Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R0123

    Възможности за риболов във водите на ЕС и във водите извън ЕС (за 2020 г.)

    Правен статус на документа Това резюме е архивирано и няма да бъде актуализирано, тъй като обобщеният документ вече не е в сила или не отразява настоящото положение.

    Възможности за риболов във водите на ЕС и във водите извън ЕС (за 2020 г.)

     

    РЕЗЮМЕ НА:

    Регламент (EС) 2020/123 за определяне за 2020 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза и за риболовните кораби на ЕС в някои води извън Съюза

    Регламент (ЕС) 2019/2236 за определяне за 2020 г. на възможностите за риболов на някои рибни запаси и групи рибни запаси, приложими в Средиземно море и Черно море

    Регламент (ЕС) 2019/1838 за определяне за 2020 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи рибни запаси, приложими в Балтийско море, и за изменение на Регламент (ЕС) 2019/124 във връзка с определени възможности за риболов в други води

    КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТИТЕ?

    С регламентите се определят годишен общ допустим улов (ОДУ)* и квоти* по рибни запаси, както и равнищата на риболовното усилие в различните риболовни райони в съответствие с целите на общата политика на ЕС в областта на рибарството — екологична и социално-икономическа устойчивост — в полза на рибните запаси, риболовния сектор и гражданите на ЕС.

    ОСНОВНИ АСПЕКТИ

    Регламентите се прилагат за риболовните кораби на ЕС и корабите на трети държави във водите на ЕС и някои зони за любителски риболов*.

    С Регламент (ЕС) 2020/123 се определят ограничения за улов за 2020 г. за основните търговски рибни запаси в Атлантическия океан, Северно море и някои други международни риболовни зони, в които участват кораби на ЕС. Като цяло ограниченията се прилагат за календарната 2020 г., но някои от тях продължават до 2021 г. или се прилагат за по-различни периоди. Регламентът включва правила за:

    • ОДУ и разпределението за държавите от ЕС;
    • условия за разтоварване на сушата на улова и прилова, включително кои видове могат да бъдат задържани на борда или разтоварени, които имат за цел да се продължи намаляването на нежелания улов чрез задължението за разтоварване (т.е. забраната за изхвърляне на определени запаси в морето) за всички запаси, които попадат под ограничение на улова;
    • механизъм за обмен на квоти за ОДУ за неизбежен прилов*;
    • леко увеличени нива на прилова на костур в северните райони и допълнителна гъвкавост в управлението им;
    • мерки за риболовните зони за змиорки във водите на ЕС;
    • специални разпоредби относно разпределението на възможностите за риболов на държавите от ЕС, напр. обмен и прехвърляне на квоти;
    • коригиращи мерки за атлантическа треска и меджид в Келтско море, Северно море и Категат с цел подобряване на селективността на риболовните уреди и намаляване на прилова;
    • забранени видове;
    • закрити риболовни сезони;
    • любителски риболов;
    • акули: задържането на борда, трансбордирането* или разтоварването на брега по правило са забранени, ако бъдат хванати случайно, трябва незабавно да бъдат пуснати.

    Регламентът обхваща също така и:

    • разрешенията за риболов във водите извън ЕС;
    • възможностите за риболов на кораби, регистрирани извън ЕС.

    С Регламент (ЕС) 2019/2236 се определят за 2020 г. възможностите за риболов в Средиземно море и Черно море за следните рибни запаси. Правилата включват:

    • режим на риболовното усилие в западната част на Средиземно море, приложим за Испания, Франция и Италия;
    • период на забрана за риболов на европейска змиорка в цялото Средиземно море;
    • ограничения на улова и на риболовното усилие за дребни пелагични видове в Адриатическо море;
    • автономна квота за цаца в Черно море, приложима за България и Румъния;
    • ОДУ на калкан в Черно море, както и периоди на забрана за риболов и режим на риболовното усилие.

    С Регламент (ЕС) 2019/1838 се определят възможностите за риболов за определени рибни запаси в Балтийско море за 2020 г. и се изменят някои възможности за риболов в други води, определени от Регламент (ЕС) 2019/124. Той обхваща:

    • ОДУ и национални квоти за десетте най-важни търговски рибни запаса в Балтийско море, колко рибари от Европа ще могат да ловят и при какви условия;
    • намалени възможности за риболов за повечето рибни запаси;
    • умерено повишени ОДУ само за херинга в Рижкия залив;
    • ОДУ, поддържани за сьомга във Финския залив;
    • особено значителни ограничения за атлантическа треска, с 60 % намаление в западната част на Балтийско море и ОДУ за прилов само в източната част;
    • Допълнителни коригиращи мерки за запасите от атлантическа треска, включително по-строги ограничения за любителския риболов (обикновено максимален улов на пет екземпляра на рибар на ден) и по-дълги периоди на забрана за риболов в някои географски области.

    ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ РЕГЛАМЕНТИТЕ?

    Те се прилагат от 1 януари 2020 г. до 31 декември 2020 г. с някои малки изключения.

    ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    За допълнителна информация вж.:

    ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

    Общ допустим улов (ОДУ): количеството на всеки вид риба, което може да бъде уловено за период от една година.
    Квота: дял от ОДУ, разпределен на ЕС, държава от ЕС или трета държава.
    Любителски риболов: риболовни дейности с нетърговска цел, използващи живи морски ресурси за отмора, туризъм или спорт.
    Прилов: нежелани рибни и морски видове, уловени непреднамерено.
    Трансбордиране: прехвърляне на улов от малък риболовен кораб към по-голям, който след това го включва в по-голяма партида за превоз.

    ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

    Регламент (ЕС) 2020/123 на Съвета от 27 януари 2020 година за определяне за 2020 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза (OВ L 25, 30.1.2020 г., стр. 1—156)

    Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2020/123 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

    Регламент (ЕС) 2019/2236 на Съвета от 16 декември 2019 година за определяне за 2020 година на възможностите за риболов на някои рибни запаси и групи рибни запаси, приложими в Средиземно море и Черно море (OВ L 336, 30.12.2019 г., стр. 14—25)

    Регламент (ЕС) 2019/1838 на Съвета от 30 октомври 2019 година за определяне за 2020 г. на възможностите за риболов за определени рибни запаси и групи рибни запаси, приложими в Балтийско море, и за изменение на Регламент (ЕС) 2019/124 във връзка с определени възможности за риболов в други води (OВ L 281, 31.10.2019 г., стр. 1—14)

    Вж. консолидираната версия.

    СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

    Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно актуалното състояние на общата политика в областта на рибарството и консултацията относно възможностите за риболов за 2020 г. (COM(2019) 274 final, 7.6.2019 г.)

    Регламент (EС) 2019/124 на Съвета от 30 януари 2019 година за определяне за 2019 година на възможностите за риболов на определени рибни запаси и групи от рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза (ОВ L 29, 31.1.2019 г., стр. 1—166)

    Вж. консолидираната версия.

    последно актуализация 03.06.2020

    Нагоре