Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31998F0700

    Съвместно Действие от 3 декември 1998 година, прието от Съвета на основание член К.3 от Договора за Европейски съюз, относно създаването на Европейска система за архивиране на изображения (FADO)

    OB L 333, 9.12.1998, p. 4–7 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/joint_action/1998/700/oj

    19/ 01

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    70


    31998F0700


    L 333/4

    ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


    СЪВМЕСТНО ДЕЙСТВИЕ

    от 3 декември 1998 година,

    прието от Съвета на основание член К.3 от Договора за Европейски съюз, относно създаването на Европейска система за архивиране на изображения (FADO)

    (98/700/ПВР)

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член К.3, параграф 2, буква б) от него,

    като има предвид, че член К.1, параграф 3 от Договора предвижда, че имиграционната политика и политиката по отношение на гражданите на трети страни е въпрос от общ интерес;

    като има предвид, че борбата срещу фалшивите документи е обхваната от имиграционната политика и полицейското сътрудничество; като има предвид, че увеличаващият се брой на оригинални и фалшиви документи изисква непрекъснато актуализиране; като има предвид, че използваните техники за производство на оригинални документи и техните фалшификати все повече се усъвършенстват, което изисква висококачествени средства;

    като има предвид, че Европейският бюлетин за измамите и Наръчникът на оригиналните документи не отговарят напълно на изискванията за бързина и точност на възпроизвеждане, поради което използването на информационна система за архивиране на изображения, заедно с подходящо обучение на съответните служители, е съществен елемент от една цялостна стратегия, чиято цел е да отговори на нуждите на държавите-членки;

    като има предвид, че повечето държави-членки разполагат с информационни системи за архивиране на изображенията, които те привеждат в действие;

    като има предвид, че с цел да се гарантира високо ниво на контрол от държавите-членки е необходимо да се създаде информационна система за архивиране на изображения, която позволява достъп на лицата, които проверяват документи в държавите-членки; като има предвид, че тази система следва да даде възможност на използващите я за достъп до информация относно всички новооткрити начини за подправка на документи, както и за новите оригинални документи в обращение;

    като има предвид, че за да се гарантира, че информацията в системата е съгласувана и уеднаквена, е необходимо да се изготвят процедури за подготовка на приноса на държавите-членки, който се включва в тази система, както и на процедурите за контрол и проверка на този принос;

    като има предвид, че настоящото съвместно действие не противоречи на правомощията на държавите-членки относно признаването на паспорти, пътни документи, визи или други документи за самоличност,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО СЪВМЕСТНО ДЕЙСТВИЕ:

    Член 1

    1.   Създава се Европейска система за архивиране на изображения с цел обмен по електронен път и в много кратки срокове на информация, с която държавите-членки разполагат относно истински и подправени документи, които са констатирани, съгласно установените способи в приложението към настоящото съвместно действие.

    2.   Тази система не заменя, нито премахва обичайния обмен на хартиен носител до момента, в който всички държави-членки са в състояние да използват информационната система.

    Член 2

    Базата данни на системата съдържа, между другото, следната информация:

    а)

    изображения на фалшиви и подправени документи;

    б)

    изображения на истински документи;

    в)

    обобщени данни за техниките за подправяне;

    г)

    обобщени данни за техниките за защита.

    Член 3

    Създаването на Европейската система не пречи на всяка държава-членка да създаде и използва своя собствена национална система, която отговаря на нуждите на националните гранични служби и на вътрешните служби, които са отговорни за проверка на документите.

    Член 4

    Съветът незабавно приема техническите спецификации относно съвместимостта на съществуващите системи, относно въвеждането на данните в системата и процедурите за контрол и проверка на тази информация.

    Член 5

    Настоящото съвместно действие се публикува в Официален вестник и влиза в сила в деня след публикуването му.

    Държавите-членки прилагат член 1 най-късно 12 месеца след приемането на мерките по член 4.

    Съставено в Брюксел на 3 декември 1998 година.

    За Съвета

    Председател

    K. SCHLÖGL


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ЕВРОПЕЙСКА СИСТЕМА ЗА АРХИВИРАНЕ НА ИЗОБРАЖЕНИЯ

    Създава се компютризирана информационна система към Генералния секретариат на Съвета, която съдържа истински документи, както и фалшиви и подправени документи.

    Тази европейска система се нарича FADO (False and Authentic Documents – фалшиви и истински документи).

    1.   Описание на системата

    Данните в системата се използват от една централна служба във всяка държава-членка.

    Системата се основава на технологията на Интернет. Системата гарантира бърз пренос на информация до централните служби на държавите-членки. Веднага след като информацията бъде подадена в Генералния секретариат на Съвета, тя се въвежда възможно най-бързо в системата FADO. Всяка държава-членка сама включва данните в националната си система или в своето копие на системата FADO.

    Системата е многоезична.

    Системата трябва да бъде лесна за използване.

    Системата се основава на много строга кодификация. Сигурността на информацията, която се съдържа в системата, е гарантирана. Системата използва специални канали за пренос на данните от Генералния секретариат на Съвета до централните национални служби на държавите-членки.

    Във всяка една държава-членка данните в системата се получават от централната служба чрез Интернет с гарантирана сигурност. Държавата-членка може да използва същата система за вътрешна употреба на своя територия (т.е. като свърже един с друг отделните терминали на различни гранични контролно-пропускателни пунктове или на други компетентни органи). Не съществува връзка между даден работен терминал, различен от централната служба на държавата-членка, и разположения в Генералния секретариат централен пункт. Създава се метод за възпроизвеждане и актуализиране от системата FADO на локализираната в държавите-членки система (чрез магнитни ленти, подвижни дискове, СD-ROM и др.).

    Всяка държава-членка има възможност да създаде своя собствена национална система с гарантирана сигурност за вътрешен пренос на данни.

    Системата FADO работи в мрежа между централния пункт в Генералния секретариат и централната служба на всяка държава-членка, което позволява бърз обмен на информация.

    Тъй като документите се пренасят по електронен път, за да могат да се въведат в съществуващите национални системи, трябва да се използва стандартизиран формат за изображенията (JPEG, TIFF, BMP и др.). Качеството на картината е най-доброто възможно, но също така трябва да се намери точното съотношение между качеството на образа, големината и компресията.

    Изображения в едър план при необходимост са на разположение за важните части на образа.

    Системата позволява да се сравнят на екран оригиналният документ и фалшивият или подправеният.

    Системата предоставя пояснения за различните техники за фалшифициране и техниките за защита.

    Необходими са препратки, които да дават възможност на потребителите да намират много бързо цялата информация относно даден документ.

    Приоритет имат преди всичко документи на държавите-членки и документи на трети страни, от които има постоянни имиграционни потоци към държавите-членки. Въведената в системата информация се допълва и актуализира, така че да включи всички други документи с възможно най-пълни данни.

    Системата включва възможност за система за бързо предупреждение, която позволява да се изпрати предупреждение по електронна поща до всички държави-членки относно конкретен фалшив документ.

    Системата съдържа повече от едно ниво. От самото начало се предвижда възможност за едно допълнително ниво за справки с по-подробна информация за специалисти.

    Системата има специална зона, в която се включват документите, които не се признават от една или повече държави-членки.

    2.   Разходи по системата

    Разходите за създаването и действието на системата FADO са свързани с доставка на техническо оборудване и разходи за персонал. Като се има предвид, че системата FADO е предназначена единствено за архивиране и електронен пренос на документи, който понастоящем се извършва на хартия, тези разходи на системата представляват административни разходи за Съвета по смисъла на член К.8, параграф 2, първо изречение от Договора за Европейския съюз.


    Top