EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Споразумение за търговия, развитие и сътрудничество (СТРС) с Южна Африка

Споразумение за търговия, развитие и сътрудничество (СТРС) с Южна Африка

 

РЕЗЮМЕ НА:

Споразумение за търговия, развитие и сътрудничество между ЕС и Южна Африка

Решение относно сключването на Споразумение за търговия, развитие и сътрудничество между ЕС и Южноафриканската република

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СПОРАЗУМЕНИЕТО И РЕШЕНИЕТО?

Споразумението има за цел укрепване на отношенията между ЕС и Южна Африка по различни въпроси в областта на търговията, развитието и сътрудничеството.

С решението от името на ЕС се приема споразумението.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Споразумението има няколко цели:

  • засилване на диалога между страните,
  • подпомагане на Южна Африка в процеса на икономически и социален преход,
  • насърчаване на регионалното сътрудничество и икономическата интеграция на страната в регионалната и в световната икономика, и
  • разширяване и либерализиране на търговията със стоки, услуги и капитали между страните.

Въз основа на зачитането на демократичните принципи, правата на човека и върховенството на закона споразумението установява редовен политически диалог по теми от общ интерес както на двустранно, така и на регионално равнище (в рамките на контекста на диалога между ЕС и страните от Южна Африка и с групата на държавите от Африка, Карибския и Тихоокеанския басейн (АКТБ)).

Продължителността на споразумението не е уточнена, но то може да бъде преразгледано в рамките на 5 години от датата на влизането му сила, за да се разгледат възможни изменения.

Споразумението обхваща редица области и включва клауза за бъдещо развитие, която дава възможност за разширяване на областта на сътрудничество.

Търговия

СТРС установява преференциални търговски споразумения между ЕС и Южна Африка с постепенно въвеждане на зона за свободна търговия (FTA). ЕС е основният търговски и инвестиционен партньор на Южна Африка. Зоната за свободна търговия има за цел да се осигури по-добър достъп на Южна Африка до пазара на ЕС и обратното. В резултат на това тя играя важна роля в интеграцията на Южна Африка в световната икономика. Споразумението обхваща около 90 % от текущата двустранна търговия между двете страни.

То предвижда либерализация на 95 % от вноса на ЕС от Южна Африка в рамките на 10 години и 86 % на вноса на Южна Африка от ЕС в рамките на 12 години. За да се защитят уязвимите сектори и на двете страни, определени продукти за изключени от зоната за свободна търговия, а други са само частично либерализирани. За ЕС това са главно селскостопански продукти, докато за Южна Африка това са промишлени продукти, по-специално някои моторни превозни средства, както и определени текстилни продукти и облекло. Въпреки това от декември 2006 г. е налице разпоредба за засилване на либерализацията на търговията в сектора на моторните превозни средства.

Споразумението определя подробни правила за произход, за да се гарантира, че продуктите, които се възползват от преференциалните споразумения, произхождат само от Южна Африка или ЕС. За да се вземат предвид съвременните международни производствени процеси, специални разпоредби правят правилата за произход по-гъвкави.

Южна Африка и ЕС могат да прилагат предпазни мерки, когато даден внесен продукт заплашва да причини сериозни вреди на националната промишленост. Също така споразумението позволява на Южна Африка да приеме преходни предпазни мерки (напр. увеличаване или повторно въвеждане на мита). Освен това подобни мерки дават възможност да се защитят икономиките на членовете на Централноафриканския митнически съюз и на най-отдалечените райони на ЕС (напр. Реюнион).

Споразумението включва разпоредби, които имат за цел избягване на злоупотреби от страна на фирми с господстващо положение на пазара и по този начин да се гарантира свободната конкуренция между дружествата от ЕС и Южна Африка. Сътрудничеството се осъществява в рамките на консултации между компетентните органи. Освен това ЕС предоставя техническа помощ, за да помогне на Южна Африка да преструктурира своите закони в областта на конкуренцията. Споразумението признава също така и необходимостта от осигуряване на подходяща защита за интелектуалната собственост и предвижда спешни консултации, когато е необходимо, и техническа помощ за Южна Африка.

