EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014L0047

Крайпътни проверки за безопасност на търговски превозни средства

Крайпътни проверки за безопасност на търговски превозни средства

Настоящата директива има за цел да подобри пътната безопасност и да намали негативното въздействие върху околната страна, оказвано от търговските превозни средства. С настоящата директива се установяват минимални изисквания и хармонизирани правила относно крайпътни технически проверки на тези превозни средства, които се движат на територията на Европейския съюз (ЕС).

АКТ

Директива 2014/47/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 година относно крайпътната техническа проверка на изправността на търговски превозни средства, които се движат на територията на Съюза, и за отмяна на Директива 2000/30/ЕО.

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ТАЗИ ДИРЕКТИВА?

Настоящата директива има за цел да подобри пътната безопасност и да намали негативното въздействие върху околната страна, оказвано от търговските превозни средства. С настоящата директива се установяват минимални изисквания и хармонизирани правила относно крайпътни технически проверки на тези превозни средства, които се движат на територията на Европейския съюз (ЕС).

Тази директива беше приета успоредно с ревизираните правила относно документите за регистрация на превозни средства и с нова Директива относно периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на превозните средства.

Обхват

Директивата се отнася до автобуси за градски и междуградски транспорт (категории М2 и М3), камиони (N2 и N3) и ремаркета над 3,5 тона (O3 и O4), както и трактори, използвани за търговски автомобилен превоз на товари и в състояние да се движат със скорост над 40 km/h (T5).

Държавите от ЕС имат право да извършват крайпътни технически проверки на превозни средства, които не попадат в обхвата на настоящата директива, като например лекотоварните превозни средства, или да извършват проверки на места, различни от пътищата, отворени за обществено ползване.

Проверки

Проверките включват първоначални и, ако се налага, по-подробни крайпътни технически проверки, насочени по-специално към спирачките, гумите, колелата, шасито, както и към вредното въздействие (шум, емисии от отработили газове и др.). Броят на проверките се очаква да бъде пропорционален на броя на превозните средства, регистрирани във всяка държава от ЕС. Целта е поне 5 % от всички търговски превозни средства, които са регистрирани в ЕС, да бъдат проверявани всяка година.

Проверяващи

Проверяващите се въздържат от всякакви прояви на дискриминация на основание националност на водача или държава на регистрация при избора на превозно средство за проверка. Те не трябва да се намират в положение на каквито и да било конфликти на интереси, които биха могли да компрометират тяхната безпристрастност, а обективността им не трябва да зависи от резултатите от техните проверки.

Отговорности на водачите

Водачите са длъжни да съхраняват в превозното средство последното удостоверение за техническа изправност, както и доклада от крайпътната техническа проверка, ако има такива. Водачите трябва да съдействат на проверяващите и да им предоставят достъп до превозното средство, неговите части и документацията.

Система за оценка на риска

От 2019 г. държавите от ЕС ще трябва да използват системи за оценка на риска, които да позволяват на проверяващите да идентифицират транспортни предприятията с високорисков профил, така че те да бъдат подлагани на по-задълбочени и по-чести проверки.

Обезопасяване на товара

Директивата включва принципи на проверка и приложими стандарти за обезопасяване на товара, както и за оценка на неизправностите.

Неизправности

Неизправностите се класифицират като незначителни, значителни и опасни. Всяка значителна или опасна неизправност, установена при проверка, трябва да се отстрани преди превозното средство да се използва отново по пътищата, отворени за обществено ползване.

Обмен на информация

Всяка държава от ЕС определя точка за контакт, която осигурява обмен на информация и подпомага точките за контакт на други държави от ЕС. Освен това се очаква страните редовно да участват със съседните страни от ЕС в координираните крайпътни проверки.

ОТ КОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Директивата влиза в сила от 20.5.2018 г.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок за транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Директива 2014/47/EС

19.5.2014 г.

20.5.2017 г.

ОВ L 127, 29.4.2014 г., стр. 134 - 218

Поправка

-

-

ОВ L 197, 4.7.2014 г., стр. 87 - 87

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Директива 2014/45/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 година относно периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на моторните превозни средства и техните ремаркета и за отмяна на Директива 2009/40/ЕО (ОВ L 127, 29.4.2014 г., стр. 51-128).

Директива 2014/46/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 година за изменение на Директива 1999/37/ЕО на Съвета относно документите за регистрация на превозни средства (ОВ L 127, 29.4.2014 г., стр. 129-133).

Последна актуализация: 23.09.2014

Нагоре