на съответно законодателство, в частност чрез въвеждане на пазара на необходимите предпазни механизми относно конкуренцията.

    Подобряване на административния капацитет на Министерството на икономиката в сферата на електронните комуникации. Предприемане на по-нататъшни действия относно балансиране на тарифите, както и по-нататъшно уточняване на клаузите и условията на тарифите по взаимната свързаност, както и въпроса за лицензионните такси.

    Гарантиране на оперативната независимост на органа за електронни медии.

    Гарантиране на плавен преход от радиото и телевизията на Черна гора към доставчик на обществена услуга и гарантиране на средства за ефективното му функциониране.

    Финансов контрол

    Осъвременяване на стратегията за обществен вътрешнофинансов контрол по отношение на краткосрочните и средносрочните цели и със съответно подпомагане от системата за информационни технологии; увеличаване на капацитета за вътрешен одит.

    Допълнително утвърждаване на Националната сметна палата и осигуряване на подходящи конституционни гаранции.

    Статистика

    Събиране и предаване на статистическа информация в съответствие със статистическите изисквания относно икономическата, търговската, паричната и финансовата сфера, в съответствие с текущите практики на ЕС.

    Преработване и приемане на основния план относно статистиката с оглед на това да се подобри качеството и да се разшири обхватът на статистическите данни. Засилване на събирането и обработката на статистически данни за земеделието в съответствие със стандартите и методиката на ЕС; прилагане на номенклатурата на ХС от 2007 г.

    Правосъдие, свобода и сигурност

    Визи, граничен контрол, убежище и миграция

    Развитие на институционалния капацитет във връзка с визовата политика и привеждане на визовите политики в съответствие с тези на ЕС.

    Укрепване на интегрираното управление на границите и осигуряване на последователно прилагане от страна на всички отговорни органи, включително граждански контрол.

    Приемане на закон за убежището и изграждане на планираните центрове за прием на търсещите убежище и бежанците.

    Пране на пари

    Гарантиране на ефективното прилагане и съгласуване на нормативната уредба срещу изпирането на пари и засилване на звеното за финансово разузнаване.

    Наркотици

    Развитие на капацитета за международно сътрудничество на Центъра за борба с наркотици и контрабанда и подобряване на способностите за оперативен анализ, включително създаването на съответни бази от данни.

    Разработване на национална стратегия за борба със злоупотребата и трафика на наркотици в съответствие със Стратегия на ЕС за наркотиците 2005—2012 г. и План за действие относно наркотиците 2005—2008 г. на ЕС и разработване на кампания за информиране на обществеността относно наркотиците.

    Установяване на стандарти, свързани с предотвратяването на отклоняването на прекурсори и други вещества, от съществено значение за производството на незаконни наркотични вещества.

    Развитие на капацитета на съответните правоприлагащи органи за борба със злоупотребата и трафика на наркотици.

    Полиция

    Повишаване на професионалния капацитет на полицията чрез специализирано обучение, развитие на инструментите за разузнаване и анализ на риска.

    Гарантиране подходящото функциониране на Полицейската академия.

    Борба с организираната престъпност и тероризма

    Създаване на ефективни институционални механизми за междуведомствено сътрудничество в сферата на борбата с организираната престъпност и усъвършенстване на капацитета на полицията за борба срещу организираната престъпност.

    Подобряване на капацитета за използване на специални средства за разследване в съответствие с целесъобразните гаранции и засилване на криминалното разузнаване.

    Приемане на нормативната уредба и изграждане на необходимия капацитет за изземване на имуществото и постъпленията, произтичащи от престъпления.

    Повишаване ефективността на международното сътрудничество и прилагане на съответните международни конвенции относно тероризма, и предотвратяване и борба с организираната престъпност; подобряване на сътрудничеството и обмена на информация между всички видове служби за сигурност и с други държави; предотвратяване на финансирането и подготовката на терористични актове.

    Трафик на хора

    Засилване на борбата с трафика на хора, включително предоставянето на адекватна помощ и защита на жертвите.

