Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Укрепване на икономическия и паричен съюз

Укрепване на икономическия и паричен съюз

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение (COM(2015) 600 final) относно стъпките към завършване на икономическия и паричен съюз

Член 119 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Член 120 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Член 121 от Договора за функционирането на Европейския съюз

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО И НА ЧЛЕНОВЕТЕ ОТ ДОГОВОРА ОТНОСНО ИКОНОМИЧЕСКАТА И ПАРИЧНА ПОЛИТИКА?

Съобщението определя мерките, които следва да бъдат предприети за завършване на първия етап на икономическия и паричен съюз (ИПС), който започна на 1 юли 2015 г., до началото на 2017 г. Той е последван от насочен към бъдещето дискусионен документ на Европейската комисия относно задълбочаването на ИПС.

Членове 119, 120 и 121 от Договора за функционирането на Европейския съюз се отнасят до икономическата и парична политика на ЕС. Съгласно тези членове държавите от ЕС се съгласяват да:

  • координират своите икономически политики,
  • работят за постигане на сближаване на икономическите си резултати, и
  • действат в съответствие с принципите на отворена пазарна икономика.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

В съобщението се призовава за:

През месец май 2017 г. въз основа на съобщението от 2015 г. Комисията публикува дискусионен документи относно задълбочаването на ИПС. Той потвърждава 4-те принципа за укрепване на единната валута и за съвместно решаване на въпроси от общ интерес, които излизат извън националните граници. Те са:

  • работни места, растеж, социална справедливост, икономическо сближаване и финансова стабилност, които са основните цели на ИПС;
  • отговорност и солидарност, както и намаляване и споделяне на рисковете, които са тясно свързани;
  • членство в ИПС, което е отворено за всички страни от ЕС (с изключение на Обединеното кралство (1) и Дания, които се отказват от участие) — единният пазар е от ключово значение за добре функциониращата единна валута и целостта му трябва да бъде запазена;
  • вземане на решения, което следва да стане по-прозрачно и демократично отговорно.

Документът подчертава необходимостта от напредък в 3 области:

  • завършване на истински финансов съюз, по-специално чрез постигане на по-устойчив банков сектор;
  • постигане на по-интегриран икономически и фискален съюз чрез подобряване на макроикономическото стабилизиране в еврозоната;
  • укрепване на архитектурата на ИПС чрез по-широко споделяне на националните компетенции и решения относно въпроси за еврозоната в обща правна рамка.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

През юни 2015 г. председателите на Комисията, Европейския парламент, Европейската централна банка, срещата на върха на държавите от еврозоната и Еврогрупата представиха своя доклад (Доклад на „петимата председатели“) за завършване на ИПС. Съобщението разяснява пътната карта от етап 1 в техния доклад.

Дискусионният документ относно ИПС на Комисията е част от поредица, публикувана в Бялата книга за бъдещето на Европа през март 2017 г., която включва:

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Европейски семестър: предоставя рамка за координиране на националните икономически и бюджетни политики в целия ЕС.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — дял VIII — Икономическа и парична политика — член 119 (предишен член 4 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 96—97)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — дял VIII — Икономическа и парична политика — глава 1 — Икономическа политика — член 120 (предишен член 98 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 97)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — дял VIII — Икономическа и парична политика — глава 1 — Икономическа политика — член 121 (предишен член 99 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 97—98)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета и Европейската централна банка — Стъпки към завършването на икономическия и паричния съюз (COM(2015) 600 final, 21.10.2015 г.)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Дискусионен документ относно задълбочаване на икономическия и паричен съюз (COM(2017) 291 final, 31.5.2017 г.)

Завършване на европейския икономически и паричен съюз, доклад на Жан-Клод Юнкер в тясно сътрудничество с Доналд Туск, Йерун Дейселблум, Марио Драги и Мартин Шулц, 22 юни 2015 г.

последно актуализация 01.12.2017



(1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз и става трета държава (държава извън ЕС) от 1 февруари 2020 г.

Top