EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Информация за пътниците: самоличност на въздушните превозвачи

Информация за пътниците: самоличност на въздушните превозвачи

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 2111/2005 — списък на въздушните превозвачи, предмет на оперативна забрана в границите на ЕС, и самоличност на опериращите въздушни превозвачи

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РЕГЛАМЕНТА?

  • С него се създава списък от авиокомпании, за които има забрана да летят в ЕС, тъй като не отговарят на необходимите стандарти за безопасност (Приложение А), както и с авиокомпании, за които има ограничение да летят при определени условия (Приложение Б).
  • С него се гарантира, че пътниците са осведомени за самоличността на авиокомпанията, с която летят.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Авиокомпания се включва в забранения списък, ако се установи, че има сериозни недостатъци, свързани с безопасността, и не успява да ги коригира.
  • Съществуват общи критерии, основани на съответните стандарти за безопасност, за определяне дали трябва да се наложи оперативна забрана. Европейската комисия може да променя критериите с оглед на научно-техническото развитие.
  • Ако възникнат непредвидени проблеми с безопасността, държава от ЕС може да наложи незабавна забрана на авиокомпании.
  • На авиокомпаниите е предоставена възможността да бъдат изслушани, ако Комисията приеме решения за поставянето на въздушен превозвач в забранения списък.
  • Списъкът се публикува в Официалния вестник на ЕС. Комисията и държавите от ЕС трябва да улеснят публичния достъп до списъка, по-специално чрез интернет. Органите по гражданска авиация и летищата също трябва да осведомяват обществеността за него.
  • Продавачите на билети, туроператорите и пътническите агенти трябва да информират пътниците за самоличността на авиокомпанията, която планират да използват за пътуване, когато правят резервациите си. Пътниците трябва да бъдат информирани за всички последващи промени възможно най-бързо, а най-късно при проверката преди качване или при качване на борда.
  • Пътниците имат право за възстановяване на разходи или за промяна на маршрута, ако авиокомпанията е поставена в забранителния списък, след като са направили резервацията си.

През декември 2015 г. Комисията публикува цялостна стратегия за авиацията за Европа. Освен че се стреми да подобри конкурентоспособността на отрасъла, стратегията набляга върху важността да се поддържат високи стандарти за безопасност и сигурност и върху защитата на правата на пътниците.

До ноември 2016 г. всяка авиокомпания, която не е от ЕС, но лети на територията му, трябва да има единно разрешение за авиационна безопасност, издадено от Европейската агенция за авиационна безопасност. Тези разрешения потвърждават спазването от страна на авиокомпаниите на международните стандарти за безопасност и са валидни в целия ЕС.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 16 януари 2006 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Списъкът на авиокомпаниите, за които е наложена забрана в рамките на ЕС

АКТ

Регламент (ЕО) № 2111/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2005 година за създаване на списък на Общността на въздушните превозвачи, предмет на оперативна забрана в границите на Общността, и за информиране на пътниците на въздушния транспорт за самоличността на опериращите въздушни превозвачи и за отмяна на член 9 от Директива 2004/36/ЕО (ОВ L 344, 27.12.2005 г., стр. 15—22)

Последващите изменения и допълнения на Регламент (ЕО) № 2111/2005 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Регламент (ЕО) № 474/2006 на Комисията от 22 март 2006 година за създаване на списък на Общността на въздушните превозвачи, предмет на оперативна забрана в границите на Общността, посочен в глава II от Регламент (ЕО) № 2111/2005 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 84, 23.3.2006 г., стр. 14—28).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 11.04.2023

Top