Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22011D0325

    2011/325/ЕС: Решение № 1/2011 на Съвета за асоцииране Алжир—ЕС от 20 май 2011 година за създаване на подкомитет „Политически диалог, сигурност и права на човека“

    OB L 146, 1.6.2011, p. 18–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/325/oj

    1.6.2011   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 146/18


    РЕШЕНИЕ № 1/2011 НА СЪВЕТА ЗА АСОЦИИРАНЕ АЛЖИР—ЕС

    от 20 май 2011 година

    за създаване на подкомитет „Политически диалог, сигурност и права на човека“

    (2011/325/ЕС)

    СЪВЕТЪТ ЗА АСОЦИИРАНЕ АЛЖИР—ЕС,

    като взе предвид Евро-средиземноморското споразумение за асоцииране между Европейската общност и нейните държави-членки, от една страна, и Алжирската демократична народна република, от друга страна (1) (по-долу „Споразумението за асоцииране“),

    като има предвид, че:

    (1)

    Отношенията и сътрудничеството между Европейския съюз и южните средиземноморски партньорски страни могат да се развиват, като се отчитат компетентностите на Европейския съюз, както и особеностите и нуждите на всяка средиземноморска страна.

    (2)

    Отношенията на Европейския съюз с Алжир се отличават с нарастваща интензивност вследствие на прилагането на Споразумението за асоцииране, което изисква редовно наблюдение.

    (3)

    Съветът за асоцииране вече реши (2) да създаде подкомитети на Комитета за асоцииране Алжир—ЕС, за да осигури подходяща институционална рамка за осъществяването и укрепването на сътрудничеството.

    (4)

    Зачитането на демократичните принципи, на правата на човека и на основните свободи са в основата на вътрешните и международните политики на страните и представлява съществен елемент от Споразумението за асоцииране.

    (5)

    Политическият диалог и запазването на сигурността са важна част от Споразумението за асоцииране и се обсъждат в рамките на различните органи, създадени в съответствие с него.

    (6)

    В рамките на политическия диалог Алжир и Европейският съюз си поставят амбициозни цели, основани на взаимно признато зачитане на общи ценности,сред които демокрацията, правовата държава, защитата и насърчаването на всички граждански, политически, икономически, социални и културни права на човека, включително правото на развитие, както и проблемите на сигурността, включително борбата срещу тероризма и организираната престъпност във всичките ѝ форми.

    (7)

    В член 98 от Споразумението за асоцииране се предвижда създаването на работни групи или органи, необходими за прилагането на Споразумението за асоцииране,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    1.   Създава се подкомитет „Политически диалог, сигурност и права на човека“ към Комитета за асоцииране Алжир—ЕС (наричан по-долу „Комитет за асоцииране“). Процедурният му правилник се намира в приложението към това решение.

    Подкомитетът работи под ръководството на Комитета за асоцииране, на който докладва след всяко заседание.

    2.   Темите, свързани с рамките на мандата на подкомитета, могат да бъдат разглеждани и на най-високо равнище в рамките на политическия диалог между Алжир и Европейския съюз.

    3.   В рамките на мандата си Комитетът за асоцииране предлага на Съвета за асоцииране всички необходими мерки за осигуряване на доброто функциониране на подкомитета.

    Член 2

    Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

    Съставено в Брюксел на 20 май 2011 година.

    За Съвета за асоцииране Алжир—ЕС

    Председател

    M. MEDELCI


    (1)  ОВ L 265, 10.10.2005 г., стр. 2.

    (2)  Решение № 3/2007 на Съвета за асоцииране ЕС—Алжир (ОВ L 330, 15.12.2007 г., стр. 31).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ПРОЦЕДУРЕН ПРАВИЛНИК НА ПОДКОМИТЕТ № 7 „ПОЛИТИЧЕСКИ ДИАЛОГ, СИГУРНОСТ И ПРАВА НА ЧОВЕКА“

    1.   Състав и председателство

    Подкомитетът „Политически диалог, сигурност и права на човека“ (наричан по-долу „подкомитетът“) е съставен от представители на страните по Споразумението за асоцииране. Той се председателства от едната от двете страни на ротационен принцип на равнище висши служители.

    2.   Роля

    Подкомитетът работи под ръководството на Комитета за асоцииране Алжир—ЕС (наричан по-долу „Комитетът за асоцииране“), на който докладва след всяко заседание. Подкомитетът няма правомощие да взема решения. Той обаче може да представя предложения на Комитета за асоцииране.

