EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0511

Съответствие на правилата за достъп и подялба на ползи, произтичащи от използването на генетични ресурси и свързаните с тях традиционни знания

Съответствие на правилата за достъп и подялба на ползи, произтичащи от използването на генетични ресурси и свързаните с тях традиционни знания

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 511/2014 — относно мерките за спазване от ползвателите на генетични ресурси и подялбата на ползи, произтичащи от тяхното използване

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Този регламент засяга съответствието с правилата относно достъпа до генетични ресурси* и традиционните знания*, свързани с тези генетични ресурси и за подялба на ползи, произтичащи от тяхното използване, както е определено в Протокола от Нагоя за достъпа до генетични ресурси и справедливата и равноправна подялба на ползите, произтичащи от тяхното използване, към Конвенцията за биологичното разнообразие.

Целта на Протокола от Нагоя за достъп до и споделяне на ползи (ABS) е справедливата и равноправна подялба на ползите, произтичащи от използването на генетични ресурси и подходящ трансфер на съответни технологии. Генерираните ползи следва да допринесат за устойчивото използване и опазването на биологичното разнообразие.

Общата цел на регламента е да се гарантира, че тези, които използват генетични ресурси и свързаните с тях традиционни знания в ЕС, го правят в съответствие със законодателството в областта на ABS на държавата доставчик.

Генетичните ресурси се използват за нетърговски и търговски цели в много сектори, например научни изследвания, растениевъдство, фармацевтика, козметика, хранително-вкусова и фуражна промишленост и биотехнологии. Те се използват от университети и дружества за извършване на научни изследвания и/или научноизследователската и развойната дейност, водещи до предлагане на пазара на продуктите.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Всички държави (включително държавите от ЕС) имат права над техните национални ресурси и правомощия да определят достъпа до техните генетични ресурси.

Предизвикателството, пред което са изправени държавите доставчици, е проследяването на техните генетични ресурси веднага щом напуснат държавата. Важна добавена стойност на Протокола от Нагоя е установяването на мерки за съответствие. Държавите „ползватели“ трябва да вземат мерки, за да гарантират, че генетичните ресурси, използвани в техните държави, са били достъпни в съответствие с правилата за достъп до и споделяне на ползи (ABS) на държавата доставчик (предварително получено информирано съгласие и установени взаимно съгласувани условия). Тази информация след това се предава обратно на държавата доставчик. Регламент (ЕС) №511/2014 съдържа правилата, управляващи тези мерки за съответствие.

Основното изискване на регламента е дължимата грижа. Ползвателите на генетични ресурси трябва да изискват, съхраняват и предават на следващите ползватели набор от информация относно генетичните ресурси и свързаните с тях технически знания. Ако ползвателите нямат достатъчно информация относно законността на достъпа и използването, те следва да получат разрешително, да установят взаимно съгласувани условия или да спрат да използват ресурса.

Ползвателите на генетични ресурси също са задължени да подадат декларация за дължима грижа. Подаване на декларация за дължима грижа се изисква на два етапа в ЕС:

  • на етапа на финансиране на научни изследвания, когато тези изследвания включват използването на генетични ресурси и свързаните с тях технически знания;
  • на финалния етап на развитие на даден продукт.

Това означава, че има два контролно-пропускателни пункта в ЕС. Информацията от тези контролно-пропускателни пунктове се предава на механизма за обмен на информация относно достъпа и подялбата на ползите (международният ИТ инструмент за обмен на информация между всички заинтересовани действащи лица, установени с Протокола от Нагоя) и на държавите доставчици.

Ползвателите трябва да съхраняват информацията относно достъпа и подялбата на ползи на ресурса в продължение на 20 години, след като спрат да го използват.

Всяка държава от ЕС трябва да определи поне един орган, който да отговаря за прилагането на настоящия регламент. Този орган получава декларациите за дължима грижа и отговаря за провеждането на проверки на ползвателите.

Освен това има и два доброволни инструмента за подпомагане на спазването на изискванията от страна на ползвателите: регистър на колекциите на ЕС и регистър на най-добрите практики съгласно условията на регламента.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 12 октомври 2014 г. с изключение на няколко члена от него, които се прилагат от 12 октомври 2015 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Основната международна рамка за съхраняването и устойчивото използване на биологичното разнообразие и справедливата и равноправна подялба на ползите, произтичащи от използването на генетични ресурси е Конвенцията за биологичното разнообразие от 1993 г. (вж. резюме).

Протоколът от Нагоя, приет през октомври 2010 г., се основава на правилата на Конвенцията относно достъпа до генетични ресурси и подялбата на финансовите и нефинансовите ползи, произтичащи от използването на генетични ресурси.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Генетични ресурси: частта от генофонда на природни и одомашнени или култивирани видове, която играе роля в много сектори, например в научни изследвания, производството на храни, здравеопазването, при лекарствата, козметиката и при енергийните източници на биологична основа. Тя също играе роля в стратегиите за възстановяване на увредени екосистеми и опазване на застрашените видове.
Традиционни знания: знания, притежавани от коренни и местни общности.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 511/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. относно мерките за спазване от ползвателите, произтичащи от Протокола от Нагоя за достъпа до генетични ресурси и справедливата и равноправна подялба на ползите, произтичащи от тяхното използване в Съюза (ОВ L 150, 20.5.2014 г., стр. 59—71)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Известие на Комисията — Документ с насоки относно приложното поле и основните задължения във връзка с Регламент (ЕС) № 511/2014 на Европейския парламент и на Съвета относно мерките за спазване от ползвателите, произтичащи от Протокола от Нагоя за достъпа до генетични ресурси и справедливата и равноправна подялба на ползите, произтичащи от тяхното използване в Съюза (ОВ C 313, 27.8.2016 г., стр. 1—19)

Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/1866 на Комисията от 13 октомври 2015 година за определяне на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 511/2014 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регистъра на колекциите, наблюдението за спазване на задълженията от страна на ползвателите и най-добрите практики (ОВ L 275, 20.10.2015 г., стр. 4—19)

Решение 2014/283/ЕС на Съвета от 14 април 2014 година за сключване, от името на Европейския съюз, на Протокола от Нагоя за достъпа до генетични ресурси и справедливата и равноправна подялба на ползите, произтичащи от тяхното използване, към Конвенцията за биологичното разнообразие (ОВ L 150, 20.5.2014 г., стр. 231—233)

Решение 93/626/ЕИО от 25 октомври 1993 година сключване на Конвенцията за биологичното разнообразие (ОВ L 309, 13.12.1993 г., стр. 1—2)

последно актуализация 20.11.2020

Нагоре