На последно място, СТРС предвижда тясно сътрудничество в широк спектър от области, свързани с търговията, включително митнически служби, свободното движение на стоки и капитали и технически препятствия като сертифицирането и стандартизацията.

Сътрудничество за развитие

Помощта от ЕС за развитие на Южна Африка се изпълнява главно от бюджета на ЕС чрез инструмента за финансиране за сътрудничество за развитие.

Многогодишната индикативна програма за сътрудничество с Южна Африка за 2014—2020 г. се фокусира върху 3 области:

  • създаване на работни места;
  • образование, обучение и иновации;
  • изграждане на възможности и развитие.

Както и при другите споразумения за сътрудничество, децентрализираното сътрудничество е ключов елемент на помощта, което изисква висока степен на участие на гражданското общество в процеса на развитие.

Икономическо сътрудничество

И двете страни засилват икономическото си сътрудничество в много области, например промишлеността (с цел улесняване на преструктурирането на промишлеността на Южна Африка), информационното общество, създаването и развитието на малки и средни предприятия, транспорта и енергетиката. Сътрудничеството в тази област следва да подпомага също така и устойчивото развитие в техниките икономики и да опазва околната среда.

Други аспекти

Разпоредбите на споразумението обхващат сътрудничество в разнообразни области:

  • социално сътрудничество на основата на диалог, обхващащ редица аспекти, например свободата на сдружаване, правата на работниците, правата на децата, равенството между половете и насилието срещу жени;
  • сътрудничество за опазване на околната среда, по-специално по отношение на изменението на климата;
  • културно сътрудничество;
  • сътрудничество в борбата срещу наркотиците и прането на пари;
  • сътрудничество в областта на здравеопазването и по-специално борбата срещу СПИН.

На последно място, СТРС съдържа някои институционални разпоредби. С него се създава Съвет за сътрудничество, който да гарантира гладкото функциониране на споразумението. Освен това то предвижда редовни контакти между страните; например между техните парламенти и между Икономическия и социален комитет на ЕС и южноафриканския му партньор, Националния съвет за икономическо развитие и труд.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ СПОРАЗУМЕНИЕТО И РЕШЕНИЕТО?

Подписано на 11 октомври 1999 г. в Претория, СТРС влиза в сила напълно на 1 май 2004 г. Въпреки това някои разпоредби, които попадат в рамките на компетентността на ЕС, се прилагат от 1 януари 2000 г.

През юни 2016 г. Южна Африка подписа СИП между ЕС и ЮАОР (Споразумение за икономическо партньорство между ЕС и Южноафриканската общност за развитие), заедно с 5 други южноафрикански държави (Ботсуана, Лесото, Мозамбик, Намибия и Свазиленд). След като бъде ратифицирано, СИП ще замени търговските правила на СТРС.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Споразумението е допълнено с 3 допълнителни споразумения: Споразумението за науката и технологиите и споразуменията за виното и спиртните напитки. Споразумението за рибарството, предвидено съгласно СТРС, не е сключено. Южна Африка има също така и квалифицирано членство в Споразумението от Котону, което урежда отношенията между ЕС и държавите от АКТБ.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Споразумение за търговия, развитие и сътрудничество между Европейската общност и нейните държави-членки, от една страна, и Република Южна Африка, от друга страна — Протокол № 1 относно определянето на понятието „продукти с произход“ и методите на административно сътрудничество — Протокол № 2 относно административната взаимопомощ в митническата област — Заключителен акт — Декларации (OВ L 311, 4.12.1999 г., стр. 3—415)

Последващите изменения на споразумението са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Решение 2004/441/EО на Съвета от 26 април 2004 година относно сключването на Споразумение за търговия, развитие и сътрудничество между Европейската общност и нейните държави-членки, от една страна, и Южноафриканската република, от друга (OВ L 127, 29.4.2004 г., стр. 109)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 2793/1999 на Съвета от 17 декември 1999 година за някои процедури за прилагане на Споразумението за търговия, развитие и сътрудничество между Европейската общност и Южноафриканската република (OВ L 337, 30.12.1999 г., стр. 29—33)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 08.10.2018

Top