    Защита на личните данни

    Приемане на законодателство относно защитата на личните данни и създаването на независим надзорен орган по защита на данните.

    Предприемане на необходимите действия за подготовка за сключване на споразумение за сътрудничество с Европол.

    3.2.   СРЕДНОСРОЧНИ ПРИОРИТЕТИ

    Политически критерии

    Демокрация и принцип на правова държава

    Конституционни въпроси

    Пълно прилагане на новата конституция, приета съгласно европейските стандарти.

    Избори

    Продължаване на осигуряването на високи стандарти при организирането на избори; прилагане на прозрачна законова рамка за финансиране на кампании.

    Парламент

    Продължаване подобряването на капацитета на парламента във всички сфери, в частност относно приемането на достиженията на правото на ЕС.

    Държавна администрация

    Продължаване на укрепването на звената за европейска интеграция в ресорните министерства и механизмите за сътрудничество по въпросите на ЕС, включително ССА и ИПП.

    Разработване на принципи, процедури и осигуряване на административен капацитет с оглед създаването на децентрализирана система за прилагане при управлението на помощите от ЕС в съответствие с изискванията на ЕС.

    Утвърждаване на органа за управление на човешки ресурси. Засилване на процеса на определяне на политика. Продължаване прилагането на реформа, насочена към децентрализация.

    Утвърждаване на прозрачност при набиране на служители, професионализъм и отчетност, в това число чрез Етичен кодекс и съответни указания.

    Продължаване на процеса на преструктуриране и реформа на въоръжените сили, включително, когато е целесъобразно, съкращаване на числеността.

    Съдебна система

    Гарантиране на целесъобразното функциониране на Центъра за обучение на магистрати. Прилагане на ИТ стратегията в съдебната система.

    Завършване на стратегическата рамка за съдебна реформа; прилагане на плановете за реформи; прилагане на прозрачни процедури за набиране на служители и управление на кариерата; продължаване на осъвременяването на ресурсите на съдебната система.

    Продължаване повишаването на ефективността на прокуратурата.

    Допълнително повишаване на капацитета на Министерството на правосъдието по отношение на международното съдебно сътрудничество.

    Политика на борба с корупцията

    Решително продължаване на предотвратяването и борбата срещу корупцията на всички нива и осигуряване на усъвършенствани средства за предотвратяване и премахване на корупцията. Гарантиране на пълно спазване на Конвенцията на ООН за борба срещу корупцията и на съответните конвенции на Съвета на Европа.

    Създаване на ефективни процедури за разкриване, разглеждане и последващи действия при случаи на подозрение в измама и други нередности, засягащи национални и международни финансови средства, включително такива на ЕС.

    Човешки права и защита на малцинствата

    Прилагане на законодателство срещу дискриминацията и законодателство относно правата на малцинствата.

    Продължаване подобряването на условията в затворите.

    Предотвратяване и разглеждане на случаите на злоупотреба от страна на правоприлагащите организации.

    Гарантиране включването на деца с увреждания или деца от малцинствата в системата на общо образование; реформа в системата за грижи за децата.

    Продължаване насърчаването на интеграцията на малцинствата и добрите междуетнически отношения.

    Продължаване сътрудничеството с НПО на държавно и общинско ниво.

    Регионални въпроси и международни задължения

    Подпомагане интеграцията на бежанците, които решат да не се завръщат по домовете си. Прилагане на Националната стратегия за бежанците като част от цялостна стратегия за социално включване и социална интеграция.

    Продължаване прилагането на механизмите за регионално сътрудничество.

    Икономически критерии

    Укрепване на макроикономическата стабилност чрез по-нататъшно фискално приспособяване и консолидация за по-нататъшно намаляване на външните дисбаланси.

    Увеличаване на ефикасността на държавните разходи, особено чрез подобряване на бюджетния процес и финансовото управление на централно и местно ниво на управление. Засилване изграждането на капацитет за изготвяне и изпълнение на бюджета с цел определяне на приоритети.

