Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Безопасен внос на мляко и млечни продукти

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Безопасен внос на мляко и млечни продукти

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 605/2010 — ветеринарно-санитарни и здравни условия и условия за ветеринарно сертифициране при въвеждането в ЕС на сурово мляко и млечни продукти, предназначени за консумация от човека

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Регламентът защитава здравето на животните в ЕС, като гарантира, че внесените мляко и млечни продукти отговарят на определени основни критерии за здравето на животните.
  • Той установява здравните и ветеринарно-санитарните условия, както и изискванията за сертифициране при въвеждането в ЕС на сурово мляко и млечни продукти, включително изискваната топлинна обработка.
  • В Регламента е представен списък на държавите, от които вносът е разрешен.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Вносът на млечни продукти от сурово мляко от държави извън ЕС е позволен за държавите, които имат разрешение, но се прилагат различни видове топлинна обработка в зависимост от здравословното състояние на животните в страната на произход.

Различните категории одобрени държави са изброени в приложение I на регламента.

  • Вносът на сурово мляко и млечни продукти е одобрен от държавите, изброени в колона A от приложение I, като не е необходимо млякото да претърпява топлинна обработка.
  • Вносът на млечни продукти, добити от сурово мляко от крави, овце, кози или биволици, от държавите, изброени в колони Б и В от приложението, трябва да са претърпели пастьоризация, високотемпературно краткотрайно пастьоризиране (HTST) или обработка при свръхвисока температура (UHT) в зависимост от колоната (Б или В), в която се намира държавата.
  • Мляко или млечни продукти от животни, различни от крави, овце, кози или биволици, трябва да претърпят пастьоризация или UHT обработка.

Млякото или млечните продукти не трябва да са от области, в които съществува риск от болестта шап.

Това изискване не се отнася до държавите, изброени в колона А на приложението. Въпреки това млякото или млечните продукти трябва да претърпят топлинна обработка, ако произхождат от държава, в която е имало огнище на болестта шап или ваксиниране през последните 12 месеца.

Вносът трябва да се придружава от здравен сертификат, подписан от практикуващ ветеринар. Ветеринарно-санитарните условия за внос на мляко и млечни продукти са определени в Директива 2002/99/ЕО.

Пратките сурово мляко и млечни продукти, преминаващи през ЕС и предназначени за държава извън ЕС, ще бъдат одобрени съгласно настоящия регламент само ако:

  • идват от одобрена държава и отговарят на съответните условия за топлинна обработка съгласно категорията (колона А или колона Б) на страната на произход;
  • отговарят на конкретните ветеринарно-санитарни условия, предвидени в правилата за сертифициране, и са придружени от здравен сертификат;
  • одобрени са за транзит, включително и за складиране, според случая, след ветеринарна инспекция на граничния пункт.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той влезе в сила на 30 юли 2010 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Внос на мляко и млечни продукти, предназначени за консумация от човека — на уебсайта на Европейската комисия

АКТ

Регламент (ЕС) № 605/2010 на Комисията от 2 юли 2010 година за определяне на ветеринарно-санитарните и здравните условия и условията за ветеринарно сертифициране при въвеждането в Европейския съюз на сурово мляко и млечни продукти, предназначени за консумация от човека (ОВ L 175, 10.7.2010 г., стр. 1—24)

Последващите изменения и допълнения на Регламент (ЕС) № 605/2010 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за справка.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Директива 2002/99/ЕО на Съвета от 16 декември 2002 година за установяване на ветеринарно-санитарни правила, регулиращи производството, преработката, разпространението и пускането на пазара на продукти от животински произход за консумация от човека (ОВ L 18, 23.1.2003 г., стр. 11—20). Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 25.11.2015

Top