Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Размисли относно бъдещето на финансите на ЕС

Размисли относно бъдещето на финансите на ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Документ за размисъл (COM(2017) 358 final) относно бъдещето на финансите на ЕС

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТОЗИ ДОКУМЕНТ ЗА РАЗМИСЪЛ?

ЕС е изправен пред много важни предизвикателства, като имиграцията, вътрешната и външната сигурност и отбрана, както и опитите да поддържа ролята си на световната сцена на основен доставчик на хуманитарна помощ и помощ за развитие и на водещ фактор в борбата с изменението на климата. За да се справи с тези предизвикателства, той трябва да обмисли бъдещото си финансиране и да намира начини да върши възможно най-много неща с всяко евро. Тези противоречиви изисквания трябва да бъдат разгледани и в контекста на бюджет, който ще бъде намален след Брекзит.

По средата на текущата многогодишна финансова рамка, която е в сила до 2020 г., настоящият документ за размисъл на Европейската комисия представлява последният от серия от 5 документа по въпроси, които играят централна роля в дебата, стартиран на 1 март 2017 г. от Бялата книга за бъдещето на Европа.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Структура

Документът се състои от 5 глави.

  • 1.

    Финансиране на европейската интеграция: развитието на финансите на ЕС — в тази глава се проследява развитието на бюджета през годините с разширяването на приложното поле на компетенциите на ЕС и увеличаването на броя на държавите членки. В нея се посочва, че бюджетът на ЕС се е запазил като малка част от всички публични разходи в ЕС, като представлява по-малко от 1 % от приходите на ЕС и само около 2 % от публичните разходи на ЕС. Този дял е намалял с течение на времето, което е увеличило натиска бюджетът на ЕС да бъде по-ефикасен, да се съсредоточи върху области, където въздействието му е най-силно, и да се гарантира, че правилата му не пречат на резултатите.

  • 2.

    Добавената стойност на европейските финанси: Европейската добавена стойност се отнася до постигането на целите, заложени в договорите, но и за бюджет, който осигурява обществени блага с европейско измерение или спомага за утвърждаването на основните свободи, на единния пазар или икономическия и паричен съюз. Европейската добавена стойност отговаря също на принципите на субсидиарност и пропорционалност и действията на равнище ЕС трябва да допълват или да се добавят националните или регионалните усилия, но не трябва да са заместител на недостатъците в националните политики.

  • 3.

    Тенденции и предизвикателства: настоящите тенденции, които ще продължат да се наблюдават известно време, включват цифровата революция, глобализацията, демографските промени, икономическата конвергенция и изменението на климата. Същевременно гражданите очакват просперитет, стабилност и сигурност в един бързо променящ се свят и не бива да се изключват бъдещи неочаквани промени, които може да възникнат. В тази глава се разглежда как разходите на ЕС съответстват на приоритетите му и какви възможности има за подобрение.

  • 4.
    Варианти за бъдещето на финансите на ЕС: планирането на бъдещия бюджет трябва да бъде подкрепено от ясна визия за приоритетите на ЕС. Към днешна дата новите приоритети са интегрирани в настоящата финансова рамка, като са използвани максимално съществуващите възможности за гъвкавост. Това не е вариант за в бъдеше. Размерът, структурата и съдържанието на бюджета трябва да съответстват на политическата амбиция на ЕС. В главата се разглежда:
    • за какво трябва да изразходва бюджетът на ЕС,
    • как следва да се финансира бюджетът,
    • как следва да се реформират някои основни политики, и
    • как следва да се структурира и организира самият бюджет.
  • 5.
    Възможни сценарии за ЕС с 27 държави: тази глава отразява — по отношение на бюджета — петте сценария за бъдещия модел на ЕС, представени в Бялата книга:
    • продължаваме както досега,
    • правим по-малко заедно — основно с фокус върху единния пазар,
    • някои държави от ЕС правят повече —вариант на Европа „на няколко скорости“,
    • радикално преструктуриране — с по-малко области на политика, но по-задълбочена и по-ефикасна интеграция,
    • правим много повече заедно.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Бялата книга за бъдещето на Европа и придружаващите документи за размисъл по основни теми ще бъдат обсъдени от институциите на ЕС и в държавите членки.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Документ за размисъл относно бъдещето на финансите на ЕС (COM(2017) 358 final, 28.6.2017 г.)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Бяла книга за бъдещето на Европа — Размисли и сценарии за ЕС-27 до 2025 г.(COM(2017) 2025 final, 1.3.2017 г.)

последно актуализация 31.10.2017

Top