    Гарантиране на по-голяма гъвкавост на пазара на труда чрез постепенна либерализация.

    Подобряване условията за стопанска дейност, за да насърчи развитието на частния сектор и заетостта. В частност опростяване на съдебните процедури по търговски дела, особено по дела за несъстоятелност.

    Разработване и започване прилагането на единна политика за научни изследвания, за да спомогнат дейности по изследване и развитие.

    Европейски стандарти

    Вътрешен пазар

    Свободно движение на капитали

    Пълно либерализиране на движението на капитали и плащания в съответствие с принципите на ЕО.

    Свободно движение на стоки

    По-нататъшно развиване на стандартизацията, по-конкретно чрез приемането на европейските стандарти. Продължаване транспонирането на новия и глобален подход и директивите по стария подход. Създаване на структура за наблюдение на пазара съгласно изискванията на достиженията на правото на ЕО.

    Митници и данъчна политика

    Гарантиране на постоянно сближаване на законодателството на Черна гора в областта на митниците и данъчната политика с достиженията на правото на ЕС и по-нататъшно развитие на административния капацитет за прилагане на митническото законодателство и за борба с корупцията, трансграничната престъпност и избягването на данъчно облагане.

    Подобряване прозрачността и обмена на информация с държавите-членки на Европейския съюз, за да се подпомогне прилагането на мерки за предотвратяване на опитите за плащане на по-малко данъци или избягване на данъчно облагане.

    Създаване на метод за прозрачен обмен на информация с държавите-членки на Европейския съюз и с Комисията на Европейските общности, за да се засили прилагането на мерки за предотвратяване на данъчните измами и избягването на данъчно облагане.

    Конкуренция

    Продължаване укрепването на властта, отговорна за конкуренцията, включително нейното независимо функциониране.

    По-нататъшно укрепване рамката за държавни помощи и създаване на механизъм за контрол на държавните помощи в съответствие с изискванията на Споразумението за стабилизиране и асоцииране.

    Обществени поръчки

    Продължаване укрепването на механизма за възлагане на обществени поръчки, включително в сектора на комуналните услуги и във връзка с концесии, като продължи привеждането в съответствие на националното законодателство с достиженията на правото на Общността и като се обнови административният капацитет на Агенцията за обществени поръчки, на органа за контрол върху обществените поръчки и на възлагащите организации.

    Гарантиране на пълна прозрачност на процедурите, независимо от стойността на договора, и липса на дискриминация между черногорски и европейски доставчици.

    Нормативна уредба в областта на интелектуалната собственост

    Гарантиране на ниво на закрила, сходно с предвиденото от общностното право, като се приведе в пълно съответствие националното законодателство с достиженията на правото на ЕО в областта на правото на интелектуална собственост и като непрекъснато се укрепва административният капацитет и неговото прилагане от съответните държавни органи, включително при гранични услуги, правоприлагащи агенции и съдебната власт.

    Финансови услуги

    Създаване на всеобхватна регулаторна и надзорна рамка за финансовите институции и пазари в съответствие с принципите на ЕС.

    Дружествено право

    Започване на привеждането в съответствие на изискванията за финансова отчетност с достиженията на правото на ЕО и гарантиране на тяхното ефективно прилагане.

    Заетост и социална политика

    Осъвременяване на капацитета на Министерството на труда и социалните грижи по отношение на формулирането и проследяването на политики, като се обърне внимание на интеграцията на младежите, жените и уязвимите групи на пазара на труда и на осъвременяване на социалните политики; по-нататъшно осъвременяване на мерките за управление на дейността по активната заетост, прилагани от Службата по заетостта в Черна гора.

    Отраслови политики

    Промишленост и МСП

    Гарантиране прилагането в пълна степен на Европейската харта за малки предприятия.

    Започване въвеждането на оценки за въздействието на нормативната уредба. Подобряване на достъпа до финансиране и изграждане на структури за подкрепа на стопанската инициатива (клъстери, инкубатори, бизнес/технологични паркове).