    3.   Теми

    Подкомитетът следи за прилагане на Споразумението за асоцииране Алжир—ЕС в изброените по-долу сектори. За въпросите, свързани с правата на човека, демократизацията, управлението и с проблемите на сигурността, свързани със сътрудничеството в борбата срещу тероризма и организираната престъпност, подкомитетът представлява основният механизъм за наблюдение в технически план. По-специално чрез него се оценява напредъкът, постигнат в сближаването, изпълнението и прилагането на законодателствата, и се разглежда сътрудничеството в областта на публичната администрация и неговите оперативни аспекти. Подкомитетът оценява постигнатия напредък, в него се разисква всеки проблем, който може да възникне в изброените по-долу сектори, като комитетът предлага мерки, които евентуално да бъдат предприети:

    а)

    принципи на правовата държава, добро управление и демокрация, включително независимост на съдебната система, достъп до правосъдие и подкрепа за реформите на съдебната система, обмяна на опит и обучение;

    б)

    продължаване на ратифицирането и на прилагането на международните конвенции за правата на човека и основните свободи, включително разглеждане на възможността за присъединяване към факултативните протоколи към тези конвенции и обмен на мнения относно евентуалните резерви спрямо тези конвенции; сътрудничество с международните процедури и механизми, свързани с правата на човека;

    в)

    борба срещу смъртното наказание и изтезанията и срещу всички форми на дискриминация;

    г)

    права на детето и права на жените;

    д)

    свобода на изразяване и роля на гражданското общество, и закрила на защитниците на правата на човека;

    е)

    сътрудничество в областта на международното правосъдие, насърчаване на процеса на демократизация и на доброто управление на обществените дела;

    ж)

    сътрудничество в многостранните организации в областта на правата на човека;

    з)

    борба срещу тероризма и организираната престъпност;

    и)

    съгласуване в областта на външната политика и сигурността, включително предотвратяване на конфликти, разоръжаване и неразпространение на оръжия за масово унищожение;

    й)

    съгласуване по въпросите на регионалната и международната сигурност от общ интерес;

    к)

    укрепване на административния и оперативния капацитет на засегнатите национални институции.

    Този списък не е изчерпателен и Комитетът за асоцииране може да добавя други теми със съгласието на двете страни.

    По време на заседанията на подкомитета могат да бъдат разгледани въпроси, отнасящи се до една, няколко или всички изброени по-горе области.

    4.   Секретариат

    Функциите на постоянни секретари на подкомитета се упражняват съвместно от по едно длъжностно лице на Европейската служба за външна дейност и на правителството на Алжирската демократична народна република и тези секретари отговарят за подготвянето на заседанията на подкомитета.

    Всички съобщения, които се отнасят до подкомитета, се предават на неговите секретари.

    5.   Заседания

    Комитетът заседава, когато обстоятелствата го налагат и поне веднъж годишно, последователно в Алжир или в Европейския съюз. Заседанието може да бъде свикано по искане на едната от двете страни чрез компетентния постоянен секретар, който предава искането на другата страна. При получаване на искането за заседание на подкомитета секретарят на другата страна отговаря в срок от петнадесет работни дни.

    При спешни случаи подкомитетът може да се свика в по-кратък срок, ако двете страни са съгласни. Всички искания за свикване на заседания трябва да бъдат представени в писмена форма.

    Всяко заседание на подкомитета се провежда на датата и мястото, договорени между двете страни.

    Заседанията се свикват за всяка страна от съответния постоянен секретар и със съгласието на председателя. Преди всяко заседание председателят получава информация относно предвидения състав на делегацията на всяка страна.

    При наличие на съгласие от двете страни подкомитетът може да покани на заседанията си експерти, които да предоставят конкретна информация.

    6.   Дневен ред на заседанията

    Всички искания за включване на точки в дневния ред на подкомитета се изпращат на неговите постоянни секретари. Предварителният дневен ред за всяко заседание се изготвя от председателя при съгласие с другата страна най-късно десет дни преди началото на заседанието.

    Предварителният дневен ред включва точките, за които секретарите са получили официално искане за включване в дневния ред най-късно петнадесет дни преди началото на заседанието. Документацията трябва да бъде получена от двете страни най-малко седем дни преди заседанието.

    Дневният ред се приема от подкомитета в началото на всяко заседание.

    7.   Протокол

    Протоколът се съставя и одобрява от двамата постоянни секретари след всяко заседание. Копие от протокола, включващо евентуално предложенията и препоръките на подкомитета, се предава от постоянните секретари на подкомитета на секретарите и на председателя на Комитета за асоцииране.

    8.   Публичност

    Освен ако не бъде решено друго, заседанията на подкомитета не са публични и заключенията от дейността му не се оповестяват.


    Top