Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Свързване на подпомагането, възстановяването и развитието (LRRD)

Свързване на подпомагането, възстановяването и развитието (LRRD)

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение на Комисията COM(2001) 153 окончателен: подходът за свързване на подпомагането, възстановяването и развитието

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА СЪОБЩЕНИЕТО?

Операциите за помощ при извънредни ситуации разглеждат непосредствените нужди, но следва също така да намират начини за засилване на устойчивостта на бъдещи кризи чрез осигуряване на дългосрочни ползи за развитие и укрепване на управлението на опасностите. Този подход се нарича свързване на подпомагането, възстановяването и развитието (LRRD).

Като разглежда предизвикателствата, които международната общност трябва да преодолее при следкризисни ситуации, съобщението определя мерки за повишаване на приноса на ЕС и се опитва да свърже ефективно незабавната помощ с политиките за по-дългосрочно развитие.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Съобщението разглежда три категории кризи:

  • Природни бедствия, като например глад, наводнения и земетресения. Незабавната помощ е необходима, но подготвеността за бедствия, като например системи за ранно предупреждение за глад и залесяване с цел предотвратяване на наводнения, представлява по-сериозно предизвикателство.
  • Конфликти с насилие. Те могат да бъдат особено предизвикателни поради противоречащи интереси между страните или дълготрайна нестабилност. ЕС трябва да работи в по-широк контекст, тъй като помощта може да доведе до отрицателни последствия като корупция или удължаване на конфликта.
  • Структурни и други видове кризи. Това включва държави, които страдат от упадък на политическите, икономическите или социалните условия, като Украйна, Молдова и Беларус, където помощта може да окаже неблагоприятно въздействие чрез създаване на зависимост или разпалване на напрежение. Помощта за развитие може да помогне чрез подобряване на институционалните структури и премахване на бариери пред производството и търговията.

За да се реагира по-ефективно на следкризисни ситуации се предлага следният подход:

  • Европейската комисия трябва да поеме ролята да осъществява ранна координация и сътрудничество, засилвайки връзката между хуманитарна помощ и развитие.
  • В държавите, податливи на природни бедствия, следва да се обръща повече внимание на подготовката за реакция при бедствия и на превенцията както в стратегиите за хуманитарна помощ, така и в стратегиите за сътрудничество за развитие.
  • Следкризисните стратегии или стратегиите за възстановяване от бедствие и рехабилитация следва да се опитат да разгледат причините за уязвимостта и да включат намаляване на опасността от бедствия и подготвеността — понякога наричана „по-добра подготовка“.
  • В ситуации на конфликт връзката между помощта и развитието следва да се разглежда в по-широк икономически, социален и политически контекст.
  • Спешната помощ трябва да съответства на дългосрочните цели за развитие.
  • Трябва да се вземат под внимание дългосрочните партньорства като споразумението от Котону между развиващи се страни и ЕС.
  • Международните инициативи трябва да бъдат по-добре координирани, включително чрез укрепване на подхода „Приятели на“*.
  • Комисията следва да ограничи забавянията и бързо да мобилизира адекватни ресурси, като осигури участието на подходящи партньори, ефективен процес на вземане на решения в рамките на ЕС и поемане на по-висока степен на технически риск.
  • Работните програми следва да се изготвят в отговор на кризисни ситуации, обхващащи необходимите действия и мерки, и елиминиращи необходимостта от индивидуално одобрение на проекти.
  • Тръжните процедури и договори следва да бъдат по-гъвкави по отношение на рехабилитацията, помощта за бежанци, помощта с храни и продоволствената сигурност и противопехотните мини.
  • Новите разпоредби могат да бъдат организирани по-добре, за да се обхванат въпросите за рехабилитацията, помощта за бежанци и противопехотните мини.
  • Следва да се проведат широкообхватни обсъждания на предложените идеи с оглед допълнително засилване на способността на ЕС за положително повлияване върху резултатите.

Част от обсъждането в това съобщение е продължено и доразвито в Съобщението на Комисията от 2012 г.: Подходът на ЕС към устойчивостта: уроци от продоволствените кризи.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Устойчивост и свързване на подпомагането, възстановяването и развитието

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

*Подходът „Приятели на“: стратегия на Организацията на обединените нации, насочена към участие на възможно най-голям брой международни донори и координиране на действията им в конкретна държава.

АКТ

Съобщение на Комисията до Съвета и Европейския парламент — Свързване на подпомагането, възстановяването и развитието — оценка (COM(2001) 153 окончателен, 23.4.2001 г.)

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета — Подходът на ЕС към устойчивостта към кризи: уроци от продоволствените кризи (COM(2012) 586 final, 3.10.2012 г.)

последно актуализация 26.11.2015

Top