    Земеделие и рибарство

    Продължаване изграждането на административен капацитет в отрасъла земеделие и развитие на селските райони за формулиране и прилагане на политика. Разработване и започване на прилагането на политика на развитие на селските райони.

    Засилване на институционалния капацитет по отношение на безопасността на храните. Разработване на програма за модернизация на предприятията от хранително-вкусовата промишленост, за да отговарят на изискванията на ЕС. Започване на работа за идентификация на дребния рогат добитък и регистрация на движението му. Започване на работа по осигуряване на ефективен контрол върху растениевъдството в страната, по-конкретно относно продукти, за които има конкретни изисквания на ЕС.

    Предприемане на мерки за приближаване на политиката в областта на рибарството до стандартите на ЕС, по-конкретно в областта на управлението, инспекцията и контрола на ресурсите и пазарните и структурните политики.

    Продължаване на закрилата на географските означения, които са регистрирани в Общността в съответствие с Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета и неговите последващи изменения. Актуализиране на списъка със защитените географски означения в съответствие с достиженията на правото на ЕС в тази област.

    Околна среда

    Продължаване сближаването на законодателството на Черна гора със законодателството и стандартите на ЕС, по-специално нормативната уредба относно замърсяването на въздуха, водата и химическите вещества.

    Започване прилагането на плана за земеползване и цялостната стратегия за опазване на околната среда. Започване прилагането на стратегията за устойчиво развитие и на други секторни стратегии (интегрирано управление на крайбрежната зона, биоразнообразие, промяна на климата). Гарантиране на жизнеспособна финансова рамка за прилагането на средносрочна до дългосрочна политика на опазване на околната среда.

    Ратифициране и започване на прилагането на Протокола от Киото.

    Продължаване укрепването на административния капацитет на ресорните министерства и органи, които отговарят за екологичното планиране, издаването на разрешителни, проверяването и наблюдението, както и за управлението на проекти.

    Транспортна политика

    Засилване изграждането на капацитет, включително подготовката на проекти за големи инвестиции. Продължаване заделянето на достатъчни ресурси за поддръжката на транспортната инфраструктура и институции.

    Прилагане на международните ангажименти по конвенциите на Международната морска организация и подобряване условията на морска безопасност на флота с оглед на Парижкия меморандум за разбирателство.

    Енергетика

    Приемане и осъществяване на дългосрочна стратегия за екологосъобразна устойчива енергийна политика.

    Продължаване изпълнението на поетите регионални и международни ангажименти в тази област с оглед изграждането на конкурентен регионален енергиен пазар.

    Подписване като страна на международните конвенции за ядрена безопасност, по които Евратом вече е договаряща страна.

    Информационно общество и средства за масово осведомяване

    Приключване транспонирането на рамковата стратегия ЕС 2002 за електронни комуникации.

    Създаване на конкурентен пазар на електронни комуникации чрез постепенно прилагане на законодателството и чрез прилагане на предпазни механизми относно конкуренцията и разглеждане на всички съществуващи бариери за внос на пазара.

    Поддържане независимостта на регулаторните власти и гарантиране наличието на достатъчно ресурси и експертни умения за изпълнение на техните задачи.

    Привеждане на законодателството в пълно съответствие с достиженията на правото на ЕО в областта на аудиовизията.

    Финансов контрол

    Разработване и прилагане на принципите на децентрализираната управленска отговорна отчетност и на функционална независимост на вътрешния одит в съответствие с приетите международни стандарти и добрата практика на ЕС.

    Укрепване на оперативния капацитет и функционалната, както и финансовата независимост на Службата за държавен одит.

    Разработване на процедури и осигуряване на административен капацитет, за да се гарантира ефективна защита на финансовите интереси на ЕС.

    Статистика

    Продължаване развитието на надеждна икономическа статистика. Засилване на институционалния капацитет за изготвяне и публикуване на основни статистически данни, хармонизирани с европейските стандарти, в областта на стопанската статистика, статистиката на пазара на труда и националните сметки.

    Пълно включване на местната власт в общите държавни сметки.

    Правосъдие, свобода и сигурност

    Визи, граничен контрол, убежище и миграция

    Изграждане на техническата инфраструктура и капацитета от човешки ресурси, за да се осъществява интегрирана политика на управление на границите, включително засилване на граничната полиция и митническите служби. Подобряване облекченото преминаване на границите чрез изграждане на нови гранично-пропускателни пунктове.

    Продължаване привеждането в съответствие на визовата политика със законодателството и практиката на ЕС.

    Наркотици

    Засилване на междуведомственото и международното сътрудничество и повишаване на капацитета на съответните правоприлагащи власти за борба с трафика на наркотици.

    Полиция

    Продължаване на преструктурирането; гарантиране на отговорна отчетност; осъществяване на реформа в образованието на полицията; гарантиране на сътрудничество между правоприлагащите органи.

    Борба с организираната престъпност и тероризма

    Разработване на ефективна система на защита на свидетелите, която да включва и регионални елементи.

    Засилване на борбата с икономическата и финансовата престъпност (включително пране на пари и фалшификация на валута), измамите и корупцията, както и подобряване на съответната нормативна уредба.

    Спомагане за приемането на служители за връзка, командировани от държавите-членки на ЕС в съответните държавни органи, които участват в борбата с организираната престъпност. Прилагане на Конвенцията от Палермо и протоколите към нея за транснационалната организирана престъпност, както и приложимите международни стандарти относно финансовата и икономическата престъпност.

    Увеличаване на административния и съдебния капацитет за прилагане на Наказателния кодекс по отношение на организираната престъпност. Продължаване укрепването на звеното за борба с организираната престъпност в Министерството на вътрешните работи и гарантиране сътрудничеството на всички органи на изпълнителната власт, включително по-нататъшното разгръщане на подходящ капацитет за криминално разузнаване.

    Засилване борбата с икономическата и финансовата престъпност (включително борбата с фалшификацията както на пари, така и на средства за безкасово разплащане) и осъвременяване на институционалния и административния капацитет за справяне с подобни предизвикателства.

    Защита на личните данни

    Гарантиране безпроблемното функциониране на надзорния орган по защита на данните.

    Гарантиране капацитета на държавните власти, по-специално на правоприлагащите органи, за прилагане на законодателството в областта на защитата на личните данни.

    4.   ПЛАНИРАНЕ

    Помощта на Общността за държавите от западната част на Балканския полуостров по процеса на стабилизиране и асоцииране ще бъде предоставена съгласно съществуващите финансови инструменти, по-специално съгласно Регламент (ЕО) № 1085/2006 на Съвета от 17 юли 2006 г. за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП) (2). Черна гора може да има достъп до финансови средства от многонационални и хоризонтални програми.

    5.   УСЛОВИЯ

    Помощта от Общността за страните от Западните Балкани се предоставя, при условие че е постигнат напредък в изпълнението на критериите от Копенхаген, както и напредък при изпълнението на конкретните приоритети на настоящото европейско партньорство. Неспазването на тези условия би могло да накара Съвета да предприеме съответните мерки на основание член 21 от Регламент (ЕО) № 1085/2006. Помощта от Общността е подчинена също така на условията, определени от Съвета в неговите заключения от 29 април 1997 г., по-специално по отношение на ангажимента на бенефициерите да извършат демократични, икономически и институционални реформи.

    6.   НАБЛЮДЕНИЕ

    Изпълнението на европейското партньорство се преценява чрез механизмите, създадени в процеса на стабилизиране и асоцииране, предимно чрез годишните доклади, представяни от Комисията на Европейските общности.


    (1)  Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета от 20 март 2006 г. относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни (ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12).

    (2)  ОВ L 210, 31.7.2006 г., стр. 82.


    Top